PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kaza sonrası rapora itiraz nasıl edilir?

K0213
02-01-2015, 14:36
Arkadaşlar merhaba,

Çok yakın bir arkadaşım e-5 üzerinde motoruyla seyir halindeyken, bir taksici trafikten kaçman için haliç köprüsü öncesinde sütlüce sapağına ani bir kararla dönünce bizim arkadaşı görmemiş ve baya sağlam çarpıp düşürmüş.

Ambulans arkadaşı hastaneye götürdüğü esnada taksici, araçtaki yolcuları da şahit göstererek polise rapor tutturmuş ve kendini haklı göstermiş.

Arkadaş şuan iyi durumda ama hem ölümden dönüp hemde bu vicdansızın yanına kalsın istemiyor!!!

Polis raporuna itiraz edebiliriz?

Nasıl bir yol izlememiz gerek.

Bilgi sahibi olan arkadaşlardan tecrübelerini paylaşmalarını rica edeceğim.

DOHC
02-01-2015, 14:50
Mantıken tek taraflı görüşme ile raporu tutulmamalı. Öyle yada böyle arkadaşına da sorulmalı, raporda imzası olmalı diye düşünüyorum.
Trafik cezasına itiraz gibi yol izlenebilir belki.

evolution_9
02-01-2015, 14:53
böyle adamlar yüzünden motor alıpta binmiyorum.işallah hak yerinni bulur.

K0213
02-01-2015, 14:53
Raporu taksideki şahitlerin beyanlarına göre gelen polis tutmuş.

Osman Bahadır
02-01-2015, 15:01
Kaza tutanağı şahit beyanına göre tutulmaz. Şahitler mahkemede dinlenir. Memur trafik kazasında olay yerinde ifade alıp tutanağı buna göre karara bağlayamaz.

Hangi karakol, müdürlük vs düzenlemişse tutanağı, gidip dilekçe ile itiraz edebilirsiniz. Veya doğrudan mahkemeye de itiraz edebilirsiniz. İtiraz sonrası konu mahkemede görülür. Taraflar mahkemede dinlenir. Kimin delili güçlüyse veya şahidi varsa o alır.

Sizin özel durumunuzda taraflardan biri dinlenmemiştir. Bundan ötürü bir ihtimal mahkeme öncesi tutanağa itiraz edilip tekrar tutanak tutulması da sağlanabilir. Çünkü polisin tutanak tutarak yaptığı idari bir görevdir. Bir üst makama itirazla düzeltilebilir. Ancak pratikte hiç örneğini görmedim.

Oznsrl
02-01-2015, 15:11
vay şerefsiz ya böyle bi durumda bile 3 kağıt peşinde.geçmiş olsun

kadioglu
02-01-2015, 15:21
Benim bildiğim kaza raporu tutulurken araçların duruşu, lastik izleri gibi şeylere, sonra etrafta kamera varsa kamera görüntülerine bakılıyor.Araçlardaki şahısların ifadesi kaza raporunu etkilemiyor diye biliyorum ben şahsen.

K0213
10-01-2015, 16:45
Arkadaşlar konu sonuca bağlanmadan kalmasın diye prosedürlerin nasıl odluğunu bildireyim.

1- Raporu tutan polis memuru dosyayı adliyeye yollamadı ise, bağlı bulunduğu karakola gidip ek beyanat verebilir ve dosya bu şekilde savcılığa gönderilir.
2- Eğer geç kalınmış ise, karakolun bağlı bulunduğu adliye öğrenilir ve arşivden dosya istenerek dosya numarası ile dosyaya bakacak olan savcıya ek beyan vermek istenildiği söylenerek itirazda buluna biliyormuşuz.

Alakadar olan arkadaşlarıma teşekkür ederim.

ALLAH kimseye kaza bela vermesin ama olur da yaşanırsa izlememiz gereken yol budur.