PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Cooper 1.6 problem

emrah-58
02-01-2015, 15:23
Aracım 2007 1.6 rölantide 600 500 devir arası aşırı silkeleme ,gaza basınca motor arkası kısmından motorun sesiyle artan abarh egsoz bagırması gibi bir ses.. Yolda gaz yememe performans düşük..makineye bağlandığında 1. No oksîjen sensörü arızası veriyor , bujiler yeni değişti bobinler kontrol edildi ,şüphelenip akışmetrenin fişini söktüm aracın çalışması aynı kaldı tek fark motor arıza uyarısı verdi geri taktım..aracı hızlanması için fazla zorlar gazlarsam arabanın ön alt kısımlarından ayagımı gaza basıp çektiğimde 'çkıt çkıt' diye ses geliyor ,araçta lpg sistemi var fakat durum lpgde veya benzinde farketmiyor değîşiklik yok , sorunla ilgili videoda atacagım, her götürdüğüm usta 100 liramı alıyor parçalanmaktan sıkıldım yokmu miniden anlayan

gan
02-01-2015, 15:42
Aracım 2007 1.6 rölantide 600 500 devir arası aşırı silkeleme ,gaza basınca motor arkası kısmından motorun sesiyle artan abarh egsoz bagırması gibi bir ses.. Yolda gaz yememe performans düşük..makineye bağlandığında 1. No oksîjen sensörü arızası veriyor , bujiler yeni değişti bobinler kontrol edildi ,şüphelenip akışmetrenin fişini söktüm aracın çalışması aynı kaldı tek fark motor arıza uyarısı verdi geri taktım..aracı hızlanması için fazla zorlar gazlarsam arabanın ön alt kısımlarından ayagımı gaza basıp çektiğimde 'çkıt çkıt' diye ses geliyor ,araçta lpg sistemi var fakat durum lpgde veya benzinde farketmiyor değîşiklik yok , sorunla ilgili videoda atacagım, her götürdüğüm usta 100 liramı alıyor parçalanmaktan sıkıldım yokmu miniden anlayan

Miniden pek anlamam ama bana rolantisi çok düşük geldi. 700-800 devir normalı değil midir?
Bahsettiğiniz motor bağırması sesi motor arkasından geliyorsa egsoz manifolt bağlantılarında kaçak olabilir. Hatta bu sorun eğer araçta katalizör duruyorsa ve 2. lamda (oksijen) sensörü katalizör tarafındaysa manifoltan oluşan kaçatan dolayı sağlıklı veri okuyamayıp performans kaybına ve rolanti sorunlarına yol açabilir.
Alt takımında ya da kulaklarda sıkıntı varsa motor yüke geçtiğinde ses geliyordur kuvvetle muhtemel. Bu problemle çok alakası yok diye düşünüyorum.

Tabi bunların hepsi varsayım
Mini tecrübesi olan arkadaşlar daha iyi şekilde yorumlarlar herhalde.

emrah-58
02-01-2015, 15:57
teşekkür ederim fakat , çkıt çkıt sesi.. araç yürümüyorkende devam ediyor video atıcam birazdan inşallah tam anlatabilirim

emrah-58
02-01-2015, 16:03
video bu şekil

gan
02-01-2015, 18:27
video bu şekil

http://www.youtube.com/watch?v=9nD1tGWhn4A&list=UUd8GECWy7iQHCLpm9hWGGYQ

Videoyu izledim ayni Sakirti bende de var. Bende egzoz Bağlantıları kelepçeleri gevseyince yapıyor.
Iki kere dinledin bana manifoldu Tarafında geçmelerde ya da egzoz sisteminin bağlantılarımda bir gevşeklik var gibi duruyor.

Egzoz sistemine baktır derim manifolda kaçak varsa dediğim gibi belki oksijen sensörünü de yanıltabilir ordan son defa Okuduğu icin.

emrah-58
02-01-2015, 20:49
gaza basınca motorun ekzor bögürmesine benzer bi ses cıkartması özellikle arka kısmından banada monifolt cıkışlarından hava alıyor veya kacırıyor gibi geldi ama yarın bakıcaz inşallah tekrar

emrah-58
05-01-2015, 16:45
Çok şükür kronik yakıt pompasından çıktı hallettik