PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : MK 3 golf 19 td piston eritme ve pistona sübap vurması

tornado38
06-01-2015, 16:37
herkese kolay gelsin kardeşimin 97 mod. aracı dün akşam uzun yolda 100km/h ile düz yolda giderken aniden stop etmiş dahada çalışmamış söktüğümüzde manzara hiçte iç açıcı değildi bütün silindirlerde pistonlarda erime,en çokta 4. silindirde ve üst kapakta tüm silindirlerde (sübaplar arası ve enjektör kanalında)çatlak vardı ayrıca kafamızı karıştıran her pistonun kafasına sübapların vurmuş ve iz yapmış olmasıydı araca 8 ay önce kendimiz motor yaptık komple yeni parçalarla topladık ama pistonları orjin bulamadık nural vardı onla topladık kapak brezilya malı dedikleri bir kapak bulduk oda sıfırdı zaten araç stop edince hararet tavan yapmış kapağın çatlama sebebi bu diye düşünüyoruz ama hiç triger problemi olmayan saat gibi çalışan motorun bu şekilde olması düşündürücü pistonların erimesi yakıt kaynaklı veya enjektörlerden dolayı olabilir ama sübap vurması nasıl oldu anlayamadık eğer bu konuda bilgisi olan veya tavsiye her ne olursa yardımlarınızı bekliyorum(orjin kapak ve mahle piston bulamıyoruz temin edebilecek veya adres verebilecek olanlardan yardım bekliyorum)

Sadık Özyer
06-01-2015, 19:41
bu arabanın piri Serdar Beydir , TDiPower .

civelek
06-01-2015, 19:53
Kardesine inanmama ihtimalimiz varmi :)

tornado38
06-01-2015, 20:42
zannetmem zaten başka bişey olsa söylerdi bana karşı dürüst olmamasını gerektirecek bi durumda yok
diyelim ki inanmadık; olmuş olabilecek bir hata falan mı vardır? aklınızdakini söylerseniz belki kafamızda arızanın neden kaynaklandığını tahmin edebileceğimiz bir fikir oluşur belki
kardeşimin şöförlüğü iyidir debriyajsız da kullanır hemde otomatik gibi bu arada araç sente falan atlamış değil direkt piston aşşa :hahaha:

Onur Fatih
06-01-2015, 21:18
Benim aklimada ilk sente atlamasi falan geldi de sentede atlamamis o ilginc subaplarin hasar gormesi

tdipower
10-01-2015, 21:46
aynı motoru 200hp üstü kullanıyorum gündelik. motoru kendiniz toplamışsınız mutlaka atladığınız bir nokta vardır piston yüksekliğini ölçtünüzmü contayı ne kullandınız mesela ?

civelek
10-01-2015, 22:00
Bende senteyi kastetmistim cunku.bukadar hasar onu gosteriyo gibi

tornado38
10-01-2015, 23:23
sente de sıkıntı yok ama nedense sübaplar vurmuş pistona zaten daha yeni geldim eve topladık motorun yarısını yarın yarısınıda toplayıp koyacaz mazot pompasından ve enjektörden şüpheleniyoruz onlaruda verdik bakıma bakalım nasıl olacak
conta victor reinz marka 3 çentkli idi şimdi tek çentik victor reinz kullanacağız piston mahle bulduk fakat orjin kapak yok amc marka bulduk onu takıyoruz inşallah sıkıntı çıkmaz rektefiyeci tanıdıık ölçmedik piston yüksekliğinini ama piston yüksekliğinin ne alakası varki en fazla çartırtı yapar oda belli olur dizelde hemen ona görec hareket edilir sıkıntı pompada diye hesap ediyoruz yarın toplayacaz bakalım

tdipower
11-01-2015, 00:15
sente de sıkıntı yok ama nedense sübaplar vurmuş pistona zaten daha yeni geldim eve topladık motorun yarısını yarın yarısınıda toplayıp koyacaz mazot pompasından ve enjektörden şüpheleniyoruz onlaruda verdik bakıma bakalım nasıl olacak
conta victor reinz marka 3 çentkli idi şimdi tek çentik victor reinz kullanacağız piston mahle bulduk fakat orjin kapak yok amc marka bulduk onu takıyoruz inşallah sıkıntı çıkmaz rektefiyeci tanıdıık ölçmedik piston yüksekliğinini ama piston yüksekliğinin ne alakası varki en fazla çartırtı yapar oda belli olur dizelde hemen ona görec hareket edilir sıkıntı pompada diye hesap ediyoruz yarın toplayacaz bakalım

piston yüksekliğinin ne alakası var nedir ya ? 22.5 cr o toplamaya çalıştığınız motor haberiniz yok siz devam edin bu şekilde kolay gelsin

levent
11-01-2015, 01:36
Rektefiye hatası var kardeşinizin vites kaçırıp over-rev yapmadığını varsayarsak.

tornado38
11-01-2015, 18:37
bi saniye yanlışım varsa düzeltin ama motoru kendimiz topluyoruz ve çalıştırmadan önce elle çevirip bi sıkıntı varmı diye kontrol ediyoruz pistonun kafasına iz yapacak kadar sert vurma durumunda çok çabuk fark ederdik dizelde piston yüksekliğinin sıkıştırmaya ve aracın çalışmasına direkt olarak etkisi olduğu için (bunu kardeşim ağır vasıta tamircisi olduğu için atlayacağını hiç zannetmiyorum)bu konu hiç mantıklı gelmiyor ayriyeten bu arabalarda piston yüksekliğinin fazla olması demek aracın çalışmasın da sesinde tuhaflıklar meydana getirir
rektefiyeci hata yapmış olsa bu araç 25.000 km yol yaptı sıcakta soğukta hemde 6-7 kişi ile çoğu zaman kullanıldı yanlız arızayı düz yolda 2 kişi ile 100 civarı hızla ve akşam 18:00 civarı havanın soğuk olduğu zamanda yapmış olması kafa karıştırıryor
mazot pompası ve enjektörler ayar ve bakımda gelince içinden ne çıkacak onu merak ediyoruz biz hatayı kalitesiz yakıt ve arıza yapmış enjektör pompa olarak düşünmeye başladık
rektefiyeci piston yüksekliğini katalogdan bakıp ayarlıyor biz sadece topluyoruz piston değişince rektefiyeci contayıda 3 çentikten tek çentiğe düşürdü
daha önceden belki sente problemi olduda biz anlayamadık yada arıza sırasındaki yüsek ısı nedeniyle sübap sıkması falan oldu belki onda vurdu artık