PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Silecek Suyu Fışkırtmıyor

Enes-x
08-01-2015, 20:13
Beyler araba f10 , full musluk suyu koymuş babam oda donmuş buraya kadar normal.

Sabah bi umut denedim hiçbiyerden ses seda yok , antifrizli cam suyu aldım yarım litre aldı 1 saat bekledim far yıkama çalıştı.üstüne 2.5 lt antifrizli daha koydum hala ön cam fiskiyelerinden tık yok far yıkamalar çılgınca çalışıyor.

Beni korkutan tarafı su donunca silecek motorundan ses gelir ama su gelmez.bunda ne su var ne silecek motoru sesi.fiskiyeler enjektör gibi komple ılık su döktüm ettim ı ıh.

Şimdi far yıkama için ayrı ön cam için ayrı motor mu var acaba ? Far yıkama çalışırken ön cam neden çalışmıo sizce?

Chn53
08-01-2015, 20:16
fışkiyelerin içi ve hortumun içi donmuş olabilir

21dc963
08-01-2015, 20:16
Belki belki dusuk ihtimal kirecli su tikamistir borulai

S.Saka
08-01-2015, 20:17
Benimde başıma geldi. Fiskiyelerin ucları donuyor su atmıyordu aracı şirkete gelince kapalı alana alıyorum belli süre sonra açılıyor kendiliğinden. Ama sizin ki ilginç bir durum açılması lazım sıcak su dökünce normalde. Scaba bir koruyucu sigorta filan mı attı ?

-ER-
08-01-2015, 20:19
açılır bekle bendede aynısı oldu sessiz sedasız dı buz iyice açılınca kendine geldi su kaynat dök :D

Hakan Girginer
08-01-2015, 20:21
Su dökme. Yine donar.
Saç kurutma makinesi ile buzunu çöz.

Enes-x
08-01-2015, 20:21
Bide diyorum ya silecek motor sesi yok hiç motor mu dondu acaba komple.

Ön camlar çalışmıyorken far yıkamanın çalışmasıda ilginç hepsi donmaz mı öyle bi durumda.

Enes-x
08-01-2015, 20:25
Su dökme. Yine donar.
Saç kurutma makinesi ile buzunu çöz.

Battı balık yan gider diye döktüm abi suyu :D kapalı alan bulursam bi fön makinası deniyim .

AdemAr
08-01-2015, 20:31
silecek su motorunun içinde su kalmışsa o donmuştur

ygtkrmdnz
08-01-2015, 20:33
Hortumun elbet bi cikisi vardir kaput icinden acip oraya hafif hava tutun duzelir

Runo
08-01-2015, 20:59
:) çok kez başıma geldi. Fıskiyenin ucuna sıcak su dökün daha sonra su deposuna yarısı antifrizli camsuyu yarısınada varsa sıcak su yoksa normal su doldurun. -5 olan havada ucunda kalan su ne yaparsanız yapın donacaktır camsuyu olsa bile. O yüzden tek çözüm sıcak suyla ucunu ıslatmak.

Runo
08-01-2015, 21:01
Edit: bazen o bile çözüm olmuyor, bugün fluence aracın direk su deposu donmuştu mecburen kaynar su döke döke yavaşça açıldı. Sizinkide belki böyle olabilir

EM-RE
08-01-2015, 21:07
Caninmi skilio len motora binemion die sanane adaminki fiskirtmiyorsa ��
Bırak düzelir kanka kimsenin ki fiskirtmio bu aralar soğuktan ��

Resul911
08-01-2015, 21:08
bence de çalışır fakat zorlamayın silecek motoru bozulmadıysa bile bozulabilir.

berko
08-01-2015, 21:27
Sigorta atmıştr. Bende de oldu geçen sene, far yıkama, cam yıkama ikisi de gitti, servise götürdüm cam yıkamanın sigortasını değiştirdiler, far yıkama donmuş dediler, havalar ısınınca bi daha gittim özür dileriz sigortası atmış dediler.

devil_berk22
08-01-2015, 21:39
aynı bela bendede var soguklardan once antıfrız koymayı unuttum sımdı uzun yola cıkınca yolda fıskıyeler calısmıyor ve camur ıcınde kullanıyorum

bugramutlu
08-01-2015, 21:59
benimde başıma geldi ılık suyla açtım yola çıktı daha 1 kilometre gitmeden yine dondu :)

ErenDurmus
08-01-2015, 22:02
F10 da su fışkiyeleri jetli olduğu için uçları hemen donuyor . Sıcak suyu özellikle uç kısma uygulamak lazım .

Serhat
08-01-2015, 22:09
Bugün benimde başıma geldiğni farkettim, inşallah müdahale etmeden düzelir kendiliğinden. :)

Oznsrl
08-01-2015, 22:17
bnmde donmuş gece çıkcam yarım litre su deposuna koydum yarım litreyede su ekledim evde peteğin üstüne koydum 1 litrede sıcak su alıp inicem inş çözülür :D

2jz
08-01-2015, 22:23
Çok yüksek tazik gerektiğinden motorları ayrı. Kapalı alana park edin büyük ihtimal düzelir. Düzelmezse sigortasına bakın atmış olabilir. Sigorta sağlamsa elektrik devresinden motor sağlammı ona bakın. Kireçleme olmuş olabilir yada bi şey tıkanmıştır. Son ihtimal silecek su motoru bozulmuştur.

adilhcl
08-01-2015, 22:32
benımde uclar donmustu motor ısınınca kaput ustundekı fıskıyeler acıldı muhtemelen sızınde oyle olabılır sabredım cok sıkıstırmayın motoru bozabılır veya yanmasına bıle sebep olabılırsınız

Enes-x
08-01-2015, 22:42
Caninmi skilio len motora binemion die sanane adaminki fiskirtmiyorsa ��
Bırak düzelir kanka kimsenin ki fiskirtmio bu aralar soğuktan ��

Onun arabaya çöktüm awd şart bu havalarda :D

Otobana çıkınca yerden kalkan çamur içerden ısıtılmış ılık cama kondu mu tam rezalet psikoloji bozar.

Yarın bi kapalıya alıp gerekli müdahaleleri yapıcam tilt etti sigortayıda bi kontrol edelim.

Su deposuna 2 damla şu kimyasaldan damlat açılır diye bi cevap aradı gözlerim ama öyle bişey icat edilmemiş heralde :D

onursumer
08-01-2015, 22:45
benim picantoda komple iptal 2 gündür kirli camla geziyorum en kolanyalı mendil ile sildim ***** su donuyor :D

gerçi ben kapıları açılsın yeter modundayım dün gece binemedim donmuştu araba :D

mrtngn
08-01-2015, 22:49
Az önce benimde başıma geldi ama benimkinde ses seda vardı..Biraz agzımla hohlayarak :) kartvizit yardımıyla açtım delikleri..

İşin ilginç yanı benzinlikten antifrizli cam suyu aldım -22 yazıyordu üzerinde, fiskiyeler tavan dahil bagaja kadar su atıyo tavana değen su anında dondu :) Nasıl -22 ise çözemedim.Pekte işe yaradığını düşünmedim açıkçası

2jz
09-01-2015, 07:31
benim picantoda komple iptal 2 gündür kirli camla geziyorum en kolanyalı mendil ile sildim ***** su donuyor :D

gerçi ben kapıları açılsın yeter modundayım dün gece binemedim donmuştu araba :D

BUz çözücü spreylerden alıp kapının etrafına sıksan sıkıntı olmadan açabilirsin aslında.

XoR
09-01-2015, 07:34
Az önce benimde başıma geldi ama benimkinde ses seda vardı..Biraz agzımla hohlayarak :) kartvizit yardımıyla açtım delikleri..

İşin ilginç yanı benzinlikten antifrizli cam suyu aldım -22 yazıyordu üzerinde, fiskiyeler tavan dahil bagaja kadar su atıyo tavana değen su anında dondu :) Nasıl -22 ise çözemedim.Pekte işe yaradığını düşünmedim açıkçası

Hareket halindeyken sıktığınızda rüzgarın etkisiyle soğuma daha fazla olduğundan anlık donmalar yaşanıyor. Havalandırmayı en sıcak konumda cam verip camınızı mutlaka sıcak tutun. Birde bu kadar soğuk havalarda belirtilen değerleri çok kaale almayın. Ben bu derece soğuklarda hiç karıştırmam direkt komple litrelik konsantre cam suyunu boşaltıyorum depoya. Üstüne aldığı kadar su.

cKatmer
09-01-2015, 07:37
Çekmeköyde donması norma be abi. Dün gece Ateş ile akfırata giderken gördük konuyu tam zuhauahuah diye gülerken bizimkilerinde donduğunu fark ettik :D

ps : benim bi arkadaşım parfumle acıyor (fiskiyelere parfum sıkıyor) ama anlık belli bir dakikadan sonra yine donuyor.

Berkan
09-01-2015, 07:39
arabayı unutmusun enes binmeye binmeye :p

şaka biyana söylediklerinin aynısı dün bana oldu kanki işyerinden cıkarken ön arka memeler donmustu baktım acılmıyor eve dönünce kettledan cayır cayır kaynayan suyu(cam sisede tut ben biraz fazla ısıtmısım biraz zorladı ama napalm :D) fıskıyelerin üstüne azcık döktüm bekledim aynı senin gibi arka cama ses geliyor su gelmedi ön cama hiç ne ses ne su bile gelmedi ve aynı korku acaba motorumu ele aldım derken 1-2 denemeden sonra ön camın hem sesi hemde suyu geldi oh dedim :D sonraki sabah yine dondu ama sadece ön sol taraf calısıodu sag donmus yine aynısını yaptım :)

XoR
09-01-2015, 07:50
arabayı unutmusun enes binmeye binmeye :p

şaka biyana söylediklerinin aynısı dün bana oldu kanki işyerinden cıkarken ön arka memeler donmustu baktım acılmıyor eve dönünce kettledan cayır cayır kaynayan suyu(cam sisede tut ben biraz fazla ısıtmısım biraz zorladı ama napalm :D) fıskıyelerin üstüne azcık döktüm bekledim aynı senin gibi arka cama ses geliyor su gelmedi ön cama hiç ne ses ne su bile gelmedi ve aynı korku acaba motorumu ele aldım derken 1-2 denemeden sonra ön camın hem sesi hemde suyu geldi oh dedim :D sonraki sabah yine dondu ama sadece ön sol taraf calısıodu sag donmus yine aynısını yaptım :)

Arabayı park etmeden memelerden suyu fışkırtın camda kalsın silmeyin. Hem sabah cam daha kolay açılıyor hemde meme ucunda kalan su memenin donmasını engelliyor.

Berkan
09-01-2015, 07:54
Arabayı park etmeden memelerden suyu fışkırtın camda kalsın silmeyin. Hem sabah cam daha kolay açılıyor hemde meme ucunda kalan su memenin donmasını engelliyor.

buda mantıklıymış; ozaman önce dışarı çıkıp, kaldırmak lazım sileceği, sonra geri binip fışkırtmalı memeden suyu. son olarak kalkan sileceği indirip aracı kitleyip gidicez galiba

XoR
09-01-2015, 07:56
buda mantıklıymış; ozaman önce dışarı çıkıp, kaldırmak lazım sileceği, sonra geri binip fışkırtmalı memeden suyu. son olarak kalkan sileceği indirip aracı kitleyip gidicez galiba

Kalkanı indirme, sabah tekrar kalkmıyor yapıştığı için.

mody
09-01-2015, 07:59
Beyler araba f10 , full musluk suyu koymuş babam oda donmuş buraya kadar normal.

Sabah bi umut denedim hiçbiyerden ses seda yok , antifrizli cam suyu aldım yarım litre aldı 1 saat bekledim far yıkama çalıştı.üstüne 2.5 lt antifrizli daha koydum hala ön cam fiskiyelerinden tık yok far yıkamalar çılgınca çalışıyor.

Beni korkutan tarafı su donunca silecek motorundan ses gelir ama su gelmez.bunda ne su var ne silecek motoru sesi.fiskiyeler enjektör gibi komple ılık su döktüm ettim ı ıh.

Şimdi far yıkama için ayrı ön cam için ayrı motor mu var acaba ? Far yıkama çalışırken ön cam neden çalışmıo sizce?

Enes fakir misiniz siz, kapalı garajınız yok mu?

ne kadar banal :D forum olarak bizim hepimizin kapalı garajı var oysa...

motorun içindeki suda donar, bu sıralarki soğuklar anormal, kapalı otopark bulup 1-2 saat kalsın, açılır hepsi, antifirizli su bir tur dolaştımı sistemde bir daha da donmaz. Sigortalarla falan uğraşmana gerek kalmicaktır.

Berkan
09-01-2015, 08:05
Kalkanı indirme, sabah tekrar kalkmıyor yapıştığı için.

ikinici ders ozaman buda: kaldırmasını bilmeyeni indirmemek lazım benimkine ısıtma koymuslar yapıjmıyor :D

XoR
09-01-2015, 08:09
ikinici ders ozaman buda: kaldırmasını bilmeyeni indirmemek lazım benimkine ısıtma koymuslar yapıjmıyor :D

Akşam babama soracam benimkinde niye ısıtma yok diye :hehe:

Berkan
09-01-2015, 08:12
Akşam babama soracam benimkinde niye ısıtma yok diye :hehe:

seninde tepeden ısıtman var solar sunroof diye ben babama bişi diyomuyum :fire: :tapedshut :hahaha:

XoR
09-01-2015, 08:13
seninde tepeden ısıtman var solar sunroof diye ben babama bişi diyomuyum :fire: :tapedshut :hahaha:

Güzel bağladın, doğum yeri Bağcılar galiba :D

johnie
09-01-2015, 08:46
Aynı sorunu geçen gün bende yaşadım. Araç Subaru Forester. Silecek suyu bitmişti antifrizli su alıp üstüne su ekliyerek koydum.. Akşam sahil kesiminde kaldı araç biraz sanırım donmuş.. Fiskiyeler tıkanmıştı önümü göremiyordum , güç bela benzinciye girdim su koydum tekrar fakat silecek suyu full dü.. Fışkırtan yerlerin uçlarının donduğunu fark ettim ve iğnemsi bir cisimle açtım bi kaç zorlama sonucunda zafere ulaştım :) Uçlarını iğnemsi bir cisimle açın..

gan
09-01-2015, 10:18
Ya benim merak ettiğim soğuk iklimde yaşayanlar napıyorum. Mesala Erzurum'da ya da Rusyada falan.
Doğu tarafında yaşayan arkadaşların aslında yöntemleri vardır yazsalar süper olur.

Bir de şunu anladım ki otomobil teknolojileri gelişmiş ama fişkiye işini çözememişler. Isıtmalı ayna o bu. Isıtmalı cam silecek suyu var kimi modellerde. Ama asıl fiskiye tarafına ısıtma konması lazım en azından opsiyonel olmalı ki soğuk bölgelerde yaşayan insanlar sıkıntı çekmesin.

XoR
09-01-2015, 10:44
Apaçi çözümü ışıklı silecek suyu fıskiyesi :D

http://otomotiv.com.tr/images/23-product-jpg-mc_3343-700/3-renkli-isikli-su-fiskiye-lambasi.jpg

gan
09-01-2015, 10:52
[QUOTE=XoR;7720978]Apaçi çözümü ışıklı silecek suyu fıskiyesi :D

Hahaha çok iyi bunun lazerlisi var mı.
Ordan starwarsa kadar gider. Silecek kılıçları çekilsin.

XoR
09-01-2015, 10:56
Bunların verdiği ısıyla donan fıskiyeler açılır :D

gan
09-01-2015, 11:02
Bunların verdiği ısıyla donan fıskiyeler açılır :D

+3 hp bir de. İlave ışıkla hava bükerek aracın aeoro sunu iyileştiriyormuş. Roller için birebir. Fiskiye yandı mı bas. Söndü mü roll bitti.

Oznsrl
09-01-2015, 12:05
Gece 1 gibi evden çıktım sıcak su döktüm o an açıldı antifriz döktüm çalıştırdım baya 300 metre gittim yine dondu :D 2 liralık antifrizli cam suları bi işe yaramıo bnce :D

mrtngn
09-01-2015, 12:30
Hareket halindeyken sıktığınızda rüzgarın etkisiyle soğuma daha fazla olduğundan anlık donmalar yaşanıyor. Havalandırmayı en sıcak konumda cam verip camınızı mutlaka sıcak tutun. Birde bu kadar soğuk havalarda belirtilen değerleri çok kaale almayın. Ben bu derece soğuklarda hiç karıştırmam direkt komple litrelik konsantre cam suyunu boşaltıyorum depoya. Üstüne aldığı kadar su.

Hareket halinde yapmadım zaten abi.. Direk 1lt'yi komple bastım depoya aldığı kadarda su ekledim ama -22 falan yazınca umut ettim biraz :D :D cart diye donu verdi :D

fasterhan
09-01-2015, 16:18
bütün hortumları memeleri felan kontrol ettim sıkıntı yok heralde direk su bidonu donmuş.... üzerine dünden yarım litre kadar antifirizli su ekledim bugün baktım hiç bi cacık olmamış aynı duruyor buz erimemiş bidondaki... su fışkırtmaya basıyom ne ses var ne seda.. ne yapacaz buna bu buz nasıl erir... ılık ve sıcak su dökmeyide denedim hatta saç kurutma makinesi ile eritmeyide denedim olmadı...

Sert@ç
09-01-2015, 16:32
Gece 1 gibi evden çıktım sıcak su döktüm o an açıldı antifriz döktüm çalıştırdım baya 300 metre gittim yine dondu :D 2 liralık antifrizli cam suları bi işe yaramıo bnce :D

Su ile mavi boyayı karıştırıp iteliyolar antifriz diye

BthnKrkt
09-01-2015, 16:59
Ya benim merak ettiğim soğuk iklimde yaşayanlar napıyorum. Mesala Erzurum'da ya da Rusyada falan.
Doğu tarafında yaşayan arkadaşların aslında yöntemleri vardır yazsalar süper olur.

Bir de şunu anladım ki otomobil teknolojileri gelişmiş ama fişkiye işini çözememişler. Isıtmalı ayna o bu. Isıtmalı cam silecek suyu var kimi modellerde. Ama asıl fiskiye tarafına ısıtma konması lazım en azından opsiyonel olmalı ki soğuk bölgelerde yaşayan insanlar sıkıntı çekmesin.

zaten var hatta 1985 model porsche de bile oldugunu bugun facebookta bi paylasımda denk geldım.

Oznsrl
09-01-2015, 17:05
Su ile mavi boyayı karıştırıp iteliyolar antifriz diye

camsil falandır belki ayar yaparken gözüme sıçradı hiç bişey olmadı antifriz olsa yanardı heralde :D bi ara motora konanlardan alcaktım biyeri patlatır falan diye vazgeçtim :D

Anu
09-01-2015, 17:23

Benim 97 Polo da var silecek ucu ısıtması :D

Anu
09-01-2015, 17:25
Benim 97 Polo da var silecek ucu ısıtması :D

Düzeltme, püskürtme ucu ısıtması :)

gan
12-01-2015, 22:14
Düzeltme, püskürtme ucu ısıtması :)

Ablamda da 99 var 1.6 hatchback. Onun Aracına bakıcam merak ettim.

TolgaEsentepe
12-01-2015, 23:55
sözüm meclisten dışarı forum olarak ilk defa kış yaşıyoruz sanırım konulara bakınca :D

Y.Emre
13-01-2015, 00:15
8 10 senedir böyle kış yaşamamıştık zaten :D

burakgunay
13-01-2015, 08:59
Ben de geçen gün antifrizli cam suyu ekledim, alt taraf donuk olsa da en azından o gün üstteki su donmadan takılırım diye. Fakat daha sonra su püskürtmek için kolu çektim ama su da gelmedi, su motorundan ses de gelmedi. Bi kaç gündür de araba kapalı garajda, garaj +5 +6 derece civarı oluyor. Motor donmuş desem değildir yani. Yandı mı acaba?

tuzemen
13-01-2015, 09:04
Ben de geçen gün antifrizli cam suyu ekledim, alt taraf donuk olsa da en azından o gün üstteki su donmadan takılırım diye. Fakat daha sonra su püskürtmek için kolu çektim ama su da gelmedi, su motorundan ses de gelmedi. Bi kaç gündür de araba kapalı garajda, garaj +5 +6 derece civarı oluyor. Motor donmuş desem değildir yani. Yandı mı acaba?

sanmıyorum ya kolay kolay yanmaz.sigorta atmış olabilir mi?

burakgunay
13-01-2015, 09:58
sanmıyorum ya kolay kolay yanmaz.sigorta atmış olabilir mi?

Valla bilmiyorum ki, kaportacıda arabam şu an. Tamponu dokundurmuştum.
Oradan alınca bi elektronikçiye gidip far ampullerimi değiştireceğim, o zaman sorayım olmazsa.