PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tv - Digitürk Kumandası Problemi

Evrenoz
12-01-2015, 10:02
Enteresan bir sorun yaşıyorum.

Odamdaki televizyon ve digitürk kutularının kumandaları çalışmıyor / verimsiz çalışıyor. Gerek tv'de gerekse digitürk kutusu kumandalarında 100 defa x düğmeye basıyorsam, 5 defasında tepki veriyor.. Kumandayı kutuların 2 cm yakınından denediğimde ise sorunsuz çalışıyor. Çalışmayan digitürk kumandasını diğer odadaki digitürk kutusunda denediğimde ise sorunsuz, gayet normal bir şekilde çalıştırabiliyorum. Evde 3 kumanda var, 3'ünde de sorun aynı. Odada çalışmayan kumandalar salonda sorunsuz çalışıyor. Sorun kutudadır diye kutuyu değiştirdim, değişen bir şey olmadı. Sorunun özellikle gece saatlerinde olması, gece çalışmayan kumandanın gündüz çalışması ile farklı bir gariplik.

Dün akşam hem digitürk kutusunun hem de tv'nin sinyal alan bölümleri üzerine post-it yapıştırdım ( bir yakınım önermişti bu çözümü ) ve her şey sihirli bir değnek değmiş gibi düzeldi. Bu sorunun ve bulduğum çözümün mantığı nedir?

İbrahim33
12-01-2015, 10:05
benzer bir sorunu bende yaşıyorum diji'de. bazen kumanda hiç çalışmıyor. çekmeceden eski kumandayı alıp onu kullanıyorum çalışıyor. bende anlamadım niye böyle olduğunu ?

halitilker
12-01-2015, 10:30
Resim paylaşabilirmisiniz tam olarak nerelere nasıl bir post it yapıştırdınız
bizde bazen aynı sorunu yaşıyoruz

Evrenoz
12-01-2015, 12:17
Eve gidince paylaşırım elbet lakin tarif etmek gerekirse;

Kutu üzerinde, alıcının olduğu, kanal numarasının ya da kutu kapalı iiken saatin yazdığı bölgeyi kağıtla kapadım.. Sorun düzeldi..

Ancak mantığı nedir, çözemedim..

hddsheriff
12-01-2015, 12:21
frekans karışıyor olabilir. Elektrik trafolarının yanına park edildiğinde arabaların kumandasının çalışmaması gibi bir sorun oluyor sanırım.

Evrenoz
12-01-2015, 12:24
frekans karışıyor olabilir. Elektrik trafolarının yanına park edildiğinde arabaların kumandasının çalışmaması gibi bir sorun oluyor sanırım.

Onu da düşündüm de; receiver ve TV üzerine kağıt kapadığımda nasıl düzeldi :)

onursumer
12-01-2015, 12:42
çok enteresan kağıtın nasıl bi etki yaptığını çozemedim :D ne vardıda engellemiş olduki :)

hddsheriff
12-01-2015, 12:44
Onu da düşündüm de; receiver ve TV üzerine kağıt kapadığımda nasıl düzeldi :)

işte onun sebebini bende bilmiyorum :D

Tekos
12-01-2015, 12:48
Bence illuminati :D

Dip Not: Konuyu araştırıyorum.

hddsheriff
12-01-2015, 12:48
dijital elektrik sayaçlarının optik okuyucu tarafından okunurken yansıma sorunu yaşandığında da bant ile kapatıp sorunu çözüyorlardı. Sanırım benzer bir problem bu.

hddsheriff
12-01-2015, 12:52
şöyle bir şey buldum

ARKADAŞLAR YENİ ÜRETİN LCD VE PLAZMALARDA KARANLIĞA DUYARLI IŞIK SENSORU OZELLIGI VAR. BU OZELLIK GORUNTU KONTRASINI ORTAMIN KARANLIGINA GORE CIHAZIN KENDI KENDINE OTAMATIK SAGLAMASINI SAGLIYOR. FAKAT SENSOR OLAYI ETRAFTAKI BASKA CIHAZLARIN KUMANDA FREKANSLARINI ETKILIYOR(UYDU ALICI-DVPLAYER) ETRAFTAKI CIHAZLARIN FREKANSLARININ GUCLU OLMASI DURUMUNDA SENSORU DELIP CIHAZA ULASABILIR FAKAT TELEDUNYA SD KUTUSU BU SENSORU DELEMIYOR. BENDE PHILIPS 32PFL5604 LCD VAR VE ISIKLAR KAPALIYKEN ACIKKEN KUMANDA TAKILIYORDU. ISIK SENSORUNU TV MENUSUNDEN KAPALI DURUMA GETIRDIGIM ZAMAN SORUNLAR ORTADAN KALKTI.

KENDI SORUNUMU KENDIM COZDUM AMA BU SORUNU OLAN ARKADASLARA YARDIM OLSUN DIYE YAZIYORUM

Evrenoz
12-01-2015, 13:04
Işık sensörü diye bir menü hiç görmedim ben; arayayım bi akşama.. Ek olarak, sadece digitürk kumandası değil TV kumandasında da sorun var. TV'de böyle bir sıkıntı olsa, TV'nin düzgün çalışıp digitürk'ün çalışmaması gerekirdi ama her ikisi de çalışmıyordu, her ikisi de kağıt sonrası çalışmaya başladı

Frekans karışıyor muhabbeti olunca sorunun neden hep "akşam" saatlerinde olduğunu düşünmeye başladım. Evde alarm sistemi var ve odada da wireless cam modülü mevcut. Gündüzleri denediğimde alarm kurulu olmadığı, geceleri ise alarmın kurulu olduğu geldi şimdi aklıma. Acaba bu bozuyor olabilir mi?

akşam bunu da deneyeyim

hddsheriff
12-01-2015, 13:27
Işık sensörü diye bir menü hiç görmedim ben; arayayım bi akşama.. Ek olarak, sadece digitürk kumandası değil TV kumandasında da sorun var. TV'de böyle bir sıkıntı olsa, TV'nin düzgün çalışıp digitürk'ün çalışmaması gerekirdi ama her ikisi de çalışmıyordu, her ikisi de kağıt sonrası çalışmaya başladı

Frekans karışıyor muhabbeti olunca sorunun neden hep "akşam" saatlerinde olduğunu düşünmeye başladım. Evde alarm sistemi var ve odada da wireless cam modülü mevcut. Gündüzleri denediğimde alarm kurulu olmadığı, geceleri ise alarmın kurulu olduğu geldi şimdi aklıma. Acaba bu bozuyor olabilir mi?

akşam bunu da deneyeyim

alarm sorun yaratıyor o zaman başka bir seçenek yok gibi

EREN34
12-01-2015, 13:32
Mantık irda ile gönderilen frekansların birbirne yakın olması. Post it yapıştırarak diğer cihazların kumanda meselesini devre dışı bırakmış oluyorsunuz.

xplod
12-01-2015, 13:59
IR alıcının üzerine güneş ışığı veya led aydınlatma ışığı direkt geliyorsa ondan olabilir. zira her ikisinde de IR ışıması var.

Ers
12-01-2015, 14:39
tv tasarruf modu na geçince yapıyor olablir mi?