PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : ANTIFRIZ (ANTIFREEZE) kullanımı ve önemi

Maxi
12-01-2015, 15:56
Arkadaşlar malesef bu kış (2015) gördükki
birçok insan antifriz kullanmıyor yada gerek görmüyor.

Eski başlıklara bakmadan bu yazıyı yazıyorum
belki forumda benzer açıklamalarda olabilir.

önce şunu yazayım... ****EN ÖNEMLİ KURAL****
arabanızın motoruna musluk suyu koymayın !!!
tamam konu ile alakası olmayabilir ama kimse buna da dikkat etmiyor.
uzun vadede arabanızın motoruna en büyük kötülüğü yapmış oluyorsunuz.

bizim ülkemizin suları aşırı kireçli-sert ve bir takım motor metaline zarar verebilecek maddelere sahip
dediğim gibi bu, uzun vadede sıkıntı yaratır
mesela ben normal damacana su kullanırım (aslında kaynatıp koymakta lazım.. distile su)

ANTIFIRIZ
Antifriz sadece donmayımı engeller sanıyorsunuz?

1- DONMAYI ENGELLER
tamam donmayı engeller herkes biliyor bunu
ama burada gene çok önemli bir detay var
MOTORA HİÇ BİR ZAMAN %100 ANTIFRIZ KOYMAYIN!

çok çeşitli özellikli ve kalitede antifriz markaları var
ama genel olarak bizim ülkemize uygun oran %50 su %50 antifrizdir.

suyun sıcaklığı taşıma özelliği var, yani ısıyı üzerine alır ve onu radyatöre götürür
sıcaklık orada soğur bu böyle döner durur..
fakat antifriz sıvısı böyle değil, %100 antifriz koyarsanız motor hararet yapabilir.

2- MOTORDA SUYUN DEVIRDAIM EDERKEN ZAMANLA VERDIĞİ TAHRİBATI-AŞINDIRMAYI AZALTIR.
evet, saf su bile kullansanız bu motora uzun vadede zarar verecek
o yüzden antifriz bu etkileri azaltan bir sıvıdır.
kullanmazsanız seneler sonra mutlaka aluminyum üst kapakta suyun geçtiği yerler çürüyecek ve burada şöyle başlık açacaksınız.
-motor suyu eksiliyor, eksozdan beyaz duman atıyor.. acaba contamı yandı?

3- KAYNAMA NOKTASINI YÜKSELTİR.
aynen tuhaf değilmi?
motorda antifriz yoksa ters bir durumda su 100 derece kesin kaynayacaktır
ama antifriz varsa bu değer çok daha yukarılara çekilmiş olur ve belkide motorunuzu kurtarır.

EVET gördüğünüz gibi olay sadece suyun donması veya donmaması değil
siz siz olun türkiyenin neresinde yaşarsanız yaşayın
ister adana, ister izmir yada antalya, hatta hatta kıbrısta bile olsanız antifriz kullanın.

MaxiGauges
( Kopyala/yapıştır yaparak kendi sayfanıza aldığınız döküman ve yazıları
nereden ve kimden aldığınızı belirtin.. şerefsiz olmayın, adam olun! )

Volkann
12-01-2015, 16:01
Bilgi için teşekkürler.

c20let
12-01-2015, 16:04
Sanayide ustalarla hep tartışırım. Tamamını antifiriz koymaması konusunda. Ortak fikir tamamı antifiriz ise daha iyi olduğu.

Maxi
12-01-2015, 16:08
en doğrusu kutu üzerindeki karışım oranlarına bakmak
kaç litre suya, kaç litre antifiriz koyacaksın?
-10 derecede donmasın istiyorsan şu kadar bu kadar..

birde içerisinde hazır su katılmış antifrizlerde varmış (diye duydum)
bundan eminseniz o zaman su koymaya gerek yok elbet.

Osman Bahadır
12-01-2015, 16:16
Sanayide ustalarla hep tartışırım. Tamamını antifiriz koymaması konusunda. Ortak fikir tamamı antifiriz ise daha iyi olduğu.

Ben daha soğutma sistemi içindeki sıvının tamamını bloktan, tapadan boşaltan usta görmediğimden, en fazla radyatördeki suyu boşalttıklarından, su eklemese daha iyi. Radyatör hacmi genel sistem hacminin yarısına yakın olduğundan içeride kalan su ile karışınca zaten ideal orana yaklaşacaktır.

Full flash yapan ustanız varsa ne ala...

Sezgin
12-01-2015, 16:36
cam silecek suyuna %100 antifreeze koyabilir dimi ? Onun bi zararı olmaz aksine faydası olur ?

Maxi
12-01-2015, 16:39
cam silecek suyuna %100 antifreeze koyabilir dimi ? Onun bi zararı olmaz aksine faydası olur ?

antifriz baya ciddi bir kimyasal sıvıdır
boyaya falan zararı olabilir, emin değilim.

EREN34
12-01-2015, 16:40
Peki bu karışım ne kadar sürede bir yenilenmeli?

EREN34
12-01-2015, 16:43

Antefreeze boyayı kaldırabilen bir madde (uzun süre temasta)

Cam silecek suyunu doldurup, 1 2 kapak atarım ben (eğer hazır silecek suyu alma durumu olmazsa, evdeki yarım şişe antifrizden kullanaraktan)

Suyun içine 1 su bardağı kadar cam sil koyarakta donma noktasını baya aşağı çekmiş ve köpüklendirmiş olursunuz.

Tıkanması çok dert değil diyenlerde sıvı sabun koydukları oluyor :D

Oznsrl
12-01-2015, 16:54
ben bikaç ay önce yetkili serviste değiştirdim komple antifiriz koydular sadece biraz dolan gel motor ısınsın dediler eksildiği kadar su koydular ne kadar eksilmişti bakmadım antifirizlerin üzerinde reno işaretleri vardı bi bildikleri vardır heralde full koyduklarına göre

Y.Emre
12-01-2015, 16:55

%100 antifreeze'in donma noktası karışım halinin donma noktasından daha yüksektir. (-10 -20 derece arası sanırım) %60 antifreeze %40 su konulması donma noktasını -50lere çekiyor. %100 antifreeze koymanın bir anlamı yok yani. Ve antifreeze'in alkol bazlı olmasıda sakıncalı bir yandan.

Skyhawk34
12-01-2015, 17:15
çok yararlı olmuş
teşekkürler

XSi
12-01-2015, 17:39
Konusunu yakalamisken yaziyim bende suyuda cesmeden degil akuye konan saf sulardan kullanin.

Cesme suyu kirecli + mineralli olabilir.

Saf su adi ustunde sadece su.. Uzun vadede faydasi olur mutlaka.

0.5 lt sise 1 tl ye almistim ben gecen sene.

Maxi
12-01-2015, 18:20
Konusunu yakalamisken yaziyim bende suyuda cesmeden degil akuye konan saf sulardan kullanin.

Cesme suyu kirecli + mineralli olabilir.

Saf su adi ustunde sadece su.. Uzun vadede faydasi olur mutlaka.

0.5 lt sise 1 tl ye almistim ben gecen sene.

keske yaziyi okusaydin :)
olsun daha akilda kalici oldu boyle

TuNeR_32
12-01-2015, 18:30
Bende aracımda yeşil antifiz kullanıyorum genelde eski araçlara kırmızı antifiz koyuyorlar onun aşındırıcısı daha fazla yani aracınızda borularda radyatörde kaçaklara neden oluyor bende %50 %50 oranında yeşil ve kaynak suyu (damacana) olarak karıştırarak koyuyorum eğer araç soğutma sistemini komple yenilediyseniz kırmızı antifiz kullanın ve yılda 1 kez soğutma sıvınızı komple değiştirin özelliği kaybolmasın ve temizlensin sonuçta 2. el aldığınız bir aracın sizin gibi bakılmayacagından emin olun

MBuğra
12-01-2015, 18:39
Daha bugün aklımdan geçiyordu bu konu, açılması güzel olmuş.

Peki daha önce uzun süre sadece su konulmuş olan motorda, antifiriz konulduğu taktirde boruları patlattığını duydum ve kendim de kötü bir şekilde tecrübe ettim. :)

Peki böyle bir araca antifiriz koymadan önce ne yapmak gerekir? Hortumları mı değiştirelim, radyatörü mü temizletmek lazım?

Bir de mavi ve kırmızı antifiriz farkına değinirseniz, o konuda da bilgilenmiş oluruz.

Y.Emre
12-01-2015, 19:01
@MBuğra hepsiyle anında yüzleşmemek adına direk %50 ile girişmek yerine ufak ufak başlanıyor genelde.

XSi
12-01-2015, 19:23
keske yaziyi okusaydin :)
olsun daha akilda kalici oldu boyle

Aa abi kocaman yazmışsın, telefondan girdim gozden kacmış :)

Kusura bakma lütfen :)

chatlaxs
12-01-2015, 19:53
kırmızı yeşil olayını da bilen bi arkadaş cevaplarsa sevinirim

Sezgin
13-01-2015, 08:06
Cevaplar için teşekkür ederim, ben anti-freeze'i her zaman %100 donmaz sandığım için tamamını doldururdum. Karışım yaparsak yine hemen dereceler - leri görünce silecek suyu buz tutar diye hiç, normal su eklemezdim. Bundan sonra dikkat edeyim.

SerhatA.
13-01-2015, 15:27
Uzun süre antifiriz konulmamış araca %50 oranda antifiriz koyduğumuz zaman ne gibi zararlar görürüz ?

RedCan
13-01-2015, 15:46
İyi forumlar benimde bir sorunum var..

Kalorifer peteğimden su damlıyor sanırım ( sürücü koltuğunun altındaki paspas ıslanıyor ) Acaba anti freez koymalımıyım ? Koyarsam hangi oranda ve damlattığı için hangi sıklıkla koymalıyım. Zararı ne olur ?

EREN34
13-01-2015, 16:05

Kalorifer peteğimden su damlıyor sanırım ( sürücü koltuğunun altındaki paspas ıslanıyor ) Acaba anti freez koymalımıyım ? Koyarsam hangi oranda ve damlattığı için hangi sıklıkla koymalıyım. Zararı ne olur ?

Damlama meselesi bağlantı yerindeki oringden değil, petekteki çürüktense o damlama akıntı haline dönecektik muhtemel. Bence o peteği değiştirmeden antifriz eklemek ciddi su eksiltmeye sebep olacaktır.

RedCan
13-01-2015, 16:17
Petekten, oringden veya başka nedenlerden ustaya göstermeden anlayabilirmiyim ? Çözüm olarak ne örenirsiniz ?

Sadık Özyer
13-01-2015, 16:20

kiptal et kaloriferi

EREN34
13-01-2015, 16:36
Petekten, oringden veya başka nedenlerden ustaya göstermeden anlayabilirmiyim ? Çözüm olarak ne örenirsiniz ?

Fener yakıp peteğe ve bağlantıları gözle kontrol ederek anlaşılabilir.

19gokhan90
13-01-2015, 18:24
bişey olur korkusuna antifriz koymadım iki gün soğuk oldu daha büyük maliyetler açtı kapağın tapası patladı

Sadık Özyer
13-01-2015, 18:29
bişey olur korkusuna antifriz koymadım iki gün soğuk oldu daha büyük maliyetler açtı kapağın tapası patladı

benim tapa attı + yağ soğutucu patladı + kalorifer peteği patladı + hortumlar patladı .
20 lira yüzünden 900 lira girdi

meganes
13-01-2015, 18:30
Neden %100 antfriz koyulmuyo ??sıfır araçların çoğunda %100 antfriz var,bu sisteme su eklenmez bildiğim ama sistem sağlamsa %100 antfriz koymakta zarar yok bence,sıfır corollada (sırf antfriz) bome ile ölçüm yaptığım zaman -40 derece donma görüyorum

Dou
13-01-2015, 19:00
Neden %100 antfriz koyulmuyo ??sıfır araçların çoğunda %100 antfriz var,bu sisteme su eklenmez bildiğim ama sistem sağlamsa %100 antfriz koymakta zarar yok bence,sıfır corollada (sırf antfriz) bome ile ölçüm yaptığım zaman -40 derece donma görüyorum

Sifir araclarin hicbirinde 100% antifriz yok. Fabrikadan 50/50 hazir karisimli halde geliyor.

Hatta servisten gidip o markanin antifrizini alirsaniz, bazi markalarda %50 antifriz / %50 su hazir karisimli paketlerini gorebilirsiniz. Bunlara hic su eklemenize gerek yok.

Mesela Honda'nin Amerikadaki coolant lari bu sekilde %50 antifriz ve %50 su seklinde. Ben antifrizi degistirirken hic su eklemedim. Fakat Turkiyede boyle satiyorlar mi bilmiyorum, bakmak lazim.

Y.Emre
13-01-2015, 19:00

%100 antifiriz olduğunu nereden biliyorsunuz ? Test ettiniz mi, ettiyseniz nasıl ? Muhtemelen yanlışınız var, karışımın donma noktası %100 halinden daha düşüktür. Ayrıca suyun ısı taşıma kapasitesiyle antifreezein ısı taşıma kapasitesi de önemli

Maxi
14-01-2015, 06:27

cevap 1. ve 4. postlarda yazıyor

levent
14-01-2015, 06:35

-40 santigrat donma noktası görüyorsanız %50 - %50 ye çok yakın karışımdadır antifreeze, çünkü %50-50 karışım ile donma ve kaynama noktaları -37 °C - 129 °C verilmiş wikipedia'da. %70 antifreeze, %30 su karışımı ile -64 °C donma noktası veriyor yine aşırı soğuk bölgesel kullanımlar için.

Ayrıca 97 yılından beri bizim evde Toyota var, alayı serviste bakıma girdi çıktı bugüne kadar. Daha bugüne kadar saf antifreeze konulduğunu görmedim / duymadım.

edit, dışardan alınan paketler de karışım -37 ve -70 gösterdiğine göre, örnek;

http://www.n11.com/lubco-antifriz-3lt-yesil-371lt-camsuyu-P32856761?cid=604001&gclid=CPjw9LDiksMCFSSWtAodXwgArw

http://www.n11.com/lubco-antifriz-3lt-konsantre-70-derece-yesil-P34844153

Bolkar1st
01-02-2015, 21:08
ben geçen yaza girmeden aracımın radyatorunu komple (98 vti) söktüm içini temizledim ve sonrasında aldıgım 4 litre castrol un antifirizini 2 litresini boşalttım bir başka kaba devamına 2 litre saf su koydum ve karıştırdım sonrasında radyatoru tamamen doldurdum 3 kere fan açtıktan sonra motor içide tamamen doldu sanırım en dogrusunu ben yapmışım :)

Dou
01-02-2015, 22:31
Bu arada, antifriz dolduran arkadaslar icin yerlere dokmemeye dikkat etmenizi oneririm. Eger doktuysenizde suyla o bolgeyi yikamak gerekiyor.

Sokak hayvanlarina icindeki madde sekerli bir tat veriyor, severek iciyorlar ve sonrasinda zehirlenerek oluyorlar.

Google da antifriz hayvan zehirlenmesini aratarak cok sayida konu bulabilirsiniz.

Luc
01-02-2015, 23:01
Eğer araçta ekstra bir modifikasyon yok ise, servis manuelinin dışına çıkmamanız yararınıza olur.

Mehmetmert
03-09-2016, 19:05
-En güncel tarihli konu bu sanırım biraz hort olucak ama bunu bulabildim. 3. yılımızı doldurucaz anfireeze değiştirme zamanım geldi.
-Kitapçıkta okudum fabrika çıkışınında %40 su ve %60 G13(TL-VW 774J) anfreeze ile geliyormuş (GOLF 7 TDI).Kullanma kılavuzunda soğuk iklimlerde Max %60 antifreeze %40 su kullanın diyor.Aksi taktirde(Tamamen anfrezze) %60 oranın üstüne çıkıldığında soğutma suyunun donmaya karşı koruma ve verimi düşecektir yazıyor.Bazı arkadaşlar saf koyulmalıdır falan demiş o yüzden yazdım en azından birileri okur diye.
-Motor soğutma suyu eklenirken saf su + Min %40 Max %60 antifreeze ekleyin diyor(G12{TL-VW 774G} yada G13{TL-VW 774J} ve her ikiside mor renkte imiş
-Kırmızı ve mavimsi yeşil renkteki antifreeze'lerin ise birbirlerine karıştırılmamasını söylüyor,gene düşüyormuş korunumu.
-Sayfanın en başında zaten çok yararlı bilgiler verilmiş,ben bile bu kadar detaylı olduğunu bilmiyordum.Hazır kış geliyor değişiminizi buna göre yapın.Saf antifreeze kullanıcaksanız karışım oranlarına dikkat edin yada hazır karışımlı olanlar var onlardan kullanın daha garanti olsun. Rasgele attım mesela ( http://www.hepsiburada.com/mobil-coolant-hazir-karisim-5-lt-antifriz-36-c-p-OTMOB1511631)
-Benim aracıma uyumlu olan ise şu şekilde http://i.hizliresim.com/ZYYEMV.jpg (http://hizliresim.com/ZYYEMV)

Muhammet Yaman
28-11-2016, 21:04
Bilgi için teşekkürler kıs gelmeden ayar çekmek lazım :)

Ertekin
28-11-2016, 21:18
Ben kendim garaj da alttan radyator tapasını söker boşaltırım sonra kapatır su doldurur çalıştırır bir daha tapa yı açarım boşaltırım. Ardından 5 litrelik bidonun yarısını içme suyu yarısını antifiriz koyar sonra onu radyatöre koyarım. Düzgün yapamasam bile genelde basit konuları kendim hallediyorum takıldığım yerde internetten bakıyorum.
Antifiriz cam suyuna koyulmaz. Hem camınıza hem sileceğinize hem boyanıza hem de aktığı cam altı plastiğe zarar verir. Cam suyunuza yarı yarıya camsil ve su koyun.

Fatih06ank
08-12-2016, 11:18
Arkadaşlar herkese merhaba. antifirizle alakalı soracağım bir şey var yardımcı olursanız çok sevinirim çünkü içim hiç rahat değil.

Aracım kia ceed GT. 2014 trafiğe çıkışlı. aracımda fabrikadan konulan mavi renkli antifirizi kullanıyordum 2 yıldır. bu sene kışa girerken radyatör hortumunu ve yedek kutusunu söktüm boşalttım yıkadım temizledim ve sıfırdan kırmızı antifiriz + saf su karışımı koydum, 3 - 4 gün kullandım baktım yedek kutusundaki antifiriz mavi ile kırmızı biraz karışmış mor renk almış. yeniden söktüm temizledim kırmızı koydum fakat gene kullandım gene morarmış. sanırım motor bloğunun içindeki veya pompanın içindeki orijinal mavi renkli antifiriz karışıyo. ben de yaza kadar bu şekil kullanıp yazın yenileme kararı aldım ama içim rahat değil. bişey olmaz diyen de var karışırsa zararlı olur diyen de var, sizce ne yapmalıyım?

sekizsilindir
08-12-2016, 13:07
Antifiriz | Kimya Kulubu (http://www.kimyakulubu.com/antifiriz/)

MeRtCaN
08-12-2016, 13:09
EVANS susuz sogutma sıvısı hakkındakı goruslerınız nelerdır

ben araca koydurmak ıstedım Ankara dakı bayı yı aradım benden 600 tl para ıstedı :)

Fatih06ank
08-12-2016, 13:21
Antifiriz | Kimya Kulubu (http://www.kimyakulubu.com/antifiriz/)

tamamını okudum fakat sorduğum soruyla alakalı hiç bir şeye rastlamadım. gene de teşekkürler.

Sert@ç
08-12-2016, 14:24
Geçen gün benzinlikte bi tane adam motor antifrizi yerine silecek suyu antifrizi koydu kimya atölyesinde çalışıyomuş içindekiler %90 aynı dedi varmıdır doğruluk payı ?

GokhanRS
08-12-2016, 15:13
yeni üretim antifriz renklerine çok takılmayın arkadaşlar, antifrizlerin renkleri zamanında firmaların kullandıkları kimyasalların çeşidine göre kullanmak zorunda kaldıkları maddelerden yeşil ve mavi tarzı renklerdi. Eskiden antifirizler iki yıllık filandı. sadece yeşil ve mavinin olduğu dönemi kast ettim.

Şimdi yeni nesil antifrizlerin bazıları 10 yıla kadar bozulmadan durabileceğini yazmaktadır, yeni üretimlerin bir çoğuda kırmızıdır, oat yani organik asit teknolojisi kullanılmaya başladığından beri ilk yapan firmalar kırmızı renk yapmayı tercih etti ancak, bu sizi yanıltmasın, bir antifriz kırmızı ise organik asit teknolojilidir anlamına gelmez.

Antifrizlerin kaliteleri ömrü v.s detayları üzerinde yada firmaların sitelerinde yazar, farklı renkleri karıştırmanın zararlı olduğunu düşünenlerin çoğu bunun sebebini kimyasal tepkimeye bağlı oluşan jelleşmeye şahit olanlardan dolayıdır. ancak her farklı renk antifriz kullananın başına gelecektir diye birşey yok. O kadar çok marka var ki, kimin ne kadar kaliteli ürettiğini hiç bir zaman bilemezsiniz, sanayiler ustalarımız genelde antifriz ölçüm cihazıyla ölçer ve eksik kadarını ekler yada yeni karışım yapar.

Benim size tavsiye bir markada karar kılıp, aracınıza sürekli o antifrizi kullanmanız olur. Bunu uzun süre kullanacağınız eski araçlar için söylüyorum.

Yeni tip araçlarda artık uzun ömürlü antifrizler kullanılmaya başladı, bazı marka antifrizler 10 yıl değiştirmesende olur iddiasında.

Uzun lafın kısası rengine takılmayın özelliklerine takılın, arkasında yazanları okuyun. Varsa aracınızın tavsiye ettiği marka tercih edin. Zaten uzun yıllar antifriz kaçak olmadıkça, termostat veya devirdaim pompası değişmedikçe kolayca eksilen yok olan birşey değil.

tüm bunlar kendi düşüncelerim ve yabancı kaynaklardan okuyarak edindiğim fikirlerdir. doğruluğunu garanti edemem :)

Fatih06ank
08-12-2016, 15:49
yeni üretim antifriz renklerine çok takılmayın arkadaşlar, antifrizlerin renkleri zamanında firmaların kullandıkları kimyasalların çeşidine göre kullanmak zorunda kaldıkları maddelerden yeşil ve mavi tarzı renklerdi. Eskiden antifirizler iki yıllık filandı. sadece yeşil ve mavinin olduğu dönemi kast ettim.

Şimdi yeni nesil antifrizlerin bazıları 10 yıla kadar bozulmadan durabileceğini yazmaktadır, yeni üretimlerin bir çoğuda kırmızıdır, oat yani organik asit teknolojisi kullanılmaya başladığından beri ilk yapan firmalar kırmızı renk yapmayı tercih etti ancak, bu sizi yanıltmasın, bir antifriz kırmızı ise organik asit teknolojilidir anlamına gelmez.

Antifrizlerin kaliteleri ömrü v.s detayları üzerinde yada firmaların sitelerinde yazar, farklı renkleri karıştırmanın zararlı olduğunu düşünenlerin çoğu bunun sebebini kimyasal tepkimeye bağlı oluşan jelleşmeye şahit olanlardan dolayıdır. ancak her farklı renk antifriz kullananın başına gelecektir diye birşey yok. O kadar çok marka var ki, kimin ne kadar kaliteli ürettiğini hiç bir zaman bilemezsiniz, sanayiler ustalarımız genelde antifriz ölçüm cihazıyla ölçer ve eksik kadarını ekler yada yeni karışım yapar.

Benim size tavsiye bir markada karar kılıp, aracınıza sürekli o antifrizi kullanmanız olur. Bunu uzun süre kullanacağınız eski araçlar için söylüyorum.

Yeni tip araçlarda artık uzun ömürlü antifrizler kullanılmaya başladı, bazı marka antifrizler 10 yıl değiştirmesende olur iddiasında.

Uzun lafın kısası rengine takılmayın özelliklerine takılın, arkasında yazanları okuyun. Varsa aracınızın tavsiye ettiği marka tercih edin. Zaten uzun yıllar antifriz kaçak olmadıkça, termostat veya devirdaim pompası değişmedikçe kolayca eksilen yok olan birşey değil.

tüm bunlar kendi düşüncelerim ve yabancı kaynaklardan okuyarak edindiğim fikirlerdir. doğruluğunu garanti edemem :)

bilgiler için teşekkürler. bu şekilde bir süre daha idare edeceğim artık...

yalnız şu da bi gerçek, 2009 model skoda Octavia aracımızda fabrikanın koymuş olduğu kırmızı antifirizi 5yıl hiç değiştirmeden kullandık ve 5.yılın sonunda sistemi boşalttığımızda çamur gibi bir sıvı çıktı içinden ve kalorifer peteğini tıkadı. en sonunda radyatör ve sistemin tüm boruları değişmek zorunda kaldı, kalorifer peteği de ilaçla temizlenmek zorunda kaldı. yani bence antifiriz ne olursa olsun 2 3 yılda bir yenilenmeli.

Fatih06ank
08-12-2016, 15:52
Geçen gün benzinlikte bi tane adam motor antifrizi yerine silecek suyu antifrizi koydu kimya atölyesinde çalışıyomuş içindekiler %90 aynı dedi varmıdır doğruluk payı ?

silecek suyu sistemin anasını ağlatır, antifirizi de cam suyuna koyup püskürtürsen plastik aksamı bozar. benim tavsiyem onu yapan elemanla araba hakkında bir daha konuşmaman olur. :D

GokhanRS
08-12-2016, 17:04
Doğrudur, yazdıklarım kağıt üzerindeki teorik bilgiler, bazen tecrübeler daha mantıklı olabiliyor, çünkü hiç bir zaman kâr amaçlı kurulduğu aşikar olan kimyasal firmalarına %100 güvenemezsiniz, işin ucu para oldumu şirketlerin politikacıdan farkları yoktur, her zaman vaat ettikleri şey verebildiklerinin 10 katı olur.

Fatih06ank
08-12-2016, 17:47
O zaman ne yapıyoruz, 2 veya 3 yilda bir antifirizimizi degistiriyoruz fakat benim sorunumu nasil cozebiliriz? Yani su mavi antifirizden tamamen nasil kurtulabilirim?

Fatih06ank
13-12-2016, 10:52
yok mu hiç fikri olan konu hakkında?

GokhanRS
13-12-2016, 12:49
yok mu hiç fikri olan konu hakkında?

termostatın yuvasını söker termostatıda çıkarırsın, bir taraftan hortumla su basar yıkarsın.

Fatih06ank
13-12-2016, 12:51
termostatın yuvasını söker termostatıda çıkarırsın, bir taraftan hortumla su basar yıkarsın.

tamam öyle yapayım üstad, teşekkürler...

Kayaozden
14-12-2016, 10:18
-35 benimki sorun olmaz değil mi?

Özgür Güneş
09-10-2017, 14:20
Beyler ben 3 kere flushing yapmama rağmen motorun içindeki kirli suyu tamamen dışarı çıkartamıyorum, termostatı sökmeden bu temizliği nasıl yapabilirim? Her flushing den sonra 20 dk kadar arabayla geziyorum.

Ayrıca benden öneri, flushing ide distile su ile yapın, ne kadar içme suyu da olsa içindeki mineraller çökelme yaparak sisteme zarar verebilir.

Aracınıza koyduğunuz antifreeze aracınız için uyumlu diye kesinlikle kontrol edin. Bir abim 13’ bmw sine kırmızı(organik) antifreeze koydu, orijinali hibrit(mavi-yeşik karışım), bu kurala uymadığı için soğutma sistemi patladı ve 1700 TL masraf çıktı. Markaların antifreeze tds inden aracınız için uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Orhan
09-10-2017, 14:50

Kesinlikle farklıdır.

Motor suyu antifirizinde glikol bulunur şeker tadında bir alkoldür ve zehirlidir. (veteriner hekimlikte bu üründen zehirlenme çok görülür)
Cam suyu antifrizinde genelde İPA(izopropil alkol) kullanılır.
İPA kolay bozunur üstelik yüksek sıcaklı vs iş görmez yani bu diyen çok fena saçmalamış
Yani cam suyu koymakla normal su koymak arasında bi fark yok

Yiğit G.
09-10-2017, 15:35
Arkadaşlar R56 mini S için ne önerirsiniz , 1-2 ay önce içindeki suyu değiştirdim tabi aktı gitti antifiriz daha koymadım.Tam hatırlamıyorum ama yanılmıyorsam kırmızı antifiriz idi.

Özgür Güneş
09-10-2017, 16:21
Arkadaşlar R56 mini S için ne önerirsiniz , 1-2 ay önce içindeki suyu değiştirdim tabi aktı gitti antifiriz daha koymadım.Tam hatırlamıyorum ama yanılmıyorsam kırmızı antifiriz idi.

Motul, castrol, vb. web sitelerinden aracınızın özelliklerini girerek uygun antifreeze i bulabilirsiniz. Eğer bendeki N13 ile aynıysa mavi-yeşil karışımı olan hibrit antifreeze koymanız gerekiyor.

Kadyr
09-10-2017, 16:37
Aracım punto. Sağolsunlar kitapçığında herşeyi belirtmişler 50-50 parafulu up petronas kullan demiş. Gittim aldım. Değişiminde ustaya ait artık. Damacana su kullanacağım erikli:)

sirhot
09-10-2017, 18:02
Arkadaslar benim radyatorde kacaktan dolayi tikayici toz dokmustum ***** kış geliyor antifriz koydugumda tekrardan su eksiltmeye baslarmiyim acaba? Tek çözüm radyatör u degismekmidir şu aşamada

Yiğit G.
09-10-2017, 18:07
Motul, castrol, vb. web sitelerinden aracınızın özelliklerini girerek uygun antifreeze i bulabilirsiniz. Eğer bendeki N13 ile aynıysa mavi-yeşil karışımı olan hibrit antifreeze koymanız gerekiyor.

yok aracın özelliklerini girerek uygun yağ bulabiliyorsun , antifiriz için öyle birşey yok.Baktım yabancı forumlardan bmw veya mini için orjinal mavi antifiriz almam lazımmış.Servislerde olurmuş genelde , para bayılacaz desene.. Şunu nette bulabilirmiyim acaba..

http://new.minimania.com/images_temp/800600001nmd7600a.jpg

Özgür Güneş
09-10-2017, 18:24
yok aracın özelliklerini girerek uygun yağ bulabiliyorsun , antifiriz için öyle birşey yok.Baktım yabancı forumlardan bmw veya mini için orjinal mavi antifiriz almam lazımmış.Servislerde olurmuş genelde , para bayılacaz desene.. Şunu nette bulabilirmiyim acaba..

http://new.minimania.com/images_temp/800600001nmd7600a.jpg

https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/B66F49FAA3975160802580830041D623/$File/BPXE-8K826T%5F0.pdf

https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motul-production2/images/product_descriptions/technical_data_sheets/126/Inugel_20Expert_20_28GB_29.pdf?1492016027

En altta bmw uyumlu diyor. Bana da bmw mavi dediler, gözle bakıldığında mavi gözüktüğü için herkes mavi sanıyor, mavi-yeşil karışımı yani hibrit karışım.

Borusan’da şu an benim arabama linkini attığım castrol ü koyuyorlar. Motul sadece Inugel Classic getiriyor Türkiye’ye, o yüzden elimde 1 adet 5 litrelik Inugel Classic patlamış durumda, isteyen arkadaşlara ücreti mukabilinde verebiliri. :)

Oznsrl
09-10-2017, 18:55
Arkadaslar benim radyatorde kacaktan dolayi tikayici toz dokmustum ***** kış geliyor antifriz koydugumda tekrardan su eksiltmeye baslarmiyim acaba? Tek çözüm radyatör u degismekmidir şu aşamada

benim radyatördede küçük bi delik varmış ilk razaman bayramında fark ettim 750 ml kadar su aldı 1 ay takip ederek bindim 2 parma falan eksilmişti zaten fazla koyduğum için daha max ın üstündeydi geçen haftaya kadar sorun yoktu park ettim işyerinde sigara içmeye indim bi baktım göl olmuş 3 litre kadar su alınca korktum :D servise gittim baktım hiç eksilmemiş nasıl oluyorsa artık dedim riske girmeye gerek yok 1270 tl girdi g.tüme sabah sabah aç karna ahahah :D clio 3 lerde lanet bişey yapmışlar klima radyatörüyle motor soğutma suyu radyatörü tek parça o yüzden çok pahalı lanet :D birsürüde yer sökülüyor değiştirmek için
bknz:D

https://i.hizliresim.com/LOAZO0.jpg (https://hizliresim.com/LOAZO0)

bence değiştir riske girme ne zaman ne olcağı belli olmaz

Yiğit G.
09-10-2017, 19:15
https://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/B66F49FAA3975160802580830041D623/$File/BPXE-8K826T%5F0.pdf

https://s3-eu-west-1.amazonaws.com/motul-production2/images/product_descriptions/technical_data_sheets/126/Inugel_20Expert_20_28GB_29.pdf?1492016027

En altta bmw uyumlu diyor. Bana da bmw mavi dediler, gözle bakıldığında mavi gözüktüğü için herkes mavi sanıyor, mavi-yeşil karışımı yani hibrit karışım.

Borusan’da şu an benim arabama linkini attığım castrol ü koyuyorlar. Motul sadece Inugel Classic getiriyor Türkiye’ye, o yüzden elimde 1 adet 5 litrelik Inugel Classic patlamış durumda, isteyen arkadaşlara ücreti mukabilinde verebiliri. :)

Fosfat içermiyorsa castrol de uygun olabilir evet.Burada İnugel Expert var

http://www.hepsiburada.com/motul-inugel-expert-37-c-5-litre-p-HBV00000254BF

Özgür Güneş
09-10-2017, 19:17
Fosfat içermiyorsa castrol de uygun olabilir evet.Burada İnugel Expert var

http://www.hepsiburada.com/motul-inugel-expert-37-c-5-litre-p-HBV00000254BF

Motul’un sahtesi çok, ben sadece iç anadolu distrübitöründen alıyorum, onda da expert yok.

Yiğit G.
09-10-2017, 19:21
Motul’un sahtesi çok, ben sadece iç anadolu distrübitöründen alıyorum, onda da expert yok.

hepsiburada kendi satıyor bunu , ayrı satıcı değil sahte olacagını sanmıyorum.

"Satıcı:Hepsiburada"

-

Özgür Güneş
09-10-2017, 20:29
hepsiburada kendi satıyor bunu , ayrı satıcı değil sahte olacagını sanmıyorum.

"Satıcı:Hepsiburada"

-

Başka ürünlerde hepsiburadanın satıcı olduğu bir sürü sahte ürün duydum, tercih sizin, distrübitörde bile olmayan bir ürün nasıl hepsiburada da oluyor bilemedim, ben riske girmeyip castrol alacağım cumartesi günü.

Grimlord
09-10-2017, 21:00

Radyatörü değiştirin, pahalı bir parça değil. Orjinal kale radyatörü 200 liraya aldım ben. Su eksiltiyordu ( clio rs )

gemsazr9
09-10-2017, 21:02
benim radyatördede küçük bi delik varmış ilk razaman bayramında fark ettim 750 ml kadar su aldı 1 ay takip ederek bindim 2 parma falan eksilmişti zaten fazla koyduğum için daha max ın üstündeydi geçen haftaya kadar sorun yoktu park ettim işyerinde sigara içmeye indim bi baktım göl olmuş 3 litre kadar su alınca korktum :D servise gittim baktım hiç eksilmemiş nasıl oluyorsa artık dedim riske girmeye gerek yok 1270 tl girdi g.tüme sabah sabah aç karna ahahah :D clio 3 lerde lanet bişey yapmışlar klima radyatörüyle motor soğutma suyu radyatörü tek parça o yüzden çok pahalı lanet :D birsürüde yer sökülüyor değiştirmek için
bknz:D

https://i.hizliresim.com/LOAZO0.jpg (https://hizliresim.com/LOAZO0)

bence değiştir riske girme ne zaman ne olcağı belli olmaz
geçmiş olsun . clio 3 lerlerde orjinal olarak portakal rengi bir antifriz var . serviste ondan mı koydular . rengi ne şu an ?

Oznsrl
09-10-2017, 21:08
geçmiş olsun . clio 3 lerlerde orjinal olarak portakal rengi bir antifriz var . serviste ondan mı koydular . rengi ne şu an ?

abi sağol nick tanıdık geldi isim nedir :) aynen abi sarının tonlarında bi rengi var

gemsazr9
09-10-2017, 21:14
abi sağol nick tanıdık geldi isim nedir :) aynen abi sarının tonlarında bi rengi var

ismim kaan renault forum buluşmalarında tanışmışızdır . görsen hatırlarsın . bu renk mi ? orjinalı böyle .
Motul Inugel Optimal -37degC 5 Litre Antifiriz Aksesuar - KolayOto (http://kolayoto.com/motul-inugel-optimal-37c-5-litre-antifiriz.html)

Oznsrl
09-10-2017, 21:48
ismim kaan renault forum buluşmalarında tanışmışızdır . görsen hatırlarsın . bu renk mi ? orjinalı böyle .
Motul Inugel Optimal -37degC 5 Litre Antifiriz Aksesuar - KolayOto (http://kolayoto.com/motul-inugel-optimal-37c-5-litre-antifiriz.html)

aynen abi ordan tanıyorum :) rengi böyle aynen ama bu kadar yoğun değil daha soluk

senzu
07-11-2017, 15:12
106 için 2.5 LT antifreze gerisi bakalım şimdilik hiçbir sorun yok hararet az 90'dan yukarıda açıyor oda müşürle alakalı diye düşünüyorum :)

Sezgin
16-11-2017, 11:07
Bim de Radyatör için Anti Freeze gelmiş. Bunu motorun suyuna %50 li suyla karıştırıp kullansak mı ? yoksa illa bu işinde bilindik markası vs. var mı ?

Maxi
16-11-2017, 11:18
valla ben olsam bimden antifriz alıp arabamın motoruna koymam

lewel
17-11-2017, 10:08
Bu antifrizin zarar vermeyeni var mı?Soğuktan koruması çok önemli değil İzmir'de yaşıyorum.Motoru krozyondan korusun yeter. Bende geçen sene koymuştum aracıma üst kapak conta,radyatör ne varsa patlatmıştı.

Maxi
17-11-2017, 11:16
zaten antifirz yaz-kış olması lazım motorda, olay sadece don maya karşı koruma değil.

Sezgin
17-11-2017, 11:36
zaten antifirz yaz-kış olması lazım motorda, olay sadece don maya karşı koruma değil.

abi peki bir üstteki üyenin sorusu için ne dersin ?

marikan
18-11-2017, 10:18

Ben bu olayı Motul disbritörüne sorduğumda sadece duyuyoruz daha hiç karşılaşmadık kısaca şehir efsanesi dedi. :)

Özgür Güneş
18-11-2017, 12:37
Ben bu olayı Motul disbritörüne sorduğumda sadece duyuyoruz daha hiç karşılaşmadık kısaca şehir efsanesi dedi. :)

Valla benim distribitorde benden al sahtesi cok diyor, napcaz :D

marikan
18-11-2017, 15:23
Karar sizin artık size hangisi mantıklı geliyorsa:)

Özgür Güneş
18-11-2017, 17:16
Karar sizin artık size hangisi mantıklı geliyorsa:)

Birkaç orijinal ve sahte yağ anlaşılma videosu izledim, gidip distrübitörden almayı tercih ediyorum, en azından kafam, belki de gereksiz bir iş yapıyorum ama dediğim gibi, kafam rahat, alana da "gardaşım niye distrübitörden almıyosun" demem :)

Maxi
23-11-2017, 17:06
abi peki bir üstteki üyenin sorusu için ne dersin ?
yeni fark ettim mesajı

şimdi motora 10 sene hiç antifiriz koymazsan, suyun geçtiği çoğu yer çürür paslanır.
sonrada antifriz koyduğun zaman bu çürümüş yerler temizlenince sağdan soldan şu kaçırmalar başlar (başlayabilir veya hiç birşey olmayabilirde)
özellikle bu kaçaklar radyatör veya su pompasında görülebilir.
arkadaş öyle bir yazmışki sanırsın motora antifriz değilde dinamit koymuşlar, her yer patlamış çatlamış :)

marikan
24-11-2017, 17:20
Konu antifriz ama bu cam suyu için en kullanıyorsunuz? Shell'den alıyordum ama pahalı geliyor. Geçen yıl 17 liraydı.

Cgungor
25-11-2017, 09:40
Konu antifriz ama bu cam suyu için en kullanıyorsunuz? Shell'den alıyordum ama pahalı geliyor. Geçen yıl 17 liraydı.

Camsillerin çoğunun içinde donmayı önlesin diye az bir miktar antifriz var diye biliyorum. Genelde 1 şişe camsili önce hazneye boşaltıyorum üzerini de dinlenmiş içme suyuyla tamamlıyorum ben abi.

marikan
25-11-2017, 09:49
Camsillerin çoğunun içinde donmayı önlesin diye az bir miktar antifriz var diye biliyorum. Genelde 1 şişe camsili önce hazneye boşaltıyorum üzerini de dinlenmiş içme suyuyla tamamlıyorum ben abi.

Marka olarak ne alıyorsunuz? Diyarbakır'da problem yok ama Nevşehirde gece havalar -20'leri görüyor. Ucuz diye aldıklarım hep dondu. Shell iyiydi ama gerçekten pahalı. Mazot parasına geliyor neredeyse.

Cgungor
25-11-2017, 11:11
Marka olarak ne alıyorsunuz? Diyarbakır'da problem yok ama Nevşehirde gece havalar -20'leri görüyor. Ucuz diye aldıklarım hep dondu. Shell iyiydi ama gerçekten pahalı. Mazot parasına geliyor neredeyse.

abi ben istanbulda yaşadığım için normal camsil kullanıyorum ama bauhaus gibi yapı marketlerde en uyguna Gojo'nun 5 litrelik antifrizli camsuyunu görmüştüm fiyatı da 10 15 TL arası bişey olması lazım bence onu deneyebilirsin fiyatından dolayı denemeye değer. -25 -30 dereceye kadar dayanır yazıyordu. 5 litre 1 kışı rahat çıkarır tahminimce. Tabi başka ürün kullanan kişiler daha nokta atışı tavsiye de verebilir. Ben fiyat performans açısından bi tavsiye vermeye çalıştım...

0M42
26-11-2017, 09:39
abi ben istanbulda yaşadığım için normal camsil kullanıyorum ama bauhaus gibi yapı marketlerde en uyguna Gojo'nun 5 litrelik antifrizli camsuyunu görmüştüm fiyatı da 10 15 TL arası bişey olması lazım bence onu deneyebilirsin fiyatından dolayı denemeye değer. -25 -30 dereceye kadar dayanır yazıyordu. 5 litre 1 kışı rahat çıkarır tahminimce. Tabi başka ürün kullanan kişiler daha nokta atışı tavsiye de verebilir. Ben fiyat performans açısından bi tavsiye vermeye çalıştım...

Tavsiye etmiyorum felaket kireçlenmeye neden oluyorlar

kelalper
29-11-2017, 07:47
Cam suyuna antifreeze katkısı konmaz. Cam sularının içerisinde alkol bulunur o nedenle antifreeze ibaresi koyuyorlar. İçerisindeki alkol miktarına göre de fiyatı artıyor.Ucuz olanları donuyor. Nedeni de basit. Rakıyı buzluğa koyduğunuz zaman kristalleşir sadece ama bira donar. Tamamen içerilerindeki alkol oranları ile alakalı olan bir olay.

snmyfe
19-02-2018, 18:16
benim arabada antifriz var ama ben iki yıldır değiştirmiyorum. bunu değiştirmek gerekir mi belli bir süresi var mı.

Fatih06ank
19-02-2018, 18:24
Önce rengine bakıp sonra da ölçmek lazım. 2veya 3 yılda bir yenilemek sistemin sağlığı için çok iyidir