PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yuksek hizlarda isteksizligin sebebleri ?

rebel
26-01-2015, 14:43
Aracima yeni motor yaptrdim rodaj yeni bitti . 1200 km deyim yeni yeni basmaya basladim.ilk 3 vites gayet akici 4.vites 5000 5500 gibi arac cok isteksizlesiyo ve 4.vites baya bi gec dolduruyor. Ilk 3te giden araba 4 te duvar oluyo. Redline kadar gittim 195 kesti ama baya bi zaman aldi. 5 denicek yol yok olsada cigeri bitmis gibi kesiliyor.

Egzoz sistemi orj. Son susturucu yada katalatik araci boguyor olabilirmi ?

Arac 99 alfa 156 2.0 ts. 7000 redline. Ilk 3 vites gayet rahat ceviriyoz
1 50
2 100
3 150
4 195
ama 170 gibi isteksizlesip 180 de duvar olup 4.vites bitirene kadar ağliyo arac. 5 atsam 200 de kaliyo 2.30 cevirmesi lazim arac sifir kondisyonda.

Bunun sebebleri neler olabilir ? Sensor arizasi ayarsizlik vs vs ? Isten izin alamiyorum haftaya metin ustanin yanina gidicem. Aklima takildi burda sormak istedim.

burakgunay
26-01-2015, 14:45
Abi ilk 3 vitesi rahat çeviriyosa egzoz kat bilmem ne vs değildir. Çünkü yine aynı devirleri dönüyor ilk 3 viteste.

burakgunay
26-01-2015, 14:46
Abi ilk 3 vitesi rahat çeviriyosa egzoz kat bilmem ne vs değildir. Çünkü yine aynı devirleri dönüyor ilk 3 viteste.

Yani yine aynı flow geçiyor yine egzozdan, egzoz sıksa 1-2-3 te de sıkar.

Tayfun.O
26-01-2015, 14:52
4-5. vites dişli oranlarına bi bakın derim çok uzunsa kaldıramaya bilir

levent
26-01-2015, 14:56
4-5. vites dişli oranlarına bi bakın derim çok uzunsa kaldıramaya bilir

orj hali ile aynı şanzımanı değiştirdiklerini sanmam.. 4 kişi 220 lere çok rahat gelmesi lazım 156 2.0 ts nin

benim aklıma ilk gelen aktarma organları, debriyaj vs ne durumda?

Ers
26-01-2015, 15:11
lastik çapı düşürdünüz mü?

Berkel
26-01-2015, 15:13
benim yaşadığım sorunun aynısı, merakla takip ediyorum.

Ers
26-01-2015, 15:15
lastik genişliği, yanak yüksekliği, jant çapı, dişli oranı , son dişli oranı bunlara bakmak lazım sanki

rebel
26-01-2015, 15:24
Aracin motor 1 ay once sifirlandi. Baski balatada sifir. Sanzimanda ne gibi sorun olabilirki ? Netten izledigim videolarda 2.30 ceviriyor

Aracta 17' gta jant var. 17 bile olsa 200 de kalmamasi lazım. Tikaniklik soylr oluyor hiz arttikca araba git gide isteksizlesiyor. Daha once vw passat aracimizda kat iptali yapinca arabanin dunyasi degisti.ole bi sikiyormuski araci bide maf da bozuktu ikisini duzeltince araba 4 5 boy hızlandı diyebilirim.

Aklima buyuzden kat geldi. Maf sensörü bole bi sikinti yaratirmi?

Yada sensor bozuklugu ayarsizlik vs vs?
sente kacikliginda aracla performans kaybi olur ama hizda dusme olurmu ? Yada sentesi kacik arac 200 lere cikabilirmi ?
Şanzıman orj. 156 sanzimani oranlara bakinca uzun evet ama 2.0 155 bg bu arac netteki videolarda 2.30 ceviriyor. Hani araca motor yapmasak yillarin yorgunlugu dicemde 1200 deyim hala

Dipnot: arac 203 k da motor yapildi
2 yada 3 kez denedim. Rodaj sonrasi yag filtre ayar bakima girmedim daha haftaya gidicem

rebel
26-01-2015, 15:25
Tam tersi 215 45 17 var aracta.

Zorbey
26-01-2015, 15:30
Büyük jant lastik + debriyaj uzunda aracı çok kesiyor

rebel
26-01-2015, 15:37
Hocam nolursa olsun bukadar kesmesi imkansiz. Ayrica baski balata sifir. Motorla alakali bi işçilik hatasi olabilirmi ?
rodaj bakimindan sonra dynoya cikicam. 5 neyse ama 4 u dolu dolu kapatmasi gereken performansta bi arac. 5 tede leventin dedigi gibi rahat rahat o hızları görmesi lazim

kelalper
26-01-2015, 16:02
alfalar standart buji sevmez. 3 tırnak olması lazım bujilerinin. bi kontrol et bence.

rebel
26-01-2015, 16:23
Ngk R platinum buji alper abi. Sifirla degistirmedim cunku ustam bujiler saglam sonraki bakimda degistrelim dedi.

Ustundeki bujiler 70 80 k gidiyo ortalama. 8li set buji 330 o ara sifir tukettik degistirmedim. Bidahakine degistirip kafam rahat etcem . Alfaci arkadasim fakiremi kaliyo benzin pompasimi yetistirmiyo acaba diye soledi. Buda olabilir

rebel
26-01-2015, 16:24
Edit : ngk R iridyum buji. Platinum nerden cikti ya :)

atituti
26-01-2015, 16:30
ön kaputta ayar problemi var mı ? başımıza gelmişti de başka bir araçta :)

rebel
26-01-2015, 16:42
Ne alaka :) çözemedim yemin ederim :)

Schumi
26-01-2015, 16:44
Araç kaç binde. Katalizör tıkanmış olabilir.

rebel
26-01-2015, 16:46
203 k da sifir motor yaptrdik gecen ay suanki km si 1200km . Ustundeki egzoz orjinal

Schumi
26-01-2015, 16:58
203 binde orjinal egzoz sistemi mi. Benim full stok yazılımsız haldeki 206 RC'de 80 binde kat resmen erimiş çöp olmuştu. Hadi binek araçta olsun bu 180 binde. Senin kat iptali yada yeni sıfır kat zamanın gelmiş bence.

XSi
26-01-2015, 17:25
Araba motor yapilmadan once gidiyordu simdi mi gitmiyor?

Yoksa motor yapildi eskiye gore daha iyi gitmesi gerekli psikolojisi mi?

Bir dyno olcumu genel hatlariyla bilgi verecektir.

levent
26-01-2015, 17:33
Valla 17" GTA mıydı değil miydi bilmiyorum, çok kollu olmayan Alfa jantları ile bir abimde vardı yıllar önce 156.. Ondan kıstas alıyorum da bakımsız zamanında zımba gibiydi 3-4 kişi bana mısın demiyordu 4 bitirirken, öyle söyliyim. Kat iptali mevcuttu o zaman araçta, bence debriyaj da yeni ise egzoza bakın derim. Sensörsel veya sente gibi sorun olsa 1-2-3 gidip 4-5 duvar olmaz.

weST.27
26-01-2015, 18:17
katalitik konvertör yada debriyaj , debriyaj daha üstün gibi sorun olarak

Maxi
26-01-2015, 18:28
güç kaybı herşeyden olabilir
en doğrusu dinamo üzerine çıkıp acı gerçeği görmektir.

weST.27
26-01-2015, 18:35
katalitik konvertör yada debriyaj , debriyaj daha üstün gibi sorun olarak

+ olarak debriyaj sıfır demişsiniz , katalitik konvertörü ben corsamdan çıkarttığımda 136 bindeyken , kat bildiğin ölmüş durumdaydı ve aracın üst devirlerini hissettim resmen gittiğimi , kat üst ve alt devire etki eder , ayrıca yüksek viteslerde üst devirlede sürtünmeden dolayı aracı durdurmak için elinden geleni yapar :D örnek verecek olursak

1000 devirdeki rölantide çalışan motorda konvertörden geçen(daha doğrusu geçmeye zorlanan) gazların hızı 1 birim olsun.Bu durumda burada sürtünme kuvveti ve gücü de 1 birim olsun. Motor devri 3000 devir olduğu zaman bu kattan geçmeye zorlanan gazların hızı 3 birim olur. Bu durumda rölanti devrine göre olan sürtünme kaybı 9 kat artar. Motor devri 5000 devir olduğu zaman hız rölantiye göre 5 katı olur ve sürtünme 5 in karesi 25 birim olur. 6000 devir de 6'nın karesi 36 kat olur.Yani vites ve devir bandı ne kadar üstlerde olursa araç o kadar yorulur ve kat aracı tutar

Ers
26-01-2015, 18:51
1 2 3 te üst devir çevirmiyor mu ? çeviriyor ,o viteslerde de üst devirde hantal olması gerekmez mi ?

erhanarici18
26-01-2015, 19:43
1 2 3 te üst devir çevirmiyor mu ? çeviriyor ,o viteslerde de üst devirde hantal olması gerekmez mi ?

illaki hantal olur ama bence arkadaşın demek istediği motor yapmadan önce arabam şu anki halinden daha iyi gidiyodu
banada sensör arızası gibi geliyo

tayf
26-01-2015, 19:55
bi kompresyon testi motor içi durumu özetler , motorda sıkıntı yoksa tecrübeli bi ustanın arızayı tesbit etmesi lazım , ha sensörden çıkar ha egzozdan vs ustanın tecrübesine kalmış

ghibli06
26-01-2015, 20:50
aynısı benim 156da da vardı, akışmetrenin fişini çekin, bir de akışmetre doğru yönde takılmış mı kontrol edin...

MURAT_HLX
26-01-2015, 22:05
aynısı benimde başıma geldi debimetrenin fişi çektim düzeldi herhangi bir arızada vermiyordu debimetre diye bilgisayarda bağlandığında debimetreyi değiştirdim sorun kalmamıştı 156nın çatır çatır hele hele 2.0 t.s'nin yürümesi lazım tıkanmadan

rebel
27-01-2015, 08:36
Daha onceki posttada solemistim passatta maf bozuktu. Onu yenileyip 145k da kat iptal ettik. Kat komple dolmus nefes alamiyodu. Maf vr kattan sonra ara hizlanma ve devir cevirmesi beni cok sasirtmisti arac sanki 10 15 bg guclenmis gibiydi. Ama burda dedigim gibi durum farkli. 4 ve 5 de

Maf
kat
benzin yetiştirememe
gibi seyler kaliyo mantiken hepsine bakicaz artik

rebel
27-01-2015, 08:39
Arkadaslar bide ufak bi aciklama. Arabayi motor bitik aldim. Ve motor yaptrdim icim rahat o konuda. Oncesini bilmiyorum. Yorumlarim sadece netten kiyaslama. Baska 156 ile deneyemedin

Ama denk gelirse
156 2.0ts
hgt 2.0 la denemek isterim bu problemler giderilince. Araba fakire dusuyo olabilir. Zorlamiyorum

ENG
27-01-2015, 08:52
debimetre arizali olabilir. iptal edip oyle bir deneyin

DVR_VTS
27-01-2015, 09:22
180 bin km tüpülü 1999 model 156 2.0 aracımda 210 tüpte görüyordum ve araç yağ yaktığı halde , sizin araçta bir problem var belli .

En temizi dinoya çık değerleri gör derim , ek olarakta debliyaj kaçırıyor orabilir ve egzoz sisteminde de kat dolmuşsa iptal ettir ama egzozda orginali bozma çünkü alfalarda sıkıştırmayı seven araçlardır orta susturucu iptali düz boru düz boru çapı büyüteyim son susturucu iptali düz boru çekiyim sakın böyle işlere girme aracın daha da bayılmasın .

Son susturucu yerine düz boru yapmıştım eski Alfamda ses cidden çok iyi idi heleki tünelde :))

rebel
27-01-2015, 11:00
Back pressure seviyo alfalar. Sadece kat iptali ve sona warex olabilir. Boru capini değiştirmeden yapicam. Maf sensorunu bi cikartip demicem. Saglamsa araba stop eder yada sapitir.bozuksa araba calismaya devam eder

DVR_VTS
27-01-2015, 12:10
Back pressure seviyo alfalar. Sadece kat iptali ve sona warex olabilir. Boru capini değiştirmeden yapicam. Maf sensorunu bi cikartip demicem. Saglamsa araba stop eder yada sapitir.bozuksa araba calismaya devam eder

Araç motor reflikesi istemeseydi alfamı satmıcaktım bende memnundum hakettiği paralar bu olmamalı .

dnr1
27-01-2015, 12:20
0 100 unu olcermisin kac sn

dnr1
27-01-2015, 12:22
Lambda ve mafini degistir..2 si 300 tl para degil..kim bilir kac yillik..yuksek hizlar motor gucu istedigi icin belliki bu iki sensor miyadini doldurmus.suan 1.2.3 unde cok zayif ama sen yeni oldugun icin anlayamiyorsun. 1.2.3 u iyi olan alfa aninda 220ye cikarbilgin olsun.alfada bu kadar guce etki eden baska hic birsey yoktur..bu ikisensor hava ve yakit oranini ayarlar..155 hpyi besler bu sensorler bozuk olursa 100 hp kadar bile gitmez..0 100 unu olc 8.3 sn de yuze cikiyormu..cikmiyorsa direk sensor

dnr1
27-01-2015, 12:25
Sente katalizor bunlarin hepsini kafandan sil..metin usta isinin duayenidir..bosa masraf etme..maf ve lambdani yenile

rebel
27-01-2015, 12:56
Lambda ve mafini degistir..2 si 300 tl para degil..kim bilir kac yillik..yuksek hizlar motor gucu istedigi icin belliki bu iki sensor miyadini doldurmus.suan 1.2.3 unde cok zayif ama sen yeni oldugun icin anlayamiyorsun. 1.2.3 u iyi olan alfa aninda 220ye cikarbilgin olsun.alfada bu kadar guce etki eden baska hic birsey yoktur..bu ikisensor hava ve yakit oranini ayarlar..155 hpyi besler bu sensorler bozuk olursa 100 hp kadar bile gitmez..0 100 unu olc 8.3 sn de yuze cikiyormu..cikmiyorsa direk sensor

1 2 3 iyi diyorum ama neye gore ? Aslinda 4 le 5 gore iyi. Ben 1 2 3 de daha yırtık gidecegini dusunuyordum. Belkide araba haebiden 1 2 3 dede gitmiyo yani tatmin olamadim. Metin abinin yanina gidiyorum en kisa zamanda. 0 100 de denerim en yakin zamanda

rebel
27-01-2015, 12:58
Eyvllah saolasin abi cevaplar icin tesekkur ettim

XSi
27-01-2015, 16:16

Lambda calismasada tam gazda gider araba, ama yarim gazda cok yakar.

Maf olsa 1-2-3 te gidiyor denmez..

Bosa para harcanmasin diye soyluyorum.

byspeedman
27-01-2015, 17:01
Aynı problem benim aracımda başıma gelmişti 3ü süper bitiriyor 4 te zoraki gidiyor 5 te geriye düşüyordu v.kutusundan çıktı. bence devir bandında afr ve avans kontrolü yapman gerekir.ordan belli olacak zaten başka bir problem varsa? parametrik kayıt al derim.

devir,hava miktarı debimetre varsa yoksa maf, map avans,afr,yakıt basıcı, lambda aşırı besleme basıncı gibi ana parametreler

MURAT_HLX
27-01-2015, 23:45
Arkadaslar bide ufak bi aciklama. Arabayi motor bitik aldim. Ve motor yaptrdim icim rahat o konuda. Oncesini bilmiyorum. Yorumlarim sadece netten kiyaslama. Baska 156 ile deneyemedin

Ama denk gelirse
156 2.0ts
hgt 2.0 la denemek isterim bu problemler giderilince. Araba fakire dusuyo olabilir. Zorlamiyorum

hlx 20v varken bende 156 2.0 ss ile denedim ss'i şanzımandan dolayı hlx aldı gitti ancak manuel 156 ile denedim 156 önde kaldı dip not vereyim dedim

dnr1
28-01-2015, 09:18
Lambda calismasada tam gaz gider hem fikiriz...ama bozuk lambdaya gore ecu kendi haritasini degistirecegi icin butun harita sacma sapan olusur ve arac kimine gore tam gaz gider ama bana gore gitmez....

ghibli06
28-01-2015, 11:36
Lambda calismasada tam gaz gider hem fikiriz...ama bozuk lambdaya gore ecu kendi haritasini degistirecegi icin butun harita sacma sapan olusur ve arac kimine gore tam gaz gider ama bana gore gitmez....

%99 akışmetre arızası, aynı model arabada aynısı başıma geldi, ters takmışlardı... çevirince düzeldi ama ben emin olmak için değiştirmiştim...

XSi
28-01-2015, 14:22

Yok oyle bisey..

Lambda sadece emisyon icin var.

Sen gaza tam bastiginda tps voltajina gore sistem open loop a gecer, o anda lambda devre disi kalir, yakit ve atesleme onceden belirlenen degerlere gore gerceklesiyor.

Ben lambda sensorunu sokup yerine wideband baglayip lpg ayari yapiyorum. Lambdayi sokunce ozellikle rolantide afr cok zengin oluyor sadece.

Gidisini etkilemiyor kesinlikle.

Patisever
28-01-2015, 15:11
Lambda maf yada Kat sahsi fikrim bence Bu ihtimallere bakinnsonra sirasiyla arastirin dogru degilse

dnr1
29-01-2015, 08:26
Peki lpg ayari bozuk aracta yakit haritasini kim degistiriyor..benzine alinca yurumez sabahlari calismaz..hale nasil geliyor..ben sana soyleyeyim lambda sensoru yapiyor..lpg ayari zengin oldugu icin yakit hatitasini kisarda kisar..vuruntu olusunca vuruntu sensrrude avansi assagi ceker...oldu sana bozuk lpg ayarina gore harita..artik benzinde yurumez tabii...yani su ki lambda sensoru yakit haritasini degistirir..

XSi
30-01-2015, 15:41
Peki lpg ayari bozuk aracta yakit haritasini kim degistiriyor..benzine alinca yurumez sabahlari calismaz..hale nasil geliyor..ben sana soyleyeyim lambda sensoru yapiyor..lpg ayari zengin oldugu icin yakit hatitasini kisarda kisar..vuruntu olusunca vuruntu sensrrude avansi assagi ceker...oldu sana bozuk lpg ayarina gore harita..artik benzinde yurumez tabii...yani su ki lambda sensoru yakit haritasini degistirir...

Anlatmaniza gerek yok sistemin nasil calisigini biliyorum zaten..

1 bu arabada lpg yok konuyu oraya neden surukluyorsunuz
2 tam gaz durumunda lambda sensoru duzeltme uygulamaz

Yakit haritasi sabittir, kisa donem ve uzun donem duzeltmeler vardir. Onlar degisir. Tam gaz da uzun donem ve kisa donem duzeltme yok sayilir, temel harita %20-25 oraninda zenginlesir. Closed loopta ise uzun donem ve kisa donem duzeltme uygulanir.

Atesleme ise hic etkilenmez bundan, varsa knock sensor vuruntu algilarsa geri cekilir.

Adama zorla lambda sensoru aldirmayin yani.

ghibli06
30-01-2015, 18:42
Anlatmaniza gerek yok sistemin nasil calisigini biliyorum zaten..

1 bu arabada lpg yok konuyu oraya neden surukluyorsunuz
2 tam gaz durumunda lambda sensoru duzeltme uygulamaz

Yakit haritasi sabittir, kisa donem ve uzun donem duzeltmeler vardir. Onlar degisir. Tam gaz da uzun donem ve kisa donem duzeltme yok sayilir, temel harita %20-25 oraninda zenginlesir. Closed loopta ise uzun donem ve kisa donem duzeltme uygulanir.

Atesleme ise hic etkilenmez bundan, varsa knock sensor vuruntu algilarsa geri cekilir.

Adama zorla lambda sensoru aldirmayin yani.

Lambda sensörü aynen açıkladığın gibi full throttle da devre dışı kalır, vuruntu sensörü varsa gerekli düzeltmeyi yapar...

dnr1
30-01-2015, 22:09
Sehir icinde tam gaz gidemeyecegine gore bozuk lambda sensoru yakit oranini ya zengin olcecek haritayi assagi cekecek..yada fakir olcecek haritayi yukari cekecek...tam gazda ise bu haritanin carpanlarini kullanip ya super hizli gidecek yada fakir karisimdan 100 beygir gibi gidecek...iste lambda sensoru bu kadar hayati bir parca..bana kimse lambda sensoru bir ise yaramiyor diyemez..tum harita bu sensorun olctugu veriye gore hesaplanir..lambda sensoru bozukken ve yeni degismisken defalarca testlerim oldu..lpg ve benzin farketmez sistem ikisindede ayni calisir..lambda sensoru ve maf sensoru degistikten sonra reset atilir ve 100km boyunca kontak kapatilmadan yeni harita olusturmak icin aracla gezilir..ve tum sorunlar biter ecu en saglikli verilerini kaydeder..bundan sonraki kontak kapatmadan diger 100 km ye kadar bu verilerini kullanir..bu harita uzerinde arttirir veya azaltir...iste tum olay budur..arsivlik bilgiler bende boyle..

XSi
30-01-2015, 22:25
ben derim.

yakıt ve ateşleme , motor yüküne göre hesaplanır ve uygulanır motor yükü de ya map sensörü ile ya maf sensörü ile ölçülür.

oksijen sensörü emisyon amaçlı sadece.

performansta hiçbir fonksiyonu yok.

TPS deseniz anlarım, TPS bile oksijen sensöründen daha önemli performans konusunda.

TPS te tam gaz komutu almazsa, open loop a geçmiyor araç. yakıt artmaz, ateşleme dereceleri değişmez.

harita sabit, siz trimleri sıfırlayıp yeniden oluşturuyorsunuz. trimlerde sadece closed loopta uygulanır

tam gazda trim uygulanmaz, maf/map motor yükünü ölçer, yakıt püskürtülür / ateşleme derecesi belirlenir.

arşivlik bilgi fln değil, yanlış ifadeler kullanıyorsunuz.

dnr1
30-01-2015, 23:19
Senin dedigin olayi bende yasadim. Ama lambda sensorunun fisini cekince..motor termostadi acana kadar yani 90 dereceye gelene kadar sacma tepkiler veriyor cunku lambdayi okuyamiyor..lakin 90 dereceye gelince ecu direk olaya mudahaleyi yapiyor..artik isindik yakmamiz gereken degerler uc assagi bes yukari bu diyerek lambda olmadigi icin kendi safety programini isleme basliyor ve arac gidisat olarak duzeliyor..ama kontak kapatilip acilinca hersey en basa donuyor ve 90 derecede hersey safety programla duzene giriyor..lambda sensorunun testide budur hatta..fisi cekilir termostat actiktan sonra arac roketliyor ise yuzde yuz lambda sensoru arizalidir..ben bu sekilde telefonla arizasi tespit edilemeyen 3..4 tane alfacinin hayir duasini almis alfaciyim..156 da map sensoru yok..boyle olunca butun is lambda ve mafda bitiyor

rebel
31-01-2015, 00:00
alfa 156 larda lambda ve maf var başka sensör yok bildiğim kadarıyla
maf sensörü bozuksa fişi çektiğinizde araç hiç bişey olmamış gibi çalışmaya devam eder.buda bozuk olduğunu göstermezmi? yanlışmı biiyorum?
aracın maf fişini test için çekince araç sapıttı rölenti dalgalandı ve sonrasında stop ediyo. bu durumda sağlam diyebilirmiyiz ? takınca normale dönüyor

kat iptal edicem doğal olarak lambda sensörü iptal olucak kat üzerinde benim lambda arac 204k da ve orjinal egzoz. tıkanmıştır %100

araç benzin/lpg li. araç 2 yakıt sistemindede aynı sonucu veriyor.

@byspeedman ben hala vites kutusundan dolayı neden yapar onu anlamadım? nasıl bi sorundur ki mekanik olan birşey nasıl devirlenmeye etki edecek ?

rebel
31-01-2015, 00:04
%99 akışmetre arızası, aynı model arabada aynısı başıma geldi, ters takmışlardı... çevirince düzeldi ama ben emin olmak için değiştirmiştim...

abi akışmetereyi nasıl ters takmışlar ? bikere ters girmiyor istesende soketten dolaytı.ters takmak imkansız soket olmaması lazım

rebel
31-01-2015, 00:08
@xsi tps açısını yanlış algılamada nasıl bi sonuç çıkar ortaya ?

dipnot: araç elektronik gaz kelebekli değil telli gaz kelebeğidir

rebel
31-01-2015, 00:12
Senin dedigin olayi bende yasadim. Ama lambda sensorunun fisini cekince..motor termostadi acana kadar yani 90 dereceye gelene kadar sacma tepkiler veriyor cunku lambdayi okuyamiyor..lakin 90 dereceye gelince ecu direk olaya mudahaleyi yapiyor..artik isindik yakmamiz gereken degerler uc assagi bes yukari bu diyerek lambda olmadigi icin kendi safety programini isleme basliyor ve arac gidisat olarak duzeliyor..ama kontak kapatilip acilinca hersey en basa donuyor ve 90 derecede hersey safety programla duzene giriyor..lambda sensorunun testide budur hatta..fisi cekilir termostat actiktan sonra arac roketliyor ise yuzde yuz lambda sensoru arizalidir..ben bu sekilde telefonla arizasi tespit edilemeyen 3..4 tane alfacinin hayir duasini almis alfaciyim..156 da map sensoru yok..boyle olunca butun is lambda ve mafda bitiyor

son sorumuda size sorayım hocam. alfalarda hareret 90 da sabitlemiyor. kimi sabit kimi 70-90 arası geziyor diyor. bu konuda bir sürü alfaya binmiş ve görmüş biri olarak sana soruyorum.

bu problem gösterge problemimi yoksa genel karakteristikmi ?

bazen 90 da sabitliyo bazen 70-90 arası geziyor. vw kullanıcısı olarak garibime gidiyo. bizim vw de 90 a gelir. çakılı kalır istediğin kadar sıkışık trafikte kullan yada tapa gaz yapıştır. 90 nın ne bi tık altı ne bi tık üstü oynadığını görmedim 7 yıldır

MURAT_HLX
31-01-2015, 00:28
son sorumuda size sorayım hocam. alfalarda hareret 90 da sabitlemiyor. kimi sabit kimi 70-90 arası geziyor diyor. bu konuda bir sürü alfaya binmiş ve görmüş biri olarak sana soruyorum.

bu problem gösterge problemimi yoksa genel karakteristikmi ?

bazen 90 da sabitliyo bazen 70-90 arası geziyor. vw kullanıcısı olarak garibime gidiyo. bizim vw de 90 a gelir. çakılı kalır istediğin kadar sıkışık trafikte kullan yada tapa gaz yapıştır. 90 nın ne bi tık altı ne bi tık üstü oynadığını görmedim 7 yıldır

hocam benimde alfa 156'm böyleydi geziniyordu tanıdıklarımında keza böyle geziniyor :) ben termostat müşürde değiştim sonuçta yine aynıydı geziniyodu

Trance-R
31-01-2015, 00:32
sensör, jant+lastik, debriyaj baktır derim.

rebel
31-01-2015, 01:14
hocam benimde alfa 156'm böyleydi geziniyordu tanıdıklarımında keza böyle geziniyor :) ben termostat müşürde değiştim sonuçta yine aynıydı geziniyodu

ilk ısınmada 90ı bulup sonradan 70-90 bandında gezmesi garip değilmi :D ? hlx de sonuç aynımı ? 70 altına düşmüyorsa değiştirme sonuç aynı oluyor yada başlarda düzelsede sonradan yine eskiye dönüyor dediler .çok soğuklarda 70 90 arası oynadı altına düşmedi. ama böyleyken yakıt sarfiyatı eminim çok olucak. onun haricinde araç ısınmadan asla 3000 i geçmiyorum. :D

rebel
31-01-2015, 01:18
sensör, jant+lastik, debriyaj baktır derim.

jant lastıkte sıkıntı yok hocam.
baskı balata sıfır
kat yakında iptal edicem
geriye maf(debimetre) kalıyoır. onuda kendim test ettim yaptığım deneme yanılmada sağlam olduğunu gördüm.
yakıt yetiştirmiyor desem lpg dede aynı .
aklıma bir tek şanzıman geliyor

varyatör performansı törpülermi ?
gerçi motoru sıfırladığımzda varyatörde elden geçti.

sonuç :D ? metin ustaya gitmeden net bişey sanırım çıkmıyacak.uygun zamanda gidicem alfamire

MURAT_HLX
31-01-2015, 01:38
ilk ısınmada 90ı bulup sonradan 70-90 bandında gezmesi garip değilmi :D ? hlx de sonuç aynımı ? 70 altına düşmüyorsa değiştirme sonuç aynı oluyor yada başlarda düzelsede sonradan yine eskiye dönüyor dediler .çok soğuklarda 70 90 arası oynadı altına düşmedi. ama böyleyken yakıt sarfiyatı eminim çok olucak. onun haricinde araç ısınmadan asla 3000 i geçmiyorum. :D

ben hlxi çözemedim çözemediğim içinde sattım açıkcası :D yeri geliyordu tam güzel yürüyordu işte bu diyodum sonra yürümüyordu vs vs :D tahminim 80-85 civarı sabit kalıyordu hlx.şimdi çok şükür 2.0 16v F7R ile mutluyum :) ama 156m dediğin gibi oynuyordu ki tanıdıklarımın şuanda 156ları oynuyor :D

rebel
31-01-2015, 01:58
ozaman sıkıntı yok :D

dnr1
31-01-2015, 06:53
Maf sensoru eger kisa devre yapmis ve bozulmus ise fisini cekince duzelme gosterebilir. Ama sagirlasip okudugu havanin yarisini beyne iletme hastaligi genellikle karsilasilan durumdur..bu durumda bilgisayar bile aletin bozuk oldugunu saptayamaz..fisini ceksende belli etmez.tek caresi bir tane daha bu sensorden edinip reset atip 10 km gezip performansa gire haraket etmektir...bozuk maf sensoru belirtisi bosta gaza basildiginda gec gaz yeme ve sagir essek haline donusen motordur..

ghibli06
31-01-2015, 06:58
abi akışmetereyi nasıl ters takmışlar ? bikere ters girmiyor istesende soketten dolaytı.ters takmak imkansız soket olmaması lazım

http://www.techturkey.com/forum/genel/182761-alfa156-2-0ss-kesiklik-sorunu.html?highlight=

;)

XSi
31-01-2015, 08:08
@xsi tps açısını yanlış algılamada nasıl bi sonuç çıkar ortaya ?

dipnot: araç elektronik gaz kelebekli değil telli gaz kelebeğidir

Araba tam gaz durumuna gecmez, performans dusuk olur, dusuk performans nedeni beyin tam gaz algilamadigi icin afr zenginlesmez, atesleme dereceleri ilerlemez.

Tps voltaji kontrol ettirebilirsin. Olmasi gereken degerler ile kiyas yapabilirsin.

rebel
31-01-2015, 10:49
Guzel bilgi alisverisi oluyo unutulanlari guncelliyelim :) daha ustamin yanina gitmedim. Belkide ufak bi ayarsizlik var yada dedigimiz durumlardan biri. Maf olayina hem fikirim makinaya baglayinca gostermiyebiliyo. Cikma mafla bakalim derim aklimda kalmasin. Voltajida olcmesini isterim

dnr1
31-01-2015, 14:13
Alfalarda bu konu cok tartisildi...ilk termostadi 90da acan daha sonra 80 e sabit kalir..herkesin sikayetidir bu durum.lakin obd ile ecu degerleri kontrol edildiginde 85 dereceyi gosterdigi kanitlandi..yani hicbir ariza yok..bu durum fabrika tarafindan bu sekilde ayarlanmis..problem etmeyin mk1 ve mk2lerde durum boyle

dnr1
31-01-2015, 14:17
Metin ustaya git ecuna reset attir 100km kontak kapatmadan benzinde gez yeni haritan olussun....sorun devam ederse sorun ara..sonucta motor yenilendi yeni harita olussun eski degerlere gore gitmeye calisiyorsan yanma odan haliyle buyudu daha cok benzin laxim bu yuzden fakire kaliyor olabilir..

rebel
01-02-2015, 21:26
boş zamanımda gidip makınaya bağlatıp hem değerleri görücem hemde rodaj sonrası bakım yaptırıcam. cevap için teşekkürler abi