PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vip transfer hakkinda

34btr1907
27-01-2015, 09:55
Arkadaslar Ataturk havaalanindan konsolosluklarin transfer islerini yapmak icin baglantilar kurduk,is garanti ancak tanidik kişi ben evrak isinden anlamam hallet,araci al gel dedi,gerekli evraklar prosedurler yetki belgeleri nelerdir bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim.son yasa ile 8+1 ticari aractan cikartildi diye biliyorum ve d1 belgesi sarti kalkti sanirim,hali hazirda personel tasimaciligi yapmaktayim vergi levhasi vs mevcut sadece truzim belgesi alarak bu transferler yapilabilirmi ?

rekord2000
27-01-2015, 17:39
Bir dönem bende çok düşündüm, hatta bağlantılar kurdum, 7 8 adet taksim oteli ile anlaşma noktasına kadar vardık, müşterilerini Atatürk hava alanından alıp otele ve hava alanına bırakacaktık, araçlar Vito ve caravelle olacaktı. Fakat taksıcılerın başbakana havaalanında yaptıkları toplantı sonucu havaalanından vip minibüs ile yolcu almak için b1 miydi d1 miydi hatırlamıyorum bu belgeye ihtiyaç vardı. Hatta belgesiz yakalandığında araca sahibine falan filan büyük cezalar kesılıyordu. Bizde hesap kitap yaptık, kazandıgın para belge araç kirası ve yakıta gidiyordu. Riske girmedik vaz geçtik. Suan nedir durumu bilmiyorum ama çok bi değişiklik olacağını sanmıyorum. Coca Cola ceo'sunı vıtodan indirip taksiye bildirdi polıs havaalanı içinde, vıtoyu bağladı acımadı. Merak ettim simdi bana da bilgi verirseniz evrak olayı yoksa gene plana kaldığı yerden devam edebilirim.

johnie
27-01-2015, 17:52
Arkadaslar Ataturk havaalanindan konsolosluklarin transfer islerini yapmak icin baglantilar kurduk,is garanti ancak tanidik kişi ben evrak isinden anlamam hallet,araci al gel dedi,gerekli evraklar prosedurler yetki belgeleri nelerdir bilgisi olan varsa paylasirsa sevinirim.son yasa ile 8+1 ticari aractan cikartildi diye biliyorum ve d1 belgesi sarti kalkti sanirim,hali hazirda personel tasimaciligi yapmaktayim vergi levhasi vs mevcut sadece truzim belgesi alarak bu transferler yapilabilirmi ?

Selam ,
Turizm işindeyim , özelden cep telini yazarsan abim yardımcı olabilirim konu ile ilgili

34btr1907
27-01-2015, 19:28
Bir dönem bende çok düşündüm, hatta bağlantılar kurdum, 7 8 adet taksim oteli ile anlaşma noktasına kadar vardık, müşterilerini Atatürk hava alanından alıp otele ve hava alanına bırakacaktık, araçlar Vito ve caravelle olacaktı. Fakat taksıcılerın başbakana havaalanında yaptıkları toplantı sonucu havaalanından vip minibüs ile yolcu almak için b1 miydi d1 miydi hatırlamıyorum bu belgeye ihtiyaç vardı. Hatta belgesiz yakalandığında araca sahibine falan filan büyük cezalar kesılıyordu. Bizde hesap kitap yaptık, kazandıgın para belge araç kirası ve yakıta gidiyordu. Riske girmedik vaz geçtik. Suan nedir durumu bilmiyorum ama çok bi değişiklik olacağını sanmıyorum. Coca Cola ceo'sunı vıtodan indirip taksiye bildirdi polıs havaalanı içinde, vıtoyu bağladı acımadı. Merak ettim simdi bana da bilgi verirseniz evrak olayı yoksa gene plana kaldığı yerden devam edebilirim.

benım bıldıgım son yasa ıle d1 belgesı kaldırıldı , öğrendıkce konuya yazarım bende henuz arastırıyorum.

rekord2000
28-01-2015, 15:07
benım bıldıgım son yasa ıle d1 belgesı kaldırıldı , öğrendıkce konuya yazarım bende henuz arastırıyorum.

Valla belge kalktı ise ben direk giriyorum o ise ozaman. Ama iyi öğrenmek lazım, gerçi zaten istanbula geliyorum arastırırım bende.

+soner
12-09-2019, 23:20
Güncel.

Bu işi yapanlar var mı şuan ?

ardicli2000
13-09-2019, 08:35
Belgesiz taşımacılık yapamazsınız.
Binekle taşımayı D sınıfı araç altı yapamazsınız.
Bu nedenle de Vito ve Sprinter ı tercih etmek en doğrusudur.
Belgeniz yoksa da olan bir firmaya bedel karşılığı aracınızı kaydettirerek taşımacılık yapabilirsiniz.
Arabanız yatmamalı yoksa zarar edersiniz. VIP taşımacılık da zordur şöförün İngilizce bilmesi, hiç bir surette nazlı kaprisli olmaması, aracın her daim temiz ve bakımlı olması gerekir.
Bu öyle sanıldığı gibi kolay bir iş değildir.

+soner
13-09-2019, 10:04
Belgesiz taşımacılık yapamazsınız.
Binekle taşımayı D sınıfı araç altı yapamazsınız.
Bu nedenle de Vito ve Sprinter ı tercih etmek en doğrusudur.
Belgeniz yoksa da olan bir firmaya bedel karşılığı aracınızı kaydettirerek taşımacılık yapabilirsiniz.
Arabanız yatmamalı yoksa zarar edersiniz. VIP taşımacılık da zordur şöförün İngilizce bilmesi, hiç bir surette nazlı kaprisli olmaması, aracın her daim temiz ve bakımlı olması gerekir.
Bu öyle sanıldığı gibi kolay bir iş değildir.

Belge nedir ? Fiyatı nedir ? Vito tarzı araçlar ile düşünüyoruz bizde.

Bunun ne gibi avantajı veya dezavantajı var ?

ardicli2000
13-09-2019, 10:51
Belge nedir ? Fiyatı nedir ? Vito tarzı araçlar ile düşünüyoruz bizde.

Bunun ne gibi avantajı veya dezavantajı var ?

Belgeler çeşitli. Ancak siz bugün A1 alırsınız yarın bir midibus alıp şirkete kaydetmek isediğinizde yapmazsınız. Hepsinin bir kapsamı var. TURSAB sayfasında detaylara ulaşaiblirsiniz.

Örneğin D2 almak için en az 75 koltuk kapasitesin ihtiyacınız var. 3 5 Vitoyla bu mümkün olmuyor. Ancak halihazırda bir taşıma şirketinde diyelim ki 90 koltuk var. Bu şirket üzerine kaydınızı yaptığınızda en üst düzeyde belgenizi almış oluyorsunuz. Diyelim araç başı aylık 300 500 TL artık neyse ödüyorsunuz. Resmi hiçbir işlemle ve takiple uğraşmıyorsunuz. Genelde 1-2 aracı olup sağa sola çıkan işlere giden kişiler için makul oluyor.

Sıfırdan firma kuracaksanız önce TURSAB'a sonra da KOSGEB e gidin. Ne gibi şartlar konuyor ne gibi imkanlar faydalar sağlanıyor öğrenin, varsa tanıdığınız 1-2 sektör temsilcisiyle konuşun, ona göre yol haritanızı çıkarın.

tiMachine
13-09-2019, 12:17
Yardımcı olabilirim. İlk önce yaptığım tespit bu iş yatırımı kadar kazandırmıyor. Sektördenim.

+soner
13-09-2019, 18:54
Belgeler çeşitli. Ancak siz bugün A1 alırsınız yarın bir midibus alıp şirkete kaydetmek isediğinizde yapmazsınız. Hepsinin bir kapsamı var. TURSAB sayfasında detaylara ulaşaiblirsiniz.

Örneğin D2 almak için en az 75 koltuk kapasitesin ihtiyacınız var. 3 5 Vitoyla bu mümkün olmuyor. Ancak halihazırda bir taşıma şirketinde diyelim ki 90 koltuk var. Bu şirket üzerine kaydınızı yaptığınızda en üst düzeyde belgenizi almış oluyorsunuz. Diyelim araç başı aylık 300 500 TL artık neyse ödüyorsunuz. Resmi hiçbir işlemle ve takiple uğraşmıyorsunuz. Genelde 1-2 aracı olup sağa sola çıkan işlere giden kişiler için makul oluyor.

Sıfırdan firma kuracaksanız önce TURSAB'a sonra da KOSGEB e gidin. Ne gibi şartlar konuyor ne gibi imkanlar faydalar sağlanıyor öğrenin, varsa tanıdığınız 1-2 sektör temsilcisiyle konuşun, ona göre yol haritanızı çıkarın.

Şahıs firmam üstüne kuracağım kurarsam. Araştırma aşamasındayım.

Belge vs teknik detaylardan önce öğrenmem gereken şu ; Ben bu iş için araçlar hariç belge kağıt kuyut hazır hale getirebilmem için kaç TL gider ?

Yardımcı olabilirim. İlk önce yaptığım tespit bu iş yatırımı kadar kazandırmıyor. Sektördenim.

Derdim yüksek kar değil. Söylediğini açabilir misin biraz ? Mesela 500 Bin TL bu işe yatırmak mı ? Vadeliye yatırıp arkana yaslanmak mı ?

Yigit-Y
13-09-2019, 21:09
Uber bitti iş bitti aslında

Ben arabaları kiraya verdim

johnie
13-09-2019, 21:29

Belge vs teknik detaylardan önce öğrenmem gereken şu ; Ben bu iş için araçlar hariç belge kağıt kuyut hazır hale getirebilmem için kaç TL gider ?

Derdim yüksek kar değil. Söylediğini açabilir misin biraz ? Mesela 500 Bin TL bu işe yatırmak mı ? Vadeliye yatırıp arkana yaslanmak mı ?

turizm sektöründeyim. Sektörün en büyük taşıyıcı firmaları ile de çalışıyoruz.
Tam olarak ne yapmak istiyorsun?
Misal, 2 h limanından da turizm bölgesi (sultanahmet) tarafları 280-90+kdv.
Arkadaşlarında dediği gibi, belgeleri almanız önemli.
Şu an TURSAB ve polisler ciddi derecede kontrol yapıyorlar.
Benim bildiğim TURSAB belgesi biraz tuzlu, az buz değil.
Alabiliyorsanız aracı belgeli almaya çalışın..
Sorun olursa cevaplarım seve seve..

+soner
13-09-2019, 22:02
turizm sektöründeyim. Sektörün en büyük taşıyıcı firmaları ile de çalışıyoruz.
Tam olarak ne yapmak istiyorsun?
Misal, 2 h limanından da turizm bölgesi (sultanahmet) tarafları 280-90+kdv.
Arkadaşlarında dediği gibi, belgeleri almanız önemli.
Şu an TURSAB ve polisler ciddi derecede kontrol yapıyorlar.
Benim bildiğim TURSAB belgesi biraz tuzlu, az buz değil.
Alabiliyorsanız aracı belgeli almaya çalışın..
Sorun olursa cevaplarım seve seve..

Benim derdim ; T.dağda oldukça fabrika var. Fabrikalara günübirlik şehir dışından gidip gelen oluyor hava yolu ile. Bu ihtiyacı karşılamak istiyorum. Belgeler hakkında bilgim yok. Evraklarım tam olmalı,yamuk yumuk işler olmadan temiz iş yapma derdindeyim. Yani çalışan şöfor polis görünce göğsünü gere gere evrakları sunabilmeli. Tüm bunlar için araç fiyatları hariç ne kadar para gider ?

tiMachine
13-09-2019, 22:16

Vadeli hesapta ne kadar kazanırsın bilemiyorum ama şu an günde 500 km yol yapan araçlar 20 bin civarında fatura kesiyor. 3 bin şöför, 600 sigortası. Kmde 70 kuruş yaksa gunde 350 lira yakıtından 30 gun 10500 yakıt.
14100 lira şöför ve yakıt.
Aracın bakımı kaskosu trafik sigortası temizliği hgs ogs park ücretleri beklenmedik arızalar derken 17yi buluyor aylık gideri.

Şu an ortalama 170bine vito alsan 3 taneden kazanacağın para 9 bin lira. Aracın yıpranması, değer kaybı gibi konuları da ekleyince iş asla kazandırmıyor

Frid
14-09-2019, 03:57
bir arkadaşım yapıyor istanbul içi hava alanı otel vb, firma yolcu paslıyor. belgelere 27 bin gibi bir rakam ödedi diye hatırlıyorum.

+soner
14-09-2019, 10:11
Vadeli hesapta ne kadar kazanırsın bilemiyorum ama şu an günde 500 km yol yapan araçlar 20 bin civarında fatura kesiyor. 3 bin şöför, 600 sigortası. Kmde 70 kuruş yaksa gunde 350 lira yakıtından 30 gun 10500 yakıt.
Aracın bakımı kaskosu trafik sigortası temizliği hgs ogs park ücretleri beklenmedik arızalar derken 17yi buluyor aylık gideri.

Şu an ortalama 170bine vito alsan 3 taneden kazanacağın para 9 bin lira. Aracın yıpranması, değer kaybı gibi konuları da ekleyince iş asla kazandırmıyor

Anlattıklarına göre tekerlek boşa dönüyor :)

bir arkadaşım yapıyor istanbul içi hava alanı otel vb, firma yolcu paslıyor. belgelere 27 bin gibi bir rakam ödedi diye hatırlıyorum.

Teşekkürler...

Yigit-Y
14-09-2019, 10:14
Anlattıklarına göre tekerlek boşa dönüyor :)

Teşekkürler...

Aynen öyle

Ben araçları 4000 tl aylık ile yıllık kiraya verdim

Gelen işleride whatsapp gruplarında atıyorum komisyonculuk yapıyorum :)

Uber bitmeseydi o zaman işler değişirdi

tiMachine
14-09-2019, 11:04
Aynen öyle

Ben araçları 4000 tl aylık ile yıllık kiraya verdim

Gelen işleride whatsapp gruplarında atıyorum komisyonculuk yapıyorum :)

Uber bitmeseydi o zaman işler değişirdi

Şu an sıfır Vito 200 üstü. Aylık 4 desen 12 ay 48... Hadi 50 diyelim 5 senede 250 bin lira anca. 5 senede kendi parasını zor çıkaran kira... Turizm işi tamamen bitmiş durumda bu fiyatlara bu rakamlara

34btr1907
14-09-2019, 12:40
truzmi uberden cıkan vıtolar bıtırdı,150 tl ye yenı havalimanına gıdıyorlar :D işi alan şirket 100$ alıyor araptan verıyor garibime 150 hadi git dıyor,borcu harcı var gıdıyor oda...

ben 6 senedır okul personel işi yapıyorum,öyle gıderlerı bahsettıgınız gıbı uçuk fıyatlar degıl,bakımı kaskosu trafik sigortası temizliği hgs ogs ayda 10 bın tl ne yaptınız ya :D

16+1 kaskosunu 1050 tl ye yaptırdım,trafık te 1595 tl,bakım her 10 bın km de 700 tl ,kendım temızlıyorum opette :D

d2 belgesı şehir dısına cıkmak ıcın gereklı olan belge öz malınız olmasına gerek yok kıralıyorlar senelık 2 bın tl

tursab belgesı deneımlerı cok yogun,işi aldıgınız fırma sıze bunu verıyor iş bıtene kadar kayıt edıyor sızı ,yeterkı tursabı olan fırmanın ıslerıne gıdın

okul ve personel ıcın L plaka zorunlulugu geldı,tahtıd oldu,su an beledıye plaka ıznı vermıyor sıfırdan gırmek ısteyenlere,sahıbınden fıyatlarıda 70*100 arası,onunda getırısı çalısma ıstegınıze gore degısır,40 km banka personelıne 200-250+ %9 kdv arası yazarlar pazarlık yetenegınıze baglı,100 km işe 350%9 kdv+ cıvarı alırsınız.ortalama 2010 model ve yukarısı 16+1 arac ve yukarı model kurtarmakta bu işi yapmak ıcın 27+1 olan araclarda 40 km işe 350%9 kdv alıyor

truzım 27 +1 ararclar d2 belgesı varsa anadolu turlarına gıdıyor yatılı,guzel para bırakır

Yigit-Y
14-09-2019, 13:00
Şu an sıfır Vito 200 üstü. Aylık 4 desen 12 ay 48... Hadi 50 diyelim 5 senede 250 bin lira anca. 5 senede kendi parasını zor çıkaran kira... Turizm işi tamamen bitmiş durumda bu fiyatlara bu rakamlara

Bendekiler transporter

100k ortlama maliyetleri

Şun sıfırdan vito filan girecek olan delikanlı varsa zaten helal olsun cesaretine

tiMachine
14-09-2019, 13:38
Bendekiler transporter

100k ortlama maliyetleri

Şun sıfırdan vito filan girecek olan delikanlı varsa zaten helal olsun cesaretine

Biz üç vito işletiyoruz şu an turizmden servise döndürdük l plakayı da taktık anca üç beş kuruş kazanıyoruz

Yigit-Y
14-09-2019, 17:57
Biz üç vito işletiyoruz şu an turizmden servise döndürdük l plakayı da taktık anca üç beş kuruş kazanıyoruz

Servis işi paranı alıyorsan fena değil

Ama ben uber+turizm+servis le beraber

1 ayda 15.000-18.000 TL ye yakın kazanıyordum :)

Nerde o işler ordan 4000 TL ye kılçıksız alıyorum yine şükür :)

ardicli2000
14-09-2019, 18:59
Servis işi paranı alıyorsan fena değil

Ama ben uber+turizm+servis le beraber

1 ayda 15.000-18.000 TL ye yakın kazanıyordum :)

Nerde o işler ordan 4000 TL ye kılçıksız alıyorum yine şükür :)

Kaç araçlar 15-18k arası kazanıyordun Abi?

Yigit-Y
14-09-2019, 20:45
Kaç araçlar 15-18k arası kazanıyordun Abi?

KazanıyorDUK :)
Tek araç

+soner
14-09-2019, 21:27
Beyler, sayın turizmciler :D

Belge,evrak vs 27 bin liraya topladık diyelim,arabayı da aldım,şöforü arabanın direksiyonuna oturttuk diyelim. Havalimanından yolcu transferi yapabilir miyiz sıkıntısız ?

tiMachine
14-09-2019, 22:54

Belge,evrak vs 27 bin liraya topladık diyelim,arabayı da aldım,şöforü arabanın direksiyonuna oturttuk diyelim. Havalimanından yolcu transferi yapabilir miyiz sıkıntısız ?

Yapılır, sen tek fabrikanın müşterileri için mi taşıma yapacaksın

Yigit-Y
15-09-2019, 08:24

Şöför belgeyi aldığın firmada sgk lı olması gerek yoksa

Ona da ceza yazıyorlar bu arada

UETDS Bu olay var bir de :)

+soner
15-09-2019, 08:47
Yapılır, sen tek fabrikanın müşterileri için mi taşıma yapacaksın

Aynen. Günü birlik çok gelip giden var Tekirdağ taraflarına. Böyle bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden böyle bir işe girişim yapmak istiyorum.

Şöför belgeyi aldığın firmada sgk lı olması gerek yoksa

Ona da ceza yazıyorlar bu arada

UETDS Bu olay var bir de :)

Onuda araştırdım ücretsiz bu hizmeti sağlayan platformlar mevcut.

johnie
15-09-2019, 13:50

sen yarın TURSAB ı ara olayı anlat, seni ilgili birime yönlendirirler, sonrasında da adım adım gidersin.
Bari yapacaksın en ilgili kurumdan bilgi al öyle devam et.
Yol,ogs-hgs, şoför maaş vs bunların hepsini hesapladın mı?
Kısacası, önüne bir maaliyet tablosu çıkarttın mı?

+soner
15-09-2019, 14:33
sen yarın TURSAB ı ara olayı anlat, seni ilgili birime yönlendirirler, sonrasında da adım adım gidersin.
Bari yapacaksın en ilgili kurumdan bilgi al öyle devam et.
Yol,ogs-hgs, şoför maaş vs bunların hepsini hesapladın mı?
Kısacası, önüne bir maaliyet tablosu çıkarttın mı?

Maliyet tablosunu çıkardım da evdeki hesap çarşıya uymuyor genelde. Tursabı arayayım yarın.

+soner
18-09-2019, 11:35
Tursab'dan aldığım bilgi ;

Seyahat acentası belgesi almam gerekiyormuş. Belge parası 55.862 TL ıvır cıvırla 65-70 arasını buluyor denildi. İşler iyi gitmezse biraz daha ucuza verip satabiliyormuşuz.Şimdilik bu kadar.

johnie
18-09-2019, 15:18
Tursab'dan aldığım bilgi ;

Seyahat acentası belgesi almam gerekiyormuş. Belge parası 55.862 TL ıvır cıvırla 65-70 arasını buluyor denildi. İşler iyi gitmezse biraz daha ucuza verip satabiliyormuşuz.Şimdilik bu kadar.

en sağlıklısını yapmışsın kardeşim arayarak.
20/30 a bitmez çünkü o iş :D
sen temizinden bi 100 papellik olursun.
Şirket kuracaksın, maaş, gider ıvır zıvır..
Her şeyin hayırlısı..

johnie
18-09-2019, 15:21

500 km kim yapıyor günde?
20k kim kazanıyor, merak ettim vallahi.

tiMachine
18-09-2019, 17:24
500 km kim yapıyor günde?
20k kim kazanıyor, merak ettim vallahi.

Ben yapıyorum

+soner
18-09-2019, 19:15
en sağlıklısını yapmışsın kardeşim arayarak.
20/30 a bitmez çünkü o iş :D
sen temizinden bi 100 papellik olursun.
Şirket kuracaksın, maaş, gider ıvır zıvır..
Her şeyin hayırlısı..

Önemli olan değirmeni döndürcek potansiyel onu ölçmeye çalışıyorum. Taşıma suyla bir yere kadar...

34btr1907
18-09-2019, 19:56
Ben yapıyorum

hocam yanlıs anlama da gunde 500 km yola 20 fatura kesıyorsan bedavaya calısıyorsun 40 km yola 350+kdv alıyoruz 22 gunde 8.300 tl yapıyor .

johnie
18-09-2019, 20:10

Turizm işi bitmiş demişsiniz de siz tam olarak ne yapıyorsunuz? Bu sene deli gibi turist geldi, yeri geldi araç bulamadık biz.
Siz hangi bölge de yapıyorsunuz bu işi?
Turizm işi nasıl bitti yahu?

etc
18-09-2019, 20:21
Geçmişte İzmir'de bu işi A'dan Z'ye en profesyonel şekilde yapan yegane firmanın farklı birimlerinde tecrübesi olan birisi olarak ben de bir iki bilgilendirmede bulunmak isterim. Bu işte en önemli nokta, en azılı kriter araca boş yaptırmamaktır. Örneğin İstanbul Havalimanından Çerkezköy Kapaklı'da bir fabrikaya ziyarete gelecek 3 kişilik bir ekip sizden Vito ile transfer talebinde bulundu. Merkeziniz neresi olacak bilmiyorum ama Tekridağ gibi anlıyorum. Aracı Havalimanına boş gönderip ordan tek yön transfer yaptırmak zarar yazar. Boş gidişi de yazayım deseniz (yani transfer teklifi edeceğiniz fiyata ekleseniz) bu sefer adamlar İstanbul'dan bir büyük firmadan da karşılaştırmak için fiyat alsa bu durum ise sizin işin suya düşmesine sebep olabilir. Aracı havalimanına da dolu göndermek ve gerekirse orada bekletmek icap eder. Bunun için kapsamlı bir operasyon bilgisi, gerekirse bir aracı İstanbul'da çakılı tutmak, aynı zamanda Trakya'da da araç bulundurmak v.s. gerekir. Şoförlerden birini İstanbul'da yaşayan kişlerden seçmeniz o bölgeye bağlayacağınız araç için önemli bir kriterdir. Bir tane de Tekirdağ bölgesine çakarsanız onlar karşılıklı birbirini doldurabilir. Onun dışında Çorlu Havalimanı v.s. gibi kısa koşu transferlerde zaten tek yön olayı çalışır, problem olmaz. Tek yön olayının dışında bir de 'araç bağlı' şekilde, yani aracı belirli km sınırı ve saat sınırı ile sürücülü bir şekilde müşteriye tahsis etme durumu daha güzel ekmek yedirecek, araca boş yaptırmayacak iş şeklidir. İlk etapta pazarlamayı yaparken bu seçeneği cazip tutacak fiyat politikaları belirlemeniz gerekir. Bütün fabrikaları, otelleri hatta bölgede iyi iş yapan restoranları kapı kapı gezmelisiniz. Hiç kapanmayacak bir telefon, sürekli kontrol edilecek sağlam bir mail adresine ihtiyacınız olacak. Fabrika ve büyük süpermarket servis hizmetleri hariç 100'ün üzerinde irili ufaklı araca sahip bir firmada; özel bir yazılım, şehrin farklı bölgelerine yayılmış araçlar, araç otoparkları, vardiyalı havalimanı ekipleri ile böylesine olanaklara sahip bir firmada koştururken, yani elde kimsede olmayan bu denli imkan varken dahi işin doğası gereği telafisi olmayacak aksamalar yaşayabiliyorsunuz. İşte bunların bilincinde olmak, herşeye hazırlıklı olmak, en önemlisi çelik gibi sinirlere sahip olmak, uykusuz geceler ile problem yaşamamak lazım. Siz en sağlıklı hareket saatini müşteriye verirsiniz, bakın daha geç çıkarsak uçağınızı yakalamakta sıkıntı yaşayabilirsiniz şeklindeki uyarılarınızı yaparsınız. Aracınız kapıda tam belirttiğiniz saatte tam tekmil hazır olur ve o müşteri çıkmaz... çıkmaz.... çıkmaz.... Sonra çıkar ve gaz gaz gaz uçak kaçacak der! Kaçacak uçak bir yana, siz onun geç çıkması yüzünden zaten onun ardına ucu ucuna bağlamak zorunda kaldığınız diğer işi dahi kaçırmışsınızdır.. :) O zaman da ilişkileriniz devreye girer. Kendinize yakın tutup belirlediginiz, bu işi yapan başka firmalardan yana yakıla araç istemek için telefonu kaldırırsınız.. Çok dikenli ama eşsiz bir güldür bu iş. Seven adam, akıllı adam yapar, öttürür de. Daha protokol işlerine, M.I.C.E.(kongre ve organizasyon işlerine), turistik seyahat / tur işlerine hiç girmedim bile. Allah yolunuzu açık etsin, her şeyin planladığınız gibi gitmesi dileğiyle. Affınıza sığınarak çok uzun oldu kusura bakmayınız. Yıllar sonra sektör değiştirmek zorunda kalan ancak bu işi yaparken çok çok keyif alan bir bireyin yorumlarını okudunuz. :)

+soner
18-09-2019, 20:59
etc Olur mu abi keşke daha uzun yazsaydın :D Çok teşekkür ederim kılavuz oldun.

Yaşadığın aksilikleri anlatırsan çok sevinirim.