PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mısır - İskenderiye'de yaşam

R.I.P
30-01-2015, 14:37
Başlıkta da belirttiğim gibi Mısır ve İskenderiye kentindeki imkanlar, yaşam şartları nasıldır? Yani turist olarak gezme amaçlı değilde çalışıp yaşamak amaçlı değerlendirecek olursak nasıldır?

ghibli06
30-01-2015, 15:29
bir arkadaşım 7-8 senedir oradaydı, hatta firma vs de kurmuştu ama önce Arap baharı işlerini bozdu şimdilerdeyse hükümetimizin bu yeni yönetime olan tavırlarından dolayı Türklere sıkıntı çıkartıyorlar, o da bir süredir ülkeye dönüş yaptı, geri döner mi bilmiyorum karar veremedi...

sen ne iş yapmayı istiyorsun orada? arkadaşım T.A.V. ın oradaki havaaalanı inşaatı için gitmişti o şekilde kaldı orada...

anıl turan
30-01-2015, 15:36
komik gelecek ama helva satarsan koseyi donersin gibime geliyor. Koska falan... bir ara calistirdigim gemiler misir limanlarina gidiyordu surekli, limandaki butun sikintilari sigara veya para ile degil helva ile cozuyorduk :)

R.I.P
30-01-2015, 15:46
ben iş kurma amaçlı gitmiyorum, şu sıralar bir Türk firması ile oradaki fabrikasında çalışmak üzere görüşüyorum.ciddiye binmesi durumunda oradaki yaşam hakkında biraz daha bilgiye ihtiyacım olacak o nedenle konu açtım. yani sosyal imkanlar, halk, güvenlik, hatta ev kirası vs vs ne kadar bilgi o kadar iyi benim için şuan

anıl turan
30-01-2015, 15:48
istiyorsan iskenderiyedeki misir'li guvenilir arkadaslarimin numarasini veririm ilk agizdan bilgi sahibi olursun...

anıl turan
30-01-2015, 16:06
ben iş kurma amaçlı gitmiyorum, şu sıralar bir Türk firması ile oradaki fabrikasında çalışmak üzere görüşüyorum.ciddiye binmesi durumunda oradaki yaşam hakkında biraz daha bilgiye ihtiyacım olacak o nedenle konu açtım. yani sosyal imkanlar, halk, güvenlik, hatta ev kirası vs vs ne kadar bilgi o kadar iyi benim için şuan

mesaj kutun dolu cevaplayamiyorum mesajini

ACTPK
30-01-2015, 16:12
Gidersen kıyafet sponsorun olurum. :D Bol miktarda mevcut
http://www.semaforul.ro/Handler.ashx?ProdusId=15585&PhotoId=1&file=costum-adult-arab-pret-129.47-RON-preturi-specificatii-poze.jpg

R.I.P
30-01-2015, 16:25
mesaj kutun dolu cevaplayamiyorum mesajini
yeni fark ettim kusura bakma. boşalttım

Gidersen kıyafet sponsorun olurum. :D Bol miktarda mevcut
http://www.semaforul.ro/Handler.ashx?ProdusId=15585&PhotoId=1&file=costum-adult-arab-pret-129.47-RON-preturi-specificatii-poze.jpg
hacı iyimiş be alttan alttan püfür püfür miss

kelalper
30-01-2015, 18:03
iskenderiye güzel yer gerçkten. Kahireye göre çok daha iyi. Ama mısırlılarla çalışmak anlaşmak zor. En kötü ırk bence. gözünün içine baka baka yalan söyler sonra da o yalana inanır.

stlegal
30-01-2015, 18:07
iskenderiye güzel yer gerçkten. Kahireye göre çok daha iyi. Ama mısırlılarla çalışmak anlaşmak zor. En kötü ırk bence. gözünün içine baka baka yalan söyler sonra da o yalana inanır.

Adam turkiyeden gidiyor zorluk cekmez

turbo&quattro
30-01-2015, 18:38

Hahaha nokta olmus :)

AhmetKaratay
31-01-2015, 00:16

Gece gece kahkaha attım :D(abi ayrıca imzanı her gördüğümde istemsizce gülüyorum :D)

Thracian
31-01-2015, 00:33
iskenderiye hakkkında bilgim yok, fakat 1 yıl önce 16 günlüğüne turistik amaçla Hurgada ya gitmiştim. En yakn arkadaşım hala orada.

Para olarak 7 punt 1 dolar ediyordu o ara, benzininde 3 lt 1 $ idi. Tv larında sürekli türk dizileri oynar. (ezel, KV, karadayı v.b.), türkiyeyi müslüman dünyasının New york u gibi görüyorlar, seviyorlar. Ama adamlar zamanında gelme, sözünde durma gibi konularda hala 0 a yakın durumdalar (eksideler bile denebilir), Genelde japon otomobilleri var (belki iskenderiye almanda olabilir sonuçta akdenze kıyı.

şimdilik aklıma gelen bunlar

wolrath
31-01-2015, 00:41
ne ıs yaparsın bılmem ama bırkac gunde gordugum kadarıyla, cıddı saglık sorunları ve kırlılık(gemiye verdıklerı temiz su kahverengıydı) var. bokun ıcınde yasıyorlar resmen. sehırıcındekı toz-pıslık-copten rahatsız olmamak ımkansız. pazarda acıkta et felan satıyorlar. sana bısey satmaya calısacakları gectım,adam(bedevi) masandan surahıyı alıp kafasına dıkebılıyor.trafık zaten bomba.taksıler ve araclar komple yamalı.carpıp devam edıyor herkes bızdekı gıbı bı anlayıs yok.hedıye dukkanındayken kelesle saydırdılar noluyoruz dedım,dugun alayıymıs sıze de ayarlarız dedıler.anlayacagın gıdecegın ortam bıraz garıp.bazı kesımler guzel elbette(pıramıtler,dev gıbı kutuphaneler vs.) ama genel anlamda tekrar gormek ıstemeyecegım yerlerden.kı sen turıst degıl calısan olmak ıstıyrsun.ben gıttıgımde meydan felan karısıktı ama yıne de Tr den sonra bıle zorluk yasayacagın kesın.

R.I.P
31-01-2015, 00:42
benzin fiyatları ile ilgili güzel bir bilgi geldi :) netten biraz araştırdım turistik amaçlı evet güzel bir ülke/şehir ama amaç yaşamak olunca nasıl olur hala kafamda bişey oluşturamadım.

Spawn
31-01-2015, 10:51
ben totalde 1 yıldan fazla yaşadım mısır'da .

hangi şehirde yaşadığının hiçbir önemi yok . ister kahirede yaşa ister iskenderiye ister ismailiye. Hepsinde bulundum .

Kesinlikle hayatımın herhangi bir döneminde orada 1 dakika daha bulunmayı düşünmem . Mümkünse mısır'lı bile görmeyeyim .

spesifik sorun varsa cevaplamaya çalışayım

atituti
31-01-2015, 11:35

türkün türkten başka düşmanı yoktur gurbette bile diken dikene :) hiçtiyse elin arabı yalan söylüyor.

imprezaWRC
31-01-2015, 14:43
20 yıl önce turistik amaçlı Mısır ve İskenderiye'ye gitmiştik. Kahire'de gece dışarı çıkmak yürek istiyordu. Hırsızı, arsızı ve pisliği bol bir ülke. Gece sokağa tuvaletini yapıyorlardı, gündüzde semt/sokak pazarı hesabı yere gıda malzemelerini seriyorlardı. Yani, gidersen yere bakarak yürümeni tavsiye ederim; birşeye basarsın düşüp kayarsın, en kötüsüde bastığın şey neyse ayakkabınla bütünleşebilir, o derece pisler. Hilton'da kalmıştık; orada hastalanan olmamıştı ama nehir seyahatinde bir çok kişi zehirlenmişti. Havaalanına gitmeden gelin birde sizi İskenderiye'ye götürelim dediler. Bir balık restaurant'ına girmiştik, üst kata çıkarken mutfağı görmüştüm; o gün bugündür dışarıda salata yemem. Masaya dirseğimi koymaya korkmuştum; çünkü elimi tuzluğa attığımda elim tuzluğa yapışıp kalmıştı. (tuzluk pislikten yapış yapış olmuş)

Mısırda müzelerde de sormadığın halde mırmır Arapça birşeyler saçmalayan adamlar yanaşıyordu; sonrada sözde anlattığı tarih nedeniylede bahşiş istiyordu. Taksi şoförleri de bildiğin kamikaze gibi kullanıyor; bir nevi ikinci Rusya ama bunlar ayık kafa ile böyleler.

Velhasıl, aklımda kalanlar böyle, sanmıyorum şu anda birşey değiştiğini. Yukarıda bir yerde bir arkadaş yazmış; bende aynen katılıyorum; mümkünse Mısır'lı ve İskenderiye'liler benden uzak olsunlar hatta o üstüne para versen o ülkelere hayatta gitmem.