PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : D4D neden kesiklik yapar?

levent
02-02-2015, 21:37
2006 model 117 bin km yi doldurmak üzere olan, son 10 bin km dir yazılımlı D-4D araç.

Fikirleri almak için açıyorum konuyu öncelikle..

Şöyle söyliyim, araştırmalar sonucu egr kanaatine vardım, aynı sorunu yaşayanlar olmuş, temizledim elden geldiğince balata spreyi ile valfi sökerek tekrar taktım. Biraz canlandı fakat kesme tamamen sona ermedi.

Hararet göstergesi tam yerine oturmadan yani ortaya gelmeden alttan oturunca 2800 devir gibi kesmeye başlayıp, git-gel yaşıyor araba. Genelde tam ısındıktan sonra geçiyor, dün başıma motor sıcakken de geldi, bugün hiç yaşamadım. Yani kafasına göre takılıyor diyeyim :D

EGR yazılımdan iptal, mekanik olarak körlemedik,

1- Emme manifoldu da dolmuş olabilir diye düşünüyorum, ondan yapıyordur büyük ihtimalle. Gribi tam olarak atlatınca söküp temizleyeceğiz onu da o ara egr ye conta kestirip körleyeceğim yani mekanik iptali de yapmış olcam.

2- Enjektör olabilir mi? 116 binde, her 20 binde bir servis tarafından temizleyici konmuş, düzenli olarak km aşmadan bakıma giren, ısıtıp soğutulmasına dikkat edilen arabada enjektörlerin arıza verme ihtimali bence düşük, sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda? özellikle dizelde tecrübeli arkadaşların yorumları önemli benim için.

3- Katalizör tıkanıklığı böyle bir şeye sebep olabilir mi? Dolmuştur illaki o da (yakınlarda onu da iptal edip dp yapıcam) fakat araçta duman yok.. Yani yazılım bildiğimiz safe mod diyebiliriz. Turbo basıncı kaynaklı olsa ısınınca da kesikliği yapar, o konuda kafam rahat, yazılımcıma güvenim tam.

Sizce 1-2-3 olarak sıralandırdığım sebeplerin hangisi? Sorunu çözdükten sonra yazıcam zaten, hem yaşanabilme ihtimali olduğunda örnek oluşturur konu ilersi için..

efe_
02-02-2015, 21:46
D4D ile çok yüksek km'ler yapanlar var onların yorumları en doğrusu olacaktır... Şahsen enjektör mantıklı gelmiyor çünkü bakımlı, sürekli eurodiesel alınan araçta kolay kolay yemez enjektörler... Yazılımsal EGR iptalinin etkisi olabilirmi?

levent
02-02-2015, 21:50
Ya altta kesme soğukken avans fazla ondan olur diye düşünüyorum, ama avans olsa duman atması lazım dpf li değil ki dumanı tamamen kessin :) hala duman yok yani işin kafamı karıştıran yanı o oldu :D

Ha bu arada yakıt sürekli shell'de en iyisi neyse o yani gtl vpower+ vs, hatta aynı petrolden aynı pompadan alıyorum yıllardır (araç 25.11.05 ten yani sıfırdan beri bizde) :D

erh
02-02-2015, 22:37
Sert bi sekilde git gel mi yoksa yumusak sekilde mi ? Eger sertse yakit sistemi yumusaksa turbo sistemiyle alakali bir problem. Yada bunlarin yazilimindaki ayarlarindan.

levent
03-02-2015, 00:52
ne çok sert ne de çok yumuşak aslında, ama şöyle diyim, cutoff taki sertlik gibi duvara çakma şeklinde sert değil daha çok silkeleme gibi hafif boyun oynatır cinsten.

yazılımı ise şu emmeyi temizledikten sonra tekrar elden geçireceğiz.

mikelazi
03-02-2015, 11:18
egr yazılımsal iptal olsada bence conta şart.kat.dan veya emmeden oldugunuda düşünmüyorum...mazotu bende shell harici hiçbir yerden almam.ama uzun yolda whürt sonrası aracın gideri ve sesi dahada degişti.mazot filtresi ne zaman degişti.
takipteyim :)

63owen63
03-02-2015, 11:22
Levo emmeyi sen temizlememiş miydin ya ?

SerkanKurt
03-02-2015, 11:45
mazot pompası son demlerini yaşıyor olabilir.

yusufvozkan
03-02-2015, 12:18
%90 egr , fişine çek egr valfinin çık dene yapacakmı silkeleme.

levent
03-02-2015, 12:25
Emmeyi temizlemedim daha

Yakıt filtresi Ağustos Ayında Değişti sanırım

Bugün ilginçtir kesiklik yapmadı hararet göstergesi daha yeni kımıldamış OLMASINA rağmen

Keserse Egr fişini çekip deneme yapıcam o aklımda mazot pompası olsa sıcakken de yapar sanki, bir de dipte değil genelde ışık yanmadan depo doldur şeklinde kullanılıyor araba

levent
05-02-2015, 15:26
Konuyu açtığım günden beri ilginç bi şekilde sorun yok :)
Maşallah diyeyim, sanırım babamın kısa mesafe kullanımı sonrası Oluşan bi durumdan ibaretmiş :)

mikelazi
06-02-2015, 09:59
yakıttanda yapabilir anlık kesinti.
geçmiş olsun.

levent
06-02-2015, 22:33
Yakıt sürekli aynı yerden alındığı için ihtimal dışında bırakıyorum onu :)
Teşekkürler bu arada :)

levent
13-10-2015, 06:19
Yine bi güncel çekeyim,

Mayıs ayında sorun tekrarlandı hatta arıza da yaktı egzantrik sensörü diye fakat benden sonraki kasalar için beyin değişimi bülteni mevcutmuş onu gördük o arada, bir de yazılım güncelledikten sonra düzelmişti olay.

Ta ki yine yanlışlıkla durur halde vitesteyken stop ettirene kadar.. durur halde debriyaj bırakmak kaydı ile stop ettirdikten sonra yine nükse etti benim sorun.

120k bakımında mazot filtresi de değişti, şuan 127k civarında km.

2. enjektör diğerlerine göre daha yüksek seviyede çalışıyor fakat tölerans limitleri içerisinde dediler.. Enjektörden bu kesikliği yapma ihtimali nedir?

2800-4000 aralığında yapıyor aşağı yukarı 3 kez olmak üzere. 1-2 defa kestirerek devir bitirdikten sonra bir süre tekrarlamıyor fakat mesela 100 ile 5dk sabit gidip yavaşlayıp 3 te çökünce daha yumuşak şekilde olmak üzere tekrar kesiklik yapıp devam ediyor.

Bir de özellikle hararet göstergesinde su sıcaklığı 50 der. civarı iken tapagaz yapınca 90 der. deki tapagaz şekle oranla bariz daha çok duman atıyor araç, hadi o ısınırken daha fazla rail basıncı yaptığı içindir diye düşündüm ama sanırsam enjektör temizlik/bakım zamanı gelmiş gibi geldi bana. tekrar bi yorum rica edicem tecrübe etmiş kişilerden.

sorun şunlar olabilir diye düşünüyorum,

1 enjektör (kuvvetle muhtemel bu)
2 egzantrik sensörü
3 rail basınç sensörü

egr yazılım iptal, fişi sökerek denedim yine değişen bişey yok yani egr ile alaka ihtimali %0..

levent
13-10-2015, 06:33
http://www.justanswer.com/uk-car/2nw6j-06-toyota-corolla-1-4d4d-problem-sometimes.html

şöyle bişey buldum kurcalarken, beyin çıkmasa bari başımıza..

emp:)
13-10-2015, 11:41
Araçta turbo basınç göstergesi var mı?Veya geçiçi olarak basınç saati takmak mümkünse-kesiklik yaptığında basıncı izlemenizi öneririm. Yumuşak bir kesiklikse turbo selenoidi neden oluyor olabilir.

Elinde toyota parçası olan bir servise veya arkadaş-eş dostta aynı arabadan varsa şüphelendiğin sensörleri değiştirerek denemeni öneririm. Arıza yoksa nokta atışı yapmak pek mümkün değil, bu durumu tetikleyebilecek birçok sensör var.

levent
13-10-2015, 15:21
Valla gösterge yok, pek mümkün gibi de durmuyor geçici olarak. Anca elm bulup onla bakmak lazım sanırım :) Kesiklik çok yumuşak değil ama videoda belli olacak kadar da sert değil. Şöyle özetliyim misal hızlanıyorsun 3. vites 70-80, tam kafayı araya sokucakken kesiyor öyle giremicek gibi oluyorsun..

benim antalya'ya götürmem farz oldu, servisten tanıdık abim var özel servisi olan anca orda deneriz çünkü sensörleri falan..

Gokhan43
13-10-2015, 16:53
Levo imkanın var ise yazılımı orjinale döndürüp öyle bi dene. En azından kesiklik yapar veya yapmaz ise yazılımsal bir problem olduğunu/olmadığını görüp ona göre de yol çizebilirsin.

levent
13-10-2015, 20:39
Gidince bi yapıcam o işi Gökhan'ım, öyle gibi de geliyor bana da bazen :)

meganes
13-10-2015, 20:59
Antfriz renginde değişiklik varmı ?? Yağda azalma falan yapıyomu ??

levent
13-10-2015, 23:44
Antfriz renginde değişiklik varmı ?? Yağda azalma falan yapıyomu ??

Edirne'ye gelmeden önce yağa bakmıştım, eksiklik yok, bakım üzerinden 8000 geçtiğinde karardığı kadar kararma vardı yani normal düzeydeydi gibi gördüm.

Babama telde söyliyim de baksın antifreeze de yarın bakalım.

Kutluhan
15-10-2015, 12:25
Sorunlarımız aynı mı bilgim yok ama bizim derdimizle yakın gibi;

bizim problemi anlatıyım biraz..
- 1.4 tdi polo var bizde, 2-3 bin devirler arasında arabada ince ince sallama oluyor ama bilen hisseder şekilde. bu sorun biz yazılım yaptırdık araca 15-20 bin km sonra çıktı. yazılım kıstırdık turbo basıncını yine devam ediyor ama eskisi gibi değil. başka bir seat 1.4 tdi aynı motor sahip araçla motorda ufak tefek hava akış metre vb. parçaları değiştirdik denedik sıkıntı hep devam etti, bi ara intercooler falan die düşündük kaçak var mı diye kontrol edildi yok. egsoz baktırdık her hangi bir kaçak yok. dpf zaten yok eksi tip tdi motor 2004 model araba. kafamızda şuan yapsa yapsa turbo'dan yapar diye bi durum oluştu artık. vagcom yazılım yapan arkadaş yolda testte çıktık basıncı ve mazot değerlerini kontrol etti, bu sirkilenme yaptığı vakit mazot ve turbo da anlık değer kaybı oluyor ama bu sorun mazot pompasından olsa 2 senedir kesin bizi yolda bırakırdı. (2 yıldır çözemedik) hala devam gündelik 60-70 km kullanıyoruz biz alıştık sallana sallana gitmeye. :D sorun bizi yolda bırakırsa çözüm olarak mazot pompasını orjinal ile değiştiricez, turbo değişcek ve mazot tankını vs. temizleticez, enjektörler bütçe yeterse el atabiliriz. başka türlü çözülmez bu bela yada biz çözemedik :)

levent
15-10-2015, 14:10
Valla ne diyim ki ben de deneyeceğim işte, oem e bi dönüp bakalım da duruma :) Biraz tın tın gidicez artık oem olunca..

Oznsrl
15-10-2015, 15:30
Kanka bence enjektörleri söktür bi makine varya adını bilmiyorum :D enjektörleri takıyolar kutuların ne kadar dolduğuna bakıolar onu yaptır :)

levent
15-10-2015, 16:38
Kanka bence enjektörleri söktür bi makine varya adını bilmiyorum :D enjektörleri takıyolar kutuların ne kadar dolduğuna bakıolar onu yaptır :)

ya o da aklımda da ne kadara yapıyorlar bir de bosch servis yapar mı acaba :D alanya'da bi bosch var bildiğim o tip işleri yapan..

Ufuk
15-10-2015, 17:26
Levo reyiz katalizör tıkanıklığı kesme yapmaz üstlerde acayip öldürür,dip gazda duman atarsın.
Bence sen emmeye bak bi söküp mazotla temizle.
Egr'yide kör conta spec :)

bad cat
15-10-2015, 21:37
Levent enjektörleri kontrol ettir kank. Bende de var öyle bi silkeleme. Silkeleme anında afr fakire düşüyo ;turbo olmadığına göre enjektördür gibi karadüzen bi fikir oluştu ☺

levent
21-10-2015, 21:36
Ufuk bro, valla kat değildir bence de zaten onu geçtim. EGR yi soketi de söksem değişen bişey yok contalık durum olduğunu sanmıyorum zaten yazılımdan deaktif durumda.

Levent enjektörleri kontrol ettir kank. Bende de var öyle bi silkeleme. Silkeleme anında afr fakire düşüyo ;turbo olmadığına göre enjektördür gibi karadüzen bi fikir oluştu ☺

Bana da öyle gibi geliyor ELM bulursam biyerlerden bağlayıp yolda bakmayı planlıyorum turbo basıncı ve yakıt hattına aslında net o şekilde ortaya çıkar gibi geldi :)

Emre911
30-03-2016, 15:55
aynı sorunu focusta yaşadım sarsıntı giderek arttı ve araç gaz kesmeye başladı öyle ki cc ile 100 e sabitlediğimde sabit kalamadığı zamanlar oluyodu. türlü türlü ustaya gösterdik maf değişti filtreler değişti tüm sensörler denendi soketlerinden sökülüp temizlendi tabi bu arada ben de würth enjektör temizleyici dizel performans artırıcı gibi katkılar kullandım ve azaldığını görünce enjektörlere bi baktıralım dedim. bi pompacı bulduk ücret 100 lira (3 sene) test esnasında enjektörler hem fiziksel hemde ultrasonic (noluyor bilmem) temizleniyormuş o arada emmeyi de temizleyince hiç bi sıkıntı kalmamıştı şimdi olsun olsun 200 lira olsun o işlem.