PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Tarla bahçe için özel 4x4 araç

AlwaysFast
04-02-2015, 15:30
Merhaba;

Konuya yer bulamadım, yanlış yerdeyse taşınsın :)

Köylerde ufak tefek getir götür işlerinde vs. kullanmak için uygun maliyetli bir araç yapmak istiyorum. Bu tarz işlerde genelde çapa makinasının arkasına şanzımanlı römork takarak 4x4 elde ediliyor. Fakat ben daha orjinal daha güçlü ve güzel bir şey yapmak istiyorum.

Üretmek istediğim aracın özellikleri şöyle olacak;

Motorumu sipariş vermek üzereyim, 24 hp'lik 3 silindirli 1000 cc kore malı bir traktör motoru olacak.
Şasesini solidworkste çizip dışarıda kutu profilden kaynağı,boyası,kumlaması vs. tamamen yapılacak şekilde sipariş vereceğim.

Sorunlarım genelde yürüyen aksam üzerine. Açıkçası 4x4 üzerine pek bilgim yok.

4X4 olmalı, mümkünse ağır ve hızlı devir de olmalı. Bunun için hangi aracın şanzımanını ve transfer kutusunu(ara şanzımanı) kullanacağımı bilemiyorum.Lada Niva aklıma geliyor ama o da problemli bir şanzımana sahip. Ayrıca tam durmadan ağır vitese geçmiyor.

Ön ve arkaya kullanacağım diferansiyel,sabit aks üzerinde olacak, yine hangi modeli seçeceğim, nasıl yapacağım tam bilgim yok.

clioGT
04-02-2015, 15:36
valla araştırır biraz zorlarsanız 2-3 lira civarlarına düz dizel defender motoru bir de lt77 kodlu şanzımanını bulabilirsiniz.

anamur
04-02-2015, 18:50
patpat denilen araçlar işinizi görebilir. 4*4 modelleride mevcut.
http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2013/02/patpat-650.jpg

AlwaysFast
04-02-2015, 19:07
Yazıya da yazacaktım unuttum. Bu tür durumlarda patpat tercih ediliyor ama ben istemiyorum.

Resme bakarsanız önde çapa motoru direkt tekerlere bağlanmış. Süspansiyon namına bir şey olmayınca da arazide iyice zorlanan bu aletler akis kesiyor yolda giderken bir anda tekeri kopabiliyor ve böyle kazalarda çok ölen var :(

Üstteki resimdeki araç hem önden çekeri olması hem de arkada gözüken diferansiyeli itibariyle 4 çeker zaten.

Cevaplar için teşekkürler.

darkmoon
04-02-2015, 20:19
bence hiç uğraşmayın belliki plaka falan çıkartılmıycak köyde falan kullanılıcak.. piyasada zamanında hurda indirimden dolayı hurdaya ayrılmış ama çalışır yürür durumda olan sapa sağlam ama trafiğe kesinlikle çıkması yasak arazi araçları var genelde samurai'lar niva lar,defenderlar,cj5 ler falan..
yalan bir şekilde sahibi ölmüş vergi borcundan hacizi olan satışı verilemeyen araçlar var.. bu dediğim tipde arabalar 3-5 bin tl lere var iyi aranırsa..

Bence bunlarada yönelebilirsiniz..

207_TR
04-02-2015, 20:22
Lada Niva çok iyi iş görür diye düşünüyorum.

huseyinturk
04-02-2015, 20:26
suzuki sj'leri tavsiye ederim 1.0 ve 1.3 motorları var, keçi gibi tırmanır on numara araçlar

darkmoon
04-02-2015, 20:27
yalan yazmış otomatik klavye yalnız olucaktı