PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Gömülü 20'lik diş çekimi

mrtngn
07-02-2015, 14:48
Beyler şu nalet 20lik başıma iş açtı galiba !!

20'liklerin ağrı sızı olmamasına rağmen diğer dişleri sıkıştırmasından dolayı dişçiye gittim alınması gerektiğini söyledi.. Neyse röntgen falan çekildi üst çenedede 2 tane varmış.. 20 gün aralıklarla üsttekileri aldı buraya kadar sıkıntı yok..

Geçtiğimiz persembe yani 2 gün önce alt çenedekini ameliyatla aldı 2 dikiş atıldı vs.. Ağzımdaki narkozun uyuşukluğu gitti fakat dudağımın kenarında ve çeneye doğru az bi bölümde hala hissizlik var..2gündür geçmedi..

Şimdi biraz araştırdığımda dudak ve çene sinirleri 20'liklerin altından geçtiği için çekim esnasında zarar görebiliyomuş ve duruma göre geçici veya kalıcı bi hissizlik oluşabiliyomuş.. Doktor yurtdışına çıktığından hiçbisekilde ulasamıyorum..

Bu tarz sorun yaşayan bi fikir sahibi olan var mı ? Gereksiz yere evhamda yapmak istemiyorum.. Ayrıca doktor baya bilgili ve tecrübeli çene cerrahı olduğundan röntgende bi terslik olsaydı anlardı herhalde diye düşünmeden edemiyorum..

umut01
07-02-2015, 14:59
Benzer şeyler benimde başımdan geçti. Ağrılı zamanı çektirmedim, daha sonra çektirdiğimde de diğer dişlerimi biraz sıkıştırmıştı. İlk önce Sağ tarafı alt-üst çekti.1 hafta 10 gün sonra dikişleri aldırdım. Üzerinden bir yıl geçti hala biraz yerleri boşluklu. Dikişli ilk3 gün doğru düzgün bişey yiyip içmedim, buz uyguladım. Fazla ayakta durmamaya çalıştım ki şişme yapmasın diye.
Diğer tarafı da aldıracağım ilk uygun fırsatta ama bir hafta istirahat lazım onu ayarlayamadım.
geçmiş olsun.

oselami
07-02-2015, 15:03
geçmiş olsun öncelikle. bana sorarsanız evham yapmayın. 3 sene önce alt çenemden çektirdim. doktor dişin sinirlere çok yakın olduğunu söyledi ve sinirler hasar görürse max 6 ay hissizlik molabilir dedi ama bi sıkıntı olmamıştı bende

mrtngn
07-02-2015, 15:12
Benzer şeyler benimde başımdan geçti. Ağrılı zamanı çektirmedim, daha sonra çektirdiğimde de diğer dişlerimi biraz sıkıştırmıştı. İlk önce Sağ tarafı alt-üst çekti.1 hafta 10 gün sonra dikişleri aldırdım. Üzerinden bir yıl geçti hala biraz yerleri boşluklu. Dikişli ilk3 gün doğru düzgün bişey yiyip içmedim, buz uyguladım. Fazla ayakta durmamaya çalıştım ki şişme yapmasın diye.
Diğer tarafı da aldıracağım ilk uygun fırsatta ama bir hafta istirahat lazım onu ayarlayamadım.
geçmiş olsun.

Ağrıya sızıya dayanırım sıkıntı yokta hissizlik baya canımı sıktı.. sanada geçmiş olsun

geçmiş olsun öncelikle. bana sorarsanız evham yapmayın. 3 sene önce alt çenemden çektirdim. doktor dişin sinirlere çok yakın olduğunu söyledi ve sinirler hasar görürse max 6 ay hissizlik molabilir dedi ama bi sıkıntı olmamıştı bende

Tesekkür ederim..Geçici biseyse bekleriz ilac tedavisi falan alırımda kalıcı olabilir diye okuyunca korktum biraz..

Doktor ameliyattan önce böyle bisey söylemedi bana ki tecrübesine işine sonuna kadar güvendiğim bi doktor hani ters bi durum görse,bisey olsa söylerdi herhalde diye avuturuyorum kendimi :) Ortalığı vesveseye veripte başka bi doktorada danışmak istemiyorum açıkçası..

Y.Emre
07-02-2015, 15:17
Daha öncede aynısını yaşayan birisi olmuştu forumda, konusu falanda vardı hatta. 20lik diş falan diye aratırsan bulabilirsin belki, çok uzun zaman oldu kim olduğunu unuttum şimdi

stlegal
07-02-2015, 15:55
Gonlun rahat olsun ge ici bir durum 1 hafta 10 gun max :)

B16
07-02-2015, 16:58
2 üst tarafta 2 tane de altta olmak suretiyle 4 tane çektirdim.

Alttakiler den toplam da 17 dikiş yedim üsttekiler ise kerpeten ile çıktı.

Bende şişlik 2 hafta oldu. Hissizlik ise 2 gün sürdü. Şimdi ise sorun yok ama.

HondatugraL
07-02-2015, 17:35
yahu bu 20 lıkler çekılırken hiçmi acı sızı duymuyonuz ben bazen iğne yapıldığı halde dolgu falan yapılırken sızlama yada minik acı duyuyorum ve acı eşiğimmi yok nedır acaip pis tırsıyorum benımmı dişlerim uyuşmuyor nedir bukadar dikiş atıldı dionuz falan bişey hissedilmiyor mu ?

B16
07-02-2015, 17:42
yahu bu 20 lıkler çekılırken hiçmi acı sızı duymuyonuz ben bazen iğne yapıldığı halde dolgu falan yapılırken sızlama yada minik acı duyuyorum ve acı eşiğimmi yok nedır acaip pis tırsıyorum benımmı dişlerim uyuşmuyor nedir bukadar dikiş atıldı dionuz falan bişey hissedilmiyor mu ?

Önce diş etine merhem sürüyor ki iğne'yi hissetme diye. Sonra da 3 tane iğne saplıyor çiçekk

HondatugraL
07-02-2015, 17:45
Önce diş etine merhem sürüyor ki iğne'yi hissetme diye. Sonra da 3 tane iğne saplıyor çiçekk

Aga iğnesinde değilim bana ne fısfıs ne merhem bişe surmeden ığne yapıo sorun yok 1. si mınk bı acı verıo diğerlerini hissetmiom ama dolgu yaparken dişim sızlayabılıo yada garip biyerlere dokunduğunda ufak acı verebılıyor okadar dikiş atıyor ediyor acımıyormu harbiden merak edıyorum ya :D

meLaNchoLic
07-02-2015, 17:50
aha görkemde benden çıktı :D valla 20 liklerimi ağrı sızı vs olmazsa 20 sene daha saklarım ben bu gidişle :D

HondatugraL
07-02-2015, 17:57
aha görkemde benden çıktı :D valla 20 liklerimi ağrı sızı vs olmazsa 20 sene daha saklarım ben bu gidişle :D

ulan pzt dişçiye gidicem aksi gibi her yerde dişle ilgili konular çıkıyo karşıma tırsıyom :D

mrtngn
07-02-2015, 19:25
Daha öncede aynısını yaşayan birisi olmuştu forumda, konusu falanda vardı hatta. 20lik diş falan diye aratırsan bulabilirsin belki, çok uzun zaman oldu kim olduğunu unuttum şimdi

Buldum o konuları fakat yazılanlar yeterli gelmedi malesef..

Gonlun rahat olsun ge ici bir durum 1 hafta 10 gun max :)

Abi ağzın bal yesin inşallah dediğin gibi olur :)

2 üst tarafta 2 tane de altta olmak suretiyle 4 tane çektirdim.

Alttakiler den toplam da 17 dikiş yedim üsttekiler ise kerpeten ile çıktı.

Bende şişlik 2 hafta oldu. Hissizlik ise 2 gün sürdü. Şimdi ise sorun yok ama.

Üstlerde benimde dikiş yoktu normal kesti içerden penseyle çıkardı.. Ama alt taraf siniremi denk geldi yoksa çıkan dişin boşluğundan kaynaklı bir hissizlikmi çözemedim...Dua ediyorum geçicidir bu durum..Hafta içi dikişler alıncak zaten ama onun öncesindede mutlaka gidicem doktorun yanına..

Valla nekadar korkarsan kendini sıkarsan okadar çok acı ve sıkıntı yaşıyosun.. Üstteki dişleri aldıktan sonra altlar bundan daha zor dedi :) yalan yok korktum ve baya stres oldum ama üst dişlerden daha rahat ve acısız çıktı :) İğneyide krem falan sürmeden cart diye sapladı ama nedense acı duymadım hiç :)

Ahmet.S
07-02-2015, 20:02
Çok geçmiş olsun inşallah biran önce geçer bemimde 3 adet bar birini çektirebildim tırsıyorum bende normalde korkmam dişçiden ama orta görünen bir diş olmayınca insan tedirgin oluyor.

Sh4rk
07-02-2015, 20:04
Isin enteresan yani bende 1 oldu cektireli filim cektirdim ameliyata girdik yaklasik 45 dk da cekebildi parcalanarak cikti 3 -4 dikis atildi hersey normal agri sizi anlatamam narkoz gecti beynim yarildi agridan bunlarida gectim 2 hafta once cekilen yerde sert birsey geldi dilimle yokladim bune ki dedim :D ayna isik vs bi baktim dis parcasi dr gittim cikartti onu geldim dunde yine ayni sey onuda ben cikarttim yine parcalanmis disin parcasi pzts gunu filim cektircem icerde birsey varmi diye

HondatugraL
07-02-2015, 20:05
Okudugumda bile tırsıyom ya :(

R.I.P
07-02-2015, 21:04
ben de yakın zaman önce 2 tane çektirdim alt çeneden. 1 tanesi ciddi sıkıntılıydı. birkaç doktor diş sinirler üzerine yatık olduğundan olası risklerden bahsetmişti. çene kemiğinde çerçeve açıp 2-3 parça halinde çıkarmıştı. ameliyat sonrası problemsiz geçtiğini sıkıntı yaşamayacağımı söylemişti. diğer daha basit durumdaki dişi aldırdıktan sonra ben de bikaç gün hissizlik yaşamıştım ama umursamamıştım öteki dişten sonra.

meLaNchoLic
07-02-2015, 21:15
görkem en iyisi biz o duruma gelirsek kafamıza sıkalım kurtulalım aga :D

Osman Bahadır
07-02-2015, 21:20
Alt çene cerrahisinde maalesef böyle bir risk var, özellikle de operasyonu çene cerrahı değil de sıradan bir diş hekimi yapmışsa...

Ama öyle 24 saatte, 48 saatte zaten hemen kendine gelmez. Hemen panik yapma, birkaç gün daha sabret. Zaten kalıcı hasara sebep olacak sinir paketine denk gelmiş olsaydı dilin veya dudağın tamamen hissizleşirdi. Öyle küçük bir kısımda uyuşukluk şeklinde olmazdı.

Geçmiş olsun.

golgeoyunu03
07-02-2015, 21:23
bir arkadaşımın üst 20 likleri gömülüydü, daha sonrasında dişler çekildikten sonra bir rontgen daha çekildi, doktor 20'likleri değil azı dişlerini çekmişti.. Şimdi mahkemelik.

Aman dikkatli olun, geçmiş olsun.. Hemen panik yapmaya gerek yok, iğnenin verdiği uyuşuluktuk devam ediyordur, bende alt 20'liklerim çene kemiğim kesilerek alınmıştı, 1 hafta ne yiceksem suyla karıştırıp mikserden çekip pipetle içmiştim.

HondatugraL
07-02-2015, 21:41
görkem en iyisi biz o duruma gelirsek kafamıza sıkalım kurtulalım aga :D

Ben ameliyata girersem narkozsuz bayilan ilk hasta olurum sanirim. Bu cene kemigini kesme bicme isinde harbi hic acimiyormu ya ? Valla tirstim ya

meLaNchoLic
07-02-2015, 22:01
bir arkadaşımın üst 20 likleri gömülüydü, daha sonrasında dişler çekildikten sonra bir rontgen daha çekildi, doktor 20'likleri değil azı dişlerini çekmişti.. Şimdi mahkemelik.

Aman dikkatli olun, geçmiş olsun.. Hemen panik yapmaya gerek yok, iğnenin verdiği uyuşuluktuk devam ediyordur, bende alt 20'liklerim çene kemiğim kesilerek alınmıştı, 1 hafta ne yiceksem suyla karıştırıp mikserden çekip pipetle içmiştim.

abooo oda zor bee.. mikserden geçir falan.. kuru fasülyeyi pipetlemi içecez :D

golgeoyunu03
07-02-2015, 22:11
abooo oda zor bee.. mikserden geçir falan.. kuru fasülyeyi pipetlemi içecez :D

valla ekmek, köfte ve domatesi suyla karıştırıp mikserle çekip içtiğimi hatırlıyorum :)

meLaNchoLic
07-02-2015, 22:15
görkeeemmm :D :D ayvayı yedik olum biz :D

Anu
08-02-2015, 00:58

Sırf bu sebepten dişçiye gitmiyorum, 5 sene önce işkence çektim bir daha dayanabilir miyim bilmiyorum. Doktorun söylediğine göre insana verilecek en yüksek iğne dozunu geçmelerine rağmen hala uyuşmuyordu. Nedense her uyuşturuculu tedavide aynı şey başıma geliyor. En son ben her haltı hissederken devam ettiler, acının insanın gözünü zart diye nasıl kararttığını ilk orda gördüm :)

Sebring
08-02-2015, 01:28
Sayın arkadaşlar,
Diş işleri pis işlerdir maalesef.Adamın canını çok fena sıkar,o başka konu,ama iyileşince Dünyaya yeniden gelirsiniz.
Sıkıntısı olan arkadaşlara Ankara'da bir Üniversite hastanesi hakkında görüşlerimi sunabilirim.Bu mevzuları çok yaşadım.
Diyeceksiniz 'Niye buraya yazmadın?' diye, sağlık işi bu,iyi olursa Allah'tan,kötü olursa benden bilinir de ondan.Kimsenin bedduasını almak istemem.
Konu sahibi arkadaşa çok geçmiş olsun.Uyuşukluk konusu birazcık yavaş çözülüyor.Sabır ve sağlık diliyorum.

Sebring
08-02-2015, 01:36
Sayın arkadaşlar,
Diş işleri pis işlerdir maalesef.Adamın canını çok fena sıkar,o başka konu,ama iyileşince Dünyaya yeniden gelirsiniz.
Sıkıntısı olan arkadaşlara Ankara'da bir Üniversite hastanesi hakkında görüşlerimi sunabilirim.Bu mevzuları çok yaşadım.
Diyeceksiniz 'Niye buraya yazmadın?' diye, sağlık işi bu,iyi olursa Allah'tan,kötü olursa benden bilinir de ondan.Kimsenin bedduasını almak istemem.
Konu sahibi arkadaşa çok geçmiş olsun.Uyuşukluk konusu birazcık yavaş çözülüyor.Sabır ve sağlık diliyorum.
Az yazmışım.Pm atarsanız en kısa zamanda ilgilenmeye çalışırım.Herkese geçmiş olsun.

Dodoo
08-02-2015, 02:53
Benim de 20liklerin çekilmesi gerekiyor, yakın zamanda operasyon :D

Mr.K
08-02-2015, 02:57
Yahu donemsel heralde bitek sag arka alt kaldi oda gomuk su son bikacgundurde agrio tam ydisina cikmadan agrisi tuttu discimden cok memnunum n kdr dayanabilirsem dayancam.

Disciden korkmayin,guvendiginiz disciyle sifir sknti yasarsiniz.

mrtngn
08-02-2015, 16:40
Herkese çok teşekkür ederim içim birazda olsa rahatladı.. Sanki çeneden itibaren yavaş yavaş uyuşukluk geçer gibi ama toplu iğne ucu hızında ilerliyor sanırım :) :) Bu hızda giderse 1ayı falan bulcak gibi..

Dişçiden korkcak bisey yok arkadaslar ne kadar kafaya takarsanız,korkarsanız o kadar aksilik yaşıyosunuz.. Kapatın gözünüzü baska seyler düşünün..Narkozu verdikten sonra sesten baska bisey hissetmiyosunuz zaten.. Narkozun etkisi geçince agrı kesiciyle en fazla max 2 gün sıkıntınız olur sonrası kaymak :) Atla deve değil aga nasıl sünnet oldunuz, kestirdiniz onu düşünün bence :) :)

Çok geçmiş olsun inşallah biran önce geçer bemimde 3 adet bar birini çektirebildim tırsıyorum bende normalde korkmam dişçiden ama orta görünen bir diş olmayınca insan tedirgin oluyor.

Üst çenedeyse gercekten korkmaya gerek yok.. Üstteki 20'likleri ben röntgen sayesinde öğrendim yoksa haberim yoktu bile..Alt çenedeki dikişli olduğundan ve sinir olayı olduğu için biraz daha riskli,ağrılı oluyor :)

Isin enteresan yani bende 1 oldu cektireli filim cektirdim ameliyata girdik yaklasik 45 dk da cekebildi parcalanarak cikti 3 -4 dikis atildi hersey normal agri sizi anlatamam narkoz gecti beynim yarildi agridan bunlarida gectim 2 hafta once cekilen yerde sert birsey geldi dilimle yokladim bune ki dedim :D ayna isik vs bi baktim dis parcasi dr gittim cikartti onu geldim dunde yine ayni sey onuda ben cikarttim yine parcalanmis disin parcasi pzts gunu filim cektircem icerde birsey varmi diye

Geçmiş olsun sanada..Aman ihmale gelmez.. Dişin ne kadar önemli ve ihmal edilmemesi gerektiğini cok iyi anladım :)

ben de yakın zaman önce 2 tane çektirdim alt çeneden. 1 tanesi ciddi sıkıntılıydı. birkaç doktor diş sinirler üzerine yatık olduğundan olası risklerden bahsetmişti. çene kemiğinde çerçeve açıp 2-3 parça halinde çıkarmıştı. ameliyat sonrası problemsiz geçtiğini sıkıntı yaşamayacağımı söylemişti. diğer daha basit durumdaki dişi aldırdıktan sonra ben de bikaç gün hissizlik yaşamıştım ama umursamamıştım öteki dişten sonra.

Sanıyorum benimkide geçici gibi inşallah kısa sürede toparlar..

Alt çene cerrahisinde maalesef böyle bir risk var, özellikle de operasyonu çene cerrahı değil de sıradan bir diş hekimi yapmışsa...

Ama öyle 24 saatte, 48 saatte zaten hemen kendine gelmez. Hemen panik yapma, birkaç gün daha sabret. Zaten kalıcı hasara sebep olacak sinir paketine denk gelmiş olsaydı dilin veya dudağın tamamen hissizleşirdi. Öyle küçük bir kısımda uyuşukluk şeklinde olmazdı.

Geçmiş olsun.

Doktordan yana sıkıntım yok çok şükür mesleği konusunda sapık bi insan :) Baya içim rahatladı çok tesekkür ediyorum :)

Böyle operasyon yazılarını okuyunca bi nebze rahatlıyorum valla.. Tesekkür ederim

Yahu donemsel heralde bitek sag arka alt kaldi oda gomuk su son bikacgundurde agrio tam ydisina cikmadan agrisi tuttu discimden cok memnunum n kdr dayanabilirsem dayancam.

Disciden korkmayin,guvendiginiz disciyle sifir sknti yasarsiniz.

Ağrı,sızınında mevsimsel olduğuna inanıyorum yalan yok :) Bazı dönemlerde dişlerim öyle bi sızlıyor ki diş etlerimi parcalayasım geliyo..Sende ihmal etme bian önce hallettir..Geçmiş olsun

edemirbas
08-02-2015, 17:04
Ne güzel rahatlıkla çektirdim diyebiliyorsunuz :D Benim çenede eklemlerden sıkıntı var ağzımı 1 dakikadan fazla açık tutamıyorum, eklemlerim kırılacak çenem yerinden fırlayacakmış gibi ağrı yapıyor ve hemen kapatmak zorunda kalıyorum. Yazın dolgu yaptırdım, 2 günde bitirebildik. Çene sürekli açık kalamadığı için parça parça yapmak zorunda kaldılar. 20'lik dişimin de çekilmesi lazımmış ama çenem yüzünden çektiremiyorum. Beni bayıltmadan çekmeleri mümkün değil :D