PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mondeo 2.0 TDCİ DENGESİZLİK ???(ACİL)

Alper DEMİR
10-02-2015, 16:01
Merhaba,
Aracı ocak ayında aldım.Alırken hiç olmayan bir sorun çıktı rölanti dengesizliği ve seyir halinde aracın kesik kesik gaz yeme problemleri vardi akabinde baktirdik bilgisayara bağlanıp değerlere bakıldı ve pompanın püskürtmeyi orantısız yapması enjektorlerin olması gerekenden farklı çalışması bize iyi bir kulfiyet çıkardı..
Pompa da birşey çıkmadı, enjektorlerin temizliği yapıldı çok canımız sıkıldı ama yasayacagimiz varmış dedik.
-Enjektör temizliği,Mazot filtresi,yakıt basınç sensörü değişti (parça+işçilik 720 TL)
-Periyodik bakım 200 TL parçalar +işçilik
-Kat iptali
-EGR iptali yapıldı
Gel gelelim bir iki hafta düzelen araç aynı sorunu bir daha yaptı.Yolda giderken kızdırma buji lambası yakıp yığıldı.Eve gittim dahada araba çalışmadı,çekiciyle sanayi çektik.Yine aynı yere götürdüm bu sefer iki gün orda kaldı,sorun daha önceden enjektörler takım halinde orjinalleriyle değişmiş ama yanlış kodlamadan dolayı beyinle uyumsuzluğu varmış yeniden beyni sıfırlayıp yeni yazılımı yükleyip enjektörlerin kodlamasınada orjinale uygun olarak beyinle uyuşturmuşlar sonrasında aracı teslim aldım tabi bu işlemlere +200 TL daha bayıldık.
Aracı teslim aldım saat gibi hiçbir sorun sıkıntı yok iki hafta sonra inceden yine aynı sıkıntılar başladı ve gece bir yere gitmem gerekti (04:30) hava buz araç resmen sapıttı devir bir çıkıyor bir iniyor vites değişiyorum hiç gaz vermiyorum araç sanki tapagaz kendi kendine gazlıyor.. Pc vs.bağlıyoruz hiçbir sorun arıza gözükmüyor,sizce bu sorun nedir ?
Biraz uzun oldu ama ilginiz için teşekkürler(yerim İZMİT )
*NOT:Araç 2003 model 202 bin km'de,Sürekli aynı yerden yakıt alırım Shell

serkan_2120
10-02-2015, 17:05
benzer sorunu yaşadım 2.0 tdci mondeo ile gazlarken araç bi anda arıza lambası yakar kendini kapatırdı yığılırdı stop edip çalıştırınca düzelirdi kullanılan yakıttan olduğunu fark ettim yakıtı bp den alınca sorun yoktu shell yada opetten alınca sapıtıyordu araç yakıt aldığınız petrolü değişmeyi deneyin

Alper DEMİR
10-02-2015, 17:10
Bahsettiğiniz şey benimde aklıma geldi onun için son olarak bp den aldım,araç iyice sapıttı

Alper DEMİR
11-02-2015, 19:18
Dizelciler nerdesiniz :(

Osman Bahadır
11-02-2015, 19:37
Enjektörlerin tamir edilmiş ve yeni kod türetilmeden/hesaplanmadan üstündeki fabrika kalibrasyon kodları araca yeniden kodlanmış diye düşünüyorum.

Alper DEMİR
11-02-2015, 20:06
O isleme özellikle dikkat ettim,aksine daha önceden bu işlem olmuş bendeyken beyni sildirip tekrardan orjinal yazılım yapıldı, üstüne bu yeni enjektorlere alınması gereken kod alınip uyarlandi..bugün hic gaz veremedim vites degisiyorum 1700-2100 d/d arası kendine kendine gidiyor bi yükseliyor bi düşüyor kafasına göre..

hotrod
11-02-2015, 23:31
turbosunun durumuna baktırdınız mı

Alper DEMİR
12-02-2015, 00:40
Hayır baktırmadım,turboyla neden alakalı olsun ki ?

emreaydın
12-02-2015, 11:08
Devir dalgalanması deyince mazot pompasının basınç regülatörü geldi aklıma direk. Meganeda aynı sıkıntıyı yaşadım tamir ettirdik düzeldi iki hafta sonra basınç regülatörünü değiştirince düzeldi Allah'a şükür 1.5 2 aydır sıkıntı yaşamadım

Alper DEMİR
12-02-2015, 13:24
Bahsettiğin yakıt basınç sensörü ise daha yeni değişti..
Araçtırmalarıma göre bu olay bir tek benim başımda sanırım :(

tornado38
20-02-2015, 17:57
turboyla alakasını ben yazmaya çalışayım turbo eğer emme kısmından yağ basıyorsa ki bariz yağ eksilme yapar araç duman atar motor yağı emme manifoltundan silindire girer ve yakıt gibi tutuşup yanar ve devirin atmasına sebep olur fakat sizin arızanızın bundan olma durumu zayıf bence
birde bazı benzinli araçlarda hareret müşirinden motor beynine veri alınır yani motor sıcak mı soğul mu diye soğuksa gaz verilip devir artırılır sıcaksa düşürülür gibi müşür arızalı ise bu durum arıza sebebidir ama bu araç dizel olduğundan pek ihtimal yok buda sadece bir fikir