PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Soğuk Hava ve Dizel?

emre2blue
12-02-2015, 14:26
Alfa Dizel soğuk havada çalışmak istemiyor. (https://www.youtube.com/watch?v=cIrRABRzJXI&feature=youtu.be)
evet arkadaşlar yorumlarınız neler nereden başlayayım bakmaya.

Tunacan
12-02-2015, 14:30
Yakıt seviyesi ne durumdaydı bunu yaşadığınızda?

Tunacan
12-02-2015, 14:30
Bir de kızdırma bujinizi kontrol ettirdiniz mi?

emre2blue
12-02-2015, 14:36
Yakıt full, yeni alındı, Kızdırmaların hepsi çalışıyor, aktif,

MEGFB
12-02-2015, 15:10
soğuk havalarda mazot koyulaşır ve 1.4 tdci ford fiesta model araçta tecrübe etmiştim zor çalışıyordu koyuluğunu azaltaan mazot katkıları var onlar bi çare olabilir ama denemedim sana ne dene diyebilirim ne de deneme sana kalmış bir karar abi

gcapraz
12-02-2015, 16:00
kizdirma bujilerini kontrol ettirmek gerek. belirli bi zamanlari var atesleme oncesi. gerekirse calistirmadan once 3-4 kez mars basmadan kizdirmayi atkif halde tutulmali. soguk havada cok daha sarsintili vuruntulu calisir diesel motorlar. timing yani zamanlamasiz patlamali motor oldugunu biliyorum dizellerin. bu yuzden motor sesli calismasi normal sogukta.

XSi
12-02-2015, 17:29
Mars basmadan ne kadar bekliyorsunuz? Normalde 2-3 sn beklerim hava sogukken 10 sn bekliyorum kontagi acip.

fkocak
12-02-2015, 18:00
d4d corolla sabah -15 de çalışmamıştı öğleye doğru -10 civarına çıkınca çalıştı egzozun altındaki karı da simsiyah yapmıştı mazotun hafiften katılaşması demiştik biz ama çalışmadığı zamanlar hava kaç derecelerde?

levent_s
12-02-2015, 18:52
Öncelikle sizin tabirinizle hiçbir dizel soğuk havalarda çalışmak istemez. Eksi kaç derecede ne kadar zorlanıyor onu belirtirseniz sorun daha net anlaşılacaktır.

BurakCengizhanoğlu
12-02-2015, 18:56
benim 1.20 d de biraz sarsıntılı çalışıyo soğuk havalarda bu kadar fazla olmasada ufaktan sallıyo ama maksimum 3-4 saniye sonra geçiyor neden olabilir acaba merak ettim bende ?

Ufuk
12-02-2015, 18:58
hocam 8-10 defa kontağı 2 konumuna getirip (Yani kızdırmaları aktif edip) biraz bekleyip sürekli kontağı 2 konumuna getir kapat getir kapat yaparak (Yani kızdırmayı 1'den çok kez devreye sokarak) çalıştırmayı deneyin. Benim kızdırmalardan 2'si bozuktu. Ona rağmen uludağ'da 3 gün kar altında yattıktan sonra ilk marşta sorunsuz çalışmıştı.

emre2blue
12-02-2015, 21:33
tekrar merhaba, dediğinizi zaten yapıyorum. Videoda dikkat ederseniz daha öncesinden ben en 2 defa daha kızdırma bujileri çalışsın diye bekliyorum, işi bitince marşa basıyorum. o tangırtıları duyduğunuz şeyde ben sürekli marşa bastığım için öyle. daha marş aldıktan sonra kendisi çalışmıyor ki araba. Onu da geçtim. o kadar emme sıkıştırma mazot atımı eksoz, çeviriminden sonra yinede ısınmıyorsa motorun içi, bence farklı birşey var. Dikkat edin. araç çalıştıktan sonra hiçbir problemi yok. Sarsıntı yok. Zaten -1 derecede yapıyor bunu daha da soğukları şimdilik görmedim.

Osman Bahadır
12-02-2015, 21:45
Normal havalarda da araç uzun süre yatınca yine benzer geç çalışma problemi oluyor mu? Mazot filtresi de tıkalı olabilir, mazotu depoya geri kaçırıyor da olabilir, hava yapıyor da olabilir.

emre2blue
13-02-2015, 05:34
Normal havalarda öyle bir problem yok.

exca-
13-02-2015, 10:00
Normal havalarda da araç uzun süre yatınca yine benzer geç çalışma problemi oluyor mu? Mazot filtresi de tıkalı olabilir, mazotu depoya geri kaçırıyor da olabilir, hava yapıyor da olabilir.

Bazen geç çalışma problemi olabiliyo benim araçta bir kaç gün yattığı zaman, marşı hemen almıyo da bir iki saniye sonra alıyo. Mazot filtresi değişeli 15.000km olmamıştır daha

tornado38
20-02-2015, 17:51
mrb ısıtma bujileriniz sağlam olduğunu farz edersek yakıtınızın kalitesi hakkında kafanız rahat mı eski nesil araçlarda kolay çalışması için aracın depo kapasitesinin en fazla %50 si kadar gaz yağı %20 si kadar kurşunsuz benzin katılabilir süper benzin kesinlikle karıştırılmamalı yazar (bknz:mersedes benz 1844 çekici v8 1996 mod.)bu yazdığım aracın fabrikada üzerinde verilen kitapçığında yazıyor konuyla alakası ikisindede kullanılan yakıt soğuk havalarda katılaşıp tutuşması zorlaştığıdır yapıp yapmamak size kalmış ben olsam %20 kadar gaz yağıyla deneme yapar fark varmı diye bakardım ayrıca 5-6 kez üst üste ısıtma yapmak ısıtma bujisinin patlamasına sebep olabilir ısıtma sisteminin kontrolünü bujilerimi kontrol ederek mi ? yaptınız yoksa kontak açılınca bujilere voltaj gelip gelmediğine ve ne kadar süre ile geldiğine bakarak mı ? yaptınız

emre2blue
21-02-2015, 20:59
kızdırmaların dirençleri,aynı, çalışmaları iyi, voltaj iyi, süresi iyi, zaten birşey olsa araç bilgisayarı söylüyor. Kızdırmaların çok açılmasından bir sorun olacağını sanmıyorum yaa, olur mu yada ? onun dışında ben EGR iptalinden şüphe duymaya başladım. Sıfır derece üzerinde bir sorun yok gibi, ama altına inince problem başlıyor. Tabiki yakıtın 1-2 derece ile akışkanlığının artık fark edilebilir derecede değişebileceğini düşünmekte gerekecektir.

EREN34
21-02-2015, 22:28
Bana gore aku.

Burak senin olayda sogukta yogunlasan yagin yukari basilmasinin gecikmesi. yaglama zatifligi yani.

tornado38
06-03-2015, 19:24
kızdırma bujisinin uzun süreli çalışması patlamasına sebep olur ve bazı araçlarda pistonun üzerine bile düşme durumu var ne kadar az ısıtmayla rarç kolay çalışıyorsa okadar az yapın ısıtmayı fazlası zarar

emre2blue
31-12-2015, 20:29
Merhaba, arkadaşlar, Konuyu hortlatağım yine, durum bugün için aynı. Çorluda -5 derece kalkamadım yine. 1 Hafta önce bütün filtreler yağları değişti. Mazot filtresi orjinal, motor yağı FST 5W-40 olarak aldım bu sefer. Kızdırmalara falan bakıldı. Yani kışa hazırdım diyelim. Yakıt full ve OPET'ten alındı. Bence enjektörler ile ilgili olabilir. Başka bir arkadaşım, mazot geri kaçıyor, check-valve koydur falan dedi ama, bana saçma geldi bu sene için varmı fikirleriniz?

free-hifi
31-12-2015, 20:45
10 liralık benzin üstü full dizel :)

huseyinturk
31-12-2015, 20:50
Mazot geri kaçsa yaz kış farketmez, zor alır çalıştıktan sonra 1-2 sn aptal çalışıp düzelir, çalışmada duman atar. Aracı burnu havada parkedince illa belli ederdi kendini zaten mazot kaçırsa.
Titreşim normal değil gibi, marş motoruda zarar görür böyle zorlamalarda. Enjektörle ilgili bir problem olabilir

emre2blue
31-12-2015, 21:13
10 liralık benzin üstü full dizel :)

2 zamanlı motor yağı koyduklarını biliyorum , ingilterede süper bir katkı var, "rhino" Diesel Rhino (http://www.dieselrhino.co.uk/) diye ama benzin, biraz korkutuyor beni.

Duman falan yok, ayrıca baktım, koku yapıyor sadece, o da normal diyorum DPF yok zaten.

mrtysn
01-01-2016, 00:38
Soyledikleriniz disinda aku'de problem yoksa, hava sogudugunda da zor mars basmaya basladiysa ve bu havalarda hic calismiyosa cok buyuk ihtimalle enjektorlerdir.

Kadyr
01-01-2016, 08:01
Soguk havalarda kontagi iki kere ac kapa yapiyorum normal zamandaki gibi calisiyor aracim

emre2blue
01-01-2016, 09:05
Akü yeni, sayılır 1.5 yaşında, kontak olayı da en azından 4 defa falan yapıyorum, ama nafile, şimdi voltmetre ile kontrol edeceğim bir daha ki sefere, bakalım ne bulacağım. Yanlış hatırlamıyorsam, enjektörler belirli voltajın altında hiç açmıyorlar. Eğer burda da bu sorun varsa, belli olacaktır. Fakat ilk marşta da , son marşta da çevirme hızım aynı, yani marş motorunun çektiği akım aynı olması gerecek voltajı da aynı tabiki, buna istinaden ilk veya 2. marşta hemen motorun çalışabilmesi gerekiyor.

onur_S
01-01-2016, 15:25
aynı sıkıntı başıma geldi , serviste araç, kızdırmalar filan yeni, mazot filtresini bypass ettiler devre dışı durumda şuan, marşla alakalı sorun da olabilir diye ona bakıyorlar aracı alınca paylaşırım.-5 te yolda kaldım bende :D

Ufuk
01-01-2016, 15:34
mazot geri dönüşünü kontrol edin o boruyu söküp içini temizleyin(eski aracımda söküp temizlediğimde hiç beklemediğim kadar kirliydi). Kesin bundandır diyemem.

emre2blue
01-01-2016, 16:00
aynı sıkıntı başıma geldi , serviste araç, kızdırmalar filan yeni, mazot filtresini bypass ettiler devre dışı durumda şuan, marşla alakalı sorun da olabilir diye ona bakıyorlar aracı alınca paylaşırım.-5 te yolda kaldım bende :D

Araç aynı mı? Şu anda FiatEcuScan alıp bakacağım artık, zaten aklımdaydı nezamandır alayım falan diyordum, artık şart oldu.
Mazot geri dönüş hortumuna hiç bakmadım açıkcası, söküp temizlenir mi bilmiyorum da. Ben sadece enjektörlerden yüksek basınca kadar olan kısmı değiştirmiştim. Orjinali kraker gibi dağılıyordu, ve yolda patlayıp bütün motoru mazota bulamıştı, MALL of Istanbul önünde sineklerin ölümüne sebep olmuştum bir zamanlar :D

mikelazi
02-01-2016, 10:03
normalde 2-3sn kızdırma bujilerinin ısınmasını bekliyordum.şuanki soguklarda 8-10sn. sonra tek marşta çalışıyor.

emp:)
02-01-2016, 13:20
Bugun -13 derecede 1.6 hdi aracımı çalıştırdım tek-kısa marş ile çalıştı. Kızdırmalardan 1 taneside patlak olmasına rağmen. Aklıma yakıt filtresinde veya depoda su olup donma yapmış olabileceği aklıma geliyor. Sıcakta çalışıp soğukta çalışmaması garip, yakıt geri kaçıyor olsa sıcakta daha zor çalışması gerek. Enjektörler ne durumda? yakın zamanda herhangi bir kontrol yapıldı mı?

RSX
02-01-2016, 14:21
Bugun -13 derecede 1.6 hdi aracımı çalıştırdım tek-kısa marş ile çalıştı. Kızdırmalardan 1 taneside patlak olmasına rağmen. Aklıma yakıt filtresinde veya depoda su olup donma yapmış olabileceği aklıma geliyor. Sıcakta çalışıp soğukta çalışmaması garip, yakıt geri kaçıyor olsa sıcakta daha zor çalışması gerek. Enjektörler ne durumda? yakın zamanda herhangi bir kontrol yapıldı mı?

hdi sevmezler bide, bende de 1.6 hdi var kontağı açarım ışıklar söner oil ok der marşa basarım çalışır -18de bile, maşallah :)

B.Koçer
02-01-2016, 14:38
Benim hdi de sabah bi calısıyo 3 saniyelik mutluluk boooooaaaaaaaaw diye bağırıyo hahah :D kar olsa keske izmirde sa

emre2blue
02-01-2016, 19:26
Hayatımda bir defa mazotta su var alarmı gördüm. Mazot filtresinin altında sensör var zaten onun söylemesini beklerim. Ama hiç depoya bakmadım açıkcası, Enjektörlere uzun zamandır bakılmadı. Uzun zaman derken 80.000km bende var. gerisini hiç bilmiyorum. Ben sadece temizletmeyi denedim. O da olmadı gibi. Buna rağmen süper gidiyor ve çalışıyor. Sadece sıfır derecenin altında yapıyor bu işi. Acaba sıcaklık sensöründe mi var diyeceğim ama söylediği sıcaklık doğru gibi. Sadece IAT veya CoolerTemp gibi değerleri bilmiyorum. içeride diğer sıcaklık sensörlerine nekadar bakar ilk marşta.

gokhansaler
02-01-2016, 21:16
soğuk memleketlerdeki arkadaşlar 5-40 yerine 5-30 u tercih ederlerse daha iyi olur benim dizel ve soğuk havaya dair söyleyeceğim tek bir şey var oda dizelin geç ısınması....kaloriferi çok geç ısınıyor dizelin be arkadaş!! :(

Tayfun.O
02-01-2016, 21:51
2 gündür Araba Isındıktan sonra(yaklaşık 3km Sonra) Motor Arıza Lambası Yakıp istop ediyor.(Havar 3 gündür Gece Gündüz 0 ın altında)
Tekrar çalıştırıyorum 2.000 d/d yi geçmediğim sürece arıza lambası yanık şekilde gidiyorum.
Üstünden 3-4 saat geçiyor tekrar baktığımda lamba sönmüş sıkıntısız şekilde gidiyorum.
Araç 2008 ford ranger sorun en olabilir. Şu wruht ün Mazot Temizleyicisi Kullansam Fayda Olur Mu?

RSX
02-01-2016, 23:43
soğuk memleketlerdeki arkadaşlar 5-40 yerine 5-30 u tercih ederlerse daha iyi olur benim dizel ve soğuk havaya dair söyleyeceğim tek bir şey var oda dizelin geç ısınması....kaloriferi çok geç ısınıyor dizelin be arkadaş!! :(

peugeota binmemişsin sen :D

Ahmetfikri
03-01-2016, 01:52
1,6hdi akü bitik -4de ilk marşta çalışıyor ama traktör gibi hem ses hem vibrasyon

yazın 4,3 olan ortalama tüketim şuan 1500km ortalaması 6,2

B.Koçer
03-01-2016, 10:16
Olsun abi sonucta calısıyo :D

03-01-2016, 11:01

5-30 ile 5-40 arasında soğuk performansı olarak fark yok.

NakkaSss
03-01-2016, 11:07
-15 de clio 1.5 dci de benim sıkıntısız çalıştı ama marş biraz zayıf bastı heralde kızdırma bujilerini tam ısıtamadık. Soğuk havalarda kontak açık konumdayken normale göre biraz daha fazla bekmelemek gerekir

03-01-2016, 11:12
Hayatımda bir defa mazotta su var alarmı gördüm. Mazot filtresinin altında sensör var zaten onun söylemesini beklerim. Ama hiç depoya bakmadım açıkcası, Enjektörlere uzun zamandır bakılmadı. Uzun zaman derken 80.000km bende var. gerisini hiç bilmiyorum. Ben sadece temizletmeyi denedim. O da olmadı gibi. Buna rağmen süper gidiyor ve çalışıyor. Sadece sıfır derecenin altında yapıyor bu işi. Acaba sıcaklık sensöründe mi var diyeceğim ama söylediği sıcaklık doğru gibi. Sadece IAT veya CoolerTemp gibi değerleri bilmiyorum. içeride diğer sıcaklık sensörlerine nekadar bakar ilk marşta.

Diagnostic cihazınız varsa soğukta çalıştırmadan önce bütün sensör verilerini gözden geçirmenizi öneririm o zaman. 0 derece ile -10 derece arasında ilk startta neredeyse 2 katı yakıt verir enjektörler, bu şekilde sıkıntısız çalışır araba. Gaza basarak marş verdiğinizde herhangi bir değişiklik oluyor mu?

emre2blue
03-01-2016, 17:25
Bu sabah corludan kalktim -1 derece idi. 4 defa kizdirma bekledim. 4 defa sonunan kadar marş cevirdim. Gaza basmak hicbir seye yaramiyor. Arac bir defa calisirsa sorun kalkiyor. Bagaji acmak icin arabayi durdurdum. Indim isimi halledip bindim. Yine -1 tek marş hic beklemeden tik diye calisti.

Kadyr
03-01-2016, 17:43
kar yağdığından beri her gün aracı kullandım. araç 111 vito her seferinde tek marş bastı. hatta bugun 1 derece iken yine iki kez kontak aç kapa yaptım sanki normalden daha kısa sürede çalıştı anasını satım :D sadece ekran ışıkları daha fazla kısıldı çalışırken okadar.

Eren G.
03-01-2016, 17:47
Bende de araba zayif mars basiyor 1.4tdi benim motor da. Akuyu degistirmeyi dusunuyorum. Calismada problem yok ilk marsta calisiyor ama zayif mars basiyor sanirim hafif bir kasilip oyle calisiyor.

tolga_55
05-01-2016, 11:18
peugeota binmemişsin sen :D

10 sn sonra sicak ufluyor -4 derecede calistirdim cok enteresan... isitici filan mi var bu 207 lerde ?

Tayfun.O
05-01-2016, 12:25
2 gündür Araba Isındıktan sonra(yaklaşık 3km Sonra) Motor Arıza Lambası Yakıp istop ediyor.(Havar 3 gündür Gece Gündüz 0 ın altında)
Tekrar çalıştırıyorum 2.000 d/d yi geçmediğim sürece arıza lambası yanık şekilde gidiyorum.
Üstünden 3-4 saat geçiyor tekrar baktığımda lamba sönmüş sıkıntısız şekilde gidiyorum.
Araç 2008 ford ranger sorun en olabilir. Şu wruht ün Mazot Temizleyicisi Kullansam Fayda Olur Mu?

Acil cevap bekliyorum araba 2 gündür yatıyor

erdem325
05-01-2016, 15:53
kizdirma bujileri onemli.
aku de saglam ve motor saglikli ise calismamasi icin herhangi bir neden yok.

ornek olarak:
https://www.youtube.com/watch?v=n_gySUpTBwU
sabahin erken saatlerinde ankara ayazinda 73 model mercedes cold start videosu :)

emre2blue
06-01-2016, 13:30
kizdirma bujileri onemli.
aku de saglam ve motor saglikli ise calismamasi icin herhangi bir neden yok.

ornek olarak:
https://www.youtube.com/watch?v=n_gySUpTBwU
sabahin erken saatlerinde ankara ayazinda 73 model mercedes cold start videosu :)

Maşallah, buna da razıyım

06-01-2016, 13:56
Bu sabah corludan kalktim -1 derece idi. 4 defa kizdirma bekledim. 4 defa sonunan kadar marş cevirdim. Gaza basmak hicbir seye yaramiyor. Arac bir defa calisirsa sorun kalkiyor. Bagaji acmak icin arabayi durdurdum. Indim isimi halledip bindim. Yine -1 tek marş hic beklemeden tik diye calisti.

Renault ların vak vak pompaları oluyor 15-20 liraya bulunuyor parçacılarda yan sanayisi, ondan bağlayıp sisteme sabah bir deneme yapabilirsiniz. Diğer herşey yolunda gibi görünüyor arabada..:confused: