PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yeşil Pasaport (Londra Staj)

Burak K.
01-03-2015, 17:53
Merhaba herkese,

Yazın yurtdışı stajı yapmak için yeşil pasaport çıkartmayı düşünüyorum. Babam emekli devlet memuru,öncelikle yeşil pasaport çıkartma hakkım var diye biliyorum fakat cevabını bulamadığım bi kaç soru var;

1- Sanırım yeşil pasaport maksimum 5 yıllık çıkartılabiliyormuş fakat şöyle bir şey var,şu an faal olan şirketimizin sigortalı çalışanıyım. Bu bi engel teşkil eder mi yeşil pasaport için?
2- Yaz stajımı Londrada yapmayı planlıyorum. İngiltereye vize almam gerekecek yine yeşil pasaportumun olması bu işi biraz daha kolaylaştırır mı ?
3- Bu pasaportu çıkartabilmek için babamla birlikte mi gitmem gerekiyor?

Son olarakta eğer aramızda Londrada yaşayan veya uzun süre orda bulunmuş olan varsa,biraz bilgi verebilir mi? Konaklama vb. gibi.

Eren G.
01-03-2015, 17:59
Yesil pasaportum var erkekler icin 25 yas sarti var. ben de calismaya basladim ve suan problem teskil ediyor aslinda teslim etmem gerek.

levent
01-03-2015, 18:22
25 yaşını doldurduğun gün yeşil pasaport hakkın sona erer, 5 yıllık alsan da takribi 2,5-3 sene kullanabileceksin yani. Sigortalı göründüğün için sıkıntı çıkar diye düşünüyorum yalnız.

Britanya baya meşakkatli şeyler istiyordu, babam okuluyla birlikte gidecekti. Banka hesabı, olan mal mülk tüm varlıkları vs derken 8-9 kalem iş çıkıyordu. Staj için nasıl olur bilmiyorum, inşaat mühendisi (aynı zamanda inşaat işi de yapan) bir arkadaşım ise kız arkadaşının yanına çok rahatlıkla gidip geldi defalarca Londra'ya normal pasaport ile bu arada. Bence konsolosluk vs ile bir görüş derim net şekilde o yardımcı olur.

Dayı
01-03-2015, 18:31
Sigortalı olduğun için yeşil pasaport hakkın yok. 25 yaşına kadar öğrenci olmak, sigortalı olmamak - erkek- için koşulu var.

semih
01-03-2015, 20:11
+ingiltere yeşil pasaportu tanımıyor yani bir artın olmuyor,normal prosedür ne ise aynı şeyleri yapıyorsun

ilbeyyagci
01-03-2015, 20:22
Yeşil pasaportluyum çalışmıyorum. İş durumun sıkıntı olur.

İngiltere yeşili tanımıyor yalnız. Pasaport başvurusuna babanla gitmen gerekir. İmzası şart.

Burak K.
01-03-2015, 21:44
Sigortayı iptal etsek yine de sıkıntı olur mu ve yeşil pasaport olunca da normal pasaport gibi vize için aynı işlemleri mi yapmamız gerekiyor? Eğer öyle bir şeyse hiç uğraşmaya değmez normal pasaport alır vize işlemlerini yaptırırım oradaki firma davetiye gibi bişey gönderecekmiş zaten.

CGR328
01-03-2015, 21:52
bende öğrenciyim benim yeşil var bu yaz sigortalı bi işteydim yunan adalarına gittim geldim bi sorun olmadı yanlız 25 yaş sınırı var o kadar ingilterede yeşil pasaportun sana + faydası vize alman daha kolay olur o kadar

Eworen
01-03-2015, 22:09
Yesil pasaportu bilmiyorum
Lakin genel olarak ingiltere ile alakali biraz bilgim var bi ara fazla icli disliydim ayri ayri toplamda 1 seneye yakin kaldim ailede uzun sureli kalan vardi ( abim ve esim )
Is ne ila alakali bilmiyorum lakin calisma vizesi lazim isine gore tier 2 tier 5 olur
Sartlari zordur ingilizce bilgisi gerekli bankada para ve calisacaginiz yerden yazilar gerekli
Bunum haricinde nerede kalacaginiz en zor olan kismi
Kisa sureli kiralik yer cok zor bulursunuz hadi buldunuz aylik kirasi 1000£ dan asagi bi yer zor olur diger giderleri hic saymiyorum soyle soyliyim normal antenle tv bile izlemek paralidir :)
ev tutmak cok agir ve yorucu olur
Otel pansiyon vb yerleri gecelim mantikli degiller
Genelde ogrenciler icin en mantiklisi aile yaninda kalmaktir ama is icin gidenler nasil bulabilir bilmiyorum kaldiki ailenin nasil oldugu da soru isareti
Hayat pahalidir yol parasi en son haftalik 100 £ yakindi ortalama yaziyorum cunku zone lara gore degisir (zone 123456)
1£=3.9 TL
Neyse ozet geceyim
Vize isin kolay tarafi
Zor tarafi ordaki yasam dikkat edilmesi gereken kisim bu vize bi turlu alinir

Dayı
01-03-2015, 22:36
Çok net olarak söylüyorlar. Emniyet müdürlüğü sayfasında http://www.ankara.pol.tr/Sayfalar/Pasaport_Yesil.aspx çalışmıyor olmak maddesi yazıyor.

Önceden yeşil pasaport aldıysanız yurt dışına çıkarken engel olmuyorlar, sonra ceza ve pasaportu teslim edin yazısı yazısı yolluyorlar.
zaten topu topu 4 şart istiyorlar ;
a) İş sahibi olmamak (Çalışmamak)
b) Bekar olmak
c) 25 Yaşını doldurmamış olmak
d) Öğrenci olmak

Burak K.
01-03-2015, 22:52
Yesil pasaportu bilmiyorum
Lakin genel olarak ingiltere ile alakali biraz bilgim var bi ara fazla icli disliydim ayri ayri toplamda 1 seneye yakin kaldim ailede uzun sureli kalan vardi ( abim ve esim )
Is ne ila alakali bilmiyorum lakin calışma vizesi lazim isine gore tier 2 tier 5 olur
Sartlari zordur ingilizce bilgisi gerekli bankada para ve calisacaginiz yerden yazilar gerekli
Bunum haricinde nerede kalacaginiz en zor olan kismi
Kisa sureli kiralik yer cok zor bulursunuz hadi buldunuz aylik kirasi 1000£ dan asagi bi yer zor olur diger giderleri hic saymiyorum soyle soyliyim normal antenle tv bile izlemek paralidir :)
ev tutmak cok agir ve yorucu olur
Otel pansiyon vb yerleri gecelim mantikli degiller
Genelde ogrenciler icin en mantiklisi aile yaninda kalmaktir ama is icin gidenler nasil bulabilir bilmiyorum kaldiki ailenin nasil oldugu da soru isareti
Hayat pahalidir yol parasi en son haftalik 100 £ yakindi ortalama yaziyorum cunku zone lara gore degisir (zone 123456)
1£=3.9 TL
Neyse ozet geceyim
Vize isin kolay tarafi
Zor tarafi ordaki yasam dikkat edilmesi gereken kisim bu vize bi turlu alinir

Staja gittiğim için aile yanında kalamıyorum. Yaklaşık 2 ay gibi bi süre kalacağım orada. İç mimarlık stajı için gidiyorum,orada görüştüğüm firmanın sahibi Türk. İngilizcem kendimi idare edebilirim o konuda sıkıntı olmaz ama bu konaklama kısmı fazlasıyla kafamı kurcalıyor.

Çok net olarak söylüyorlar. Emniyet müdürlüğü sayfasında http://www.ankara.pol.tr/Sayfalar/Pasaport_Yesil.aspx çalışmıyor olmak maddesi yazıyor.

Önceden yeşil pasaport aldıysanız yurt dışına çıkarken engel olmuyorlar, sonra ceza ve pasaportu teslim edin yazısı yazısı yolluyorlar.
zaten topu topu 4 şart istiyorlar ;
a) İş sahibi olmamak (Çalışmamak)
b) Bekar olmak
c) 25 Yaşını doldurmamış olmak
d) Öğrenci olmak

Önceden pasaport almadım hiç. O zaman ben bu sigortamı iptal ettirsem bi sıkıntı olmaz sanırım yeşil pasaport almamda.

Eworen
01-03-2015, 23:10
İngilizcem kendimi idare edebilirim o konuda sıkıntı olmaz
Yanlis anladin
Eger Tr den atama terfi vb yol harici ingiltere ye calismaya gidiliyorsa
Vize icin ingilizce yeterliligi gerekli bunuda belgelemek gerekli

Yani kisacasi tavsiyem bilen birine danisman yararina olur pasaporttan daha onemli
Is icin vize almak kolay degildir cok kolay red yersin..

Sadık Özyer
01-03-2015, 23:19
Bana ingiltereden cooler getir.

Burak K.
01-03-2015, 23:22
Yanlis anladin
Eger Tr den atama terfi vb yol harici ingiltere ye calismaya gidiliyorsa
Vize icin ingilizce yeterliligi gerekli bunuda belgelemek gerekli

Yani kisacasi tavsiyem bilen birine danisman yararina olur pasaporttan daha onemli
Is icin vize almak kolay degildir cok kolay red yersin..

Okulda hazırlıktan aldığım bi belge var ingilizce hazırlığı bitirdiğime dair ve bildiğim kadarıyla sadece bizim okul için geçerli değil belge ,bu tarz bi belge yeterli oluyor mu? Tam olarak anlamadım bu kısmı.

MBuğra
01-03-2015, 23:35
2 yıldır yazları İngiltere'ye gidiyorum, bilgim dahilinde yardımcı olayım. :)

Yeşil pasaport sahibi olmak için çalışmaman gerekiyor, 25 yaşına kadar sahip olabiliyorsun.

Vize başvurusunu internet üzerinden bir siteden yapıyorsun (şu anda ismi aklımda değil), bir miktarda kredi kartından da para çekiyorlar internet başvurusu sırasında.

Ben başvurumu yaparken, aile nüfus bilgilerini, öğrenci olduğuma dair ingilizce belge, ailenin üstündeki menkul ve gayrimenkul kayıtları (tapu, ruhsat fotokopisi vs), banka dökümlerini ve 1 kaç kalem daha belge götürmüştüm.

Öğrenciysen korkma, kolay çıkar.

Londra öyle böyle değil acayip pahalı bir şehir. Ben Edinburgh'de 1 ayda yediğim parayı 1 haftada Londra'da yemiştim. Ve öyle gerçekten bol harcayan biri değildim, zaten markette neye eline atsan 3.77'ye çarpmaya başlayacaksın. Onlara göre 1 pound olan şey sana göre 4 lira :D

Kalacağın yeri önceden ayarla, oraya gidince dımdızlak kalma. Gumtree.com sitesi, oranın sahibinden.com'u gibidir. Kendine cep telefonu, laptop alacaksan bakabilirsin. Uygun şeyler düşebiliyor.

Toplu taşımadan şaşma, mükemmel bir taşıma sistemleri var. Hangi Zonedaysan ona göre kart alacaksın.

Şimdilik aklıma gelen bunlar, kafana takıldığın yerde yardımcı olurum. :)

multispace
02-03-2015, 00:35
yeşil pasaportun sana tek artısı harc parası yatırmayacak olman.

diğer konularda fark yok.