PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Intake, vede Filtre Hakkinda Istediginiz Butun Bilgiler

Manimillion
22-10-2005, 02:48
Arabaya filtre takilmasinin gercek amaci, motora daha fazla hava alinabilmesidir. Motora ne kadar daha fazla hava girerse, motora gelen yakit o kadar verimli patlar. Ilkokul gunlerinizde ogrenmis oldugunuz bilgiler kadar calisma prensibi basittir. Oksijen olmayan yerde yanma olmaz, ne kadar fazla oksijen varsa, yanmada o kadar buyuk olur.

Soguk hava daha yogundur. Soyle bir ornek ile bunu aklinizda canlandirin, bir santimetre karelik iki tane kup dusunun, birinde soguk hava, dierinde sicak hava bulunsun. Soguk hava daha yogun, icinde soguk hava bulunan kupte daha fazla oksijen vardir.

Kelebek bogazina direk takilan kutu disi filtrelerin yanlis olan yani ise, motordaki sicak havayi emmesidir, buda guc kaybina neden olacaktir. Kaput altindaki havanin sicakligi, filtre kutusunun icindeki havadan cok daha sicaktir. Yani motora hem daha fazla hava emmekte, hemde daha az hava emmektedir, bu yuzden dolayi beygir kaybina yol acar. Cogu insan, kelebek bogazina filtre takinca arabalarinin guclendigini one surerler, bunun en buyuk nedeni ise aldiklari sestir, insanlar psikolojik olarak daha fazla ses ciktigindan arabalarinin daha hizli gittini sanmaktadirlar.

Intake kitleride yukarda anlattigim prensiplere dayanarak uretilmistir. Intake kitlerinin iki amaci vardir, birinci amaci filtre yi soguk hava alacak bir yere yerlestirmek, ikinci amaci ise, motor kaputunun altindaki isi ile, intake borusunun icinden gecen havayi yalitmaktir. Dogal olarak en fazla guc veren intake kitleri, "cold air intake" adi verilen intakelerdir, bunlarin cogu, tamponun arkasina, yada motor kompartmaninin alt tarafina dogru yoneltilmistir. Intake borularida ayrica isi yalitimi saglamasi icin seramik boya ile kaplanmistir.

Intake kitlerinin avantaji dogal olarak direk soguk hava almasidir, dezavantaji ise filtre nin su ile temas olasiligi artmis olmaktadir. Motorun icine filtre direk su cekmesin diyede "by pass valve" adi verilen bir parca uretilmistir. Bu parca intake borusunun ortasina takilan bir valfdir. Filtre nin su yada bunun gibi maddeleri emmeye calismasi sonucu bu valf acilip, motora hava direk bu valften emilmektedir. Boylece yagmur suyunun motora girmesi onlenmis olmaktadir.

Yukardakilerin disinda ise intake kitlerinin bir baska ozelligi ise, intake kitlerindeki borularinin vede bukulmus oldugu kisimlarinin icinin puruzsuz olmasidir. Bu borular ozel bir yontem ile bukulup, bukulmus olan kesitlerin yari capinin borunun duz kisimlari ile ayni kalmasi saglanmistir. Buda borunun icinden gecen havanin akiminin en verimli halde olmasini saglamaktadir. Borularin icindeki hehangi bir puruz, vede bukulmus kisimalardaki cap degisikleri borunun icindeki havanin turbulans yaratmasina yol acarak, intake in verecegi verimi azaltir.

Filtre secimine gelince, sunger filtrelerin, yapilan testlerin sonucunda daha az verimli olduklari ortaya cikarilmistir. Yapilan en gercekci testlerde, Apex-i nin yapmis oldugu "Power Intake" adli filtre birinci vede "K&N" in yapmis oldugu filtre ler ikinci olmustur.

Yukarda yazmis oldugum test'de 30 dan fazla filtre markasi test edilmistir, fakat shu anda test verileri elimde olmadigindan bu yazmis oldugum iki filtre markasinin disindaki filtrelerin siralamalarini hatirlamamaktayimdir.

http://www.gripmotorsports.com/images/product/medium2/AEM%202.5%20Bypass%20Valve.jpg
^Resimdeki AEM firmasinin yapmis oldugu bir cok intake kitinden bir ornektir. Intake kitinin ortasinda gormus oldugunuz yuvarlak/konik olarak bulunan cisim "bypass valve"dir.

[SIZE=1]Copyright: Mani Azeri (TechTurkey)

grkm
05-11-2005, 00:37
thanx 4 all Mani ;)

Jehuty
08-11-2005, 05:02
bilgiler için teşekkürler
bu seramik boyadan TR de bulma şansımız varmı kendimiz intake kitimize uygulayabilirmiyiz ? bendeki kit motor sıcağından çok etkileniyorda problemi nasıl çözeriz ?

emreekin
16-11-2005, 15:32
çok güzell olmus vallaaa..:)

cem
16-11-2005, 16:28
teşekkrler Mani.

speed
17-11-2005, 06:28
ellerine sağlık.....

Onrcn
20-11-2005, 21:44
sungerlerin daha az verimli olmasi cok $a$irtici.. $ahsen bi deneme yaptim da bende ters etki etti : )

Eriador
20-11-2005, 22:44
Saollasn Manimillion bilgiler içn ellerine sağlık

tool
21-11-2005, 00:23
sunger'de verimden kasit hp olarakmi yoksa toz tutma olayimi?

Manimillion
21-11-2005, 09:39
sunger'de verimden kasit hp olarakmi yoksa toz tutma olayimi?

Verim derken, hava aktarmasi. Emis gucu yani beygir.

Manimillion
21-11-2005, 09:39
sungerlerin daha az verimli olmasi cok $a$irtici.. $ahsen bi deneme yaptim da bende ters etki etti : )

Nasil bir deneme yaptin, anlatirmisin bize :)

Testi ye ne oldu bu arada... ;)

gcapraz
22-11-2005, 20:33
bu bypass valfi peugeotlarda yok mu?
yada var da ben mi bilmiyorum

yoksa takılabilir mi?
ne kadar su çekiyor?

Manimillion
25-11-2005, 15:47
bu bypass valfi peugeotlarda yok mu?
yada var da ben mi bilmiyorum

yoksa takılabilir mi?
ne kadar su çekiyor?

Byupass valfi universaldir, butun intake kitlerine takilabilir.

Ne kadar su cekiyuor sorusunu anyalamadim.

gcapraz
25-11-2005, 18:14
Byupass valfi universaldir, butun intake kitlerine takilabilir.

Ne kadar su cekiyuor sorusunu anyalamadim.

yani su çekmek acısından demek istedigim şu

açıkcası ben yazın arabamda çok farklı bi hava filtresi konumu yaptım belki bilen vardır

ben emmeden çıkan bi hortuma yed marka konik şeklinde bi filtre taktım ve filtreyi sol sis lambayı iptal ederek oraya koydum tamda yerine oturdu

şimdi ise havalardan dolayı takamıyorum ***** arabanın su çekmemesi açısından

şimdi demek istedigim bu bypass valfini takarsam sorunum çözülür mü?

ayrıca nereden temin edebiliri bu tür bişiyi üniversal modelini en azından?

cevabın için şimdiden teşekkürler

Manimillion
25-11-2005, 18:23
yani su çekmek acısından demek istedigim şu

açıkcası ben yazın arabamda çok farklı bi hava filtresi konumu yaptım belki bilen vardır

ben emmeden çıkan bi hortuma yed marka konik şeklinde bi filtre taktım ve filtreyi sol sis lambayı iptal ederek oraya koydum tamda yerine oturdu

şimdi ise havalardan dolayı takamıyorum ***** arabanın su çekmemesi açısından

şimdi demek istedigim bu bypass valfini takarsam sorunum çözülür mü?

ayrıca nereden temin edebiliri bu tür bişiyi üniversal modelini en azından?

cevabın için şimdiden teşekkürler

Turkiye'de nerede bulursun bilemem ama, internetten cok rahat bulursun.

http://www.2kracing.com/product_info.php/cPath/29/products_id/1245?osCsid=c656f8a9a8d8d7faddafcdd0e383569d

Havalardan dolayi takmamak en mantiklicasi, Turkiye'de arasira buyuk su birikintileri oldugundan dolayi, en guzel cozum dedigin gibi kishin sokmek. Illada sokmiecem diyorsaniz, By-Pass valve i takip, iciniz biraz daha rahat edebilir.

Universal dedim ama, borunun capi, AEM kitlerindeki borunun capi ile ayni oldugu surece universla olur

Selçuk
19-02-2006, 13:36
Acaba bu kiti arabaya uygulasak fakat ucunda filitre olmasa ne olur? Emişe karşı direnç olmaz biraz toz çeker ama yinede dirençsiz soğuk hava çeker?

Erol
19-02-2006, 14:55
tozla beraber soguk hava çeker buda motoruna zamanla zarar verir..zaten filtrelerin yapılış amacıda gelen tozu süzmek

CanAwaR
20-02-2006, 12:48
tozla beraber soguk hava çeker buda motoruna zamanla zarar verir..zaten filtrelerin yapılış amacıda gelen tozu süzmek

eminimki arkadaşıda bunda hbr i wardır:D
çok yüksek sıkıştırma yapan bi arabam olsa we her zmn kullanmıycak olsam ben takmazdım filtre fln...ztn örnekleride war

tolga900
22-02-2006, 00:30
ben sünger filtrenin düşük verimli olduğunu zannetmiyorum şu ana kadar 6 -7 değişik marka filtre kullandım.evo ya şu anda 3 farklı markanın kutu içini test ediyorum birincisi ralliart ın ikincisi hks nin hybrid ve son olarakta kn nin kutu içini geçirgenliği en fazla olan hks ninki ve üst devir bandını çok daha iyi çekiyor.Filtre kitlerine gelincede emme manifoldu uzun olan araçlarda yani bir honda civic vti yada type r da aem marka filtre kitlerinin üst devri çok iyi etkilediğini gördüm ama avrupa marka araçlarda opel renault volkswagen yada bmw de açık hava filtresini tavsiye etmiyorum unutmayalım çok fazla havanın da arabanın boğulmasına vede egzos manifolduna yakın olan açık hava filtrelerinde özellikle araçlarda üst devri yavaşlatacağını düşünüyorum.draglar için açık filtre belki ama yüksek süratler için en mükemmelinin orjinal filtre kutusunun kullanılmasıdır unutmayalım havanın çok olması değil onun uygun bir debi ile akışmetreden geçmesi lazım.Selamlar

focus611
17-04-2006, 20:32
kutu içi hava filtresi ne kadar faydalı
gereklimi
tesekkurler

VWci
17-07-2006, 06:34
kutu içi hava filtresi ne kadar faydalı
gereklimi
tesekkurler

daha gecirgen ise kucuk de olsa guc artisi saglar...bence biraz daha gecirgendir...

ESTREMO TUNİNG
04-08-2006, 08:57

bence en iyi verimi sunger filtre veriyor.erken zamanda temizlenmesi verimliliği devam ettirebiliyor
ancak gordugum kadariyla koton filtreler icinde toz u cok fazla tutyor,bu acidan iyi belki ama o toz bir zaman sonra camur gibi oluyor ve ne kadarda temizleseniz filtre uzerinde bir katman olusturuyor.ben bunu bir turlu yok edemedim.
arastirirsaniz gorursunuzki AEM artik filtrelerini yağlı koton yapmiyor.kağıt filtre ye donmus durumda.buda artık koton dan vazgecmemiz anlamina gelmiyormu sizce ???

buda benim dusuncem ,herkesin dusuncesinede saygi duyarim.ama 3 senedir bu isin ticaret kismindayim ve insanlardan gelen tepki cogunlukla sunger filtreden yana.......

|STI|
23-10-2006, 21:20
bypass valfi filtrenin uç kısmına mı yoksa motor kısmına yakın takmak daha mantıklı? yada tam orataya bi yere mi?

emir
28-10-2006, 22:19
bilgi için saol

tipo16v
19-12-2006, 16:54
Bende K&N koton filtre den sonra Pipercross sünger tipine geçtim. Sünger filtre özellikle yüksek devirlerde dahada iyi sonuç verdi. Artı olarak temizlemesi ve yağlaması daha kolay.
Sadece K&N de ses daha güzeldi...

-ER-
05-11-2007, 03:24
Bilgiler için çok sağol.

6 in 1..!
08-03-2009, 23:38
306 için tamponun arkasına davlumbazın onune kadar uzatabılecegımız fıltre kıtı varmıdır..intake mesela????...bıktım boruları bırlestırmekten..???

yusufhb
10-03-2009, 19:47
saol bilgiler için

eg_o_men
23-06-2009, 00:55
baba mütşsin varya senin konuyu açıyorum direk haa :D

Onno
03-08-2009, 18:09
Zetec-s 1.25 16valf çift egsantrik li fiesta mk4`e açik hava filtresi uygulamasi ve izolasyonu uygulamasi yapacagim. Tavsiyeleriniz nelerdir. Kit almak istemiyorum. Pahali bir seçim oluyor bence. Daha onceden okudugum forumda izolasyon konusundaki çozumler aklima yatti. Ama filtrede kararsizim.

OmerRS
03-08-2009, 19:25
Zetec-s 1.25 16valf çift egsantrik li fiesta mk4`e açik hava filtresi uygulamasi ve izolasyonu uygulamasi yapacagim. Tavsiyeleriniz nelerdir. Kit almak istemiyorum. Pahali bir seçim oluyor bence. Daha onceden okudugum forumda izolasyon konusundaki çozumler aklima yatti. Ama filtrede kararsizim.

bence k&n kit al. ebayde fiyatları çok uygun. ebay.co.uk

Onno
03-08-2009, 19:33
bence k&n kit al. ebayde fiyatları çok uygun. ebay.co.uk

kargolama masrafi arttiriyor. ama KN 57 sanirim uyumlu tekrar arastirayim bi.

Murat
03-08-2009, 21:32
en sağlıklı diye geçen testlerden bir kaçı varmı? göz atabileceğimiz?

Onno
17-08-2009, 10:42
Evet sonuç olarak AEM kiti taktırdım. Çok güzel konumlandı ve ses verdi. İçeriye bazen bi koku giriyor acaba filtreden dolayı mı?

cembozbey
29-10-2009, 08:41
Air Bypass Valve bunun calısma prensibi nedir ya nasıl su cekmiyor anlamadım

Tunacan
07-11-2009, 14:58
Kutuiçi filtre ile açık filtrenin temizliği aynımıdır?

vtc mania
11-03-2010, 16:43
emegıne saglık cok gusel bı acıklama olmus..

nebidagdelen
02-05-2010, 19:59
çok saol çok güzell

plekumat
12-06-2010, 09:34
Elinize sağlık güzel açıklamışsınız..

Açık filtre uygulaması sonucu inlet manifolda daha fazla alınmasıyla iç basıncı arttığı doğru mudur??
MAP kütlece fazla hava olduğundan ECU'dan yanma odasına daha fazla benzin gönderilmesine, buda tüketimin artmasına sebep oluyor dedi VTi'si olan bir Abimiz
Ne kadar doğrudur sizce??

ysn zkn
30-09-2010, 21:41
bu bypassla ilgili daha detaylı bi açıklamayı nerden bulabiliriz acaba filtre ıslansa bile su çekmiyosa hemen alıp takmayı düşünüyorum çünkü kn typonnla rc de baya bi aşağıda kalıyo filtre we sırılsıklam oluyo ;)

CanR
18-01-2012, 16:50
Elinize sağlık güzel açıklamışsınız..

Açık filtre uygulaması sonucu inlet manifolda daha fazla alınmasıyla iç basıncı arttığı doğru mudur??
MAP kütlece fazla hava olduğundan ECU'dan yanma odasına daha fazla benzin gönderilmesine, buda tüketimin artmasına sebep oluyor dedi VTi'si olan bir Abimiz
Ne kadar doğrudur sizce??

iç basınç derken açık filtrenin özelliği yapısının maddesinin farklı malzemeden yapılmış olmasıdır özelliğide havayı daha geçirgen olmasıdır. açık olması sayesindede doğru yere konulursa eğer soğuk havayı direk içeriye çeker.soğuk havada moleküller arası boşluk daha az olduğu için daha fazla hava içeriye alınmış oluyo buda yanma odasına giden benzinin eksiksik yanmasını sağlıyo performansı bu yönden etkiler tek başınada pek işe yaramaz.yakı sarfiyatını arttırmakdan ziyate tasarruf sağlar.filtreden geçen bütün hava içeriye alınmaz zaten gereken hava alınır emmeden.alınsa bile ecu kendi kendine daha fazla benzin göndermez içeriye .

AFN
08-03-2012, 11:05
mantar tipi sünger filtreleri yağlamamız gerekiyormu yoksa kuru olarak mı kullanmalıyız

dnr1
01-09-2012, 19:55
Peki filitre montajını yaptım,soguk hava çekiyor..benzinde roket fakat lpğ sagır kaldı şimdi napcaz?

b.ustaoglu
05-01-2013, 14:30
bugün arabanın yağını değiştirdim, antifiriz koydurdum... ucuz diye hava filtresinide değiştireyim dedim. neyse bitti işlemler çıktım yola ama arabanın ataklığı kaybolmuş gibime geldi sanki.

şöylede bir durum var,

arabayı aldığımda 327binde idi. 330binde 10-40 lpg yağı koydum. hava filtresi eskiydi değiştirmedim, öylece kullandım. şuan 335binde ancak önceki yağı ince olduğundan bu sefer 20-50 lpg yağı koydum ve hava filtresini de değiştirdim.

acaba filtrenin alışma süresi gibi bişeyimi var yoksa yağ kalın geldi ondan mı yoksa psikolojik mi :D

edit... sorun filtrenin kalitesizliğimiş. bugün yeni taktığım hava filtresini söküp bir tur attımda maşallah çekiş süper, havada soğuk iyi gidiyo :) şimdi yapmam gereken iyi bi hava filtresi bulmak :)

b.ustaoglu
09-01-2013, 09:50
bu arada arkadaşlar ben 4 gündür filtresiz geziyorum :D nasıl olsa yerler ıslak toz yok havada soğuk çekiş baya güzel ama bir iki bişey sorayım

-araba bu şekilde daha çok yakar mı ?

-motora toz girse ne olur ?

rapier
12-05-2013, 23:30
Filtresiz daha az yakar herhalde. Toz bloğu çiziyor.

rapier
12-05-2013, 23:34
Arabaya filtre takilmasinin gercek amaci, motora daha fazla hava alinabilmesidir. Motora ne kadar daha fazla hava girerse, motora gelen yakit o kadar verimli patlar.
[SIZE=1]Copyright: Mani Azeri (TechTurkey)

Burdan stok filtreli arabaya eksik hava giriyor manası çıkmaz mı?

markuc
14-07-2013, 02:49
Corsa d 1.4 motora acik hava filtresi deneyen oldmu arkadaslar olduysa sonuc nasil?bi kac filtre denedik olmadi acemisi oldgm icin hangisi daha iyi ses verdigine baktm simota marka carbn filtreyi aldm.. kullandikca ve burada sizlerden ogrendgm bilgiler sayesinde fikir ednmeye basladm.. filtrenn motora yakn olmasndan dolayi diye dusunuyorm gaza yuklendgmde hemen tepki vermiyo araba hava alabileck bi yere uzatsam diyorm kitle ama sensor oldugu icin cikaramiyrm ona ek yapip uzatsam olur mu boruyu yada baska ne yapabilirim kutu icimi denesem oda olmadi sök at 1.4 motorda işe yaramaz orjinalni tak kullanmi diyosnz :D

Nissan My Life
26-09-2013, 19:38
Elinize saglik faydali guzel bir konu , benim merak ettigim turkiye sartlarinda buldugumuz bir cok urun replika ornegin (apexi power intake) bu urunu satin aldigimizda bahsettiginiz performansi saglayacakmidir ?