PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : e30 m40 lpg devır okuma bobin problemı

LeKLeK
08-03-2015, 08:29
arkadaslar uzun uzun arastırdım lpgnın devır okuması ıcın bıkabloyu bobıne takıyolarmıs oda aracın bobını nı bozuyormus tekleme zengın calısma problemımden yola cıkarak bu sonuca ulastım bujılerı kablolarını degıstırdım hala surerken sorun neyden neyden dıye arastırırken gordum lpg ıcın bobınden bıkablo almıslar buda zamanla bobın arızası yapıyormus bu sorunun cozumu olarakta 2 secenek buldum 1.si rpm cıhazı baglanıyormus kı bu 75 lıra artı lpgcı ıscılıgı bıde bılgısayar baglantı soketınde devır cıkıs ucu varmıs dırek ora kullanılıyomus malıyette ucuz oldugu ıcın bu bılgısayar baglantı soketındekı devır okuma bacagı hangısı bunu nasıl ogrenebılırım

LeKLeK
15-03-2015, 13:57
yok mu bılen kımse

XSi
15-03-2015, 16:20
Sadece devir okunacaksa problem olcak bi durum yok.

Bazi montajcilar, sistemin 12v beslemesini ordan aliyorlar.

Bobini bozan odur.

Devir sinyalinin okunacagi en saglikli yer bobin bana kalirsa. Mis gibi analog 12v :)

LeKLeK
17-03-2015, 17:54
Ama zamanla bobini bozuyo bu suanda bobini degistirdim duzeldi nette arastirdigim kadariyla bi cok kisi sorun yasamis bi elektronik devre yardimiyla enjektorden aliniyo ama o devrenin semasini bulmam lazim yapmak icin ikinci secenekte krank sensoru denildi ama hangi ucunu kullanmaliyim aceba

XSi
17-03-2015, 18:36
Ama zamanla bobini bozuyo bu suanda bobini degistirdim duzeldi nette arastirdigim kadariyla bi cok kisi sorun yasamis bi elektronik devre yardimiyla enjektorden aliniyo ama o devrenin semasini bulmam lazim yapmak icin ikinci secenekte krank sensoru denildi ama hangi ucunu kullanmaliyim aceba

Hic lpg baglanmamis araclarda bobin arizasi yasanmiyor mu?

Bu sekilde bir onyarginin tek sebebi, %99.9 devir sinyali bobinden alinir. Bobin ariza yapinca suclu hemen lpg olur :)

İlla degistircem diyorsan, gostergeye gelen devir sinyalini kullan bence.

LeKLeK
19-03-2015, 13:49
bunun onyargıyla alakası yok nette arastırırsan adam lpg taktırdıktan sonra 3 ayda 2 defa degıstırmıs bobını bıcok ornegıde mevcut ama tabıı kı bızımkı ılla bobınden demıorum ama deneyerek sorunun ordan olmadıgını anlamm lazımkı aceba dıye bısey kalmasın aklımda