PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir günü bir gününü tutmuyor

burakgunay
11-03-2015, 21:40
Aracım 1.6 hdi 110luk.
Herkes psikolojik oldugunu iddia edecek biliyorum ama, bazen şehir içi mesela 2. vites gaza hafif dokunsam dolu dolu torklu hissettiriyor. Bazen pedal paspas oluyor sanki gitmiyormuş gibi, üstlerde yakıt yetmiyormuş gibi geliyor. Yani subabı ayarsız benzinli araba gibi üstlerde tam gidemiyor bazen. ama işte dedigim gibi bir günü başka gününü tutmuyor, bazen de gayet istekli sara sara gidiyor. Sebebi nedir ne olabilir?

onursumer
11-03-2015, 22:18
valla açıkcası banada oluyor ben o anki şartların farklılığına bağlıyorum yoksa saat gibi çalışıyor yani denedim defalarca :D

_Burak_
11-03-2015, 22:24
o an devri tam yakalayamaması ya da
hafif eğim/meğil koşullarından kaynaklanabilir mi
ben ona veriyorum şahsen
40000 km de aracım :)

CasabLanca
11-03-2015, 22:45
basınç kaçağı olabilir, hortumları vs. kontrol etmek lazım

levent
11-03-2015, 22:50
havadan çektiği o2 miktarı ile alakalı bi durum bence bu, bazen bana da oluyor hatta aşırı nemli yaz günlerinde (nemden güneş görünmeyen) collution faulty hatası veriyor sensör..

bir de alttan basarken tam dip değilde dibin hafif üstünde basınca peak veriyorsa onla alakalı olabilir alttan basmadaki durum ama üst devir isteksizliği hava ile alakalı.

burakgunay
11-03-2015, 22:57
valla açıkcası banada oluyor ben o anki şartların farklılığına bağlıyorum yoksa saat gibi çalışıyor yani denedim defalarca :D
bende de şükür çalışmada bi problem yok, sesi gidişi gayet iyi. ama işte bazen böyle hissediyorum :D arabaya 100 kişi bindir benden başka 1 kişi hissetmez bu durumu.

o an devri tam yakalayamaması ya da
hafif eğim/meğil koşullarından kaynaklanabilir mi
ben ona veriyorum şahsen
40000 km de aracım :)
Eğimle falan alakalı oldugunu dusunmuyorum cunku egimli olsa bile 2de basınca sarıyor normalde. bazen bi böyle boş çeviriyor sanki 2de 3te, isteksiz gibi yani.

basınç kaçağı olabilir, hortumları vs. kontrol etmek lazım
kaçak yok kontrol ettirmiştim ustama, eyvallah fikir için

havadan çektiği o2 miktarı ile alakalı bi durum bence bu, bazen bana da oluyor hatta aşırı nemli yaz günlerinde (nemden güneş görünmeyen) collution faulty hatası veriyor sensör..

bir de alttan basarken tam dip değilde dibin hafif üstünde basınca peak veriyorsa onla alakalı olabilir alttan basmadaki durum ama üst devir isteksizliği hava ile alakalı.

levent abi o zaman şöyle sorayım, normalde günlük kullandıgım için öğrenci spec çok sakin hep alt devir kullanırım, ama mesela azcık gazlar bi 1140 150 görür biraz sıkıştırırsam arabayı, gaz tepkim, ayni miktarda gaza bastıgımdaki gidişi falan değişiyor. Acaba beyin, afryi avansı falan mı dengeliyor kullanım tarzıma göre? Böyle bi dünya var mı yoksa tamamen ben mi uyduruyorum yani?

Bu arada dedigim gibi bu hiç belirgin olmayan bi hissiyat, benden başkası anlamaz yani bariz bi gitme/gitmeme durumu yok.

Mpower
11-03-2015, 22:58
Aynı şeyi sürekli yaşıyorum gün içinde sürülen farklı araçlarında etkısı oluyor

Ko®ay
11-03-2015, 23:25
Genelde roll e falan gittiğimde gününde olmuyor araç :D ertesi gün sabah köpek gibi gidiyor, murphy kanunlarıyla bağdaştırıyorum olayı ben :)

İzzet Göçmen
11-03-2015, 23:51
Aynısı banada oluyor acıyorum sakin kullanınca sanki ölü essek gibi ama yolda 140 150 asıldımmı hayvani bi güc geliyor sanki :D

emp:)
12-03-2015, 00:15
Yarim gazda dolu dolu gitmesinin sebebi aslinda aracin %100 throttle algilamasi, siz hafifce sert yuklendiginizde gaz pedali sonuna kadar basili olmasa dahi arac tam gaz algiliyor ve ona gore gidiyor. Tam gazda yapsaniz sonrasinda gidis degismemesinin sebebi tamamen budur aslinda...

Ust devirleri yavas donmesininde bir sebebi 2500-3000 devir gibi tam gaz yapmaya basladiginizda selenoid turboyu acana kadar bir zaman kaybi oluyor basincta gelmedigi icin araba yakiti vermiyor.

Basitce yine maf sensoru, map sensoru kontrolu yapabilirsiniz. Birde soyle bir sikinti yasaniyor genelde yakit samandirasinin icinde telli bir kisim var orada zamanla pislik doluyor ve mazot zor ulasiyor on kisma ciddi cekis etkiler oyle bir durum varsa..

bad cat
12-03-2015, 01:21
bende hergün bu olayı yaşıyorum. ben benzin kapağını açıp hava çıkışı olunca aracın rahatladığını düşünüyorum. psikolojik olma ihtimali yüksek. bi bakıyorum en ufak gaz dokunuşuna tepki veriyo bi bakıyorum rampa aşağı devirin ayağına beton dökmüşler :hmmm:

Yarbay
12-03-2015, 07:22
Aracım 1.6 hdi 110luk.
Herkes psikolojik oldugunu iddia edecek biliyorum ama, bazen şehir içi mesela 2. vites gaza hafif dokunsam dolu dolu torklu hissettiriyor. Bazen pedal paspas oluyor sanki gitmiyormuş gibi, üstlerde yakıt yetmiyormuş gibi geliyor. Yani subabı ayarsız benzinli araba gibi üstlerde tam gidemiyor bazen. ama işte dedigim gibi bir günü başka gününü tutmuyor, bazen de gayet istekli sara sara gidiyor. Sebebi nedir ne olabilir?

aracınızda Dizel partiküler filtresi var ise bazen doluyor olabilir sizinde bir bastığınızda doluyken olup gaz almıyor bazen bastığında kendini temizlemiş ve aççık olup gaz alıyor olabilir.

Runaway
12-03-2015, 08:21
Bende de çok oluyor.bazen gaz tepkimesi çok iyi bazen çok zayıf oluyor.bana göre aracı çalıştırırken aldıgı hava miktarına bağlı.

burakgunay
12-03-2015, 09:14
Ömcelikle belirteyim, klavyemde "m" harfimim solumdaki harf yok, şimdidem özür dilerim :D mapmış kafası iyi diye düşümmeyim :D

Aynı şeyi sürekli yaşıyorum gün içinde sürülen farklı araçlarında etkısı oluyor
aslımda güm içimde çok farklı araçlar kullammıyorum, sürekli kemdi arabamdayım.

Genelde roll e falan gittiğimde gününde olmuyor araç :D ertesi gün sabah köpek gibi gidiyor, murphy kanunlarıyla bağdaştırıyorum olayı ben :)
abi işte aslımda murphy degil de dedigim gibi bi olay var samırım, aracım beymi, kullamım tarzıma göre ayar yapıyor samki.

Aynısı banada oluyor acıyorum sakin kullanınca sanki ölü essek gibi ama yolda 140 150 asıldımmı hayvani bi güc geliyor sanki :D
işte aymem öyle oluyor. sebebimi çözemedim. zatem çok gazlayam edem biri değilim de, merak ediyorum sebebimi.

Yarim gazda dolu dolu gitmesinin sebebi aslinda aracin %100 throttle algilamasi, siz hafifce sert yuklendiginizde gaz pedali sonuna kadar basili olmasa dahi arac tam gaz algiliyor ve ona gore gidiyor. Tam gazda yapsaniz sonrasinda gidis degismemesinin sebebi tamamen budur aslinda...

Ust devirleri yavas donmesininde bir sebebi 2500-3000 devir gibi tam gaz yapmaya basladiginizda selenoid turboyu acana kadar bir zaman kaybi oluyor basincta gelmedigi icin araba yakiti vermiyor.

Basitce yine maf sensoru, map sensoru kontrolu yapabilirsiniz. Birde soyle bir sikinti yasaniyor genelde yakit samandirasinin icinde telli bir kisim var orada zamanla pislik doluyor ve mazot zor ulasiyor on kisma ciddi cekis etkiler oyle bir durum varsa..
araba yarım gazda medem full throttle algılasım ki? öyle bi durum oldugumu sammıyorum. maf ya da map tam olabilir demeyeyim. Şamamdıra olayımı test etmek zor mudur, depo mu sökülüyor?
Ayrıca turbo açılıp kapamam bişey değil ki, her devirde devrede? Dolup boşalmasımdam bahsediyorsamız olabilir, ama basıcagım zamam gemelde 2k dam basarım.

bende hergün bu olayı yaşıyorum. ben benzin kapağını açıp hava çıkışı olunca aracın rahatladığını düşünüyorum. psikolojik olma ihtimali yüksek. bi bakıyorum en ufak gaz dokunuşuna tepki veriyo bi bakıyorum rampa aşağı devirin ayağına beton dökmüşler :hmmm:
allah allah, bumu ilk defa duyuyorum

aracınızda Dizel partiküler filtresi var ise bazen doluyor olabilir sizinde bir bastığınızda doluyken olup gaz almıyor bazen bastığında kendini temizlemiş ve aççık olup gaz alıyor olabilir.
evet dpf var aracımda, kısa zamamda kurtulmayı plamlıyorum ama hep şehir içi sakim kullamıyorum, gemelde ölü oluyor araba işte. ara sıra gazlıyorum, omdam somra açılıyor cigeri. belki de hakkatem gazladıkça DPF temizlemiyordur somra araba kemdime geliyordur.

Bende de çok oluyor.bazen gaz tepkimesi çok iyi bazen çok zayıf oluyor.bana göre aracı çalıştırırken aldıgı hava miktarına bağlı.

aracı çalıştırırkem aldıgı hava, 1-2 sm somra çıkıp gidiyor, gazlama süresimce çektiği hava etkiliyor desek ok ama çalıştırırkemki hava amlamsız olur.

burakgunay
12-03-2015, 09:16
Bu arada bumdam ömce hep atmosferik arabalar kullamdım, stabilliğime her zamam aymı gidişime alıştım. Turbo tecrübesi ilk defa oluyor, arabayı ilk aldıgım zamamlar kafayı yiyordum. Hergüm sesi değişiyor bi başka motor koyulmuş her samiye patlıcakmış kırılcakmış gibi geliyordu. Hala gazlarkem müziği açıyorum, dizel sesi hic güvem vermiyor. Bişey olucak diye aklım çıkıyor :D

rebeloghy
12-03-2015, 09:54
Kardeşim senin tek sıkıntı hep japoncu atmocu profilin fransız ve dizele binmeye başlamasından kaynaklı. Bir süre seslere kulak asmadan orta sekerli gazlaya gazlaya dolassan biraz bi alışsan arabaya , ses değişimlerini kafaya takmasan çözülecek.

Bizim arabalarda oluyor bu değişim. Havasına gününe göre ses değişebiliyor , sıcak soğukken değişebiliyor , bi süre sakin kullan sonrasında gücü kısılmış gibi geliyor , kısa süre gazla toparlıyor kendini araba , çok gazlayınca ısınıp şişip yine geriliyor olabilir vs vs :D

sen sesini vs takmadan bozulamazsın diyerek bas köküne kadar biraz alış şu arabaya.

12-03-2015, 10:00
Diagnostic cihazı ile gezerek throttle positiona bakmanı öneririm. Gaza sertçe bastığında dahil dibine ulaşmasan da %100 throttle verir araba, unutmaki hiçbirşey mekanik değil. Tam gaz basmadan-tam gaz vermez olayı mekanik telli kelebek kullanan arabalarda oluyordu.

Turbo mevzusuda basıncı selenoid ayarlıyor, küçük viteslerde basıncı ayarlamakta geç kalıyor bir miktar. Basınç az olunca, yakıt az geliyor vs.

Şamandıra arka koltukların altında minderi katladığında görüyorsun, depoyu falan sökmeye gerek yok. 10dk zaman alır kısaca söküp takması..

erdem325
12-03-2015, 10:58

bu şamandıradaki telli kısım dediğiniz nedir?
mazot ısısı falan mı ölçüyor? çekişi baya etkiler demişsiniz merak ettim.
1.7dti larda da var mı bu zamazingo?

Oznsrl
12-03-2015, 11:05
Bence de havalardan kardeşim soğuk ve kuru havalarda daha iyi gidiyor araba kendi arabam için konuşuyorum bide soğuklarda baskının kavraması daha iyi oluyor o bile fark ediyor bence :)

12-03-2015, 11:31
1.7 dti elbet şamandıra var ama dibinde telli süzgeç var mı bilmiyorum. Bizim şamandıraların dibinde(iç kısmını açmak gerekli) telli bir kısım(süzgeç mantığı) var büyük parçacıkları tutmak için, zamanla balçık gibi kaplanıyor yüzey, mazot zor geçiyor. Deponun dibini çektiyse veya kötü mazot alındıysa inanılmaz bir pislik çıkıyor.

Herhangi bir ısı sensörü falan yok şamandırada.

MCN21
12-03-2015, 11:35
Bendede arada öyle geliyor :D Kuruntuda olabilir yol eğimide. Artık takmıyorum kafaya kendi haline bıraktım :D

erdem325
12-03-2015, 12:49
1.7 dti elbet şamandıra var ama dibinde telli süzgeç var mı bilmiyorum. Bizim şamandıraların dibinde(iç kısmını açmak gerekli) telli bir kısım(süzgeç mantığı) var büyük parçacıkları tutmak için, zamanla balçık gibi kaplanıyor yüzey, mazot zor geçiyor. Deponun dibini çektiyse veya kötü mazot alındıysa inanılmaz bir pislik çıkıyor.

Herhangi bir ısı sensörü falan yok şamandırada.

telli kısım falan diyince benim kafa başka yerlere gitti tamam anladım :)
teşekkür ederim bilgilendirme için.

Yarbay
12-03-2015, 15:43
Ömcelikle belirteyim, klavyemde "m" harfimim solumdaki harf yok, şimdidem özür dilerim :D mapmış kafası iyi diye düşümmeyim :D

aslımda güm içimde çok farklı araçlar kullammıyorum, sürekli kemdi arabamdayım.

abi işte aslımda murphy degil de dedigim gibi bi olay var samırım, aracım beymi, kullamım tarzıma göre ayar yapıyor samki.

işte aymem öyle oluyor. sebebimi çözemedim. zatem çok gazlayam edem biri değilim de, merak ediyorum sebebimi.

araba yarım gazda medem full throttle algılasım ki? öyle bi durum oldugumu sammıyorum. maf ya da map tam olabilir demeyeyim. Şamamdıra olayımı test etmek zor mudur, depo mu sökülüyor?
Ayrıca turbo açılıp kapamam bişey değil ki, her devirde devrede? Dolup boşalmasımdam bahsediyorsamız olabilir, ama basıcagım zamam gemelde 2k dam basarım.

allah allah, bumu ilk defa duyuyorum

evet dpf var aracımda, kısa zamamda kurtulmayı plamlıyorum ama hep şehir içi sakim kullamıyorum, gemelde ölü oluyor araba işte. ara sıra gazlıyorum, omdam somra açılıyor cigeri. belki de hakkatem gazladıkça DPF temizlemiyordur somra araba kemdime geliyordur.

aracı çalıştırırkem aldıgı hava, 1-2 sm somra çıkıp gidiyor, gazlama süresimce çektiği hava etkiliyor desek ok ama çalıştırırkemki hava amlamsız olur.

emin olun ama emin olun %90 bu söz ettiğiniz DPF dir, sıfırken %5 dolu olan ve zamanla %30a ulaşınca rejerasyon yapıp kendini temizlerken size %70 temiz geçiş veren ve güç kaybı yaşatmayan araba zamanla km artıkça temizken bile %20-60 dolu olabiliyor eee haliyle az bir dolmaya hassaslaşıyor.

tavsiyem otobana çıkın ve manuel bir DPF temizliği/rejerasyonu gerçekleştirin, bunun için otobanda 4üncü vitesde 3000-3400rpm arası seyir halinde 30-40dk aracınızı sürün bu sayede genelde soğuk ısılarda çalışan dizel motor biraz ısınabilecek ve dpf içersindeki kurumu yavaştan sökecek zorlu kısımlarıda gevşetecektir.

bu 30-40dk sürüşün ardınada aracı soğutmadan hemen sonlara doğru birazda 3-4-5inci viteslerde 4000rpmlerde vites atarak tam gaz yedirin .

emin olun bu işlemden sonra aracın rahatladığını hissedeceksiniz , eğer bu işlemden sonra hakkettden aracınız rahatlar ise ve bahsettiğiniz olumsuz durum 500-600 km bile geçmeden tekrarlar ise %99 dpf tıkanmıştır.

Yarbay
12-03-2015, 15:53

bu bariz ama bariz bir DPF sinyalidir, maalesef PSA 1.6hdi,1.6tdci motorlarındaki DPF hem son derece hassas ve hatta Türkiyedeki yazılımcılar abartsada genelde yurtdışında yazılım yapan profosyonel firmaların çoğu 110luk bir başka dizelden 140-145hp çıkarırken 1.6 hdi, 1.6 Tdci ları 130larda tutuyorlar sırf DPF hassas olduğundan hatta ford türkiye forumlarında bile birkaç yazılım yaptırıp sonrada dpf ile başı belaya giren 2 arkadaşın yazısını okudum.

özetle motorunuzun kendisi muadil bir 105-110hp üreten bir 1.5dci yada 1.6tdi ya göre 1.6hdi yada 1.6tdci zaten daha fazla duman ve kurum üretirken birde üzerine hassas bir dpf koyunca çok çabuk etkilenebiliyor.

yine sizede ara sıra mesela her 3000-5000kmde bir manuel bir dpf rejerasyonu tavsiye ederim, bende 2 adet ford focus 1.6tdci 1 adet citroen c4 1.6 hdi sıfırdan alıp birini 120binkmye kadar diğerini 180bin kmye kadar kullanmış bir dizel motor konusunda servis veren birisi olarak çok net diyebilirimki bu işlemlerle motor çok daha atik,seri sağlıklı ve verimli kalıyor.

A.Cem
12-03-2015, 17:17
Çekişi etkileyecek sensörlerde sorun olabilir. Bazı elektronik aksamlar bir anda bozulmuyor, bir çalışıp bir çalışmıyor. Özellikle çekişte sorun hissettiğiniz bir sırada bilgisayara bağlayın.

Sadık Özyer
12-03-2015, 17:21
Burak kardeşim obd2 al bağla canlı değerleri gör , iat enjektör basınçları basınç vs . Bakalım nerde sorun var.

atituti
12-03-2015, 17:44
benim hdida hergün isteyerek yaptığım olay :D pedalda belli bi nokta var ' kesinlikle yokuş aşagı olmuyor ' 1900-2100 devir aralıgında ani hızlanma yapınca overboost oluyo ekstra 10 20 tork veriyo diye hatırlıyorum.tam devrini tutturdugunda kendinden beklenmeyecek şekilde feci kafa kaldırıyo özellikle 2 ve 3 te :) sıfırdan tam gaz yaptıgında hissetmezsin ama bu devir aralıgında asılınca ekstra boostla birlikte bayagı giderli oluyo :)

Ko®ay
12-03-2015, 21:02
benim hdida hergün isteyerek yaptığım olay :D pedalda belli bi nokta var ' kesinlikle yokuş aşagı olmuyor ' 1900-2100 devir aralıgında ani hızlanma yapınca overboost oluyo ekstra 10 20 tork veriyo diye hatırlıyorum.tam devrini tutturdugunda kendinden beklenmeyecek şekilde feci kafa kaldırıyo özellikle 2 ve 3 te :) sıfırdan tam gaz yaptıgında hissetmezsin ama bu devir aralıgında asılınca ekstra boostla birlikte bayagı giderli oluyo :)

ha yaşa be duygularıma tercuman olmuşun :D 2. vites 40 2100 devir yarım oturuyorum gaza deli gibi kafa kaldırıyor :) ama denk gelmezse yürümüyor meret

burakgunay
12-03-2015, 22:02
gemel olarak herkese teşekkür ederim, zatem dedigim gibi çok imce uçlu bişey yami bemdem başkası amlamaz bemim arabada.
o zamam demek ki yazılım yaparkem dpf off yapıcaz. dpf yi söküp kemara koyucaz demektir. DPF sökükkem muayeme durumu me oluyor?

Absyrtos
13-03-2015, 01:47

Sanırım max torkunu aldıgı devri geçince dediğiniz gibi gitmeye başlıyor

Lee-on!
21-03-2015, 17:03
Dizel oldugunu anlayinca normal dedim kendi kendime... Ayni seyi ben de yaşıyorum ilk marşta soğukken daha hiriltili ve isteksiz oluyor ancak 80i gecince yag, seriligi bariz artiyor gaz tepkileri iyilesiyor. Tabii dizel aracta hava sicakligi emme egr temizligi cok etkilidir mutlaka. Bunlardan da olabilir kacak yok diyorsan... Ben de hep dizel kullandim atmosferige binince ışıklarda stop mu ettim lan diye devire bakip duruyordum :D tamamen aliskanlik... dizeldeki yakit tasarrufunu az paraya kolayca guc alabilisini seviyorum. Zamanla sen de seversin :D ve benden tavsiye, dizel arabayi surekli dinlemeyeceksin paranoyak olursun. Cosrayi ilk aldigimda lan turbo mu patlak cooler hava mi kaciriyor diye diye sac yoluyordum. Sifir arabadan inip ikinci ele binince oluyor yani. Atmf. dizel olayi da ayni...

Ekleme: bu arada benzer bi olayi anlatım benim aractaki, defalarca 5 kisi olmamiza yokus yukari olmasina ragmen 182 giren aracim, tek basima yokus asagiya 175i geçmiyor :D var böyle tuhaflıklar...

Sadık Özyer
29-03-2015, 16:53
Dizel oldugunu anlayinca normal dedim kendi kendime... Ayni seyi ben de yaşıyorum ilk marşta soğukken daha hiriltili ve isteksiz oluyor ancak 80i gecince yag, seriligi bariz artiyor gaz tepkileri iyilesiyor. Tabii dizel aracta hava sicakligi emme egr temizligi cok etkilidir mutlaka. Bunlardan da olabilir kacak yok diyorsan... Ben de hep dizel kullandim atmosferige binince ışıklarda stop mu ettim lan diye devire bakip duruyordum :D tamamen aliskanlik... dizeldeki yakit tasarrufunu az paraya kolayca guc alabilisini seviyorum. Zamanla sen de seversin :D ve benden tavsiye, dizel arabayi surekli dinlemeyeceksin paranoyak olursun. Cosrayi ilk aldigimda lan turbo mu patlak cooler hava mi kaciriyor diye diye sac yoluyordum. Sifir arabadan inip ikinci ele binince oluyor yani. Atmf. dizel olayi da ayni...

Ekleme: bu arada benzer bi olayi anlatım benim aractaki, defalarca 5 kisi olmamiza yokus yukari olmasina ragmen 182 giren aracim, tek basima yokus asagiya 175i geçmiyor :D var böyle tuhaflıklar...

öp onu sev onu yalnızlık onu kötü yapıyor..

LnchCntrl
29-03-2015, 17:10

burak yıkıldım :hihih:

burakgunay
30-03-2015, 09:44
burak yıkıldım :hihih:

ya evdeki laptobun n tuşunu yeğen parçalamış :D iş yerinde rahatça yazıyorum sıkıntı yok :)