PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Açık hava filtresi ?

Ko®ay
12-03-2015, 17:59
Arkadaşlar belki defalarca tartışılmıştır bilgi paylaşımında bulunulmuştur ama ben kendimce yeterli bir bilgi bulamadım konular arasında sordum falan hep karambole gitti :)

Soru gayet basit örnek fotodaki 1.6 tdci motoru sonuçta benzer kapalı filtre sistemi hatta aynı..
Speclerim yazılım+dp+intercooler standart 68 şimdi 110 hp veya üzeri..Hal böyle olunca kaşıntı devam etmekte ve turboyu falan büyütmeden önce hem alt yapı amaçlı hemde gerçekten bir fark olacakmı diye çok merak ettiğim açık hava filtre sistemi.çünkü baya örneklerini görüyorum yurtdışında ama çeviriden bi mok anlaşılmıyor doğru dürüst :)
Filtreyi ve Maf sensörünü fotoğraftaki şekilde olduğu gibi montelemek ve farın arkasındaki boşlukta filtreyi konumlandırmak istiyorum ?
Hatta tampona bi hava girişi bile tasarladım oda diğer fotoda.

http://i20.photobucket.com/albums/b243/turboboss/inductionkit001.jpg

http://i60.tinypic.com/2cc0ox.jpg

Soru şu: faydasını geçtim zaten deneyerek görecez, motora ayrı bi zararı dokunurmu açık hava filtresinin ?
Birde külbütörden gelen yağ nemi tahliye borusunuda iptal etmek istiyorum kuru hava çeksin turbo ?

mikelazi
13-03-2015, 12:07
aynı mevzuyu bende çok düşündüm.açık filtrenin veya yaglı filtrelerin üzerindeki yag tabasının turbo pervanesine zarar verebilecegi.aynı şekilde daha geçirgen bir filitrenin karton filtreye göre havayı tam olarak süzemiceginden gene turbo için sorun olabilir dendiginden bende bu işten kaçındım.
şuan dışardan kutuya giren kavanın yogunlugunu arttırmak için kutunun hava giriş deligini genişletip oem filtremle devam ediyorum.sesi biraz daha boguk çıkıyor şuan.ama performansta fark oldumu dersen pek yorum yapamıyorum...gelecek cvp.larıda merak ediyorum.

VtecDream
13-03-2015, 12:18
bu kaliteli denilen simota filtrelerin 2000 km kullanım sonrası krom boru içine 1 parmak toz çektiğine şahit oldum. ama ben kendim aem dryflow filtre kullandım hiç öyle bir problemle karşılaşmadım. bence tek dikkat etmen gereken alacağın filtrenin kalitesidir. zaten yurt dışında yurt içinde bazı setuplarda dizel olsun benzinli olsun turbonun hava çekişinde filtre kullanıldığına çok şahit oldum.

Yarbay
13-03-2015, 15:01
valla bence bu birazda efsanede ibaret.

açık filtrelerin %90 yağlıdır ve ben daha bir tane turbosu açık filtreden zarar görmüş Subaru impreza yada evo yada başka benzinli turbolu açık filtreli araç görmedim.

şahsen bu konuya bende yıllar önce merak salmıştım ve bildiğim kadarıyla bu filtrenin turbodan çok en büyük zararı MAF sensörüne öyle turboya vs alakası yok diye biliyorum.

ama şuda bir gerçek dizel motorlar hava emişe benzinliye göre çok daha az hassastırlar adeta havaya gerek bile duymazlar denecek kadar azdır bu oran ve açık hava filtresi ile benzinli atmosferik araçta %2-3 , turbo benzinlide araca göre %2-5 extra güç üretirken dizelde neredeyse ölçülebilir bir artış bile göremezsiniz diye neredyse eminim maksimum %1-1.5 oranında birşeydir oda olursa bile..

özetle bence para,vakit kaybı + MAF sensörü için risk= gereksiz! ztn aksi olsaydıda bu işlem yüzlerce defa yapılmış,ölçülebilir artışlar dynolar havada uçuşurdu :)

FK.Sub
13-03-2015, 15:46
Açık hava filtresinden ilk zarar gören parça maf sensörü oluyor geçirgenliği artan filtre zamanla turboya kadar ulaşabilen tozlarda gönderebiliyor.İş yine kullanılan filtreye kalıyor,o yüzden kuru tip aem dry flow tarzı filtreler kullanıp ve açık filtrelere giydirilen hidrofobik kumaştan üretilmiş keplerle desteklendiğinde pek bir zarar geleceğini ben zannetmiyorum düzenli olarakta temizliği yapıldığında tabi ki.Şuda bir gerçek orjinal olarak servisten aldığım filtreninde pekte iyi olduğunu düşünmüyorum turbonun emiş borularını söktüğümde gördüğüm pislikten sonra.

Sadık Özyer
13-03-2015, 19:58
Ben kn den tut oem açık filtrelere kadar denedim , ses dışında bir etkisi yok , filtre kötü olursa turboya veda edebilirsiniz.

Ko®ay
13-03-2015, 23:18
Vay anasını yine vazgecicez anlaşılan :D
Cevaplayanlara çok teşekkürler

Sadık Özyer
13-03-2015, 23:29
Vay anasını yine vazgecicez anlaşılan :D
Cevaplayanlara çok teşekkürler

Abi zaten iat turbodan sonra değişiyor , tutupta oksijeni daha çok olan yere koyamıcağımıza göre. ben yarın sabah orjinalini takıyorum :)

Runaway
14-03-2015, 11:52
Abi zaten iat turbodan sonra değişiyor , tutupta oksijeni daha çok olan yere koyamıcağımıza göre. ben yarın sabah orjinalini takıyorum :)

Bende bu konudan sonra akşam oem i taktım :)

aliberkaytuna
16-03-2015, 02:06
Açık filtreden ziyade kutu içi kuru tip bi filtre daha iyi olacaktır diye düşünüyorum performans açısından bir artısı olmasada uzun süre filtre değişmeyeceği için sürekli filtre alma işinden kurtuluruz. 5000 de bir temizle yeter.

mikelazi
16-03-2015, 14:57
demekki takmaya gerek yok.

Yarbay
16-03-2015, 15:10
Arkadaşlar belki defalarca tartışılmıştır bilgi paylaşımında bulunulmuştur ama ben kendimce yeterli bir bilgi bulamadım konular arasında sordum falan hep karambole gitti :)

Soru gayet basit örnek fotodaki 1.6 tdci motoru sonuçta benzer kapalı filtre sistemi hatta aynı..
Speclerim yazılım+dp+intercooler standart 68 şimdi 110 hp veya üzeri..Hal böyle olunca kaşıntı devam etmekte ve turboyu falan büyütmeden önce hem alt yapı amaçlı hemde gerçekten bir fark olacakmı diye çok merak ettiğim açık hava filtre sistemi.çünkü baya örneklerini görüyorum yurtdışında ama çeviriden bi mok anlaşılmıyor doğru dürüst :)
Filtreyi ve Maf sensörünü fotoğraftaki şekilde olduğu gibi montelemek ve farın arkasındaki boşlukta filtreyi konumlandırmak istiyorum ?
Hatta tampona bi hava girişi bile tasarladım oda diğer fotoda.

http://i20.photobucket.com/albums/b243/turboboss/inductionkit001.jpg

http://i60.tinypic.com/2cc0ox.jpg

Soru şu: faydasını geçtim zaten deneyerek görecez, motora ayrı bi zararı dokunurmu açık hava filtresinin ?
Birde külbütörden gelen yağ nemi tahliye borusunuda iptal etmek istiyorum kuru hava çeksin turbo ?

aracınız çok ama çok yakışıklı, çok beğendiğim sade ve tatlı modifiye edilmiş gülegüle kullanın.

güç ile ilgili aklıma acep yapılabilirmi diyeceğim tek şey sizin turbo ile intercooler bağlantısı.

1.4tdci ve 1.4 hdi için insanlar hep sonradan taktıkları bu intercooler modifiyesinde hep turbonun ve intercoolerın ters yerlere doğru bakmasından dolayı ara bağlantı borularını hep uzun ve dönemeçli yapıyorlar eee mağlum başka yöntemide yok gibi.

fakat aklıma şu geldi,zamanında yurtdışındayken bir arkadaşım ters bakan turbo kitini aracına uygulamakta zorluk çekince montajı yapan firma turbonun cıvatalarını gevşetip egsoz çıkışı aynı yerde bırakıp ters tarafı yani emmeye giden tarafı 45 derece döndürmüştü , hani belki bu mümkün değil diye insanlar düşünebilir ama turboların hepsi sabit değil 10-12 tane cıvata gevşetilip döndürülüp yeniden başka açıda sıkıştırabiliyorsunuz.

bu sayede sizde turbonun emmeye bastığı yeri motora doğru değilde yere doğru çevirseniz orada 20cmlik kısacık ve düm düz bir hortum ile turboyu direk intercoolera bağlayabilirmisiniz acep diyordum içimden, bu sayede motor çok daha tepkili,turbo dolması daha hızlı, soğutma daha verimli olurdu.

Yarbay
16-03-2015, 15:17
bahsettiğime örnek olarak:

bu arkadaş baya zorlanmış ama sonun yapabilmiş:

http://forums.nicoclub.com/help-i-cant-clock-my-turbo-rotate-the-compression-snail-t174199.html

bakınız turbo emmeye giden kısım nerede başladı nerede bitti ozaman ne demek istediğimi ddaha net anlarsınız.

Ko®ay
16-03-2015, 16:33
aracınız çok ama çok yakışıklı, çok beğendiğim sade ve tatlı modifiye edilmiş gülegüle kullanın.

güç ile ilgili aklıma acep yapılabilirmi diyeceğim tek şey sizin turbo ile intercooler bağlantısı.

1.4tdci ve 1.4 hdi için insanlar hep sonradan taktıkları bu intercooler modifiyesinde hep turbonun ve intercoolerın ters yerlere doğru bakmasından dolayı ara bağlantı borularını hep uzun ve dönemeçli yapıyorlar eee mağlum başka yöntemide yok gibi.

fakat aklıma şu geldi,zamanında yurtdışındayken bir arkadaşım ters bakan turbo kitini aracına uygulamakta zorluk çekince montajı yapan firma turbonun cıvatalarını gevşetip egsoz çıkışı aynı yerde bırakıp ters tarafı yani emmeye giden tarafı 45 derece döndürmüştü , hani belki bu mümkün değil diye insanlar düşünebilir ama turboların hepsi sabit değil 10-12 tane cıvata gevşetilip döndürülüp yeniden başka açıda sıkıştırabiliyorsunuz.

bu sayede sizde turbonun emmeye bastığı yeri motora doğru değilde yere doğru çevirseniz orada 20cmlik kısacık ve düm düz bir hortum ile turboyu direk intercoolera bağlayabilirmisiniz acep diyordum içimden, bu sayede motor çok daha tepkili,turbo dolması daha hızlı, soğutma daha verimli olurdu.

Öncelikle teşekkürler,konumu incelediniz umarım..

Extra masraftan kaçınınca insanların başına hep böyle işler geliyor malesef 2 kere iş :)
Dediklerinizi bende düşündüm kendimce gecikme yaşamıyorum diyorum basıncım zamanında geliyor falan diyorum ama bi kaç benzer spec li araçla deneyince farkı anlamaya başladım.
3. vitesin başında ciddi olmasada arabada bi yığılma hissediyorum buda anca rolling esnasında anlaşılıyor, neden dersek denediğim araçlar hdi motorlar sonradan ccoler yapmışlar mesela, ama borular çok çok daha kısa.

Turbo açısı ile oynayıp boruyu kısaltmaktan başka çare yok gibi.

MEGFB
16-03-2015, 17:04
bizim abinin org filtre kabı kırılmıştı o filtre kabına yaklaşık 500 lira istendi sadece kab borular filtre hariç
demem o ki fabrikadan maks geçirgenlik ve uzuun ömür olarak en iyisini düşülmüştür diye düşünüyorum
bende açık hava filtresi denedim soğuk temiz havada etkili ama tozlubir yerde veya bir aracın arkasına geçince araçta bariz çekiş düşüklüğü oluyor
ve ben bunu farkedince aldım bir tane balata spreyi sıktım temizledim yeni orj filtresini taktım
bence tozu pisliği çekiyordan ziyade zorlu yol şartlarında havayı alamıyor
ve hepi topu 1000 km kullandım çıkan pislik çokk fazla idi
ayreten zaman ve emeği boşa harcıyon
oj filtreyi erken değiştirmek daha faydalıdır

Lee-on!
16-03-2015, 20:19
Korkunun ecele faydası yok :D Kime sorsak onu yapma bunu yapma diyecekler (arabayı alırken de dti'a binilmez şunu kırdım bunu yaktım diyenlerden geçilmiyordu) o yüzden kırdım kafayı 1.7 dti da daha önce örneklerini gördüğüm için hks mantar filtre aldım... Açıkçası dizelde açık filtre zaten bir muamma... Ama dünyanın da sonu değil ya, bir kez geliyoruz :D (altı üstü filtre haa :D ) Bakalım kullandıktan sonra yorumları belirtirim forumda.

Yarbay
17-03-2015, 10:04
Korkunun ecele faydası yok :D Kime sorsak onu yapma bunu yapma diyecekler (arabayı alırken de dti'a binilmez şunu kırdım bunu yaktım diyenlerden geçilmiyordu) o yüzden kırdım kafayı 1.7 dti da daha önce örneklerini gördüğüm için hks mantar filtre aldım... Açıkçası dizelde açık filtre zaten bir muamma... Ama dünyanın da sonu değil ya, bir kez geliyoruz :D (altı üstü filtre haa :D ) Bakalım kullandıktan sonra yorumları belirtirim forumda.

açıkçası size katılıyorum ve bende aman aman açık filtrenin öyle turboya fln zararı olacağına kesinlikle inanmıyorum ve doğrusu mekanik ve mühendislik anlamında düşünüldüğündede komik sadece.

burada bu filtreden maksimum mikron kalınlığında toz geçebilir, açık denildiysede adamlar kalkıp aralarını 3cm tutmamış herhalde :)

turbo dedidiğinizde ciddi anlamda güçlü metal ve dökümden parçaların 120,000rpm ile yani saniyede 2000 kez kendi etrafında tur atarak,evet SANİYEDE! dönen bir mekanizma.

özetle zerre kadar tozların o odacığa girme şansı bile olsa daha ulaşmadan sıcaktan yok olur, olmasada anında ortadaki güç ve hızdan yok olur asla zarar verme şansıda olmaz bence (tabi kalkıp safaride sürmediğiniz sürece).

burada asıl dizel ve açık filtrenin sıkıntısının bu tip filtrelerin genelinde bulunan yağ tabakası ve MAF sensörü hassaslığıdır diye neredeyse %100 eminim birde bu işin aslında biraz zaman kaybı olduğu zira güç artışı anlamında komik artışlara sebeb olmakta ve değmiyor.

Lee-on!
17-03-2015, 10:23
açıkçası size katılıyorum ve bende aman aman açık filtrenin öyle turboya fln zararı olacağına kesinlikle inanmıyorum ve doğrusu mekanik ve mühendislik anlamında düşünüldüğündede komik sadece.

burada bu filtreden maksimum mikron kalınlığında toz geçebilir, açık denildiysede adamlar kalkıp aralarını 3cm tutmamış herhalde :)

turbo dedidiğinizde ciddi anlamda güçlü metal ve dökümden parçaların 120,000rpm ile yani saniyede 2000 kez kendi etrafında tur atarak,evet SANİYEDE! dönen bir mekanizma.

özetle zerre kadar tozların o odacığa girme şansı bile olsa daha ulaşmadan sıcaktan yok olur, olmasada anında ortadaki güç ve hızdan yok olur asla zarar verme şansıda olmaz bence (tabi kalkıp safaride sürmediğiniz sürece).

burada asıl dizel ve açık filtrenin sıkıntısının bu tip filtrelerin genelinde bulunan yağ tabakası ve MAF sensörü hassaslığıdır diye neredeyse %100 eminim birde bu işin aslında biraz zaman kaybı olduğu zira güç artışı anlamında komik artışlara sebeb olmakta ve değmiyor.

Aynen hocam ben de onu diyorum. Hani arac stocksa zaten gerek yok ama ben kati egryi sökmüşüm, dümdüz boru çekmişim baştan sona, emmeyi oymusum kafam kadar, yazilim yapmisim tren gibi, simdi hava filtresi acik olsa noolur olmasa nolur :D Arkadaşın fiesta da bos degil sonuçta... Ben olsam takardım... Ama ben olsam yani :p

Tayfun.O
17-03-2015, 10:38

Nasıl yok olcak ? Fizik kurallarına aykırı toz yandı diyelim onun külleri yine motora gidicek sonuçta boru içinde kalan toz kapalı sistem oluyor biraz kimya bilgisi ile kapalı sistemde enerji ve madde kaybı yaşanmaz doğal olarak orada ki toz yansa bile başka bir maddeye dönüşüp yine motor onu çekicek

Yarbay
17-03-2015, 11:02
Nasıl yok olcak ? Fizik kurallarına aykırı toz yandı diyelim onun külleri yine motora gidicek sonuçta boru içinde kalan toz kapalı sistem oluyor biraz kimya bilgisi ile kapalı sistemde enerji ve madde kaybı yaşanmaz doğal olarak orada ki toz yansa bile başka bir maddeye dönüşüp yine motor onu çekicek

hocam valla çok polemiğe girmeyi istemiyorum ama açık hava filtresi modifiye dünyasında sunulalı, turbolu imprezalara, evolara, SX200lere, MR2 lere, supralara takılalı neredeyse 30 yıl olmuş ve söylediğiniz problem muhtemelen 10,000de birdir yoksa kimse bu derece nadir ve pahalı araçlara açık hava filtresi takmazdı değilmi?

kanadada 23 yıl yaşadım ve modifiyeye oldukça meraklı biriyim , burada herkesin yazlığı,yaylası,balık tutma sevdası, av sevdası, kumarı vs varken oradaki neredeyse tek tutku modifiye ve diyebilirimki türkiyedeki taksi sayısı kadar modifiyeli araç var piyasada orada ve turbolu araçların %99 açık hava filtreli ve ben daha ömrüm billah sorun yaşayan duymadım.

asıl likiddir yani su ve çamur oda cold air intake denilen uzun borularla aracın tabanına doğru yönlendirilen filtrenin yağmur,çamurdan dolayı motorun içine su almasıdır aksi takdirde ben tozdan şundan bundan dolayı asla ama asla bir sorun yaşayan duymadım mantıkkende saçma geliyor kulağa.

bugün birçok OEM filtre bile açık hava filtresi olarak sunuluyor piyasada, siz hiç traktörlerin, kamyonların, iş makinaların filtresini gördünüzmü öyle arabalardaki gibi kapalı değil gayet açıkta gayetde açık bir sistemle ve gayetde arabalara kıyasla çok kötü şartlarda şantiye tozlarına maruz kalarak çalışıyorlar ve dünyada milyonlarcası bu şekilde üretiliyor satılıyor değilmi?

pistonu 400-500gram,kolu 400-500gram,krankı 20kg olan ve 3000rmde yani saniyede 50 defa tur atan bir motorun yada dediğim gibi saniyede 2000defa tur atan bir turbonun miligramdan hafif, mikron kadar olan bir toz zerresinden etkileneceğini tartışıyorsak bence çok tartışmaya gerek yok bu işi 13 senedir yapıyorum ve çok açık dil, kalın harflerle diyebilirimki benim tecrübelerimle o asla öyle değil kardeşim :) yok öyle bir motor yada dünya.

diyorum ya polemiğe girmek istemiyorum ama bana saçma sizin fikrinize saygı duyarım,