PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Çukurova Üniversitesi Taşıt Pulu Saçmalığı (avukat arkadaslar konuya bekleniyor)

Mpower94
18-03-2015, 12:00
Herkese iyi günler belki duyan vardır çukurova üniverstesinde tasit pulu diye bir uygulama basladi. Eğer okula araç ile girmek istiyorsaniz bu pulu almak zorundasiniz fiyat saçmalığı şöyle ogrencilere 250tl okul personeline 10 tl kafe banka vb baska işletme personeline 500t olan saçma bir sistem Bazı arkadaslara mantıklı gelebiliyor aslinda ilk başta banada mantıklı geldi okul dışı çok fazla araç giriyordu ta ki fahiş fiyatları duyana kadar birde bunlada kalmayıp sınırlı pul basmışlar yani tanıdığı olan önceden haber alan yada duyar duymaz alanlardan sonra alamiyorsunuz ilk 4 günde mi ne bitmiş. Pulu olmayan araç hicbir sekilde giremiyor okul dışına parkediyor ordanda yürümesi derken otobüsle ayni zamana denk geliyor okula varış. Bende bunun üstüne öğrenci haklarını biraz araştırdım ve buldugumu aynen yapıştırıyorum.Sizden yardım bekliyorum nasil bir yol çizilmelidir diye Bimere şikayette bulundum bazi arkadaslarimda yazdi ama sonuc ne olur bilmiyorum. Bu uygulamayı başlatan birime gittigimde okula giren araclari azaltmak icin başlattık dediler para kazanma gibi bir niyetimiz yok dediler neden 250 tl o zaman dedigimde cevap alamadım 300 kisi almis olsa 75bintl para yapar az bir para değil görevli kisiye ya hiç araba almayın yada her öğrenci girsin dediğimde güldü gestapomuyuz biz dedi yardımlarınızı bekliyorum...

7. Her öğrencinin Üniversite olanaklarından ve öğrencilere tanınan haklardan yararlanma ve eşit muamele görme hakkı vardır

Bu Ankara üniversitesi sitesinde yaziyor link: http://oidb.ankara.edu.tr/?page_id=247
Haber için : http://www.milliyet.com.tr/cukurova-universitesi-ne-girmek-artik-adana-yerelhaber-584287/

CagkaN
18-03-2015, 12:20
üniversitelerde yeşil kampüs benzeri projeler hayata geçirildi. Kampüslerde otomobil trafiği, gürültü ve hava kirliliğinin önüne geçilmesi bisiklet kullanımının teşvik edilmesi amacıyla yapılıyor.

İtü'de de önceden herkes kampüse araçla girebiliyor öğrenci iseniz günlük 3TL ödüyordunuz.Bu proje kapsamında otopark ücretleri öğrenci öğretmen farketmeksizin günlük 25TL oldu bunu vermek yerine senelik pul/üyelik uygulaması geldi senelik 500TL (yanlış da hatırlıyor olabilirim ama böyle bir ücret) oldu. İlk başta herkes tepki gösterse de objektif bakılınca mantıklı bir uygulama.

Özellikle üniversite yaşlarında altında kendine ait otomobil bulup üniversite kampüsü gibi polisten uzak bir yerde olunca büyük tehlikeye dönüşen arkadaşlar vardı. Her okulda kampüs sakinleri bu durumdan ne kadar rahatsız olduklarını ve kaç tane kazaya sebep olduklarını söylerler.

slowmotion
2004 2005 yili gibi bir ara daha boyle yaptilar. Pul ucuzdu. Ben almistim. Uygulama 1 ay devam etti. Sonra kimse sallamadi. Yine ayni sey olur gibi geliyor. Aldigim pul okula kar oldu, almayanlara birsey olmadi

onursumer
oha cidden saçmalıkmış

nasıl bir araç yoğunluğu var bilmiyorum ama başka yolmu bulamadılar boyle salakça birşeye başvurmuşlar

bence saatlik ucret koysalar daha mantıklı ve caydırıcı oğrenci dışındaki araçlar için

MK8800
18-03-2015, 12:24
Ucret sacma derece de cok olmus ama bence gerekiyordu , okulda okuyan ogrenciden cok okumayanlar gelip arabayla piyasa derdinde oldugu icin bu yonteme basvurmuslardir .

jr1905
18-03-2015, 12:26
sizde yine taşıt pulu vs girebilme şansınız var ben Osmaniye Korkut Ata üniversitesinde okuyorum bizim kampüse kesinlikle hiç bir şekilde öğrencilerin arabayla girmeleri yasak okul yönetimi çok katı bu konuda.

Berkan
18-03-2015, 12:27
slowmotion un dediği gibi bizdede aynısından vardı allahın dagında kurtkoyde olan okula tutturdular stickersız giremezsiniz diye hem ön cama ufak, hem arkaya kör gözünü cıkartır büyüklügünde cam kadardı abartmıyorm :D (bedavaya veriolardı buarada) cogu kişi camına takmadı kenara köseye koyuyoduk ilk 5-10 gün sonra bıdı bıdılar yok almam etmeme döndü, senelerdir aynı güvenlikler oldugu icin hep girdik biz oda baska konuda en sonrasındada o sene baktı olmuylar saldılar gitti. şimdi durum ne bilmiyorm tabi sticker kalmadı bitti nedemekmiş.
hologramlı acaip bişey değilse takılı bir arabadan düzgünce cek resmini ozalitci 2 dakkada basar aynısını :D kim gelipte kontrol edicek

2jz
18-03-2015, 12:29
250 lira bandrol çok uygun geldi gözüme :) Bizim okuldada sınırlı sayıda basılıyor araç bandrolü otoparkın kapasitesinden dolayı olan bir durum bu, kampüsten kampüse değişebiliyor ve bahsettiğin ücretten çok daha yüksek. Parayı ödeyip park edecek alan bulamasan yine konu açacaktın para verdim bandrol aldım park yerim yok diye :) Örnek gösterdiğin ankara üniversintedede aynı şekilde sınırlı bandrol var yani :) Bandrol günü gelince hemen eft yapıp dilekçeyle alıyorum. Elini hızlı tutman gerekirdi

Mehmetmert
18-03-2015, 13:03
-Ya bana arkadaşlar ucuzlayacak ucuzlayacak bekle alma dediler almadım,şimdi almak istesemde alamıyorum.Öğrenciye ayrılan 200 kontenjan varmış ve buda dolmuş...
-Bimere biz toplu şekilde yazdık,hatta dilekçe veren arkadaşlarda oldu.
-Okuldan dilekçelerede cevap geldi,dışarıya araba park edebilirsiniz.Ring ayarlamaya çalışıyoruz diye.
-Benim bazı zamanlar cidden arabayla gitmem gerekiyor,ikinci öğretim olduğum için gece 11de bile bittiği oluyor bazen derslerin,o zamana otobüsü nerden bulacaksın.
-Kaldıki arabayla gelsen bile o saatte kapıya gitmek içinde otobüs lazım,yürüyerek en az 45-50dk sürer.
-Aslında cidden mantıklı bir karar verdiler,elini kolunu sallayan giriyordu üniversiteye,yanlız yıllık 500TL gerçekten fazla,Özel üniversitelerde bile bu kadar değil.
-Kaldıki herkesin elini kolunu sallayarak girdiği zamanlarda bile çok aşırı bir kalabalık olmuyordu.
-Söylentiler dolanıyor,yıllık 250 tl olcak,ikinci öğretime ek kontenjan açılacak...vs bekleyip göreceğiz.
-Ben arabayla gitmiyorum artık,dışarıda arabayı park edicek yer arıyorum,yer aradıktan sonra durağa yürüyorum,duraktan otobüse...Dersten çıkınca tam tersi otobüse bin,durakta in,arabaya yürü...vs cidden yorucu oluyor kampüs çok büyük.Otobüs arabadan daha rahat oluyor
-Bakalım ne olcak işin sonucu

aykutsafakyaman
18-03-2015, 13:06
Biz hic giremiyoruz ve gidip konusacagimiz biri de yok . Gene size 200 kisi hak taninmis .

Mehmetmert
18-03-2015, 13:06
250 lira bandrol çok uygun geldi gözüme :) Bizim okuldada sınırlı sayıda basılıyor araç bandrolü otoparkın kapasitesinden dolayı olan bir durum bu, kampüsten kampüse değişebiliyor ve bahsettiğin ücretten çok daha yüksek. Parayı ödeyip park edecek alan bulamasan yine konu açacaktın para verdim bandrol aldım park yerim yok diye :) Örnek gösterdiğin ankara üniversintedede aynı şekilde sınırlı bandrol var yani :) Bandrol günü gelince hemen eft yapıp dilekçeyle alıyorum. Elini hızlı tutman gerekirdi

Çukurova Üniversitesi cidden büyük,bundan 6 ay önce öğrenci olmasanız bile elinizi kolunu sallayarak içeri girebilirdiniz.O kadar kalabalıkta bile park edecek yer bulabiliyordunuz.Kaldıki hocaların ve çalışanların park yerleri ayrı.

Böyle dahamı güzel oldu gerçekten çok güzel oldu ama abarttılar biraz,gerçekten park edicek yer olmasa anlayacağım ama kocaman kampüs.
İkinci öğretimlerin bazen cidden arabayla gelmesi gerekiyor,öğrencide araba varsa ödesin mantığıda yanlış.Kendi adıma konuşuyorum kontenjan açıldığı halde ücretini verip alacağım ama bunu herkes veremez malesef.Herkes kendi arabasıyla gelmiyor,babasının,abisinin,ablasının...vs arabasıyla geliyor.Ben gene merkezi olduğum için bazı yerlere gidebiliyorum,merkezde oturmayanların otobüsle ulaşım sansı bile yok belirli bir saatten sonra.

Berat
18-03-2015, 13:13
Çukurova üniversitesinde kesinlikle park yeri derdi yok,hatta yanılmıyorsam Türkiyede en büyük kampüse sahip 5 üniversiteden biriydi.tamamen serseri tayfasını engellemeye yönelik bir uygulama olmuş gayet güzel yapmışlar ama öğrencilere biraz daha uygun fiyata yapılabilirdi.

EREN34
18-03-2015, 14:15
Amaç dışarıdaki adamı dışarda bırakmaksa neden para alınıyor ki? Dışardaki adamın parası mı yok? Amaç dışarıdan gelecekleri engellemekse,

koyarsın kapıya manyetik okuyucu, personel ve öğrenci kartlarını manyetik ile değiştirirsin. Kartını okutan içeri girer, okutmayan dışarıda kalır bu kadar basit.

Madem okulun parası yok, bu sistemin maliyetini otoparkı kullanacak olan personel ve öğrencilere yansıtırsın. Kimsede 1 kere para vermeye yanaşmamazlık yapmaz sanırım.

Y.Emre
18-03-2015, 14:16
Park yeri sorunu hikaye. Maksat tamamen para kazanma. Çukurovanın kampüsü içine rahat 2 okulu daha alır, o derece büyük yani kampüs zaten okul yol üstü falan değil sırf okul için yol açılmış resmen. :D

Ayrıca öğrenci olmayıp okula girmek isteyenler otobüse binip hertürlü giriyorlar sanırım hala, girişte kimlik kontrolü yok çünkü.

Dışarıdan girmeleri önlemek isteseler, mesela Antep gibi girişlerde sürekli kimlik kontrolü yaparlardı. Şuan bildiğim kadarıyla üniversite öğrencisi olmayan alınmıyor. Giriş için en azından antepteki üniversitelerin birinin öğrencisi olmak gerekiyor.

Bandrol konusunda 2004teki bandrolün aynısıysa bizdeki focusta duruyor sanırım bitane. :D Babam söküp atmadıysa vereyim birine bantla falan yapıştırır.

halilcakir
18-03-2015, 14:30
Allah Allah park yeri sorunu yok cümlelerini okuyunca ben herhalde her akşam farklı bir yere gidiyorum dedim.

Ben lisansıda orda okumuştum arabam yoktu otobüsle gidip gelirdim şimdi yüksek lisansıda aynı fakültede yapıyorum ve gayet otopark sorunu var akşamları.Her seferindede içimden hani acımızdan ölüyorduk diye söylenirdim hatta yer bulamayınca.Sonuçta burası devlet üniversitesi ve genelde daha doğu illerden gelen öğrenci popülasyonu mevcut hani kabaca daha dar gelirli öğrencilere hitap ediyor sanar insan.Bu arada bahsettiğim yer otopark kısmı öyle turlamaya gelmek falan değil yani.

Ben cumartesi gidip almıştım bandrolü ve bana güvenlik şefinin söylediği amaç öğrencilerin arabayla girmesini engellemek ve tam zamanında geldin sınırlı sayıda verilecek sonrasında verilmeyecek idi.

Sebep olaraksa hem park yeri sorunu hemde kampüs içi trafik kurallarına uymama hatalı park ve kazalar söylendi ki ben kazada gördüm hatalı kullanımda zaten bandrolle beraber kampüs içi kurallar ve ceza puanı uygulamasının olduğu broşürü verdiler.

Unutmadan ekleyim benim haberim kapıdan girerken güvenlikcinin bandrol uygulaması başlıyor alın yoksa giremezsiniz demesiyle oldu diğer gün gittim aldım.Şimdide ogs gibi çalışıyor zaten duruyorsun okuyor açılıyor.

Uygulamada yanlış olan tek kısım bence ringi düzenlemeden yapılmış olması.Otobüscüler fırsatcılık yapıyor vs insanlar mağdur oluyor en kısa zamanda bunu çözmeleri gerek

2jz
18-03-2015, 14:47
Kampüsteki trafik hayatını düzenlemek için bandrol çok önemli. Engelli yerine park edenlerin, akademik personelin yerine ve saçma yerlere araba koyanların, hız limitini aşanları (20-30km), araçlarıyla gürültü yapanların bandrolleri iptal ediliyor ve yenisini alamıyorlar. Fiyatların biraz daha aşağıda olması kısmına katılıyorum. Bizde biraz fazla satıyorlar vize final haftası yer olmuyor içeri giremiyorum yine mağdur oluyorum.

R.I.P
18-03-2015, 14:50
Burada da ''PRESTİJLİ SATIŞ'' prensibi var sanırım.
Personel 10 tl
Öğrenci 250 tl

Mehmetmert
18-03-2015, 15:06
-Yaklaşık 3 yıldır okula araba ile gidiyorum,hiçbir zaman yer bulamadığımı hatırlamıyorum.
-Sabah kalabalık olur anlarımda akşamları hiç kalabalık olmuyor,zaten saat 5 dediği anda okulda çalışan memuru şunu bunu herkes gidiyor.
-Şahsen Gıda-ziraat okuyanlara yer bol,Tıp falanda bol,eğitim ve mühendislik içinde R'lerin arkasından Bölüme kadar yer var.Tek sorunlu olan işletmenin oralar.Oranında sıkıntısı bölüm.Çok fazla kapasitenin üstünde öğrenci var.
-Ha madem trafiği azaltma dertleri var,o zaman orda çalışanlarada aynı fiyat yapsın(hocalar hariç),Yanlış anlaşılmasın net sayı veriyorum öğrenciye sadece 200 kontenjan tanındı,sadece 200 tane.Hadi 300 diyelim.Sabah okula gittiğinizdeki arabaları gördünüzmü?Her yer araba dolu bunuda fark ettinizmi?
-Ruhsattaki soyad ile orda çalışan herhangi bir memurun soyadı tutması yetiyor,sınırsız sticker alabiliyorlar.Hemde ömür boyu sadece 10tl vererek.

Bir diğer olayda:
-Sizin yıllar önce lisans yaptığınız zamanda
1-Balcalı Hastanesinin dışarıdaki 1000 arabalık otoparkı yoktu,herkes üniversitenin içine park ediyordu
2-Şu an dışarıaki 1000 arabalık yerin ne kadar kalabalık olduğunu görüyorsunuzdur,bunun içeride olduğunu düşünsenize
3-Eskiden kimlik bile sorulmuyordu dışarıdan elini kolunu sallayan girebiliyordu
4-Bu kadar şeye rağmen kalabalıktı evet ama araç parkedemeyecek yer yok demek gerçekten yanlış olurdu,yer bulamadım diyen 50-60 metre fazla yürüdüğünden öyle diyordur açık ve net.

Gelelim sonuca,madem trafiği düzenlemek istiyorsun.
-Öğrenciye yıllık 500 lira = Ticari otobüslere yıllık 500 lira...Sizce öğrenci ile ticari bir aracın aynı para ödemesi mantıklımı Hemde yıllık
-Öğrenciye yıllık 500 lira > Çalışan memura sınırsız 10 lira...Sizce bu doğrumu,bence hiçte doğru değil.Ha derseniz öğrencinin arabası olmaz,olsada parası var yukarıda yazdım sebebini.

Bana gelince,ben sınırlı bir sayı olduğunu bilmiyordum,sistemde daha tam oturmamıştı zaten biraz bekleyeyim öyle alırım dedim ve kalmamış.Kontenjan açılırsa alıcam ücretide umruma değil açıkcası.Fakat bu uygulamayı desteklediğimi,yada doğru olduğunu söylediğimi düşündürmez.
Kaldıki daha bu fotoğrafa sığmayan büyüklükteki bir kampüste,öğrenciler istenmiyorsa ve öğrenciden kaynaklı bir kalabalık oluyorsa ben birşey söylemiyordum dahada.
http://i.imgur.com/Zhewz61.jpg

dqn
18-03-2015, 15:07
Stıcker mantıklı bir uygulama ama fiyat ve izlenen politika yanlış..500TL nedir yahu..Bizim okulda 100lira..Ki bence 100bile çok.Her sene okula 20bin lira ver üstüne birde stıker parası ver benim zoruma gitmiyor değil.Çukurova da çok zalım davranmış.

Sezgin
18-03-2015, 15:08
Kimsede demiyor ki "aga burası bi üniversite, güvenliği, denetimi var. Devlete bağlı bi kurum. Millet nasıl kafasına göre giriyor ?"

Mehmetmert
18-03-2015, 15:09
Edit:Daha bir bu kadara sağ tarafta üniversitenin devamı var,büyüklüğünü azçok hesap etmişinizdir

63owen63
18-03-2015, 15:13
Balcalıya gelenler nolacak peki, normal ana kapıdan girip, sağa dönüp oralara bırakıyorduk hep arabaları. ya da kavşaktan sağa girip, arka taraftan çıkıyorduk hastahane arkasına?

halilcakir
18-03-2015, 15:21
Zaten bir efsaneye göre kampüs inşaatında hata olmuş.Normalde yurdun olduğu yerde hastane olup hastanenin olduğu yerde yurt olacakmış.

İktisadi idari bilimlerde gayet park sorunu var yani ben yaşadığımı biliyorum o yüzden park sorunu yok demek doğru değil.

Bana göre tek hatalı kısmı ringi düzenlemeden uygulamaya geçmiş olunması yoksa geç bile kalınmıştı.

Bana kalsa otobüsle gelenlerde dahil,hastane kısmının girişini ayırabilselerde herkes tek tek kimlik kontrolünden geçip girse bırakın araba girdi girmedi konusunu.

Aslında normali bu

Shadow_Dancer
18-03-2015, 15:56
2004 2005 yili gibi bir ara daha boyle yaptilar. Pul ucuzdu. Ben almistim. Uygulama 1 ay devam etti. Sonra kimse sallamadi. Yine ayni sey olur gibi geliyor. Aldigim pul okula kar oldu, almayanlara birsey olmadi

Aynen, bende çukurova mezunuyum.. Turkuaz kafenin önünde mal mal hareketler yapanlar yüzünden böyle bit uygulama olmuştu.. bende aldım pullardan, uygulama başladıktan sonra olaylar ciddi azalmıştı. Medeni bi toplum olsak bu olaylar yaşanmaz ama yapacak bişe yok

Mpower94
18-03-2015, 18:58
-Yaklaşık 3 yıldır okula araba ile gidiyorum,hiçbir zaman yer bulamadığımı hatırlamıyorum.
-Sabah kalabalık olur anlarımda akşamları hiç kalabalık olmuyor,zaten saat 5 dediği anda okulda çalışan memuru şunu bunu herkes gidiyor.
-Şahsen Gıda-ziraat okuyanlara yer bol,Tıp falanda bol,eğitim ve mühendislik içinde R'lerin arkasından Bölüme kadar yer var.Tek sorunlu olan işletmenin oralar.Oranında sıkıntısı bölüm.Çok fazla kapasitenin üstünde öğrenci var.
-Ha madem trafiği azaltma dertleri var,o zaman orda çalışanlarada aynı fiyat yapsın(hocalar hariç),Yanlış anlaşılmasın net sayı veriyorum öğrenciye sadece 200 kontenjan tanındı,sadece 200 tane.Hadi 300 diyelim.Sabah okula gittiğinizdeki arabaları gördünüzmü?Her yer araba dolu bunuda fark ettinizmi?
-Ruhsattaki soyad ile orda çalışan herhangi bir memurun soyadı tutması yetiyor,sınırsız sticker alabiliyorlar.Hemde ömür boyu sadece 10tl vererek.

Bir diğer olayda:
-Sizin yıllar önce lisans yaptığınız zamanda
1-Balcalı Hastanesinin dışarıdaki 1000 arabalık otoparkı yoktu,herkes üniversitenin içine park ediyordu
2-Şu an dışarıaki 1000 arabalık yerin ne kadar kalabalık olduğunu görüyorsunuzdur,bunun içeride olduğunu düşünsenize
3-Eskiden kimlik bile sorulmuyordu dışarıdan elini kolunu sallayan girebiliyordu
4-Bu kadar şeye rağmen kalabalıktı evet ama araç parkedemeyecek yer yok demek gerçekten yanlış olurdu,yer bulamadım diyen 50-60 metre fazla yürüdüğünden öyle diyordur açık ve net.

Gelelim sonuca,madem trafiği düzenlemek istiyorsun.
-Öğrenciye yıllık 500 lira = Ticari otobüslere yıllık 500 lira...Sizce öğrenci ile ticari bir aracın aynı para ödemesi mantıklımı Hemde yıllık
-Öğrenciye yıllık 500 lira > Çalışan memura sınırsız 10 lira...Sizce bu doğrumu,bence hiçte doğru değil.Ha derseniz öğrencinin arabası olmaz,olsada parası var yukarıda yazdım sebebini.

Bana gelince,ben sınırlı bir sayı olduğunu bilmiyordum,sistemde daha tam oturmamıştı zaten biraz bekleyeyim öyle alırım dedim ve kalmamış.Kontenjan açılırsa alıcam ücretide umruma değil açıkcası.Fakat bu uygulamayı desteklediğimi,yada doğru olduğunu söylediğimi düşündürmez.
Kaldıki daha bu fotoğrafa sığmayan büyüklükteki bir kampüste,öğrenciler istenmiyorsa ve öğrenciden kaynaklı bir kalabalık oluyorsa ben birşey söylemiyordum dahada.

Yazdıklarına katılıyorum ek olarak yanlış anlayan arkadaşlar olmuş ben pulun kötü olduğunu söylemedim bende öğrenci olmayanların girmemesinden yanayım ama pulun ücreti ve sınırlı olması çok saçma ortada bir haksızlık var sınırlı diye birşey olamaz alan arkadaşlar biraz empati yapın siz alamasaydınız pulu gene savunacakmıydınız bu sistemi? okula 1 tane araba girmeyecek dersin dışarıya otopark yaparsın ordanda ring sonra başlatırsın bu sistemi kimse bişey demez sonuçta okulda okuyan her öğrencinin aynı haklara sahip olduğunu unutmayalım.Bir öğrencinin girip diğerinin girememesi diye birşey söz konusu olmamalı

Volkann
18-03-2015, 19:02
bizim üniversitede yıllardır var bu uygulama fakat , bu kadar pahalı değil yıllık 50 tl mi neydi ben öğrenciyken , sayı sınırlaması yoktu ve pulun yoksa 1 2 sefer göz yumuyorlardı.

Yiğit G.
18-03-2015, 19:03
bizde de pul vardı mersin üni de.. 2001 de aldım yapıstırdım 2007 e kadar aynı pulu kullandım :D şimdi nasıl bilmiyorum.

ghibli06
18-03-2015, 19:10
1992'de girdiğim ODTU'de bu sistem vardı, otopark adetleri sayılmış bunların bir kısmı akademik, bir kısmı personel bir kısmı öğrenci kalanı ise misafir olarak ayrılmıştı... sarı sticker ve k.rengi stickerlar öğrenciler içindi ve de sadece kendilerine ayrılan renkteki otoparklara park edebiliyorlardı yoksa kelepçelenip ceza yiyordunuz (otomobil lastiği kelepçeleniyordu yanlış anlaşılmasın :) )... o yıllarda dönem harcımız 60 TL idi, sarı sticker ise 30 tl idi... sürat limiti 50 ve 30 km idi ve de son yıllarımda radar uygulaması da başlamıştı...

az küfür etmedik tabii bu sisteme ama sonrasında hemen her okula yayıldı gitti, güneye biraz geç inmiş o kadar :)

Shadow_Dancer
18-03-2015, 19:13

Bu fotografı koymayaydın iyiydi, hüzünlendim valla :)

rodya
18-03-2015, 19:18
cidden üniversite burası mı?
ben olsam buraya araba sokmayı tamamiyle yasaklarım.
biz okulun bilmem kaçıncı katından ufka bakınca deniz görünüyor diye sevinen insanlarız.
çok güzelmiş cidden

Shadow_Dancer
18-03-2015, 19:23
biz okulun bilmem kaçıncı katından ufka bakınca deniz görünüyor diye sevinen insanlarız.
çok güzelmiş cidden

Türkiyenin en iyi kampüslerinden birisidir.. Alırıdık ziraat fakültesinin satış merkezinden portakal şaraplarını, çıkardık tepelik bi yere akşam üstü.. Hem göl hem adana manzarasına karşı içerdik.. Güzel okuldur, ugramayalı çok zaman oldu..

Tunc.
18-03-2015, 20:59
Yalnız üniversite cidde güzelmiş, eğitim olarak nasıl ki yani Türkiye deki yeri? Biraz konu dışı olacak ama benim gibi hazırlananlar için faydalı olacaktır.

MBuğra
18-03-2015, 21:14
Kelepce uygulamasi bizim okulda da vardi, bir gun karadenizli bir arkadasimizin arabasina taktilar bu kelepceden. Normalde 50 lira ceza odeyerek actiriliyordu, ama arkadas karadenizli olunca cekiciyi aradi, arabayi o halde sanayiye cektirdi, sanayide de kelepceyi kestirip kenara atmisti.

Daha sonra guvenlik nerede bizim kelepce diyince, bilmiyorum nereye koyduysaniz oradadir demisti :D

Daha sonra guvenlik bir daha hic birsekilde o arkadasin arabaya ellesmedi :D

snan1910
18-03-2015, 21:53
2009 dan beri gazi üniversitesi iibf deyim. Hep vardı otopark stickeri. 2009 da 300tl ye almıştım, aynen sizinki gibi sınırlı sayıdaydı. sonra her yıl bir yolunu bulup akademik stickerı aldım :) bizde akademiklere bedava. Öğrenciye şuan 400tl sanırım.

brky33
18-03-2015, 22:12
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi araç giriş sticker yıllık 20-25 TL :)

2 seneye kadar 10 TL di %100 zam geldi diye kızıyorduk meğer bizde :)

onursumer
18-03-2015, 23:13
Bende sikayet ediyorum bedava otoparkin sonunda yer bulunca okula 2 dk fazla yuruyorum diye mevzuya bak :)

Kubilay
18-03-2015, 23:26
Sakaryaya her fırsatta söverim ama bu konuda şükrettim. En son 2 sene önce 50ye aldım bandrol 2 yıldır da bandrol falan yok. Bandrol varken de öyle sınır falan yoktu benim arkadaşın 1000 küsürlüydü bandrol numarası. Akademik personel öğrenci ayrı bu arada. İyi otopark varmış bizim okulda :)

Mpower94
18-03-2015, 23:46
Arkadaşlar sonuçta eski rektörümüzden kalan miras bunlara buyrun eski rektör ve yardakçılarının hortumladığı 1.2 milyon tl bunu örnek alarak yola devam edecekler anladığım
http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/sayistay-cukurova-universitesinde-1-2-milyon-tllik-usulsuzluk-buldu-ve-icra-takibi-baslatti

Y.Emre
18-03-2015, 23:46
Yalnız üniversite cidde güzelmiş, eğitim olarak nasıl ki yani Türkiye deki yeri? Biraz konu dışı olacak ama benim gibi hazırlananlar için faydalı olacaktır.

çok güzelmiş cidden

Burası :D zaten kampüsüne girme, bir daha başka okulda okumak istemezsin. Puan olarak çok yüksekte değil çok düşükte değil, tabi bölümüne göre. Maden, Makine, İşletme, Endüstri, Çevre konumlarıda çok güzeldir. :D Karşıda göle en yakın olan binalar bu bölümler. 2 yılımı çaldı benimde :D

Eğitim olarakta yine aynı şekilde. Ben inşaat ve makinesini biliyorum bu bölümlerde kötü değiller, ama anadoludaki üniversiteler arasında da parmakla gösterilecek kadar iyi değil bana göre. Eğitim anlamında sakarya olsun, kocaeli olsun antep olsun, uludağ olsun daha iyidir benim gözümde. Puanlamalardan bağımsız yazıyorum. 3. 4. sınıf öğrencilerine yada mezunlarına göre, tabi bence böyle..

Thracian
19-03-2015, 01:05
Sıkıntı yapmayın. Bi ofsete gidip aynı sticker i yaptırın

aybrskck
19-03-2015, 03:01
bizim okuldada 250 idi sanırım öyle hatırlıyorum üstelik birde kredi kartı geçmiyor gibi bir saçmalık vardı :D bende pul sistemine karşı değilim okulda cok fazla araba var giriş yolunda yaklaşık 1 km sağlı sollu park var ücretsiz olsa bu kadar adam arabayla okula girmeye kalksa ortalık karışır ki otoparklar zaten çakılı oluyor (herkes almasın diye böyle bir mebla belirlemişler) ama dediğiniz gibi bir durumda sizin okulunuzda böyle bir fiyat saçma olmuş park sorunu yoksa sadece öğrencilerin girmesini sağlıcak bir pul olur ve sembolik bir rakam talep edersin en kötü ihtimalle baskı parası çıksın gibisinden anladığım kadarıyla yaptıkları ticaretten başka birşey değil :)

Kakus
19-03-2015, 03:23
Arkadaş nasıl öğrencisiniz siz... Yapsanıza kendi pulunuzu kendiniz! Ben olsam hem kendime yapar, hem de fazla fazla yapar üçüne beşine bakmaz satardım. Hani ticari zeka, hani atılımcılık, hani o içimizdeki özgür kalmayı bekleyen kalpazanlık!?!!

aybrskck
19-03-2015, 03:39
ben yaptım zaten :D dağıttım ama satmadım zaten bi maliyeti yok ticari amaç gütmedim bikaç arkadasım vardı onlarda almamıştı verdim onlara :)

Mehmetmert
19-03-2015, 15:30
Ya sticker degilki bu tasarla bastir,hgs gibi.Stickeri okuyor plakayi tanimloyor kapiyi aciyor.
Neyse yillik 250tl olmus,mantikli simdi en azindan

kangomania
19-03-2015, 15:37
basit bir sticker değil malesef dışarıda yapilabilsin. Aynen hgs gibi.

dqn
19-03-2015, 16:14
Bizim okulunda stickırı hgs li.Ama giriş yokuşta olduğundan güvenlik uzaktan görüyo açıyo direk.Yokuşta kimseyi durdurmak istemiyo.Zaten hgs okuma yeri de geride..Orj stckrı alıp fotokopisiyle gezen bir sürü arkadaşım var.En kötü ihtimal okumuyor diyorlar.

Mpower94
19-03-2015, 17:18
ADANA – Çukurova Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler uygulamaya konulan taşıt pulu sistemine tepki gösterdiler.

Öğrenciler tarafından yapılan açıklamada, “Saygıdeğer basın mensubu arkadaşlar, bizleri korumak için bu akşam burada bulunan emniyet mensupları ve bu eylemde emeği geçen sevgili öğrenci arkadaşlarımız,

Bizler bu fakülteye eğitim almak amacı için gelen öğrencileriz. Eğitim için üzerimize düşen her türlü vazifeleri yerine getirmek zorunda olduğumuzu bilmekteyiz ve bunu da sonuna kadar yapmaktayız. Eğitimcilerin almış olduğu kararlara saygı duyar ve uygulamaya koyarız. Ancak eğitim adı altında yapılan, öğrenciyi para basma makinası gibi gören ve eğitimi ticarete çeviren bir zihniyetin karşısında oluruz.

01.03.2015 tarihinde uygulamaya konulan Taşıt pulu sistemi ile sayın rektörün “Bu uygulama güvenlik, yaşam konforu, çevre kirliliğinin önlenmesi ve malın korunması faydalarını sağlayacak” diyerek bu uygulamayı pozitif bir düşünceymiş gibi lanse eden stickerlı geçiş sistemini kabul etmiyoruz ve bu kararı alanları şiddetle kınıyoruz.

Bu üniversiteye kimlik göstermeden öğrenci olmayan elini kolunu sallayarak çok rahat girebilen kişiler var.Girişlerde bunlarla alakalı hiçbir önlem düşünülmemiş. Şimdi sayın rektöre soruyorum, Bu üniversitede özellikle dersi akşam olan ikinci öğr. Ve yüksek lisans öğrencilerinin giriş kapısından fakültesine kadar olan o uzun o karanlık yolda öğrencilerin güvenliğini ve ulaşımını nasıl sağlayacaksınız. bizler tek başımıza o yolda (özellikle bayan arkadaşlarımız) güven içinde yürüyebilecek miyiz?

Kampus içerisinde halk otobüslerinin ücretsiz olduğu söyleniyor ancak nedense otobüsler öğrencileri almak için durmuyorlar. Geçen 10 otobüsten biri ya duruyor ya durmuyor. Sayın rektörüm Siz bu kampuse gelen her otobüsün öğrencileri fakültülerine ulaştıracağının garantisini verebiliyor musunuz?

Madem ki amaçlarınızdan bir tanesinin de görüntü kirliliğini önlemek olduğunu söylüyorsunuz peki Sayın Rektörüm akşam öğretiminde böyle bir problemin olmadığını, yer bulma konusunda hiç kimsenin sıkıntı yaşanmadığın farkında mısınız ve özellikle yüksek lisans öğrencilerinin ödedikleri parayı göz önüne alarak bu uygulama dışında tutmayı hiç düşünmediniz mi?

Öğretim görevlileri ve üniversite çalışanları öğrencilerden daha mı fakir ki onlardan istenen ücret ile bizden istenen ücret arasında dağlar kadar fark var. Sizlere Anayasanın 10. Maddesi olan Kanun önünde eşitlik ilkesini bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Herkes, dil,ırk,cinsiyet,siyasi düşünce,felsefi inanç,din,mezhep,ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir. Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesini sağlamakla yükümlüdür. Hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz. Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadır.

Öğretim görevlilerine dönemlik 10tl olup öğrenciye her dönem 250tl olan otopark ücreti uygulamasının karşısındayız. Yüksek Lisans öğrencisi olarak dönem başında 4.175,00tl ders kaydı ücreti ödedik. Ve gelecek dönem bu rakam tekrar ödenecek. Bizler bu üniversiteye yeteri kadar para ödediğimizi düşünüyor ve bundan sonraki talep edilen paraların eğitim amaçlı değil öğrenciler üzerinden haksız kazanç sağlamaya yönelik olduğunu düşünüyoruz.

Bu uygulamanın sadece güvenlik, yaşam konforu, çevre kirliliğinin önlenmesi amacı ile yapıldığını hiç kimse bize iddia etmesin. Sizler az önce sorduğumuz hiçbir sorunun cevabını düşünmeden yapmışsınız buda demek oluyor ki amaç bizleri korumak değil eğitim hayatımızı zora düşürmek, öğrencileri eğitimden soğutmak ve üniversiteden uzaklaştırmaktır. Bu adaletsiz uygulama yüzünden bir çok sınıf derslerini dışarıda işlemek zorunda kalmıştır.

Bizler bugün buraya hiç ücret alınmasın diye toplanmış değiliz. Yapılan yanlış uygulamanın farkına varılmasını istiyoruz. Ya öğretim görevlileri ve çalışanlardan 250tl alınsın , ya da öğrencilerden de 10tl alınsın

Bu uygulamanın herkes için ama herkes için aynı olması, ve yapılacak ücretlendirmenin öğrenci bütçesi düşünülerek makul bir ücret olarak belirlenmesini istiyoruz.”

Expres gazetesi haberi

sadettin
19-03-2015, 17:22
Bu paraları atılım üniden beklerdim stickera para vermek saçma geliyo açıkcası

kelalper
19-03-2015, 18:26
hey allaam yaa 2000 yılında okula bisikletle gitmeye başladım. İlk başta bisikleti okulun içine koymama izin veriyorlardı. Sonra dediler ııh koyamazsın dışarıda yer bul. Lan şirinevlerin göbeğinde nereye koyacam. Arabayla gittiğim zaman koyduğun otoparka gittim arka sokakta. Abi aylık 50 lira alalım senden dedi ki arabaya 100 veriodum. Motorsiklet tarifesi yaptı. Okula dilekçe verdim sağlıklı yaşam için artık arabamı kullanmıyorum okula bisikletle gelmek istiyorum ama koyacak yer bulamıorum o nedenle bisikletleri park edilen sistemden koyun hem de diğer öğrencilere teşvik olur diye. Öğrenci işlerine durumu sordum 2 gün sonra. Kadın ya senin araban var ben biliyorum neden kullanmıosun onu dedi.Mantık değişmiş demek ki. :D

Mehmetmert
19-03-2015, 19:11
Su sekilde motorsikletinizede bisikletinizede sticker almadan giremezsiniz zaten iceri,tani ana kapidan :) bisikletle ve motorla giricek bir ton delik var zaten :)