PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Projeden ev al - sat yapmak

Yiğit G.
19-03-2015, 16:10
Beyler geçen aylarda burda bir konu vardu şu kadar paraya ne iş yapılır diye , orada birileri projeden ve al sat çok karlı demişti , biraz araştırdım hakkaten yerinden aldıktan sonra ciddi karlar elde edilebiliyor.Birkaç aydır araştırıyorum bu işi.. Yakında işimden ayrılıcam , bu işi kafama koydum.1 m gibi bir parayla bu işe girmeyi düşünüyorum.Ama problem şurda mesela 80-100 bin civarı 8-10 daire almak mı karlı olur yoksa daha pahalı ama 3-4 dairemi mi ? Sürede önemli tabi mesela yeni başlanıcak bir proje ile ilgili görüştüm anahtar tesliminde %50 kesin kar diyor adamlar ama 24 ay ? Çok uzun değil mi... ? Şirket kurup mu yapmak mantıklı yoksa kendi üstüme kardeşim üstüne falan alıp mı ? Bu işi yapan varsa biraz akıl verebilir mi ?

muzurasd
19-03-2015, 16:38
Öncelikle sa yiğit bey dediğiniz rakam bu ise girmek için mantıklı ben proje sektorundeyim. Şu an piyasa biraz durgun hem yapıp hem satım 2010 yıllarındaki ivme yok lokasyona göre yatırım yapılabilir 1+1 daire alınıp 7-8. Civarında satılır bunlarda beylikdüzü tarafı fakat o kesimde şişmiş piyasa doymuş ıstanbul daki çok fazla yüksek yapi projede çalıştım proje anlaminda kar marjı eskisi kadar fazla değil.
Benim önerim kafanızda lokasyon belirleyin sonra daire tipi belirleyin satacaginiz müşteriye göre yatırımı ona göre yapın

Ahmet Saraçoğlu
19-03-2015, 16:40
Ankarada 500 ü bizim , bikaç ortak total 1 - 1.3 gibi bi rakamla arsa al sat işine girdik yaz başından beri.Kısa vadede getirisi çok daha iyi.Yazın 60 a aldığımız 500m2 4 kat imarlı parseller(min 8 dairelik , kot varsa daha fazla) şimdi 110 120 bandında.Bu arada istanbulda oturuyoruz , duruma göre gidip alıp geliyoruz.Düşünün mantıklı gelirse irtibata geçelim.

muzurasd
19-03-2015, 16:42
Ahmet dediği mantıklı veya o sermayeye sen yap sat

Tayfun.O
19-03-2015, 16:53
valla baska illeri bilmem de burada projeden 180 110~120 metrekare daire alıp 400 okutuyorlar :)

free-hifi
19-03-2015, 16:54
vadi kule inşaat bizim firmanın projesi 3 4 ay içinde bitecek satış ofisine gidin görüşün mantıklı bir yatırım olacaktır.

KÖROĞLU
19-03-2015, 16:55
o kadar nakit var ise neden kendiniz yapmıyorsunuz ?

Şahsen böyle bir meblağı 3. kişilere asla emanet etmezdim.

Takip ettiğim için çok iyi biliyorum küçük ve büyük çaplı birçok şirket projeden satarız düşüncesiyle işe girip sonunda batıyorlar.

İnşaat şirketleri genel itibariyle net işletme sermayesi düşük firmalardır bu da batmalarının en büyük nedenidir.

Açıklamak gerekirse temeli atarım proje üzerinden satış yapar gelen parayla binanın geri kalanını yapar bitirir teslim ederim.

En ünlülerinden batanlar için örnek vermek gerekirse Ukra - Fi yapı vs. Bu firmaların geçmişini ve batış hikayelerini mutlaka irdeleyin.

Bu da elde para olmadan iş yapmak demek, inşaat piyasası ***** yüksek rakamların döndüğü bir piyasa, kaldı ki İstanbul rakamsal olarak aşmış durumda.

Ayrıca şahsi olarak emlak ve araç konusunda her zaman para bi yana anahtar / tapu bir yana şeklinde işlem yapmak bence en sağlıklısı.

Ayrıca girdi fiyatlarının dövize bağlı olarak bu kadar yükseldiği ve piyasa da belirsizliğin arttığı dönemde bu tarz bir yatırımı asla yapmazdım.

Nacizane öneri olarak kelepir düşürüp alır akabinde de satardım.

Baba emlakçılık yaptığı için biliyorum, İst. dan bir müşterimiz var bir fiyat aralığı belirliyor ve o rakamda hesabına gelen ya da acil satılık yerleri alıyor.

Bütçesi de sizin rakamın yarısı kadar var yada yok kazandığı parayı duysanız inanamazsınız.

Y.Emre
19-03-2015, 17:10
+1 takipteyim. Bu iş Adana-Antep tarafında nasıl bilen varmıdır acaba?

KÖROĞLU
19-03-2015, 17:12
bir hatırlatma, kendiniz ya da kardeşiniz üzerine almanızın bir esprisi yok, 5 yıl içerisinde elden çıkartılan gayrimenkuller "değer artış kazancı" sebebiyle gelir vergisine tabidir.

Alım satım işini kendi üzerinize yapacaksanız eğer zaten bir süre sonra vergi dairesi tarafından incelemeye takılırsınız.

O yüzden en temizi başında şirket kurarak bu işe girmek daha sağlıklı.

Ayrıca alım işleminde emlak bedelini tapu harcını daha az ödemek için düşük göstermeyin.

Satın alacak kişi aldığı değer üzerinden göstermek ister ise kazanç çok görüneceği için vergisel olarak dezavantaj sağlar.

Örnek olarak evi 200 bin e aldınız ama tapu da 100 bin yazdınız, 250 bin'e de satacaksınız, Alıcı değeri 250 bin olarak yazdırırsa sizin vergi matrahınız (tapuda yazılı olan değer esastır) 250 - 100 = 150 bin olacaktır.

desibel
19-03-2015, 17:13
Bende az çok bu sektörün içindeyim 1m keş bu şekilde kullanılmaz bence hemde kesinlikle şuan manav bakkal bile inşaat yapıyor güven olmaz yada şahsen ben güvenmem...

O kadar canlı parayla kendin yaparsın yada ben inşaat sektöründen para kazanıcam diyorsan git 10-15 emlakçıyla kanka ol bu emlakçılar kentsel dönüşümün girmediği yerlerden olsun mümkünse..

Onlar sana istediğin kadar hurda bitik daire bulur yok parasına alırsın içine 20-30 bin - + harcar ciddi karla satarsın ticaretten beklentin ne bilmiyorum ama bu işi yapıpda ciddi paralar kazanan bildiklerim var...

ikuybu
19-03-2015, 17:20
Abi bu sektörde biri olarak nacizane tavsiyem,geçmişi olan sağlam inşaat firmalarından gidip 7 8 tane değilde tek tek yavaş yavaş almak.istanbul piyasasını bilmiyorum ama yeni yerleşim yerleri olan şehirlerde şansınız çok daha yüksek.Mesela k.maraştan örnek verym yeni yerleşim yerlerinde %150 lere yakın karla satıyorlar :)

Tayfun.O
19-03-2015, 17:24
1m paran varsa insaat sirktiyle direk anlasın derim bir miktar daha kredi cekip 5 6 katli yapip paranizi en az %50 dedegerlendirirsiniz müteahhit le anlasmayin derim ama en rahat al sattır proh
proje bitmeden alip satmak acaip karlidir

Y.Emre
19-03-2015, 17:32
bir hatırlatma, kendiniz ya da kardeşiniz üzerine almanızın bir esprisi yok, 5 yıl içerisinde elden çıkartılan gayrimenkuller "değer artış kazancı" sebebiyle gelir vergisine tabidir.

Alım satım işini kendi üzerinize yapacaksanız eğer zaten bir süre sonra vergi dairesi tarafından incelemeye takılırsınız.

O yüzden en temizi başında şirket kurarak bu işe girmek daha sağlıklı.

Ayrıca alım işleminde emlak bedelini tapu harcını daha az ödemek için düşük göstermeyin.

Satın alacak kişi aldığı değer üzerinden göstermek ister ise kazanç çok görüneceği için vergisel olarak dezavantaj sağlar.

Örnek olarak evi 200 bin e aldınız ama tapu da 100 bin yazdınız, 250 bin'e de satacaksınız, Alıcı değeri 250 bin olarak yazdırırsa sizin vergi matrahınız (tapuda yazılı olan değer esastır) 250 - 100 = 150 bin olacaktır.

Bu konuda tapuda ödenen alım satım vergisi %4tü, Kazanç vergisi % kaç acaba ? Hangi durumda daha fazla vergi ödenmiş olunuyor?

ECD
19-03-2015, 17:48
Genç ve girişimci ruhumla takipteyim:)

Yiğit G.
19-03-2015, 18:14
teşekkürler herkese tek tek cevap veremicem toparlayıp yazıcam

Arsa işinden hiç anlamam , daire ise bende yeni daire aldım baya araştırdım azda olsa daire işinden anlarım ama arsa ıhhh hiç ilgim yok.Biraz daha riskli gibi arsa işi ama araştırıcam hiç düşünmemiştim

Batan firmalar oldugunu biliyorum ama ben riske girmeden daha çok şu anda revaçta olsan sağlam firmalardan almayı dusunuyorum.Atıyorum sur yapı vitrin projesi yapıyor şimdi ordan 2 tane 1+1 almak ne kadar riskli olabilir ki ? Ha vardır belki her işte oldugu risk ama çat diye batarmı ? Batsa da teminat veriyorlardır heralde bi şekilde alırım paramı.. Ha birde zaten inşaat firması olan dostlarımızda var şu an bu işe yakın bir iş yaptıgımız için güvenilir olmayan yerden almam zaten...

Desibel arkadaş manav bakkalda bu işi yapıyor güven olmaz dedin de yukarda belirttiğim gibi zaten manav bakkalın yaptıgı binalardan alıcagımı sanmam.Ama bitik daire alıp onu toparlayıp satma mantıklı.Olabilir.

İnşaat şirketi ile anlaşıp direk binaya girme bana daha riskli geliyor sonuçta sur yapı gelipte benimle anlaşmaz koca şirket eee xxx tanımadıgım ufak yatırımcı ilede bu işe girmem zaten..

Ha bide şu var illa sıfır daire alıcam diyede bir şart yok... Ben su an oturdugum daireyi inanmıcaksınız ama 120 bine aldım 1.5 sene evvel... Hemde maltepe sahilde şu an ederi 250-300 bin arası.Yan dairem 330 bine satıldı... Nasıl aldım burayı çok arastırdım sürekli gezdim daireleri ve sonunda çok acil satması gereken birine denk geldim ve aldım... Bu tarz evlerde arastırıp alabilirim.

XSi
19-03-2015, 18:17
Sen yap sat diyenler

1- herkese kat karsiligi vermezler, guvenilir referans insaatlar yapmis olman lazim

2- isi hic bilmeyen biri icin, kalfa ile usta ile nalburla betoncuyla ugrasmak kolay degil.

İsi ogrenene kadar, kotu durumdaki ev alip, tadilat yapip satmak olabilir.

Karakuş
19-03-2015, 18:32
Eğer vaktiniz varsa, Küçük şehirlere konsantre olun. oralarda ki projeleri araştırın. Misal; Bilecik-Kütahya-Isparta vsvs.

huseyinturk
19-03-2015, 18:39
Sen yap sat diyenler

1- herkese kat karsiligi vermezler, guvenilir referans insaatlar yapmis olman lazim

2- isi hic bilmeyen biri icin, kalfa ile usta ile nalburla betoncuyla ugrasmak kolay degil.

İsi ogrenene kadar, kotu durumdaki ev alip, tadilat yapip satmak olabilir.

Aynen katılıyorum, özellikle istanbul çakal dolu resmen. Kendim inşaat mühendisiyim, çorluda ciddi tecrübem var bir çok bina bitirdik, denetimini yaptık, şirket adına kendimiz yaptık vs. Orda olsa korkmam girerim ama istanbul öyle değil.
Sağlam firmalardan bu al sat mantıklı aslında, mesela şuan şefliğini yaptığım projede 1 ay öncesine oranla yüzde 10 artış yaptık fiyatlarda, tuğla işleri yeni bitti henüz satışlarda baya hareketlilik var. Bina ilerledikçe fiyat artışları devam edicek eylül sonu gibi teslimde tahminim şuana göre yüzde 30ları bulur artış. Oturum başladıktan bir süre sonrada bu artış devam eder. Ama özellikle güvenilir firma çok önemli, projede kullanılan ürünlerin kalitesi, firmanın sorunlara karşı projenin arkasında olması vs gibi.

sportwagon
19-03-2015, 18:43
Sinpaş,dumankaya, özyazıcı vb.. şirketlerin kartal, maltepe , pendik ,taşdelen bölgeleri öncelikli olmak üzere 2+1 lansman fiyatlarıyla ev alınıp 2sene sonra nakite dönebilinir. Ama şunuda belirteyim inanın istanbulda fiyatlar tavan durumda kadıköy bölgesi(erenköy,suadiye,göztepe) hariç satışlar çok durgun. Fikirtepe de başlıyacak projeleri takip edin derim 1 milyon istanbul gibi bir yerde bu iş için para değil hele siz yapın sözüne sadece gülüyorum :)

eyuparsln
19-03-2015, 18:57
4 yildir unlu bir insaat sirketinde calisiyorum
cok yanlis bir secim yapmassaniz kazanirsiniz
bennim sahit oldugum rakamlar
cengelkoy de.bir proje icin 1 milyon$ lik ev 3 yilda 2,3milyon$
halkalida 200k tl lik ev 2 yilda 450k tl
kartalda 300 k tl lik ev 450k tl

inanmasi zor ama fiyatlar boyle ve satiliyor
benden sana tavsiye avrupa yakasindan yana tercih yap
begenmediniz halkali coplugu kartal dan daha cok prim ve satis yapiyor.

su aralar gozler kayasehirde

turbo&quattro
19-03-2015, 19:00
2013 kasimda beylikduzunde unlu bir siteden projeden ev almak icin gorusmeye gitmistim havuz vs manzarali 1+1 icin 119tl fiyat vermislerdi. 2014 eylulde ciddi almak icin gitmistim verdikleri fiyat 210 tl idi. Emlak kazandiriyor.

erhanaytac
19-03-2015, 19:03
çok acil satması gereken birine denk geldim ve aldım... Bu tarz evlerde arastırıp alabilirim.

Kesinlikle yapmanız gereken bu bence.
Ufaktan başlayarak elinizdeki sermayeyi büyütmelisiniz.
Daha sonra bu işte tecrübe kazandığınızda belki bir inşaat firması kurarsınız.

muzurasd
19-03-2015, 19:36
teşekkürler herkese tek tek cevap veremicem toparlayıp yazıcam

Arsa işinden hiç anlamam , daire ise bende yeni daire aldım baya araştırdım azda olsa daire işinden anlarım ama arsa ıhhh hiç ilgim yok.Biraz daha riskli gibi arsa işi ama araştırıcam hiç düşünmemiştim

Batan firmalar oldugunu biliyorum ama ben riske girmeden daha çok şu anda revaçta olsan sağlam firmalardan almayı dusunuyorum.Atıyorum sur yapı vitrin projesi yapıyor şimdi ordan 2 tane 1+1 almak ne kadar riskli olabilir ki ? Ha vardır belki her işte oldugu risk ama çat diye batarmı ? Batsa da teminat veriyorlardır heralde bi şekilde alırım paramı.. Ha birde zaten inşaat firması olan dostlarımızda var şu an bu işe yakın bir iş yaptıgımız için güvenilir olmayan yerden almam zaten...

Desibel arkadaş manav bakkalda bu işi yapıyor güven olmaz dedin de yukarda belirttiğim gibi zaten manav bakkalın yaptıgı binalardan alıcagımı sanmam.Ama bitik daire alıp onu toparlayıp satma mantıklı.Olabilir.

İnşaat şirketi ile anlaşıp direk binaya girme bana daha riskli geliyor sonuçta sur yapı gelipte benimle anlaşmaz koca şirket eee xxx tanımadıgım ufak yatırımcı ilede bu işe girmem zaten..

Ha bide şu var illa sıfır daire alıcam diyede bir şart yok... Ben su an oturdugum daireyi inanmıcaksınız ama 120 bine aldım 1.5 sene evvel... Hemde maltepe sahilde şu an ederi 250-300 bin arası.Yan dairem 330 bine satıldı... Nasıl aldım burayı çok arastırdım sürekli gezdim daireleri ve sonunda çok acil satması gereken birine denk geldim ve aldım... Bu tarz evlerde arastırıp alabilirim.

Maltepe de o rakama nasıl buldunuz bende yıllardır maltepedeyim hiç denk gelmedim

rahatsız
19-03-2015, 19:39
besiktaş'ta bir kardesim vardı, 300 bi tl gibi emlak icin oldukca düsük bir sermaye ile bu işe girdi, 4 sene sonunda serveti 3 milyon civarında. ama bu bildiginiz bitik daireleri alıp tadilat vs yaparak ciddi karlara satıyordu. en son maliye pesine düstü. yırttı mı bilmiyorum. dikkat etmek lazım.

rahatsız
19-03-2015, 19:40
bu arada esimde projeden ev alıp magdur olanlardan, osmanlı inşaat. ahh osman bakırcı ahh.

ben cok korkuyorum su projeden ev alma isinden. 4. sene oldu, hala en ufak ilerleme yok.

rodya
19-03-2015, 19:42
Son bikaç yıldır artan ivmeyle yükselen emlak piyasasını bence unutun. Bu yıl gerçekleşecek kriz patlağından sonra emlak balonu patlayacak. O yüzden doğru konumlanmanızı tavsiye ederim ki elinizdeki parayı ikiye katlayacağım derken bi anda yarıya indirmeyin. Bahsettiğiniz şeyi 3 sene önce yapacak olsanız şuan 3'e 5'e katlamıştınız ancak her yönden kriz sinyalleri gelirken, bu krizin ilk olarak paranın sürekli yanlış aktığı emlak piyasasını vurması kaçınılmaz.
He illa alıcam bişeyler diyorsan bişey diyemem ama kendim yapıcam dersen eğer alibeyköy tarafına bi göz at. erdogangiller etrafa kendi sitelerini kurmaya başladı çoktan. hemen akabinde şuan metro çalışması var. 3 katlı tüp geçidin girişinin burdan olacağının duyurusu da yapıldı.

BaDCaT
19-03-2015, 19:45
emlak bir balon fiyatlar sisiyor ama alim gucu dusuyor cok fena patlayacak surekli insaat yapiliyor.. 1milyon nakit varsa vadeli hesaba koyun dursun yasayin dertsiz basa dert olur.

buda.pest
19-03-2015, 19:55
+1 takipteyim. Bu iş Adana-Antep tarafında nasıl bilen varmıdır acaba?

Bende Adana ve özellikle Antepte merak ediyorum bu durumu.Bir bilen varsa süper olur..

Tayfun.O
19-03-2015, 20:05
emlak bir balon fiyatlar sisiyor ama alim gucu dusuyor cok fena patlayacak surekli insaat yapiliyor.. 1milyon nakit varsa vadeli hesaba koyun dursun yasayin dertsiz basa dert olur.

Abi kentsel dönüşüm başladığı icin yine patlamaz

Yiğit G.
19-03-2015, 20:38
Maltepe de o rakama nasıl buldunuz bende yıllardır maltepedeyim hiç denk gelmedim

hergün 2 saatte bir sahibinden com a refresh yaparak :) her haftasonu daireleri gezerek.

Shadow_Dancer
19-03-2015, 21:03
4 yildir unlu bir insaat sirketinde calisiyorum
cok yanlis bir secim yapmassaniz kazanirsiniz
bennim sahit oldugum rakamlar
cengelkoy de.bir proje icin 1 milyon$ lik ev 3 yilda 2,3milyon$
halkalida 200k tl lik ev 2 yilda 450k tl
kartalda 300 k tl lik ev 450k tl

inanmasi zor ama fiyatlar boyle ve satiliyor
benden sana tavsiye avrupa yakasindan yana tercih yap
begenmediniz halkali coplugu kartal dan daha cok prim ve satis yapiyor.

su aralar gozler kayasehirde

Ben 2006'dan beri halkalıda oturuyorum. 2010 senesinde 120 bin liraya aldıgım dairem şu anda raiç bedel olarak 270-300 bandında.. Evet alınıp satılıyor fakat yavaştan durma başladı.. Burayı bu kadar popüler hale getirenlerde sivil havacılık sektöründe çalışanlar.. 3. havalimanı yapılıpta bu sektörde çalışanlar buradan çıkmaya başlarsa bu ivmelenme tam tersine döner..

Ayrıca Atakent bölgesinde evler artık çok fazla kar ettirmez kanımca çünkü satanların tamamı sizin rant payınızıda almak istiyor. Tokinin yaptıgı 11 ile 20 yaş arasında evlere istenen rakamlar artık komedi boyutunda :)

onursumer
19-03-2015, 21:27
çok acil nakit ihtiyacın olmadığı surece emlak hep kazandırıyor

istanbulda kentsel donuşum ile ozellikle birçok semt değer olarak katladı ve bu donemde eski daire alanlarda çok fazla kar ettiler

Eworen
19-03-2015, 21:43
Isin icindeyim asil is olacaksa asla tavsiye etmem
Garantisi yok kestirmek zor olabilir tutar dersiniz yerinde kipirdar belki balon patlar elde kalir
Ben mesela Akbati dan ev almistim kesin tutar dedim, dedik.. 4 sene olmus kipirdama bile yok hayatimin yatirim hatasi oldu
Dusuk ihtimali soyluyorum guzel kar edersiniz neden dusuk ihtimal fiyatlar genel olarak acayip sacma noktalara tasindi
Alanlarin bircogu yatirimci kar etmezse dokunmaz ama ya tutarsa diye aliyor
Ama tekrarliyayim kenarda kullanilmayan unutalacak parayla ek is olarak yapilmasi lazim
Illa denemek isteniyorsa degerli bir ilce semt te eski daire alip ufak tadilatla ufaktan ufaktan kesin kar edilir cunku boylesi yerlerde yeni proje pek yoktur ev alacaklar icinde yenilenmis olanlar daha albenili oluyor
Neyse hayirlisi olsun

ozgurluk
19-03-2015, 21:44
Nakitim varsa elinde tut bekle hocam.

Fed faiz arttirdiginda ki oyle yapmasi bekleniyor. Bu konut kredilerini etkiler bu da insaat sektorunu ciddi etkiler. Fed acikladimi onuda bu hafta takip edemedim ama bak cok onemli bu faiz arttirimi mevzusu, buna gore pozisyon almani tavsiye ederim.

coastguard
19-03-2015, 21:59
fed kararını açıkladı en az 2 ay daha faiz yok, hem şu aralar arttırmasına gerekde yok doları kullanarak tüm avrupanın canına ot tıkadı

Y.Emre
20-03-2015, 00:07
Bende Adana ve özellikle Antepte merak ediyorum bu durumu.Bir bilen varsa süper olur..

Adana'da fiyatlar şişmiş durumda şuan Türkmenbaşı çevresinin maşallahı var. Bir kaç yıl içinde Kabasakal tarafının açılmasını bekliyorum ben.

Thracian
20-03-2015, 01:34
Beyler geçen aylarda burda bir konu vardu şu kadar paraya ne iş yapılır diye , orada birileri projeden ve al sat çok karlı demişti , biraz araştırdım hakkaten yerinden aldıktan sonra ciddi karlar elde edilebiliyor.Birkaç aydır araştırıyorum bu işi.. Yakında işimden ayrılıcam , bu işi kafama koydum.1 m gibi bir parayla bu işe girmeyi düşünüyorum.Ama problem şurda mesela 80-100 bin civarı 8-10 daire almak mı karlı olur yoksa daha pahalı ama 3-4 dairemi mi ? Sürede önemli tabi mesela yeni başlanıcak bir proje ile ilgili görüştüm anahtar tesliminde %50 kesin kar diyor adamlar ama 24 ay ? Çok uzun değil mi... ? Şirket kurup mu yapmak mantıklı yoksa kendi üstüme kardeşim üstüne falan alıp mı ? Bu işi yapan varsa biraz akıl verebilir mi ?

1m için 3-4 daire olmalı 2+1 yada 3+1 olmalı. Konut pazarında BALON konusunda tartışılıyor, kimine göre ev adet balonu var, kimine göre ev sayısı normal ama fiyatlar uçtu balonu var. Çok ev alsan çok al sat yapman lazım.

Gökhan Bilgin
20-03-2015, 01:54
Hazır bu kadar inşaat işiyle uğraşanı görmüşken sorayım 2012 mayıs'ta ev aldık sıfır 9 katlı apartmanın 3. Katı bundan önce orurduğumuz ev 20 senelikti ama üst daireden ya da alt daireden konuşma ve ayak sesleri gelmiyordu şimdi biz bu evi 160 bine almıştık ve şuan 250 yapar diyorlar yani sonuç olarak bu yeni evlerde lafa gelince herşey son sistemde neden ses geçiriyor :D

ALPER-VNS
20-03-2015, 02:46
Beyler ben de iç mimarım kimsenin kahrını çekmemek için evalıp tadilat yapıp satmayı düşünüyorum ama korkum şu.. Apartmanda zaten dairelerin ederi belli.. Benim evim diğerlerinden çok güzel olacaktır ama bizim insanlar ***** e yan daire 200.000 sen istiyosun 300.000 demezler mi?

Yada Ankara için konuşuyorum 200e aldık yaptık 300 istiyoruz yıldızda ev atıyorum.. 300e oran sitesinden (daha iyi bir muhitten) daha kötü bi ev alırım diye düşünmez mi insan psikolojik olarak

jnrjames
20-03-2015, 03:05
Genel kanı fikirlere katılıyorum. Yatırım yapılacaksa tok satıcı olmak gerekli. Birçok kişininde belirttiği gibi kenarda duran bir para ise değerlendirilebilir tabi ancak herhangi bir para ihtiyacı durumunda sorun çıkabilir.

Yerinizde olsam paranızın 5 te 1 i ile kelepir ev alıp satmayı denerim.

Tüm parayı bikaç firma dahi olsa projeden satın almak demek bahsi geçtiği gibi 2 senelik bir zamana tekabül eder ortalama. Böyle büyük meblaları çok daha hızlı yatırım yapabileceğiniz malzemeler var. örneğin iplik/kumaş vb. gibi toplu tekstil malzemeleri bile olabilir. 200 bin TL gibi mebla ile bu tarz bişeyler denerdim.

İnşaat sektörünün içinde olan biri olarak bende Balon durumuna inanıyorum. Birşekilde patlayacak, Nakiti olan buhranı atlatacak. Olmayanlar hedeflediği kar marjının altına satacaklar dairelerini/yatırımlarını. Onun yerine Küçük şehirlerden daire,dükkan bile düşünebilirsiniz. Merkezi yerlerde ki dükkan statüsünde ki yatırımlar daha kısa sürede daha büyük kar marjı ile oynama imkanı sağlayabilir. Kendi şehrimden örnek verirsem Kırklareli. İnşaat sektöründe olan herkese tavsiye ederim. Kırklarelini araştırın illaki yatırımınıza uygun birşeyler bulunur.

LnchCntrl
20-03-2015, 07:08
Sürekli yapmak istediğim bir işti, ilgiliyim çünkü kar marjı beni cezbediyor. Bulunduğum şehirde ev almak şart gibi bişeydir . Hergün yeni yeni inşaatlar temelden 100 bine alınıp 1.5 senede 180 - 200 arası satılan bir ton bildiğim daire var. Kesinlikle mantıklı iş. Ama ilk önce paranın bir kısmını kullanmakta fayda var. Sakin sakin yürürse Allah ın izniyle çok güzel olur .

KÖROĞLU
20-03-2015, 07:24
Bu işi sürekli yapanlar için elde ettikleri kazanç "ticari kazanç" olur.

1 ya da 2 tane daire alıp 5 yıl içinde satanlar için ise "değer artış kazancı" olur.

Vergisel yönden hesaplamasıyla ilgili örnek aşağıda. Ciddi olarak yapmayı düşünen var ise başından itibaren vergisini vererek yapsın,

şuan nerdeyse bütün devlet daireleri otomasyona geçti ve çok sıkı denetleniyoruz bu tür konularda.

Ayrıca geçmişe dönük vergi ziyaı tespitinde verilmeyen beyannemeler vs olduğunda idare kayıtlı tüm varlığınıza (banka - menkul - gayrimenkul) haciz koyuyor.

Geçmişe dönük cezalar da ciddi sıkıntı doğurur aman dikkat.

İstanbul piyasasını bilmem ama Sakarya da al - sat işi çok hızlı.

Eski bina alıp tadilat sonrası satış iyi kazandırır.

Büyük projelerde 1+1 ler için istenen rakamlar çok ütopik, bir çoğu elde kaldı bkz. Brandium /ataşehir.

Ayrıca piyasa şuan çok kırılgan bu zaman da mevduatın tamamını riske atmak yanlış olur, ufaktan başlayın derim.

Hakkınızda hayırlısı olsun.

http://www.hesapkurdu.com/bilgi/gayrimenkul-deger-artis-kazanci-vergisi-2015/

ghibli06
20-03-2015, 07:34
S&P geçenlerde Türkiye'deki emlak sektörü konusunda ciddi bir rapor açıkladı... bunun amacı şu, ülkede çok ciddi bir inşaat piyasası var ve de kredi-canlı para hep bu sektörde dönüyor, eğer yarın bir sıkıntı olursa bu bütün piyasaya yansır demek istiyorlar...

ben 3-4 sene daha bu trend devam eder diyorum, çünkü ülkedeki evlerin yarısı ekonomik ömrünü tamamlamış durumda, yeni ev cazibesi bu yüzdendir... Ankara'da bundan 20 yıl önce en lüks semtler, Bahçelievler, Çankaya ve GOP idi, ama evler eskidi, eskidikçe değerini kaybetti, yeni semtler Bilkent, Ümitköy ve Çayyolu uçtu gitti... eski evler askere polise öğrenciye kiraya giderken, parası olan daha iyi semtlerden ev alarak taşındı...

yap sat güzel iş, hangi semtte yaparsanız yapın, bitirene kadar satmayacak bir mali yapınız varsa çok iyi para kazanırsınız, eski ev alıp yaptırma ancak orta-uzun vadede tok satıcıysanız para kazandırır, emsali rakibi çok olur... arsa tamamen spekülatif oluyor, uygun alınırsa kısa-orta-uzun vadede her zaman kazandırır...

jr1905
20-03-2015, 08:16
Benim Osmaniye'de çok yakın emlakçı bir arkadaşım var, sürekli müşterileri var İstanbuldan Ankaradan kelepir daire düştüğü zaman direk alıyorlar çok güzel karlada satıyorlar. Osmaniye'de projeden ev satma olayı çok fazla yok güvenilir müteahitlerin çoğu bina bittiği zaman satıyor kar marjlarını düşürmemek için.
Küçük şehirlerde projeden ev alacaksanız eğer çok çok fazla dikkat etmenizi tavsiye ediyorum.

cusse
20-03-2015, 08:50
Ben yaklaşık olarak 11 yıldır inşaat işindeyim,aynı zamanda öğrenimim bu yönde,türkiyenin çeşitli illerinde ve en büyük firmalarında çalıştım,bir kaç tavsiye ile tüm sorularınızı yanıtlarım umarım....

1.Bu işte daire felan hikayedir çoğu dairede kullanılan malzeme kalitesi birbirine yakındır,ustalık daha önemlidir.Bu işin para kazandıran kısmı LOKASYON'dur yani buralar çok değerlenir mantığı eğer bunu görebiliyorsanız sağlam bir ref.bir firmadan temelden daire almak kısa vadede güzel paralar bırakır...

2.Şimdi demişsiniz ben 2-3 yıl önce ev aldım 2ye katladı malesef emlak ve inşaat piyasası çok fena şişti 2-3 yıla kadar patlaması bekleniyor çünkü çoğu şirket kredi ile iş döndürüyor,devlet buna bir nebze önlem için teşvik kredi desteği vs.açıkladı baknz.Ağaoğlu reklamı....

3.Eğer bu işi gerçekten risksiz ve paramı 2'ye katlayayım mantığıyla giderseniz gerçekten temiz parası var,benim emlak konutta çalışan arkadaşlarım var babalarının dedelerinin..vs.paralarını şu 2-3 yıl içinde gerçekten 5'e katladılar,Ancak burda ilk madde yazdığım husus çok önemli....

4.Olaya sadece konut gözüyle bakmak yanlış olur işyer,büro,arsa...vs. bir emlakçı gözüyle bakmak lazım genel olarak para getirisi yüksek ve uygun fiyatlı yerler almak ve sabretmektir.İnşaatçılık avcılık gibidir,Erken ava çıkan ve sabırlı olan büyük partiyi kazanır....

5.Olayın birde 2.el boyutu var mahalle aralarından ve kentsel dönüşümün döndüğü yerlerden hesaplı audi,merco parasına daire almak işi varki o bambaşka bir iş öncelikle semti bilmek ve projeleri önceden takip etmek lazım,tapuda-belediyede-toki'de,tanıdığınız varsa güzel paylar çıkabilir...

Bir mütahit-yap-sat'çı ve teknik eleman olarak başlıca maddelerinin yazdım,umarım yardımcı olabilmişimdir....:D

Tayfun.O
20-03-2015, 09:17
Beyler ben de iç mimarım kimsenin kahrını çekmemek için evalıp tadilat yapıp satmayı düşünüyorum ama korkum şu.. Apartmanda zaten dairelerin ederi belli.. Benim evim diğerlerinden çok güzel olacaktır ama bizim insanlar ***** e yan daire 200.000 sen istiyosun 300.000 demezler mi?

Yada Ankara için konuşuyorum 200e aldık yaptık 300 istiyoruz yıldızda ev atıyorum.. 300e oran sitesinden (daha iyi bir muhitten) daha kötü bi ev alırım diye düşünmez mi insan psikolojik olarak

Abi halkımız kazık yemeyi seviyor açıkcası bende mimarlık ve inşaat ofisinde 3-4 aydır çalışıyorum, Gelen iç tasarım dan sadece çiziminden yüklü paralar kaldırıyoruz :) Yapım aşamasına karışmıyoruz :) Müşterinin İstedikleri evine gelenlerin bunu kim yaptı dediğinde Mimarımız yaptı demek :) Eğer abi pazarlamayı ve güzel bir tasarım kaliteli malzeme kullanırsan satılacaktır illaki benim düşünce bu siz tabi benden daha tecrübelisinizdir

free-hifi
20-03-2015, 09:24
PARAYI 2b arazilerine yatırın 2 sene sonra en az 5 katı geliyor

34btr1907
20-03-2015, 09:34

Takip ettiğim için çok iyi biliyorum küçük ve büyük çaplı birçok şirket projeden satarız düşüncesiyle işe girip sonunda batıyorlar.

İnşaat şirketleri genel itibariyle net işletme sermayesi düşük firmalardır bu da batmalarının en büyük nedenidir.

Açıklamak gerekirse temeli atarım proje üzerinden satış yapar gelen parayla binanın geri kalanını yapar bitirir teslim ederim.

En ünlülerinden batanlar için örnek vermek gerekirse Ukra - Fi yapı vs. Bu firmaların geçmişini ve batış hikayelerini mutlaka irdeleyin.

Bu da elde para olmadan iş yapmak demek, inşaat piyasası ***** yüksek rakamların döndüğü bir piyasa, kaldı ki İstanbul rakamsal olarak aşmış durumda.

Ayrıca şahsi olarak emlak ve araç konusunda her zaman para bi yana anahtar / tapu bir yana şeklinde işlem yapmak bence en sağlıklısı.

Ayrıca girdi fiyatlarının dövize bağlı olarak bu kadar yükseldiği ve piyasa da belirsizliğin arttığı dönemde bu tarz bir yatırımı asla yapmazdım.

Baba emlakçılık yaptığı için biliyorum, İst. dan bir müşterimiz var bir fiyat aralığı belirliyor ve o rakamda hesabına gelen ya da acil satılık yerleri alıyor.

Bütçesi de sizin rakamın yarısı kadar var yada yok kazandığı parayı duysanız inanamazsınız.

Eskidendi o para aldıkça kat cıkma işleri,yemıyorlar artık,sözleşmeler yapılıyor,zamanında bıtırmedıgı zaman battıgının resmidir,ayrıca elde olan para ile inşaat yapılmaz yetmez o para,en guzeli kentsel dönüşüm projelerınde muthaıtlerın dolandıgı daıre bınalara gıdıp satın alıp beklemek yada dedıgınız gıbı kelepir al sat yapmak ,çok kovalamak lazım o iş içinde.

mimarsertac
20-03-2015, 09:49
Ben ekonomist değilim krizi öngöremem ama şunu iyi biliyorum eğer yakın zamanda kriz gelirse, kriz süresinde almak iyi para kazandırır. Krizi fırsata çeviren taraf olursunuz. Ekonomist arkadaşlarınız varsa onlarla bir görüşün ne öngörüyorlar. Ben Bağdat Caddesi civarında kentsel sönüşüm projelerini çiziyorum. Çok iyi bilinen müteahhitler bile borç ile iş yapıyorlar. İki binalık paraları varsa 5 binaya giriyorlar. Eğer kriz olursa, binaları bitirebilmek için bitmiş binalardaki dairelerin fiyatlarını baya bir kırmak zorunda kalırlar. O durumda o daireleri alıp, kriz sonrasında piyasa toparlandığında satılırsa kar edilir diye düşünüyorum. Bende bir miktar para ile yatırımlık daire almak için beklemedeyim.

Y.Emre
20-03-2015, 09:55

Bana göre bitik evi alıp eve tadilat yapıp satmanın mantığı evi ultra güzel yapmak değilki abi. Bitik halde alıp, zeminini fayans/parke, duvarlarını alçıpan, dolaplarını (mutfak yatak odası çocuk odası vs) gösterişli ama basit ve banyosunu baştan yapmaktan ibaret. Masrafı altı üstü 15-20k tutar. Birçok insan bunlarla uğraşmamak için hazır yapılmışını arıyor. Hem binadaki daire fiyatlarının çok üstüne çıkmamış oluyorsunuz hemde güzel kar bırakıyor evi ucuz aldıgınızdan ve fazla masraf etmediğinizden..

desibel
20-03-2015, 10:07
Birde şu durum var alıp tadilat yapıp satarsan muhakkak vergi işine gir öde yani yoksa ***** devlet sen 20.000 kazanırsın 15.000 ni alır kaçırıyım dersen

İyi biyerde alınacak 300 binlik bir daire kaliteli malzeme ve işcilikle max 50 bin harcasan babanın oğluna 400.000 satarasın birde bu işde göz boyamak çok öenmli gösterişli ve kaliteli olursa satarsın yani :)

Y.Emre
20-03-2015, 10:36
Yanlış anlaşılabilir ama vergi olayını geçmek basit yahu. :D Alış fiyatını aldığından yüksek göster iş bitsin.

ghibli06
20-03-2015, 10:45
Yanlış anlaşılabilir ama vergi olayını geçmek basit yahu. :D Alış fiyatını aldığından yüksek göster iş bitsin.

aldığın adama vergi çıkmayacak mı o zaman? kabul edecek mi?

lnd_samet
20-03-2015, 11:04
hakkaten inşaat-tadilat sektöründe araba merakı varmış :)
bende tadilat-malzeme satışı yapıyorum izmirde,
evet ölü param olsa alyapsat yaparım bende eleman parası malzeme parası olarak çoğu kişiden karlı çıkarım elbette.
amma velakin hazirandaki seçimlerde piyasa bence patlayacak. şuanda ciddi ölü piyasa. insanlar çok zorlanarak aldıkları evin kredisini ödüyor. haziranda dolar 3 ü gördüğü vakit, kriz patlayacak. piyasa zaten çok hareketsiz, ve ev fiyatları hak ettiği yerlere düşecek bence. 2 yıldır aşırı yüksek fiyatlar

Y.Emre
20-03-2015, 11:18
aldığın adama vergi çıkmayacak mı o zaman? kabul edecek mi?

Aldığım adamda alsatçıysa çıkacak tabi, ama alsat yapacağım evi neden başka alsatçıdan alayım?

Aldığımın bitik ev olacağını düşünürsek çok yüksek ihtimalle 5 yıldan fazla süredir onun üzerinedir o ev. Adama vergi çıkmayacak yani. Ödenecek tek vergi gayrimenkul alımında ödenen %4lük vergi olacak.

ghibli06
20-03-2015, 11:38
Aldığım adamda alsatçıysa çıkacak tabi, ama alsat yapacağım evi neden başka alsatçıdan alayım?

Aldığımın bitik ev olacağını düşünürsek çok yüksek ihtimalle 5 yıldan fazla süredir onun üzerinedir o ev. Adama vergi çıkmayacak yani. Ödenecek tek vergi gayrimenkul alımında ödenen %4lük vergi olacak.

semt-ilçe-il bazında rayiç fiyatlar var, onun üstüne çıkıldığı zaman satıcıya da vergi çıkıyor hatta şimdi bir de rant vergisi çıkartıyorlar bununla alakalı...

arsenikli
20-03-2015, 12:55
Benim şahsi fikrim döküntü bi daire alıp ucuza ve ucuz maliyetlerle sıfır bi daire heline getirmeniz ben düğün arefesindeyim kendi evimi kendim yapıyorum elimden geldiğince en ucuzunu ama en güzelini ve kalitelisini yapmaya çalışıyorum

http://i57.tinypic.com/23u2xw7.jpg

arsenikli
20-03-2015, 12:58
http://i59.tinypic.com/flf1qa.jpg

KÖROĞLU
20-03-2015, 13:33
Eskidendi o para aldıkça kat cıkma işleri,yemıyorlar artık,sözleşmeler yapılıyor,zamanında bıtırmedıgı zaman battıgının resmidir,ayrıca elde olan para ile inşaat yapılmaz yetmez o para,en guzeli kentsel dönüşüm projelerınde muthaıtlerın dolandıgı daıre bınalara gıdıp satın alıp beklemek yada dedıgınız gıbı kelepir al sat yapmak ,çok kovalamak lazım o iş içinde.

Ben eskiden olduğunu düşünmüyorum halen şahit olduğum durumlar var ve bu durum bitmeyecekte.

İstediğiniz kadar sözleşme yapın hiçbir kifayeti yok, firma battım dediği anda en iyi ihtimalle icralık olursunuz o dava da kim bilir kaç yıl sürer.

nacizane en güzel ticaret para bir yana tapu bir yanadır.

Çok büyük görünen finansmanı kuvvetli denilen firmaları bir incelemek lazım.

Hatta aşağıdaki haber çok manidar yakın zamanda patlayan mevzu,

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/28458698.asp

Sonuç olarak ben adalet olgusuna inanmıyorum, görmediğim bir mala da para bağlamak istemiyorum.

Bu riski alıp getirisine de sahip olamıyorum.

Bu durum tamamen kişisel tercihtir, ama bu şekilde mağdur olan binlerce insanı görünce mantık olarak aksini düşünemiyorum.

free-hifi
20-03-2015, 13:46
devlet yakalarsa kredi çektiği paradan tapuda satış gösterenlere ceza kesecek hemde yüzde 25 oranında

Y.Emre
20-03-2015, 18:21
semt-ilçe-il bazında rayiç fiyatlar var, onun üstüne çıkıldığı zaman satıcıya da vergi çıkıyor hatta şimdi bir de rant vergisi çıkartıyorlar bununla alakalı...

O konuda tam bilgim yok, 'vergi olduğunu' duyuyorum sadece hiç karşımıza çıkmadı ama. Adana içinde ufak tefek alım-satım yapıyoruz, şimdiye kadar ne alımda ne satımda vergi anlamında bir sıkıntı çıkmadı karşımıza. Daireyi alırken nakit alıyoruz ve tapudaki bedel bildirimini aldığımız fiyata yakın yapıyoruz, satarkende hep nakit alacak olanlar denk geldi. Kendi beyanlarıyla gösterdiler evin bedelini.

Tapuda gösterilen bedeller semt standartlarında olup, alırken sizin gösterdiğiniz bedel ile satarken alıcının gösterdiği bedel arasında büyük fark olmayınca sorun olmuyor. Vergi çıksada ufak tefek çerez parası kıvamında bişeyler çıkıyor.

Tapu dairesindeki adamlar bile 'abi aynı sokaktaki şu evler şu tarihde şu fiyattan satıldı gösterilmiş sende ona göre birşey göster, maliyeyle falan uğraşma.' diyorlar. Hemen her alım-satımda bizzat duyduğum cümleler.

Tarık V.
20-03-2015, 19:09
Ataköy Sea Pearl hakkında ne düşünüyorsunuz acaba, al-sattan ziyade daire alıp oturulur mu? İlerde farklı bir lokasyona taşınma durumunda kârı olur mu?

Tarık V.
20-03-2015, 19:11
Üstteki mesajı dikkate almayın lütfen fiyatları incelememiştim =)) Güzel muhitlerde buna benzer daha uygun yollu inşaatlar varsa tavsiye alabilirim.

SEÇKİN172
20-03-2015, 19:16
Esenyurttan yatırım için ev almak mantıklımı sizce bakıyorum bu sıralar herkez esenyurt projelerini degerlendiriyor

Absyrtos
20-03-2015, 23:50
Piyasa kötüye gidiyor, bence nakit parası olanlar kendisini beklemeye alsınlar neden diyecek olursanız çünkü piyasanın çoğu kredi ile dönüyor. Patlak verirse nakit para konuşacak o zamanda fiyatlar kırılacak bakalım..

kelalper
21-03-2015, 10:16
şu an için inşaat yıldız durumda ancak ekonomi Amerikanın patladığı gibi inşaat ve emlak yüzünden patlayacak burada da. Şu an istanbulda nüfusun oturabileceğinden %35 daha fazla emlak var ve hala yapılıyor. İnsanlar kredi ile yeni eve giriim diyor ama ödeyemediği zaman ilk önce bankalar patlayacak ekonomi zaten çökmeye başladı. O nedenle şu anda hiç girme emlak sektörüne fiyatlar şişirilmiş durumda ve hala şişiriliyor. Şişirende emlakçılar. Bende o şekilde bir daire aldım emlakçı hemen satışa koyalım 30-40 üstüne getirir demesine rağmen hemen kiraya verdim 1000 tlden.

XSi
21-03-2015, 10:41
şu an için inşaat yıldız durumda ancak ekonomi Amerikanın patladığı gibi inşaat ve emlak yüzünden patlayacak burada da. Şu an istanbulda nüfusun oturabileceğinden %35 daha fazla emlak var ve hala yapılıyor. İnsanlar kredi ile yeni eve giriim diyor ama ödeyemediği zaman ilk önce bankalar patlayacak ekonomi zaten çökmeye başladı. O nedenle şu anda hiç girme emlak sektörüne fiyatlar şişirilmiş durumda ve hala şişiriliyor. Şişirende emlakçılar. Bende o şekilde bir daire aldım emlakçı hemen satışa koyalım 30-40 üstüne getirir demesine rağmen hemen kiraya verdim 1000 tlden.

öyle ise kiralık ev fiyatlarının düşmesi lazımdı, ama düşmüyor aksine onlarda artıyor.

İnanılmaz şekilde 1+0 - 1+1 evler yapılıyor, fazla konut denilen bunlar, ama bunlarda bir şekilde talep görüyor

bence özellikle istanbulda yaşam kültürü değişiyor. özellikle genç nüfus 2-3 kişi bir evi paylaşmaktansa, 1+0 - 1+1 evde kendi başına yaşamayı tercih ediyor.

işyerim kıraçta, şirketimizde çok sayıda bekar iş arkadaşımız, beylikdüzündeki 1+0 - 1+1 evlere hatırı sayılır kira ödeyerek oturuyorlar.

çok sayıda üretilen evler bence bu 1+0 - 1+1 evler, fakat birçoğu hala talep görüyor. görmeyede devam edecek bence.

onun dışında aileye yönelik üretim 2+1 - 3+1 - 4+1 üretimi hala yeterli değilki, fiyatlar enflasyon oranı üzerinde artabiliyor bazı semtlerde.

projeleri bir kenara bırakalım, mahalle/apartman müteahhitliğine bakarsak, sülalemde bu işi yapan genç nesilden akrabam var birkaç tane, hiçbiri çekimser değil, hepsi yeni iş kovalıyor.

biraraya gelip, sermaye birikimi sağlayıp daha büyük işlere girmeye çalışıyorlar.

bence piyasada böyle bir hava olsa, geri vites yaparlardı diye düşünüyorum.

twstr
21-03-2015, 12:03
Suan için yapılacak en iyi is paranı dovizde bekletmektir bence. Bu yıl insaat sektorune yatırım yapmak demek buyuk cesaret demek. Ha 5 yıl sonra hetr sekılde kar edeceksn ama 1m parayı 5 yıl beklemek için baglamayacagın için soyluyorm. Benim tahminimce ev fiyatları yıl sonuna dogru cok fazla gerileyecek. Yıl sonuna kadar dovizden para kazanılır sonrada ucuzdan arsa ev toparlanır dıye dusunuyorm.

SEÇKİN172
21-03-2015, 15:48
Suan için yapılacak en iyi is paranı dovizde bekletmektir bence. Bu yıl insaat sektorune yatırım yapmak demek buyuk cesaret demek. Ha 5 yıl sonra hetr sekılde kar edeceksn ama 1m parayı 5 yıl beklemek için baglamayacagın için soyluyorm. Benim tahminimce ev fiyatları yıl sonuna dogru cok fazla gerileyecek. Yıl sonuna kadar dovizden para kazanılır sonrada ucuzdan arsa ev toparlanır dıye dusunuyorm.

ev fiyatları gerileyecekmi :) oda iyiymiş :) 2015 e özel birşeymi bu :)

arsenikli
22-03-2015, 00:09
neresi olursa olsun bi dairenin sıfırlanması a dan z ye 15 bin bitik bi daire alıp 15 harcvayıp ıkı katına herkes satmak ister değilmi o halde

JJmusti
22-03-2015, 00:26
ev fıyatları gerıleme olmaz bence en fazla yerınde sayar.

rodya
22-03-2015, 08:07
en fazla yatırım aracı olarak kullanılabilecek inşaat sektörü, üretim aracıymış gibi kullanılmaya devam ederse elbetteki bu balon patlayacak.
ev fiyatları da düşer elbetteki. Ancak kimse evini satmayıp elinde tutarsa pek tabiki bu yansımaz.
Ama bankalardan herhangi biri kredileri geri çekeceğini açıklarsa, kredisi kapatılmamış mevcut evleri yarı fiyatına alabilirsiniz bankalardan. Ama olması çok çok zor. ancak hükümeti devirmek için falan siyasi bir kararla yapılabilir.

ayku82
22-03-2015, 12:42
neresi olursa olsun bi dairenin sıfırlanması a dan z ye 15 bin bitik bi daire alıp 15 harcvayıp ıkı katına herkes satmak ister değilmi o halde

15bine de sifirlarsin 150bine de. Gidip Koctastan mutfak alirsan senin dedigin fiyata cikar ama adam akilli yaparsan 15binden cok daha fazla para gider.

buda.pest
22-03-2015, 13:41
Adana'da fiyatlar şişmiş durumda şuan Türkmenbaşı çevresinin maşallahı var. Bir kaç yıl içinde Kabasakal tarafının açılmasını bekliyorum ben.

Türkmenbaşı zaten 4-5 yıl hatta büyük müteahhitler için daha öncesinden patlaması beklenen bi yerdi,şu an zirvesini yaşıyor.Aynı olayın bende Kabasakal için olmasını bekliyorum.Hatta fuar alanından sonra bazı noktaların açıldığını duydum ama doğruluğunu bilmiyorum.

huseyinturk
22-03-2015, 14:43

15bine ne kadar uyduruk olursa olsun, banyo kırılacaksa, mutfak dolabı ve değişecekse imkansız.

34btr1907
22-03-2015, 17:22
Ataköy Sea Pearl hakkında ne düşünüyorsunuz acaba, al-sattan ziyade daire alıp oturulur mu? İlerde farklı bir lokasyona taşınma durumunda kârı olur mu?

1+1 daireler 589 bin 623 dolar ile 1 milyon 94 bin 850 dolar arasında,
2+1 daireler 936 bin 157 dolar ile 2 milyon 89 bin 476 dolar arasında,
3+1 daireler 1 milyon 559 bin 282 dolar ile 2 milyon 698 bin 635 dolar arasında,
4+1 daireler 1 milyon 905 bin 011 dolar ile 4 milyon 418 bin 937 dolar arasında.

Tarık V.
22-03-2015, 18:34
3+1 daireler 1 milyon 559 bin 282 dolar ile 2 milyon 698 bin 635 dolar arasında,
4+1 daireler 1 milyon 905 bin 011 dolar ile 4 milyon 418 bin 937 dolar arasında.

"Üstteki mesajı dikkate almayın lütfen fiyatları incelememiştim =)) Güzel muhitlerde buna benzer daha uygun yollu inşaatlar varsa tavsiye alabilirim."
Yazmıştım abi edit olmadığı için :D daha makuldür diye düşündüm ama ultralux çıktı.

Y.Emre
22-03-2015, 18:46
Türkmenbaşı zaten 4-5 yıl hatta büyük müteahhitler için daha öncesinden patlaması beklenen bi yerdi,şu an zirvesini yaşıyor.Aynı olayın bende Kabasakal için olmasını bekliyorum.Hatta fuar alanından sonra bazı noktaların açıldığını duydum ama doğruluğunu bilmiyorum.

Türkmenbaşı dediğiniz gibiydi aynen. Oranın ekmeği yende, adam akıllı birşey kalmadı zaten artık. Fiyatlar gereğinden fazla yükseldi. Kabasakal çevreside aslında riskli ama büyük ihtimalle alıcısına büyük kar ettirecek.

Fuar alanından köye doğru giderken gölden taraf para etmiyor. Risk severim, yada uzun yıllar bekleyebilirim diyen gidip alabilir. (+7 8 sene bence) Köyden taraf ise genelde 1.2 yoğunluklu genelde. 1.4 olan yerlerde var diye kalmış aklımda. Oranların yükseltilmesi için sürmekte olan davalar var. Sonuçlanan oldu mu bilmiyorum henüz. Olumlu sonuçlandığı anda Türkmenbaşı direkt olarak kayacaktır kabasakala.

Aslen Kabasakal zaten bizim köy. 3-4 sene önce ihtiyaçtan 2500 metrekare yeri 750-800k ya satmıştık, şimdi satılanın hemen yanındaki 500metrekareye 500k teklif edenler var. Mahkeme sonucuna göre birkaç ayda değerini birkaç katına katlaması mümkün.. İmkanı olan değerlendirebilir. Daha az imkanı olan da kabasakalı geçince ilerdeki köylerden bakabilir. Gün geçtikçe onlarda değerleniyor.

Daire sıfırlanması konumu şehrine ve 'sıfırlamanın' ve 'bitik ev'in nasıl detaylandırılacağına bağlı. 15+bin sırf mutfağada gömülebilir. 15bine ev komple elden geçirilip göze hoş gelecek durumada getirilebilir.

Y.Emre
22-03-2015, 18:48
Edit yok, moderatörler birleştirebilirse sevinirim. rakamları değerlenmeye örnek olması anlamında verdim, yanlış anlaşılmaz umarım. Kusura bakmayın

buda.pest
22-03-2015, 19:23
Türkmenbaşı dediğiniz gibiydi aynen. Oranın ekmeği yende, adam akıllı birşey kalmadı zaten artık. Fiyatlar gereğinden fazla yükseldi. Kabasakal çevreside aslında riskli ama büyük ihtimalle alıcısına büyük kar ettirecek.

Fuar alanından köye doğru giderken gölden taraf para etmiyor. Risk severim, yada uzun yıllar bekleyebilirim diyen gidip alabilir. (+7 8 sene bence) Köyden taraf ise genelde 1.2 yoğunluklu genelde. 1.4 olan yerlerde var diye kalmış aklımda. Oranların yükseltilmesi için sürmekte olan davalar var. Sonuçlanan oldu mu bilmiyorum henüz. Olumlu sonuçlandığı anda Türkmenbaşı direkt olarak kayacaktır kabasakala.

Aslen Kabasakal zaten bizim köy. 3-4 sene önce ihtiyaçtan 2500 metrekare yeri 750-800k ya satmıştık, şimdi satılanın hemen yanındaki 500metrekareye 500k teklif edenler var. Mahkeme sonucuna göre birkaç ayda değerini birkaç katına katlaması mümkün.. İmkanı olan değerlendirebilir. Daha az imkanı olan da kabasakalı geçince ilerdeki köylerden bakabilir. Gün geçtikçe onlarda değerleniyor.

Daire sıfırlanması konumu şehrine ve 'sıfırlamanın' ve 'bitik ev'in nasıl detaylandırılacağına bağlı. 15+bin sırf mutfağada gömülebilir. 15bine ev komple elden geçirilip göze hoş gelecek durumada getirilebilir.

Aynen söylediğiniz gibi durum.Kabasakal'ın özellikle köy taraflarının bu kadar bile hareketlendiğini bilmiyordum.Söylediğiniz rakamlar güzel ve para kazandıracak fiyatlar gibi geldi bana,düşünülebilir imkanlar dahilinde.
Yalnız Kabasakal'ın köy taraflarının daha imarı çözülmedi diye duymuştum,geçen sene seçimi bekliyordu etrafımdaki bu işi yapanlar.Şu an ne durumda acaba?

onursumer
22-03-2015, 19:34

fiyatları gorunce şok olmuştum bende lokasyon gizel ama oraları piç ettiler

çok fazla reklam yok çoğu satılmış sanırım ama oturulcak yer açıkcası :)

Thracian
22-03-2015, 19:59

Sitenin komple fiyatı mı bu? 3+1 in 160.000 Tl olduğu yerde yaşamak ne kadar güzel bi şey

Y.Emre
22-03-2015, 20:08
Aynen söylediğiniz gibi durum.Kabasakal'ın özellikle köy taraflarının bu kadar bile hareketlendiğini bilmiyordum.Söylediğiniz rakamlar güzel ve para kazandıracak fiyatlar gibi geldi bana,düşünülebilir imkanlar dahilinde.
Yalnız Kabasakal'ın köy taraflarının daha imarı çözülmedi diye duymuştum,geçen sene seçimi bekliyordu etrafımdaki bu işi yapanlar.Şu an ne durumda acaba?

2 3 aydır eve/adanaya gitmedim hiç şuanki durumdan bilgim yok şubat tatilindeyken seçimden önce nasılsa yine öyleydi. İmar/kat yoğunluğu konusu sanırım hala 1.2-1.4 seviyelerinde. Sonuçlanan dava olduysa da bilgim yok henüz. Ancak eninde sonunda yükseltilecek diye bekliyorum, şehrin yayılış yolunda arada başka bir yer kalmadı çünkü. Buraya yoğunluk vermezlerse sarıçam tarafına vermek zorundalar ki zor oda..

Tatilde köye gittiğimde emlakçılar vsde gelmişti birkaç tane. Tek tapu, hissesiz 10+dönüm arazi soruyorlardı büyük inşaat firmaları adına. Duyumları vs olmasa aramazlardı sanıyorum. :) Kabasakalda hareketli olan kısım köy tarafı zaten, göl tarafı yavaş. 2 tarafta da var bizde, gölden taraftakiler yokmuş gibi davranıyoruz açıkçası. Yakın vadede bir beklentimiz yok oradan.

34btr1907
22-03-2015, 20:16
"Üstteki mesajı dikkate almayın lütfen fiyatları incelememiştim =)) Güzel muhitlerde buna benzer daha uygun yollu inşaatlar varsa tavsiye alabilirim."
Yazmıştım abi edit olmadığı için :D daha makuldür diye düşündüm ama ultralux çıktı.

benım gıbı acaba ne kadar dıye merak edenler olmustur dıye yazdım alıntıyı senden yaptım konuda var dıye :D

Frid
22-03-2015, 20:43
toki kayaşehir başvuruları yarın başlıyor. yatırımlık cazip olabilir mi dersiniz?

GreyGoose
22-03-2015, 21:23
toki kayaşehir başvuruları yarın başlıyor. yatırımlık cazip olabilir mi dersiniz?

Ben 2bini yatırıp kuraya katılıp çıkar ise devir hakkımı kullanıp 3-5 fazlasına satmayı düşünüyorum :) Ne kadar mantıklı?

Frid
22-03-2015, 21:38
Ben 2bini yatırıp kuraya katılıp çıkar ise devir hakkımı kullanıp 3-5 fazlasına satmayı düşünüyorum :) Ne kadar mantıklı?

OTURMA KOŞULU ve İADE İŞLEMLERİ ;
Alt gelir grubu projelerinde hak sahibi olup sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları
bitene kadar devredemeyeceklerdir.
Ayrıca, sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet
koşulu aranacak olup, alıcının, kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta
ikamet etmediklerinin tespit edilmesi halinde sözleşmeleri feshedilecektir.
Gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma
hakları iptal edilecektir. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde
ödenen peşinat tutarları irat kaydedilecek ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil
edildikten sonra faizsiz olarak iade edilecektir.

duyuruya göre devredemez diyor ama.

Ae86
22-03-2015, 21:52
İzmirde uçtu hem ne uçtu.Dükkan bakıyorum uzun zamandır ara sokak eski bina altı 30-35 m2 50.000 başlıyor 70.000 kadar gidiyor.Ev fiyatları kentsel dönüşüm muhabbetine 2 katına çıktı.Üst komşum 180.000 aldı 325.000 istiyor bitik eve neymiş otoparktan mütahite pay verilirmiş ev bedavaya gelirmiş.Herkes bu mantıkta.Bu fiyatlar nereye kadar gidecek böyle....

GreyGoose
22-03-2015, 22:01
duyuruya göre devredemez diyor ama.

Benimde bildiğim, kuraya katılıp eğer çıkarsa sözleşme imzalamadan önce hakkını başkasına devredebiliyodun (karşı tarafında şartları uygunsa) Artık gidip yerinde sormak lazım :/

buda.pest
23-03-2015, 18:56
2 3 aydır eve/adanaya gitmedim hiç şuanki durumdan bilgim yok şubat tatilindeyken seçimden önce nasılsa yine öyleydi. İmar/kat yoğunluğu konusu sanırım hala 1.2-1.4 seviyelerinde. Sonuçlanan dava olduysa da bilgim yok henüz. Ancak eninde sonunda yükseltilecek diye bekliyorum, şehrin yayılış yolunda arada başka bir yer kalmadı çünkü. Buraya yoğunluk vermezlerse sarıçam tarafına vermek zorundalar ki zor oda..

Tatilde köye gittiğimde emlakçılar vsde gelmişti birkaç tane. Tek tapu, hissesiz 10+dönüm arazi soruyorlardı büyük inşaat firmaları adına. Duyumları vs olmasa aramazlardı sanıyorum. :) Kabasakalda hareketli olan kısım köy tarafı zaten, göl tarafı yavaş. 2 tarafta da var bizde, gölden taraftakiler yokmuş gibi davranıyoruz açıkçası. Yakın vadede bir beklentimiz yok oradan.

Evet sarıçam civarı bence de hayal gibi şu vaziyette,oraya gideceğini bende düşünmüyorum.Eğer şimdiden tek tapu o rakamlarda yer soruyorlarsa duyumları vardır mutlaka.Ateş olmayan yerden duman çıkmaz sonuçta.Bekleyip görücez.

Bu arada ev adanada ama anteptesiniz galiba sizde ?

Y.Emre
23-03-2015, 19:17
Evet sarıçam civarı bence de hayal gibi şu vaziyette,oraya gideceğini bende düşünmüyorum.Eğer şimdiden tek tapu o rakamlarda yer soruyorlarsa duyumları vardır mutlaka.Ateş olmayan yerden duman çıkmaz sonuçta.Bekleyip görücez.

Bu arada ev adanada ama anteptesiniz galiba sizde ?

Evet, memleket adana ailemde adanada ben burda makine okuyorum fırsat olmuyor gitmeye. Antep piyasası sanırım adanadan çok daha hızlı bu arada

Yiğit G.
23-03-2015, 20:57
valla ben bu işe giricem... kim ne derse desin... Arkadaşlar güvenilir projeleri paylaşırsanız sevinirim.3-4 ay içinde başlayacak olan..

Absyrtos
24-03-2015, 00:08
valla ben bu işe giricem... kim ne derse desin... Arkadaşlar güvenilir projeleri paylaşırsanız sevinirim.3-4 ay içinde başlayacak olan..

Aynı şekilde bende bakıyorum ama projeden satan bir kaç yere baktım fiyatlar aşırı yüksek

ErkanCanS
24-03-2015, 00:40
Benimde bildiğim, kuraya katılıp eğer çıkarsa sözleşme imzalamadan önce hakkını başkasına devredebiliyodun (karşı tarafında şartları uygunsa) Artık gidip yerinde sormak lazım :/

Asil ve yedek liste var.Sözleşme imzalamazsanız hakkınız yedek listeden sırası olana geçer diye biliyorum.

turbo&quattro
24-03-2015, 01:23

Burasi atakoy sahil yolunda yesilyurt cikisindan onceki yermi ? Orasiysa dere yani degilmiydi yanlismi hatirliyorum ? ;)

Berkan
24-03-2015, 07:29
Burasi atakoy sahil yolunda yesilyurt cikisindan onceki yermi ? Orasiysa dere yani degilmiydi yanlismi hatirliyorum ? ;)

galiba ataköy sahil abi orası 5.kısım karsısı galeriaya gelmeden olan eski emlak konutun falan lokal otel lojman kıvamındaki yerin oldugu yer adnan şensesin türk petrol benzinligide vardı :D

turbo&quattro
24-03-2015, 07:41
Hyatt hotel fln acilmis orayimi diyorsun anlayamadim :D

Berkan
24-03-2015, 07:48
Hyatt hotel fln acilmis orayimi diyorsun anlayamadim :D

https://harita.yandex.com.tr/?text=Atak%C3%B6y%205.%20K%C4%B1s%C4%B1m%2C%20Atak %C3%B6y%202-5-6.%20Mh.%2C%20Bak%C4%B1rk%C3%B6y%2C%20%C4%B0stanbu l%2C%20T%C3%BCrkiye&sll=28.978200%2C41.006611&sspn=0.869293%2C0.282444&ol=geo&oll=28.854983%2C40.978426&ll=28.858389%2C40.975823&z=16&l=stv&panorama=%7B%22coords%22%3A%5B28.85344528%2C40.976 53598%5D%2C%22direction%22%3A%5B97.70903367496331% 2C5.466577016504739%5D%2C%22span%22%3A%5B130%2C61. 19326500732065%5D%7D

turbo&quattro
24-03-2015, 07:55
Link acilmiyor ama hatirladim bahsettigin yeri ;)

34btr1907
24-03-2015, 08:32

burası tam karsı tarafı,denız tarafı , derenın orası yapılalı cok oldu, kokudan gecılmıyordu ilk zamanlar trılyona bk kokusu cekıyorlardı sımdı duzeldı bahsettıgın yer :D

murat-m
24-03-2015, 10:37
projeden ev alacaksanız hakediş karşılığı verilen daireleri bile öğrenmek gerekir. Parkeciye, mutfakçıya v.b. verilen daireler verildiği esnada normal satış fiyatlarından veriliyor, daha sonrasında ise bu daire sahipleri nakite çevirmek için yok paralarına veriyorlar daireleri. Sonra sizi baltalamış olmasınlar ? keza toprak sahipleri içinde geçerli aynı durum. Şimdiden bol şans.

BosphorusBoys
24-03-2015, 11:01

Şuan oralar imar iptal.
kabasakalda ayrı ayrı 5-6 dönüm civarında
15 dönümde karahana yatırım yaptım.
ama şuanda hepsi doymuş durumda elden çıkartasım var.
yapı da yapılsa pek revaş görmez diye düşünüyorum çünkü uzak.

onursumer
24-03-2015, 11:10

sahil yolunda galleria bakirkoy kavsaginin yani yoldan ayrilip gallerianin gobegine geldiginde evlerin onune cikiyorsun

Y.Emre
24-03-2015, 11:44
Şuan oralar imar iptal.
kabasakalda ayrı ayrı 5-6 dönüm civarında
15 dönümde karahana yatırım yaptım.
ama şuanda hepsi doymuş durumda elden çıkartasım var.
yapı da yapılsa pek revaş görmez diye düşünüyorum çünkü uzak.

Imar iptal derken ? Kabasakalin ne tarafinda aldığınız yerler ? Çünkü ya geçen ya ramazan ya kurban bayramı civarında imarla ilgili birşey daha geldi adını bilmiyorum. Gelen şey sonucunda arsası olan herkesten % 20-30 gibi bişey aldı devlet. Yoldur, park bahcedir vsdir onlar adına bütün arsalar küçüldü. Tabi bu bahsettigim köyden tarafta. Göl tarafi allahlik zaten :D birde bazı yerlerde duraklar döneminde yapılan imar geldi diyip dağın başındaki yeri yol kenarina getirme olaylari da mahkemelikti. Onlarin olduğu yerlerde tapu duzenleri falan bozuldu birşeyler oldu. Detayini ben bilmiyorum babam dayim falan uğraşıyor.

'Imar iptal' dediginizi açabilirmisiniz? Karahan civari da biraz degerlendi gibi görüyorum, uçup gitmedi tabi ama geçen kıştan bu kişa 100k civari birakti sanırım tam hesaplamadim