PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : rot ayarı

Hakan Girginer
20-03-2015, 17:26
şimdi, ayar sözcüğünün birden fazla anlamı var. hem bir sistemi arzu edilen bir düzeye ya da konuma getirmek (bkz: alignment) (bkz: adjustment), hem de bir düzeneğin belirli sınırlar ya da düzen dahilinde çalışmasını sağlamak (bkz: setting), (bkz: initial setting).

o yüzden, rot ayarının tanımının “`ayar`” sözcüğünün farklı uygulamalarını da kapsayacak şekilde yapılması en sağlıklı yaklaşım olacak galiba.

bu bağlamda rot ayarı, kara taşıtlarının tekerleklerinin birbirleri ve üzerinde bulundukları yüzey ile olan geometrik ilişkilerini, bu ilişkilerin belirli amaçlar doğrultusunda optimize edilmesini ifade eden bir uzlaşmalar bütünüdür.

işin uzlaşma kısmına girmek için biraz erken henüz.

bir de, bu tanımı sadece otomobillerle kısıtlamak en iyisi. çok dallanıp budaklanmayalım.

en basit hali ile, sıradan bir oyuncak otomobili ele alalım. dört tekerlek var, dördü de zemine 90 derece açı ile temas ediyor, aynı aks üzerinde olanlar birbirlerine paralel, aynı tarafta olanlar ise birbirlerine tamı tamına hizalanmış durumda.

hayat bu kadar basit.
değil.

gerçek hayat dinamik değişkenlerle dolu da, ondan değil.
viraja girerken dış kısımda kalan ön tekerlek üzerinde büyük bir yanal yük oluşur. bu yük o tekerleği dışarı doğru bükmeye, kanırtmaya çalışır. tekerleğin şaseye hareketli bağlantı düzenekleri ile tespit edilmiş olması da böylesi bir kanırtmaya izin verir.
(burada mümkün olduğu kadar kafa karıştırıcı değişkenleri ayıklayarak, sadece temel ögeleri ele almaya çalıştığım unutulmasın lütfen.)
şimdi, bu dışarı doğru kanıran tekerlekteki lastiğin tabanının sadece dış kısmı yüzey ile irtibat halindedir. bu da, tutunma dediğimiz o çok önemli özelliğin içine eden bir durum olur, siz direksiyonu çevirisiniz, araç viraja girmek yerine yarıçapı belçika kadar olan bir eğri çizmeye çalışır aklınca.

bu ve bunun gibi trajik durumların engellenmesi için yukarıda sözünü ettiğim geometrik ilişkilerin hesaplanması ve uygulanması gerekir.

burada toplamda 3 farklı değer vardır ki, bunları çoğu kişi ezbere bilir:
toe
caster
camber
thrust angle (üç deyip dört yazdığımın farkındayım, bir sebebi var.)

toe, aynı aks üzerindeki tekerleklerin birbirleri ile olan paralellik ilişkilerini açıklar. eğer birbirlerine paralel konumdalar ise, toe 0 olur, bu kadar basit.
tekerleklerin ön kısımları birbirlerine daha yakın ise (kayak öğrenirken yapılan kar sapanı gibi, ama o kadar abartılı değil) toe eksi değerde olur ve sıfırdan ne kadar saptığını ifade edecek şekilde mm ya da inch şeklinde, ya da sıfır açısı ile yaptığı açı şeklinde ifade edilir. dışarı bakıyorsa da tam tersi olur, artı değer verilir. (çoğu kez kafa karıştırmamak adına + ya da - kullanılmaz, içeri ya da dışarı denir.)bunlar genellikle küçük değerlerdir. en fazla 2-3 mm civarında oynarlar.

toe ayarı bir aracın düz çizgiden ne şekilde sapacağını belirleyen, diğer bir deyişle dönmeye nasıl başlayacağı konusunda kişiliğini belirleyen ana unsurdur. bir araç, doğru toe ayarı ile çok kıvrak ya da çok hantal hale getirilebilir.
yaygın inanışın aksine, arka tarafında kamyon dingili gibi yekpare bir aks olan ilkel araçlar haricinde, tüm araçlarda toe ayarı hem ön, hem de arka tekerlekler için söz konusudur. arka toe ayarı çok baba bir konudur, aracın kişiliğini değiştirebilirsiniz, o derece.

genel bir kural itibarı ile üreticiler, arkadan çekişli araçlarda toe içeri, önden çekişlilerde de toe dışarı yaklaşımını benimserler. (detaya girmiyorum, ağırlık dağılımından moment’e, initial bite’dan positive deflection’a kadar yazarsam sözlük biter, sedat evime silahla gelir).

üreticilerin en kolladığı nokta, sattıkları ürünün “bu araba adam öldürür” şekline kötü bir şöhrete sahip olmaması, lastiklerini ve yakıtını mal bulmuş gibi har vurup harman savurmamasıdır. o yüzden, toe ayarını araç çok kıvrak olmayacak şekilde belirlerler.

sırası geldi, iki kavram daha var: kafadan kayma ve kıç atma.

bunlara bu işin icat edildiği dilde sırası ile understeer ve oversteer deniliyor. birincisi, siz direksiyonu kırdığınızda aracın nazlanarak dönmesi, ya da düz çizgiden ayrılmak konusunda daha isteksiz davranması, ikincisi de, yine direksiyonu kırdığınızda aracın dönmek konusunda aşırı istekli davranması şeklinde açıklanabilir. yarış çevrelerinde understeer için virajdaki dış bariyere kafadan girmek, oversteer için ise aynı bariyere aracın dışarı doğru savrulan kıçı ile toslamak da denir.

ha, bunun arası yok mu? var… orası nirvana işte, ama üretici ortalama sürücünün kontrol kaybetme riskini almaz, basar understeer ayarını.

arka tekerleklerin toe ayarı da mühim demiştik. bu ayarı seri üretimde kullanan ilk marka, honda oldu. daha doğrusu, honda’nın yurdum dahilinde mevcut bulunmayan üst markası acura’nın seksenli yılların sonlarında piyasaya sürdüğü nsx modeli.
arka tekerleklerde çok az içeri toe, aracın yol tutuş karakteristiğinin içine bir kutu çatapat atıp fitilini de yakar. o ne kıvraklıktır, o ne kararlı bir viraj başlangıcıdır, o ne güzel bir yol tutuşudur, deneyen bilir, ama işin dezavantajı da var.

o kısım sonra.

uzlaşma kısmı da sonra demiştim ya, dezavantajlar da orada olacak.

işin komik tarafı da, toe en önemli unsurdur, ama toe ayarı en son yapılır. her şey biter, sonra toe için kollarınızı sıvarsınız.

gelelim caster açısına.

bunu anlatmak kolay değil.
bir bisikletin ön çatalını düşünün. tekerlek, bu çatal ile bisikletin kendisine belli bir açı ile tespit ediliyor. şimdi, bu çatalı alın, arkaya bakacak şekilde ters döndürün kafanızda. tıpkı bir alışveriş arabasının tekerlekleri gibi olsun mesela.

bu çatal – ya da dikme öne doğru açı yaptığı için, tekerlek düz çizgiden saptığında ilk konumuna getirmeye çalışacaktır. çevirdiğiniz direksiyonu bıraktığınızda kendi kendine toplamasının geometrik açıklaması da tam budur işte. camber ayarının asıl amacı, sürüş kolaylığı ve emniyettir.

diyelim ki yan yoldan ana caddeye çıktınız. o direksiyon kendisini toplamaz ise en dış şeritteki araca giydirme olasılığı yüksek olacaktır. casterin var oluş nedeni bununla kısıtlı değildir ama. düz yolda aracın kararlı seyir etmesi, aklına geldiği gibi sağa sola sapıtmaması da kısmen caster açısının marifetidir.

caster açısının da getirdiği dezavantajlar var, ona da sıra gelecek.

gelelim camber açısına… tanımın açılışını dış ön tekerleği dışa kanırdığı için virajda abukluk yapan bir örnek ile yapmıştım, o ruhla devam edelim.

at, bisiklet, koşan insan, kayakçı ve daha niceleri iş dönmeye gelince içe doğru yatarlar. burada hem zemine binen yüklerin vektörel bileşenleri, hem de merkezkaç kuvveti devreye girer. ama, önemli olan o vektörel bileşenlerdir.
biz de, dönmeye çalışan bir aracın dışarıdaki tekerleklerini içeri yatırabilirsek, hem yük binmesinden dolayı meydana gelen kanırmayı telafi ederiz, hem de o merkezkaç ilkesi ile ortaya çıkan g yükünü zemine daha başarılı bir şekilde aktarabiliriz.

bunu elde edebilmenin en kestirme yolu da, tekerleklere üst kısımları içe doğru bakacak şekilde bir açı vermektir. bu sayede viraja girmeye hazır olurlar. (burada işi basit tutmak adına daha fazla ayrıntıya girmiyorum. ayrıntıya sonra gireceğim.)

camber açısı da, statik halde iken yere 90 derece ise 0 derece olur. tekerleklerin üst kısımları içe bakıyorsa negatif, dışa bakıyorsa da pozitif camber açıları elde edilir.

genel bir kural vardır: arka tekerleklerin negatif camber açısı, önlerden daha az olur. bunun nedeni de, asıl dönme yükünü ön tekerleklerin çekiyor olması, fazla arka camber açısının düz çizgi kararlılığına olumsuz etkisi, lift over steer, throttle steer gibi bu tanım çerçevesinde fazla egzotik kalacak unsurların da hesaba katılmasıdır.

geriye thrust angle kalıyor.

itiş açısı diye bir tarafımdan sallayarak çevireceğim bu unsur, bu tanım dahilinde açıkladığım ve yer veremediğim tüm geometrik ve dinamik unsurların bir araya geldiğinde, aracın ivmelenmesi sırasında düz çizgi kararlılığını ne şekilde etkileyeceğinin ifadesidir. yani, gaz verince düz mü gider, sapar mı sorusunun cevabıdır. iki dingilin paralellik ilişkisi, diferansiyelin nerede ve açık mı kilitli mi olduğu, açık diferansiyelde hangi tarafa aktarma önceliği verildiği, aracın önden mi arkadan mı çekişli olduğu, sürüş yüksekliği, süspansiyon karakteristikleri vs. thrust angle üzerinde şu veya bu şekilde etkisi olan unsurlardır. bu konuda mutlak bir değer olmadığı gibi, araçtan araca değişiklik gösterebilir ve kabul edilebilir bir açı aralığı da vardır.

buraya kadar her şey güzel, ama hala buzdağının görünen kısmının dörtte birini kapsıyor.

bu değerlerin kararlaştırılmasındaki en büyük unsurlardan biri, lastik ömrünün azamiye çıkarılmasıdır.

evet… adam otomobil üretip dünya paraya satıyor, ama sen o araç ile mekanik özelliklerini sonuna kadar zorlayıp viraja giremiyorsun. yoksa, o lastikler üç ayda kabak gibi olur.

tüm dünyada, bu değerlerin lastik ömrüne bağlı kalmadan hesaplanıp optimize edildiği seri üretim otomobil sayısı iki elin parmaklarını geçmez. sağır, can sıkıcı ve heyecansız otomobil üretimi esastır.

diğer önemli bir unsur da, işin dinamik boyutudur. araç yüklendiğinde, (`pazar günü kaynana gezdirmesi`), fren yapıldığında, viraja girildiğinde, tümsekten geçerken, hızlanırken, süspansiyon boyu sürekli değişir. tekerlekler aşağı yukarı hareket ettiğinde bu açılar sapıtır, bazı durumlarda istenmeyen sonuçlar doğurur. örneğin, ön süspansiyon sıkıştığında (burnun alçalması gibi düşünün) toe açısı arzu edilenin çok ötelerine geçebilir (bump steer demeye çalışıyorum burada), bu da fren altında viraja giren bir aracın bir anda çok acaip davranmasına yol açabilir.
ya da, caster açısı gereğinden fazla olabilir. bu aracı düz yolda tutar da, bu sefer direksiyonu çevirmek için daha fazla çaba gerektirebilir.

camber açısı çok nazlıdır. süspansiyonun hareketine göre birkaç derece birden değişebilir bir anda.
yanlış camber açısı gibi aşırı toe açısı da lastikleri kısa sürede haşat eder.

tercih edilen sürüş yüksekliği, fabrikanın verdiği ayarların artık anlamsız hale gelmesine, uygulanamaz hale gelmesine, uygulanabilse dahi işe yaramamasına yol açabilir.

en önemli değişkenlerden biri de lastiktir. değişik karakterli lastikler mevcut ayarlarda radikal değişikliklerin yapılmasını gerektirebilir.

işte bunar hep dezavantaj ve uzlaşma durumları…

ideal ayarların bulunması için izlenecek en sağlıklı yol ise zahmetlidir.

önce ne tür bir süspansiyon kullanacağınıza karar verirsiniz.

sonra bir adet pyrometer edinirsiniz. pyrometer, lastiğe temas ederek sıcaklığını ölçer.
aracın sürüş yüksekliği için gerekli ayarları yaparsınız.
kullanacağınız lastikleri seçersiniz.
kaba bir ayar yapıp, geniş ve düz bir mekan bulursunuz, bu mekanda sprey boya ile yaklaşık 30 metre çapında bir daire çizersiniz.
bu çizgiyi takip ederek kontrolü kaybetmeyeceğiniz en yüksek hızda en az 5 tur atarsınız. durup hemen inersiniz, dört lastiğin zemine basan kısımlarında, iki kenar ve tam orta olmak üzere üçer sıcaklık ölçümü alırsınız.
aynı işlemi ters tarafa dönerek yaparsınız.

burada amaç, lastiğin sırtının mümkünse tümünün zemin ile temas etmesini sağlamaktır. en iyi yol tutuşunu bu şekilde elde edersiniz.

sıcaklık ölçümleri de size lastiğin neresinin zemin ile temas içinde olduğunu ve ilerleme açısının doğru olup olmadığı hakkında etraflıca bilgi verir.

bu bilgilere dayanarak kendi toe, caster ve camber değerlerinizi hesaplayabilirsiniz. bubba racing’den mclaren’e kadar herkes böyle yapıyor bunu.

ben fabrikanın yazdığı değerleri unuttum bile. çok sevdiğim ve işini aslanlar gibi yapan bir yer buldum, senelerdir tüm değerleri güzelce kağıda basıp yanımda götürüyorum, adamlar ben aracın içinde oturup çayımı içerken milimi milimine ayar yapıyorlar.

çayımı başka yerde de içerim ama, ayar yapılırken sürücü koltuğundaki o 80 kg önemli.
yolda boş gitmiyor araç, di mi?

Maxi
21-03-2015, 20:11
hakan abi
on kamber icin ozel civata aldim
geri kalanlar icin ne yapicam? ozellikle arkalar!

http://i.hizliresim.com/1YWYV5.jpg

Y.Emre
21-03-2015, 20:50
Abi, maşallah neler yazmışsın öyle. İnşallah detaylandırmaya devam edersin konuyu. Takipteyim

levent
21-03-2015, 21:33
Hakan abi Tr forum ortamlarında gelmiş geçmiş en net anlatım ! Teşekkür ederim kendi adıma.

onursumer
21-03-2015, 21:45
kafamdaki tum soru işaretleri gitti :)

hakan abi ben biliyorum diyen birçok kişiden daha iyi anlatmışsın teşekkurler :)

ara ara bize başka konularda boyle yazılar yazmanı bekliyorum :)

Kadyr
21-03-2015, 22:40
Biz normal standart kullanicilar bu ayarlarin degerini bilmemize gerekvarmidir?
Biz gidiyoruz rotcuya adam ayarlayip veriyor kamberi ne yapti toe yi ne yapti bilmiyoz araba yolda duz gidiyormu gidiyor:)

Low-Rider
21-03-2015, 23:04
Çok faydalı konu olmuş, teşekkürler.

Bir de bu rot ayarı yaptıktan sonra direksiyonu düz ayarlayamayan rotçuları napcaz :)

Hakan Girginer
21-03-2015, 23:08
hakan abi
on kamber icin ozel civata aldim
geri kalanlar icin ne yapicam? ozellikle arkalar!

http://i.hizliresim.com/1YWYV5.jpg

Kaptan,

en sağlam çözüm benim uyguladığım offset delrin burç bence.

http://imageshack.us/a/img18/506/i9ie.jpg

http://www.techturkey.com/forum/showthread.php?t=162528

Hakan Girginer
21-03-2015, 23:12
kafamdaki tum soru işaretleri gitti :)

hakan abi ben biliyorum diyen birçok kişiden daha iyi anlatmışsın teşekkurler :)

ara ara bize başka konularda boyle yazılar yazmanı bekliyorum :)

Rica ederim..

Mesela hangi konular?
Ben aklıma esince yazıyorum da, konu olursa daha iyi odaklanabilirim aslında.

Hakan Girginer
21-03-2015, 23:13
Çok faydalı konu olmuş, teşekkürler.

Bir de bu rot ayarı yaptıktan sonra direksiyonu düz ayarlayamayan rotçuları napcaz :)

Benim ayar yapılırken aracın içinde oturma nedenlerimden biri de bu işte.

Y.Emre
22-03-2015, 12:25
Elimdeydi konusu açılmışken ekleyeyim bari. İngilizcesi olanlar için araç dinamiği kitapları.

Birisi dışında gayet detaylı kitaplar araştırmak isteyenler için.

http://s5.dosya.tc/server/tloV3J/ME441-Books.rar.html

220T
22-03-2015, 13:01
Çok değerli bilgiler vermişsiniz.ESP'nin, anlatımınızda değindiğiniz üzere,sürekli değişen açılara rağmen doğru müdahalelerde bulunabilmesini de ayrıca önemsedim şu an.Belki konu dışı olacak ama ayarlar ideal seviyede değilse esp müdahalesi sorun mu yaratır, yoksa bozuk açılara göre doğru hamleyi mi yapar?

jnrjames
22-03-2015, 13:39
Live for speed te 3 saatlik 6 saatlik yarışlara girmeden önce 1 er saatlik seanslarla araç ayarlarını dediğiniz kisveye, bütün pilotların sürebileceği ortak bi sürüş formuna getirirdik.

Özellikle lastik ısısı yıpranma durumları ve ikili mücadelede geçebilecek zorlu turlar sonrasında saatlik seansları tamamlayabilecek,1 turda lastikleri tekrar optimum sıcaklığa düşürebilecek ayarlar. Yıllardır da bu tarz güzel anlatımla karşılaşmamıştım. Ellerinize sağlık hem tebriklerimi hemde saygılarımı sunuyorum. alışkanlıktır genel toe ayarım önler hep dışarıda kalmıştır, arkalar çok OS yoksa sıfıra yakın. :) (oyunda tabi)

DOHC
22-03-2015, 14:10
Rot ayarında genel geçer/üç aşağı beş yukarı doğru değerler var mıdır?
Şunun için soruyorum, rot makinalarında hemen hemen her araba için değer dosyası var ama gidilince ya hiçbir marka-model seçmeden (sadece ekrandaki değerlere bakıp) ayar yapıyorlar veya başka bir marka-model araç açıyorlar, ona göre yapıyorlar.

Utku
23-03-2015, 13:19
Harbiden rot ayarı yapılırken direksiyonda oturmak lazım.sonuçta araba yolda içi boş gitmiyor

Hakan Girginer
23-03-2015, 15:18
Rot ayarında genel geçer/üç aşağı beş yukarı doğru değerler var mıdır?
Şunun için soruyorum, rot makinalarında hemen hemen her araba için değer dosyası var ama gidilince ya hiçbir marka-model seçmeden (sadece ekrandaki değerlere bakıp) ayar yapıyorlar veya başka bir marka-model araç açıyorlar, ona göre yapıyorlar.

Güreşçiye krampon, kayakçıya da paten verebilir misiniz?

Her aracın kendine göre belirlenmiş değerleri vardır.
Bu konuda tembellik eden bir yere gidilmemesi daha iyi olur bence.

Ya da, teknisyen sizin aracınızı ezberden biliyor olabilir. Ancak doğru model seçerek ayar yapmak daha iyi tabii.

B16
23-03-2015, 15:40
Kendi sürüş tarzımıza uygun ayar yapmak istedik diyelim, bu değerleri nasıl oluşturucaz.

Lastik sıcaklıklarını falan hesapladık diyelim ama o kağıda yazıcağımız değeri nasıl hesaplıcaz

onursumer
24-03-2015, 13:55
Rica ederim..

Mesela hangi konular?

Mesela az cok bilgi sahibi olsamda motor mekanigini tam anlamiyla ogrenmek istiyorum

Bir diger nedenide arabamin ecu sune mudahalede bulunmayi istemem :) genel olarak bilgiler mevcut olsada tecrube edilmis seylerin anlatimi bence daha yararli :)

CEMAL
24-03-2015, 21:18
Güzel bir yazı olmuş. Ben kendi adıma teşekkür ederim.

Benim sormak istediğim bir soru var.

30 metre çapındaki alanda dönmek suretiyle lastik ısını ölçerek yapılacak olan ayar, sanırım en iyi performansı almak için yapılan ayar. Bu ayarı yapacak imkanımız olmadığını düşünürsek, pist ve yol için ideal ortalama bir toe, camber ayarı falan var mıdır? Ben rotcuya girdiğimde söylediğim tek değer " önlere -1.5 kamber ver abi" oluyor. Diğerlerini rotcu kafasına göre yada liste değerlerine göre yapıyor.

coder
24-03-2015, 21:32
Vermiş olduğunuz bilgiler benim gibi genç arkadaşların konu hakkında fikir sahibi olması açısından çok güzel öncelik ile ellerinize sağlık. Umarım diğer makale subab ayarları hakkında olur çok merak ediyorum ve Türkçe kaynakta zorlanmaktayım..

Ome_RS
25-03-2015, 09:13
Bir çırpıda okudum gercekten cok faydalı bilgiler paylaşmıssın abi.
Anlatım cok guzel ve açıklayıcı teşekkürler.
Biraz vakit ve kafa yormayla standart aracın yol tutusunu parça değişimine gitmeden bir tık daha ileriye tasıyıp biraz daha karakterli hale getirebiliriz sanırım

burakgunay
25-03-2015, 12:43
Emeğinize sağlık, böyle güzel anlatımlı ve açıklayıcı makaleler okurken yazanlara bolca dua ediyorum, ellerinize sağlık. Bizleri daha da bilgilendirirseniz çok seviniriz.

HKN737
26-03-2015, 03:25
Emeğinize sağlık, şahsım adına teşekkür ederim. Bu şekilde bildiğiniz başka konularıda zaman ayırıp yazarsanız Türk forumları açısından çok faydalı olacaktır...

Hakan Girginer
12-04-2020, 00:16
Rot ayarı hiç şakaya gelmiyor, bu konuda yakın tarihte yaşadığım bir örnek var.

Rot başlarının gres körükleri (lastikleri) çatlamıştı, ben de değiştirsem iyi olur dedim.
Değiştirirken çok dikkatli ölçümler yaptım, diş turlarını saydım, kumpas ile ölçüp not aldım, iki defa sağlamasını yaptım, yeni rot başlarını mümkün olduğu kadar toe ayarlarını bozmadan taktım.

Sonra da hemen Kuzey Oto'nun yolunu tuttum.

O kadar itina etmeme rağmen sol taraf 2 mm içeri, sağ taraf da 3 mm dışarı bakıyordu.

Bu değerleri gözle anlamak mümkün değil yani.
O yüzde ben yılda iki kez rot ayarına giriyorum.
Geometri bozuksa yol tutuşu da o kadar olumsuz etkileniyor çünkü.

dark_crow
12-04-2020, 01:14
Rot ayarı hiç şakaya gelmiyor, bu konuda yakın tarihte yaşadığım bir örnek var.

Rot başlarının gres körükleri (lastikleri) çatlamıştı, ben de değiştirsem iyi olur dedim.
Değiştirirken çok dikkatli ölçümler yaptım, diş turlarını saydım, kumpas ile ölçüp not aldım, iki defa sağlamasını yaptım, yeni rot başlarını mümkün olduğu kadar toe ayarlarını bozmadan taktım.

Sonra da hemen Kuzey Oto'nun yolunu tuttum.

O kadar itina etmeme rağmen sol taraf 2 mm içeri, sağ taraf da 3 mm dışarı bakıyordu.

Bu değerleri gözle anlamak mümkün değil yani.
O yüzde ben yılda iki kez rot ayarına giriyorum.
Geometri bozuksa yol tutuşu da o kadar olumsuz etkileniyor çünkü.

Ben de geçenler de ön takımı elden geçirip Denge Rot/Balans a gittim. Hatta eski Kuzey Oto'dan Merdan abi ilgilendi.
Sürücü koltuğunda oturmaya ben de dikkat ederim, ayar yapıldı direksiyonu da ayarladım her şey buraya kadar çok güzel.
Direksiyon düz, lastiklerim 1 haftalık olmasına rağmen aracı kendi haline bıraktığımda sürekli sağa gitme eğilimi var.
Tekrar kontrol ettiler değer olarak bir sorun yok, lastiklerin yerlerini değiştirdik yine aynı.
Bir türlü çözüm bulamıyorum..

Hakan Girginer
12-04-2020, 05:40
Ben de geçenler de ön takımı elden geçirip Denge Rot/Balans a gittim. Hatta eski Kuzey Oto'dan Merdan abi ilgilendi.
Sürücü koltuğunda oturmaya ben de dikkat ederim, ayar yapıldı direksiyonu da ayarladım her şey buraya kadar çok güzel.
Direksiyon düz, lastiklerim 1 haftalık olmasına rağmen aracı kendi haline bıraktığımda sürekli sağa gitme eğilimi var.
Tekrar kontrol ettiler değer olarak bir sorun yok, lastiklerin yerlerini değiştirdik yine aynı.

Bir aracı görmeden uzaktan teşhiste bulunmaya çalışmak büyük hata aslında, ama...

Önce en temel noktalardan başlayalım:

* Aracın marka/model ve yılı nedir? Otomatik mi, düz vites mi?
* Jant ve lastikler OEM ebatlarda mı?
* Bu sağa çekme inadı yük altında mı (gaz verirken), ayağı gazdan çekince mi, yoksa boşta akarken mi ortaya çıkıyor?
* Her hızda oluyor mu?
* Fren altında iken aynı davranış var mı?
* Frenlere en son ne zaman bir işlem yapıldı, ne yapıldı?
* Bu sağa çekme testi farklı yol ve yüzeylerde denendi mi, hep aynı yolda mı oluyor, hep mi oluyor, ara sıra mı oluyor?
* 10 Nisan 2020 akşamı 22:00 ila 23:59 arası neredeydiniz?
* Aracın kazası var mı?

Bu soruların net cevapları olmadan bu konuya kafa patlatmak çok zor.
Ama, yeterli veri ile çare bulunur.

AlpEren
12-04-2020, 09:01

Musait zamaninizda yerime beklerim Atasehir Sgs Otomotiv :)

livaneli
12-04-2020, 10:56
Abi teşekkürler, her zamanki gibi doğru ve güzel bir anlatım.
Konya'da bir rotçu araba çalışır konumda yapıyordu ayarı.

dark_crow
12-04-2020, 12:37
Haklısınız ama, farklı bir fikir belki yol gösterebilir.

Bir aracı görmeden uzaktan teşhiste bulunmaya çalışmak büyük hata aslında, ama...

Önce en temel noktalardan başlayalım:

* Aracın marka/model ve yılı nedir? Otomatik mi, düz vites mi?
Mercedes / E320 / 2004 / Otomatik
* Jant ve lastikler OEM ebatlarda mı?
225/55/16 - 8Jx16 ET36 ebat oem
* Bu sağa çekme inadı yük altında mı (gaz verirken), ayağı gazdan çekince mi, yoksa boşta akarken mi ortaya çıkıyor?
Gaz verirken yada ayağımı çektiğimde hiç fark etmiyor
* Her hızda oluyor mu?
30km/h dan sonra daha net
* Fren altında iken aynı davranış var mı?
Sert fren yaptığımda eğilim daha fazla
* Frenlere en son ne zaman bir işlem yapıldı, ne yapıldı?
Yaklaşık 20k km önce tüm disk ve balatalar oem olarak sıfırladım
* Bu sağa çekme testi farklı yol ve yüzeylerde denendi mi, hep aynı yolda mı oluyor, hep mi oluyor, ara sıra mı oluyor?
Bostancı-Harem E5 / Üsküdar-Bakırköy E5 / Üsküdar-Kurtköy Tem
* 10 Nisan 2020 akşamı 22:00 ila 23:59 arası neredeydiniz?
Otopark da iç detay ile meşguldüm :) Ya evdeyim yada arabada, çok bir şey değişmedi :)
* Aracın kazası var mı?
Herhangi bir kazası yok, belirttiğim gibi ön düzen parçaların da değişiklik yapmadan önce böyle bir sorun yoktu.
Bu soruların net cevapları olmadan bu konuya kafa patlatmak çok zor.
Ama, yeterli veri ile çare bulunur.

dark_crow
12-04-2020, 12:41

Sizin yeri biliyorum, mekanik bir sorun olmadığına emin olduğumda geleceğim.

enesy
12-04-2020, 12:53
Rica ederim..

Mesela hangi konular?

Abi senin profosyonel yaklaşımına ve amatör hale indirgeyip anlatışına hayranım.

Temel otomotiv elektriği konusu olabilir. Örneğin aracıma bir kapı altı led takmaktan , park sensörü takmaya , aftermarket elektrik işlerine kendim yapabilmek istiyorum ama sigorta attırmaktan ya da daha ciddi hatalardan korkuyorum. + - nötr , sigorta , bilmenne konularını senden öğrenmek isterim.

MBuğra
13-04-2020, 05:00
Rica ederim..

Mesela hangi konular?

Hakan abi merhaba,

Uzun zamandir size sormak uzere beklettigim bir sorum var. Birazdan bahsedecegim konu uzerinde cok tartisilmadigi icin, boylesine bir projeye kalkismasam dahi sizlerin yorumu cok degerli.

Alfa Romeo 159 marka/model aracim var. Bu otomobillerde kullanilan malzemenin dahili kalitesi bir japon degil. Bunun en buyuk yansimasini ise alt takim parcalarinda goruyoruz. Diger markalara nispeten biraz daha nazik ve erken vadede omurleri doluyor.

On takimdan sesler geldigi vakit, OEM parcalarla ilerlemek istediğiniz de yuksek meblaglar ile karsilasmaniz cok olasi. Bunun belki de en buyuk sebebi, 159'un cift salincakli suspansiyona sahip olmasi ve AR'nin salincak burclarini ayri satmamasi. Yani salincak burcunuz bozuldugunda, ilk seceneginiz komple 4 adet OEM salincak almak ki, kendileri baya pahali.

Ikinci ve nispeten daha kolay bir cozum ise, oem salincaktaki eski burclari sokup, omur boyu garantili olan powerflex poliuretan burclari gresleyip takmak. Buraya kadar herhangi bir sikinti yok. Ancak bu powerflexe surulen gres zamanla toz, yagmur, camur vs. derken miladini dolduruyor ve yeniden can sıkıcı sesler duymaya basliyorsunuz. Cozum ise burclar sokerek yeniden greslemek. Can alici yer burasi cunku ust salincagi sokmek icin dogal olarak alt salincak, amortisor grubunu sokmeniz lazim, ki, bu da isi cok uzatiyor.

Ingiltere'deki bir AR garaji bu ise pratik bir cozum gelistirmis, ancak sanirim orada hukuki isler biraz daha sıkı yurudugunden olasi bir senaryo da sorumluluk altinda kalmamak icin bunu parasiyla dahi uygulamiyorlar. (Konu linki: Powerflex Mk4 - Non Squeak Edition! | Page 4 | Alfa Romeo Forum (https://www.alfaowner.com/threads/powerflex-mk4-non-squeak-edition.853762/page-4))

Neyse, cozum su sekilde: eski salincak icerisine poliuretan burc yerlestirip, daha sonra kilavuzla salincaktan powerflex'e kadar uzanan dis acarak buradan bir dolum boslugu (nipple) olusturmak. Ve gres omrunu yitirdiginde tek yapilacak is, araci krikoya almak, vidayi sokmek ve boslukyan basincli tabancayla iceri gres basmak. Sanirim boylesine cozumler pek cok otomobil ve parca ureticisi tarafindan tercih edilmis/ediliyor.

https://i.hizliresim.com/Hgedt4.jpg[/url]

https://i.hizliresim.com/0V5pnH.jpg[/url]

https://i.hizliresim.com/ZrtOEV.jpg[/url]

https://i.hizliresim.com/K8OTAO.jpg[/url]

https://i.hizliresim.com/ITUoOR.jpg[/url]

Konunun devaminda boylesine bir cozumun uzerine yuk binen
bir malzemenin burulma ve dayanikliligini zayiflatacagini ve dolayisiyla saglik bir cozum olmadigini savunan kullanicilar oldugu gibi, kullanicisi da dahil ust salincak uzerine, alt salimcak kadar yuk binmedigini ve herhangi bir sikintinin yasanmayacagini iddia eden kisiler de mevcut.

Ilk grubun en buyuk argumanlarindan bir tanesini, ki sadece potansiyeli dahi urkutucu ve olayi kafadan silecek olan Maserati 4200'lerdeki salincak kirilmasi olayi. (Konu:Warning! | SportsMaserati.co.uk (https://www.sportsmaserati.co.uk/index.php?threads/warning.16105/))

https://i.hizliresim.com/Nrul55.jpg[/url]

https://i.hizliresim.com/xfYfE7.jpg[/url]

Benim aracimda salincak kaynakli bir ses ve degismesi gereken bir salincak durumu yok. Ancak hic olmayacagi anlamina gelmiyor. Geldiginde powerflex'lere gecmek zaten aklimda. Belki kullanilacak gres hususunda trick bir urun varsa, bunu en iyi off roadcularin bilecegini tahmin ettigimden, bir kac off road garaja gidip kendilerinden bilgi rica etmeyi planliyorum.

Diger taraftan bu greasing nipple hususunda sizin fikriniz ne olurdu? Boylesine bir custom calisma surusu ve en onemlisi surus guvenligi nasil etkiler? Boyle bir calismayi siz kendi aracinizda tercih eder miydiniz? Etmeniz halinde dikkat edilmesi gereken hangi unsurlar mevcut olurdu?

Tesekkurler.

mikelazi
13-04-2020, 11:17

benzer sorunu arkadaşımda yaşadı.
direksiyona geçiyor düz tutuyor ayar yapılıyor.ama araba her seferinde sağa çekiyor.

sonunda kuzeye gittik önce rot ayarı yapıldı.daha sonra o rota göre direksiyon sökülüp yerine takıldı.şuan sıfır sıkıntı.

CloudGrey
13-04-2020, 13:35
..dikkat edilmesi gereken hangi unsurlar mevcut olurdu?
Tesekkurler.

hakan abi bu işi duayaeni onun vereceği cevabı bende merak ediyorum :)

nacizane bende birkaç birşey paylaşayım.
öncelikle sanıyorum burçlar ayrı satılıyor fakat orjinal yedek parça değiller, forumlardan onları anladım.
poliüretan burc kullanan arabayı bindinizmi bilmiyorum fakat böbrek taşınız varsa çok rahat düşürebilirsiniz.
nette standart yüreyenle araç %5-10 more stiff olur deniyor, fakat araçta coiller gergiler falanda varsa kesinlike katılık daha yüksek oranda.
poliüretan burc ile ses artar lastik burca göre , titreşim artar ,sertlik artar.
bir yarış arabası topluyorsanız bu burcların artıları üst cümlede saydığım eskileri görmezden gelmenizi sağlar.
aile arabasında konfordan baya baya ödün verirsiniz.
ayrıca bu burclar standart lastik burclara göre %200-300 daha pahalıdır.

yukarıda resimdeki yapılan çok pratik bir çözüm lakin baya baya salıncak bağlantı noktasının cemberine nipple için açılan delik bağlantı cemberinin kol kalınlığın nerdeyse %35- %40'ı gibi duruyor.(fotoda kırmızı ile çevrelenmiş alanda)

http://flashresim.com/upload/MTVlOTQ0YmJjM2U5NzE.jpg

bu çok ciddi bir oran ve kesinlikle mukameveti bozacaktır.
burda yük binme konunun alt/üst salıncak olmaması gerekir diye düşünüyorum lakin nipple işi yapılıacaksa ikisinede yapılacak.
sonuçta sadece üste yapmak saçma çünkü greslenmesi gerekiceği zamanda altı söküp greslemek için zaten bunca şey sökülürken yarım saatlik bir işle üst salıncakta sökülür.
bu nipple ile amaç sanıyorum tekeri dahi çıkarmadan burçları greslemek...

ayrıca bu burcların greslenmesi gereken süre 3-4 yılda birda bunun için bu kadar tehlikeli bir işe girmek , bilemedim biraz riskli geldi.

bunun yerine bu açıkta bağlantı noktlarını koruyacak 3D printer ile çok güzel muhafazalar yapılabilir diye düşünüyorum.

MBuğra
13-04-2020, 14:16
hakan abi bu işi duayaeni onun vereceği cevabı bende merak ediyorum :)

nacizane bende birkaç birşey paylaşayım.
öncelikle sanıyorum burçlar ayrı satılıyor fakat orjinal yedek parça değiller, forumlardan onları anladım.
poliüretan burc kullanan arabayı bindinizmi bilmiyorum fakat böbrek taşınız varsa çok rahat düşürebilirsiniz.
nette standart yüreyenle araç %5-10 more stiff olur deniyor, fakat araçta coiller gergiler falanda varsa kesinlike katılık daha yüksek oranda.
poliüretan burc ile ses artar lastik burca göre , titreşim artar ,sertlik artar.
bir yarış arabası topluyorsanız bu burcların artıları üst cümlede saydığım eskileri görmezden gelmenizi sağlar.
aile arabasında konfordan baya baya ödün verirsiniz.
ayrıca bu burclar standart lastik burclara göre %200-300 daha pahalıdır.

yukarıda resimdeki yapılan çok pratik bir çözüm lakin baya baya salıncak bağlantı noktasının cemberine nipple için açılan delik bağlantı cemberinin kol kalınlığın nerdeyse %35- %40'ı gibi duruyor.(fotoda kırmızı ile çevrelenmiş alanda)

http://flashresim.com/upload/MTVlOTQ0YmJjM2U5NzE

bu çok ciddi bir oran ve kesinlikle mukameveti bozacaktır.
burda yük binme konunun alt/üst salıncak olmaması gerekir diye düşünüyorum lakin nipple işi yapılıacaksa ikisinede yapılacak.
sonuçta sadece üste yapmak saçma çünkü greslenmesi gerekiceği zamanda altı söküp greslemek için zaten bunca şey sökülürken yarım saatlik bir işle üst salıncakta sökülür.
bu nipple ile amaç sanıyorum tekeri dahi çıkarmadan burçları greslemek...

ayrıca bu burcların greslenmesi gereken süre 3-4 yılda birda bunun için bu kadar tehlikeli bir işe girmek , bilemedim biraz riskli geldi.

bunun yerine bu açıkta bağlantı noktlarını koruyacak 3D printer ile çok güzel muhafazalar yapılabilir diye düşünüyorum.

Öncelikle bu olay alt - üst değil sadece üst salıncağa yapılması daha mantıklı. Çünkü alt salıncaklara yük bindiğinden yapılmasında risk olabilir. Diğer taraftan yarım saatlik iş dahi olsa, farklı zamanlarda olması o yarım saatlik işi bir kaç kere yaptıracak. :) Zaten ben zaten kesinlikle yapacağım demiyorum; Powerflex takayım diye düşünsem de karar değiştirip, OEM'den devam ederim ama bu soru her zaman aklımın bir köşesinde kalacak.

Delik konusunda haklısınız, hatta fotoğrafı ilk gördüğümde bari deleceksiniz niye ortalamadınız bari diye kendimce sordum. Anca orası neticede boş kalmayacak. Salıncak materyaliyle eşdeğer ya da bi miktar daha sert bir cıvatalar ile durumun ne şekilde olacağını Hakan abi daha iyi izah edebilir.

3D print konusu da mantıklıymış, bir ara bu durumu da araştırayım :)

akko
14-04-2020, 16:00

Rot ayarı için hep Maslak Hunter tercih ediyordum, Memnundum da bugüne kadar.
Ama son gittiğimde BlueGT aracıma direksiyon düz tuttuğumda sağa eğilim vardı ve SGS otomotiv yolunu tuttum 45km :D
sonuç? memnunum fazlasıyla ip gibi gidiyorum çok şükür, teşekkür ederim :) :)
burada İstanbul' da olan herkese tavsiye ederim.

AlpEren
14-04-2020, 16:23
Rot ayarı için hep Maslak Hunter tercih ediyordum, Memnundum da bugüne kadar.
Ama son gittiğimde BlueGT aracıma direksiyon düz tuttuğumda sağa eğilim vardı ve SGS otomotiv yolunu tuttum 45km :D
sonuç? memnunum fazlasıyla ip gibi gidiyorum çok şükür, teşekkür ederim :) :)
burada İstanbul' da olan herkese tavsiye ederim.

Memnun kaldiysaniz ne mutlu bize ne zaman isterseniz bekleriz caya kahveye de bekleriz :))

Mert Safa
14-04-2020, 23:04
Ya 1 aydır sağa cekiyordum kimse yapamadı en son servisin başına attım olayı servis cözdü ama güzelde para aldı :D keşke önce okusaydım su konuyu :) Alperen bey işinizde başarılar, hafızama not aldım

AlpEren
15-04-2020, 00:07
Ya 1 aydır sağa cekiyordum kimse yapamadı en son servisin başına attım olayı servis cözdü ama güzelde para aldı :D keşke önce okusaydım su konuyu :) Alperen bey işinizde başarılar, hafızama not aldım

Saglik olsun ne zaman isterseniz bekleriz :)

Hakan Girginer
15-04-2020, 03:43
Diger taraftan bu greasing nipple hususunda sizin fikriniz ne olurdu? Boylesine bir custom calisma surusu ve en onemlisi surus guvenligi nasil etkiler? Boyle bir calismayi siz kendi aracinizda tercih eder miydiniz? Etmeniz halinde dikkat edilmesi gereken hangi unsurlar mevcut olurdu?

Tesekkurler.

Corona günlerinde uyku düzeni kalmadı, gecem gündüzüm birbirine girdi, o yüzden ancak cevap yazabilecek duruma geldim...

Soruya çok başlıklı bir cevap vermem gerekiyor.
Ama, en önemli konuya en kısa cevap ile lafa başlayalım: Ben 2012-2013'ten bu yana süspansiyon burçlarımda gres tapası takılı vaziyette bakkala da gidiyorum, uzun yolculuk da yaptım, defalarca piste de çıktım...

Konuyu burada anlatmıştım:

http://www.techturkey.com/forum/do_it_yourself_d_i_y_/162528-delrin_bushing_saliincak_burcu_yapmaca_ve_montaji. html?highlight=

---------------------

Baştan başlayalım..

Süspansiyon salıncakları/kolları farklı şekillerde üretiliyorlar: OEM parçalar arasında döküm alüminyum kollar da var, preslenmiş sac parçaların kaynakla birleştirildiği modeller de.
Yan sanayi, modifikasyon amaçlı ya da yarış amaçlı salıncaklar/kollar ise chromoly ya da farklı çelik alaşımlarından, hatta magnezyum gibi çok esoterik malzemelerden üretilebiliyor.

Döküm alüminyum beni hep korkutmuştur. Alüminyum kullanılmasının başlıca nedeni hafiflik olduğu için hep minimal malzeme kullanılır, bu da üzerine binecek yüklere tam dayanacak (daha fazlasına değil ama) bir tasarım anlamına geliyor. Bu tür malzeme üzerinde en ufak bir yapısal zayıflatma tasarım parametrelerini çöpe atabilir.
Daha basit bir ifade ile, döküm aluminyum bir salıncak üzerine gres tapası için delik açmak (ani fren gibi) yüksek bir yük altında çattadanak kırılmaları anlamına gelebilir.

Bunun üstesinden gelmek de mümkün aslında. İşi iyi bilen bir kaynakçı delik açılacak bölgeyi (mesela bir plaka ilave ederek) sağlamlaştırabilir.

Benim aracımdaki salıncaklar sac.
Hatta bu salıncakların burç yuvalarında fabrikanın açtığı delikler de mevcut. Bu deliklerin amacı kauçuk burçların tutunup kaymasını önlemek. Burç "şişerek" o deliği dolduruyor, tutunmuş oluyor.

Fotoğraflarda gördüğüm gres tapası delikleri nedense çok büyük... Benim kullandığım tapaların delikleri belki 4.5, belki 5 mm civarında. Delik ne kadar büyükse burç da o kadar zayıflar doğal olarak.

Şurada benim kullandığım tapaları çok daha net görebilirsiniz:

https://imagizer.imageshack.com/v2/1024x768q90/15/ykoe.jpg

Kolay gres basabilmek için 90 derece açılı tapa kullandım.

Fotoğraf çok eskidi artık. An itibarı ile çok farklı bir süspansiyon var, ama burçlar hala aynı burçlar.

Ha, gres kullanmanın asıl amacı sesi kesmekten ziyade, İstanbul gibi havası rutubetli, yağmuru bol ve yolları tozlu bir şehirde burç ile gömlek arasına girecek her türlü kirletici unsuru uzaklaştırmak. Burçlara belirli aralıklarla gres basıldığında içerideki bütün pislik dışarı atılmış oluyor. Bu da pislik yüzünden oluşacak aşınmayı engelliyor.

----------------------------------

Bir konu daha var:

Poliüretan burç aracı daha rahatsız yapmaz. Yemin ederim yapmaz.
Ben oturup aracım için tungsten çelik burç yapabilirim. Mümkün olan en sert malzemelerden biri yani.
Ne yaptığımı bilmeyen bir arkadaşa anahtarımı verip aracımı bir süre kullanmasını istersem geri geldiğinde salıncaklarda çelik burç olduğunu fark etmemiş olacaktır. iyi bir pilot ise, aracın daha kararlı yol tuttuğunu hisseder, o kadar.

Ben burçlarım için delrin kullandım. Poliüretandan çok daha sert hem de.

2013 yılında yazdığım konuda bu konuda şöyle yazmışım:

Malzemenin sert olmasından ziyade, istenmeyen yönde esnemiyor olması önemli.

Salıncak uç burçlarında tercih edilen, sadece yukarı ve aşağı harekettir. Bu, şaseye bağlanan iç burçlarda farklıdır, onların esnemesi gerekebilir.

Diğer yandan, stiction diye bir terim var. Stiction, hem ilk hareketi engelleyen iç kilitlenmeyi, hem ataleti, hem de sürtünmeyi tarif eden çok güzel bir kavram.
Kauçuk burçlarda ciddi miktarda stiction var. Yani, tekerleği, amortisörü ve yayı çıkarılmış bir süspansiyon salıncak sisteminde, salıncakları aşağı yukarı hareket ettirmek için ciddi bir çaba gerekir.
Ama, bu salıncaklara delrin burç takılırsa, serçe parmağın ile sonda dayanacağı yere kadar aşağı yukarı hareket ettirebilirsin. Hatta, en yukarı getirdiğinde kendiliğinden en aşağı noktaya kadar düşer, ama burkulma olmaz.
Bu da süspansiyonun daha net bir şekilde ayarlanabilmesine (tune edilmesine) olanak tanır.
Burkulma olmadığına göre virajda ya da hızlanma/fren yükleri altında geometri değişmeyeceğinden daha net bir sürüş hissi verir.

Fikrim hala aynı, bu kadar zamandır kullandığım araç da bu konuda kanıt teşkil ediyor...

MBuğra
15-04-2020, 04:40
Corona günlerinde uyku düzeni kalmadı, gecem gündüzüm birbirine girdi, o yüzden ancak cevap yazabilecek duruma geldim...

Baştan başlayalım..

(...)

Sizlerin konusunu tamamen unutmuşum. Şimdi iki yazıyı da okuduğumda kafamda bazı şeyler daha net oturdu.

Bu değerli bilgiler için ne kadar teşekkür etsem az. Sağolun.

M3CSL
15-04-2020, 09:57
Rot ayarı lastik herşey tamamsa hala çekme varsa, direksiyon kutusundaki boşluk hem çekmeye hemde titremeye sebep oluyor bilginize.Başıma geldi revizyon yapıldı,düzeldi.

Paradox
29-11-2023, 13:12
Merhaba konu eski ama merak ettiğim bir konu var orjinal lastik ebatı 215 55 16 olan bir araca 205 55 16 ölçülerinde lastik takılırsa ve sonrasında araç Rot ayarına girdiğinde Rot'un tutmama ihtimali var mıdır ? mesela makinede herşey yeşil ve sıfır gösterse bile direksiyon tam düz olmuyorsa bunu lastik ebatının orjinal olmamasına bağlayabilir miyiz ?

mikelazi
29-11-2023, 16:53
Merhaba konu eski ama merak ettiğim bir konu var orjinal lastik ebatı 215 55 16 olan bir araca 205 55 16 ölçülerinde lastik takılırsa ve sonrasında araç Rot ayarına girdiğinde Rot'un tutmama ihtimali var mıdır ? mesela makinede herşey yeşil ve sıfır gösterse bile direksiyon tam düz olmuyorsa bunu lastik ebatının orjinal olmamasına bağlayabilir miyiz ?

alakası yok ebatla

aynı aks üzerinde aynı ebat olsun yeter