PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dizel araç (otomobil) kullanmak

Hakan Girginer
20-03-2015, 17:27
gözlemlediğim kadarı ile aracın motoruna ve yakıt ekonomisine zarar verilerek gerçekleştirilen eylemdir.

dizel araç kullananlar, kimin nereden ve nasıl uydurduğu belli olmayan bir tavsiyeye uyarak "devirli kullanılmaları" gerektiğine inanmışlar.

burada dizel motorun verimli çalışma aralığından bahsetmek farz oldu artık...

dizel motorlar, benzinli yoldaşları gibi harici bir ateşleme sistemi kullanmadıkları için, hava yakıt karışımının ani bir şekilde sıkıştırılarak yanma derecesine erişmesi prensibi ile çalışır.

distribütör, buji kablosu, buji filan yok yani.

(kızdırma bujisi çok ayrı bir şey, ilk çalıştırmada soğuk ve vizkositesi yüksek olan yakıtın ısıtılıp inceltimesi, daha kolay püskürtülebilir hale getirilmesi için kısa bir süre kullanılır, o kadar)

konumuza dönelim.
ateşleme için yüksek sıkıştırma gerektiren bu mekanik düzenek, bu açıdan benzinli motor ile büyük fark taşır. benzinli motorların sıkıştırma oranları 7.00:1 ila 12.5:1 arasında bir yerlerde olup, ezici çoğunluğu 9.5 - 10.00:1 arasındadır.
dizel motorların sıkıştırma oranı ise nereden baksanız 17.00:1 civarından başlar, 22.00:1, hatta daha yüksek değerlere ulaşır.

bu kadar yüksek sıkıştırma oranı da, devir yükseldikçe ilgili mekanik bileşenler üzerinde ciddi bir yük yaratır.

diğer yandan, dizel motor pistonlarının benzinlilere kıyasla silindir içinde daha uzun bir mesafe kat ederek çalışması da (bkz: stroke) daha düşük devirde güç üretmeleri anlamına gelir.
benzinli ve dizel motorların hp ve tork grafikleri karşılaştırıldığında bu değerlerin dizel motorlarda ne kadar erken zirve yaptığı açıkça görülür.

dizel motorların hatırı sayılır bir kısmı turbo charger ile aşırı beslenir.
söz konusu bu turbo chargerlar benzinli motorlardakilerden farklı olarak çok daha erken (bazı uygulamalarda 1200, genellikle 1500 - 1800 devir/dakika) devreye girerek çalışırlar.

tüm motorlara genel bir bakış ise, redline olarak ifade edilen müsaade edilebilir en yüksek operasyonel devrin de dizellerde benzinli motorların yaklaşık 2/3'ü kadar olduğunu gözler önüne serer. (dizel motoru 7000 devir/dakika seviyesine çıkarmaya çalışırsanız ortalık pek şenlikli olur)

tüm bunlar göz önüne alındığında, dizel motorların tasarım parametreleri olan 1800 - 3000 devir/dakika aralığında kullanılması, kadranda 2000 - 2500 devir görülecek şekilde vites seçilmesi hem motor ömrü, hem de yakıt tasarrufu açısından en makul yöntem olacaktır.

(bu değerler özel amaçlı üretilen, iş makinası, gemi motoru, uzun yol kamyon/otobüs motoru gibi istisnaları kapsamamakta, ortalama bir araca hitap etmektedir.)

mikelazi
23-03-2015, 15:35
faydalı bilgiler.teşekkürler

B16
23-03-2015, 15:42
Devam abi böyle konulara.

Birde biz kanı deli arkadaşlar için güvenli sürüş teknikleri ile ilgili görseller ile birlikte bir yazı daha yazarsan çok makbule geçer.

turboman
23-03-2015, 15:49
benim dizel arabaya binip 5500-6000 devire kadar sıkıştırıp daha iyi hızlanıyo diyen arkadaşlarım var :D ben anlatmaktan vazgeçtim kendi hallerine bıraktım artık bu yazıda bilmeyenler için faydalı olur eminim

yesil
23-03-2015, 16:01
Sürekli düşük devirde kullanmak motorun kurum bağlamasına, partikül filtresi tıkanmasına sebep olabilir. Sürekli yüksek devir çevirmeye gerek olmasada arada bir yüksek devirlere çıkmak motor açısından daha sağlıklı bana göre.

kasırqa
23-03-2015, 16:24
dizel araba varken dizel motorlar tam yağlamayı 3.000 devirde sağlar öncesinde vites değiştirirsen turbo yağsız kalır dediler. 3.000 devirden önce değiştirmiyodum. Bu dedikleri doğru mu acaba?

Hakan Girginer
23-03-2015, 16:29
dizel araba varken dizel motorlar tam yağlamayı 3.000 devirde sağlar öncesinde vites değiştirirsen turbo yağsız kalır dediler. 3.000 devirden önce değiştirmiyodum. Bu dedikleri doğru mu acaba?

İşkembe-i kübradan sallamışlar.

Kıyma mı alıyoruz da yarım yağlı olsun?

kasırqa
23-03-2015, 16:30
İşkembe-i kübradan sallamışlar.

Kıyma mı alıyoruz da yarım yağlı olsun?

anladım teşekkürler :)

Ome_RS
23-03-2015, 16:39
şükür bu konuyu birisi detaylı acıklamıs ağzına sağlık abi
gereksiz yere motorun canını alanlar belki akıllanır birazcık
hiç bişe bilmiosan ac teknik verilerine bak aracın hangi devirde kullanman gerektiğini anlarsın zaten
3000dv altı yapılmayan yağlanma vs cok yanlış yere gitmiş öyle düşünen birisi rölantide ve stop etme öncesi hiç turbo yağlama için beklemiyodur heralde.

Shadow_Dancer
23-03-2015, 16:42
1.3 multijet kullandım uzunca bir süre.. Hep ideal basınç aralıgında vites degiştirdim, basıncın altında ya da üzerinde devir çevirmemeye dikkat ederdim.. İyi mazot alıp,bakımlarını hiç eksik etmedim, marş bastıktan sonra en az 1 dakika kapatmadan 1 dakika bekledim, hiç bi sorun sıkıntı çıkarmadı kullandıgım süre boyunca.

levent
23-03-2015, 16:46
Güncel dizeller (EU5 normları ile birlikte gelenler itibari ile diyelim) 14:1 civarına kadar sıkıştırmayı düşürdüler abi, tabi ki yine de benzinlilerden yüksek değerler..

Mazda skyactiv motorlarla birlikte atmosferik benzinlilerde de 13-14:1 sıkıştırma oranına kadar çıtayı yükseltti, peki bunun getirisi götürüsü nedir? Yine klasik 9.5-10.5 sıkıştırma oranlı atmosferik motorlar gibi 6000 devir civarı max güç, 4000 devir civarı max tork değerlerini sunuyor bununla birlikte, hadi devir çevirtseler neyse diyeceğim ki yeni MX5 te aynı motor 135hp olarak gelip 7300 civarı devir çevirecek gibi okudum..

Bir de dizel motorlar özellikle sürekli alt devir veya 3000 devir altında kullanıldığında hakikaten, katalizör, partikül filtresi, egr valfi gibi yerleri kurum basıyorlar.
Misalen 1 ay ben kullanmıyorum, babam kullanıyor. O da sürekli şehir içinde olduğu için max çevirdiği devir 2800 falandır, gittiğim gibi normal zamanda duman atmayan araba, ben evden çıkıp ısıtıp kökler köklemez bulutu bırakıyor arkada. Yakıt kalitesi ile alakalı denecektir ancak, sürekli Shell'den hatta aynı petrolden (uzun yolculuklar harici) GTL ve türevi -en kaliteli motorin- denilen yakıtı kullanıyorum, bakımlarım eksiksiz ve yıllık periyotta 10 bin km dolmadan yapılıyor. Bu denli özenli kullanılan bir araçta bile kurum bağlamaya, kesme yapmaya, duman atmaya sebep oluyorsa bence ara sıra da olsa devir çevirtilmeli dizel araçlarda da. Özellikle dur kalkı bol kısa mesafe kullanılan araçlarda.

Bu arada istemeden de olsa yıllar yıllar önce 3. vitesi bitirip takribi 120 km/h hızla 2 ye çekmişliğim var, kadrana göre 7100 rpm çevirdim.. Bişey olmadı :) Yağ pompasını yeterince güçlendirdikten sonra sen de bilirsin ki dizel de devir çevirir.

Gerek TDi örnekleri gerek Cummins ler örnek olabilir buna, gerekse modifiye edilmiş Mercedes dizelleri.

Yanlış anlaşılmasın sürç-ü lisan ın önüne geçmek için yazıyorum bunu, turbo devreye girmesi diye bir şey olmadığını bu forumda bilmeyen kalmamıştır sanırım bunca zamandır, motor çalıştıktan itibaren paller dönmeye başlar, 1200, 1750 devir (her neyse) turbo hedef basınca ulaşıp max torka erişir araçlar.

Sadık Özyer
23-03-2015, 18:46
Valla ben uzun yol şehir içi az yaksın 1800 devirde sürüyorum hem kendimkini hem babamınkini , komple düz boru var tıkancak bir noktada yok. İçim rahat.

EREN34
23-03-2015, 18:49
Sahsi fikrim. En mantikli kullanim sekli. Yavas/asiri hizlanmadan kacarak, max. tork degerini verdigi devrin altina dusmeden kullanmak.

kadioglu
23-03-2015, 23:09
Sürekli düşük devirde kullanmak motorun kurum bağlamasına, partikül filtresi tıkanmasına sebep olabilir. Sürekli yüksek devir çevirmeye gerek olmasada arada bir yüksek devirlere çıkmak motor açısından daha sağlıklı bana göre.
Düşük devirde kurumlanma düzgün yanmamaktan kaynaklanır ki o da mpi benzinlilerle bitti. Karbüratörlü araçlarda uzun süre düşük devir kullanınca silindir içerisinde inanılmaz kurum oluyordu.Kurumlanmanın bir diğer sebebi ise ateşleme kayıpları. Dizellerde ateşleme kaybı diye bir sıkıntı olmadığı için kurumlanma sıkıntısıda yoktur. Bir de buna common rail sistemi eklenince bence dizelde kesinlikle kurumlanma sıkıntısı olmaz

Güncel dizeller (EU5 normları ile birlikte gelenler itibari ile diyelim) 14:1 civarına kadar sıkıştırmayı düşürdüler abi, tabi ki yine de benzinlilerden yüksek değerler..

Mazda skyactiv motorlarla birlikte atmosferik benzinlilerde de 13-14:1 sıkıştırma oranına kadar çıtayı yükseltti, peki bunun getirisi götürüsü nedir? Yine klasik 9.5-10.5 sıkıştırma oranlı atmosferik motorlar gibi 6000 devir civarı max güç, 4000 devir civarı max tork değerlerini sunuyor bununla birlikte, hadi devir çevirtseler neyse diyeceğim ki yeni MX5 te aynı motor 135hp olarak gelip 7300 civarı devir çevirecek gibi okudum..

Bir de dizel motorlar özellikle sürekli alt devir veya 3000 devir altında kullanıldığında hakikaten, katalizör, partikül filtresi, egr valfi gibi yerleri kurum basıyorlar.
Misalen 1 ay ben kullanmıyorum, babam kullanıyor. O da sürekli şehir içinde olduğu için max çevirdiği devir 2800 falandır, gittiğim gibi normal zamanda duman atmayan araba, ben evden çıkıp ısıtıp kökler köklemez bulutu bırakıyor arkada. Yakıt kalitesi ile alakalı denecektir ancak, sürekli Shell'den hatta aynı petrolden (uzun yolculuklar harici) GTL ve türevi -en kaliteli motorin- denilen yakıtı kullanıyorum, bakımlarım eksiksiz ve yıllık periyotta 10 bin km dolmadan yapılıyor. Bu denli özenli kullanılan bir araçta bile kurum bağlamaya, kesme yapmaya, duman atmaya sebep oluyorsa bence ara sıra da olsa devir çevirtilmeli dizel araçlarda da. Özellikle dur kalkı bol kısa mesafe kullanılan araçlarda.

Bu arada istemeden de olsa yıllar yıllar önce 3. vitesi bitirip takribi 120 km/h hızla 2 ye çekmişliğim var, kadrana göre 7100 rpm çevirdim.. Bişey olmadı :) Yağ pompasını yeterince güçlendirdikten sonra sen de bilirsin ki dizel de devir çevirir.

Gerek TDi örnekleri gerek Cummins ler örnek olabilir buna, gerekse modifiye edilmiş Mercedes dizelleri.

Yanlış anlaşılmasın sürç-ü lisan ın önüne geçmek için yazıyorum bunu, turbo devreye girmesi diye bir şey olmadığını bu forumda bilmeyen kalmamıştır sanırım bunca zamandır, motor çalıştıktan itibaren paller dönmeye başlar, 1200, 1750 devir (her neyse) turbo hedef basınca ulaşıp max torka erişir araçlar.

Levent benzinli motorlarda sıkıştırma oranını yükseltmek için araçların piston kollarını uzatıyorlar galiba. Yani uzun strok oluyor araçlar. Bu maksimum beygirde çok büyük bir değişiklik yapmıyor ama torku etkiliyor.Bir de kullanırken devir aralıklarını değiştiriyor. Benim bir kaç yıldır kullandığım benzinli araçlara baktığımda dizel gibi olduklarını görüyorum.Hatta vites değiştirme lambası olan araçlarda dikkat ettiğimde 2000 devirlerde vites değiştirmemi istiyor ve araçlar 1500 lerde rahat yürüyorlar.Bunun iyi yönü yönü yakıt ekonomisi.Kötü tarafı ise üst devirleri tatsız oluyor.Hatta artık dikkat ediyorsan benzinlilerde fabrika verileri 5 litrelerin altına inmiş durumda.Bunun sebebi işte bu uzun strok ve yüksek sıkıştırma oranı.
Olaya dizel tarafından baktığında ise sıkıştırma oranını düşürerek stroku kısaltıyorlar.Ya da stroku kısaltarak sıkıştırma oranını düşürüyorlar.Bu da daha yüksek devir ve daha yüksek beygir demek. Bu sayede artık dizeller daha serii. Eski dizellerde müthiş bir hantallık vardı. Yüksek hacimlerden doğru düzgün beygir alamıyordun (2500 cc. - 70 beygir gibi.) Ama artık 1.6 turbo dizeller yazılımla filan 150 beygir oluyorlar. Vti gibi :) Bu da alt devirlerde ekonomi üst devirlerde performans olarak dönüş yapıyor.
Ama bence çoğu dizelin sakin kullanımda 2000 devri geçmesine gerek yok.En azından benimki öyle (bravo m-jet). Torklu bir araç olduğu için 6. vites 2000 devirde 120 yapıyor.Otobanda 2500 devirlerde seyrettin mi verem oluyorsun :) Senin yanlış vites sebebiyle 7000 li devirler görüğünde ise muhtemelen gazlamamışsındır.Cut of sayesinde motorda yanma gerçekleşmediği için bir sıkıntı yaşamamışsındır.Ama zaten dizeller artık devir çevirebildiği için bunu uzun süreli yapmaya kalkmazsan bir şey olmaz. Benimkinde bir ara bir arkadaş 6000 gibi vites değiştirdi.Hemen indirdim direksiyondan :) Zaten araba maksimum gücünü 4500 lerde veriyor.Daha fazla devir daha fazla güç olmadığı için en iyisi o devri geçmemek.
Başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın :)

Sert@ç
23-03-2015, 23:16
Bilmeyenler için güzel bilgiler
Ama bu düşük devirde çekmeme olayı büyük arabalarda var misal bütün amaroklar 1300 devire kadar resmen ölü...

Bide merak ettiğim birşey var külbütör kapağından gelen bi hortumdan turbonun tam ağzına egzoz dumanı ve hafif yağ gönderiyor
Bunun amacı nedir egr gibi birşey mi ?

burakgunay
24-03-2015, 08:10
Bilmeyenler için güzel bilgiler
Ama bu düşük devirde çekmeme olayı büyük arabalarda var misal bütün amaroklar 1300 devire kadar resmen ölü...

Bide merak ettiğim birşey var külbütör kapağından gelen bi hortumdan turbonun tam ağzına egzoz dumanı ve hafif yağ gönderiyor
Bunun amacı nedir egr gibi birşey mi ?

1300den sonra canlanıyorsa, gayet yeterli bence.
Bildiğim kadarıyla turboyu çeviren zaten egzoz gazı, yani aslına bakarsan arabanın çalıştığı an ve turbonun çalıştığı an arasında geçen bir süre var. araba emme sıkıştırma ateşleme ve egzoz çevrimini bir kere yaptıktan sonra turbo dönmeye başlıyor, egzoz zamanı ile beraber. yağlama da, turboyu yağlamak içindir işte. 200k rpm gibi bi hızla donuyor çünkü. (bilgilerim eksik veya yanlış olabilir, kusuruma bakmayın.)

i-vtec07
24-03-2015, 08:42
euro 5 115 lik hdı motorlu aracımı genelde 2200 gibi vites yükselterek kullanıyorum çok nadir 3000-4000 lere çıkıyorum . yeni nesil dizel araçları devirli kulanmanın bi mantığı yok bencede .

yanlız bilmiyorum benim araç ticari olduğundanmı dır nedir 4000 den sonra araba resmen duvar tamam çoğu dizel öle diceksiniz ama değil ilk defa 4000 üzeri bu kadar cansız bi dizele bindim 2 . 3. vitesde 4500 ü geçemiyo :D (geçmesinin de bi mantığı yok biliyorum :D )

mikelazi
24-03-2015, 12:53
turbom 2000 de tam dolduruyor.4300 e kadar kesiksiz devam ediyor.fakat hızım artıp önden rüzgar aldıkça özellikle 4.vites ve sonrasında 4500-4600 e kadar kesilmeden gidiyor. normal kullanım tarzım ise 2000altına düşmeden 3000 üzerine çıkmadan

levent
24-03-2015, 13:17
Ama bence çoğu dizelin sakin kullanımda 2000 devri geçmesine gerek yok.En azından benimki öyle (bravo m-jet). Torklu bir araç olduğu için 6. vites 2000 devirde 120 yapıyor.Otobanda 2500 devirlerde seyrettin mi verem oluyorsun :) Senin yanlış vites sebebiyle 7000 li devirler görüğünde ise muhtemelen gazlamamışsındır.Cut of sayesinde motorda yanma gerçekleşmediği için bir sıkıntı yaşamamışsındır.Ama zaten dizeller artık devir çevirebildiği için bunu uzun süreli yapmaya kalkmazsan bir şey olmaz. Benimkinde bir ara bir arkadaş 6000 gibi vites değiştirdi.Hemen indirdim direksiyondan :) Zaten araba maksimum gücünü 4500 lerde veriyor.Daha fazla devir daha fazla güç olmadığı için en iyisi o devri geçmemek.
Başınızı ağrıttıysam kusura bakmayın :)

Abi hepsini alıntılamiyim dedim, uzundu çünkü :)

Dediğin gibi uzun strok sayesinde tork bandını geniş tutuyorlar, bu da yüksek vites düşük hızda gitme doğrultusunda ekonomi getiriyor yeni nesil atmosferik benzinlilerde. Dyno grafiğinde max tork devri yine 4000 civarında bir çoğunun fakat eğri altında kalan alan daha geniş olduğu için bu gerçekleşiyor tabi, detay vermek istedim :)

Bravo'ya gelince ben de 14.4.08 de test ederken 180 gibi 5 bitirip 6 yerine 4 e sokmuştum :D Ona da bişey olmamıştı tabi Corolla'da da Bravo'da da hata anında tekrar debriyaja bastım yani gazlama durumu olmadı, 1sn bile sürmemiştir ikisi de :) Ama 6000+ çeviren dizeller hala mevcut :D

Dizelin güç almasının sebebi de turbo sadece, başka hiçbişey değil ki günümüzde ufak hacimli dizeller de twinturbo ya geçmeye başlıyor artık, Reno 1.6 dci ı twinturbo ile 160hp 380nm gibi değerlerle satışa sunucak ki geçmişle kıyaslayınca çok yüksek güçler.. Hatta eu4 normlu araçlar orj hali üzerine %30 daha güç ekleyebiliyorken yazılım egzoz gibi iyileştirmelerle, eu5-6 normlu araçlar neredeyse %70 lere geldi bu değerler. Tabi bundaki en büyük sebep normlar gereği "kısıtlanmış" değerler ve turboların hava üfleme potansiyelleri vs..

kadioglu
24-03-2015, 22:47
Abi hepsini alıntılamiyim dedim, uzundu çünkü :)

Dediğin gibi uzun strok sayesinde tork bandını geniş tutuyorlar, bu da yüksek vites düşük hızda gitme doğrultusunda ekonomi getiriyor yeni nesil atmosferik benzinlilerde. Dyno grafiğinde max tork devri yine 4000 civarında bir çoğunun fakat eğri altında kalan alan daha geniş olduğu için bu gerçekleşiyor tabi, detay vermek istedim :)

Bravo'ya gelince ben de 14.4.08 de test ederken 180 gibi 5 bitirip 6 yerine 4 e sokmuştum :D Ona da bişey olmamıştı tabi Corolla'da da Bravo'da da hata anında tekrar debriyaja bastım yani gazlama durumu olmadı, 1sn bile sürmemiştir ikisi de :) Ama 6000+ çeviren dizeller hala mevcut :D

Dizelin güç almasının sebebi de turbo sadece, başka hiçbişey değil ki günümüzde ufak hacimli dizeller de twinturbo ya geçmeye başlıyor artık, Reno 1.6 dci ı twinturbo ile 160hp 380nm gibi değerlerle satışa sunucak ki geçmişle kıyaslayınca çok yüksek güçler.. Hatta eu4 normlu araçlar orj hali üzerine %30 daha güç ekleyebiliyorken yazılım egzoz gibi iyileştirmelerle, eu5-6 normlu araçlar neredeyse %70 lere geldi bu değerler. Tabi bundaki en büyük sebep normlar gereği "kısıtlanmış" değerler ve turboların hava üfleme potansiyelleri vs..
Bu gün Alanya'ya gittim geldim.Hakikaten farklı bir tadı var yeni dizellerin.Bilmiyorum Alanya'yla burası arasındaki yolları biliyormusun.Müthiş keyifli.Sırf bu yazı yüzünden vites değiştirme devrine dikkat ettim.2000 de vites yükselttiğimde gayet yeterli gidiyor.2200 lerde filan değiştirirsem tadından yenmiyor.Ama 3000'i geçersem sanki biraz tadı kaçıyor.

kurtlukaya
02-04-2015, 12:22
abilerim yazilanlar cok ogretici olmusta bnm aklima bi soru isareti geldi , simdi artik vites sayilari artmaya basladi 10 ileri vites bile var artik ( daha yuksegi var mi bilmiyorum ) bu otomatik viteslerde sakin kullanimlarda cok cok dusuk devirlerde gidiyor arac , bunun zarari var mi ve birde merak ettigim bi konu var bu konu hakkinda herkes farkli varsayimlarda bulunmus misal uzun yolda yuksek devirlerde seyrettikten sonra motorun hemen stop edilmesi turboya zarar veriyor , start stop lu araclarda bu durumu tam olarak nasil oluyor

bi sorum daha olacakti , soguk havalarda dizel.veya turbo benzinli araclarda ilk calistirma ve hareket ( devir araligi olarak ) durumu nasil olmalidir , bunun akabinde sakin kullanim diye tabir ettigimiz devir bandi ve bu sakin surus sonrasinda stop etmeden once ne kadar beklenmelidir ,

lutfen konuya tam vakif abilerim veya kardeslerim cevaplasin

cok uzun oldu kusura bakmayin , simdiden herkese tesekkur ederim

CVK
03-04-2015, 18:16

Devir çevirme demişken;

https://www.youtube.com/watch?v=NKazym6zTGg

Oznsrl
03-04-2015, 18:34
abilerim yazilanlar cok ogretici olmusta bnm aklima bi soru isareti geldi , simdi artik vites sayilari artmaya basladi 10 ileri vites bile var artik ( daha yuksegi var mi bilmiyorum ) bu otomatik viteslerde sakin kullanimlarda cok cok dusuk devirlerde gidiyor arac , bunun zarari var mi ve birde merak ettigim bi konu var bu konu hakkinda herkes farkli varsayimlarda bulunmus misal uzun yolda yuksek devirlerde seyrettikten sonra motorun hemen stop edilmesi turboya zarar veriyor , start stop lu araclarda bu durumu tam olarak nasil oluyor

bi sorum daha olacakti , soguk havalarda dizel.veya turbo benzinli araclarda ilk calistirma ve hareket ( devir araligi olarak ) durumu nasil olmalidir , bunun akabinde sakin kullanim diye tabir ettigimiz devir bandi ve bu sakin surus sonrasinda stop etmeden once ne kadar beklenmelidir ,

lutfen konuya tam vakif abilerim veya kardeslerim cevaplasin

cok uzun oldu kusura bakmayin , simdiden herkese tesekkur ederim

320d de 8 ileri 60 da 6.vitese atıyor araba zorlandığında kendi düşürüyor zaten o yüzden sorun olcagını sanmam onu düşünmüşlerdir yani

start stopta sanıldığı gibi her durmada stop etmiyor mesela renoda diğerleri nasıl bilmiyorum biraz gazlayınca durunca start stop mümkün değildir diye yazı çıkıyo başka sebeplerdende çıkıyo bu yazı o ayrı mesela klima açıksa v.b

soğuk havada çalıştırıp biraz bekledikten sonra ısınana kadar 2000 deviri geçmiyorum mesela daha düşüğüde abartı olur biraz

hemen stop etmemenin mantığıda turbonun soğumasını beklemek değilde stop edince pallerin yağsız dönmesini engellemek o yüzden çok uzun süreler beklemeye gerek yok ama çok gazlamışsam 1 dk falan bekliyorum ben ne olur ne olmaz normal durumlarda 10 15 saniye :)

srknwrx
28-04-2015, 18:34
Bilgiler için teşekkürler...

AdoneuS
03-05-2015, 20:05
abi bilgiler için teşekkür ederim şirket aracında yaptıgım şeyler demekki başıma dert açabilirmiş :D

levent
13-06-2015, 00:10
Devir çevirme demişken;

https://www.youtube.com/watch?v=NKazym6zTGg

7000+ RPM

https://www.youtube.com/watch?v=6FYttMIdUmA

CVK
13-06-2015, 07:44
7000+ RPM

Om606 kullanmistim, muhtesem ya benzinli gibi sesi var ust devirlerde.

levent
13-06-2015, 14:14
6 silindir dizellerin hepsinden o sesi duyuyorsun :)

mikelazi
13-06-2015, 14:28
6 silindir dizellerin hepsinden o sesi duyuyorsun :)

benim silindir sayım bunun yarısı :)

metin_1989
14-06-2015, 10:28
bırde soyle bırsey var opel corsa 2012 model 75 bg euro 5 motorlu cdtı aracım var bugune kadar arkadasın fıestasında 1500 2000de vıtes yukselt ısıgı gelıyordu yukseltıyorduk kendı aracımda da boyle denıyeyım dedım hem cok sagır oluyor hemde zor toparlıyoruu yakıt bıraz fazla yakıyor gıbı gelıyrdu gecen gun sınırlendım len dedım oylede boylede yakıcak 2500de vıtes degıstıreyım dedım yakıt ıbresı eskıye nazaran daha yavas hareket edıyor ve vıtesı attıgımda arac bogulmadan hareket edıyor daha tasarruflu gelıyor su anda bana aracım ve daha performanslı yanı max tork dedıklerı olayı yakalamak onemlı he bu her aracta degısır tabıkıde orasıda aynı konu bence

metin_1989
14-06-2015, 10:30
7000+ RPM

bu arac ne acaba?

Gko
14-06-2015, 11:45
bırde soyle bırsey var opel corsa 2012 model 75 bg euro 5 motorlu cdtı aracım var bugune kadar arkadasın fıestasında 1500 2000de vıtes yukselt ısıgı gelıyordu yukseltıyorduk kendı aracımda da boyle denıyeyım dedım hem cok sagır oluyor hemde zor toparlıyoruu yakıt bıraz fazla yakıyor gıbı gelıyrdu gecen gun sınırlendım len dedım oylede boylede yakıcak 2500de vıtes degıstıreyım dedım yakıt ıbresı eskıye nazaran daha yavas hareket edıyor ve vıtesı attıgımda arac bogulmadan hareket edıyor daha tasarruflu gelıyor su anda bana aracım ve daha performanslı yanı max tork dedıklerı olayı yakalamak onemlı he bu her aracta degısır tabıkıde orasıda aynı konu bence
1.3cdti araçta 1500 dd vites atmak tabi öldürür arabayı, hızlansın diye gitsin diye daha çok gaza oturursunuz daha çok yakması normal. 2200 2300 civarı atmak en makulu gibi gözüküyo araçtan araca değişir tabi

metin_1989
14-06-2015, 13:17
1.3cdti araçta 1500 dd vites atmak tabi öldürür arabayı, hızlansın diye gitsin diye daha çok gaza oturursunuz daha çok yakması normal. 2200 2300 civarı atmak en makulu gibi gözüküyo araçtan araca değişir tabi

bende boyle dusunuyordum ama bu fordun fıestalarında 1500 1700 ddlerde ekranda vıtes yukseltme ısaretı cıkıyor ve az yakması ıcın bu devırlerde atılması lazımıs ben kendı aracımda da uyguladım oldu resmen arac ama sımdı 2500de attıgımda tık yok gayet tasarffulu ve performanslı yanı demek ıstedıgım aractan araca gorede degısır sanırım

levent
14-06-2015, 14:50
bu arac ne acaba?

W124 kasa Mercedes 300TD, tabi büyük turbo büyük pompa vs..

alihan_27
14-06-2015, 16:15
Nasıl 7000 rpm üstü çeviriyor videodaki gibi eski dizeller? Neler değişiyor?
Teoride yok uzun strok, yakıt yanması bitmiyor vs birsürü şey yazılıyor çeviremeyeceği yönünde.

darkmoon
14-06-2015, 17:06
dizelinde hacimlisi tat veriyor. 5.30 dizel şimdiye kadar sürüdüğüm dizeller içinde hadi canım bu dizelmi dedirticek kadar atik süratli ve ekonomikdi..

34btr1907
14-06-2015, 17:45
emsal araclarla muhabbet ederken konusulur herzaman,ne yakıyor ne kadar yakıyor vs hemen hemen hepsinin söylediği dizel yuksek devırlerde kullanılır yoksa sagır olur kör olur topal kalır vs vs ,ıyımıs dıyorum ne yakıyor 50 kurus 55 kuruş denıyor,(okul taşıtı) devırı 2.200 gecmeden vıtesı degıstırmeyı alıskanlık halıne getırdım ,2.2 motor araç,opet kullanıyorum ve 5 yıldır ne bogulma ne kurum ne turbo arızası oldu,200k de km,300 tl depo dolar .yarı depo km ve ne yaktıgı ortada.

http://i.imgur.com/b7sj2dS.jpg

Gko
14-06-2015, 18:58
bende boyle dusunuyordum ama bu fordun fıestalarında 1500 1700 ddlerde ekranda vıtes yukseltme ısaretı cıkıyor ve az yakması ıcın bu devırlerde atılması lazımıs ben kendı aracımda da uyguladım oldu resmen arac ama sımdı 2500de attıgımda tık yok gayet tasarffulu ve performanslı yanı demek ıstedıgım aractan araca gorede degısır sanırım

2011 1.4 honda jazz kullanıyorum. 2100 devirde onda da vites at ışığı yanıyo mesela. gaza basma aralığına göre değişiklik gösteriyo sanıyorum

Tayfun.O
15-06-2015, 00:39
Bilmediğimden soruyorum, Sırf merak için kadranda 5.000' e gelsem ne olur diye düşündüm 4.800 lerde sıkıntı yoktu ama 5.000 civarında o kükreyen ses gitti yerine çığlık sesini aldı o sesi çözemedim bir türlü kesici dicem hiç benzemiyordu kesici sesine. Bu arada kadran sonu 5.000 gösteriyor

levent
15-06-2015, 01:19
Tayfun boş döndükten sonra üstlerde çevirmenin mantığı yok.. Duyduğun ıslık, turbonun çığlıkları olabilir.. Artık basamıyorum boşa devir çeviriyorsun dercesine, tabi bunda araç km si turbonun durumu önemli.

Benim araba mesela 5200 devirde limitöre giriyor, yani kesici yok ama hııııı diye kalıyor kaba tabirle. 4400-4500 den geç vites değiştirmem roll de bile, çünkü üstlerde gereksiz..

Tayfun.O
15-06-2015, 02:52
Tayfun boş döndükten sonra üstlerde çevirmenin mantığı yok.. Duyduğun ıslık, turbonun çığlıkları olabilir.. Artık basamıyorum boşa devir çeviriyorsun dercesine, tabi bunda araç km si turbonun durumu önemli.

Benim araba mesela 5200 devirde limitöre giriyor, yani kesici yok ama hııııı diye kalıyor kaba tabirle. 4400-4500 den geç vites değiştirmem roll de bile, çünkü üstlerde gereksiz..

Yok abi turbo değildi motor sesi değişti bildiğin birden çığlık attı. Dediğin gibi limitör heralde ama bir daha yapmicam :) Bir şey olur kabak benim başıma patlar eksik olsun. Genelde 3500 ü geçmiyorum

baskan
15-06-2015, 09:03
Renault'un 1.6Dci motoru hakkında bilgisi olan varmı acaba? Aracım otomatik, sport moda alıp gazladığımda 5500d/d bir üst vites yapıyor ve kanlı canlı gidiyor 5500'e kadar.

vtechno
18-07-2015, 13:31
Merhabalar, bu aralar corsa c dti lara çok fazla merak sardım. İşin ehli ve bilgili abimlerime sormak istediğim şey şu, dti sonuçta sportif amaçlara hizmet etsin diye üretilmiş bir araç değil fakat ben dti stock haliyle yada çıtır değişikliklerle ( iptaller ve soft yazılım ile) hangi devirlerde kullanmam yeterli 3 sayfa yazıda okudugum kadarıyla benzinli araçlardaki gibi redline görmemize gerek yok. sırft dti için soruyorum. hep şuana kadar bütün derdim vti dı fakat euro dan hızlı yükselmesi nedeniyle arayışlarım değişti. şimdiden teşekkürler.

CLIORS
18-07-2015, 13:50
Renault'un 1.6Dci motoru hakkında bilgisi olan varmı acaba? Aracım otomatik, sport moda alıp gazladığımda 5500d/d bir üst vites yapıyor ve kanlı canlı gidiyor 5500'e kadar.

Arac nedir? 1.6 dci auto yok reno da.

akucukdogan
18-07-2015, 18:49
Merhabalar, bu aralar corsa c dti lara çok fazla merak sardım. İşin ehli ve bilgili abimlerime sormak istediğim şey şu, dti sonuçta sportif amaçlara hizmet etsin diye üretilmiş bir araç değil fakat ben dti stock haliyle yada çıtır değişikliklerle ( iptaller ve soft yazılım ile) hangi devirlerde kullanmam yeterli 3 sayfa yazıda okudugum kadarıyla benzinli araçlardaki gibi redline görmemize gerek yok. sırft dti için soruyorum. hep şuana kadar bütün derdim vti dı fakat euro dan hızlı yükselmesi nedeniyle arayışlarım değişti. şimdiden teşekkürler.

Rollde kullanırken 4200-4300 gibi değiştirmek yeterlidir. Ben hep öyle yapıyorum sonrası boş dönüyor. O birazda yazılımına bağlı aslında. Basınç hangi devire doğru düşüyor yada yetersiz gelmeye başlıyor bunu bilmek gerekir. Sakin kullanımdada 2200 dd yeterlidir diye düşünüyorum. Araba kendini gayet güzel toparlıyor.

vtechno
18-07-2015, 18:58
Rollde kullanırken 4200-4300 gibi değiştirmek yeterlidir. Ben hep öyle yapıyorum sonrası boş dönüyor. O birazda yazılımına bağlı aslında. Basınç hangi devire doğru düşüyor yada yetersiz gelmeye başlıyor bunu bilmek gerekir. Sakin kullanımdada 2200 dd yeterlidir diye düşünüyorum. Araba kendini gayet güzel toparlıyor.

cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. hazır sizi bulmuşken bir iki soru daha sorabilirmiyim?
mazot pompa beyni yukarı alınıyormuş arıza vermemesi için bu sizde mevcutmu? yaptırması meşakkatlimidir?
Birde yukarıda bahsettiğim gibi biraz hevesli sürüşte roll olsun ışıklarda biraz seri kullanmak olsun yakıtı nasıldır?
Arkadaşımda 1.6GSI vardı ve tüpte basabasa gitmemize rağmen çok gülmseten rakamlarda yakıyordu. DTI içinde yakıt cimriliği geçerlimidir?

şimdiden teşekkürler.

levent
18-07-2015, 23:16
Arac nedir? 1.6 dci auto yok reno da.

Nissan jiplerde var abi sanırım :)