PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Supercharger

Hakan Girginer
20-03-2015, 17:30
içten yanmalı bir motorun yanma odalarına, atmosferik koşullar ve vakum sisteminin izin verebileceğinden daha fazla hava ve yakıt karışımı beslemek üzere çalışan, üzerine kurulu olduğu motor tarafından mekanik olarak tahrik edilen ve ilk bakışta sadece basınçlı hava ürettiği zannedilen performans geliştirme sistemi.
supercharger, ilk bakışta görünen ve diğer bileşenlerin içinde/arkasında kalan, dolayısı ile gözden ırak parçaları ile, bir sistem olarak çalışır.
manifold basıncının belirli düzeylerde kaldığı durumlarda - rölanti, normal kullanım (cruising) - vakum esaslı bir solenoid bypass sistemi, superchargerin devreye girmesini engeller. gaz kelebeğinin ani açıldığı durumlarda, tamgaz (wot) koşullarında ise, bypass kapalı kalır, sistem gecikmeksizin devreye girerek "aşırı besleme" yapmaya başlar.

aşırı besleme olarak anılan "boost" esnasında, bu sistemin işletim kısmı devreye girerek:
a. artan hava akışına tekabül edecek ilave yakıt dağıtımını yönetir,
b. bu karışımın zamanında ateşlenmesini sağlayacak, önceden programlanmış zamanlama ayarları tablolarını devreye sokar.
kompresör kısmının yerleşimi ise, "v" konfigürasyonlu motorlarda ideal olarak iki bankın ortasına, emme manifoldunun üzerinde ya da altında yapılır.
tek banklı "düz" motorlarda ise, yerleşim tercihi, egzoz tarafında "hotside", emme manifoldu tarafında "coldside" şeklinde adlandırılarak yapılır.
her iki yerleşimin de, kendi avantajları ve dezavantajları mevcuttur.
tüm yöntemlerde, aslen hava sıkıştıran bir kompresör mevcut olduğu için, sıkıştırılmakta olan hava fizik kuralları çerçevesinde ısınır. bu havanın yanma odalarına erişmeden önce emniyetli düzeylerde soğutulması gerekir. yoksa, detonasyon (mazallah) cinsinden ciddi sonuçlar elde edilir.
hotside, daha uzun bir hava akışı gerektirdiği için bir miktar basınç düşüşüne maruz kalabilir. ayrıca, egzoz manifolduna yakınlığı da ısı sorunları yaratabilir.
avantajları ise, montaj kolaylığı ve çeşitli intercooler (hava-hava, hava-su, hava-hava+su gibi) opsiyonları kullanılabilmesidir.
coldside uygulamaları, daha yüksek basınçlı sistemler için tercih edilebilir. bu tür uygulama için (sonradan ilave edilen sistemlerde) mevcut emme manifoldu ya ciddi bir şekilde modifiye edilir, ya da toptan değiştirilir.
coldside uygulamalarında da intercooling mümkün olup, soğutma için klasik "radyatör"lü yöntemler yerine sistem içinde akan havaya yakıt, alkol ya da su (evet, su) püskürterek besleme sıcaklığını düşüren yöntemler kullanılabilir.

sonuçta, turbo beslemeye kıyasla daha az karmaşık, daha az masraflı, daha uzun ömürlü, daha az ısınma sorunları yaratan, lineer tork sayesinde motorun hareketli parçalarında daha az darbe etkisi ve zararına yol açan, lazım olmadığında uslu uslu oturduğu için yakıt tüketiminde krize yol açmayan bir sistemdir.

EvO 86
27-04-2015, 16:29
supercharger ile ilgili olarak bir iki ekleme yapmak isterim (tecrübem ve arkadaşların kendi tecrübeleri)
1- Basit sistem olmasına rağmen rolantide dahi yük bindirdiği için yakıt ekonomisi turbo kadar iyi olmuyor (sakin güç gerektirmeyen kullanımda) (çok çok basit hesap dersek 200 hp katan turbo motordan 10-15 hp çalarken aynı gücü veren charger 50 hp çalabilir)
2- Hareketli kullanan arkadaşlar için: kesiciye girdiğinizde arabanın kesici tipine göre zarar görme ihtimali var
3- Tamir söz konusu değil (kitleri var mantıklı bir süre daha dayanabilen kit görmedim, tecrübesi olan arkadaşlar yazabilir)
4- Günümüzde çok problem olmasa da montajını iyi yapmak lazım (kasnak hizalaması, yağ sistemi vs. çok önemli)
6- Sonradan takmak istediğiniz araca göre değişebilir: ama rolantide hem motora yük bindirdiği hem de ekstra hava bastığı için modern yük prensibiyle çalışan araçlarda ayar tutturmak zor oluyor. (benim durumumda başaran olmadı, charger mefta oldu :) )

Avantajları doğrudur, uygulama isteğine göre seçmek lazım.

Yanlış açıkladığım noktalar varsa söyleyin :) insanoğlu bazen sonuca göre teori üretebiliyor :D

Hakan Girginer
27-04-2015, 18:00
supercharger ile ilgili olarak bir iki ekleme yapmak isterim (tecrübem ve arkadaşların kendi tecrübeleri)
1- Basit sistem olmasına rağmen rolantide dahi yük bindirdiği için yakıt ekonomisi turbo kadar iyi olmuyor (sakin güç gerektirmeyen kullanımda) (çok çok basit hesap dersek 200 hp katan turbo motordan 10-15 hp çalarken aynı gücü veren charger 50 hp çalabilir)

İlk mesajımdan alıntı:
manifold basıncının belirli düzeylerde kaldığı durumlarda - rölanti, normal kullanım (cruising) - vakum esaslı bir solenoid bypass sistemi, superchargerin devreye girmesini engeller. gaz kelebeğinin ani açıldığı durumlarda, tamgaz (wot) koşullarında ise, bypass kapalı kalır, sistem gecikmeksizin devreye girerek "aşırı besleme" yapmaya başlar.

2- Hareketli kullanan arkadaşlar için: kesiciye girdiğinizde arabanın kesici tipine göre zarar görme ihtimali var

Kesiciye girildiğinde genellikle wideband zarar görür.
Supercharger ile kesici arasında bir ilinti yok.

3- Tamir söz konusu değil (kitleri var mantıklı bir süre daha dayanabilen kit görmedim, tecrübesi olan arkadaşlar yazabilir)

Tamiri mümkün, ancak çok hassas aletler ve sabır gerekiyor. Kasada 0.2mm hata hasara yol açabiliyor.

4- Günümüzde çok problem olmasa da montajını iyi yapmak lazım (kasnak hizalaması, yağ sistemi vs. çok önemli)

Kesinlikle

6- Sonradan takmak istediğiniz araca göre değişebilir: ama rolantide hem motora yük bindirdiği hem de ekstra hava bastığı için modern yük prensibiyle çalışan araçlarda ayar tutturmak zor oluyor. (benim durumumda başaran olmadı, charger mefta oldu :) )

Supercharger bypass valfı olmadan kullanılmaz. Bypass valfı sayesinde motora yük bindirmez.

Avantajları doğrudur, uygulama isteğine göre seçmek lazım.

Yanlış açıkladığım noktalar varsa söyleyin :) insanoğlu bazen sonuca göre teori üretebiliyor :D

Alıntı içinde cevapladım..

mikelazi
27-04-2015, 18:24
çok faydalı bilgiler.teşekkürler

0M42
27-04-2015, 18:50

Evet bu mantıklı anlık devrin düşüp tekrar yükselmesi supercharger a uzun vadede mekaniksel olarak zarar verebilir heleki salyangozlu sc lerde içerisinde şanzıman barındırdığından ötürü bu zarar daha büyükte olabilir.

VolkanSrky
27-04-2015, 19:03
Çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık abi... Eskiden Supercharger'i çok üst sınıflarda görüyordum şimdi dahada indirgenmiş bi hale getirdin anlatımınla teşekkür ediyorum.

EvO 86
08-06-2015, 15:08
Alıntı içinde cevapladım..

Çok teşekkürler.

Bypass konusunda dediğiniz doğru ama kayış kasnaktan ayrılmadığı sürece charger yine de kendi içinde dönmeye ve dolayısıla havaya karşı bir direnç oluşturmaya devam ediyor. Elbette ki çok büyük bir yük değil -zaten sabit hızda kendi momentini koruyor- ama klimaya yakın yük bindirecektir. En güzeli madmax tipi balata-debriyaj lı kasnaklar :)

Kesiciye girdiği gibi supercharger ı kırılan bir arkadaşım var. Benim getirdiğim tahmini açıklama kesicideki ani sekmele ve buna bağlı devrin aniden düşmesi ve motorun chargerı çok kısa zaman içinde 50-100 rpm oynamalar ile sürekli frenleyerek ileri ve ters yüke bindirmesi. VW tipi yumuşak kesicide öyle bir sorun olacağını bende sanmıyorum.

Gerçi benim kendi chargerım ölüyordu ama bypass valf e rağmen motor yükü 2 kat gibi azaldı sökünce (rolantide - ecu nun gördüğü değer, zaten oturmayan rolanti o yanlış map ile bile sökünce kendine geldi bir anda). elbette bu bir ekstrem örnek.

Hakan Girginer
08-06-2015, 15:27
Çok teşekkürler.

Bypass konusunda dediğiniz doğru ama kayış kasnaktan ayrılmadığı sürece charger yine de kendi içinde dönmeye ve dolayısıla havaya karşı bir direnç oluşturmaya devam ediyor. Elbette ki çok büyük bir yük değil -zaten sabit hızda kendi momentini koruyor- ama klimaya yakın yük bindirecektir. En güzeli madmax tipi balata-debriyaj lı kasnaklar :)

Kesiciye girdiği gibi supercharger ı kırılan bir arkadaşım var. Benim getirdiğim tahmini açıklama kesicideki ani sekmele ve buna bağlı devrin aniden düşmesi ve motorun chargerı çok kısa zaman içinde 50-100 rpm oynamalar ile sürekli frenleyerek ileri ve ters yüke bindirmesi. VW tipi yumuşak kesicide öyle bir sorun olacağını bende sanmıyorum.

Gerçi benim kendi chargerım ölüyordu ama bypass valf e rağmen motor yükü 2 kat gibi azaldı sökünce (rolantide - ecu nun gördüğü değer, zaten oturmayan rolanti o yanlış map ile bile sökünce kendine geldi bir anda). elbette bu bir ekstrem örnek.

Şöyle bir örnek vereyim o zaman:

Benim aracım, aşırı beslemeye girmediğim sürece orijinal halinden daha az yakıt tüketiyor.
Supercharger bypass valfı ile "boşta" çalışıyor o zaman.

Bu arada, benim de kesiciye girdiğim oluyor (ilk iki vites şaka gibi oldu da, ondan) ama, herhangi bir zarar görmedim bu güne kadar.
Charger milletini öldüren şey, uzun süre aşırı yüksek devirde kalmak.
Ben bu haltı yedim. Max devir 16K iken 18.5K çevirdim, rulmanlar sizlere ömür oldu.

EvO 86
08-06-2015, 15:37
Bu az yakıt tüketimi genel haritanın optimize edilmesinden kaynaklanmış olabilir mi? Mantık olarakta kayışla bağlı sürekli havayı ittirmeye çalışan bir sistem var. Benim chargerım zaten gidik olduğu için zor dönüyordu o ekstra sürtünme yaratıyordu - onu katmıyorum. En güzeli rolantide söküp bakmak lazım eğer ecu yük değerini okuyabiliyorsa. ama uğraştırabilir tabi söküp küçük kayış geçirip tekrar geri dönmek :)

devir konusuna %100 katılıyorum, fabrika ne diyorsa fazlasını çevirmek direkt ölüme giden yol oluyor. kasnak takılmamış cooper s gördüm, çakma sandım charger sesi çıkmayınca :)

Kesici konusunda belkide o esnemeler de şok etkisi yapıyor olabilir, yani charger, motor ve kayış çok rijit olarak bağlıysa büyük bir etki yaratmıyor olabilir. ama çatara patara limitör varsa ben tırsardım :)

Şöyle bir örnek vereyim o zaman:

Benim aracım, aşırı beslemeye girmediğim sürece orijinal halinden daha az yakıt tüketiyor.
Supercharger bypass valfı ile "boşta" çalışıyor o zaman.

Bu arada, benim de kesiciye girdiğim oluyor (ilk iki vites şaka gibi oldu da, ondan) ama, herhangi bir zarar görmedim bu güne kadar.
Charger milletini öldüren şey, uzun süre aşırı yüksek devirde kalmak.
Ben bu haltı yedim. Max devir 16K iken 18.5K çevirdim, rulmanlar sizlere ömür oldu.

XSi
08-06-2015, 17:17
Abi turboya gore daha az karisik kismini acsak mi biraz.

Supercharger uygulamasi daha karmasik.

S.charger icin baglanti ayaklari
Kayis gergi tertibati
İntercooler uygulamasi olacaksa uygulamaya ozel ozel baglanti parcalari imalati gerek.

Ve supercharger motor kompartimanina ekleniyor.

Turbo ise mevcut eksoz manifoldunun yerini aliyor.

Turbo cok daha basit uygulaya sahip (mekanik kisim)

Elektronik kisim zaten ayni ihtiyaclara sahip.

Hakan Girginer
09-06-2015, 02:47
Bu az yakıt tüketimi genel haritanın optimize edilmesinden kaynaklanmış olabilir mi? Mantık olarakta kayışla bağlı sürekli havayı ittirmeye çalışan bir sistem var. Benim chargerım zaten gidik olduğu için zor dönüyordu o ekstra sürtünme yaratıyordu - onu katmıyorum. En güzeli rolantide söküp bakmak lazım eğer ecu yük değerini okuyabiliyorsa. ama uğraştırabilir tabi söküp küçük kayış geçirip tekrar geri dönmek :)

devir konusuna %100 katılıyorum, fabrika ne diyorsa fazlasını çevirmek direkt ölüme giden yol oluyor. kasnak takılmamış cooper s gördüm, çakma sandım charger sesi çıkmayınca :)

Kesici konusunda belkide o esnemeler de şok etkisi yapıyor olabilir, yani charger, motor ve kayış çok rijit olarak bağlıysa büyük bir etki yaratmıyor olabilir. ama çatara patara limitör varsa ben tırsardım :)

Unuttuğum bir şey var yahu...

Kayış gergisi otomatik. Yani, sabit olmadığı için motorun darbelerini bir yere kadar affediyor.

EvO 86
10-06-2015, 09:50
Abi turboya gore daha az karisik kismini acsak mi biraz.

Supercharger uygulamasi daha karmasik.

S.charger icin baglanti ayaklari
Kayis gergi tertibati
İntercooler uygulamasi olacaksa uygulamaya ozel ozel baglanti parcalari imalati gerek.

Ve supercharger motor kompartimanina ekleniyor.

Turbo ise mevcut eksoz manifoldunun yerini aliyor.

Turbo cok daha basit uygulaya sahip (mekanik kisim)

Elektronik kisim zaten ayni ihtiyaclara sahip.

Kendi görüşümü söyleyeyim: Eksoz sistemini komple değiştirmiyorsun. Yağlama sistemini değiştirmiyorsun (kendi kapalı devre yağlama soğutma sistemi var. Emme boruların genel olarak çok daha kısa oluyor, eksozun yakınından geçmiyor. EGT takibi derdin yok (eğer ki düzgün tasarlanmış ve maplenmiş bir sistem ise). Elektronik kısmında ise boost controller ihtiyacın yok. Kayış gergi tertibatın zaten var, sadece doğru uzun kayışı bulmak motora göre 1-2 saatini alıyor.

Bağlantı noktası konusunda ise aracına göre biraz zorluyor haklısın ama çoğu hazır kit bu konuda çok avantajlı. Hatta çoğu hazır kit ile montajını sende yaparsın. (delme kesme biçme yok. )

EvO 86
10-06-2015, 09:54
Unuttuğum bir şey var yahu...

Kayış gergisi otomatik. Yani, sabit olmadığı için motorun darbelerini bir yere kadar affediyor.

Doğru aslında, acaba bahsettiğim araçta kayış seçimi ve gergi ayarı çok mu limitteydi ?

0M42
10-06-2015, 21:30
Kim ne derse desin turbocharger montajı (mekaniksel olarak) superchargerden çok daha kolay zahmetsiz

XSi
11-06-2015, 01:49
Kendi görüşümü söyleyeyim: Eksoz sistemini komple değiştirmiyorsun. Yağlama sistemini değiştirmiyorsun (kendi kapalı devre yağlama soğutma sistemi var. Emme boruların genel olarak çok daha kısa oluyor, eksozun yakınından geçmiyor. EGT takibi derdin yok (eğer ki düzgün tasarlanmış ve maplenmiş bir sistem ise). Elektronik kısmında ise boost controller ihtiyacın yok. Kayış gergi tertibatın zaten var, sadece doğru uzun kayışı bulmak motora göre 1-2 saatini alıyor.

Bağlantı noktası konusunda ise aracına göre biraz zorluyor haklısın ama çoğu hazır kit bu konuda çok avantajlı. Hatta çoğu hazır kit ile montajını sende yaparsın. (delme kesme biçme yok. )

boost controller turbo sistemde deşart değil, wastegate zaten var.
emme boruları ve hatta basınç hattı boruları araca göre çok daha zorlayabilir, özellikle vidalı tip scharger da, turbo salyangozu gibi olan root tipler daha uygulanası

mevcut kayışa ekleyenebilecekse doğru ama, ek kasnak, kayış ve kayış gergisi olabiliyor..

hazır kite hiç girmeyelim, ben hazır turbo kitte takarım, biraz yavaş olur ama takarım yani :)

EvO 86
11-06-2015, 10:25
boost controller teorik olarak şart değil. Pratikte herkes kontrol etmek istiyor. Açmak-kısmak keyifli :) Gerçi hem yay saçmlayabilir hem boost controller, sonra bir anda 3 bar basarsın :)

montaj araca göre değişir elbette, ama motor sıralı değilse turbo işi hiç kolay değil, tek turbo asimetrik oluyori çift turbo çok problemli. zaten kayışlar standart, yani her boy kayış mevcut, charger ı sökerken deneyip bulduk, oem kullanmadık çünkü klima kompresörü yoktu :D klima takılınca tekrardan deneyerek yeni kayış alıcaz. En kompleks charger sistemi mil ile motorun ters tarafına alınan gördüm.

ha şu var, charger durduğu yerde mefta oldu, turboya dönüyorum, turbonun tekmesi daha hoşuma gidiyor :) (sürüş anlamında verimli olmasa da ) mesela turbo yapmış olsaydım ve kırılsaydı aynı güçte 1500 dolar civarı masrafım olacakken chargerda 2400-2600 dolar civarındayım. Niye kırıldığı da belli olmadığı için (yada önemsenmeyen bilgilerden dolayı tespit edilemediği için) tekrar aldığımda tekrar çabuk kırılmasını göze alamadım.