PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Almanya GP si Takvimden Çıkartıldı...

ghibli06
22-03-2015, 08:35
Formula 1'e 1960 yılından bu yana evsahipliği yapan Almanya Grand Prix'i, 2015 yarış takviminden çıkarıldı.
Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) yönetiminden yapılan açıklamada, 17-19 Temmuz tarihlerinde Almanya'da düzenlenmesi planlanan "grandprix" nin, ticari hak sahibi firma ile anlaşma sağlanamaması nedeniyle yapılmayacağı duyuruldu. Böylece, bu sezon Formula 1 takviminde yer alan Güney Kore'nin ardından Almanya Grand Prix'sinin de düzenlenemeyecek. Sezonun yarış sayısı 21'den 19'a inerken, Büyük Britanya ile Macaristan grand-prix'leri arasında üç haftalık bir boşluk oluşacak. Söz konusu kararın, maddi zorluklar yarışan pist yöneticileriyle Formula 1 Başkanı Bernie Ecclestone arasında sezon başından bu yana devam eden görüşmelerin olumsuz sonuçlanması nedeniyle verildiği belirtiliyor. Formula 1 yarışları, 1960'dan bu yana Almanya'nın Hockenheim ve Nürburgring pistlerinde değişimli olarak düzenleniyordu. FIA, geçen aralık ayında 2015 Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın takvimine dahil ettiği Güney Kore Grand Prix'sini de bir ay sonra çıkardığını duyurmuştu.

2015 Formula 1 Dünya Şampiyonası takviminin son hali şöyle:

15 Mart: Avustralya Grand Prix
29 Mart: Malezya Grand Prix
12 Nisan: Çin Grand Prix
19 Nisan: Bahreyn Grand Prix
10 Mayıs: İspanya Grand Prix
24 Mayıs: Monaco Grand Prix
7 Haziran: Kanada Grand Prix
21 Haziran: Avusturya Grand Prix
5 Temmuz: Büyük Britanya Grand Prix
26 Temmuz: Macaristan Grand Prix
23 Ağustos: Belçika Grand Prix
6 Eylül: İtalya Grand Prix
20 Eylül: Singapur Grand Prix
27 Eylül: Japonya Grand Prix
11 Ekim: Rusya Grand Prix
25 Ekim: Amerika Grand Prix
1 Kasım: Meksika Grand Prix
15 Kasım: Brezilya Grand Prix
29 Kasım: Abu Dabi Grand Prix

Kaynak SABAH

ercan26esk
22-03-2015, 09:12
Formula 1 ne yazık ki o eski şaşalı yıllarından çok.uzakta popülaritesi bir nevi azalma.mevcut...

Frid
22-03-2015, 09:14
getiri yerine götürü var bence de.

evliya
22-03-2015, 11:14
Bence Formula 1 e çok yazık oldu.

ghibli06
22-03-2015, 11:23
Bernie Silverstone'dan daha kötü ne gördü de bu kadar kastırdı acaba?

Trance-R
22-03-2015, 12:27
7 tane uzak doğu ülkesi var. Ekonomik bakmışlar artık. yapıcak bişey yok. Bernie ölmeli bence. Şu koltuk sevdalısı insanlardan nefret ediyorum. Yahu, katı kural getirdin, bir sürü ıvır zıvır getirdin. Almanya'yı aldın, ekonomik olsun diye motor küçülttün. Arkadaş, Mercedes'in yerinde olsam vallahi yarışları bırakırdım :) Kimse mi REST çekmiyor şu herife... Küçük Kontrol Kalemi oldu adam başımıza. Soğudu insanlar F1'den....

7 sülalesine bakacak kadar parası var, ideolojisi yok. Saçma salak bir herif. Avurpa ülkelerini elemeye devam edecek.

falan filan...

levent
23-03-2015, 12:22
Bernie'e rest çekenlere tepkisi, keyfiniz bilir olduğu için üsteleyemiyorlar bence. Adam tekel oldu resmen yıllardır.

Eskiden 24 araba, 20+ yarış olurdu bi sezonda, artık 10-14 araba start alıyo, 19 yarış zor görüyoruz sezonda.. Tatsız...

kelalper
23-03-2015, 18:23
Bernie bütün hakları eline geçirdiğinden beri istediği gibi at koşturuyor. Tek amacı para kazanmak adamın. F1 için biçtiği bir marka bedeli var.Parayı ödemeyen ülkeye yarış götürmüyor. Para ödemeyen takımı yarıştırmıyor. Para ödemeyen tv kanalına yarışı yayınlatmıyor ve para ödemeyen izleyicide tv den de olsa izleyemiyor. Eskiden yarış haftası maç izler gibi arkadaşlarla toplanıp yarış izlerdik. O zevkimizinde içine s... sağolsun.

ercan26esk
23-03-2015, 21:06
aynen katılıyorum bütün yazılanlara F1 in türkiyeden gitmesinin sebebi de 2 katı para istemesiydi 7 yıllık anlaşma sanırım 12 veya 14 milyon dolardan 25 civarı bir para istemesi yanlış hatırlamıyorsam bizimkilerin de kabul görmemesi ile ne yazık ki Türkiyeden bir daha gelmemek üzere gitti yazık oldu eskiden pazarları yarış günü beklerdim evde oturup yarış izlemenin tadı bambaşkaydı şimdi bence o zevk bile kalmadı artık iyice ne yaptıklarını bile bilmiyorlar kural üstüne kural değişiklik üstüne değişiklik...

Kahn23
23-03-2015, 21:33
Bernie olduğu sürece F1 daima geri gidecek. Almanya gibi motorsporlarına sayısız pilot çıkarmış bi ülkeyi takvim dışına almak ahmaklıktan başka bişey değil. Geçen senelerde Ring kapanma safhasına gelmişti eyalet borçlarından dolayı,hükümet kapanmaması için elinden geleni yaptı ve takvime dahil edilmişti.

Asya ülkeriyle birlikte Araplar biraz daha yatırım yaparsa yarışların çoğu bu 2 kıtada olacak gibi :)
Avrupa pistlerinin de geçmişi şaşalı olduğu için çıkartamıyor yoksa bernie gibi para gözlü bi adam adam için Monaco Gp hariç hiçbirisinin müthiş bir getirisi yok.

Biz ne kadar F1'in eski günlerine dönmesini temenni etsekte o eski günler bir daha hiç olmayacak.

Tv yayınları da ayrı bir kaos zaten ona hiç girmeyelim.:hahaha:

Schumi
23-03-2015, 23:20
En son ne zaman F1 izlediğimi hatırlamıyorum. Seneler oldu. 6-7 sene oldu sanırım. Gittikçe tatsızlaşıyor.

Berkan
23-03-2015, 23:34
dede oldu kıcında kıl kalmadı kadayıfa döndü 84 yasına geldi hala tecacüz ediyor F1'e. mezara götürecek okadar parayı gebermeden rahat yüzü yok bize artık belli oldu

Day Walker
24-03-2015, 08:05
En son ne zaman izledim hatırlamıyorum bile.

Şimdi hiç bir tadı kalmadı. Zaten motor sporlarına ilgi yok denecek kadar az. Bide hangi akla çıkara hizmetse bunu paralı kanalda yayınlıyorlar.

Bernie zaten kendi egosu yüzünden çoğu şeyi kaybetti.

Eriador
28-03-2015, 07:33
Bernie hakkinda cogu elestiriye katiliyorum ama kimse motorlari ona yikmasin . acin bakin Bay E olmasa v4 olucakti o degistirdi V6 yapti ve ona ragmen bu motorlarin en buyuk dusmanida kendisi.

Kahn23
28-03-2015, 08:38
Nerde o 18500-19500 devir çeviren Williamslar :D

B16
28-03-2015, 08:40
Bernie hakkinda cogu elestiriye katiliyorum ama kimse motorlari ona yikmasin . acin bakin Bay E olmasa v4 olucakti o degistirdi V6 yapti ve ona ragmen bu motorlarin en buyuk dusmanida kendisi.

montezemolo amcamın yoğun çabası sonucu v6'lara geçildi. hatta bay e açıklamasında formula 1 için evliliğim bitti bende böyle olmasını istemezdim demişti. geçen hafta da v6 kuralına geçiliceği zaman mercedes fia ile çok yakındı diyerek tartışmanın fitilini ateşledi.