PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kule gergısı nasıl yapılır?

mehmet_vw
13-10-2008, 22:16
arkadaslar aracımıza uygun kule gergısı bulamıyoruz acaba kendımız sanayıde yaptırabılırmıyız. kullanacagımız malzemenın cınsı ne olmalıdır falan fılan?

imhotep
13-10-2008, 22:17
bildiğim kadarı ile polo için hazırda var kule gergileri..aksaraya baktınmı hiç.

gökan
13-10-2008, 22:26
izmirde bı ark yapıyor krom bayagıda guzl:)

mehmet_vw
13-10-2008, 22:33
neresı acaba ızmırde ?
bızım arac polo classıc polonunkı uymuyor ne yazıkkı..
aslında denemedım ama uymuyor demıslerdı

Safak
13-10-2008, 22:51
neresı acaba ızmırde ?
bızım arac polo classıc polonunkı uymuyor ne yazıkkı..
aslında denemedım ama uymuyor demıslerdı

Polo Classic şasesi mk2 Jetta ile aynıdır, mk2 Golf ile de aynıdır...Bu modellere uyumlu olanları da alabilirsin... Ancak radyatör suyu deposu pozisyonu biraz bozabiliyor. Ona dikkat et.

mehmet_vw
13-10-2008, 23:14
Polo Classic şasesi mk2 Jetta ile aynıdır, mk2 Golf ile de aynıdır...Bu modellere uyumlu olanları da alabilirsin... Ancak radyatör suyu deposu pozisyonu biraz bozabiliyor. Ona dikkat et.

vayy kardes sagolasın ama mk2 golf unde parcasını nerden bulucaz:(
classıcle ılgılı baya bılgın var sanırım..?

Safak
13-10-2008, 23:15
benim İbizam da senin arabanın HB karoserlisi zaten... Senin arabanda İspanyol üretimi :) Kuzen sayılır bunlar :)

mehmet_vw
13-10-2008, 23:49
hımm pardon ben e30 olumca nıck ın onu farketmemısım..ewet kuzen arabalarımız pekı ıbıza nın kı de uymazmı sen kullanıomusun kule gergısı?

Safak
14-10-2008, 00:07
hımm pardon ben e30 olumca nıck ın onu farketmemısım..ewet kuzen arabalarımız pekı ıbıza nın kı de uymazmı sen kullanıomusun kule gergısı?

Kullanmıyorum şu anda ama yaptırıcam... Hatta yazın yaptırıcaktım yapacak arkadaş şehir dışına çıktı, kışın yoğunluğu da biraz mani oluyor. İbizanın ön gergiside uyar, arka farklı olabilir...Arka kolay ama iki kule arasına vidalıcan arada engel falan yok...

Kısacası eğer krom yada polisajlı birşey istersen, ya da alinminyum, marin işleri ile ya da ne biliyim bu tarz metallerle çalışacak yer bulacaksın. Materyal yada görünüş sorun değil boyarım diyorsan eli becerekli bir tornacı ve kaynakçı bu işi bitrir. Maliyetide cebini yakmaz.

mehmet_vw
14-10-2008, 00:19
Kullanmıyorum şu anda ama yaptırıcam... Hatta yazın yaptırıcaktım yapacak arkadaş şehir dışına çıktı, kışın yoğunluğu da biraz mani oluyor. İbizanın ön gergiside uyar, arka farklı olabilir...Arka kolay ama iki kule arasına vidalıcan arada engel falan yok...

Kısacası eğer krom yada polisajlı birşey istersen, ya da alinminyum, marin işleri ile ya da ne biliyim bu tarz metallerle çalışacak yer bulacaksın. Materyal yada görünüş sorun değil boyarım diyorsan eli becerekli bir tornacı ve kaynakçı bu işi bitrir. Maliyetide cebini yakmaz.

onemlı olan ıslevı bence kırmızıy aboyar gecerız.. ama arastırmalarıma gore metalın bellı bır sertlık mukavemet degerlerı olmalıymıs yeterı kadar esnemesı ıcın falan fılan.. ben ızmır ve eskısehırde bulunuyorumm sen nerdesın eger ıkısı aynıysa beraber yaptıralım

Safak
14-10-2008, 00:33
onemlı olan ıslevı bence kırmızıy aboyar gecerız.. ama arastırmalarıma gore metalın bellı bır sertlık mukavemet degerlerı olmalıymıs yeterı kadar esnemesı ıcın falan fılan.. ben ızmır ve eskısehırde bulunuyorumm sen nerdesın eger ıkısı aynıysa beraber yaptıralım

Amaç kulelerin biribine karşı olan açılma ve kapanma hareketini engellemek... Materyal kaltesi konusunda her melzemeden her markanın kule gergileri var. Bence sorun olmaz...

Türkiyede bulmak zor...Getirtmek lazım...yoluydu, vergisiyd yaptırmadan pahalıya gelir gene... Ben istanbuldayım, beraber yaptırmamız zor olur. Senin kendine yaptıracağının kopyası da benim motorun yüksek durmasından dolayı uymayabilir.

mehmet_vw
14-10-2008, 00:39
Amaç kulelerin biribine karşı olan açılma ve kapanma hareketini engellemek... Materyal kaltesi konusunda her melzemeden her markanın kule gergileri var. Bence sorun olmaz...

Türkiyede bulmak zor...Getirtmek lazım...yoluydu, vergisiyd yaptırmadan pahalıya gelir gene... Ben istanbuldayım, beraber yaptırmamız zor olur. Senin kendine yaptıracağının kopyası da benim motorun yüksek durmasından dolayı uymayabilir.

ewet haklısın bende bı foto var http://img204.imageshack.us/my.php?image=picture013ze5.jpg

sende bulmussundur gercı ama yardımcı olur.. ben kendım yaptırıyorum bu sekılde o zaman.. pekı angel far merakın varmı:)o da bı problem cunku araclarımızda

mehmet_vw
14-10-2008, 00:42
http://img204.imageshack.us/my.php?image=picture013ze5.jpg

bu lınke bakarsan

Safak
14-10-2008, 01:16
ewet haklısın bende bı foto var http://img204.imageshack.us/my.php?image=picture013ze5.jpg

sende bulmussundur gercı ama yardımcı olur.. ben kendım yaptırıyorum bu sekılde o zaman.. pekı angel far merakın varmı:)o da bı problem cunku araclarımızda

Onu bulabilirsin, var piyasada ama ben beğenmiyorum ülkemizde satılan modeli, Farn sinyal birleşik ve kalite konusunda düşündürücü bir ürün... Benim kendi farlarım oldukça güzel geliyor bana :)

Ama dediğim gibi angelli far bulabilirsin... Seat ibiza 6k ve sizin Classic ler bildiğim kadarı ile aynı yer olarak.

http://www.ak-tuning.com/Ebay/angel%20ibiza%20black.jpg
Ürün bu :)

Benim farlarım seninkinden farklıdır. Bende Farların içinde yuvarlak uzun farlar var, Uzun ampul ayrı, kısa ampul ayrı. Bunlar Cupra'lara özel farlar. Ama istersen alıp takabilirsin... Ancak Xenon a uyumlu değildir.

Safak
14-10-2008, 01:18
http://img204.imageshack.us/my.php?image=picture013ze5.jpg

bu lınke bakarsan

Evet gibi bişey yaptırıcam ben de senin gibi...Öne ve arkaya

ATA156
14-10-2008, 09:08
Gergilerin, materyallerine bağlı olarak direnç hesaplamaları gerekir.
Yaptırıp takmak, fabrikasyon kadar yararlı olamaz.

mehmet_vw
14-10-2008, 13:53

ıste bende o hesaplamaları nasıl yapabılırım dıye soruyorum?

mehmet_vw
14-10-2008, 13:53
Onu bulabilirsin, var piyasada ama ben beğenmiyorum ülkemizde satılan modeli, Farn sinyal birleşik ve kalite konusunda düşündürücü bir ürün... Benim kendi farlarım oldukça güzel geliyor bana :)

Ama dediğim gibi angelli far bulabilirsin... Seat ibiza 6k ve sizin Classic ler bildiğim kadarı ile aynı yer olarak.

http://www.ak-tuning.com/Ebay/angel%20ibiza%20black.jpg
Ürün bu :)

Benim farlarım seninkinden farklıdır. Bende Farların içinde yuvarlak uzun farlar var, Uzun ampul ayrı, kısa ampul ayrı. Bunlar Cupra'lara özel farlar. Ama istersen alıp takabilirsin... Ancak Xenon a uyumlu değildir.

ben bılıyorum bunu ama hep almanyada tr de daha denk gelmedım eger sen benı yonlendırırsen bı yerde gorduysen sevınırım:)

Tayfun-E30
14-10-2008, 20:33

hem aliminyum hem karbonfiber hemde demir olduğunu sandığım gergileri bizzat elimle tuttum bunların dirençlerinin aynı olma ihtimali çok düşük dimi? bide bana direncin x e olan etkisini anlatabilirmisin cidden bilerek yazdıysan neye etki ettiğini bilmediğimden x yazdım onuda belirtirsen sevinirim teşekkürler.

mehmet_vw
16-10-2008, 23:18
bılgı sahıbı olan?

Mechanix
17-10-2008, 01:14

Direnç hesaplaması gerektirecek bir olayı yok kule gergisinin , sway bar değil bu.Kuleler arasındaki esnemeyi engelleyecek bir demir boru bile iş görür örneğin.Ölçü vermek gerekirse 25*2mm ölçüsünde bir demir boru yeterli olacaktır fazlasıyla.Çünkü fazlasının ağırlık dışında bir etkisi olmaz.Marka ürünler almanız direk oturması ve imajı bakımından daha iyidir sadece.Kule gergisi için söylüyorum tabi.

kwanc
17-10-2008, 08:54
bence polonun hb modelıne uygun kule gergısı varsa onun hangı malzemeden yapıldıgını ogrenıp ona gore yaptır.Hiç bir mekanık ozellıgını bılmedıgın demır borulardan yaptırmazdım senın yerınde olsam.

Mechanix
17-10-2008, 09:38
Hangi mekanik özellik ? :)
Paslı demir kullanın demiyorum bende.OMP ve Sparconun nun bile kule gergileri demir.CUSCO vs gibi markalar aluminyumdan üretiyor.Genelde kullanılan aluminyum alaşımları şöyle :
5754 (AlMg3) sertlik seviyesi H22 yada
5083 (AlMg4.5)sertlik seviyesi H321

kwanc
17-10-2008, 09:53
Hangi mekanik özellik ? :)
Paslı demir kullanın demiyorum bende.OMP ve Sparconun nun bile kule gergileri demir.CUSCO vs gibi markalar aluminyumdan üretiyor.Genelde kullanılan aluminyum alaşımları şöyle :

en basitinden yazdığın sertlik seviyesi bi mekanik özelliktir..

Safak
17-10-2008, 10:27
Malzeme faketmez arkadaşlar, esnemeye mukavemetli, sağlam kaynaklı ya da vidalı her malzeme bu işi görür, Amacımız milimetrik yakınlaşmaları engellemek... Daha fazla konuyu kabartmayalım bence kıvanç... Kule gergisinin teknik bir özelliği yada mekanik detayları yoktur, Hafifledikçe sadece ağırlığa verdiği eksilen avantajı artar...

İsteyn marka alır, İsteyen yaptırır... Bazı otomobiller için marka bulmak zor, kullanmak isteyen kişi sağlam yaptırıp gönül rahatlığı ile kullanabilir...

kwanc
17-10-2008, 10:53
[QUOTE=Safak-e30;418280]Malzeme faketmez arkadaşlar, esnemeye mukavemetli, sağlam kaynaklı ya da vidalı her malzeme bu işi görür, Amacımız milimetrik yakınlaşmaları engellemek... Daha fazla konuyu kabartmayalım bence kıvanç... Kule gergisinin teknik bir özelliği yada mekanik detayları yoktur, Hafifledikçe sadece ağırlığa verdiği eksilen avantajı artar...

İsteyn marka alır, İsteyen yaptırır... Bazı otomobiller için marka bulmak zor, kullanmak isteyen kişi sağlam yaptırıp gönül rahatlığı ile kullanabilir...[/QU

Konuyu kabartmaktan zıyade tavsıyede bulundum ben.Mühendis olarak yorum yaptım:)Kule gergisinin Teknik ve mekanik özelliği yok dıyosanız yoktur o sizin bilceğiniz iş.
Yaptırcak olan arkadaşada şimdiden kolay gelsin..

Mechanix
17-10-2008, 11:08
bence polonun hb modelıne uygun kule gergısı varsa onun hangı malzemeden yapıldıgını ogrenıp ona gore yaptır.Hiç bir mekanık ozellıgını bılmedıgın demır borulardan yaptırmazdım senın yerınde olsam.

Mühendis olabilirsin ama tavsiyen yanlış ve pratik değil.Eğer ki demirden yaptır diyorsak burda bile mekanik bir bilgi söz konusu demektir.Kimseye git vileda süpürgenin sapından yap demiyoruz bizde zaten.Aşağı yukarı kule gergilerinin yapıldığı malzemeleri , sertlik miktarlarını bildiğimden aynı sağlamlık değerine yakın malzemeler öneriyorum.Örnek de veriyorum veriyorum.Sen mekanik bilgiden çok kesin olarak Polo için üretilmiş kule gergisinin malzeme kalitesini öğrenmesini söylüyorsun ki bu polonun kule gergisini bulamayan kişi için çok zor.Demek istediğimde budur.

kwanc
17-10-2008, 11:23
Mühendis olabilirsin ama tavsiyen yanlış ve pratik değil.Eğer ki demirden yaptır diyorsak burda bile mekanik bir bilgi söz konusu demektir.Kimseye git vileda süpürgenin sapından yap demiyoruz bizde zaten.Aşağı yukarı kule gergilerinin yapıldığı malzemeleri , sertlik miktarlarını bildiğimden aynı sağlamlık değerine yakın malzemeler öneriyorum.Örnek de veriyorum veriyorum.Sen mekanik bilgiden çok kesin olarak Polo için üretilmiş kule gergisinin malzeme kalitesini öğrenmesini söylüyorsun ki bu polonun kule gergisini bulamayan kişi için çok zor.Demek istediğimde budur.

Doğrudur.Burda verdiğin örnekler cok yararlı olabılır
5754 (AlMg3) sertlik seviyesi H22 yada, 5083 (AlMg4.5)sertlik seviyesi H321

Bu verdiğin AL alaşımlarınından bulabılır arkadaş mesela.Bunların ozellıklerınıde bulmak zor değil acıkcası çok internetten.Aslında cok farklı seylerden bahsetmıyoruz:)

Mechanix
17-10-2008, 11:29
İmes sanayi sitesi,istanbul. :)
Ama aluminyumun kaynak islemi daha zahmetli ve maliyetli olacaktır.Demirden üretilen daha kolay elde edilebilir.
Evet doğru diyorsun farklı şeyler değil.

kwanc
17-10-2008, 11:34
Ağır olsun Çelik olsun:)

mehmet_vw
17-10-2008, 11:53

arkadaslar tesekkurler aklımda daha somut bılgıler olustu.
pekı bu kullanacagımız malzeme su borusu gıbı ıcı bos mu olacak yoksa dolu mu?

Mechanix
17-10-2008, 12:22
Farklı profil çeşitlerinde üretenler var.Yine örnek vereyim Cusco oval içi boş profil kullanılken OMP düz yuvarlak boru tercih ediyor.Megan racing ,sparco, alutek ise dolu profiller kullanıyor.

Safak
17-10-2008, 12:25
Megan da yapmıyor değil mi bizim otomobiller için gergi?

Kulegergisiimlt
26-05-2017, 22:47
Arkadaşlar her türlü araç için kule gergisi imalatı yapıyoruz artık facebook kule gergisi imalatı sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz yada 0532 261 07 53 yine facebook caner gürkan benim profilim Kule Gergisi (http://www.kulegergisi.com) bizim sitemiz şu an tasarım aşamasında elimizde 34 kalıp mevcut ve tek işimiz kule gergisi imalatı üzerine tornacı değiliz fb profilimizden yaptığımız ürünleri görebilirsiniz