PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Castrol 10W-60 çok zamlanmış

serdargoksu
02-04-2015, 10:09
Arkadaşlar Ankarada uygun satan yer varmıdır. Dün 1.8T aracımın yağı değişti Castrol 10W-60 Titanium FST aldım 5 LT 178 tl para ödedim resmen içime oturdu bu kadar olmaması lazım daha ucuz biryer varmıdır bir sonraki değişime kadar veya tavsiye etmek için

free-hifi
02-04-2015, 10:18
Geçen sene 150 liraydı o kadar zam geldi ona da geçirmeleri doğrudur

altugkocer
02-04-2015, 10:19
Ben geçen sene mobil 10-60 ı 105 lira gibi bir fiyata almıştım arada o kadar var mıydı ya ?

free-hifi
02-04-2015, 10:19
Castrol Edge Titanium Fst 10w60 4lt 21736306 - n11.com (http://www.n11.com/castrol-edge-titanium-fst-10w60-4lt-P21736306?cid=604001&gclid=CJGK99iX18QCFYHKtAodABYARA)

150 ye satıyor kargo ücretsiz

snan1910
02-04-2015, 10:28
4 ay önce Mobil 10-60 ı 90tl ye alıyordum

MURAT_HLX
02-04-2015, 11:19
bende castrol alacaktım 8 litre fiyatını bursada 340 tl gibi bi rakam çıkınca mobil 10w60 aldım 8 litresine 180 lira para verdim

İzzet Göçmen
02-04-2015, 11:38
Bende 2 Ay önce 20-50 Yi 45 e alıyordum 55 Olmus

serdargoksu
02-04-2015, 13:14
5W-30 kullanacak bir aracım olsa kesinlikle mobil 1 esp alırım.

Chn53
02-04-2015, 13:27
opel garage hakan abiyle görüşebilirsiniz , nicki westi555

darkmoon
02-04-2015, 13:38
bizde ucuz diye internetten almışdık sahte çıkdı Allahdan ustamız farkına vardı.. dikkat edin çakması çok var.

serdargoksu
02-04-2015, 13:51
opel garage hakan abiyle görüşebilirsiniz , nicki westi555

evet fiyat alalım en azından tavsiye ederiz.

bizde ucuz diye internetten almışdık sahte çıkdı Allahdan ustamız farkına vardı.. dikkat edin çakması çok var.

Aman aman o daha kötüsü

MeRtCaN
02-04-2015, 14:06
pıyasada sahte urun cok dıkkat etmek gereklı
ucuz dıye sahte yag almayın
zeytın yagı cıkmasın sonra :)

Oznsrl
02-04-2015, 15:41

vay anasını nasıl anlıcaz ki abi onu ben hep netten alıyorum

cabriolet
02-04-2015, 16:35
castrol yerine ben liqui moly kullanıyorum bununda sahtesi yoktur herhalde :)

1391 Liqui Moly Synthoil Race Tech GT1 10W-60 Motor Ya (http://www.otocity.com/1391-Liqui-Moly-Synthoil-Race-Tech-GT1-10W-60-Motor-Yagi-5Litre_UD5988)

exclusive
02-04-2015, 17:56
helix isterseniz 4 lt si 140 tl 1 adet kaldı son satılsın diye dibe çektim fiyatı sahte ihtimali yok bayiden Üsküdar Shell

Maxi
02-04-2015, 18:26
kullanmayın 10-60
ne varki sizin altınızda?
ralli arabasımı? 700hp drag aracımı? pistte süremi kasıyorsunuz?
nedir yani? 10-40 tam sentetik niye yetmiyor size ve uzay aracınıza?

edit:
aracın kendi klavuzunda yazıyorsa eyvallah
arabanı modifiye ettin 200hp idi oldu 400hp, eyvallah
ama arkadaşlar std arabanıza yada 10-20hp extra güç aldığınız arabanıza 10-60 falan koymayın yazıktır.

siz otomobil üreten firmaları geri zekalı falanmı sanıyorsunuz acaba?
bilmiyormu onlar oraya 10-60 koyacaksınız yazmayı?
ne diyecek: yaaa yazmayalım şimdi çocuğun cebinde para yoktur, 10-40 yeter mi ?
1milim çıkarları olsa 10-60 yazarlar sizimi düşünecekler kendilerinimi?

bu arada bu yazdıklarım genele, başlığı açan arkadaşa özel değil :)

ghibli06
02-04-2015, 20:12
http://www.maserati-alfieri.co.uk/help3/ghibli-lubricants-01a.jpg

96 model araç bile 10-60 kullanabiliyor, kendi aracımda ve M3 lerde olması gereken yağ 10/60 dı... son yıllarda resmen moda oldu 10/60, dünya kadar sahtesi türedi bu nedenle... ama 1,8 T de kullanma amacınız nedir, bence boşuna fazla para veriyorsunuz, bu arada mobilin 10/60 nın kesinlikle castrol 10/60la alakası yoktur...

erh
02-04-2015, 21:28
bu arada mobilin 10/60 nın kesinlikle castrol 10/60la alakası yoktur...
Bunu biraz acabilirmisiniz neden boyle soylediniz?

cenkr1
02-04-2015, 21:40
Hangi anlamda söyledin mobil mi iyi Castrol mü iyi

Can's
02-04-2015, 22:35
dogru dıyor mobıl 10 60 la castrol 10 60 ın alakası yok bunu kutularında yazanları da okuyarak anlamak mumkun

ahmet_xy
02-04-2015, 22:41
bence mobil 1, castroldan daha iyidir

ghibli06
03-04-2015, 05:42
mobil 1 10w60 daha çok eski motorlarda kullanılan, yağ yakmayı azaltan, ilk çalıştırmada aşınmayı minimuma indiren bir yağdır, performans arabalarına direk önerilen bir yağ değildir, oysa Castrol 10w60 BMW başta olmak üzere, performanslı araçlara önerilen yağdır... Mobil 1in 5w50 si performanslı araçlar için önerilen yağıdır...

serdargoksu
03-04-2015, 09:12
kullanmayın 10-60
ne varki sizin altınızda?
ralli arabasımı? 700hp drag aracımı? pistte süremi kasıyorsunuz?
nedir yani? 10-40 tam sentetik niye yetmiyor size ve uzay aracınıza?

edit:
aracın kendi klavuzunda yazıyorsa eyvallah
arabanı modifiye ettin 200hp idi oldu 400hp, eyvallah
ama arkadaşlar std arabanıza yada 10-20hp extra güç aldığınız arabanıza 10-60 falan koymayın yazıktır.

siz otomobil üreten firmaları geri zekalı falanmı sanıyorsunuz acaba?
bilmiyormu onlar oraya 10-60 koyacaksınız yazmayı?
ne diyecek: yaaa yazmayalım şimdi çocuğun cebinde para yoktur, 10-40 yeter mi ?
1milim çıkarları olsa 10-60 yazarlar sizimi düşünecekler kendilerinimi?

bu arada bu yazdıklarım genele, başlığı açan arkadaşa özel değil :)

Aslında bende yazdıklarınızın bir çoğuna katılıyorum ama günümüzde birçok araç özellikle VAG ve SUBARU grubu araçları çok üst performans olmasa bile kullanıyor sanırım bunun temelinde de uzun vadeli ve sağlıklı kullanım yatıyor

erh
05-04-2015, 20:43
mobil 1 10w60 daha çok eski motorlarda kullanılan, yağ yakmayı azaltan, ilk çalıştırmada aşınmayı minimuma indiren bir yağdır, performans arabalarına direk önerilen bir yağ değildir, oysa Castrol 10w60 BMW başta olmak üzere, performanslı araçlara önerilen yağdır... Mobil 1in 5w50 si performanslı araçlar için önerilen yağıdır...

Uzerinde yuksek kilometreli araclar icin uygundur ibaresinin olmasinin sebebi yagin icinde keceler icin eklenmis olan maddedir. Bu madde keceleri besleyerek yag kacirmasini azaltmak icin konmustur. Sirf bu yuzden performans amacli degil dmeek yanlistir. Tam sentetik yagi bulan mobil firmasinin urettigi ve test degerlerini acik acik yayinlayan ve oldukca basarili bir yagdir 10w60 mobil...

ghibli06
05-04-2015, 20:54
Uzerinde yuksek kilometreli araclar icin uygundur ibaresinin olmasinin sebebi yagin icinde keceler icin eklenmis olan maddedir. Bu madde keceleri besleyerek yag kacirmasini azaltmak icin konmustur. Sirf bu yuzden performans amacli degil dmeek yanlistir. Tam sentetik yagi bulan mobil firmasinin urettigi ve test degerlerini acik acik yayinlayan ve oldukca basarili bir yagdir 10w60 mobil...

hangi marka spor aracında direk öneriyor örnek verir misiniz?

BaybuRtlu69
05-04-2015, 20:59
Mobil 5w50 4 litresi 110 TL Civarı, Racing özellikli bir yağ.
Yaz aylarında ve özellikle redline kullananlar için öneririm

CocoRe
05-04-2015, 21:10
pıyasada sahte urun cok dıkkat etmek gereklı
ucuz dıye sahte yag almayın
zeytın yagı cıkmasın sonra :)

has zeytin yagının litresi 300v le aynı para pampa öyle deme

Dou
05-04-2015, 21:30

Artik castrol de BMW lerde kullanilmayacak. Bu bir siralama sebebi mi?

Shell To Be BMW Recommended Oil Supplier - Shell Global (http://www.shell.com/global/products-services/solutions-for-businesses/lubes/media-centre/news-media-releases/2014/shell-to-be-bmw-recommended-oil-supplier.html)

Erh'nin dedikleri cok dogru. Ben yoruldum sadece anlatmaktan. Shell-Castrol-Mobil fark etmez. Hepsi yeterince iyi.

ghibli06
05-04-2015, 21:35
Artik castrol de BMW lerde kullanilmayacak. Bu bir siralama sebebi mi?

Shell To Be BMW Recommended Oil Supplier - Shell Global (http://www.shell.com/global/products-services/solutions-for-businesses/lubes/media-centre/news-media-releases/2014/shell-to-be-bmw-recommended-oil-supplier.html)

Erh'nin dedikleri cok dogru. Ben yoruldum sadece anlatmaktan. Shell-Castrol-Mobil fark etmez. Hepsi yeterince iyi.

hepsi birleşsin tek kutuda satılsın o zaman, zaman para emek kaybetmezler en azından...

Dou
05-04-2015, 21:39
hepsi birleşsin tek kutuda satılsın o zaman, zaman para emek kaybetmezler en azından...

Tek bir araba markasi olmadigi ve olmayacagi gibi, tek bir yag markasi da olmaz.

Castrol'un kendini en iyi pazarladigi nokta, ozellikle 10w60 icin, M serilerinde onerilen yag olmasi idi.

Shell Castrol'un en iyi musterisini kapti bu sene. Muhtemelen sene sonunda artik butun BMW ler shell yag ile cikacak. Bu Castrol kotu demek anlamina gelmiyor, Mobil'in kotu oldugu anlamina gelmedigi gibi.

Ben 10w60 kullanacak olsam, muhtemelen bu ucu arasindan hangisi en ucuzsa onu tercih ederdim. Zaten 3000-5000 km de bir degistirilen yagda aradaki farki hissetmeyeceksiniz.

ghibli06
05-04-2015, 21:41
Tek bir araba markasi olmadigi ve olmayacagi gibi, tek bir yag markasi da olmaz.

Castrol'un kendini en iyi pazarladigi nokta, ozellikle 10w60 icin, M serilerinde onerilen yag olmasi idi.

Shell Castrol'un en iyi musterisini kapti bu sene. Muhtemelen sene sonunda artik butun BMW ler shell yag ile cikacak. Bu Castrol kotu demek anlamina gelmiyor, Mobil'in kotu oldugu anlamina gelmedigi gibi.

Ben 10w60 kullanacak olsam, muhtemelen bu ucu arasindan hangisi en ucuzsa onu tercih ederdim. Zaten 3000-5000 km de bir degistirilen yagda aradaki farki hissetmeyeceksiniz.

hissedenler vardır emin ol...

Dou
05-04-2015, 21:44
hissedenler vardır emin ol...

BMW sizin hissettiginiz "farki" hissetmemis olmali ki Shell'e gecmis. Yarin mobil 1 e de gecebilir.

Kesin olan bir sey var ki, BMW sizin kadar onyargili degil.

ghibli06
05-04-2015, 21:50
BMW sizin hissettiginiz "farki" hissetmemis olmali ki Shell'e gecmis. Yarin mobil 1 e de gecebilir.

Kesin olan bir sey var ki, BMW sizin kadar onyargili degil.

BMW nin hemen her modelinde M ler dahil olmak üzere bir sürü yağ denedim, arkadaşlarım da aynı şekilde... burada Maxi'nin de dediği gibi 120 HP lik araca hangi yağı koyarsan koy kimse farkı anlamaz ama biz 350-550 HP bir araca koyduğumuz zaman, yağ ne kadar zamanda ısınıyor, yağ basıncı ne oluyor, tam gaz giderken kaç dakikada aşırı noktaya geliyor, tam soğukken ne kadar sürede optimum sıcaklığa geliyor vs hepsini deniyoruz... ben SHELL le alakalı bir şey yazdım mı? Selenia nasıldır peki hiç denedin mi hangi araçlar için daha uygun mesela?

kusura bakmayın ama ultra yüksek performanslı araçlar için üretilen yağ, ultra yüksek performanslı araçlarda kullanılmadığında aradaki farkı anlamak imkansız oluyor...

Dou
05-04-2015, 21:54
BMW nin hemen her modelinde M ler dahil olmak üzere bir sürü yağ denedim, arkadaşlarım da aynı şekilde... burada Maxi'nin de dediği gibi 120 HP lik araca hangi yağı koyarsan koy kimse farkı anlamaz ama biz 350-550 HP bir araca koyduğumuz zaman, yağ ne kadar zamanda ısınıyor, yağ basıncı ne oluyor, tam gaz giderken kaç dakikada aşırı noktaya geliyor, tam soğukken ne kadar sürede optimum sıcaklığa geliyor vs hepsini deniyoruz... ben SHELL le alakalı bir şey yazdım mı? Selenia nasıldır peki hiç denedin mi hangi araçlar için daha uygun mesela?

kusura bakmayın ama ultra yüksek performanslı araçlar için üretilen yağ, ultra yüksek performanslı araçlarda kullanılmadığında aradaki farkı anlamak imkansız oluyor...

http://www.techturkey.com/forum/dyno-sheets/149614-civic-typer-turbo-gns01.html?highlight=gns01

0.8 de 400 kusur veren arabada herhalde 450 hp almisimdir 1 bar basincla.

Ben bu arabada Castrol kullandim 10w60. Fakat o zaman Mobil ile arada bu kadar ucurum fiyat farki yoktu. Su anda duydugum kadariyla arada 1.5x fiyat farki var. Bu fiyat farkina deger mi? Ben degmez diyorum sadece.

ghibli06
05-04-2015, 22:01
http://www.techturkey.com/forum/dyno-sheets/149614-civic-typer-turbo-gns01.html?highlight=gns01

0.8 de 400 kusur veren arabada herhalde 450 hp almisimdir 1 bar basincla.

Ben bu arabada Castrol kullandim 10w60. Fakat o zaman Mobil ile arada bu kadar ucurum fiyat farki yoktu. Su anda duydugum kadariyla arada 1.5x fiyat farki var. Bu fiyat farkina deger mi? Ben degmez diyorum sadece.

fiyatı pahalı diye ucuzunu tercih etmek başka şey, aralarında hiç bir fark yok demek farklı bir şey... ben her araca castrol 10w60 koyun demedim, kitapçığında ne yazıyorsa onu koyun diyorum... şu anda hangi spor aracın kitapçığında direk mobil 10w60 yazıyor diye sorgulamayalım mı? 1996 senesinde harıl harıl 10w60 arardık, sadece Borusanda vardı, son 5 senede duyduğumuz kullandığımız bir yağ değil, moda olduğu için değil, yazdığı için kullanırdık araçlarımızda...

Dou
05-04-2015, 22:07
Aralarinda hic bir fark yok demedim. Erh'in de dedigi gibi, kecelerden yag kacirmasini engellemesi icin cesiti katkilar mevcut. Fakat bu, Castrol'e gore "daha az performansli yag" anlamina gelmiyor.

Hatta yuksek kilometredeki araclar icin uretilen yaglarin icerisindeki deterjanlarin diger yaglara gore daha fazla olmasi, yagin temizlik ozelliginin daha iyi oldugu anlamina gelebilir.

Hele ki sizin demis oldugunuz "hangi firma oneriyor" cumlesi, yagin iyi/kotu oldugunu hic gostermez diyorum. Gordugunuz uzere, dun Castrol, bugun Shell oneriyor BMW. Yarin Mobil de onerebilir, Motul de.

ghibli06
05-04-2015, 22:12
Aralarinda hic bir fark yok demedim. Erh'in de dedigi gibi, kecelerden yag kacirmasini engellemesi icin cesiti katkilar mevcut. Fakat bu, Castrol'e gore "daha az performansli yag" anlamina gelmiyor.

Hatta yuksek kilometredeki araclar icin uretilen yaglarin icerisindeki deterjanlarin diger yaglara gore daha fazla olmasi, yagin temizlik ozelliginin daha iyi oldugu anlamina gelebilir.

Hele ki sizin demis oldugunuz "hangi firma oneriyor" cumlesi, yagin iyi/kotu oldugunu hic gostermez diyorum. Gordugunuz uzere, dun Castrol, bugun Shell oneriyor BMW. Yarin Mobil de onerebilir, Motul de.

BMW Castrol kötü mü diyor kullanmayın mı diyor? yeni motorları geliştirirken SHELL i seçtiler, ben castrol 10w60 ile Mobil1 10w60 arasında fark var diyorum kullandık denedik mesela 335de mobil1'de yağ sıcaklığı arttı, basıncında bir değişiklik olmadı, boşalttık castrol koyduk normale döndü... bütün 10w60 lar aynı demek ucuz olanı alın demek tamamen yanlış yönlendirmedir...

Dou
05-04-2015, 22:16
BMW Castrol kötü mü diyor kullanmayın mı diyor? yeni motorları geliştirirken SHELL i seçtiler, ben castrol 10w60 ile Mobil1 10w60 arasında fark var diyorum kullandık denedik mesela 335de mobil1'de yağ sıcaklığı arttı, basıncında bir değişiklik olmadı, boşalttık castrol koyduk normale döndü... bütün 10w60 lar aynı demek ucuz olanı alın demek tamamen yanlış yönlendirmedir...

Peki abi ben bir sey demeyeyim daha, yurt disi m3 forumundan bir alinti paylasayim. Belki o dikkate alinir.

This goes to show Castrol TWS 10w-60 was not the magic formula for BMW M cars. Any oil that met API SN/CF; ACEA A3/B3/B4 specification was fine. BMW and Castrol took everyone for a good ride and made a lot of money.

ghibli06
05-04-2015, 22:18
Peki abi ben bir sey demeyeyim daha, yurt disi m3 forumundan bir alinti paylasayim. Belki o dikkate alinir.

beni başkasının yazdığı değil de kendi tecrübelerim ilgilendiriyor kusura bakma, aracında yağ sıcaklığı-basıncı göstergeleri standart olmayanlar anlamaz demek istediklerimi...

Dou
05-04-2015, 22:21
beni başkasının yazdığı değil de kendi tecrübelerim ilgilendiriyor kusura bakma, aracında yağ sıcaklığı-basıncı göstergeleri standart olmayanlar anlamaz demek istediklerimi...

= "Anlayamazsiniz"...

Haklisin abi, anlayamayiz biz. Biz sonradan taktik yag basinci/sicakligi gostergesini fabrikasyon yoktu.

ghibli06
05-04-2015, 22:24
= "Anlayamazsiniz"...

Haklisin abi, anlayamayiz biz. Biz sonradan taktik yag basinci/sicakligi gostergesini fabrikasyon yoktu.

taktın takmadın lafı sana değil, o göstergelerin amacı bu tarz denemeleri sağlıklı yapabilmek için ve de yıllardır bir sürü yağ kullandık denedik diyorum bazen bulamadığımız için bazen macera için bazen işgüzarlık için, yazmayalım mı tecrübelerimizi?

erh
06-04-2015, 20:31

Bir markanın kitapcıgında onermesi o yagı daha iyi yada daha kotu yapmaz. Ayrıyetten herkes tecrubesini paylasıyor madem, benim tecrubemde mobil in daha iyi oldugu yonunde. siz denediniz gordunuz, bende denedim gordum. siz tecrubelerinizi sadece paylasabilirsiniz. elinizde teknik bir sonuc veya net bir kanıt olmadıkca (yag sıcaklıgı yuksek yada dusuk olarak değil. bagımsız kuruluslar tarafından yapılmıs bilimsel testlerden bahsediyorum.) göreceli olarak yaptıgınız yorumlarla "cilacılar bilmez" edasında insanları itham etmenize gerek yok. Dou ya katılıyorum. yag mevzuu ülkemizde "en iyisi en full + full u olsun daha iyiymiş modaymıs bu" seklinde oldugu için, mobil gibi bir firmanın yaptıgı yagın kalitesini tartısmak abes olur. Ayrıyetten kendi yasadıgım tecrubelerden birisi de, castrol kullanılmıs bir motora göre mobil kullanılmıs motorun içinin cok daha temiz oldugu ve nerdeyse hiç kurum olmadıgı uzun sure saglıklı oldugu yonunde.

gemsazr9
06-04-2015, 20:38
20-50 w yağın tam sentetik karşılığı nedir ?

Karakuş
06-04-2015, 20:58
Ben castrol 10w60 ile Mobil1 10w60 arasında fark var diyorum kullandık denedik mesela 335de mobil1'de yağ sıcaklığı arttı, basıncında bir değişiklik olmadı, boşalttık castrol koyduk normale döndü...

+1000. Kendi eski aracımda(Evo9), Mobil1 hem daha çabuk ısınıyordu hemde Castrolden daha çabuk özelliğini kaybetti. Hatta 7000d/dk gibi yağ uyarısı vermişti bir anda. Castrolde bu sorunları yaşamadım. Hangisi daha iyi derseniz teknik olarak şu diyemem ama Castrol' tercih ederim.

Ers
06-04-2015, 21:04
20 50 kalın yağdır tam sentetik te karşılığını aramak doğru olmaz.

bymurat___61
06-04-2015, 21:51
BEnde 6 yıldır 5-40 mobıl tam sentetık yag kullanısı olarak. kı aracım 1.6 ies. 120km den 180 km ye geldım gayet te saglıklı. DEmem o kı yılardır turkçe ıngilizce forumları takıp edipcıkardıgım sonuç genel olarak.

MObilin Castrolden daha ustun oldugu.

ghibli06
06-04-2015, 21:56
Bir markanın kitapcıgında onermesi o yagı daha iyi yada daha kotu yapmaz. Ayrıyetten herkes tecrubesini paylasıyor madem, benim tecrubemde mobil in daha iyi oldugu yonunde. siz denediniz gordunuz, bende denedim gordum. siz tecrubelerinizi sadece paylasabilirsiniz. elinizde teknik bir sonuc veya net bir kanıt olmadıkca (yag sıcaklıgı yuksek yada dusuk olarak değil. bagımsız kuruluslar tarafından yapılmıs bilimsel testlerden bahsediyorum.) göreceli olarak yaptıgınız yorumlarla "cilacılar bilmez" edasında insanları itham etmenize gerek yok. Dou ya katılıyorum. yag mevzuu ülkemizde "en iyisi en full + full u olsun daha iyiymiş modaymıs bu" seklinde oldugu için, mobil gibi bir firmanın yaptıgı yagın kalitesini tartısmak abes olur. Ayrıyetten kendi yasadıgım tecrubelerden birisi de, castrol kullanılmıs bir motora göre mobil kullanılmıs motorun içinin cok daha temiz oldugu ve nerdeyse hiç kurum olmadıgı uzun sure saglıklı oldugu yonunde.

hangi motor? hangi yağ??? burada genel olarak marka mı yarıştırıyoruz yoksa 10w60 ları mı konuşuyoruz? magnatec beş para etmez mesela Roverımı mahvetmişti zamanında ama Castrol 10w60 ın hangi aracın motorunun içini kirlettiğini 'ispatlarıyla' açıklarsanız iyi olur, bence şu an yazdıklarınızın tamamı kişisel görüş bile değil, kulaktan dolma... Mobil 1 zamanında 1milyon testini hangi araçla yaptı? E30 BMW ile ama ne yazık ki hiç bir zaman tedarikçisi olamadı, neden acaba?

Dou
06-04-2015, 23:32
Şunu belirtelim, Mobil 1 yani Exxonmobil dünyanın en büyük motor yağı ve sentetik yağ üreticisidir. Ürettiği çoğu yağda, özellikle 0w40'da dünya üzerindeki en fazla markanın onayını almıştır. Fakat yağın oluşturduğu kurum konusunda tartışabilmek ya da marka marka kıyaslayabilmek için elde veri olması gerekir, fakat bu konu biraz subjektif kalıyor. Yorumdan öteye geçemiyoruz ne yazık ki. Aslında baktığımız zaman haddinden fazla kullanılan, geç değiştirilen her yağ motorda kurum bırakır. Tam sentetik yağlarda kurum oluşması daha geç oluşur. Bu "yağınızı her 3000 kilometrede bir değiştirin" anlamına gelmiyor, fakat otomobil firmalarının önerdiği bakım aralığını uzatmamak gerekiyor.

Benim kişisel olarak, Castrol'ün en sevmediğim yanı, kurum oluşturma mevzusu değil. Teknik verilerinin çoğunu gizliyor ya da gerçek rakamlar yerine endüstri standardının gerektirdiği minimum rakamı yazarak, yağın teknik özellikleri konusunda kullanıcısını yanlış bilgilendiriyor. Bu kötü olduğu anlamına gelmiyor, fakat satın aldığım malın içeriğini -doğru ve tutarlı olarak- görmek kullanıcının hakkıdır. Castrol kullanmayı bırakmamın sebebi budur.

Bu aralar yeni favorimi de ekleyeyim. İlk defa GTL motor yağı deniyorum açıkçası, hiç fena değil.

http://i58.tinypic.com/dvhtox.jpg

kelalper
07-04-2015, 07:57
Beyler neyi tartışıosunuz ben onu anlamadım. Kimse mobil kötü demiyor ama mobilin 10/60W ı ile edge 10/60W birbirlerinden çok farklı yağlar. Mobil 10/60 keçeleri şişiren bir yağ. Yeni yağ yakma sorunu olmayan bir motorda kullandığınız anda o keçelerin bulunduğu yerlerdeki sürtünme otomatik olarak arttığı için yağ sıcaklığı da normalden fazla artıyor. Eski ve performanslı bir aracınız varsa alın Mobil 10/60 kullanın. Ama daha 40k kmdeki bir arabanız varsa o zaman 5/50 mobil kullanmak zorundasınız. Haa yok ben illa 10/60 mobil kullanıcam diosanız alın kullanın ama çok ısındığı zaman da yağ optimum yağlama özelliğini kaybettiği için arabanıza iyilik değil kötülük yapıosunuz bunu da unutmayın.
Castrol 10/60 a gelince de ben megane da sürekli kullandım hiç zararını görmedim ama kış sezonlarında gazlamadığım için 10/60 yerine 10/40 vs de kullanabilirdim. Kışın ortasında gündelik kullandığınız bir arabada 10/60 kullanmanın manası yok. Zaten sürekli canını alacak şekilde basamıyorsun. Anlık yüklenmelerdede 10/40 aynı görevi görür. Gazlama sezonu başladığı zamanda gider 10/60 kullanırsınız bitti gitti. Yağ dediğiniz şey arabanın kanı. İlla değişim için km beklemek zorunda değilsiniz. Benzin için harcadığınız paranın yanında yağ parası birşey değil. 250 liralık benzini her hafta kullanıosunuz yakıosunuz. 250 tl yağa vermeye kıyamıosunuz bilmem kaç ay kullanmak için.
Lastikte aynı konu. Arabanın yerle bütün temasını sağlayan güvenliğin esasında baş aktörü aldığın zaman min 2 sene kullanacaksın ama değiştirirken çoğu insan gidip 4 lastikte 100-200 tl diye en ucuzuna koşar Lassa alır petlas alır.

ghibli06
07-04-2015, 08:04
Beyler neyi tartışıosunuz ben onu anlamadım. Kimse mobil kötü demiyor ama mobilin 10/60W ı ile edge 10/60W birbirlerinden çok farklı yağlar. Mobil 10/60 keçeleri şişiren bir yağ. Yeni yağ yakma sorunu olmayan bir motorda kullandığınız anda o keçelerin bulunduğu yerlerdeki sürtünme otomatik olarak arttığı için yağ sıcaklığı da normalden fazla artıyor. Eski ve performanslı bir aracınız varsa alın Mobil 10/60 kullanın. Ama daha 40k kmdeki bir arabanız varsa o zaman 5/50 mobil kullanmak zorundasınız. Haa yok ben illa 10/60 mobil kullanıcam diosanız alın kullanın ama çok ısındığı zaman da yağ optimum yağlama özelliğini kaybettiği için arabanıza iyilik değil kötülük yapıosunuz bunu da unutmayın.
Castrol 10/60 a gelince de ben megane da sürekli kullandım hiç zararını görmedim ama kış sezonlarında gazlamadığım için 10/60 yerine 10/40 vs de kullanabilirdim. Kışın ortasında gündelik kullandığınız bir arabada 10/60 kullanmanın manası yok. Zaten sürekli canını alacak şekilde basamıyorsun. Anlık yüklenmelerdede 10/40 aynı görevi görür. Gazlama sezonu başladığı zamanda gider 10/60 kullanırsınız bitti gitti. Yağ dediğiniz şey arabanın kanı. İlla değişim için km beklemek zorunda değilsiniz. Benzin için harcadığınız paranın yanında yağ parası birşey değil. 250 liralık benzini her hafta kullanıosunuz yakıosunuz. 250 tl yağa vermeye kıyamıosunuz bilmem kaç ay kullanmak için.
Lastikte aynı konu. Arabanın yerle bütün temasını sağlayan güvenliğin esasında baş aktörü aldığın zaman min 2 sene kullanacaksın ama değiştirirken çoğu insan gidip 4 lastikte 100-200 tl diye en ucuzuna koşar Lassa alır petlas alır.

ağzına sağlık, sayfalardır anlatamadım ben bunu... Mobil'e kötü yağ diyeni Allh taş eder bu camiada ama 10w60 ların hepsi aynı ucuz olanı alın kullanın demek de yanlış olur...

serdargoksu
07-04-2015, 08:34
Günaydınlar herkese burada yapılan yorumların hepsi eminim tecrübeli insanlardan geliyor bir çoğunuzu forumdan tanıyorum yüzyüze görüşmesekte. Herkes burada aracını korumak istiyor bende aynı misyonu güdüyorum. Burada benimde tamamen katılacağım yorumlardan birisi mobil 1 çok iyi bir yağ 225k km'de A3 1.8 T aracımda mobil 1 10w60 kullanıyordum sebebi mobil 1 10w60'ın kendine ait özelliklerden dolayı aracı korumasıydı gel gelelim şahsi fikrim performans için tasarlanmış yağ olmamasıydı sonrasında 2.0 TFSI kullandım yine birçok tecrübeli arkadaş ve en başta motor ustam mobil 1 esp 5w30 kullanalım dedi eyvallah dedim şu anda ise 82.000'de 1.8t kullanıyorum 200 hp'lik bir araç castrol kullanıyorum sebebine gelelim insanların mekanik ve pratiklerinden elde edilmiş tecrübelerine bağlı olarak. Benim tek derdim 5 LT Castrol 10w60 Titanium 178 tl gibi bir fiyatı haketmiyor, aynı hafızayı oluşturmuş bir yağ olsun adı OSMAN olsun yine kullanırım

yusuf yılmaz
07-04-2015, 08:35
herkes yağ konusunda uzman maşallah

(castrolde 21. senem:))

kelalper
07-04-2015, 08:45

Masaya koyda okşayalım istersen. Ne alakasız mesaj.
Beyler dağılın yusuf 21 senedir castrolde çalıştığı için en iyi o biliyor yorum yapma gereği bile duymamış adam.
Yusuf sen uzman mısın? 20 senelik motor ustası olupta bi halttan anlamayan usta diye dolanan adam da var. Bu iş bi yerde 20 sene çalışmakla olmuyor. Okumakla takip etmekle test verilerini incelemekle oluyor.

yusuf yılmaz
07-04-2015, 08:56
Masaya koyda okşayalım istersen. Ne alakasız mesaj.
Beyler dağılın yusuf 21 senedir castrolde çalıştığı için en iyi o biliyor yorum yapma gereği bile duymamış adam.
Yusuf sen uzman mısın? 20 senelik motor ustası olupta bi halttan anlamayan usta diye dolanan adam da var. Bu iş bi yerde 20 sene çalışmakla olmuyor. Okumakla takip etmekle test verilerini incelemekle oluyor.

Alper yine saçmaladın farkındasın değilmi egzostundan dumanla dolaştığına göre hala normal tabiki bunlar halbuki sana yardımcı da olduk sebebini söyledik mavi fabia lı bir arkadaş hatırlarsan neyse
önce ben uzamanım demedim ama castrol genel merkezinde çalışıyorum castrol bp ve mobil yağlarını dağıtan servislerdeki elemanları yetiştiren eğitim veren yağ teknik uzmanları yetiştiren bir genel müdürlükte çalışan bir elemanım uzman değilim ama avrupa ortadoğu yağ eğitim teknik müdürleri onlarcası çevremde bir sorun veya problem olduğunda onlara danışıyorum şu halk arasında dolaşan yağ ile ilgili tezahürlerin çoğunun yanlış olduğunu en azından bu 21 senede öğrendim kendilerinden
neyse ziyarete gelmek isteyeni beklerim yemek ısmarlarım sende dahil yer bostancı e 5 te
selamlar saygılar

Dou
07-04-2015, 08:57

http://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/4866878D8534482980257AD3003FBDD4/$File/PDS%20CCSA%20Castrol%20EDGE%20w%20SPT%205W-40%20english.pdf

Bana bu pdf dosyasindaki gercek CCS (cranking viscosity) ve MRV sini bulur musun? 6600 ile 60000 rakamlari gercegi yansitmiyor. Onlar minimum olmasi gereken degerler. 21 senelik Castrol calisani olarak bana yardimci olabilirsen cok sevinirim.

wekoo
07-04-2015, 09:11
106 gti aracimda costrol 10/40 kullaniyordum genelde son yillarda mobil 5/50 kullandim nedenide yag sicakligimin asiri derecede isinmasindan dolayi tam sentetik olan mobil 5/50 gesis yaptim bununda pek bi etkisini goremedim desem yeridir suan motul 10/40 6100 kullaniyorum fiyatida mayet makul 10/40 ve 5/50 gore daha az İsiniyor bu benim tecrubelerime dayali denemis oldugum bi deneyim baska bana su yagi kullan daha az İsinir diyen biri yarsa onuda denerimmmm bu isler en guzeli bana gore deneye deneye daha mantikli olur dusuncesindeyim

kelalper
07-04-2015, 09:11
Alper yine saçmaladın farkındasın değilmi egzostundan dumanla dolaştığına göre hala normal tabiki bunlar halbuki sana yardımcı da olduk sebebini söyledik mavi fabia lı bir arkadaş hatırlarsan neyse
önce ben uzamanım demedim ama castrol genel merkezinde çalışıyorum castrol bp ve mobil yağlarını dağıtan servislerdeki elemanları yetiştiren eğitim veren yağ teknik uzmanları yetiştiren bir genel müdürlükte çalışan bir elemanım uzman değilim ama avrupa ortadoğu yağ eğitim teknik müdürleri onlarcası çevremde bir sorun veya problem olduğunda onlara danışıyorum şu halk arasında dolaşan yağ ile ilgili tezahürlerin çoğunun yanlış olduğunu en azından bu 21 senede öğrendim kendilerinden
neyse ziyarete gelmek isteyeni beklerim yemek ısmarlarım sende dahil yer bostancı e 5 te
selamlar saygılar

arabamdaki sorunla uzmanlığın ne alakası var. Fabia lı arkadaş gelip söylemeden önce de biliyordum arabamın üst kapağında problem olduğunu. Sanayiye de yağ almaya ve xenon u tamir ettirmeye girdim. 2000 km de 1 lt yağ tüketimi olan bir arabanın gayette normal olmadığını birazcık olsun arabası ile uğraşan her insan anlar. O arkadaşta geldi e5 üzerinde söyledi devam etti sağolsun. Oturupta tartışmadık yok üst kapaktandır şundandır bundandır diye. Arabayı aldığımdan beri herkese söylüyorum aşırı yağ yaktığımı normal olmadığını. Netekim downpipe dan sonra çıkan dumanla ne olduğunu anlamış oldum. Yani senin arkadaş söylemeden önce de sorun olduğunu biliyodum. Neden yaptırmıosun dersen. 1 zamanım yok 2 şu an tek arabam ve hanım kullanıyor. 3 gazlamıyorum hele senin fabia lı arkadaşın gibi hiç bir zaman show off yapacam diye trafiği birbirine katarak ilerlemiyorum. Annadın?

yusuf yılmaz
07-04-2015, 09:12
http://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/4866878D8534482980257AD3003FBDD4/$File/PDS%20CCSA%20Castrol%20EDGE%20w%20SPT%205W-40%20english.pdf

Bana bu pdf dosyasindaki gercek CCS (cranking viscosity) ve MRV sini bulur musun? 6600 ile 60000 rakamlari gercegi yansitmiyor. Onlar minimum olmasi gereken degerler. 21 senelik Castrol calisani olarak bana yardimci olabilirsen cok sevinirim.

bostancı merkeze gel abi ne istersen çıkarırız buluruz yakınsan tabi

Dou
07-04-2015, 09:12
Yani yaklasik 14.000 kilometre uzaktayim ama, TR ye geldigimde mutlaka ugrarim :) Tesekkurler.

kelalper
07-04-2015, 09:22
yağ kalite konusuna gelirsekte ortaya hop durun benden iyi bilemezsiniz 21 senedir castrol de çalışıyorum deyip başka hiç bir şey yazmazsan bana teknik cevap vermezsen; alacağın cevap kim olursa olsun sadece benden değil herkes sana aynı şeyi söyler.

yusuf yılmaz
07-04-2015, 09:24
Yani yaklasik 14.000 kilometre uzaktayim ama, TR ye geldigimde mutlaka ugrarim :) Tesekkurler.

mail attım bizzat yanlarına gittim cvp gelince buraya eklerim

kelalper
07-04-2015, 09:28
Bi de sen 21 senedir castrol de çalışıosan ya da petlasta hala 30 senedir iş yapan mühendis varsa bunlar o markaları en iyi yapmaz sadece çalışanını ne kadar memnun ettiği ile alakalı olan bilgilerdir. Laboratuar konusunda dünyanın en büyük 2 firmasında da müdürlük yaptım yurtdışı dahil o firmalardaki eleman sirkülasyonunu başka hiç bir yerde göremezsin ama bu dünyada en iyi oldukları gerçeğini değiştirmiyor.

mkerim
07-04-2015, 09:47
20 50 kalın yağdır tam sentetik te karşılığını aramak doğru olmaz.

iyice bakmadan da doğru olmaz....:)

http://i.hizliresim.com/j4ZOvr.jpg (http://hizliresim.com/j4ZOvr)

http://i.hizliresim.com/LprzYj.jpg (http://hizliresim.com/LprzYj)

http://i.hizliresim.com/VldngZ.jpg (http://hizliresim.com/VldngZ)

TAM SENTETİK.....

yusuf yılmaz
07-04-2015, 09:49

Msds’te limit değerler var – ortalama değerleri bulmak mümkün olabilir mi?

gelen cevap lar şu şekilde

""Arkadaşının neden sorduğunu da öğrenebilirsek, detaylı yardımcı oalbilir...""

gelen ikinci cevap
Arkadaşlar,

Bu ürün kalkmış ve fusiondan silinmiş. Neden lazım acaba?

Akın

""

Dou
07-04-2015, 10:13
Ortalama degerleri degil, o yag icin spesifik degerleri istiyorum ben.

Neden lazim oldugu ise, "kullanici olarak bilgi edinmek istiyorum" denilebilir.

5w yag icin olmasi gereken minimum degerleri isaretledim, tabloda yaziyor. Goreceksiniz ki Castrol'un verdigi deger burada yazan SAE J300 ile birebir ayni. Bilginin paylasilmamasini anlarim da (aslinda o da yanlis, diger firmalarin cogu paylasiyor bu bilgiyi), fakat burada kasitli olarak yanlis yazilma soz konusu.

http://i62.tinypic.com/2vnl2q9.png

Bu Amerika'da satilan bir yag. Avrupa'da olmayabilir/farkli olabilir o yuzden gorememistir belki. O zaman soyle diyelim, TR deki (yani Avrupa pazarindaki) Castrol Edge 5w40 icin -35 derecedeki MRV ve HTHS degerlerini istiyorum. Bunu bana temin edebilir misiniz?

serdargoksu
07-04-2015, 10:29
Ortalama degerleri degil, o yag icin spesifik degerleri istiyorum ben.

Neden lazim oldugu ise, "kullanici olarak bilgi edinmek istiyorum" denilebilir.

5w yag icin olmasi gereken minimum degerleri isaretledim, tabloda yaziyor. Goreceksiniz ki Castrol'un verdigi deger burada yazan SAE J300 ile birebir ayni. Bilginin paylasilmamasini anlarim da (aslinda o da yanlis, diger firmalarin cogu paylasiyor bu bilgiyi), fakat burada kasitli olarak yanlis yazilma soz konusu.

http://i62.tinypic.com/2vnl2q9.png

Bu Amerika'da satilan bir yag. Avrupa'da olmayabilir/farkli olabilir o yuzden gorememistir belki. O zaman soyle diyelim, TR deki (yani Avrupa pazarindaki) Castrol Edge 5w40 icin -35 derecedeki MRV ve HTHS degerlerini istiyorum. Bunu bana temin edebilir misiniz?

Merhaba oldukca teknik bilgiler istiyorsunuz, istemek ve bilmekte mantıklı peki sebebi nedir eğer bize de bir yardımı olacaksa yağ seçiminde paylaşmanız mümkün müdür?

kelalper
07-04-2015, 10:36
la dou taaa kanadadan ızdırap oldun yaw :D

Ers
07-04-2015, 10:37
iyice bakmadan da doğru olmaz....:)

TAM SENTETİK.....

onlar ne abi antikamı ,memlekette denk gelmedim ben hiç 20-50 tam sentetiğe.

junicb
07-04-2015, 10:48
https://pbs.twimg.com/media/BsCognQIMAAJf2t.jpg:large

ghibli06
07-04-2015, 20:42

ben kullanıcı olarak fikirlerimi yazdım siz de en azından üretimden biri olarak daha açıklayıcı olabilirsiniz...

Turbo1
07-04-2015, 21:01
Araç motorlarında en iyi yag en verimli olan yağ'dır
Marka fanatigi olmaya hic gerek yok.

mkerim
08-04-2015, 06:36
onlar ne abi antikamı ,memlekette denk gelmedim ben hiç 20-50 tam sentetiğe.

Sen bu işin gurusu olarak durumu değerlendirmene ve bu Yağı görmemiş olmana göre çıkan sonuç: böyle bir yağ yok demektir. Bende atıyordum zaten.

erh
10-04-2015, 00:13
Bugun yag almak icin gittigimde gordum. Mobil 1 10w60 artik icerisinde fosfor barindirmiyor ve motorsporlarina uygun sekilde yeni formuluyle piyasaya surulmus durumda..

boraynt
10-04-2015, 17:52
arkadaşlar herkes birşeyler yazmış etmiş. Çoğunuz sağdan soldan duyduklarınızla çok bilmiş ustaların dedikleri ile hareket ediyorsunuz. Aracınız için en doğru yağ kullanım kitapçığında yazar. Sizin için en önemlisi motor üreticinin istemiş olduğu onaylardır. Castrol 10W60 ile Mobil 10W60 viskozite olarak aynıdır ama yapmış olduğu iş aynı değildir. Eğer aracınız yağ eksiltme (çok sıkıştırma yüksek devirlerde kullanım) mobil 1 5W50 yi tercih edin. Aracınızda yağ eksiltme varsa( kullanım kitapcığında belirli kmlerde eksiltme değeri vardır) genelde keçe ve contalardan yağ eksilmesi yapıyorsa mobil 1 10W60 kullanın içindeki katıklar farklıdır. Biraz olsun size yardımcı olabildiysem ne mutlu. Kafanıza takılan soru varsa da cevaplaya bilirim.

MURAT_HLX
10-04-2015, 19:04
arkadaşlar herkes birşeyler yazmış etmiş. Çoğunuz sağdan soldan duyduklarınızla çok bilmiş ustaların dedikleri ile hareket ediyorsunuz. Aracınız için en doğru yağ kullanım kitapçığında yazar. Sizin için en önemlisi motor üreticinin istemiş olduğu onaylardır. Castrol 10W60 ile Mobil 10W60 viskozite olarak aynıdır ama yapmış olduğu iş aynı değildir. Eğer aracınız yağ eksiltme (çok sıkıştırma yüksek devirlerde kullanım) mobil 1 5W50 yi tercih edin. Aracınızda yağ eksiltme varsa( kullanım kitapcığında belirli kmlerde eksiltme değeri vardır) genelde keçe ve contalardan yağ eksilmesi yapıyorsa mobil 1 10W60 kullanın içindeki katıklar farklıdır. Biraz olsun size yardımcı olabildiysem ne mutlu. Kafanıza takılan soru varsa da cevaplaya bilirim.

peki şöyle bi sorsam misalen soğuk marş 3 bar ise atıyorum a markası yağda bu değer,peki mobilde dahamı yüksek olur yoksa castroldemi yağ basıncı.gerçi pompayada bağlı bu basınç olayıda.

sinanbaysal
10-04-2015, 19:06
95 astra gsi için 5w50 mobil iyimidir arkadaşlar.

gemsazr9
10-04-2015, 20:23
20-50w nın en yakın tam sentetik karşığı 10-60 mobil diyorlar . doğrumu ?