PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Başlangıç motoru ?? Ve birkaç soru

Onamdar
15-04-2015, 19:24
Selamlar iki tekere gönül vermiş abilerim kardeşlerim.
Son zamanlarda içimde büyüyen motosiklet sevdasına yanıt vermeye karar verdim. Yaptığım araştırmalar sonucu iki model arasındayım biri duke 200 (ABS li model) diğeri inazuma ama duke daha ağır basıyor. Racing düşünmüyorum zaten. sizin bu konuddaki düşünceleriniz nedir.
Bir diğer sorumda ekipmanlar. Suratı tam kapatan kasklar daha güvenliymiş sanırım onda netim ffakat çok fazla marka ve çok fazla çeşit var 100 lirayada var 3000 lirayada var. Maddiyat sıkıntı değil ama alabileceğim en sağlam ve en uygun fiyatlı kask markası nedir acaba :)
Ayrıca koruyuculu ceketler var şimdi ben karda kışda soğuk havada kullanmıycam araba var zaten. Daha böyle bahar yaz aylarında kullanılacak bir ceket lazım o konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim ne almalıyım hangi markalara bakmalıyım.
Şimdilik bu kadar :)

rebel
15-04-2015, 19:40
Duke daha kolay kullanim olarak cok hafif cok kivrak
inazuma agir konkonforlu ağır abi.

Sehir icinde kullanicaksin galiba. Konfor tin tin gezmek mi yoksa ben haylazlik yaparimmi ? Karar senin tabi. Ikiside kendi klasmaninda cok iyidir.
Kask olarak
shark speed-r
agv k4 evo olabilir
caberg vr2 olabilir
hepsi guzel kasklar tam guvenlik ve donanim olarak iyi kasklar

Onamdar
15-04-2015, 19:56
Şehir içi şehir dışı karışık kullanıcam ama duke daha bi yakışıklı inazumaya göre sanki :)
zaten 2-3 yıl kullanıp duke 390 a geçmeyi planlıyorum

Kaskları not ettim bu arada sağolasın

TEQUILA
16-04-2015, 09:00
Eğer daha önce hiç motor tecrübeniz olmadıysa, motor almadan önce mutlaka sertifikalı eğitimlere katılın.
Bu sürüşler esnasında kullanmak istediğiniz motor tarzına da ikna olursunuz. :)

İlk aşamada 150 - 250 cc aralığı uygun olur. Özellikle yeni başlama sürecinde düşme kalma (yatırma) illaki olacaktır. O yüzden motoru yatırdığınızda üzülmeyeceğiniz, parçası aşırı pahalı olmayan bir motorla başlamanız faydalı olacaktır.
Düşündüğünüz 200 lük duke çok keyifli ve hafif bir motordur. Belirttiğim cc lerde de görsel olarakda tatmin edicidir.

Kask konusunda schubert, Arai, Shoei, Nolan düşünebilirsin.

Ben full face takamadığım için çene açılır kullanıyorum. En güvenli kask full facetir, ama yeni nesil çene açılır kasklarda güvensiz değildir. Sertifikalı kaskları almanı tavsiye ederim.

Enes-x
17-04-2015, 02:07
Duke 200 ilk kullanım için çok güzel bir tercih olur.Ekonomik kullanımı kolay tarz bi model.İkinci elide çok hareketli hacim yükseltirken elden çıkartmakta kolay.

Ekipman olarak full face kask , eldiven , mont ve pantolon olmazsa olmazlar...

arai,schubert,shoei en pahalı en prestijli markalardır.Nolan ve agv nin sadece üst serileri alınır bence.kullanıcağın motorsiklet naked tarzı ve nakeddan devam ediceksen bütçende buna uygunsa arainin rebel serisi biçilmiş kaftandır.Ucuz değil ama parasını sonuna kadar hakeder.Kafanın en önemli bölüm olduğunu düşünürsek ve kaskı bi kere aldığını tercih edilebilir.

ARAI REBEL WHITE Kask (http://www.mototas.com.tr/arai-rebel-white-kask-pmu362)

Shark ve icon da fiyat performans kasklarıdır güvenlidir.

Mont markalarında ise dainese , alpinestar ve revit başı çeker çok kullanışlı yazlık montları var.

Pantolon olarak yerli üretim korumalı günlük kullanıma uygun rider denim tercih edilebilir fiyatları baya uygun.

https://www.riderdenim.com

CocoRe
17-04-2015, 11:00
ilk motorum ve sorunsuz birsey istiyorum diyorsan inazuma dogru tercih olacaktır

konfor bakımından inazuma daha iyi olmasına ragmen duke daha pahalıdır... inazuma çift dük tek silindirdir zaten çalışma sesleri bile alakasızdır.

dük ün servisi vs kol gibi olmasına ragmen inazuma nın servisi ve aksesuarı cok uygundur

inazuma japon menşeyli dük ün makinası yüriyeni hindistanda bajaj tarafından üretiliyor hatta duke200 ile bajaj pulsar ın tüm motor ve yüryen mekanigi aynıdır... pulsar 8000tl iken dük 15.000tl dir burasıda baska bi sacmalıktır...um

sorun istemiyorum diyorsan yapman gereken tek şey 4 japondan birisini secmektir ;);):D:D

Jackie
17-04-2015, 11:05
DUKE 200 benimde kafamı deliler gibi kurcalıyor. İşe takım elbiseyle gidip geliyorum , o konuda biraz tıkanıyorum. Hadi ceketi attık çantaya bi şekilde, ayakkabıyı da ofiste bıraksam rahat olur mu bilemiyorum ..

darkmoon
17-04-2015, 11:09
iki içinde isteğine cevap vericek inazuma .. duke alacağına bajaj pulsar 200ns al .. 2 sene biner öğrenir satarsın.. bajaj ducatiye parça üreten firmadır çin değil hint malıdır ayrıca 200ns modeli kawasaki olarakda satılıyor.. yani iyi motordur 20 bin km yapanlar var daha tık yok..

kıyafete gelince tamamen yazdığın gibi bütçe ye markaya orantılı bir mesele hein,clover,revit,dainese,spidi,gericke jangisine gücün imkanın yeterse hangisinin modelini beğenirsen giy bak çünkü özellikleride farklıdır bazı montlarda koruma çıkar bazılarında tekstilin içine gömülüdür..

onat
17-04-2015, 11:14
duke 200 kullanma şansım oldu. çok detaylı inceleme şansım olmasada ilk intiba bisiklet kadar kolay kullanım. 0 rakamları cidden pahalı. bu bence ciddi bir handikap. gel gelelim diğer seçenek inazuma da çok paket işi bir motor. duke pahalı fakat tarz bi motor. ben seçecek olsam duke seçerdim. hem kullanım rahatlığı hem parça sıkıntın olmayışı hem 2.eldeki kolay satılması durumu direk duke ü seçtirir.

Burak Mehmet
17-04-2015, 12:05
tam ben bajaj pulsar yorumu için gelmiştim ki CocoRe yapmış bile.. bence aynı altyapı yı kullanan pulsar seçenek olabilir bu makinaların karşısında..

Onamdar
17-04-2015, 13:07
Yorum yazanlara teşekkürler
Altın elbiseli adamın bajaj incelemesini izlemiştimde duke le pek alakası olmadığını söyledi fren diskleri farklı abs yok hava soğutmalı ve motorda sadece ikiside tek silindir ama kesinlikle aynı değil demişti birde malzeme kalitesi olarak ktm nin yanına yaklaşamaz dedi abimiz o yüzden bajaj ı sildim direk.
Benimde kafamı kurcalayan inazumanın konfor olarak duke den daha iyi olduğunu herkes söylüyor fakat gel gelelim duke kadar beğendiğim bir motorda yok o derece yani bir iron883 iki duke :)
Maddiyat önemli değil zaten ikinci el alırım 2-3 yıl binip zararınada olsa satarım problem değil.
Duke cidden çok yakışıklı inazumaya göre. Birde kullanılan malzeme kalitesi olarak bi tık önde gibi

rebel
17-04-2015, 13:13
2 motor karsilastirmasi olduğundan bajaj 200ns tavsiyememdir. Ktm Hindistanda bajajin fabrikasindan çıkar bi cok seyi aynıdır. Yari yariya ucuzdur tavsiyem fiyat performans tabiki bajaj pulsar

Listemi paylasayim dostum

Kask solemistim zaten 700 civari
tech90 kevlar pantolon 220tl
dainese,alpinstar yada revit tekstil mont(600 lere alabilirsin)
yds diablo uzun bot 420 tl ( cok iyi monttur)
alpinestar smx 2 air carbon( yurt disinda 40 50 dolar) ebaydan al tavsiyem

Totalda
700 kask
600 mont
420 uzun bot
220 pantolon
100 eldiven

2040 tl . Arti buna celik yelek gibi giyilen sirt ve kaburgayi koruyan zirh alirsan kalitelisi 80 100 dolardir marka secimini sen yap

2300 tl ye tank gibi gezersin . Saydiklarimin hepsi iyi ve f/p orani yuksek urunlerdir.

rebel
17-04-2015, 13:15
6000 tl ye de bebek gibi bajaj bulsan 8kusurlara super bi kombinasyon olur. Ktm alirsan ekipmanla birlikte 13 14 leri bulucak secim senin dostum :)

caann
17-04-2015, 13:16
kaskım en güvenlilerinden biri olsun, rüzgar hava direnci minimum seviyede olsun vs dersen arai gp 7. 2015 modelide rx7 gp olarak geçiyor

rebel
17-04-2015, 13:19
Arkadaslar arai oneriyosunuz onerdiginiz kasklar 2.5 3k fiyatli urunler adam fiyat performans diyo siz arai öneriyonuz :)

johnie
17-04-2015, 13:24
ilk motorum ve sorunsuz birsey istiyorum diyorsan inazuma dogru tercih olacaktır

konfor bakımından inazuma daha iyi olmasına ragmen duke daha pahalıdır... inazuma çift dük tek silindirdir zaten çalışma sesleri bile alakasızdır.

dük ün servisi vs kol gibi olmasına ragmen inazuma nın servisi ve aksesuarı cok uygundur

inazuma japon menşeyli dük ün makinası yüriyeni hindistanda bajaj tarafından üretiliyor hatta duke200 ile bajaj pulsar ın tüm motor ve yüryen mekanigi aynıdır... pulsar 8000tl iken dük 15.000tl dir burasıda baska bi sacmalıktır...um

sorun istemiyorum diyorsan yapman gereken tek şey 4 japondan birisini secmektir ;);):D:D

Bu arkadaş benim yazıcaklarımın aynısını yazmış açıkçası. KTM e giriyorsan gereksiz para ve bakımları parçaları çok pahalı hep € çalışıyorlar.. İnazuma evet görüntüsü Duke kadar değil ama bir cbf 150 nin biraz daha yakışıklısı gibi.. İnazuma da düştüğünde vurduğunda üzülmezsin yeri gelir koyarsın bi köşeye ama KTM de bunu yapamazsın. İnazuma güzel başlangıç olur biraz büyüktür ama kullanmayı çözdükten sonra 390 rahat rahat geçersin.. Kask konusunda da TEQUILA abim gayet güzel söylemiş. Sertifikalı kask almanı tavsiye ederim. 1K ya falan çıkıyorsan Arai - Shoei gibi markaların kasklarını bulabilirsin ki , Shark da bakabilirsin.. Motoru alırken ve parçalarını da forumlardan araştır eminim güzel sonuçlara varıcaksın. İnsanların çoğu sevmez ama Altın Elbiseli Adam ' ı Youtube kanalından videolarını izle.. Eminim baya şey kazandıracaktır sana.
Can güvenliği her zaman daha öncedir. Şimdi de hayırlı olması dileği ile..

cemsultan
17-04-2015, 14:06
2014 mavi-beyaz inazuma aldım başlangıç motoru için, son derece rahat ve konforlu, ha belki diğer 250 ler kadar hızlı değil ama öle iki büklüm motor süremem diyen adam için birebir. Ayrıca iri yapısı ve çift eksoz olması büyük motor algısı uyandırıyor otomobil sürücülerinde ve daha kolay farkediyorlar.
Titreşim hiç yok, çok yüksek devirlerde biraz var diyorlar ama ben farkedemedim. Çift silindir olması da titreşim olmamasının en büyük sebebi.
Servisde yağ değişimi,filtre,buji Vs. 5000 km bakımı için 140 lira dediler, bana makul geldi.

Motorla iligili soracağın bir şey olursa bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

makif84
17-04-2015, 16:05
6000 tl ye de bebek gibi bajaj bulsan 8kusurlara super bi kombinasyon olur. Ktm alirsan ekipmanla birlikte 13 14 leri bulucak secim senin dostum :)

Bajaja bu ara bende bakıyorumda Ankara da maalesef ikinci el 7300 den aşağı bulamadım.Dediğiniz rakamlara bulsam yapıştırıcam.

makif84
17-04-2015, 16:09
Bajajı elemeden şu viedoyu izlemeni tavisye ederim.Sonuçta kullanıcı yorumları daha inanılır geliyor bana,tabiki seçim sizin

https://www.youtube.com/watch?v=WBrOKjMjD0g

Burak Mehmet
17-04-2015, 16:17
Bajaja bu ara bende bakıyorumda Ankara da maalesef ikinci el 7300 den aşağı bulamadım.Dediğiniz rakamlara bulsam yapıştırıcam.

Okadar verdikten sonra da sıfırı alınır... 4-44 motor da sıfırı 8250 falandı...

makif84
17-04-2015, 16:25
Sıfır 4-44 motorda iki kırmızı varmış 8450 diğer renkler 8960 artı yanılmıyorsam ruhsat 300 filan gidiyordu.Regal raptor daytonalara bakıyorum.Onlarda 2013 te 6750 TL civarı Işıl Mmotor satıyordu şuan ikinci eli 8000 civarı alıp saklasak sanırım iyi kar ederiz :)

Onamdar
17-04-2015, 22:13
Beyler ben duke alcam kararlıyım o konuda :D
ikisinide canlı gördüm ktm de nihai kararımı verdim :D
1 2 sene kullanıp zararınada olsa satıp 390 a geçerim
Önce a2 almak lazım tabi. Birde kapalı garajı olmayan arkadaşlara soruyorum motorlarınızı nerede muhafaza ediyorsunuz.

darkmoon
17-04-2015, 22:31
Yorum yazanlara teşekkürler
Altın elbiseli adamın bajaj incelemesini izlemiştimde duke le pek alakası olmadığını söyledi fren diskleri farklı abs yok hava soğutmalı ve motorda sadece ikiside tek silindir ama kesinlikle aynı değil demişti birde malzeme kalitesi olarak ktm nin yanına yaklaşamaz dedi abimiz o yüzden bajaj ı sildim direk.
Benimde kafamı kurcalayan inazumanın konfor olarak duke den daha iyi olduğunu herkes söylüyor fakat gel gelelim duke kadar beğendiğim bir motorda yok o derece yani bir iron883 iki duke :)
Maddiyat önemli değil zaten ikinci el alırım 2-3 yıl binip zararınada olsa satarım problem değil.
Duke cidden çok yakışıklı inazumaya göre. Birde kullanılan malzeme kalitesi olarak bi tık önde gibi

En başda bir hatanı düzeltelim bajaj su soğutmalıdır hava soğutmalı değil.barkınında öyle bir hata yapıcağını sanmıyorum

barkının incelemesinde dikkat edersen motoru çok beğeniyor kaldı ki barkın çok zor motor beğenir bmw yi bile sert eleştirir.. duke 200 ile motor yapısı aynı değil bajaj ın motor yapısı duke 200 den daha iyidir dtsi teknolojisi kullanıyor 3 bujili sistem.. ktm bunu 690 larda falan kullanıyor üst seri cross larında falan .. 6 ileri vitesi var ..arkada tekli nitro süspansiyon sistemi var duke deki gibi..

abs ben bunu dedim mi kızıyorlar ama motorda olsa da olmasada iş pilotajda bitiyor.. abs motorda araba gibi değil.. disklerin aynı olmamasıda doğal neticede aynı firma değil aynı marka olmasına bu kadar takma neticede disk mi disk.

eksisi nedir malzeme yapısı olabilir buda pek mühim değil seni etkiliycek bir şey değil en azından ha abs plastik olmuş ha fiber olmuş.. birini kırarsın sallıyorum verirsin 1000 tl birini kırarsın verirsin 100 tl .. tek kroniğide bildiğim kadarı ile rolantideki dalgalanma olayı o da mühim bir şey değil. 15-20 bin sorunsuz yapanlar var bajajda ..

pulsara geçen çok insan var usta motorcular bile ikinci motor olarak alıyorlar şehir içi sürmelik hacim küçültüp bajaja geçende var tek nedeni inanılmaz yakıt ekonomisi barkın bile testte 2.6 mı ne yaktığını söylemişdi sıkçanada gazlamışdı testte.. ekonomik süriyim diye kasarsan 2.2 -2.4 leri bile görebilirsin .. bu rakamlar harika veriler..

bajaj al diye demiyorum paran varsa inazuma al bence 4 japondan şaşma diyenlerede bence pek kulak asma 4 japonun devri biteli yıllar oldu.. artık italyanıda atakta korelisi atakda taiwanıda atakda japon diyenlerede honda cbr 250 nin bir konusuna gir bak derim bir ton sıkıntı sorun çeken insanlar var.. düşük hacimde japonuda ucuza satabilmek için kaliteden çok ödün veriyorlar.. kalite farkı yüksek hacimde ortaya çıkıyor daha çok..

bu arada beklersen temmuzda bajajın abs sistemli grenajlı ss motoru gelicek mercek bixenon farlar ,abs falan standat olucak çıkış fiyatıda 10 bin civarı olucak..

Onamdar
17-04-2015, 23:07
En başda bir hatanı düzeltelim bajaj su soğutmalıdır hava soğutmalı değil.barkınında öyle bir hata yapıcağını sanmıyorum

barkının incelemesinde dikkat edersen motoru çok beğeniyor kaldı ki barkın çok zor motor beğenir bmw yi bile sert eleştirir.. duke 200 ile motor yapısı aynı değil bajaj ın motor yapısı duke 200 den daha iyidir dtsi teknolojisi kullanıyor 3 bujili sistem.. ktm bunu 690 larda falan kullanıyor üst seri cross larında falan .. 6 ileri vitesi var ..arkada tekli nitro süspansiyon sistemi var duke deki gibi..

abs ben bunu dedim mi kızıyorlar ama motorda olsa da olmasada iş pilotajda bitiyor.. abs motorda araba gibi değil.. disklerin aynı olmamasıda doğal neticede aynı firma değil aynı marka olmasına bu kadar takma neticede disk mi disk.

eksisi nedir malzeme yapısı olabilir buda pek mühim değil seni etkiliycek bir şey değil en azından ha abs plastik olmuş ha fiber olmuş.. birini kırarsın sallıyorum verirsin 1000 tl birini kırarsın verirsin 100 tl .. tek kroniğide bildiğim kadarı ile rolantideki dalgalanma olayı o da mühim bir şey değil. 15-20 bin sorunsuz yapanlar var bajajda ..

pulsara geçen çok insan var usta motorcular bile ikinci motor olarak alıyorlar şehir içi sürmelik hacim küçültüp bajaja geçende var tek nedeni inanılmaz yakıt ekonomisi barkın bile testte 2.6 mı ne yaktığını söylemişdi sıkçanada gazlamışdı testte.. ekonomik süriyim diye kasarsan 2.2 -2.4 leri bile görebilirsin .. bu rakamlar harika veriler..

bajaj al diye demiyorum paran varsa inazuma al bence 4 japondan şaşma diyenlerede bence pek kulak asma 4 japonun devri biteli yıllar oldu.. artık italyanıda atakta korelisi atakda taiwanıda atakda japon diyenlerede honda cbr 250 nin bir konusuna gir bak derim bir ton sıkıntı sorun çeken insanlar var.. düşük hacimde japonuda ucuza satabilmek için kaliteden çok ödün veriyorlar.. kalite farkı yüksek hacimde ortaya çıkıyor daha çok..

bu arada beklersen temmuzda bajajın abs sistemli grenajlı ss motoru gelicek mercek bixenon farlar ,abs falan standat olucak çıkış fiyatıda 10 bin civarı olucak..

Valla aklımda hava soğutmalı diye kalmış ama apache ile karıştırıyo olabilirim. Sen öle diyorsan doğrudur zaten aksini iddia etmiyorum :D
Şimdi şöyle düşünüyorum zaten orta vade deki hedefim duke 390 olduğu için ikinci el bi duke 200 alsam 11-12 ye iki sene sonra 1-2 zararınada olsa satarım ona çok takılmıyorum zaten 390 17 civarı. para bir şekilde çıkıcak.
Birde arkadaşın ilk sayfada paylaştığı bajaj incelemesi canımı sıktı biraz açıkcası.
Sende şimdi pulsar al yada paran varsa inazuma al diyorsun. Duke için ne düşünüyorsun peki.
Zaten ss makina düşünmüyorum şu an için. Düşük cc ss almayıda çok mantıklı bulmuyorum. Ama biraz tecrübe kazandıktan sonra belki ss e geçerim. Nakedlar oturuş olarak acemiler için daha uygun diye düşünüyorum. Aslında cruiser düşünüyordum hatta regal raptor bilenmiştimde biraz araştırdıktan sonra naked a karar verdim. Fiyat performans olarak iki motor öne çıkıyor zaten inazuma ile pulsar. Duke ün kalitesi konusunda herkes hemfikir ama biraz pahalı olduğunu ve parça fiyatlarının da fazlalığından şikayet ediliyor genelde.

darkmoon
18-04-2015, 00:01
Valla aklımda hava soğutmalı diye kalmış ama apache ile karıştırıyo olabilirim. Sen öle diyorsan doğrudur zaten aksini iddia etmiyorum :D
Şimdi şöyle düşünüyorum zaten orta vade deki hedefim duke 390 olduğu için ikinci el bi duke 200 alsam 11-12 ye iki sene sonra 1-2 zararınada olsa satarım ona çok takılmıyorum zaten 390 17 civarı. para bir şekilde çıkıcak.
Birde arkadaşın ilk sayfada paylaştığı bajaj incelemesi canımı sıktı biraz açıkcası.
Sende şimdi pulsar al yada paran varsa inazuma al diyorsun. Duke için ne düşünüyorsun peki.
Zaten ss makina düşünmüyorum şu an için. Düşük cc ss almayıda çok mantıklı bulmuyorum. Ama biraz tecrübe kazandıktan sonra belki ss e geçerim. Nakedlar oturuş olarak acemiler için daha uygun diye düşünüyorum. Aslında cruiser düşünüyordum hatta regal raptor bilenmiştimde biraz araştırdıktan sonra naked a karar verdim. Fiyat performans olarak iki motor öne çıkıyor zaten inazuma ile pulsar. Duke ün kalitesi konusunda herkes hemfikir ama biraz pahalı olduğunu ve parça fiyatlarının da fazlalığından şikayet ediliyor genelde.

niye direk duke390 almıyorsun öyle çokda yüksek hacimli değil duke390 380cc altı üstü yani öyle ilk motor olmıycak bir motor değil 600 lük 900 lük bir makine değil..

illa düşük hacim olsun diyorsan duke200 çok güzel eğer o tarz istiyorsan zaten duke den başka yok.. bir pulsar bir duke birde kawa z250sl var..
inazumanın tarzı başka tam naked keyif motoru..

bana sorsan yamaha yzf r25 al derim harika bir motor sürmedim ama süren arkadaşlardan duyduğum yere göğe sığdıramıyorlar çok keyifli motor diyorlar bunu diyen arkadaşlarımın birindede 600rr var.. kaldıki super sportla benimde işim olmaz..

cruiser ayrı bir segment onda başlıycaksan gv250 derim ama ondada fiyatları uçurmuşlar distiribütör değiştirdi hyo fiyatlar uçmuş durumda 13500 tl idi en son sıfır gv bence 250 lik cruiser için çok fazla..
regal bende vardı uzak dur derim şekil var başka bir şey yok..

Maxi
18-04-2015, 02:01
bence başlangıç motoru 2. el, fiyakadan uzak, düşük hacimli + olursa ABS li bir motor olmalıdır.

125cc-150cc bir scooter veya ybr125 -cbf150 gibi
+abs olabilse çooook büyük avantajdır

önce, 1-2 sene motorun sürüş dinamiğini ve trafikte (özellikle istanbul) nasıl kullanılması gerektiğini anlamak lazım.
sonra yukarda konuştuğunuz motorlara geçmelisiniz.
bu işin doğru kuralı böyledir.

DOA
18-04-2015, 06:17
baslangic motoru olarak honda cbr 250 tavsiye ederim. ceyrek altin gibi mutlaka aldigin rakama satarsin. ve ilk tecrube olacaksa mutlaka guvenli surus egitimlerine gitmeni oneririm. ben gittigimde cok sey ogrendim...

Jackie
18-04-2015, 08:25
baslangic motoru olarak honda cbr 250 tavsiye ederim. ceyrek altin gibi mutlaka aldigin rakama satarsin. ve ilk tecrube olacaksa mutlaka guvenli surus egitimlerine gitmeni oneririm. ben gittigimde cok sey ogrendim...

Kanka tipi çok çelimsiz geliyo cbr 250 'nin ya :)

urukain
18-04-2015, 09:22
Birde kapalı garajı olmayan arkadaşlara soruyorum motorlarınızı nerede muhafaza ediyorsunuz.

tam evimin önünde dışbükey ayna var karşı sokaktan caddeye çıkış için onun metal direğine abusun granit dedikleri kilidiyle ön tekerleği bağlıyorum, diğer kilidi arka lastikten geçirip selenin oradan bağlıyorum ön tarafada alarmlı disk kilit takıyorum birde kendi alarmı var :)

darkmoon
18-04-2015, 09:58
esas doğru olan maxinin dediğidir yeni motorda yatırılır düşülür o olur bu olur .. parçası ucuz sağlam dayanıklı amaca odaklı gösterişden uzak motor en güzelide işte bizim insanımızada cbf ybr dedinmi kuryeci motorumu alıcam kuryeiclikmi yapıcam diye kulplar takıyorlar.. illa abartılı grenajları olucak şık görünücek.. 150 lik 250 lik dğeilde 600 lük gibi durucak..

Er34
20-04-2015, 13:56
Motora başlayacak olsam bir skuter alırım. Egomu şeklimi bir kenara koyarım. Motosiklet sürmeyi , hayatta kalmayı öğrenirim. Bu arada eğitime kesinlikle giderim. Sonra tarz ne ise ona geçiş yaparım. Ben duke 200 alırdım mesela ki sert bir motor düşünmek lazım. Ayrıca kaza kaçınılmaz son. Ne kadar hazırlıklı olursam kendimi ve vücudumun parçalarını ne kadar seviyorsam o kadar ekipmana bütçe ayırırım.