PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motorlu kuryeler hakkında düşündükleriniz neler...

agresive
16-04-2015, 05:20
arkadaş trafikte can güvenliği olamayan sadece yayalar değil kuryeleri düşünün tamam aptallar çok ama acil ilaç taşıyanı var ilacı geçtim arkadaş yiyeceğin yemeği sana sıcak getirmek için çırpınan var ya senin altında dört teker var güç var saygın yok ama evine verdiğin sipariş geç kaldığında atar yapma bağırma lüksün var teşekkür etmeden çektirdiğin kredi kartının slibini almadan kapıyı suratına kapatma lüksün var ya tamam köylü alan egzoz takan onu bunu yapan var eyvallah bir şey diyemem size ama sizin dibinizden geçen adam bir emek veriyor olamaz mı geç kalan siparişi yetiştirmeye çalışıyor olamaz mı ya abi ne insanlarla karşılaşıyorum ya anlatmam şuan bu işi yapana saygı duyanlar nadir ya ben bu mesleği yapıyorum 3cü üniversiteyi okuyorum kimyayı bıraktım fermantasyon teknikerliğini bitirdim açıktanda işletme okuyorum iş yok ehliyet var kazanç var bu işi yapıyorum ama saygı duyan yok nadirdir teşekkür eden. Bu işe kendi dükkanımızı açtıüımızda başladım devamı geldi pişman değilim ama insan yerine koyulmamaktan şikayetçiyim o yüzden böyle bir konu açmak istedim.

turbo&quattro
16-04-2015, 05:23
Ilk basta siz saygi duyun sonra insanlar zaten saygi duyar sizlerede.

Krup
16-04-2015, 06:10
Motorlari fark edin diye bir reklam vardi bir ara ama inatla ben farketmek istemiyordum yanlis anlamasen cok iyi motorcu olabilirsin motorunu düzgün kullananlara değil lafim.
Sol seritte giderken sürekli sol aynayi kontrol etmek zorunda kaliyoruz bir düsün neden acaba. Su dominos tarzi isletmelerin motorculari da ayri bir ibretlik zaten yolda yaptiği o zigzagli hareketler bitiriyor beni. Genelde trafikte olduğumuz icin de mutlaka aynaya felan vururlar günde 1 kere. Bu güne kadar şeridin ortasinda bir araç gibi giden motor görmedim ben, bana sorarsan pek de sevmem bu tipleri yol felan vermem yani. Yanlis anlama karakterleri ile ilgili problemlerim yok. Verdiğimiz siparislerin ardindan mutlaka bi tesekkur yada bi tebessüm etmisizdir cok sükür insanligimizi kaybetmedik ama trafik de biraz ön yargi olustu motorcularla ilgili.

ghibli06
16-04-2015, 06:20
bence bu iş bir düzene alınmalı, lisans verilmeli sınavla, hepsi aynı renk giyinmeli görünür olmak için, kıyafetin üzerinde lisans numarası olmalı, mobeselerden tanınmak için... böylece her önüne gelen ben kuryeyim diyemez, kurye olan da daha fazla kurallara uyar, halkın gözünde itibar kaybetmez...

Onamdar
16-04-2015, 07:11
bence bu iş bir düzene alınmalı, lisans verilmeli sınavla, hepsi aynı renk giyinmeli görünür olmak için, kıyafetin üzerinde lisans numarası olmalı, mobeselerden tanınmak için... böylece her önüne gelen ben kuryeyim diyemez, kurye olan da daha fazla kurallara uyar, halkın gözünde itibar kaybetmez...

Çok mantıklı bi öneri. Her a2 si olan kuryelik yapıyor. Bu yüzden zaten motorlulara karşı bi önyargı oluştu böyle kuryeler yüzünden.
Daha dün akşam kavga ettim kebapçının birinin kuryesiye. Sağa dönücem yolunda en sağında gidiyorum sinyalimi vermişim efendi gibi sakin sakin dönüyorum aynaya bakmadım çünkü zaten yolun en sağındayım. Birden korna kıyamet beyfendinin teki ben dönmeden sağımdan geçebileceği yanılgısına kapılmış allahtan kaza bela olmadı ama el kol yaptı gerizekalı. Kafasındaki kaska güveniyor ama bende de elektroşok var indim aletin düğmesine bastım özür diledi gitti :D
Kendi adıma her zaman trafikte motorlulara dikkat ederim arkasından giderken mutlaka mesafe bırakırım sıkıştırmam gözetirim. Sıkışık trafikte herzaman yer bırakırım geçebilmeleri için. Ama adamların kimisinin kendi canına saygısı yok.

arifba
16-04-2015, 07:16
Keşke bizim sizi düşündüğümüz kadar siz kendinizi düşünseniz. yanımda 3 tane motorcu çalışıyor dilimde tüy bitti şu kaskı takın diye. burda takıyo yolda çıkarıyor sebep ? saçları bozuluyomuş. Zaten onlar çok iyi şöförlermiş. 2 tane motoru pert ettik çöpe attık gözlerinin önünde. Daha geçen ay bi arkadaşımın motorcusu ataköyde kaza yaptı vefat etti. başımıza gelenleri dinlesen yok artık dersin..

stlegal
16-04-2015, 07:17
Motoru fark edin diyolarda gotumuze radarmi takalim binsagdan bi soldan arabanin altindan her yerden geciyorlar

tylan
16-04-2015, 07:33
https://www.youtube.com/watch?v=qOLYuKtNnPc4

Böylesi bana denk gelmesin. Kurşun 2 lira....

orhansah
16-04-2015, 07:36
ben de motor kullanıcısıyım. kurallara uyan motorcuya herzaman saygılı davranır, yol veririm vs ama kaldırımda insanların arasından yara yara, korna çala çala giden kebapçıları, aynı anda 8-10 tane damacana taşıyan sucuları görünce kavga ediyorum. daha dün kaldırımda yürümekte olan bana korna çalan bir davarla tartıştım.

Günkut
16-04-2015, 07:47
Birçoğunluğu belki isteyerek ,belki iş stresi ,belkide patron,müdür baskısı yüzünden ölüme gidiyor .Kaç tanesi önümde yan yattı ,milletin aynalarına vurup yerlere düştüler.Aslında dikkati olması gerekenler onlar ,biz 2. plandayız bana göre.Adam kendi önünü görmüyor biz onu nasıl görelim ?

Yinede biz araç sürücüsü olarak motorlulara ayrı bir hassasiyet göstermeliyiz bence.

blow07
16-04-2015, 07:47
Abi 5 yıldır sadece paket servis elemanı olarak çalışıyorum . Evet motorcu paketci arkadaşlarım arasında elbet düzgün motor kullanan arkadaşlarım da var. Ama genelde kendini Yarışçı zanneden kırmızı ışıkta durduğumda kafasında kaski olmayan Yeşil ışık yanınca gaza getiren ve arkasındaki sepete rağmen makas atan arkadaşlarım vardı . Ben bugun çalışmak istemiyorum diyip akşamında bilerek kendini arkadaşlarım vardı .ya da ne bileyim sinyal verildiğini göre göre o taraftan içeri girmeye çalışan arkadaşlarım. 10 yıldır motorsiklet Kullanıyorum . Çok şükür acemiliğim dışında bir kaza geçirmedim. Ben bu arkadaşlarım yüzünden paket atmaya utanir oldum ve artık bu yaz yapmayacagim. Aksi şekilde efendi kullanan arkadaşlarım var . Trafikte efendi gibi motor kullanan bir insani kimse gelip kolay kolay sıkıştırmaz. Ve efendi gibi kullandığım içinde kimse bana neden 2 dk paketi geç verdin gibisinden bi kelime yapmadı yapmaz . Bu yüzden bende dahil trafikte saygı istiyorsak saygı göstereceğiz.

blow07
16-04-2015, 07:50
Not : bu arada geç kalan siparis olayında kuryenin hiç bir hatası yok kayırma dışında . Dominos pizza + mc Donalds ta yazları 5 sene çalıştım .her geç kalan pakette hic bir zaman kendi cebimden para çıkmadı . Eğer çıkacak ise zaten bu iş hiç yapılmaz . Genelde müşteriler anlayışlıdır. Olmayanları da restaurant müdürüne ya da genel müdür e yöneltiyorum. Bu durumlarda bahşiş olduğum bile oldu bu yüzden 1 2 dakika için trafikte kimse kimseyi tehlikeye atmamalidir . Bu da benim kendi görüşüm

poseidon
16-04-2015, 07:57
Trafikte önce yazılıı kurallara sonra trafik adabına uyuldukça kamyoncu da aynı, minibüsçü de aynı motorlularda aynı.

Ne için saygı bekleniyor acaba???

Makas yapan otomobil sürücüsü de, pizza vs.. götürürken sivrisinek gibi arabaların arasına dalan motorcu da saygıyı hak etmiyor.

junicb
16-04-2015, 07:57
İzmir için konuşuyorum; daha hiç kurallara uyan, efendi gibi kullanan kurye personeline denk gelmedim. Yoktur demiyorum, illaki vardır ama kurunun yanında yaşta yanıyor misali trafikte pek saygı duymuyorum kendilerine. Tamam eyvallah, ekmeğinin peşinde; senin, benim gibi çalışan bi vatandaşımız. Lakin herşeyin bi adabı var. Kimse, kimseyi maddi manevi hasara uğratma gibi bir lükse sahip değil.

Berkan
16-04-2015, 08:05
geç kalıyorsa paketin erken cıkartıcak kardesim restoran o siparişi. özellile yemek sepetinden gelen siparisleri cogunu restoran sallayıp son ötmeye basladıgında bakıyor ve tabi eli ayagına karısıyor.
zaten bokundan gaz almaya megilli bir cogu kurye ver allah ver sagdan soldan fırlamalar nebilim koca bulvarda yayanın yürümesi için yapılan geçiş yolundan fırlamalara kavsakta yol mol hak getire durmayanlara özelliklede popoyu selenin arkasına koyup ayakları V şeklinde sag ve sol uctan cıkartanlara, kaskı bir acaip takıp kaskın deligi sacların oraya gelecek sekilde emaneten takanların alayına ayarım kendini düsünmezsen ben hiç düşünmem girme kıcımın dibine ki ani bir durumda arka camımdan girip arka koltukta misafirim olma

onursumer
16-04-2015, 08:10
bizim ülkemizin en buyuk problemi mesleğe ,emeğe duyulmayan saygı

bu o işi yapan içinde geçerli herke işini düzgün yaparsa kimse kimsenin hakkında kotu duşunemez

Kahn23
16-04-2015, 08:11
Yusuf'un da dediği gibi ilk önce sizden büyük olan araçlara saygı duyun ondan sonra saygı bekleyin. kurye arkadaşlarım vardı. Saat 6'dan sonra %100 kazandıkları için deli gibi gidiyorlardı. Abi kümse bize tanımıyor ki trafikte biz de o yüzden kurallara uyöadan gidiyoruz diyor.Yedikleri önünde yemedikleri arkasında valla.

Geçenlerde Burhan Felek Spor salonunun ordan arabayla geçiyorum,sol şeritten yavaşça. Ulan sağımdan biri sinek gibi geçti dememe kalmadan önümdeki araç bi durdu hooop paket elemanı oldu paket :D İndik arabadan herneyse bişeyi var mı fln diye. Vurduğu arabanın sahibi arabasının derdinde değildi Allahtan. Olm niye bu kadar hızlı gidiyorsunuz diyor, abi naapalım 1 motor çok sipariş var diyor?

Emre Ekrem
16-04-2015, 08:18
Motosiklet kullanıcılarına genel olarak bir görmezden gelme "motor zaten nasıl olsa durur mantığı" durumu hali hazırda var, kuryeler ise bir başka boyutu, bu insanların para kazanmak için yaptığı bir meslek olmasından ziyade genel olarak ilaç, evrak vs.. taşıyan ve zaman problemi her daim mevcut bir grup, bence saygıyı ve hoş görüyü hak ediyorlar, hoş aralarında mutlaka hak etmeyen var ama bence bu her meslek dalında böyle.

darkmoon
16-04-2015, 08:31
eşşekden düşenin halinden eşşekden düşen anlarmış misali motor sürdüğüm için yemeksepetinden falan sipariş verdiğimde alta hep not düşerim motorcu arkadaş acele etmesin ağır ağır gelsin diye..

5500
16-04-2015, 08:34
Birkaç gün önce gece hava yağmurlu, en sağ şeritten tıngır tıngır gidiyorum.. Sol şeride geçicem, aynaya bir baktım arka çamurluğumda farları yanmayan bir motor.. Adam elini arabaya koysa sigara içe içe gider, o derece yakın.. Şimdi bu gavatı altıma alsam binbir türlü uğraşıcam.. Neyin saygısı?

s7158
16-04-2015, 09:01
Kuryesi, dolmuşu, taksicisi para kazanmak için bu meslekleri yapıyorlar, eyvallah. En çok trafiği kullananlar onlar ama trafiğinde içine edenler onlar. Ben sabah işe giderken akşam işten gelirken kullanıyorum bu saçma trafiği. Ekmek parası diye diye araba kullanmaktan soğuttular valla.

HondatugraL
16-04-2015, 09:43
Valla ben alayina uyuzum motorcularin. Ama efendi gibi kullananina lafim yok hakkidir oda aractir gezcek tozcak tabi ama sol seritten yavas yavas gidio beyfendi korna caliyosun arkasina donup bakio ne var der gibi anasini babasini dusunmesem abancan gaza opturucen yeri son bakisi olucak ama iste yapamiyorsun. Motoru farkedin falanda takmiyorum ben pek sagolsunlar sacma sapan hareketleriyle farkettiriyorlar kendilerini zaten hicbirine bulasmiom hicbiride mumkunde benden uzak gitsin ugrasamam vallla

DOHC
16-04-2015, 09:45
"Siparişten sonra 30 dk içinde pizza evimde olacak" sözünü ben almıyorum, firma veriyor. "Kuryeniz öğlene kadar teslim edilir" sözünü ben değil firma veriyor. Deli gibi gitmeleri benim olayım değil.
100-120 akan trafikte 2 araba arasından geçmeleri benim derdim değil, risk her zaman var.
Tek yönlü yolda tersten gitmeleri, kaldırımdan gitmelerini hiç katmıyorum.
Adam gibi motor süren çok az malesef.

blow07
16-04-2015, 09:45
Valla ben alayina uyuzum motorcularin. Ama efendi gibi kullananina lafim yok hakkidir oda aractir gezcek tozcak tabi ama sol seritten yavas yavas gidio beyfendi korna caliyosun arkasina donup bakio ne var der gibi anasini babasini dusunmesem abancan gaza opturucen yeri son bakisi olucak ama iste yapamiyorsun. Motoru farkedin falanda takmiyorum ben pek sagolsunlar sacma sapan hareketleriyle farkettiriyorlar kendilerini zaten hicbirine bulasmiom hicbiride mumkunde benden uzak gitsin ugrasamam vallla

En sol seritte 40 40 giden , sellektör cakmama rağmen şerit degistirmeyen otomobil sürücüsü arkadaşlarıma ne demeli Görkem cim :D

HaKo
16-04-2015, 09:50
Düşündüklerimi ben buraya yazamıyorum maalesef, her türlü kurye için geçerli bu söylediklerim, hatta çoğu motor kullanıcısı için.

He demişsin ki adam belki iş yetiştiriyor ekmek parası vs. Ekmeğinin pesşinde olana saygımız sonsuz. Ama türlü türlü itlikle kural ihlaliyle yetişecekse bu işler, insanlara normal şartlarda gideceği saati söylerler olur biter.

SekoLive
16-04-2015, 09:50
allah işinizi düşürmesn

sohbet içinde bişey olsada götürsek diye konusurlar işin düşer cebindeki son kurusa kadar isterler..

trafikdede oldugundan cok sıkıntılılar. işleri zor olabilir ama bu işlerini kolaylaştrmak yerine zorlaştırmayı secenlerde genelde kendileri.

motorlara cok fazla dikkat ederim trafikde bile geçicekleri arayı acarım o halde bile beni sinirlendirebiliyorlar.

işini hakkıyla yapanlar üstteki yazıya alınmasınlar kastettiğim büyük cogunlugudur.

HondatugraL
16-04-2015, 09:51
En sol seritte 40 40 giden , sellektör cakmama rağmen şerit degistirmeyen otomobil sürücüsü arkadaşlarıma ne demeli Görkem cim :D

Bu benim verdigim en basit ornek aga bussuru sacmaliklari var bocek gibi geziolar normal yolumda gidiyorum bana vurcak diye frenliyorum hayir boyle surenlere degilde arabaya bise olcak diye korkuyorum. Yoksa umrrumda bile degiller yani cuk kadar tekeri olan motora binip o hareketleri yapmam da yaptirtmamda bu neyin ozguveni millette anlamadim millletin caninin kiymetimi yok nedir

MCN21
16-04-2015, 09:56
Tamam yine saygi gosteriyor dikkat ediyoruzda aynaya 2 sn bakmasna yanindan biri firliyor. Kendi hayatlarini yok sayarken bizimde yapabiliceklerimiz sayili.

ceyhun737
16-04-2015, 10:00
Sorun kuryecilerde ve artık o kadar daraldık ki bu kuryecilerin çoğunun yaptığı hareketlerden ve genellemeye başladık saygımız kalmadı , ama Katılıyorum yorumlara önce onlar saygı duyacak , gerçi bu ülkede kimin kime saygısı kalmış ki

imprezaWRC
16-04-2015, 10:09
Sıkışık trafikte motorsiklet görürsem rahat geçsin diye bulunduğum şeritte sağa veya sola manevra yapıyorum; çoğu zaman da kornası ile kısa bir dıt sesi ve el ile selam veriyorlar; kesin diyordur içinden plaka İstanbul ama herif kesin yabancı uyruklu.
Zibidi gibi kullanan adama denk gelirsem de çekilip yol veriyorum ki bana sıvanmasın; düşersede bana dokunmadan düşsün bana zarar gelmesin benim başıma bela olmasın. Zibidi gibi kullanıp önümde veya yanımda bana temas etmeden düşerse; yardım da eder yerden kaldırırım ama akıllı kullan diye de lafımıda geçiririm.

Geçen gün ana caddede zibidilikte tavan yapmış bir motorsiklet kullanıcısına denk geldim; herif kask yerine jöle kullanmış, güneş gözlüğünün hafif üstünden lan beni kimler kesiyor ne şekilim benden iyisi yok, ne makaslar atıyorum havalarında bakışlar da atıyordu ama gerçekten o gün birinden dayak yemediyse muhtemelen bugün yemiştir veya o günü kazasız atlattıysa muhtemelen bugün ağzı burnu yer değiştirmiştir. Herifi fark edip geçmesi için yol vermesiydim ya oğlumun olduğu taraftan içeri girerdi ki o zaman o zibidiyi de kimse elimden alamazdı; veya ileride park halindeki kamyonun kasasına kafasını bırakırdı. Embesil herif sanıyor ki; mükemmel kullanıyor, mükemmel makaslar atıyor, hakimiyet 10 numara, istese iğne deliğinden geçer. Birader ben sen rahat rahat geçesin diye durup yol verdim; yol vermeseydim ya şu an hastanedeydin ya da morgta kafan vücudun ayrı yerde yatıyordun. İşte birde böyle embesiller var. Dikkatinizi çekerim herif kurye değil; zaten kurye olsaydı ya şu an malulen emekliydi veya kara topraktaydı.

poseidon
16-04-2015, 10:30
Hiçbir sıcak pizza insan hayatından değerli değildir
.
Bir scooter en sıkışık trafikte bile kurallara uyarak saatte 30-40 km ile gidebilir
Saate 30 km ile yarım saatte 15 km gidilir.
Hadi 15 dk pişirilmesi olsa kalan 15 dakikada tüm kurallar uyarak normal hızlarda 7-8 km gidilir.

Neyin yetişmesi acelesi allah aşkına?

Biz siparişimizi en fazla 2-3 km lik mesafelerden söylüyoruz. Bu da pişirilmesi dahil 20 dk sürer.

Var mı aranızda ikitellide oturup Florya'dan pizza söyleyen?

Oznsrl
16-04-2015, 10:38
Tamam yine saygi gosteriyor dikkat ediyoruzda aynaya 2 sn bakmasna yanindan biri firliyor. Kendi hayatlarini yok sayarken bizimde yapabiliceklerimiz sayili.

aynen öyle. Bi bakıon solda bi sağda bi ilerde bi beride biçoğu aptal aptal gidiyor sağa sinyal vermişim sağa gircem dibimden ayrılmıor falan. içimden hep diorum be akum :) bari kendini düşünmüon beni düşün dokunsam ölcek blki. bana hiç bşy olmicak adam kendini düşünmüor ben adamı düşünüorum

agresive
16-04-2015, 14:48
ben kırçiçeğinde çalışıyorum şuan bizde belirli bir zaman sınırı yok fakat bölge geniş yerine göre hız yapmak zorunda kaldığım zamanlar olabiliyor. Tamam ben kendime dört dörtlük paketçiyim motorcuyum demiyorum elbet hatalarım olmuştur. Ancak hani ben kendi adıma konuşuyorum iki şeritli yol arkam boş hızım 70 km ilerliyorum sağ şeritte durakta otobüs duruyor arkasında terminal servisi bir anda amcam sol şerite geçerek hareket ediyor. Zor durdum korna çalıyorum sallamıyor sağına geçtim baktım kulağında telefon umurunda değil hiç bir şey bir başka örnek iki şeritli yolda sol şeritten gidiyorum sağ şeritteki amcam bir anda şeridime giriyor korna çalıyorum görmedim diyor kullandığım motor honda spacy gece gündüz farı yanan motor nasıl görmüyorsun. Tamam trafikte salakça kullanan çok özellikle sucular olsun küçük sandewiçcilerin kuryeleri olsun ehliyeti olmayan bebeler kuryelik yapyor onlara diyebilecek hiç bir lafım yok zaten yerden göğe kadar haklısınız ama hani trafikte araç kullanan amellerde yok değil sizde biliyorsunuz hani çalınmıcağını bilsem kaskıma kamera takıcam her günü kayıt edicem. Aracı sollayabiliceksem eğer önce selektörle uyarıyorum sinyalimi yakıp soluna geçiyorum aracın yanına gelince şerefsiz gaza oturuyor şeride girmeme izin vermiyor böyle hayvanlarda var ya karşıdan gelen arabaya yapışmam için amcam elinden geleni yaptı resmen frene basıyorum frene basıyor soldaki sokağa girdim mecburen yürüdü gitti şerefsiz hani tamam bizlerde de sıkıntı var ama araç kullananlarda sütten çıkma akkaşık değil lafım sizlere değil yanlış anlamayın lütfen

sweap07
16-04-2015, 15:16
Kaldirimda yuruyemez oldum hergun spor salonuna gitmek icin 15 dk yol yuruyorum dominosun elemanlari yuzunden yuruyemez oldum adamlar heryerden çıkıyo oto yolu gectim kaldirimda olumune gidiyor herif

mmtrıza
16-04-2015, 17:01
Motorcularinda dikkatli olmasi lazim seyir halinde araçlarin aralarindan makas atarsan kaldirim ile araç arasindan sağlama ve sollama yaparsan kimse seni dikkate almaz.

Bende motor kullaniyorum hemde hergün aktif olarak mümkün olduğunca dikkat etmeye ve kurallara uymaya çalisirim gündüz bile uzun farlarim açik gezerim.

Araç kullanicilarinin motorluya yaptigi en büyük hata ve bence terbiyesizlik ana yoldan farlarim açik motor ile geldiğimi gördüğü halde tali yoldan beni hiçe sayarak yola çikmasi kazaya veya motorlunun düşmesine neden olmasidir

fdoganb
16-04-2015, 17:17
Sipariş kargo vs yetiştirmek için haddinden fazla hızlı gitmeye eyvallahta birçok motorcu resmen komalık olmaya yemin etmiş gibi sürüyor. Özellikle mahalle arası kebapçı kuryelerinin daha kendine ,işine saygısı yok ben nasıl saygı göstereyim. Ne farı yanar ne freni tutar ne de egzozu düzgündür

mmtrıza
16-04-2015, 17:25
not: Kurye değilim keyfi kullaniyorum

Slammed
16-04-2015, 23:24
Herzaman motorculara saygım var ama nasıl var mesela durmus Tem trafıgınde benımle bırlıkte serıdımde duran motorcu olursa saga veya sola gıdebıldıgımce gıder yolu acarım sınyalını verıp donecek olana yardımcı olurum yavaslarım olce o gecsın dıye amaaa gel gelelım su motorunun farları sureklı uzunda yanık olan ve arabanın arkasında bır sag bır sol yapan o aynadan gozume ısıgını vurduran adam oldumu benım ıcın ısın rengı degısır be dalya...k fren yapsam tavanımdan ucucaksın sag yapsam sıkısıcaksın sen bı kararlı ol yolunu dogrultta bende sana yol vereyım ama ne bu acele ı.ne ensemde gıdıyor acayıp uyuz oluyorum. kısaca kuralına uyana sonuna kadar saygı ama dıgerlerıne yok sıfır yanı

mert_can 41
16-04-2015, 23:33
ben motor severim ama bazıları gerçekten insanı çileden çıkartıyo kaldırımda yürüyorum tam gaz üzerime geliyo bir de korna çalıyo trafiktede aynı hondam varken hb olduğu için arkaya çok hakimdim arakama bir motor geldi çarşı trafiği sinyalim sağ doğru yakılı dönücem tam dönüşe yaklaştım müsayit yol durmadan dönücem arkamdan gazlayıp sağıma girdi önüme geçti farketmesem eğer vicdan azabı duyucam yine aynı olayın benzerini geçen gece yaşadım o daha da felaketti gecenin karanlığında farları falan hiç bir şeyi yok dönemece benle birlikte girmeye çalışıyo anlıcağınız arabalara ve kurallara saygı gösteren motorcuya her zaman saygı gösteririm aynı şekilde yunus ekipleride yapıyo ne siren ne korna hşşt diye sağ tarafımı yalayarak geçiyolar az kaysam uçucak

Onurkk06
16-04-2015, 23:39
Motorcuların kavrayamadığı bir şey var galiba ayak tepkisi el tepkisi kadar hızlo değil onların manevralarına aynı hızda cevap vermemizi bekliyolar galiba motorculara uyuz değildim taki şu millete küfür edip videoya çeken kansız iti görene kadar

onur200sx
16-04-2015, 23:45
http://www.dailymotion.com/video/x6b6pn_debut-film-taxi-1-intro-taxi-1_shortfilms

gurkanerkan
17-04-2015, 00:35
yenibosnadan bakirkoye her gun dersaneye gidip geliyorum. En fazla 15-20 dakika motor üzerinde oluyorum ve söyleyebileceğim tek şey allah o kurye arkadaslara sabır versin. Tabi ki dengesiz olanları bir kenara koymak lazım.

Enes-x
17-04-2015, 01:42
Bir motorsiklet kullanıcısı olarak yazıcam ,

sizin şikayet ettiğiniz , kullanım tarzını tehlikeli bulduğunuz motorsiklet kullanıcısını en az 10 ile çarpın işte bizim hayatımıza kasteden o kadar otomobil sürücüsü var. O yüzden kimse kuryeye ona buna uyuz oldu diye tüm iki tekercileri yargılamasın.

Bu işin çözümü karşılıklı saygı hoşgörü , daha da önemlisi eğitimdir.

ErkanCanS
17-04-2015, 02:23
Öncelikle bir otomobil sürücüsü olarak şunu söyleyebilirim ki trafikte dikkatsiz olan taraflar çoğunlukla otomobil sürücüleri.Motosiklet sürücüleri genel itibariyle dikkatliler zaten çünkü olası bir hata durumunda mefta olabilitesi yüksek bir araç kullandığının farkındalar.Biz otomobil sürücülerinin bu tarz konuları eleştirirken bilmediğimiz bazı şeyler var.Bu yüzden motosikletler ve sürücüleri diğer trafik faktörleri tarafından pek sevilmez.Bu pek bilinmeyen durumların en önemlisi motosiklet trafikte asla bir otomobil gibi kullanılmaz.Mesela trafikte şeridi ortalayıp gidemez önündeki araçların lastiklerinin hizasını takip eder.Bunun sebebi şudur ; otomobiller çukurları , büyük taşları , kamyonetin arkasından düşmüş limon kasasını , buzdolabı kartonunu ortalayıp geçerler ve lastiklerini o cisimlerle temas ettirmezler.Bu cisimler motosiklet sürücüsü için hayati önem taşıyan varlıklardır.ve bu tarz olaylar saniyelik olduğu için lastiklere göre mevzilenirler.Genelliklede orası aynaların kör noktaları olur , o yüzden bize bir anda çıkmış gibi görünürler. Bir diğer kural bir şekilde trafik kilitlendiyse veya kırmızı ışık yanıp trafik durduysa motosikletinde otomobiller gibi şeridinde durmasını beklememeliyiz.Motosiklet hep trafiğin başını yakalamak ister , şayet trafiğin içinde kalırsa diğer araçların arasında gözükmez ve çok geçmeden imha edilir.Dikkat edin kırmızı ışıklarda da motosikletler hep başa geçerler.Motosikletin trafiğin akış hızından 10-15 km/h hızlı olması gerektiği , düşük bir hacime sahipse mümkün olduğu sürece aynı şeritte 1 dakikadan fazla bulunmaması gibi bir sürü konu var.Bu söylediklerim profesyonel-kurumsal motosiklet eğitimlerine gidenlere anlatılır.Şimdi ne alaka kardeşim trafik kuralları var bilmem neler var diyebilirsiniz.Maalesef bu trafik kuralları medeni bir ülkeye göre çıkarılmış yani bizden oldukça uzak.İnsanların büyük çoğunluğu motosikleti sağdan gitmek zorunda olan bir araç olarak görüyorlar hala ve sol şeritte 100 km/h gibi hızlarda giderken bile ezmeye hiç çekinmiyorlar.Velhasılıkelam bir motosiklet sürücüsünü anlamak için bulunduğunuz ilin trafiğinde bir motosiklete artçı olarak katılın.3-4 saat yeterde artar zaten. Açıkcası ben istanbul gibi bir şehirde motosiklet sürmeye ceserat edemiyorum ve sürenlere saygı duyuyorum.
NOT: Bu yazdıklarım insan gibi , kendisinin ve başkasının canını-malını tehlikeye atmadan , en önemlisi motorlu araçlara tahsis edilmiş yolda giden motosiklet sürücüleri için yazılmıştır.

yagizs
17-04-2015, 12:51
peki ya bisklet sürücüleri ? haftasonları zaten yogun olan tek şeritli yolda trafiği allak bullak edip, keyif yapmaları ? Birileri çarptığı zaman etrafa tepki yağdırıp entel entel sosyal mesaj vermeleri ?

En az motorlu kuryeler kadar bunlar da trafik düzenini bozuyor kimse kusura bakmasın

saygı göstermiyorum bu şekilde trafiği işgal eden sürücülere.