PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir Pert Hikayesi : Subaru Forester (Avukat, Sigortacı, Hurdacı arkadaşlar yardım)

ilkerrrrr
21-04-2015, 16:15
http://i.imgur.com/TY51sSP.jpg

http://i.imgur.com/eD7gVce.jpg

http://i.imgur.com/muWQngu.jpg

http://i.imgur.com/ryNwJbS.jpg

http://i.imgur.com/5vQCLPA.jpg

http://i.imgur.com/qzWrxXg.jpg

Arkadaşlar merhaba.

Şirketim adına günlük kullanmak için forester almıştım. 3. günü arabayı pert ettim.
Olay ve ifadem şu şekilde gerçekleşti;

Akşam arkadaşlarla içtim. Sabah evime doğru yola çıktım. Virajda önüme köpek çıkması sonucu direksiyonu kırınca kontrolu kaybederek ağaca vurdum. Kaldırıldığım hastanede kanımda 0,81 promil alkol çıktı.

Kasko (anadolu sigorta) alkol nedeniyle parayı ödemeyeceğini söylüyor.

Seçeneklerim

1) Kaskoyu dava edip hakimin kazanın alkol kaynaklı olmadığı kararı vermesini ummak
benim için olumlu ya da olumsuz olabilecek emsal davalar var. bu seçenekte kazanırsam arabayı kurtarıyorum kaybedersem 3.000 tl daha mahkeme masrafı ve arabanın mahkeme sonuna kadar otoparkta yatma parasını ödüyorum (arabayı kendi istediğim bi yere çekebilir miyim?)

2) Arabayı parça parça kendim satmak.
arabayı trafikten çektikten sonra parçalarını tek tek kendim satmaya çalışıyorum. (bunun önünde yasal bir engel var mı. hurdacı olmadan satamazsın dediler) not : araç şirket aracı şirket ortağıyım.

3) Arabayı hurdacıya böylece satıp giden gitti demek.
Sizce bu haliyle kaça alırlar. Fotoğraftan bakan birisi 5.500 vereyim dedi.

bi beyin fırtınası yapabilir miyiz. siz olsanız ne yapardınız?

MCN21
21-04-2015, 16:21
Kanda alkol çıktıysa sigorta olayı çok zor... Yanlış ölçümden ehliyeti geidenler bile oldu zamanında. Geçmiş olsun

+soner
21-04-2015, 16:27
Ben olsam 1. seçeneği denerdim o süreçte otopark ödememek için arabayı güvendiğim biryere çektirirdim. Sigorta vs ödememek içinde trafikten alırdım.

1. seçenek olursa en güzeli olur oda olmazsa 3. seçeneğe geçer arabayı 7-8 gibi rakamlara satıp avukat parasını oradan çıkartırdım.

Talihsizlik olmuş geçmiş olsun.

Kahn23
21-04-2015, 16:28
Bildiğim kadarıyla kaza sırasında alkol varsa o öncelikli sayılır. Yani kaskonun burda size herhangi bir ödeme yapacağını zannetmiyorum. Geçmiş olsun ama yaptığınız büyük bir hata.

Köpek yerine insana çarpsaydınız ne olacaktı?

ufuksaracci
21-04-2015, 16:31
Hakimin alkol lehine karar çıkartacağını sanmıyorum. Geçmiş olsun daha ciddi sonuçlanabilirdi kazanız.

ilkerrrrr
21-04-2015, 16:32
Bildiğim kadarıyla kaza sırasında alkol varsa o öncelikli sayılır. Yani kaskonun burda size herhangi bir ödeme yapacağını zannetmiyorum. Geçmiş olsun ama yaptığınız büyük bir hata.

Köpek yerine insana çarpsaydınız ne olacaktı?
Arkadaşım en son içkiyi saat 11 de içtim kazayı sabah 7 de yaptım. Siz içince ertesi gün araç kullanmıyorsanız tebrik ederim. Lakin konumuz bu değil. zaten birine vurmadığım için çok mutluyum. Ama kazanın sebebi alkol etkisinde olmam değil. 0 promil de olsa bu kazayı yapardım.

Evrenoz
21-04-2015, 16:32
2. seçenekte şirket ortağı olsan da bildiğim kadarıyla her şirket her malı satamıyor. Ne tür malları satacağın, tanımlanmış olmalı.. Böyle bir tanımın yoksa, resmi olarak satış yapamazsın..
Elden satmak ise uzun ve uğraştırıcı olacağından direkt elemen mantıklı görünüyor.

1. seçenek ise zor ve riskli bir seçenek. Kanında alkol olduğundan kazanman zor, kazansan da davanın ne kadar süreceği muallak..

Bu durumda en mantıklı yol 3. seçenek olarak görülüyor. Aynı olay benim de başıma gelse muhtemelen 3. seçeneği tercih ederdim..

TigeR
21-04-2015, 16:33
5.500e satacaksanız bir tanıdık var ben ona söyleyim daha fazla verebilir. 1.seçenek zor 2.seçenek hepsinden karlı olur ama hem zaman olarak uzun sürebilir hem de uğraş ister sök tak filan.Satmak için hurdacı olmanıza gerek yok.

TigeR
21-04-2015, 16:33
Geçmiş olsun bu arada.

meLaNchoLic
21-04-2015, 17:00
hiç uğraşmaz trafikten çekip parça parça satardım.. ***** site ne güne duruyor parça satanların hepsi hurdacımı sanki ;)

BosphorusBoys
21-04-2015, 17:04
alokoldan dolayı kasko dan birşey alamazsın
parçalayıp satarım dersen senin kararın.
ama en güzeli ver gitsin böyle uğrasma bence

F.Dogan
21-04-2015, 17:22
Aynı durum geçen hafta arkadaşımın başına geldi. Kamyon üzerine çıktı aracı perte ayırdılar. O sırada alkolmetre de 0.64 promil alkollü çıkınca herşey karıştı.

o 1. tercihi yaptı ama. emsal davalar bulup kazanın alkollü araç kullanmaktan kaynaklanmadığını ispat ederse maddi zararını karşılayabiliyor. ama tahmin ediyorumki bu davada bunu ispat etmek oldukça güç. Üstelik davanın 1 2 yıldan önce sonuçlanacağını düşünmüyorum. Çok geçmiş olsun

makif84
21-04-2015, 17:25
İlk olarak geçmiş olsun.ilk seçenek alkolden dolayı zor.2nci seçenek aracı bırakacağınız bir yeriniz var ise ve parça istendiğinde söküp göndermeye zamanınız var ise trafikten çeker parça parça söker satabilirsiniz (böylelikle vergide ödemezsiniz boş yere)eğer bunlarla uğraşıcak vaktim yok derseniz ostim yıldızdaki çıkmacılara tek tek sorun size en uygun olana verin geçin derim.

veliazak
21-04-2015, 17:43
Geçmiş olsun öncelikle, umarım bir daha bu duruma düşmezsin... O hakimin yerinde olmak isterdim... :P

Sen 3.Seçenek üzerinde yoğunlaş derim.

beratyuksel
21-04-2015, 18:11
Kesinlikle 1. seçenek mantıksız, hem aleyhinize sonuçlanması ihtimali hem de ne kadar süreceğinin belli olmamasını düşünerek elemelisiniz bence.
2. seçenek de uğraşıp uğraşmamanıza bağlı ama ben olsam hiç uğraşmadan verirdim böyle elime ne geçerse artık derdim.

Leader01
21-04-2015, 18:17
Yanlış anlamayın ama alkollü kaza yapan herkes köpek çıktı hakimiyeti kaybettim diyerek aracının hasarını kaskodan almaya çalışır bu sebepten mahkemeden bir şey anlayacağınızı sanmıyorum, yasal sınırın üstünde alkollü bir şahıs tek taraflı kaza yapmış arabası pert işlem görecekti şahıs polis raporuna kazanın lastik patlamasından olduğunu yazdırmış alkollü olmasına rağmen aracının hasarını aldığını duymuştum yine o araçta Anadolu Sigorta'da kaskoluydu,

Çekme belgesi çıkarıp aracın parçalarını satmak uzun ve meşakkatli bir iş tespit edildiğinde yine vergi olaylarından başınız ağrıyabilir, hasarlı olarak satarsanız daha mantıklı olabilir,

Hurda belgesi çıkarmak için bertaraf belgesi veren yerler var artık trafikten alınmıyor, bu belgeyi almak için de bu belgeyi veren özel firmalar da para karşılığında veriyor diye biliyorum. Geçmiş olsun.

Mutu
21-04-2015, 18:19
Motor sağlamsa eğer arka bölüm, iç 3-4 aksam 5.500ten fazla kazanırsın ama kim bilir ne kadar zamanda satılır parçalar. Bence kim bu haline en çok veriyorsa ona sat derim. =)

Er34
21-04-2015, 19:03
Mahkeme uzun iş , kendiniz satsanız bir dünya uğraş. Ben olsam en yüksek fiyatı verene bu haliyle arabamı üzülerek satardım. 5.500 az gibi geldi ama.

ECD
21-04-2015, 19:31
Parça parça satmayı tercih ederdim.. Zararın neresinden dönülse kârdır..

onursumer
21-04-2015, 19:53
gece içip sabah 7-8 gibi çoğu zaman işe vs gidilebiliyor

bence arada bukadar saat varken ve duşuk promil çıkmışken beklemeyi goze alarak dava açma yoluna giderdim ben

zaten şuan zarar fazla şans denemenin çok çok yüksek daha zarar olucağını duşunmuyorum tabi son kararsizin

Ozan.E
21-04-2015, 22:04
Alkol, kişinin bünyesi ve alınma miktarıyla orantılı 24 saat içerisinde vücuttan atılır diye hatırlıyorum. Bu kaza sabah değil akşam olsa, sen alkollüsün kardeşim boşa itiraz etme demek sanırım pek mantıklı olmaz.

Gel gelelim bu iş kısa vadede hallolmaz, emsal davalar oldukça uzun sürüyor. Dava konusu sizi ruhsal açıdan da ayrıca çok yorar. Kısa vadede çözüm beklemiyorsanız başvurun ve peşini bırakmayın ama kısa sürede işim hallolsun diyorsanız diğer seçenekleri bence değerlendirin.

uygarr
21-04-2015, 22:24
İhşallah hayırlısıyla en kısa sürede en iyi şekilde sonuçlandırırsınız

XoR
21-04-2015, 22:30
Bu şekilde verin gitsin, mevcut yasalar ile mahkemeden sonuç almak çok zor olacaktır.

Geceden alkol alıp sabah ara kullanacak olanlara tavsiyem mutlaka kanınızı sulandıracak Alka Seltzer veya Sedergin içmeden yatmayın. Şuanda 50cl vodkayı bitirdim Alka'yı çakıp yatıcam saabh 05:30 kalkıp işe gidecem. Bu bahsettiğim ilaçlar bildiğiniz ertesi gün hapıdır :) böyle bir riski ortadan kaldırdığı gibi sabah kalktığınızda bir önceki gece içilen alkolün etkilerinden eser kalmaz.

Yaşım 34 son 17 yıldır yoğun alkol kullanıyorum bu iki ilaç ertesi gün hiç alkol kullanmamış şekilde uyanmanızı sağlar

mertkaral
21-04-2015, 22:32
Maddi yönden acil paraya ihtiyacınız yoksa parça parça satın bence 5.500 gibi rakamlar bana çok düşük geldi. Şanzıman diferansiyel camlar koltuklar arka taraf ve bunun gibi incik boncuk daha çok para getirecektir diye düşünüyorum. Tabi zamanla ilgili bir derdiniz olmaması da önemli.

Berkan
21-04-2015, 23:12
Bu şekilde verin gitsin, mevcut yasalar ile mahkemeden sonuç almak çok zor olacaktır.

Geceden alkol alıp sabah ara kullanacak olanlara tavsiyem mutlaka kanınızı sulandıracak Alka Seltzer veya Sedergin içmeden yatmayın. Şuanda 50cl vodkayı bitirdim Alka'yı çakıp yatıcam saabh 05:30 kalkıp işe gidecem. Bu bahsettiğim ilaçlar bildiğiniz ertesi gün hapıdır :) böyle bir riski ortadan kaldırdığı gibi sabah kalktığınızda bir önceki gece içilen alkolün etkilerinden eser kalmaz.

Yaşım 34 son 17 yıldır yoğun alkol kullanıyorum bu iki ilaç ertesi gün hiç alkol kullanmamış şekilde uyanmanızı sağlar

ikisi birliktemi hangisi oldugu fark edermi :D

Kahn23
21-04-2015, 23:13
Özellikle yağlı yiyecekler yiyin. Promilin düşmesine en çok yardımcı olan şeydir :)

atituti
21-04-2015, 23:14
3. seçenek üzerine yoğunlaş , netten kendin sat parca parca daha iyi 5.5 cok az para vermiş zaten motorla şanzımanı 5.5 a satar alan kişi :)

Smt_Krblt
21-04-2015, 23:33
Ne denli kurtarılabilir bilmiyorum ama, aklıma şöyle bir savunma geldi;
''gece alkollü olduğum için trafiğe çıkmadım sabaha kadar bekledim ve yola çıktığımda kendimi iyi hissediyordum.'' gibi bir ifadeyle hakimin kararı yumuşatılabilir mi bilemiyorum tabi ama sigorta çok çok zorlar diye tahmin ediyorum. Zamanında auris'i logar kapağına vurmuşluğum 3 bin liralık hasarı da cebimden karşılamışlığım var.
dip not: ''kaskonun bahanesi araçta 3.5 cm spor yay var'' idi. Kimse logar kapağının yoldan yüksekliğini önemsememişti.

junicb
22-04-2015, 07:16
Parçalayıp satmak en mantıklısı. Maddi olarak gideri gözünüzden çıkardıysanız da bu haliyle verebilirsiniz.

XoR
22-04-2015, 07:17
ikisi birliktemi hangisi oldugu fark edermi :D

Yok yahu sadece birini :) Ben alka seviyorum suda çözülümü daha başarılı :D

fsunnetci
22-04-2015, 07:34
Bence sat aracı gitsin birader o mahkeme sonucu alcağın paradan da sana hayır gelmez zaten adil olmayan bir durumdan kazanç bekliyosun,alkolllü olduğun sırada başka türlü bir kazayada sebebiyet verebilirdin,bu kazayı sana bir ihtar olarak kabul et ve ders almaya bak derim.

Day Walker
22-04-2015, 08:10
Kaza tek taraflı olduğu için mahkemeden bu hasarı alman çok zor. Ayrıca mahkeme bilir kişi ataması yapacaktır. Burda gerçekten kazaya tesir edenin alkol mü yoksa köpek mi olduğu için illiyet bağı kurulmaya çalışılacaktır. Ancak kamera vb. bi durum var ise rüzgari arkana alabilirsin.

Bununla birlikte bu iş bayaa sürecektir. Bilgin olsun.

Geçmiş olsun.

AyrtonSenna
22-04-2015, 08:10
Aracı bence parça parça satmanız daha mantıklı sonuçta kanınızda alkolün etkisi tam geçmediği için anadolu sigorta para ödemeyebilir artık sigorta şitketleri şahibeli bulduğu kazaları bir fbı edasıyla inceliyor olay yerinde kameralara bile baktırabiliyorlar kaza öncesi ve kaza sonrası diye delil olarak

SekoLive
22-04-2015, 08:24
geçmiş olsun sanayi işiniz yoksa sök takdan anlamıyorsanz parçaları bekletecek mekanınız yoksa, arabayı parçalamayın komple satmanızı öneririm

onursumer
22-04-2015, 08:32
Ne denli kurtarılabilir bilmiyorum ama, aklıma şöyle bir savunma geldi;
''gece alkollü olduğum için trafiğe çıkmadım sabaha kadar bekledim ve yola çıktığımda kendimi iyi hissediyordum.'' gibi bir ifadeyle hakimin kararı yumuşatılabilir mi bilemiyorum tabi ama sigorta çok çok zorlar diye tahmin ediyorum. Zamanında auris'i logar kapağına vurmuşluğum 3 bin liralık hasarı da cebimden karşılamışlığım var.
dip not: ''kaskonun bahanesi araçta 3.5 cm spor yay var'' idi. Kimse logar kapağının yoldan yüksekliğini önemsememişti.

aynısı başıma geldi sağ on lastik çamurluğa dayandı travens vs, aracımda yay var demediler direk servise çektim beyan yazdım yapıldı araç kaskodan

GökhanO
22-04-2015, 09:26
vaktiniz varsa parca parca satın ama ugrasamam derseniz bu hali ile vermek mantıklı

ilkerrrrr
23-04-2015, 07:55
7.500 tl'ye satılık forester diyerlim o zaman :)

srkns
23-04-2015, 08:21
Öncelikle geçmiş olsun.
parça parça satmak daha kârlı olsa da elinize toplu para geçemeyeceği için ufak ufak gelip ufak ufak harcanacaktır.
Parçalamak, fiyat belirlemek piyasa yapmak, saçma sapan pazarlık mesajlarına cevap vermek, parca alan kişi birşey sorduğunda olayı anlatacaksiniz ister istemez ve illa ki parçaların bir kısmı da elde kalacaktır. Komple satıp kurtulmak en mantıklı yol gibi görünüyor.

Wankel Batu
23-04-2015, 08:32
cay icin alkolden sonra

clioGT
23-04-2015, 09:03

adama alkazetzer
arabaya w40 zaten olmasa olmazlar:)

valla 1.seçenekten bişeyler koparatabilmen bana d zor gibi geliyor, 2. de eğer çok zamanın varsa ancak olacak şey. eğer maddi sıkıntın yoksa ben yerinde olsam satar giderdim.