PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2013-2014 1.5 TDCİ titanium fiesta nasıl bir araçtır

MDeniz
22-04-2015, 11:35
Arkadaşlar 2013 13 binde titanium bir fiesta var 44500 TL orijinal. my key felan herşey mevcut tam dolu. fakat biraz yabancıyım bu araca. Nasıl bir araçtır + ve - yönleri nelerdir kullananlar veyahut yakından tanıyanlar bilgi verebilirler mi.

Boş kasa benzinli poloya 44-45 bin tl vermek istemiyorum

Sadık Özyer
22-04-2015, 11:58
motoru dv6 nin debore hali diye biliyorum

i-vtec07
22-04-2015, 12:14
1.4 dizeli vardı arkadaşta baya bi gezdik konforu bence güzel arkasıda rahat çok sıkıcı diğil. motor olarak 1.4 hiç gitmiyodu az yakıyodu 1.5 ler daha canlı diye duydum bi kaç kişiden . bence polo dan çok daha mantıklı bi araç .

MDeniz
22-04-2015, 12:20
googleden araştırdım biraz ama tatmin edici sağlam bilgilere gelmedim hep 1.4 tdci ler mevcuttu. onlarda hantal kaldığı yönde idi. 1.5 tdci alacagım kısmet olursa. o yüzden sizlere danışmak istedim.

polo kullandım bomboş modeli bile şuan 40 42 bin tl civarı dolaşıyor üstü vardır altı yoktur bu rakamların 2014 leri. o yüzden donanılı bir fiesta ve dizel manuel almak en mantıklısı geldi en azından araçta yok yok :)

huseyinturk
22-04-2015, 13:16
yeni kasa dizel i20 alınamıyormu o paralara? Fiesta yol tutuşu konusunda pek iç açıcı değil, i20yi kullanmadım ama sanki daha oturaklı duruyor gibi

MDeniz
22-04-2015, 13:22
üstad huyundai reno fiat bu markalara o paraları vermek içime sinmiyor. heryeri plastik iç aksam da da aynı keza. en azından kalite kokuyor ford donanım olarakta zengin elbet i 20 de öyledir ama kasasına alışamadım birde.

yesil
22-04-2015, 14:10
yeni kasa dizel i20 alınamıyormu o paralara? Fiesta yol tutuşu konusunda pek iç açıcı değil, i20yi kullanmadım ama sanki daha oturaklı duruyor gibi

fiesta sınıfının en iyi sürüş dinamiklerine sahip aracıdır. fiestanın yol tutuşunu beğenmeyen i20 ile takla atar.

Mutu
22-04-2015, 14:27
Fiesta premium da bizim mi haberimiz yok acaba? İç kalitesini mukayese etmişiniz de i20 ile.

MDeniz
22-04-2015, 14:39
fiesta ile hyundai yi kıyas edebiliyormusunuz yada türkiyede hangi aracın premium olduğunu düşünüyorsunuz? i30 deseniz neyse ama i 20 ye araç gözüyle bakamıyorum malesef. gerek kasasıyla gerekse accent kalitesindeki iç aksamıyla. heryer sert plastikten. buda benim görüşüm.

MDeniz
22-04-2015, 14:40
ben fiestayı soruyorum lütfen konuyu saptıracaksan yorum yapma fiestayı bilen yazsın bana farklı araç düşünmüyorum fiestanın şeklinide iç aksamınıda yakıtınıda herşeyinide sadece ben değil tüm herkes hayran.

johnie
22-04-2015, 14:42
düşünürseniz eğer bordo titanium x paket oto vites benzinli arkadaşım satıyordu. Düşünürseniz sorayim tekrar

Mutu
22-04-2015, 14:46
ben fiestayı soruyorum lütfen konuyu saptıracaksan yorum yapma fiestayı bilen yazsın bana farklı araç düşünmüyorum fiestanın şeklinide iç aksamınıda yakıtınıda herşeyinide sadece ben değil tüm herkes hayran.

Ben durup dururken yazmadım ki onu. Fiesta ile i20 arasında iç kalitesi konusunda nasıl bi uçurum olabilir onu merak ettim, sordum. Suç etmişim meğer. Neyse siz de diğer ön yargılı insanlar gibi aracı incelemeden yorumunuzu yapmışsınız, mantıklı bir cevap veremediniz oradan o kanıya vardım. Konu kapandı benim için. Size muhteşem fiesta ile mutluluklar.

huseyinturk
22-04-2015, 14:46
fiesta sınıfının en iyi sürüş dinamiklerine sahip aracıdır. fiestanın yol tutuşunu beğenmeyen i20 ile takla atar.

Sınıftaki bütün araçları uzun uzun test ettin mi? 1 hafta fiesta kullandım, 2005 1.2 micra bile daha çok gücen veriyor insana. Şimdiki aracım clio4 iyi olmasa bile, fiestadan kat kat üstün fren olsun, viraj olsun.
fiesta 1.4tcdi titanium 1050kg, 1.5dci clio4 1190kg, 1.4 crdi i20 1355kg(burda hata olabilir ama verilerinde yazan değer bu), dingil genişliği en dar olan arabada fiesta içlerinde. Sınıfının en iyisini bırak sınıfının yüz karası bence fiesta. Dedim ya 1 hafta kullandım Allah bidaha yaşatmasın.

Clio iconun iç mekanıda çok çok iyi ama clio işte, segment belli

MDeniz
22-04-2015, 14:51
Ben durup dururken yazmadım ki onu. Fiesta ile i20 arasında iç kalitesi konusunda nasıl bi uçurum olabilir onu merak ettim, sordum. Suç etmişim meğer. Neyse siz de diğer ön yargılı insanlar gibi aracı incelemeden yorumunuzu yapmışsınız, mantıklı bir cevap veremediniz oradan o kanıya vardım. Konu kapandı benim için. Size muhteşem fiesta ile mutluluklar.

üstad araç şuan aşağıda diğer bir elemanda mevcut inceledim iyi değil yada bne iyi görmedim inşallah mutlu olurum

c20let
22-04-2015, 15:01
Sınıftaki bütün araçları uzun uzun test ettin mi? 1 hafta fiesta kullandım, 2005 1.2 micra bile daha çok gücen veriyor insana. Şimdiki aracım clio4 iyi olmasa bile, fiestadan kat kat üstün fren olsun, viraj olsun.
fiesta 1.4tcdi titanium 1050kg, 1.5dci clio4 1190kg, 1.4 crdi i20 1355kg(burda hata olabilir ama verilerinde yazan değer bu), dingil genişliği en dar olan arabada fiesta içlerinde. Sınıfının en iyisini bırak sınıfının yüz karası bence fiesta. Dedim ya 1 hafta kullandım Allah bidaha yaşatmasın.

Senin kullandığında bir problem olabilir. Bende çok araba kiralıyorum. O sınıfta i20 hariç her aracı kullandım neredeyse. Bence en başarılısı fiesta. Tek sıkıntı klostrofobik iç mekan bence.

yesil
22-04-2015, 15:11

b segmenti bir aracın 1400 kilo olması başarı değil başarısızlıktır. hatta felakettir, aracın mühendisliği iyi yapılmamış demektir, ucuza kaçılmıştır, üretim maliyetlerinden kaçılmıştır vs. ayrıca aynı boyutlarda iki araçtan 200 kilo ağır olanının daha iyi yol tutacağını düşünmek yanlıştır, hafif araç daha iyi yol tutar. sizin kendinizi i20'de veya clio'da güvende hissetmeniz o aracın daha güvenli ve daha iyi yol tuttuğu anlamına gelmez.

+soner
22-04-2015, 15:13
Arabanın tek eksi yönü gerçekten gitmiyor ama çok az yakıyor. 1.4 tdci ile arasında performans olarak hissedilebilir bir fark yok. Tek başınıza kullanacaksanız yeterde artar bile ama aileye gelmez.Az yakar,sınıfına göre konforludur,direksiyon hissiyatı sınıfında en zevkli araçtır,muadillerine göre süpansiyonları daha yumuşaktır. Beklentileriniz bu yöndeyse alabilirsiniz ama ben geniş geniş bineyim diyenlere göre bir araç değil.

Mutu
22-04-2015, 15:23
i20 1400 kg değil. En boş hali(donanımsız) 1033 en dolusu(donanımlısı) ise 1233 kg. Bunlar da gayet normal ağırlıklar bence.

Mutu
22-04-2015, 15:28
Yukarıdaki benzinlisi için, dizelinde ise 1350 civarıydı sanırım katalog değeri. Şaşi uzunluk, iç hacim ve bagajı hesaba katarsak diğer araçlara göre biraz daha ağır olmasına göz yumulabilir gibi duruyor.

Mutu
22-04-2015, 15:29
Bir de devasa cam var tabi en dolusundaki. Sadece o 50 kg kadar fark yapıyor olsa gerek. =)

yesil
22-04-2015, 15:30
i20 1400 kg değil. En boş hali(donanımsız) 1033 en dolusu(donanımlısı) ise 1233 kg. Bunlar da gayet normal ağırlıklar bence.

1.4 crdi manuel viteslisi 1350 kilo, 1240 kilodan hafif yazan veri bulamadım ben. çoğu c segmenti ile aynı hatta bir çoğundan daha ağır.

Mutu
22-04-2015, 15:31
1.4 crdi manuel viteslisi 1350 kilo, 1240 kilodan hafif yazan veri bulamadım ben. çoğu c segmenti ile aynı hatta bir çoğundan daha ağır.

Yukarıda bunun benzinli için olduğunu yazdım zaten.

Ki konu sahibi fiesta düşünüyormuş. Biz boşuna mesaj atıyoruz. =)

Kubilay
22-04-2015, 18:12
Bu makyajlı kasa fiestaların 1.0 motorlusuna bindim. Şaşırtıcı bi performansı var ivmelenmesi çok güzeldi. Yakıtından bihaberim ama 1.5 hantalsa o da düşünülebilir, benim çok hoşuma gitti gidişi ve müzik sisteminin kalitesi.

İbrahim33
22-04-2015, 21:06
i20 ile fiesta arasında aşırı bir kalite farkı yok. ayrıca da 44 lira , b segmenti arabaya yazık günah yahu.

MDeniz
23-04-2015, 06:56
Valla 2013 model tit. X paket 43.500e buldum 13bin km de. Aşırı büyük aramıyorum 1 bebek le beraber e kişilik bir ailem var. Hanim ben bebek :) daha once cok cesitli araba kullandım.
2 kez pejo 206
Pejo 106
Polo 6r
Bora
Golf 4
Ford c max 2014 Tit x
Dogan S
Hep satmak zorunda kaldım ls icin. Ama sukur işi kurdum geriye arabam kaldi onuda as yaksin, biraz konfor ve bol donanim olsun, hizli gitmesede olur 70ten sonra hep radar zaten. Bunada en guzel fiestayi gordum. Cunku onceden polo kullandim adi comfortline jant bile yoktu ne bicim doluysa. Benzinlisiyle ayni fiyat fiesta.

FET
23-04-2015, 10:57
2013 'te sıfır aldım. Hala kullanıyorum.
Performans hariç çok memnunum. Henüz yazılımı çıkmadı, 4 gözle bekliyorum :)
Şehir içi trafikte max 5 litre yakıyor.
Kalabalık bir aile değilseniz işinizi görecektir.

MDeniz
23-04-2015, 12:29
tekrar yazayım ben eşim ve 2 yaşında oğlum var hepsi bu kadar.

Bir araçtan istediğim

az yaksın
odun gibi olmasın konfor şart
donanımlı olsun
süratli olmasada olur ama 1.4 lpgli araç gibi olmasın .

huseyinturk
23-04-2015, 12:47
b segmenti bir aracın 1400 kilo olması başarı değil başarısızlıktır. hatta felakettir, aracın mühendisliği iyi yapılmamış demektir, ucuza kaçılmıştır, üretim maliyetlerinden kaçılmıştır vs. ayrıca aynı boyutlarda iki araçtan 200 kilo ağır olanının daha iyi yol tutacağını düşünmek yanlıştır, hafif araç daha iyi yol tutar. sizin kendinizi i20'de veya clio'da güvende hissetmeniz o aracın daha güvenli ve daha iyi yol tuttuğu anlamına gelmez.

0-100 değeri iyiyse, yakıtı emsallerine yakınsa arabanın ağır olması, altındaki tekerin büyük olması her zaman artıdır. Hafif araç daha iyi nasıl yol tutar? Mesela reno springlere yapılan bir testte 100km hızda 8kg ağırlık uyguladığını duymuştum, dahami iyi yol tutuyor şimdi spring? Yol tutuşu arabanın ağırlığıyla, hava sürtünmesinin aracı yere basmasıyla alakalıdır direk.

Forda bir düşmanlığım yok, i20mde yok kullandığım araç hakkında görüşümü belirttim niye olay savaşa dönüyorki? Ne demek hissemeniz daha iyi olduğunu göstermez vs, başkasının hissine göremi konuşmam lazım benim?

Senin kullandığında bir problem olabilir. Bende çok araba kiralıyorum. O sınıfta i20 hariç her aracı kullandım neredeyse. Bence en başarılısı fiesta. Tek sıkıntı klostrofobik iç mekan bence.

Kaskodan vermişlerdi 307m boyanırken, en boşuydu 16 bin km'deydi. Lastik çapından yada şanzumandan olabilir aynı motora sahip 307 kadar az yaktıramadım uzun yolda, 110la giderken arada 1000devir vardı 307 ile. Geçen günde arkadaşım en fulünü almış, bu ışık paketi cart curt baya dolu olan modelini oda pek iyi gelmedi, şehir içi için ideal, keyifli ama uzun yolda eziyet. Hani B segmenti ama sanki picanto-107 sınıfıyla polo-clio sınıfı arasında bir araç gibi fiesta.

yesil
23-04-2015, 13:56
0-100 değeri iyiyse, yakıtı emsallerine yakınsa arabanın ağır olması, altındaki tekerin büyük olması her zaman artıdır. Hafif araç daha iyi nasıl yol tutar? Mesela reno springlere yapılan bir testte 100km hızda 8kg ağırlık uyguladığını duymuştum, dahami iyi yol tutuyor şimdi spring? Yol tutuşu arabanın ağırlığıyla, hava sürtünmesinin aracı yere basmasıyla alakalıdır direk.

Forda bir düşmanlığım yok, i20mde yok kullandığım araç hakkında görüşümü belirttim niye olay savaşa dönüyorki? Ne demek hissemeniz daha iyi olduğunu göstermez vs, başkasının hissine göremi konuşmam lazım benim?

savaşa döndürecek bir şey yazdığımı sanmıyorum, gayet düzgün bir şekilde cevapladım aslında. kırıcı olmak gibi bir niyetim kesinlikle yok. bahsettiğiniz aracın yol tutmamasının sebebi ağırlığı değil kötü mühendisliği. ağır olmasının belli durumlarda avantajı vardır. yüksek hızlarda daha stabil gider ve yan rügarlardan daha az etkilenir ama viraj performansına kesinlikle negatif etkisi vardır. araba ağır olursa yere daha sağlam basar gibi bir düşünce tamamen yanlış değildir ama sonuç olarak o ekstra ağırlıkla viraj dönüşlerinde daha fazla bir kütleyle başa çıkmak zorunda kalmanıza sebep olur. en basitinden örnek vermem gerekirse, 10 kiloluk bir kütleye ip bağlayıp kendi etrafınızda dönmeyi deneyin, birde bunu 12 13 kiloluk bir kütleyle deneyin. daha ağır olan kütle sizi dışarı doğru daha büyük bir güçle çekmeye çalışacaktır. tekere uygulanan ekstra ağırlık bu ekstra yükü bir nebze tolere edebilir ama sonuçta hafif olan araç, mühendisliği iyi yapıldıysa ağır olan araca göre daha avantajlıdır. rakipleriyle benzer tüketim değerlerine gelince, i20'yi bilmiyorum ama i30'ların golf, leon gibi benzerlerine göre daha fazla yakıt tükettiğini biliyorum. kağıt üzerinde diğerlerine göre 20 30 hp daha fazla güce sahip olsada daha iyi performansa sahip değil. performans konusundada 122 hp lik veya gücü daha yakın olan 140 hp'lik 1.4 tsi golf'le 136 hp lik i30'un performans değerlerini kıyaslamak yeterli olur sanırım. dediğim gibi i20 performansı ve tüketimini tam bilemiyorum o yüzden bir üst sınıf araçları kıyasladım.

huseyinturk
23-04-2015, 14:17
Aracı savuran Merkez kaç kuvveti (mv²/r) ağırlıkla doğru orantılı olarak artıyor dediğin kısmen doğru ama gel gelelimki aracı yolda tutan sürtünme kuvvetide (F=fk*G) aynı şekilde ağırlık* yerçekimi ivmesi(10 alınır genelde) doğru olara artıyor, hızdan etkilenmediği varsayılıyor. Ağırlık savrulmayı 1 etkiliyorsa sürtünmeyi 10 etkiler. Yani yeterli sürtünmede lastikler kabak zemin pürüzsüz değilse ağır araç her türlü daha iyi döner virajı. Ayrodinamik etkenler vs işin içine girerse iş karışır tabi orası ayrı

yesil
23-04-2015, 14:32
Aracı savuran Merkez kaç kuvveti (mv²/r) ağırlıkla doğru orantılı olarak artıyor dediğin kısmen doğru ama gel gelelimki aracı yolda tutan sürtünme kuvvetide (F=fk*G) aynı şekilde ağırlık* yerçekimi ivmesi(10 alınır genelde) doğru olara artıyor, hızdan etkilenmediği varsayılıyor. Ağırlık savrulmayı 1 etkiliyorsa sürtünmeyi 10 etkiler. Yani yeterli sürtünmede lastikler kabak zemin pürüzsüz değilse ağır araç her türlü daha iyi döner virajı. Ayrodinamik etkenler vs işin içine girerse iş karışır tabi orası ayrı

daha ne desem bilemedim, o zaman en iyi viraj kabiliyeti olan araçlar kamyonlardır, bir de 15 20 ton yükledin mi virajda ferrari, porsche tozunu yutar. firmalarda araçlarını daha hafif yapmaya boşuna uğraşıyorlar, ne tüketime ne performansa, ne viraj kabiliyetine olumsuz etkisi var. bagaja beton dökseler keşke boş boş işlerle uğraşıyorlar.

MDeniz
24-04-2015, 07:55
fiesta ideal midir değilmidir :D boşverin merkez kaç kuvvetlerini bizi üzermi genel olarak kronik sorunu varmıdır

Berkan
24-04-2015, 08:10
birisi klostorfobik yazmış banada oldu 2011 modelinde 2-3 kere kullandım. araç dar ozellikle arkası tavanın ve yan kapıların düz degilde ovalimsi inişinden dolayı arkada oturan 170in üstünde kafayı büker tepedeki tutamacın oraya vurmaktan.bebekte varmış onun arabasıda olur illaki bagaj için sıkıntı.

Berkan
24-04-2015, 08:17
ekliyim unutmuşum

cekirdek aile aracı değil bence tatile yada uzun yol desen birşeyde sıgdıramazsın zaten :)

fiesta = şirket - kiralık/filo - reprezant - kaskanun verdigi ikame araç - günlük saga sola gitmelik araç - öğrenci - eş aracı migrostu orasıydı burasıytı tipi şirinliginden ötesi fazladır diye düşündüm

M3CSL
24-04-2015, 09:28
Fiestaya yol tutuşunu beğenmeyen çarpılır, 175 lastiklerle şirket arabası bile nasıl yol tutuyordu, direksiyon hissi segmentini geçtim hothachler arasından bile ilk üçe oynar.

KÖROĞLU
24-04-2015, 11:16
fiesta ideal midir değilmidir :D boşverin merkez kaç kuvvetlerini bizi üzermi genel olarak kronik sorunu varmıdır

1.6 power shift için yorum yapatım, araç titanium x paket. Şuan 33.xxx km de.

Yakıt ortalaması 6.7 Litre, genelde şehir içi ve ara da e-5 te biniliyor araca sürekli. İç mekan piano black detaylar ile gayet başarılı. Göstergeler çok okunaklı.

P.shift gerçekten başarılı hem tepkiler hızlı hem de geçişler sarsıntısız. Diz mesafesi arkada yeterli ( 1.73 boyum)

Bagajı tasarımdan dolayı sanırım geniş görünüyor, algısal da olabilir benimki.

Sevmediğim özellikleri, içeri yol sesini fazla alıyor, 50 yanak lastikten dolayı olabilir. Cam düğmelerine erişim biraz zor ve dış aynalar bence küçük.

Kıyaslama olarak evde 6r polo - 2013 full ibiza ve kendi kullandığım colt'a göre yapayım, güzel araba kesinlikle donanımına göre o rakamlar verilir mi bilmiyorum ama ben olsam daha üst sınıf bir araç bakardım.

eş + 1 çocuk ile sizi üzmez ama ona eminim.

Hayırlı olsun şimdiden.

KÖROĞLU
24-04-2015, 11:19
Fiestaya yol tutuşunu beğenmeyen çarpılır, 175 lastiklerle şirket arabası bile nasıl yol tutuyordu, direksiyon hissi segmentini geçtim hothachler arasından bile ilk üçe oynar.

Buna kesinlikle katılıyorum, direksiyon tepkileri çok net. Sürücüye anında cevap veriyor, yol tutuş ta fazlasıyla iyi. (beklenti önemli tabi ss gibi değil )

Aynı güzergahta bir üstteki yazımda yazdığım araçları kullandığım için yazıyorum.

omer_yildir
24-04-2015, 11:30
Buna kesinlikle katılıyorum, direksiyon tepkileri çok net. Sürücüye anında cevap veriyor, yol tutuş ta fazlasıyla iyi. (beklenti önemli tabi ss gibi değil )

Aynı güzergahta bir üstteki yazımda yazdığım araçları kullandığım için yazıyorum.

2 yıl Fiesta 1.4tdci kulandık. Şimdi ise şirketimizde 2 adet 1.6 powershift fiesta var. Hem kendimin dizeli olsun hem de şirket araçlarımız olsun yol tutuşu bakımından sınıfının en iyisidir. Makyajla beraber biraz daha yumuşadı şehir içi için daha iyi oldu. Ayrıca Fiestanın elektrikli direksiyonu çok ama çok başarılıdır.

Fiestanın yol tutuşu - handling ile ilgili kötü olarak yorumlayanlar tarafsız testlerdeki değerlendirmeleri okusunlar. Şase kesinlikle rijit ve dar yanak lastikler çok başarılı.

1.4 tdci Ankara şehir içi yakıtı 4.6 - 4.8 arasında idi. Kışın 5.2 - 5.4 ' e kadar çıkmakta. 1.6 powershift ise şirket aracı olarak kullanımda 7.5 - 8 litre arasında gezmektedir.

MDeniz
24-04-2015, 11:41
1.93 boyum benim bir üst segmente şuan bakamıyorum 1 sene beklesem bmw 3.16i m sport alacağım idare etsin beni 1 sene problem çıkarmasın üzmesin istiyorum yakıt yönünden ford c maxtan çok çektim bundan çekmek istemiyorum

M3CSL
30-04-2015, 12:53
2 yıl Fiesta 1.4tdci kulandık. Şimdi ise şirketimizde 2 adet 1.6 powershift fiesta var. Hem kendimin dizeli olsun hem de şirket araçlarımız olsun yol tutuşu bakımından sınıfının en iyisidir. Makyajla beraber biraz daha yumuşadı şehir içi için daha iyi oldu. Ayrıca Fiestanın elektrikli direksiyonu çok ama çok başarılıdır.

Fiestanın yol tutuşu - handling ile ilgili kötü olarak yorumlayanlar tarafsız testlerdeki değerlendirmeleri okusunlar. Şase kesinlikle rijit ve dar yanak lastikler çok başarılı.

1.4 tdci Ankara şehir içi yakıtı 4.6 - 4.8 arasında idi. Kışın 5.2 - 5.4 ' e kadar çıkmakta. 1.6 powershift ise şirket aracı olarak kullanımda 7.5 - 8 litre arasında gezmektedir.

Hemen hemen aynı motoru bende focusumda kullanıyorum 7-7.5 arası yakıyorum kimse inanmıyor:)

Direksıyon dısından fıestanın arkası cok kontrolludur,fwd drift için çok iyi. fıestadan sonra focusa gectıgımde aynı hissi alamıyordum kamyon gibi geliyor:)

Gökhan Bilgin
30-04-2015, 13:24
Ben kullanıyorum 3 aydır aynı araçtan istediğiniz herşey var araçta gönül rahatlığıyla alıp binebilirsiniz. Bende arabayı keyfe keder ilana koymuştum sizin bulduğunuz araçların fiyatını okuyunca ne kadar keyfçi olduğumu anladım yarın sileyim ilanı :D

MDeniz
04-05-2015, 16:24
:D valla 3 araca gittim lanet olsun bu araç satanlar sanki aracın yanına gidince göremeyecekmişim gibi konuşuyorlar. telefonda çizik dahi yok diyorlar yanında gidiyorum heryerden bir darbe almış bıktım artık yarın sıfır alacağım kısmet olursa dayanamayacam daha fazla

Gökhan Bilgin
04-05-2015, 16:56
Ben satabilirim 45 bin istiyorum boyasız değişensiz 35 binde 2013 dediklerim dışında birşey çıkarsa istediğiniz yerde ağırlarım sizi yol masraflarınız vs karşılarım düşünürseniz pm atarsınız :)

MDeniz
05-05-2015, 08:38
teşekkür ederim güvenim hiç kalmadı 2.el satanlara kimse bizim gibi araç satmıyor. 10 dk önce gittim sıfır tit. x aldım hayırlısı olsun inşallah

coders
05-05-2015, 18:49
en iyisini yapmıssınız 2013 de 40 a sıfır alanlar 42 43 bin istiyor simdi :D

MDeniz
06-05-2015, 12:33
biraz da sırf onun gıcıklığına sıfır aldım iyikide öyle yaptım 2 saat önce teslim aldım aracımı miss gibi kafam rahat 5 lira fazla ama ilk sahibiyim

OrcunInce
06-05-2015, 12:44
Fiesta'nın bu şasi'sine laf eden çarpılır.
ST'sinin ne kadar başarılı olduğu ortada, çok dinamik bir otomobil fiesta. Sürüş dinamikleri için söylediklerimi iç trimler için söyleyemeyeceğim.
Bacağınız sol kapı içi veya vites körüğüne değdiğinde ne demek istediğimi anlayacaksınız.
İ20'ye gelince, bence hyundai için mükemmel bir otomobil oldu ama! Aması şu çok ağır, yakıt tüketimi yüksek. Aynı şekilde uzun virajlarda ağırlıktan dolayı yığılma söz konusu. Tıngır mıngır binilecekse i20 düşünülebilir ama yok arada viraj yapacağım canım sıkılır deniyor ise Fiesta.

OrcunInce
06-05-2015, 12:52

Fiziksel olarak çürütmesi çok kolay bir tez aslında ama ben başka birşey soracağım. Madem ki ağır otomobiller daha iyi yol tutuyor, pistlerde yarışan ekipler büyük ihtimalle gerizekalı ki araçlarını hafifletmek için para harcayıp arge yapıyorlar. Ülkemizde sırf rolling için araba hafifletildiği için bir haberiz olaylardan. Caterham super7 test videolarını izle, 500kg'lık bir otomobil. Yediği g'ler ile başa o 'ağır' dediğin hiçbir otomobil başa çıkamaz. Neden?
Bu arada sürtünme kuvveti demişsin, lastik üstünde ne kadar stres yüklersen o kadar zor dönersin. Bu ne demek? Mevzu sürtünme kuvveti değil demek.

Gökhan Bilgin
06-05-2015, 13:26
Fiyat konusunda eleştirenler olabilir 40'a sıfır alanlar şimdi istediği fiyatlar belli evet doğru ama kimse kalkıpta 35'e vermiyor satan varsa 35'e boyasız fiesta bitane daha alırım

huseyinturk
06-05-2015, 20:16
Fiziksel olarak çürütmesi çok kolay bir tez aslında ama ben başka birşey soracağım. Madem ki ağır otomobiller daha iyi yol tutuyor, pistlerde yarışan ekipler büyük ihtimalle gerizekalı ki araçlarını hafifletmek için para harcayıp arge yapıyorlar. Ülkemizde sırf rolling için araba hafifletildiği için bir haberiz olaylardan. Caterham super7 test videolarını izle, 500kg'lık bir otomobil. Yediği g'ler ile başa o 'ağır' dediğin hiçbir otomobil başa çıkamaz. Neden?
Bu arada sürtünme kuvveti demişsin, lastik üstünde ne kadar stres yüklersen o kadar zor dönersin. Bu ne demek? Mevzu sürtünme kuvveti değil demek.

Tez değil en basit fizik kanunları o formüller. Pistlerdeki araçların yol tutması kadar gitmeside önemli, yol tutuş için tek faktör ağırlık değil. Benzer tasarımdaki araçların ağır olanı daha iyi yol tutar denilebilir ama tutupta bir f1 aracını standart bir araçla karşılaştıramazsın o daha hafif daha iyi yol tutuyor diye. Yol tutuşundaki tek mevzu sürtünme kuvvetidir frenlemede olsun, virajda olsun. Viraja giren bir aracı yolda tutan lastiklerin yere uyguladığı sürtünme kuvvetinden başka nasıl bir kuvvet var açıklarsan sevinirim.

OrcunInce
06-05-2015, 22:00
Tez değil en basit fizik kanunları o formüller. Pistlerdeki araçların yol tutması kadar gitmeside önemli, yol tutuş için tek faktör ağırlık değil. Benzer tasarımdaki araçların ağır olanı daha iyi yol tutar denilebilir ama tutupta bir f1 aracını standart bir araçla karşılaştıramazsın o daha hafif daha iyi yol tutuyor diye. Yol tutuşundaki tek mevzu sürtünme kuvvetidir frenlemede olsun, virajda olsun. Viraja giren bir aracı yolda tutan lastiklerin yere uyguladığı sürtünme kuvvetinden başka nasıl bir kuvvet var açıklarsan sevinirim.

Dediklerinin olması için lastik, süspansiyon vb. etkenlerin hiçbirinin olmaması lazım.
2 ton ve 1 ton olan iki otomobil düşünelim, aynı viraja aynı hızlarla girsinler. Yani aynı lastiğe ve süspansiyona yükler binsin.
Limitti girildiğinde teker üstünde ki stres artacağından dolayı 2 tonluk otomobilin tutunamadığı bölgede 1 tonluk otomobil dönmeye devam edecektir.
Mevzu fizik kurallarından ibaret olsaydı herşey çok daha kolay olurdu.Bir de mevzunun ağırlık transferi olayı var ki asıl can alıcı nokta aslında o olacaktır.
Weight transfer at motorsport diye bir arama yaparsan demek istediğimi anlayacaksın.

MDeniz
07-05-2015, 06:05
Valla önceden polo da vardi bende 2012 comfortline ondan bin kat daha guzel ozellikli ve tatli bir arac iuikise giesta aldim haddinden fazla memnunum birde navigasyon lu ekran taktiracagim 8" buyuklugunde tadindan yenmez artikin ;)

huseyinturk
07-05-2015, 07:39
Dediklerinin olması için lastik, süspansiyon vb. etkenlerin hiçbirinin olmaması lazım.
2 ton ve 1 ton olan iki otomobil düşünelim, aynı viraja aynı hızlarla girsinler. Yani aynı lastiğe ve süspansiyona yükler binsin.
Limitti girildiğinde teker üstünde ki stres artacağından dolayı 2 tonluk otomobilin tutunamadığı bölgede 1 tonluk otomobil dönmeye devam edecektir.
Mevzu fizik kurallarından ibaret olsaydı herşey çok daha kolay olurdu.Bir de mevzunun ağırlık transferi olayı var ki asıl can alıcı nokta aslında o olacaktır.
Weight transfer at motorsport diye bir arama yaparsan demek istediğimi anlayacaksın.

Tek mevzu sürtünme kuvvetidir diyorum bak ağırlıktır demiyorum. Sürtünme kuvveti ağırlık ve yüzeylerin sürtünme kuvveti ile doğru orantılıdır. Yani lastik ve zeminin sürtünmesi belli bir değerin altındaysa ağırlığın hiç önemi yok. Diğer markaları boş verelim şimdi bir fiesta hafif diye bir focustan bir mondeodan dahamı iyi yol tutuyor?

Erdem K.
07-05-2015, 07:58
kokpiti şoförün önüne çok geliyor gibi bir hissiyatı var ... bu durum içini daraltmıyor mu?
bu arada iyi günlerde kullanın ...

MDeniz
07-05-2015, 10:32
kokpiti şoförün önüne çok geliyor gibi bir hissiyatı var ... bu durum içini daraltmıyor mu?
bu arada iyi günlerde kullanın ...

öncelikle çok teşekkür ederim evet öyle durum söz konusu birde ön cam daralıyor hissi veriyor ve bütün göğüs üstünüzde gibi fakat o dediğinizi daha çok iç göğüs bordo veya renkli olanlarda yaşadım siyahta yaşamadım çünkü önceden c max kullandım 2014 oda aynısına yakın bir dizaynı vardı. içimi daraltan tek şey arka bagaj camının küçüklüğü dikiz aynasından bakınca biraz cam küçük olduğundan sıkıntı oluyor.

OrcunInce
07-05-2015, 10:57
Tek mevzu sürtünme kuvvetidir diyorum bak ağırlıktır demiyorum. Sürtünme kuvveti ağırlık ve yüzeylerin sürtünme kuvveti ile doğru orantılıdır. Yani lastik ve zeminin sürtünmesi belli bir değerin altındaysa ağırlığın hiç önemi yok. Diğer markaları boş verelim şimdi bir fiesta hafif diye bir focustan bir mondeodan dahamı iyi yol tutuyor?

AutoZine Technical School - Handling (http://www.autozine.org/technical_school/handling/tech_handling_3.htm)

TurnFast! Race Driving Techniques for Heel Toe Downshift, Driving Line, Cornering, Braking, and More • Weight Transfer (http://www.turnfast.com/tech_handling/handling_weightxfr)

Makaleleri oku, sonra konuşalım :)

MDeniz
22-05-2015, 10:44
Arkadaşlar aracımı yaklaşık 10 gündür kullanıyorum. çok memnunum süspansiyonlar olsun içe ses alma olsun ve özellik olsun çok güzel. performansıda gayet iyi öyle 1.3 fiat motoru gibi felçli gibi gitmiyor gayet iyi. Yakıt olarak daha 700 km de klima yüzde 60-70 açık gezdim şehir içi tamamen 5.8in üstüne çıkmadı hiç sıfırlamadım sıfırlamayı düşünmüyorum takibi açısından. tek eksiği virajlara olan duyarlılığı ve bagaj kısmının darlığı. biraz kötü sert virajı alamıyor araç kıç tarafı fazlaca oynuyor. Nereden biliyorsunuz diyebilirsiniz. 11. aracım bu segment farkı olsada bora ya -kıyasla c maxa kıyasla- poloya kıyasla ve golf 4 e kıyasla fark var. ama sonuçta yarışmıyoruz deneme amaçlı yaptığım için söylüyorum sert virajlarda sıkıntılı olduğunu. yoksa 40 lık viraja 60-70 le girersen tabiki savurmaya başlaması normal.

Alacaklara tavsiyem asla ama asla düşünmeden alsınlar mükemmel tatlı ve sevimli bir araç.

uygarr
22-05-2015, 12:29
Güzel Günler'de kullanın

MDeniz
28-05-2015, 18:46
Tesekkur ederim güncel 1.300 km deyiz yuzde 50 klimali 5.6 yakıyoruz:) super 38 litre 155 tl ye 630 km gidiyorum dahada iyilesecek insallah

canozgur106
29-05-2015, 20:19
Hayalimde ki araba:) Kazasız belasız olsun

MDeniz
29-05-2015, 20:37
Cok teşekkür ederim Allah sizede nasip etsin insallah

burakgunay
19-11-2015, 16:53
uzun dönem için var mı diyecekleriniz?