PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Maf Scale

Xeptor
24-04-2015, 10:53
Selamlar,

Arabayı kurcaladıkça çıkan soru işaretleri gün geçtikçe artıyor.
Arabaya daha fazla hava sokmaya çalışırken bir durum oluşuyor.
Motor yüksek devirde atak kullanılırken çıkmayan problem sakin kullanımda 2bin-3bin devirde sabit hızlarda giderken maf su koyveriyor. Ne zaman orjinal filtreye dönsem problemsiz bir şekilde kullanabiliyorum arabayı.
Bu aynı motordaki iki arabamda da vardı. Yani araba, sensör, filtre problemi değil olay.

Internette okuduğum kadarıyla arabaya giren havanın miktarı değiştiriliyorsa eğer MAF scale yapılması gerekiyormuş. Okudum fakat pek bişey anlamadım. Havanın geçtiği borunun çapını mı değiştirmeliyim, yoksa daha geniş spektrumla maf mı kullanmalıyım, yok olmadı yazılımdan "kardeş bu hava normal bağırma" mı demeliyim bilemedim.

Konuya vakıf birileri yardımcı olabilir mi?

ozans
24-04-2015, 12:10
Öncelikle araba ne?

Eğer maf'ın okuma limitini aşıyorsanız maf büyütme işine girersiniz. Tek bir hava filitresiyle maf limitini aşamazsınız, aşsanız da 2-3k devirde değil daha yukarda problem yaratmalı.

Taktığınız hava filitresi türbülnans vs yaratıp, maf'ın üstünden geçen hava miktarını değiştiriyordur, o yüzden sıkıntı oluyordur.

Maf scale dediğiniz şey, stock yazılımla kullanıyorsanız fabrika tarafından yapılmış bir eşleme. Falanca voltaj, falanca debiye denk geliyor cinsinden bir harita. Siz emmedeki akışın düzenini bozduğunuzdan, maf scale de doğruluğunu yitiriyor.

Maf emmenin neresinde? Taktığınız filitre nasıl birşey? Fotoğraf koyabilir misiniz?

Xeptor
24-04-2015, 12:13
Araç Ford Focus 1.6Eb 182ps
Üzerinde custom bir yazılım var, taktığım filtre oem kutunun içine K&N E-2993 (http://www.knfilters.com/search/product.aspx?prod=E-2993) filtre, fiziksel yapı olarak aynı fakat geçirgenliği yüksek.
Maf sensörü filtre kutusundan hemen sonra. Boğaza yakın.