PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ecu mu benzin pompası mı ? Sorun ne olabilir acil yardım..

ssgti
24-04-2015, 20:30
İyi akşamlar arkadaşlar. Aracım suzuki swift gti. Sorunum ise araba hem benzinde hem lpg de hiç bir şekilde çalışmıyor. Benzindeyken yarım marşta arkadan gelen pompa sesi gelmiyor. Bu yüzden ilk önce benzin pompasından şüphelendim ancak öyle olsa lpg de çalışmazmıydı ? Marş yapıyorum normal bi şekilde dönüyor ama hiç bir çalışma belirtisi yok. Benzinde de gazda da durum aynı. Hal böyle olunca ecu dan şüphelenmeye başladım. Ecu arızası nasıl anlaşılabilir? Yada bu arabanın çalışmama sebebi ne olabilir. Acil yardımlarınızı bekliyorum. Not: Araba sıralı değil kara düzen lpg sistemi var.

Schumi
24-04-2015, 20:36
Kontak çevirince ana röle açıyor mu kontrol edin.

EREN34
24-04-2015, 20:38
Karadüzen lpg olduğundan lpg de direk çalışmalı. Ateşlemeyi kontrol edin. Ateşlemede yoksa immo sorunu denebilir. Immo var mı emin değilim, yoksa ecuya yönelmeli bence

ssgti
24-04-2015, 20:47
@Schumi Ana röle açıp açmıyormu emin değilim kontrolü nasıl yapılır açıklayabilirseniz çok sevinirim.
@EREN34 Arabada immo yok

bymurat___61
24-04-2015, 21:14
İlk bakılması gereken ateşleme var mı yok mu ? sonra benzın rolesıne bakılmalı sonrasında benzın pompası test edılmelı. yıne calışmadıysa. Aracın bogulmus olma ve bujılerın benzınden ıslanmıs olma ıhtımalı cok cok yuksek, bu durumda bujıler sokulup sılındır içerisindekı benzının buharlaşması beklenır. ve yenı bujı ıle denenır. Calışınca zaten eskı bujılere donersınız.

japon araclarında en son ecu ya bakılması taraftarıyım. Ama bu deıldırkı soketlerını baglantılarını kontrol etmeyelım.

Bu arada sorunu cozunce yaz. cok merak ettıımm

ssgti
24-04-2015, 21:26
@bymurat___61 Yazdıklarınızı deneyeceğim yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Ecu arızası olma ihtimali banada biraz uzak geliyor. Muhtemelen bi bağlantıda yada sigortada vs bi sorun var büyük bi problem olduğunu pek düşünmüyorum ama yinede arabanın çalışmaması çok can sıkıcı bir durum.
Problemin nasıl meydana geldiğini de anlatayım belki yardımcı olmak isteyenlere fikir verebilir ben çözemedim. Bugun arabayla yaklasık 50-60 km kadar gezdim ne benzinde ne gazda herhangi bir sorun yoktu. Evin önüne geldiğimde biraz kurcalamak için hava filtresini söktüm giriş çaplarını vs ölçtüm filtre kiti yapabilmek için. Maf sensörümün kablosu arada bir çıkıyor yeri pek sağlam değil. Heralde gevşek bırakmış olmalıyımki. Arabayı denemek için bi tur atarken gaza asılmamla arabanın yığılması bir oldu. Mafın kablosunun çıktığını düşündüm. Nitekim çıkmıştı da. Kabloyu yerine taktım. Ancak arabayı bir daha çalıştıramadım hiç bir şekilde. Daha sonra normalde yarım kontak yaptığımda benzin pompasından gelen sesin gelmediğini farkettim. Babam bakınırken ucu açıkta olan bi kablo bulduğundan bahsetti. Ancak kablonun geldiği yada gittiği yer hakkında herhangi bi fikrim yok ***** akşam karanlığında pek bişey gözükmüyor :)
Yardımlarınızı bekliyorum herkese çok teşekkürler

bymurat___61
24-04-2015, 22:10
Bu arada aracın sase kabloları ve sigortalarını gozden gecırmenı tavsıye ederım. Birde + kutup basını bır sok tak. Hİç sanmıyorum ama belkı ecu hata yazmıstır.
kontgı acınca bobıne gelen kabloyu bir olç bakalım 12 gelıo um ? .

ssgti
24-04-2015, 22:24
Sigortaları ve bobine gelen kabloyu yarın detaylıca kontrol edicem. kutup başını söküp ecuyu resetlemekten bahsediyorsun sanıyorum onuda yapmıştım fayda etmedi.

ssgti
25-04-2015, 16:10
Bugün biraz bakma fırsatı bulabildim. Röleler ve sigortalarda bi sıkıntı görünmüyor ancak bobine elektrik gelmiyor gibime geldi. Ölçmek için elimde bi alet bulunmadığından kesin olarak emin değilim. Bu arada araba çalışırken yanan "check engine" lambası şuanda yanmıyor. Normalde yarım kontakta yanıp sönen lamba şuanda hiç bir şekilde yanmıyor. Ptesi günü aracı elektrikçiye götürsem kesin bi sonuç alabilirmiyim sizce?

bymurat___61
25-04-2015, 18:29
en basııtınden seri lambaylan olcebılırdın. Elektirikçi cozum bulabılır mı ? yanı bu gıdecegınız kısıye baglı. carenız yoksa mecbur gıdecenız. BAzen distibitorun herseyı normal olmasına ragmen aracı vurduyon calışıyor. marş yapıon calışmıyor. Bence bır vurmayı deneyın derım. Vurdurma işlemınınde trigere yuk bındırdıgını de unutma.

ssgti
25-04-2015, 18:54
en basııtınden seri lambaylan olcebılırdın. Elektirikçi cozum bulabılır mı ? yanı bu gıdecegınız kısıye baglı. carenız yoksa mecbur gıdecenız. BAzen distibitorun herseyı normal olmasına ragmen aracı vurduyon calışıyor. marş yapıon calışmıyor. Bence bır vurmayı deneyın derım. Vurdurma işlemınınde trigere yuk bındırdıgını de unutma.

Vurdurmak aklıma gelmedi değil ancak yolda kalmadıkça vurdurmayla araba çalıştırmaktan yana değilim pek. Şuan araba evin önünde ve sorunu çözmek için acelem yok. Babam bu işlerden biraz daha iyi anlar benden. Yarın birlikte bakıcaz voltmetre alıcam onunla ölçmeyi deneyeceğiz. Baktık olmuyor o zaman iyi bi oto elektrikçisinin yolunu tutucaz gibi gözüküyor =) Arabayı çalıştırabilmeyi başarırsak sorunun nedenini ve sonucunu burdan yazarım

bymurat___61
27-04-2015, 13:29
Vurdurmak aklıma gelmedi değil ancak yolda kalmadıkça vurdurmayla araba çalıştırmaktan yana değilim pek. Şuan araba evin önünde ve sorunu çözmek için acelem yok. Babam bu işlerden biraz daha iyi anlar benden. Yarın birlikte bakıcaz voltmetre alıcam onunla ölçmeyi deneyeceğiz. Baktık olmuyor o zaman iyi bi oto elektrikçisinin yolunu tutucaz gibi gözüküyor =) Arabayı çalıştırabilmeyi başarırsak sorunun nedenini ve sonucunu burdan yazarım

Tamam arkadasım. Bilgilendirirsen bızde bırsey ogrenmıs oluruz. EN az masraflan sıyrılman dılegıylen.

ssgti
27-04-2015, 18:23
Bobine giren kabloların akımlarını ölçtüm 12 v çıktı. Bobine kadar herhangi bi sorun yok ancak ateşleme sırasında distribitöre giden kablonun ucundan kıvılcım çıkmadığını gördüm. Sorun belki kablodandır diye bobinin tarafındaki ucu söküp ateşleme yaparken o taraftaki kıvılcıma da baktım. Kablonun iki ucundan da herhangi bi tepki gelmiyor. Bana sorunun kaynağı bobin gibi geldi. Varmı başka bi fikri olan ?

bymurat___61
27-04-2015, 19:22
kontak açıkken bobınne gıren yerde 12V var ama dıstıbıtore gıren ana merkez kabloda kıvılcım yoksa. Suankı bulgula bobunı gosteriyor. Ama bobınde sorun olmayıp bobıne gırıs soketınde ve bobınden cıkan kablolardada sorun olabılır. adım adım analız adip nokta atısı yapmanızı tavsıye ederım. Mesala atesşlem sırasına karıstırmedan dısten sılındırlere gıden kabloyu sokun bobinın cıkısına takın bir de o sekılde kıvılcım denemesı yapın? muhtemelen yapmısınızdırda.

ssgti
27-04-2015, 19:44
kontak açıkken bobınne gıren yerde 12V var ama dıstıbıtore gıren ana merkez kabloda kıvılcım yoksa. Suankı bulgula bobunı gosteriyor. Ama bobınde sorun olmayıp bobıne gırıs soketınde ve bobınden cıkan kablolardada sorun olabılır. adım adım analız adip nokta atısı yapmanızı tavsıye ederım. Mesala atesşlem sırasına karıstırmedan dısten sılındırlere gıden kabloyu sokun bobinın cıkısına takın bir de o sekılde kıvılcım denemesı yapın? muhtemelen yapmısınızdırda.
Evet hocam onu da yaptım :) Sorun %90 bobinde diye düşünüyorum çünkü kıvılcım atlaması olmuyo hiç bi şekilde ateşleme gerçekleşmiyor. İşin kötü tarafı marşa basa basa aküyüde bitirmişiz. Yarın yeni bir bobin alıcam ancak takviye de gerekicek eğer sorun sadece bobinde ise =) Hayırlısıyla araba bi çalışsın ateşleme sistemini yenilemeyi düşünüyorum zaten. Bu arada bymurat___61 size çok teşekkür ederim konuya olan ilgi, alaka ve yardımcı olma çabalarınız için.

bymurat___61
28-04-2015, 00:13
Evet hocam onu da yaptım :) Sorun %90 bobinde diye düşünüyorum çünkü kıvılcım atlaması olmuyo hiç bi şekilde ateşleme gerçekleşmiyor. İşin kötü tarafı marşa basa basa aküyüde bitirmişiz. Yarın yeni bir bobin alıcam ancak takviye de gerekicek eğer sorun sadece bobinde ise =) Hayırlısıyla araba bi çalışsın ateşleme sistemini yenilemeyi düşünüyorum zaten. Bu arada bymurat___61 size çok teşekkür ederim konuya olan ilgi, alaka ve yardımcı olma çabalarınız için.

Rica ederım forum amacına ulaşmıs oluyor.

ssgti
29-04-2015, 19:28
Akü şarj edildi, Bobin değişti ancak ateşleme hala gerçekleşmiyor. Arabanın elektrik şemasını buldum biraz baktım. Bobine ana röleden ve benzin pompası rölesinden bağlantılar geliyor. 2 röleden birinde arıza olabilir diye düşünüyorum. Deneye deneye gidiyorum şimdilik. Bobine gelen 3 tane bağlantı var. Bu 2 röleden ve sigortadan başka bağlantısı yok. Sigortalar sağlam olduğuna göre rölelerde sıkıntı olmasından başka ihtimal olabilir mi ?

By_HaNNibaLL
29-04-2015, 19:39
Bobinleri tek tek kontrol ettin mi bi buji söküp dene bakalim bobinlerde ateşleme varmi ?

ssgti
29-04-2015, 20:05
Bobinleri tek tek kontrol ettin mi bi buji söküp dene bakalim bobinlerde ateşleme varmi ?

Hocam benim arabada zaten tek bobin var. Bobinden ateşleme gerçekleşmiyor. Buji kablolarının kontrolünü yaptım kablolar sağlam. Bobine gelene kadar olan kısımda bir arıza var. Sorun Bobinden sonrasında (Bujide,Buji kablosunda, Distribitörde) fln değil yani çünkü oraya gelene kadar öncesinde ateşleme yok sorun bobine gelene kadar olan kısımda(röleler,sigortalar) diye düşünüyorum. Bu konuda bilgi birikimi yüksek olan kişiler yanılıyorsam nerede yanıldığımı söyleyebilirse çözüm için bana çok yardımcı olurlar açıkçası :) Bu arada bobine giren kabloların akımı 12V. Onuda ölç diyebilirsiniz diye belirteyim önceden. Kısacası ben bu işin içinden çıkamadım =)

serci
30-04-2015, 18:12
Basıma cok benzer bir problem gelmişti ww polo 1.4 aracım varken tüm elektrik sistemini neredeyse değiştirmiştik ama bobinden ateşleme gelmiyordu..Distiribütörün içinde bir modülde arıza varmış..onu değiştirince calıstırabilmiştim aracı.Bir ne vi krank sensörü gibi birşeydi arızalı oldugu için ateşlemeyi bobine göndermiyormus onu değiştirince düzeldi