PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hangi kask?

RedSun
27-04-2015, 21:55
selamlar,

honda pcx 150 alıyorum. Kask konusunda bir karara varamadım. 400lira limit verdim kaska. bu paraya hem güzel desenli hemde kaliteli ne tavsiye edersiniz?

aykutsafakyaman
27-04-2015, 22:43
Çeneden açılır ls2 bakılabilir veya full face agv

G_TT_I
27-04-2015, 23:05
Mecburen 4 ayrı motorda 4 ayrı kask kullanıyorum, ilk önce koyacağın yer çok önemli her kask her yere sığmaz, sonra kullanacağın aralık, ses soğuk almasın istersen yazın iptal, farklı motorlarda sürekli kullanırım düşüncesi iptal oturuş pozisyonun ve hıza göre herşey değişiyor.

Bence açılır kask alma, çok büyük, açılma riski var ve ağır, biraz daha para verirsen givi Ve nolanın sökülebilir tip kaskları var içinden güneş vizörüde çıkar ekstra masraftan kurtulursun en universal kasklardır, tam kapalıyken ses ve soğuk pek etkilemez kış ve bahar için iki farklı çene kısmı var.

TarikS
28-04-2015, 02:27
Ben Givi aldim 350 liraya, vizorlu, gunduz guneste iyi oluyor terletme de yapmiyor bu mevsimde. Hem guzel tasarimlari var hem LS2'den daha koruyucu. Benim aldigim kask full face bu arada.

Skyhawk34
28-04-2015, 07:35
Mecburen 4 ayrı motorda 4 ayrı kask kullanıyorum, ilk önce koyacağın yer çok önemli her kask her yere sığmaz, sonra kullanacağın aralık, ses soğuk almasın istersen yazın iptal, farklı motorlarda sürekli kullanırım düşüncesi iptal oturuş pozisyonun ve hıza göre herşey değişiyor.

Bence açılır kask alma, çok büyük, açılma riski var ve ağır, biraz daha para verirsen givi Ve nolanın sökülebilir tip kaskları var içinden güneş vizörüde çıkar ekstra masraftan kurtulursun en universal kasklardır, tam kapalıyken ses ve soğuk pek etkilemez kış ve bahar için iki farklı çene kısmı var.

Abi ellerine sağlık.

herkes kendi motorunda kullandığı kaskı övecek derken konuda senin bu güzel yorumunu gördüm :D

VolkanSrky
28-04-2015, 08:01
Bence kask alacağınız yere gidip bütcenizi söyleyerek size uygun kaskı bulabilirsiniz çünkü 3 farklı markanın sağlamlığı ve güvenirliği aynı olsada sizin yüz şeklinize göre aralarından bir tanesi rahatlık bakımından önce gelecektir.

TEQUILA
28-04-2015, 08:11
İsterseniz bende 20-25 kez kullanılmış , balaklavasız hiç kullanılmamış, hiç düşürülmemiş ,çok temiz durumda siyah Nolan N103 kask var. Çeneden açılır.

İlgilenirseniz mesaj atabilirsiniz.

makif84
28-04-2015, 08:15
İlk olarak motorunuz hayırlı olsun.Kask konusuna gelince gösterişten önce güvenliğe önem verin,bildiğim kadarıyla pcx in koltuk altı bagajı yer konusunda sizi üzmeyeceği için full face kask almanızı öneririm.Kaskın sharp testlerini göz önünde bulundurun birde kafa yapısı herkesin farklı olduğu için başkasının rahat ettii kask sizi rahatsız edebilir. Sharp testlerinden 5 yıldız almış olan şu kaskı denemenizi tavsiye ederim.Eklediğim renk tamamen size kalmış örnek teşkil etmesi açısından ekledim.Hemde bütçenize uygun.Şimdiden kazasız sürüşler dilerim.
NITRO AIKIDO BALLISTIC (http://www.motomaxonlineshop.com/nitro-aikido-ballistic-pmu2789)

RedSun
28-04-2015, 08:21
Bilgiler için teşekkür ederim. Kask alırken yıldız'a dikkat edicem yani.

Sahibinden arastırma yapayım dedim o kadar cok fazla marka varki hangisin kaliteli oldugunu bilemedim. Baslıca kaliteli ve fiyatı makul olan markalar nelerdir?

makif84
28-04-2015, 08:23
Kask almadan şu videoyu izlemeni tavsiyte ederim.

https://www.youtube.com/watch?v=s4M2xT9wHh8

RedSun
28-04-2015, 08:50
On numara adammış ya :D bu video super oldu cok tesekkur ederim

d.berkay
28-04-2015, 09:26
Nitro ve Scorpionlara bakabilirsiniz. Motomax da indirimde Scorpion almıştım geçen sene, gayet memnunum..

johnie
28-04-2015, 09:39
Motorun hayırlı olsun öncelikle. Çeneden açılabilir kask asla ve asla alma .. Neden diye sorarsan , düştüğünde ilk darbeyi çene ya da yan düştüğünden dolayı parçalanması çok kolay olur. Arkadaşlar güzel kasklar tavsiye etmişler. Full Face kask almanı öneririm , Nolan N64 Kasklarına bakabilirsin.. Nolan (http://www.feyizoglu.com/Kapali-Kasklar/Nolan) buradan da bakabilirsin, alırsan yardımcı olmaya çalışırım

RedSun
28-04-2015, 10:12
Nitro ve Scorpionlara bakabilirsiniz. Motomax da indirimde Scorpion almıştım geçen sene, gayet memnunum..

teşekkürler

Motorun hayırlı olsun öncelikle. Çeneden açılabilir kask asla ve asla alma .. Neden diye sorarsan , düştüğünde ilk darbeyi çene ya da yan düştüğünden dolayı parçalanması çok kolay olur. Arkadaşlar güzel kasklar tavsiye etmişler. Full Face kask almanı öneririm , Nolan N64 Kasklarına bakabilirsin.. Nolan (http://www.feyizoglu.com/Kapali-Kasklar/Nolan) buradan da bakabilirsin, alırsan yardımcı olmaya çalışırım

nolan n64 lerde bazılarında replica yazıyor. gerçek değil mi bunlar?

mesela : Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-kask-kiyafet-ekipman-kask-nolan-n64-gemini-replica-melandri-aquarium-kask-47-206642076/detay)

G_TT_I
28-04-2015, 11:33
Abi ellerine sağlık.

herkes kendi motorunda kullandığı kaskı övecek derken konuda senin bu güzel yorumunu gördüm :D

Ön girişi yaptım, şimdi kendi kasımı övücem sonra satış :)

Motorda replika iyi birşey, kaskı denemeden kafana 1e1 olmadan alma.

johnie
28-04-2015, 11:37
teşekkürler

mesela : Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-kask-kiyafet-ekipman-kask-nolan-n64-gemini-replica-melandri-aquarium-kask-47-206642076/detay)

Replicalar ile normal i arasında zaten baktığında bi kalite farkı vardır anlayabilirsin. Kask ı 2 yan dan sıktığından çatır çutur ses gelmiyor ise sorun yok .. Ama ciddi derece de geliyor ise uzak dur derim :) Replica modelin ismi dicem de abartı olacak :D Modeli mi replica mı bilemedim vallahi :)

Maxi
28-04-2015, 12:06
nolan N64 modeli replica
Nolan N64 Gemini Replica Melandri Aquarium
Nolan (http://www.nolan.it/catalogo_15.jsp?iditem=104&lng=en)

makif84
28-04-2015, 14:32
Bu arada kaskların içersinde üretim tarihleri vardır onlara da dikkat edin

Ersin.
03-05-2015, 02:45
Replicalar ile normal i arasında zaten baktığında bi kalite farkı vardır anlayabilirsin. Kask ı 2 yan dan sıktığından çatır çutur ses gelmiyor ise sorun yok .. Ama ciddi derece de geliyor ise uzak dur derim :) Replica modelin ismi dicem de abartı olacak :D Modeli mi replica mı bilemedim vallahi :)

Kesin emin olmadığımız konularda yanlış bilgiler vermemeye özen gösterelim bence, çünkü hayati bir ekipmandan bahsediyoruz. Size özel bi cevap değildi şahsınıza almayın kask konusunda çok kulaktan dolma bilgiler var açıklama gereği duydum. Replika diye tabir edilenler markanın haricinde üretilen imitasyon ürünler değiller. Yine aynı marka üretir sadece görünüş olarak aynı kask gp'de superbike'da veya supersportta duayen olmuş pilotlara özel tasarım yapılmış yüksek meblalı kaskların caddelerdeki normal sıradan sürücüler için aynı tasarıma sahip ürettikleri kasklardır.

Bütçeniz ne kadar sınırlı olsada polikarbonat ve termoplastik kasklardan kesinlikle uzak durun çünkü hiç bir şekilde koruma anlamında hiç birşey sunmazlar sadece uçuşan sineklerden haşerelerden korurlar ve kasksız gezdiğiniz için trafik cezalarından korurlar. Alıcağınız kaskların en azından"Fiberglass" olmasına özen gösterin. Piyasada birçok fiberglass uygun fiyatlı kask bulabilirsiniz. Bunun bir üst seviyesi Composite Fiberdir. Composite Fiberler fiberglasstan daha dayanıklıdır fiberglass ve harici daha dayanıklı malzeme karışımlarından oluşan kabuklardır. Son noktada Carbonla ve kevlarla desteklenmiş karbonfiber kasklardır ama tabiki bunların fiyatları çok daha tuzludur. Satın alıcağınız kaskın testlerine rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bunların en bağımsızı "Snell" testleridir. Ama araştırmakla vakit kaybetmek istemiyorum derseniz "Sharp" testleride mevcuttur en azından almayı düşündüğünüz kaskın sharp testinin sonuçlarına bakmayı ihmal etmeyin. Satıcıya mutlaka kaskın üretim malzemesini sorun ve polikarbonat veya termoplastik terimini duyduğunuz an o kasktan uzaklaşın zira sadece aksesuar almış olursunuz kafanızı korumazsınız. Bunun dışında mutlak suretle kaskın üretim yılını sorun çünkü kaskın içinde darbe emici soğurucu köpük bulunmaktadır bununda maksimum raf ömrü 2 sene ve maksimum kullanım ömrü 5 senedir. Ömürlük kask yoktur. marka model belirtmeksizin bunları söyledim bu kriterlere uygun bütçeyle kask sahibi olmanızı tavsiye ederim aksi takdirde sonuçlarının affı olmayabiliyor. Kafanız ne kadar değerliyse hayatınız ne kadar değerliyse okadarlık bi kask almanız en doğru karar olucaktır. 30 km hızla düz duvara çarptığınızda yaşamsal faaliyetlerinizin son bulması büyük bir olasılıktır. Hayatınızla kumar oynamayın. Umarım yazdıklarım birazda olsa bilgilendirici olmuştur.

SifirinciMurat
05-05-2015, 07:56

Oradaki replica "bilmem kimin kaskının replicası" anlamında geçiyor. Modelin yanında kimin kaskının replicası olduğu da adamın adıyla birlikte yazar zaten. Kask taklit mal demek değil yani.

ahmet3425
27-05-2015, 22:45
Givi 50.4 sniper aldim gecen hafta cok sik ve kaliteli bi kaskmis simdilik gayet memnumum.

Maxi
28-05-2015, 08:54
bende Givi 50.4 aldım
ama vizörde bir hata var fark ettinizmi?

urukain
28-05-2015, 10:56
Givi 50.4 sniper aldim gecen hafta cok sik ve kaliteli bi kaskmis simdilik gayet memnumum.

bende o kasktan almayı düşünüyorum internetten baktığımda dot ece falan bir sertifika göremedim hangilerine sahip acaba ?

mikelazi
28-05-2015, 11:38
sahibindende 1 yaz kullanılmış agv K serisi aldım 175tl ye gayet memnunum.önceki kaskım nolan dı.artçı kaskım caberg.rüzgar sesi çok az.hoş motorum 125 cc

D.Demir
05-07-2015, 23:22
agv,nolan bakabilirsiniz oo fiyatlara ama altın albiseli adamın dediklerinide mutlaka dikkate alın kask bellik bunlar çok önemli

Hakan-N
24-07-2015, 23:40
ben geçenlerde Nolan N86 serisinden aldım Nolan kasklar fiyatına göre çok iyi ve kaliteli kasklar bütçenize göre N64 serisi full face olanlarına bakabilirsiniz

ahmet3425
10-08-2015, 11:17
bende o kasktan almayı düşünüyorum internetten baktığımda dot ece falan bir sertifika göremedim hangilerine sahip acaba ?

Valla sertifikasini bilmem ama nolan ile ayni kalitede sekil olarak bence daha guzel. Ls2 ye gore 2x daha kaliteli.

Eger racing vs kullanmiyorsan orta kalite en iyi kasklardan biri.

ahmet3425
23-08-2015, 12:20
bende Givi 50.4 aldım
ama vizörde bir hata var fark ettinizmi?

Ne hatasi abi ? Ben hic fark etmedim 4000 k oldu neredeyse kafamda kask hatali bir durum farketmedim :)

rebel
23-08-2015, 13:35
@ersin arkadaşıma katiliyorum :)

Özet gecmek gerekirse

Fiber kask alınmalı
Uretim tarihine bakilmali
Modele sekle semale degil kafa yapisina uygun alinmali
Örnek. Arai deyince herkes bilir degilmi ? Adama arai olmuyo shark oluyo ? Burda arai almak biseyi degistirmez.kask kafaya tam sıkı siki oturmali,kafaniz icinde donmemeli. Yani siz nolan yada givi onderdiniz ama adamin kafasina olcakmi dusunmediniz ?
2.el kask asla alinmamali
Sharp testine bakim karar vermek kafa yaniltabilir. Neye gore ? Ls2 nin 5 yildiz aldigi testte arai 3 yıldız almis.
Kabuklar 2 farkli amacta uretilir
Street versiyon
Pist versiyon

Pistte sert bi darbeye vurmaniz cok zor ihtimal degilmi ? Genelde sürüklenirsiniz
Ama caddede biraz suruklendikten sonra fukura sumugu gibi biyere patlarsiniz
Yani sharp ve diger testler farkli testlere tabi tutarlar.

Iyi markalarin icinde Marka önemli degil kafaniza uygunlugu,fiber olusu,tarihi ve ergonomisi önemlidir

rebel
23-08-2015, 13:36
Diger konuda replika çakma olmuyo ark. Dedigi gibi. Kisiye ozel üretilmiş kaskin desen olarak sokak kullanicilarina yapilmasi oluyor

gurkanerkan
23-08-2015, 14:59
Ne alırsanız alın Nitro aikido almayın.

makif84
24-08-2015, 08:15
Ne alırsanız alın Nitro aikido almayın.

Hocam şikayetin sebebi nedir?Almayı düşünüyordum o yüzden sordum

rebel
24-08-2015, 08:26
Acayip ses yapiyo icerde turbulans oluyo bide sagi solu vok acayip dokuluyo, boyasi cok cabuk atiyo.

Ama kask fiber o ayri :)

ahmet3425
24-08-2015, 11:18
Electron mudur nedir bi marka var bizim hanim gitti onu begendi aldik 330 tl idi galiba o markadanda almayin aman aman asiri ses aliyor vizorun plastik conta kismi vizoru acip kapayinca yerinden cikiyor arka kenar kisimlari hallac pamugu gibi yerinden cikiyor gunes vizoru goz hizasinin uzerinde kaliyor daha ne diyim cok pisman olduk 2-3 unu kullanimda anlasildi butun kusurlari.

Aman aman uzak durun.

cemsultan
24-08-2015, 11:25
Acayip ses yapiyo icerde turbulans oluyo bide sagi solu vok acayip dokuluyo, boyasi cok cabuk atiyo.

Ama kask fiber o ayri :)

Dediklerine katılıyorum fakat,
fiber olması, double d kilit sistemi olması benim için kafi, o yüzden diğer kusurlarını görmezden geliyorum, çünkü fiyat/güvenlik oranı yüksek bir kask bana göre.

Bir de çok buğu yapıyor, pinlock almak şart.

Düzeltme: Ses sorununu da basit bir kulak tıkacı ile çözmek mümkün

rebel
24-08-2015, 12:17
Guvenlik zafiyeti yok. 600 tl lik agv k3 den daha guvenli denebilir. Sese takilmam demeyin ole bole degil yani ses olayo 3m kulaklik la bi derece

canozgur106
18-09-2015, 12:46
Arai-Shoei-Agv olanlara bak öncelikle kafanda boşluk kalmamasına dikkat et alttan bağladıktan içinde başın dönmeyecek şekilde olsun..

TigeR
18-09-2015, 13:34
teşekkürler

Marco Melandri'nin kaskı. Yzıyor zaten tüm replicalarda kullanan kişinin ismi

ilkerrrrr
18-09-2015, 16:06
fc-moto.de den alışveriş yapan var mı?

bazı yerlerde kask tarihleri eski olabiliyor yazmışlar. fiyatları çok uygun

Mpower
27-12-2015, 19:40
Merhabalar apaçi mi aldım sayılır :) şimdi yavaş yavaş ekipman topluyorum çok hızlı bir kullanıcı değilim zaten motor da çok hızlı değil Connecting Site... (http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-kask-kiyafet-ekipman-kask-bey-moto-k.kartina-9-taksit-238336141/detay) bu kask hoşuma gitti iş görür mü ? Tavsiye üzerine yakın fiyatlara başka kaskta alabilirim 2. el ekipmanda alabilirim Not:Maddi durumum biraz zayıf ona göre tavsiye verirseniz çok sevinirim

ice
27-12-2015, 19:50
Merhabalar apaçi mi aldım sayılır :) şimdi yavaş yavaş ekipman topluyorum çok hızlı bir kullanıcı değilim zaten motor da çok hızlı değil Connecting Site... (http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-kask-kiyafet-ekipman-kask-bey-moto-k.kartina-9-taksit-238336141/detay) bu kask hoşuma gitti iş görür mü ? Tavsiye üzerine yakın fiyatlara başka kaskta alabilirim 2. el ekipmanda alabilirim Not:Maddi durumum biraz zayıf ona göre tavsiye verirseniz çok sevinirim

Kardesim maddi durumundan bahsetmissin eyvallah ama bunu takana kadar şapka tak daha güvende olursun :)

Mpower
27-12-2015, 20:00
Kardesim maddi durumundan bahsetmissin eyvallah ama bunu takana kadar şapka tak daha güvende olursun :)

O kadar mı kötü abi ya :D en düşük limit ne olmalı peki ?

ice
27-12-2015, 20:45

Motor ne kadar dandik olursa olsun ekipmanın en kaliteli olmalı ki Allah muhafaza kaza anında sana bir zarar gelmesin. Ne alırsın bilmiyorum ama limitini biraz arttır. 500 tl civarı kaliteli bir şey alabilirsin.

mikelazi
28-12-2015, 12:09
veya aynı siteden 2.el az kullanılmış kaliteli ürün bak derim.kışın fiyatlar daha uygun ve pazarlık durumu daha esnek olur.

SifirinciMurat
29-12-2015, 12:25

mt marka sharp 4 yıldızlı kasklar var 250-300 civarına. minimum onu al.

senin yerinde olsam 1 ay daha para biriktirir agv k3 sv veya dengi kalitede kasklara bakardım.

Mpower
29-12-2015, 14:08
mt marka sharp 4 yıldızlı kasklar var 250-300 civarına. minimum onu al.

senin yerinde olsam 1 ay daha para biriktirir agv k3 sv veya dengi kalitede kasklara bakardım.

Öyle yapıcam zaten abi kışın binmeyi düşünmüyorum pek

Jackie
29-12-2015, 14:36
Kaskta ucuza kaçmayın derim.

Alpero
29-12-2015, 22:10
Ben de kask alma arefesindeyim 1000tl bütçe koydum

AGV K5 almayı düşünüyorum denedım oldukca rahat ettimiçinde .Deneyimi olan var mıdır?

ya da bu meblağlara alabileceğim alternatifler?

hak_on
29-12-2015, 22:43
Shoei de düşünebilirsin. Mototal outlette ara ara indirim oluyor takip edersen denk getirebilirsin.

canozgur106
01-01-2016, 09:36
Öncelikli Arai sonrasında Shoei Nolan Xlite Agv Shark diyebilirim..

Orçun Dikayak
01-01-2016, 22:28
Bende daha yeni aldım Nolan N64 full face gayet memnunum açılır kask önermiyorum çeneden çıkanda aynı şekilde hem ses yapıyor takır tukur hemde gerçekten tehlikeli Allah korusun herhangi bi kaza anında sıkıntı çok büyük.
Nolan öneririm 100 110 gibi hızlara çıktım içinde gram ses yok.

canozgur106
02-01-2016, 17:28
Bende daha yeni aldım Nolan N64 full face gayet memnunum açılır kask önermiyorum çeneden çıkanda aynı şekilde hem ses yapıyor takır tukur hemde gerçekten tehlikeli Allah korusun herhangi bi kaza anında sıkıntı çok büyük.
Nolan öneririm 100 110 gibi hızlara çıktım içinde gram ses yok.

Benim Arailerden birini alsaydın ya:)

Orçun Dikayak
03-01-2016, 00:07
Abi haberim olsa alırdım valla ben aldım sen bi kaç hafta sonra ilana koydun yok arai shoei candır :):)

Gokmen Erbas
03-01-2016, 05:05
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xlp1/v/t1.0-9/10366014_1233943793286610_1963802990967289874_n.jp g?oh=1c92d2e6fb2d99877c9ad17fe54dded2&oe=5706FCA6&__gda__=1460250547_69a5422de59e5412124f6c952f41a11 4

Maxi
03-01-2016, 06:27
bende tecrübelerimi yazayım

1-kapalı kask alın
2-dünyanın en ucuz yada dünyanın en pahalı kaskını almaya çalışmayn.
3-kaskınızda mutlaka güneş vizörü olsun
4-mutlaka çene altı rüzgarlık koruması olsun

Yiğit G.
13-12-2018, 03:02
DAINESE REPLICA SVINDAL Jr. bayan kask var elimde kardeşim almış motor almadığı için kalmış.. sıfır ürün , bunun ederi nedir ya letgo da ilan geçtim ama fiyat giremedim bilen varmıdır motorcu arkadaşlar ?

https://i.ebayimg.com/images/g/OUAAAOSw241Yd451/s-l400.jpg

sekizsilindir
14-12-2018, 19:09
O kask bu kasksa 85 Euro fiyatı var lakin motorsiklet için değil Snowboard kayak Kış sporları kategorisinde görünüyor

http://www.dainesecomo.com/en/home/360-dainese-replica-helmet.html

-Murat Özcan-
15-12-2018, 22:03
Ben Feyzoğlundan AGV kask almıştım 350 liraya uzun yıllar kullandım halada kullanıyorum memnunum

wolrath
16-12-2018, 01:29
bende tecrübelerimi yazayım

1-kapalı kask alın
2-dünyanın en ucuz yada dünyanın en pahalı kaskını almaya çalışmayn.
3-kaskınızda mutlaka güneş vizörü olsun
4-mutlaka çene altı rüzgarlık koruması olsun

3. Madde yanlış. Tam tersi gunes vızorlu almayın, cunku gerekli duzenek için bosluk bırakılıyor ve o bolumden olası darbelerde cok daha fazla zarar goruyorsunuz. Yedek vızor edının bunun yerıne derım...

Araı sırf bu guvenlık zafiyetı yuzunden gunes vızoru cama entegre sıstem gelıstırdı. Ama onun da ruzgar problemı var kapalıyken.

Dou
16-12-2018, 03:46
3. Madde yanlış. Tam tersi gunes vızorlu almayın, cunku gerekli duzenek için bosluk bırakılıyor ve o bolumden olası darbelerde cok daha fazla zarar goruyorsunuz. Yedek vızor edının bunun yerıne derım...

Araı sırf bu guvenlık zafiyetı yuzunden gunes vızoru cama entegre sıstem gelıstırdı. Ama onun da ruzgar problemı var kapalıyken.

Dogru.. Gunes vizorlu kasklar (Shoei GT Air gibi) Snell sertifikasi alamiyor bu sebep yuzunden.

Ranthor
18-12-2018, 23:50
dıştan vizorlu olanlar da var, Nolan gibi, ikinci kapak gibi üstüne geçiyor.
ben de hiroshimi midir öyle birşey var, japon malı çok güvenliymiş de, 5 yıldız en yüksek puanı almışta, ne konfor var ne pinlock var, ne içi çıkıyor.