PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vw 1.0 tsi 268 hp Yeni Motor

Wankel Batu
12-05-2015, 12:38
LeftLaneNews Mobile Version (http://m.leftlanenews.com/vw-details-270hp-threecylinder-engine-with-eboost--88456.html)

http://de.tinypic.com/r/aayop/8

Vag grubunun yeni motoru 1.0 hacim 3 silindir 268 hp 270 tork gercekten cok iddali sizce 1.0 hacimden 268 hp sizce ne kadar saglıklı olur :o

Wankel Batu
12-05-2015, 12:39
Image - TinyPic - Kostenlose Bild- und Videospeicherung und gemeinsame Nutzung von Fotos (http://de.tinypic.com/r/aayop/8)

rebel
12-05-2015, 13:44
Ohanessburg demek istiyorum :) insan değiller ultra limit olmuş bence tebrikler vw

MCN21
12-05-2015, 13:49
Kimse demeden bir turbo type r degil diyim :D gercekten sasirtici bmw nin 1.5 3 silindirli motorda 230 kusur hp almasina sasiriyordum ve ustune kat kat koymus :)

ruudvan
12-05-2015, 13:53
1.4 tsi nin 3 silindir versiyonunu yapmışlar muhtemelen ama güç şaşırtıcı .

Wankel Batu
12-05-2015, 15:21
devasa turbo koymus olmalılar heralde bmw deki eco modları gibi bı kullanım sunarlarsa istenildiginde az yakan istedikdiginde ucan on numara olur ama hangi modele koyucakları belli degil galiba

kelalper
12-05-2015, 15:37
devasa turbo koyarsan dolduramazsın bütün devir bantı boyunca ya da motorsiklet gibi 12K 13K devir döneceksin ki doldursun. Gerçş bunlar elektrikli ebooster koymuşlar lag i önlemek için ama gene de turbo çok büyük değildir.

darkmoon
12-05-2015, 15:42
isterlerse 400 beygirde çıkartılar bunlar vw gibi motor üreticisi bir firma için zor şeyler değil.

sorulması gereken çok daha farklı sorular var..

iynn-RS
12-05-2015, 16:09
vw nin bu hamlesini hukumet kanadi cevapsiz birakmaz ve 1.0 larin otv sini %120 yapar diyorum.

Canselmo
12-05-2015, 16:21
motor e-booster destekli yalnız eklemeden geçmeyelim

Wankel Batu
12-05-2015, 17:18
e-booster nedir ?

G60
12-05-2015, 17:53
Volkswagen's New 1.0-Litre TSI Engine Produces 272 PS, 270 Nm | MotorBeam – Indian Car Bike News & Reviews (http://www.motorbeam.com/2015/05/cars/volkswagen/volkswagens-new-1-0-litre-tsi-engine-produces-272-ps-270-nm/)

Nightfish
12-05-2015, 18:03
80 litre yağ alıyormuş diyorlar rahat rahat yaksın diye :P

Şaka bi yana, güzel güç gerçekten.

63owen63
12-05-2015, 18:39
güzel hamle de, gitgide keyfi kaçıyor işin..

e-booster nedir ?

düşük hacimli motorlarda elektrikli turbo görevi görüp dinamik bir şekiğlde tork sağlıyor. o yüzden lag vs de olmayacaktır, devasa turbo da koymamışlardır :)

darkmoon
12-05-2015, 19:14
gelir durumu iyi alım gücü yüksek ülkelerde bu motoru sokmazlar sanmıyorum daha çok alım gücü o yada bu nedenle düşük ülkelerde güzel satar.. tamamen bence ego tatmini gerçek bir 2.0 yada 3.0 motor gibi gitmiyceği kesin ama lafda der araç sahibi 286 beygir benim aracım ..

63owen63
12-05-2015, 19:38
gelir durumu iyi alım gücü yüksek ülkelerde bu motoru sokmazlar sanmıyorum daha çok alım gücü o yada bu nedenle düşük ülkelerde güzel satar.. tamamen bence ego tatmini gerçek bir 2.0 yada 3.0 motor gibi gitmiyceği kesin ama lafda der araç sahibi 286 beygir benim aracım ..
Bu fikirle hareket edersek.
Peki sizce 1.4 tsi gti/ cupra lar laf ta 180 hp'lik mi yürüyor ?

yusuf yılmaz
12-05-2015, 19:42

güzel soru

suk3b3
12-05-2015, 20:25

arkadaş 3litre motor 280 hp ile 1litre motor 280 hp arasındaki farktan bahsetti heralde. uzun süre yüksek devir bandında gidemeyebilir. 13 model vw cc 1.4 tsi ile 15 dk spor modda 200kmh otobanda gittikten sonra motor içinin kırmızı olduğunu gördüm. belki 3litre motorla onu yaşamazdm. yada daha soluklu istekli giderdi diye düşünüyorum.
fakat wv yapmış ise vardır bi bildiği

Karakuş
12-05-2015, 20:26
Audi'de Koysunlar A1,A3,A4,A5 serilerine, peynir ekmek olsun piyasada. Hem Audi mutlu, hem tüketici mutlu olsun.

arm
12-05-2015, 20:30
isterlerse 400 beygirde çıkartılar bunlar vw gibi motor üreticisi bir firma için zor şeyler değil.

sorulması gereken çok daha farklı sorular var..

neymiş farklı sorular

miniks
12-05-2015, 21:00
2silindir ducati 998cc ile 200hp alıo şaşırmıyosunuz turbo 1000cc mi şaşırttı hayret

Ahmet

By_MuGeN
12-05-2015, 21:12
bana kalırsa düşük hacimden basınç açarak bu kadar güç elde etmek akıl karı değil atmosferik her zaman daha uzun ömürlüdür.

darkmoon
12-05-2015, 21:18
şu anda iki arabamda 2.0 turbolu olmasına rağmen 2.0 turbo olucağına 3.0 atmo olsun benim için daha mübah.. delikanlı motorları severim. ama dünya ters yönde tamamen ticari güdülerde ilerliyor..

ZaZy
12-05-2015, 22:23
Bu motorun ilk cıktığında 15 dk ömrü olur sonra yazılım atılır :) :)

onursumer
12-05-2015, 22:34
valla çok güzel değer

uzun vadede ne gibi sorunlar çıkarabilir diye düşünmeden edemiyor insanda ufacık motor sıfırlar geçersin gibi geliyor :D

Onur Fatih
12-05-2015, 23:17
Bundan 20 yil once 1.4 hacimden 180hp guc alinacagini soyleselerdi savas cikardi :) sasirmamak lazim

fuatozkan
13-05-2015, 09:07
Duyurduklarına göre gerekli testleri aşamaları geçmiştir. Kalitesini, imajını düşürecek bir hareket yapacaklarını sanmıyorum.

R.I.P
13-05-2015, 09:26
helal beygir out, haram beygir in

Bir de TR'deki en düşük hacim-en yüksek beygir diye konu patlattık mı tamamdır

i-vtec07
13-05-2015, 09:55
Bundan 20 yil once 1.4 hacimden 180hp guc alinacagini soyleselerdi savas cikardi :) sasirmamak lazim

bundan 18 yıl önce 1.6 n\a 185 hp çıktı zaten :)

bu yeni 1.0 motor nasıl olur bilmiyorum ama keşke vag 1.4 twıncharger ı bırakmasaydı tüm devirleri dolu dolu güzel motor :(

merttepe
13-05-2015, 10:17
beygir almak kolay, bmw 1500cc turbo 1500 hp motoruda var, hemde blokları bmw'nin kendi hurdalığından alınmış bloklardı.
Günlük kullanıma ne kadar adapte olmuş bir motor olduğunu test etmeden bilemeyiz. Ben işin arkasında vw olduğu için önyargılıyım herzamanki gibi.

Maxi
13-05-2015, 10:42
beygir almak kolay, bmw 1500cc turbo 1500 hp motoruda var, hemde blokları bmw'nin kendi hurdalığından alınmış bloklardı.
Günlük kullanıma ne kadar adapte olmuş bir motor olduğunu test etmeden bilemeyiz. Ben işin arkasında vw olduğu için önyargılıyım herzamanki gibi.

sorabilirmiyim
bmw nin 1500cc 1500hp "normal 95-97 oktan benzinli" turbo motoru nerede var?

darkmoon
13-05-2015, 11:02
bmw 1983 yılında formula da yarışan brabham takımı için 1500cc de turbo destekli 840 beygirlik motor yapdı.. o yıllarda 1.5 de 840 beygir aldılarsa şu anda çok rahat bu teknoloji ile bmw mühendisleri 1.5 motordan 1500 beygir alırlar..

Eworen
13-05-2015, 11:19
Ya hacim güzel bişey boşverin 1.0 ları 1.4 leri
Yurtdışında yaşasam silah dayasalar almam bu motoru..
Babalar gibi verimlilik abidesi 2.0 3.0 motorlar varken..

merttepe
13-05-2015, 11:39
sorabilirmiyim
bmw nin 1500cc 1500hp "normal 95-97 oktan benzinli" turbo motoru nerede var?

Ben pompa benzini ile böyle günlük binilen bir motor var diye birşey yazdımmı, bakayım, yazmamışım.
5,5 barda 118 oktanla 3 hot lap yapabilmek için çıkarılabilmiş kısa süreli güç bu, ne kastediyorsunuz anlamadım?

Maxi
13-05-2015, 11:47
Ben pompa benzini ile böyle günlük binilen bir motor var diye birşey yazdımmı, bakayım, yazmamışım.
5,5 barda 118 oktanla 3 hot lap yapabilmek için çıkarılabilmiş kısa süreli güç bu, ne kastediyorsunuz anlamadım?

şunu kastediyorum
%100 toluen ile çalışan 1500hp lik F1 motorunun bu başlık altında ne işi var onu anlayamadım.

beygir almak kolay demişsiniz ya
1000 cc lik 3 silindirli motorla 270hp normal benzin ile o güçleri almak nasıl kolay onu anlayamadım.

merttepe
13-05-2015, 11:53
şunu kastediyorum
%100 toluen ile çalışan 1500hp lik F1 motorunun bu başlık altında ne işi var onu anlayamadım.

beygir almak kolay demişsiniz ya
1000 cc lik 3 silindirli motorla 270hp normal benzin ile o güçleri almak nasıl kolay onu anlayamadım.

Orasını vw'a soracaksınız, daha piyasaya çıkmamış motor detaylarını bende bilmiyorum. :)

wrc motorundan; ebooster ile günlük kullanıma optimize edilmeye çalışılmış, turbo bir motordan 270hp gibi makul bir gücün alınabilmesi, günümüzde şaşılacak bir durum değil, ayrıca bu motorun kırmızı ile yazdığınız "normal 95-97 oktan benzin" ile çalıştığına dair herhangi bir yazı göremedim. Engineers promises (yani taahhüt etmek) demişler. ayrıca da okursanız "The company has not confirmed production plans for the high-performance straight-three." demişler, yani daha ortada fol yok yumurta yok, olmayan bir motorun hangi benzin ile çalıştığını bilip, bu gücü çıkardığından emin olabiliyorsunuz?

mertxx
13-05-2015, 14:53
Haram beygiri bende sevmem ama adamlar geliştirmiş üretmiş.Biz ancak burada atıp tutarız.Üretmeye gelince tırt ileriye gideceğimize geriye gidiyoruz maalesef

_muhaRRem
13-05-2015, 15:29
helal olsun valla adamlar çalışıyor. Resmen tr ye göre araba üretmişler :)

Maxi
13-05-2015, 15:37
Orasını vw'a soracaksınız, daha piyasaya çıkmamış motor detaylarını bende bilmiyorum. :)

wrc motorundan; ebooster ile günlük kullanıma optimize edilmeye çalışılmış, turbo bir motordan 270hp gibi makul bir gücün alınabilmesi, günümüzde şaşılacak bir durum değil, ayrıca bu motorun kırmızı ile yazdığınız "normal 95-97 oktan benzin" ile çalıştığına dair herhangi bir yazı göremedim. Engineers promises (yani taahhüt etmek) demişler. ayrıca da okursanız "The company has not confirmed production plans for the high-performance straight-three." demişler, yani daha ortada fol yok yumurta yok, olmayan bir motorun hangi benzin ile çalıştığını bilip, bu gücü çıkardığından emin olabiliyorsunuz?

doğru ortada bişey yok daha
belki gücünü düşürecekler ilerde, belki hiç çıkmayacak
ama standart benzin ile çalışmayan arabayıda satamazlarki piyasada
ha şu var belki E85 yakıtına göre tasarladılar? işte o olabilir

63owen63
13-05-2015, 15:50
doğru ortada bişey yok daha
belki gücünü düşürecekler ilerde, belki hiç çıkmayacak
ama standart benzin ile çalışmayan arabayıda satamazlarki piyasada
ha şu var belki E85 yakıtına göre tasarladılar? işte o olabilir

Düşük hacim sadece tr'de trend degil ki , artık tüm dünya pazarlarında hacimler düşüyor, + alternatif yakıtların kullanımı artarken, direk e85'lik bir otomobil üretilecegini hiç sanmıyorum, hele ki hacmi bu kadar düşürüp, teknolojiyi bu kadar abartmışken, iyice cazibe haline getirmek için illaki pompayla çalışacaktır bence.

SerkanKurt
13-05-2015, 16:16
Seneler önce 2004 auto show du sanırım 1.4 TSI GOLF GT tanıtıldığında (ilk downsize araç diye hatırlıyorum hem super hem turbocharger bulunan downsizing akımını başlatan araç) herkes bu motorlar patlar, çatlar tutmaz diyordular. Bunca sene atmosferik motorlarla boşa uğraşıldı ne yazikki. 1.4 ler bile artık büyük motor geliyor. 1.0 - 0.7 motorlarla içten yanmalı motorlar son evrelerini yaşıyacaktır önümüzdeki 7-8 sene de benim görüşüm.

HaKo
13-05-2015, 16:23
Seneler önce 2004 auto show du sanırım 1.4 TSI GOLF GT tanıtıldığında (ilk downsize araç diye hatırlıyorum hem super hem turbocharger bulunan downsizing akımını başlatan araç) herkes bu motorlar patlar, çatlar tutmaz diyordular. Bunca sene atmosferik motorlarla boşa uğraşıldı ne yazikki. 1.4 ler bile artık büyük motor geliyor. 1.0 - 0.7 motorlarla içten yanmalı motorlar son evrelerini yaşıyacaktır önümüzdeki 7-8 sene de benim görüşüm.

7-8 seneyi bile bulmaz bence. Atmosferik motor kalmadı gibi bir şey neredeyse şimdi bile. Supersportlar bile turbo motorlara geçmeye başladı.

emir91
13-05-2015, 16:45
Bunun tr ye gelişinin önünü keserler yada vergi sistemi değişir beygire falan döner paracıklar kaçmasın diye :D

darkmoon
13-05-2015, 17:01
7-8 seneyi bile bulmaz bence. Atmosferik motor kalmadı gibi bir şey neredeyse şimdi bile. Supersportlar bile turbo motorlara geçmeye başladı.

sende biliyorsun hakan o turbonun nedeni başka :)

darkmoon
13-05-2015, 17:09

yüksek hacim dünyada hala güzel satıyor.. amerika koca kıta kaç tane 1.0 - 1.4 motor satıyor.. ortadoğuda varmı yok.. asya pazarında bile fazla küçük hacim satmıyor onlar küçük hacimi mantıklı olarak 2 tekerleklilerle çözmüşler. türkiye çerçevesinde olaya bakmamak lazım..

bu kadar yüksek yakıt ve ötv baskısı altında küçük hacim çok doğal bu ülkede.. Türkiyede benzin üstündeki ağır vergileri alsalar benzin 2tl olsa yüksek hacimde ağır ötv'yi kaldırsalar ne küçük hacimi kalır ne trendi kalır .. :)

SerkanKurt
14-05-2015, 14:21

7-8 sene kaldı derken artık elektrik motorlara geçilcek demek istedim :) Yoksa bu saatten sonra zaten atmosferik motor geliştiren kalmadı.

darkmoon
14-05-2015, 15:30
20 yıldır zaten hep 5 senede bir bütün dünya elektriğe geçiyor.. bu arada mazda mercedes vw dahil hepsi atmosferik üstünde çalışmalarada devam ediyor.. vw w motoru yapalım derken bentley için fabrikayı yakıyorlardı az kalsın.. artık amaç atmossferik motorları alternatif yakıtlarla çalıştırmaya çalışmak bunun üzerinde çalışıyorlar daha çok.. birde yakıt ekonomisi.. blue teknolojileri bunun en güzel örneği. alternatif yakıtlarda hidrojen yakıtla çalışıcak motorlar bu neslin ilki olucak.. elektrik hep var olucak ama romatik bir sevdadan öteye bence bile demiyorum kesinlikle geçemez.. hybridler zaten 96 yılından beri var..

Doğa977
14-05-2015, 17:53
bu downsizing'den en çok ben korkuyorum sanırım. Düşünsenize 220volt typeR.

merttepe
14-05-2015, 18:22
20 yıldır zaten hep 5 senede bir bütün dünya elektriğe geçiyor.. bu arada mazda mercedes vw dahil hepsi atmosferik üstünde çalışmalarada devam ediyor.. vw w motoru yapalım derken bentley için fabrikayı yakıyorlardı az kalsın.. artık amaç atmossferik motorları alternatif yakıtlarla çalıştırmaya çalışmak bunun üzerinde çalışıyorlar daha çok.. birde yakıt ekonomisi.. blue teknolojileri bunun en güzel örneği. alternatif yakıtlarda hidrojen yakıtla çalışıcak motorlar bu neslin ilki olucak.. elektrik hep var olucak ama romatik bir sevdadan öteye bence bile demiyorum kesinlikle geçemez.. hybridler zaten 96 yılından beri var..

hibritler patentler yüzünden kilit durumda. onunda önü acılacak ama.

darkmoon
14-05-2015, 21:35
yıl 1985 çocukduk büyüklerimiz sohbetlerde hatırlıyorum derlerdiki 90 lılarda her yer elektrili araçlar olucak benzinli araç biticek. o zamanlar bize bilim kurgu gibi gelirdi..vay be gelecek nasıl olucak derdik..

yıl 90 insanlar diyorduki 5 yıl sonra tüm dünya elektrikli araca geçicek 2000 li yıllarda uçan arabalar çıkıcak artık insanlar karada yolculuk etmiycek..

o sıra ilk nesil clio nun 106 nın elektrikli araçlarıda çıkmışdı hatta pejo elektrikli 106 ları fransada posta teşkilatına vermişdi trt2 de belgeselde izlemişdim :) başka kanal yoktu zaten o yılarda belki star vardı .. belgeseller de işde benzinlikdeki elektrik pompaları gösterilip 3-4 sene sonra tüm benzinliklerde elektrik pompaları olucak falan deniyordu..

yıl 96 hybridler çıkmaya başladı pure elektriklilerin yanında artık geçiş başladı 2000 li yıllarda artık her yerde hybrid ve pure elektrikli olucak deniyordu..

yıl 2000 .... 10 sene ye elektrikli araçlar her yeri sarıcak deniyordu köşe yazılarında araba dergilerinde o zamanın internet bulletinboardlarında ilk nesil forumlardı..

yıl 2010 .. denmişdir gene bi şeyler :)

ve yıl 2015 hala aynı şeyler söyleniyor

vel hasıl Bana göre benim fikrim 85 yılından bu yana aslen bir adım ileri atamadık hala 4 tekerlekli içden yanmalı motorlarla asfalttan yollarda yol alıyoruz gene lastiğimiz patlıyor gene benzinliğe girip benzin alıyoruz.. hala aynı hızlarda gidiyoruz.. 85 model arabada 120 ile gidiyor 2015 model 300 bin liralık arabada 120 ile gidiyor..

tek değişen şey hacimler yakıt ekonomisi aracın üstündeki bolcana oyuncaklar şerit takip sistemleri uyku sensörleri v.b. ama ana tema aynı o zamanda insanlar arabaya binip a noktasından b noktasına gidiyorlardı şimdide öyle.. o zaman benzin fiyatları normaldi bir aracın çok yakması kimseye etkilemiyordu şimdide benzin fiyatları yüksek araçlar az yakıyor v.b.. aslında olduğumuz o noktadan çokda ileri gidemedik... benim fikrim..

merttepe
14-05-2015, 22:05
Değişik bir bakış açısı. Dışarıdan bakınca doğru.
Günümüz araçları o 80li 90lı yılların yarış teknolojisinin ekmeğini yiyor şu an. Bu hep böyle olmuştur, teknoloji ya yarış için yada savaş için gelişir, imkan olursa 10 sene sonra halka uyarlanır.

Hala elektrikli araçlara binememizin birkaç nedeni var,
1) petrol hala bol bol var, petrolden para kazanan bir dünya düzeni var, buna bağlı zincirler çok fazla.
2) pil ve benzeri alternatif enerji sistemlerinin en büyük yatırımcıları ve patent sahipleri petrol firmaları :)

Petrol bitmeden o araçlara binemeyiz, şu an için mecburi geçişin tek nedeni emisyonlar ve çevre kirliliği.
Bu konu o kadar ciddi ki, birtakım ülkelerde şehir merkezlerinde içten yanmalı motor yasak, yada fazla vergisi var vs. ve de alternatif enerjili araçlara devlet desteği var.
Bu sayede alternatif enerji kaynaklı araçlar piyasada tutunmaya başladı.

SerkanKurt
14-05-2015, 22:14
Öyle yada böyle içten yanmalı motorların son 10 senesi bana göre. Elon Musk diye bir gerçek var. Tesla diye bir otomobil firması çıkardılar ve adamlar çatır çatır Elektrikli Super Spor otomobil üretiyorlar. Burda tek etken denildiği gibi petrol firmalarının piyasayı yönlendirişi. Teknoloji olarak herşey hazır bana göre. İçten yanmalı motorların karmaşık düzenine göre elektrik li motorların yapısı da aslında çok hoşuma gidiyor. Bakalım görelim ne olacak ilerde ne bitecek.

darkmoon
14-05-2015, 22:17
Değişik bir bakış açısı. Dışarıdan bakınca doğru.
Günümüz araçları o 80li 90lı yılların yarış teknolojisinin ekmeğini yiyor şu an. Bu hep böyle olmuştur, teknoloji ya yarış için yada savaş için gelişir, imkan olursa 10 sene sonra halka uyarlanır.

Hala elektrikli araçlara binememizin birkaç nedeni var,
1) petrol hala bol bol var, petrolden para kazanan bir dünya düzeni var, buna bağlı zincirler çok fazla.
2) pil ve benzeri alternatif enerji sistemlerinin en büyük yatırımcıları ve patent sahipleri petrol firmaları :)

Petrol bitmeden o araçlara binemeyiz, şu an için mecburi geçişin tek nedeni emisyonlar ve çevre kirliliği.
Bu konu o kadar ciddi ki, birtakım ülkelerde şehir merkezlerinde içten yanmalı motor yasak, yada fazla vergisi var vs. ve de alternatif enerjili araçlara devlet desteği var.
Bu sayede alternatif enerji kaynaklı araçlar piyasada tutunmaya başladı.

ben bu sistemleri yakından takip ediyorum.. büyük ülkelerin şu anda önceliği alternatif motorlar değil mevcut motorlara alternatfi doğa dostu yakıtlar yani arabanı alıp çöpe atıp sıfır elektrikli araç almak bir külfet bir gider ve israf.. bunun yerine mevcut aracına alternatif yakabiliceği yda basit uyarlamalarla kitlerle yakabiliceği bir yakıt kullanman hem daha ekonomik hem aracının sistemde hala işlemesi çalışması demek daha verimli..

bunun için shell şu anda yosundan benzin üretmekde ve başardılar gene shell hidrojen yakıtla mevcut araçları çalıştıra biliyor ama bu alternatif yakıt tipleri petrol komple bitmedikçe sanmam ki çıkartsınlar.. elektrikli araç pure dan bahsediyorum batarya yada akü mekanizması ile verimli değil menzil kısa hemde çok kısa.. en uzunu tesla onlarda arabanın altını komple batarya döşemişler resimleri vardı yolda giderken durup dururken yanan tesla falan vardı..

elektrikli araç hep olucak ama verimli birincil araç olarak kullanılabilirliliği yok.. nasıl olur twizy gibi araçlar çok işlevsel olabilir.. özellikle ufak mesire yerlerinde sahil kasabalarında yada kısa mesafe ufak kasaba köylerde. scooter niyetine binilir..

darkmoon
14-05-2015, 22:22
Öyle yada böyle içten yanmalı motorların son 10 senesi bana göre. Elon Musk diye bir gerçek var. Tesla diye bir otomobil firması çıkardılar ve adamlar çatır çatır Elektrikli Super Spor otomobil üretiyorlar. Burda tek etken denildiği gibi petrol firmalarının piyasayı yönlendirişi. Teknoloji olarak herşey hazır bana göre. İçten yanmalı motorların karmaşık düzenine göre elektrik li motorların yapısı da aslında çok hoşuma gidiyor. Bakalım görelim ne olacak ilerde ne bitecek.

tesla nın öyle ultimate bir teknolojisi yok.. arabanın altını olduğu gibi batarya döşemişler ve bazı teknisyenler ısınan bataryaların şişme yapabiliceği ve yangın çıkartabiliceğini falan yazmışdı makalelerde.. keza yolda giderken yanan tesla da vardı resmi falan dolanıyordu internette... teslanın yaptığını bir renault yada diğer elektrikli araç üreticisi bu konuda çok ilerlemiş firmalar niye yapmıyor mühendisleri çok mu beceriksiz yada bilgisiz yada düşünemiyor en kötüsü demiyorlarmı bir tane tesla alıp parçalayıp bakalım bu adamlar nasıl yapmış bu aracı.. :) tabiki biliyorlar ama yanlış gördükleri bir şeyler varki uyarlamıyorlar pure elektrikli araçlarına ki renault bu konuda hakkını yemeyelim en ileri mühendislik bilgi tecrübeye sahip firması adamlar 90 lı yılların başından beri pure elektrikli araçlar üretiyorlar..

kazım2002
14-05-2015, 22:34
bence güzel bişey olmuş umarım türkiyeye gelir

alpbodrum
14-05-2015, 22:51
1.4 tsi lar 160 üzerinde biraz mod ile zorlayınca kırarken , fabrika çıkışı kırık olanı icat etmişler , tebrik etmek gerekli.

sadun94
15-05-2015, 02:51
Yahu, adamlar senelerce arge yapiyorlar, o kadar para yatiriyorlar, yakit tasarrufu ve emisyon degerleri dussun diye, sen geliyorsun adamlara kirik motor yapmis diyorsun. Helal olsun bende seni tebrik ediyorum. Bu mentaliteyle zaten oldugumuz yerde sayariz biz, hem araba konusunda hemde baska sahalarda.... Neyse Baska bir arkadasta yazmis amerikada hic boyle kucuk motorlu araclar yok diye, evet hakli ben suan new yorkta oturuyorum ve bunu kendimde goruyorum, bizim memleketteki 1.4tsi gibi araclar burada 2.0 lt altinda motorlar kullanmiyor. Peki neden? Cunku amerika tuketici bir ulke, cunku amerikada galonu 2.79$ benzinin ( 1lt-1.91tl hesap az yanlis olabilir) ama sonuc olarak adam zaten o kadar cok benzin tuketmese o benzini ucuza getirmesinin bir anlami olmayacak. Yani artik 10 sene onceki "atmosferik baba motordur, cigeri olan motordur" "1.0 turbo neymis kardes yok yag yakar yok kirilir yatak sarar" "hybrid olur mu ulen" gibi yorumlari isterseniz yapin ama bare bu kadar ugrasa, yararli seylere *** atmayin. Sonucta, insanlari dusuk emisyon degerlerine cagirmak, daha az yakit tuketmeye yonelik teknolojiler gelistirmek, dusuk vergili ancak hala yeterince guclu ve tatminkar motorlar uretmek, insanlarin zararina degil yararinadir. Mclaren bile yeni aracinda 3.6 turbo+elektrikli motor kullaniyor. Yahu sorarim size techturkey, kimse mi bisi bilmiyorda, bir biz turkler hakliyiz.

Burak Demirci
15-05-2015, 03:34
80 litre yağ alıyormuş diyorlar rahat rahat yaksın diye :P

Şaka bi yana, güzel güç gerçekten.

gece gece ne güldüm ha ahashd

merttepe
15-05-2015, 08:05
ben bu sistemleri yakından takip ediyorum.. büyük ülkelerin şu anda önceliği alternatif motorlar değil mevcut motorlara alternatfi doğa dostu yakıtlar yani arabanı alıp çöpe atıp sıfır elektrikli araç almak bir külfet bir gider ve israf.. bunun yerine mevcut aracına alternatif yakabiliceği yda basit uyarlamalarla kitlerle yakabiliceği bir yakıt kullanman hem daha ekonomik hem aracının sistemde hala işlemesi çalışması demek daha verimli..

bunun için shell şu anda yosundan benzin üretmekde ve başardılar gene shell hidrojen yakıtla mevcut araçları çalıştıra biliyor ama bu alternatif yakıt tipleri petrol komple bitmedikçe sanmam ki çıkartsınlar.. elektrikli araç pure dan bahsediyorum batarya yada akü mekanizması ile verimli değil menzil kısa hemde çok kısa.. en uzunu tesla onlarda arabanın altını komple batarya döşemişler resimleri vardı yolda giderken durup dururken yanan tesla falan vardı..

elektrikli araç hep olucak ama verimli birincil araç olarak kullanılabilirliliği yok.. nasıl olur twizy gibi araçlar çok işlevsel olabilir.. özellikle ufak mesire yerlerinde sahil kasabalarında yada kısa mesafe ufak kasaba köylerde. scooter niyetine binilir..

Aynen alternatif yakıtlar öncelikli, sıfır araç almak büyük israf.
Bu yüzden avrupada birçok ülkede cng var.
Fiatın doğalgazlı araçları var. 1lt mutiair cngli fiat dolu italya.
O kadar ucuzki, elektrikli araçla aynı neredeyse tüketim değerleri. BU aşamada elektriğin tek avantajı emisyon ve sessizlik vs olabiliyor.
Siz çok güzel bir yere parmak bastınız aslında; "arabanı alıp çöpe atıp sıfır elektrikli araç almak bir külfet bir gider ve israf"
Bu yüzden elinizdeki aracı hibrit araca çevirebilecek bir sistem olmalı, eski araçlar, yada kullandığınız araçlar (nasıl gidip lpg takılıyordu) onun gibi bir kit ile hibrit olacak.
Aynı şekilde ağır vasıtalar, kamyonlar, otobüsler, iş makineleri ve en çok dur kalk yapan ticari araçlar için.
Pek yakında Türkiyeden çok büyük bir atılım gelecek bu konuda.

darkmoon
15-05-2015, 08:21
Aynen alternatif yakıtlar öncelikli, sıfır araç almak büyük israf.
Bu yüzden avrupada birçok ülkede cng var.
Fiatın doğalgazlı araçları var. 1lt mutiair cngli fiat dolu italya.
O kadar ucuzki, elektrikli araçla aynı neredeyse tüketim değerleri. BU aşamada elektriğin tek avantajı emisyon ve sessizlik vs olabiliyor.
Siz çok güzel bir yere parmak bastınız aslında; "arabanı alıp çöpe atıp sıfır elektrikli araç almak bir külfet bir gider ve israf"
Bu yüzden elinizdeki aracı hibrit araca çevirebilecek bir sistem olmalı, eski araçlar, yada kullandığınız araçlar (nasıl gidip lpg takılıyordu) onun gibi bir kit ile hibrit olacak.
Aynı şekilde ağır vasıtalar, kamyonlar, otobüsler, iş makineleri ve en çok dur kalk yapan ticari araçlar için.
Pek yakında Türkiyeden çok büyük bir atılım gelecek bu konuda.

bu konuda cng nin atık olarak geri dönüşümü nerdeyse sıfıra yakın yani gayet yeşil bir enerji.. cng dediğimizde bilmeyen kardeşler için diyim evlerimizdeki doğalgaz..

insanlar bu yeşil enerjide bir araba merkezli bakıyor ama büyük firmalar bu mantıkda bakamaz yada ülke stratejisyenleri..

senin aracın elektrikli olsun hadi imkansızya isterse 2000km menzili olsun bir şarjla .. sofrana gelen domates peynir dizel kamyonlarla gelmiyormu aldığın kıyafet elektronik gereçler çinden amerikadan ordan burdan dizel yakıtla çalışan gemilerle gelmiyormu et alıyorsun onu bunu alıyorsun dizelle çalışan yük trenleriyle gelmiyormu sanayide üretimde kullanılan pek çok makine araç gereç benzin yada dizelle çalışmıyormu zaten adamların esas önceliği bu alternatif yakıt önce bu araçlar için düşünülüyor tabii dolaylı yoldan bizlerede yarıycak..

burda herkes konuşurda desemki at arabanı çöpe git sıfırdan cebinden 70-80 bin tl para çıkart elektrikli araba al.. kim alır ?? :) kimse tabiki...
peki aracını kime satabilir ben niye alıyım elektrikli uzun menzilli araba varken benzinli yada dizel eski çağın aracını.. o araç senin elinde kalır çöp olur.. yada hurdaya verirsin üç beş bin tl verirler.. buda büyük verimsizlik büyük israf ve sürdürülebilirliliği yok.. dünyadaki ekonomik veriler ortada bırakın türkiyeyi dünyada yok böyle yüksek gelirli ellerindeki bütün arabaları çöpe atıp hurdaya verip sıfırdan elektrikli araç alabilicek gelire sahip bir ülke..

Wankel Batu
15-05-2015, 17:46
elektrikli arac icin senelerdir var muhabbetine katılıyorum 3 4 sene once autoshowda renault tam hatırlamıyorum baska markada olabilir suyla calısan motoru vardı... Anladıgım kadarıyla dunyadakı yakıt kaynakları bitmeden tam bir gecis olmayacak

Sadık Özyer
16-05-2015, 00:00
3 beslemeli değil mi bu motor ? sc tc ebooster denilen zımbırtı.

sansar34
16-05-2015, 04:35
tesla modellerinden bahsedilmiş tam okumadım yazıları ama sunu söyleyebilirim elektirikli araç üretmek yürütmek gercekten çok zor içten yanmalı motorlara gore daha basit daha stabil ve daha uzun ömürlü

yanlız!!!

batarya charge ve batarya ömrü ve bartaryada kullanılan madde bunlar hala aşılması gereken problemler bunun için bazı firmalar markalar yarı hibrit araçlar üretiyor.
Yani küçük hacimli içten yanmalı bir motor koyoyor ama bunu jeneratör olarak kullanarak bataryaları sarj etmek amacıyla kullanıyor fakat buda bataryanın ömrünü kısaltıyor. Bana kalırsa bir maden yada sanayide bulunup uzun omurlü bataryalar çıkana kadar elektirikli araçlar argelere devam eder.

1500cc ile bmw formula1 de yüksek güçleri 1980lerde aldı hatta aldığı motorun blogu bmw e21 ve e28 gibi bazı araçlarda M10 blok olarak kullanıldı e30 m3 un s14blogunun alt mimarisini m10 blok oluşturmuş bir kaç yıl önce baya araştırmıştım

Gko
26-05-2015, 19:32
1.0tfsi şuan a1de kullanılıyor sanırım

sadun94
27-05-2015, 01:45
Daha uretime koymadilar diye saniyorum

MBALP
27-05-2015, 06:42
Polo 1.0 suan 40.500 tl olarak satılıyor. Bu motorun olduğu polo 50 falan olursa şahsen alırım. Yazılım Cooler DP :)

sadun94
27-05-2015, 07:13
50 olucagini asla sanmam, ayrica sanirsam pololardan cok golf ve sciroccolarda kulanilicak. Maliyet olarakta sadece hacim bakimindan dusunmemek lazim, sonucta isin icine giren arge ve yatirim var. Bunlar fiyatta cok oynama yapicaktir, ve beklenildiginin aksine pek de ucuz olmayacaktir, bence tabi...

Gko
27-05-2015, 11:20
Daha uretime koymadilar diye saniyorum

1.0tfsi 100hp olarak sanırım dediğim a1

exca-
27-05-2015, 23:07
A1 1.0tfsi var, autoexpress incelemiş bakmak isteyen olursa

Audi A1 1.0 TFSI Sport review | Auto Express (http://www.autoexpress.co.uk/audi/a1/89685/audi-a1-10-tfsi-sport-review)

Tayfun.O
27-05-2015, 23:53
1.0 motor 268 beygir gerçekten bu hacme göre çok iyi bir değer. Bmw bunu önceden aldı ayaklarına hiç girmicem çünkü bu motor bir aile arabasına takılacak.
Yolda ki çoğu arabaya şakalar yapacaktır da eminim :) Lakin herkes sahibi olmaz sanırım özel R serisi ile gelir sanırım. Türkiye yede gelirse çok iyi olur.
Kafam da bir kaç soru var.

1-) 2.000cc 268 lik bir motorla baş edebilir mi?
2-) Ömrü kısa olacaktır ama ne kadar kısa olur ?
3-) Kaç psi da çalışacak ve kaç ayda bir turbo yenilicez :D

sadun94
28-05-2015, 04:22
1.0 motor 268 beygir gerçekten bu hacme göre çok iyi bir değer. Bmw bunu önceden aldı ayaklarına hiç girmicem çünkü bu motor bir aile arabasına takılacak.
Yolda ki çoğu arabaya şakalar yapacaktır da eminim :) Lakin herkes sahibi olmaz sanırım özel R serisi ile gelir sanırım. Türkiye yede gelirse çok iyi olur.
Kafam da bir kaç soru var.

1-) 2.000cc 268 lik bir motorla baş edebilir mi?
2-) Ömrü kısa olacaktır ama ne kadar kısa olur ?
3-) Kaç psi da çalışacak ve kaç ayda bir turbo yenilicez :D

Bu konuya ayni sebebten yazmistim tekrar yaziyorum. MALESEF, forumumuzda ve ulkemizde hala boyle aci yorumlar gormek cok uzucu. Hala eski kafaliliktan kurtulamadik. Adam o kadar arge, yatirim yapmis, biz turk kafasiyla hala uretime gecicek ve yuzbinlerle uretilecek bir urune, kirik diyoruz, bozuk ve dayaniksiz diyoruz. Artik bu eski kafaliliktan kurtulmak lazim ama sizin sorulariniza yine de cevap veriyim ve kucuk birsey de ekliyeyim, bu tip motorlar, f1 teknoojilerinden esinlenerek yapilmis motorlardir.

1-) Evet torku 2.0 tfsi motordan daha dusuk olabilir, sonucta stroke ve bore oranlariylada alakali birsey ancak hicte olu bir motor olcuagini zannetmem AMA yakit tuketimi ve emisyon degerleri cok dusuk olacaktir. (buna vergi gibi unsurlarda dahil)
2-) Omru kisa olmaz, motorun stock halde insan gibi bakildigi surece. Bugune kadar hangi motor dagilmis, uretim bandindan cikinca. Siz kirin, ben vw yerine sizden ozur dilicem.
3-) Tekrardan ayni durum, hic oynamassaniz motorla ve iyi bakarsaniz (periyodik) alayci bir sekilde bahsettiginiz turbo degistirmek soz konusu bile olmayacaktir, (ekstrem ornekleri saymassak: 200k ustu gibi kmleri )

Tabi bunlari yaziyorum ama sizin zaten bu araci alacaginizdan ya da bu aracin ulkemizde ne kadar degerinin bilineceginden supheliyim... Umarim benim gibi baska forum uyeleri ve genel otomobil kullanicilari biraz acik goruslu ve yenilikci olurlar, ya da onlari olmaya davet ediyorum. Sonucta zaman ilerliyor, teknolojiler gelisiyor. Dogal kaynaklar da tukeniyor... devir "downsizing" devri (turkcesini bilmiyorum). Bmw i8 i yapiyor, maclaren son model aracinda elektrikli motor kullaniyor ve hacim dusuruyor. Is vw ye gelince neler deniyor. Bu tarz dusunce yenilikleri haksiz ve cahil bir bicimde baltalamaktan baska bir ise yaramaz, ve bu tarz dusunen kisinin de geri kalmasindan baska bir seye sebeb olmaz.

Neyse, cok konustum, param olur insallah da turkiyeye gelirse 268 hp'lik model, soz veriyorum ilk ben alacagim, test edip buraya yazacagim, motor kirilirsa da, turbosu firtlarsa da ilk ben burda paylasim yapacagim ve hakli oldugunuzu kabul edip bu laflarim adina sizden ozur dilecegim.

cabrioleter
28-05-2015, 07:18
Bu konuya ayni sebebten yazmistim tekrar yaziyorum. MALESEF, forumumuzda ve ulkemizde hala boyle aci yorumlar gormek cok uzucu. Hala eski kafaliliktan kurtulamadik. Adam o kadar arge, yatirim yapmis, biz turk kafasiyla hala uretime gecicek ve yuzbinlerle uretilecek bir urune, kirik diyoruz, bozuk ve dayaniksiz diyoruz. Artik bu eski kafaliliktan kurtulmak lazim ama sizin sorulariniza yine de cevap veriyim ve kucuk birsey de ekliyeyim, bu tip motorlar, f1 teknoojilerinden esinlenerek yapilmis motorlardir.

1-) Evet torku 2.0 tfsi motordan daha dusuk olabilir AMA yakit tuketimi ve emisyon degerleri cok dusuk olacaktir. (buna vergi gibi unsurlarda dahil)
2-) Omru kisa olmaz, motorun stock halde insan gibi bakildigi surece. Bugune kadar hangi motor dagilmis, uretim bandindan cikinca. Siz kirin, ben vw yerine sizden ozur dilicem.
3-) Tekrardan hic oynamassaniz motorlar, hic turbo degistermissiniz, (ekstrem ornekleri saymassak: 200k ustu gibi kmleri )

Tabi bunlari yaziyorum ama sizin zaten bu araci alacaginizdan ya da bu aracin ulkemizde ne kadar degerinin bilineceginden supheliyim...

Neyse, param olur insallah da turkiyeye gelirse 268 hp'lik model, soz veriyorum ilk ben alacagim ve, kirilirsa da, turbosu firtlarsa da ilk ben burda paylasim yapacagim ve hakli oldugunuzu kabul edecegim.

gören de tüm firmaları kullanıcı dostu sanır ha. arge yaptılar milyon dolarları yatırdılar da dsg şanzıman ne oldu? çatır çutur patlamadı mı? eskiden 400-500binde mercedesler el değiştirirdi şimdi 300bin km deki özellikle de yeni araçlar içindeki arabalara kaç kişi yaklaşmak ister? kim diyebilir ki bir aile aracının turbolusu atmosferiği kadar uzun ömürlü? eskidendi o en sorunsuz haliyle müşteriye malı ulaştırmak. şimdi kobay artık tüm kullanıcılar hem de her sektörde. gti'lar su gibi yağ yakarken 2-3 yılda anca çözdüler sorunu da onda da normalin çok fazlasını yakıyor araç.
senin mantığınla gidersek koca firma o kadar arge yaptı o kadar teknoloji üretti ama neden bu sorunu standart bir motor seviyesinde piyasaya sunamadı?

Yigit-Y
28-05-2015, 08:09
VW bu sefer acama 100 km de kac litre yağ yakacak motor yaptı.: )

Bakalim çıksın yollara he bi

sadun94
28-05-2015, 09:15
VW bu sefer acama 100 km de kac litre yağ yakacak motor yaptı.: )

Bakalim çıksın yollara he bi

Bu zihniyet asla degismez sanirim.

Herkese iyi forumlar dilerim.

Tayfun.O
29-05-2015, 00:56

1-) Evet torku 2.0 tfsi motordan daha dusuk olabilir, sonucta stroke ve bore oranlariylada alakali birsey ancak hicte olu bir motor olcuagini zannetmem AMA yakit tuketimi ve emisyon degerleri cok dusuk olacaktir. (buna vergi gibi unsurlarda dahil)
3-) Tekrardan ayni durum, hic oynamassaniz motorla ve iyi bakarsaniz (periyodik) alayci bir sekilde bahsettiginiz turbo degistirmek soz konusu bile olmayacaktir, (ekstrem ornekleri saymassak: 200k ustu gibi kmleri )

Tabi bunlari yaziyorum ama sizin zaten bu araci alacaginizdan ya da bu aracin ulkemizde ne kadar degerinin bilineceginden supheliyim... Umarim benim gibi baska forum uyeleri ve genel otomobil kullanicilari biraz acik goruslu ve yenilikci olurlar, ya da onlari olmaya davet ediyorum. Sonucta zaman ilerliyor, teknolojiler gelisiyor. Dogal kaynaklar da tukeniyor... devir "downsizing" devri (turkcesini bilmiyorum). Bmw i8 i yapiyor, maclaren son model aracinda elektrikli motor kullaniyor ve hacim dusuruyor. Is vw ye gelince neler deniyor. Bu tarz dusunce yenilikleri haksiz ve cahil bir bicimde baltalamaktan baska bir ise yaramaz, ve bu tarz dusunen kisinin de geri kalmasindan baska bir seye sebeb olmaz.

Neyse, cok konustum, param olur insallah da turkiyeye gelirse 268 hp'lik model, soz veriyorum ilk ben alacagim, test edip buraya yazacagim, motor kirilirsa da, turbosu firtlarsa da ilk ben burda paylasim yapacagim ve hakli oldugunuzu kabul edip bu laflarim adina sizden ozur dilecegim.

Bende senin gibilere hastayım. Gelmesine karşı değilim gelisin alın ben şahsen param osla dahi almam. 1.000cc motordan 286 hp almak bilek ister.
1) bayiden o alınan 15 km sonra arıza yapan c180 var bu ülkede onca ar-ge boşa gitmiş.
2) 1.000 cc den 286 hp almak için 2.0 bar ın üstünde olmak lazım bu turbo o basınca katiyen 200.000 km dayanmaz. 0.5 bar basan arabanın turbosu 150.000 de çortluyor ,
Dar görüşlü değilim 1-2 cümleme bakarak bana cahil diyemezsin. ben gelmesini belirttim zaten göremediğin için bunları yazmışsın. Ben gerçekçiyim sadece hacim ne kadar ufalırsa çıkan sıcaklık-basınç o kadar fazla oluyor maalesef bu küçük motor büyük işler için o kadar zorlanacak ki patlayacak :)
Doğru devir yenilikçilik devri bir şey ne kadar yeniii ne kadar teknolojik olursa o kadar çabuk bozuluyor. Ben bunun doğru olduğunu İspat ederim ama siz aksini ispat edemezsiniz.
Downsizing = küçülmek tir. Ne kadar Küçük hacim devri olsa da Büyük Hacim her zaman kazanır. Avrupa da yeni yasa çıktığı için firmalar hacim küçültü firmaların yani doğayı pek s*kledikleri yok(Tesla Hariç). Yasa çıkmasaydı Şuan hala v12-v8 li ferrari- Mustang çıkardı. Ayrıca Türkiye de vergi fazla olduğu için Yüsek hacimden kaçıyorlar bu da sizin fikrinizin doğmasına sebep oluyor. Ama Yüsek hacimli bir arabanın koltuğuna oturduğunuz zaman bu düşünceleriniz uçacaktır :)

kickbuttowski
29-05-2015, 01:13
@Tayfun.O Kardeş sen çok bilgili birine benziyosun boşver sen kaile alma.

Wankel Batu
29-05-2015, 01:47
tayfun motorun sadece cikacagi soylendi konsept olarak bile tanitilmadi ortada fol yok yumurta yok emin ol bunlari muhendislerde dusunuyordur vw 2020 hedef dunya satis birinciligi.1 incilige oynayan bir marka bastan sagma kucuk hacim yapalim turbodan bari acalim sikistiralim hp alip milleti kandiralim insanlara yaslayalim diye dusunebilirmi sence ? bilip bilmedigimiz bir suru test var zaten boyle argeler bi anda olucak seyler degiller belli planlamasi 3 sene once 2 sene once oldu bilemezsin teknoloji gelisiyor olmaz gozuyle bakmamak lazim ayrica bu motorda kullanilicak turbo senin bildigin turbolardan degil.

kickbuttowski
29-05-2015, 01:57
Batu doğru söylüyor çok değişik turbolar kullanıyorlar senin bildiğin turbolar gibi değil.

Yigit-Y
29-05-2015, 03:13
Bu zihniyet asla degismez sanirim.

Herkese iyi forumlar dilerim.

Bocanegrama rocco ma koyduğum yağı ben bilirim

Ne zihniyeti eşşek yerine koymasin vw müşterisini,

Bu motordada aynısı olsun bakalım yüzüne kim bakacak vw nin

Tayfun.O
29-05-2015, 03:22
tayfun motorun sadece cikacagi soylendi konsept olarak bile tanitilmadi ortada fol yok yumurta yok emin ol bunlari muhendislerde dusunuyordur vw 2020 hedef dunya satis birinciligi.1 incilige oynayan bir marka bastan sagma kucuk hacim yapalim turbodan bari acalim sikistiralim hp alip milleti kandiralim insanlara yaslayalim diye dusunebilirmi sence ? bilip bilmedigimiz bir suru test var zaten boyle argeler bi anda olucak seyler degiller belli planlamasi 3 sene once 2 sene once oldu bilemezsin teknoloji gelisiyor olmaz gozuyle bakmamak lazim ayrica bu motorda kullanilicak turbo senin bildigin turbolardan degil.

Emin ol ki mühendisler işin en ekonomik kısmına bakıyor. Nereyi zayıf bırakırsak servise gelirler diye bakıyorlar.
Bilinçli eskitmeyi araştırın derim size. Bu Planı bütün firmalar uyguluyor.

@Kickbuttowski
Turbo ne olursa olsun isterse tamamen elektrikle basınçlı hava versin. Sıkışan hava ısınır.

Ayrıca ben bu motorun çıkmasını istiyorum karşı değilim. Bunu İlk attığım posta da belirtmiştim. Hele gelsinde da görelim :)

kickbuttowski
29-05-2015, 03:24
Bize sıkışan gazlar soğur diye öğreten eğitim sistemine nalet gelsin o zaman!

lowfamilia
29-05-2015, 03:30
Vw 36. viyana motor senpozyunumda 1.0 tsi ile w12 tsi tanıtmış.

https://www.youtube.com/watch?v=J5UX6rrbH38

1.0 TSİ 272 HP iken W12 6.0 TSİ 600 hp üretiyor.
sizce çok saçma değil mi biri diğerinin 6 katı büyük motor ama hp oranları nerdeyse yarı yarıya.

kickbuttowski
29-05-2015, 03:35
1.0 TSİ 272 HP iken W12 6.0 TSİ 600 hp üretiyor.
sizce çok saçma değil mi biri diğerinin 6 katı büyük motor ama hp oranları nerdeyse yarı yarıya.

Aynen çok saçma. Ya 1.0 tsi'i 100 hp yapsınlar ya da 6.0 tsi'i 1632 hp. Böyle iş mi olur? Nerde kaldı hani o meşhur alman mühendisliği?

Tayfun.O
29-05-2015, 03:54
Bize sıkışan gazlar soğur diye öğreten eğitim sistemine nalet gelsin o zaman!

O dedigin olay önceden sıkışmış gazın serbest bırakılmasıyla oluyor.
Turbolu arabalara süs niyetine cooller koymuyorlar.

Ek açıklama: lisede kimya görmüşsünüzdür. Entropi diye bir ünite vardı. Bu unitenin amacı 'enerji yoktan var edilmez ve yok olmaz' yasasını kanıtlmaktı. Söyleki
Gazi sıkıştırdın ısı verdi yani dışarıya enerji verdi. Yani entropi pozitif oldu. Oyle bi sıkıştırdın ki sıvı hale cevirdin ve sakladın. Sonra serbest bıraktın ve sıvı halden gaz hale geçti ve etrafa soğukluk saçtı yani ortamdan enerji aldi. Arabada ki turbo havayı sıkıştıryor ama sıvı hale cevirip pistona iletecek kadar güçlü değiller bu yüzden turbodan çıkan hava sıcaktır ve cooller a ihtiyaç duyulur.

sadun94
29-05-2015, 04:05
Bende senin gibilere hastayım. Gelmesine karşı değilim gelisin alın ben şahsen param osla dahi almam. 1.000cc motordan 286 hp almak bilek ister.
1) bayiden o alınan 15 km sonra arıza yapan c180 var bu ülkede onca ar-ge boşa gitmiş.
2) 1.000 cc den 286 hp almak için 2.0 bar ın üstünde olmak lazım bu turbo o basınca katiyen 200.000 km dayanmaz. 0.5 bar basan arabanın turbosu 150.000 de çortluyor ,
Dar görüşlü değilim 1-2 cümleme bakarak bana cahil diyemezsin. ben gelmesini belirttim zaten göremediğin için bunları yazmışsın. Ben gerçekçiyim sadece hacim ne kadar ufalırsa çıkan sıcaklık-basınç o kadar fazla oluyor maalesef bu küçük motor büyük işler için o kadar zorlanacak ki patlayacak :)
Doğru devir yenilikçilik devri bir şey ne kadar yeniii ne kadar teknolojik olursa o kadar çabuk bozuluyor. Ben bunun doğru olduğunu İspat ederim ama siz aksini ispat edemezsiniz.
Downsizing = küçülmek tir. Ne kadar Küçük hacim devri olsa da Büyük Hacim her zaman kazanır. Avrupa da yeni yasa çıktığı için firmalar hacim küçültü firmaların yani doğayı pek s*kledikleri yok(Tesla Hariç). Yasa çıkmasaydı Şuan hala v12-v8 li ferrari- Mustang çıkardı. Ayrıca Türkiye de vergi fazla olduğu için Yüsek hacimden kaçıyorlar bu da sizin fikrinizin doğmasına sebep oluyor. Ama Yüsek hacimli bir arabanın koltuğuna oturduğunuz zaman bu düşünceleriniz uçacaktır :)

Selamlar tekrardan,

1-) Insanoglunun urettigi hersey gibi, bu verdiginiz c180 ornegindeki gibi "hatali uretim" olabilir, bu konuyla pek alakasiz bir ornek olmus kusura bakmayin.
2-) 1000cc lik bir motor, 150.000km de, benzin tuketimi+ 1 sifir turbo'nun toplam maliyetinin, 2.0tfsi lik bir motorun 150.000km lik toplam maliyetinden daha az olacagina inaniyorum. Tabi haksizda cikabilirim.

Ayrica yeni teknoloji diye cabuk bozuluyor diyemeyiz, ulkemizde kac kisi dogru duzgun biliyor ki neye, nasil bakilacagina? Ayrica yag yakma konusu cok ele alinmis, evet dogrudur, ANCAK vw fabrikadan daha cikarken, yag yakacagi konusunda musterisini uyariyor. Bu o zaman sorun olmaktan cikar, sadece kosul oluyor.
Ve v12 gibi motorlardan, buyuk hacimli motorlardan bahsetmissiniz, evet dogrudur belki daha zevklidir hissiyati, ancak burda zaten hissiyattan pek bahsetmemistim ben. Benim ele aldigim konular, yeni teknolojilerin bilip bilmeden baltalanmasi ve haksiz elestrilere marus kalmasiydi, ve kucuk hacimlere duyulan gereksiz korgu ve cekingenlikti.

Neyse bu oyle bir konuki, uzar gider... Ayrica mesajinizin basinda "senin gibilerede hasta oluyorum" demissiniz. Burasi bir forum, burda herkes kendi fikrinden bahsediyor. Kimsenin sinirlenmesine, kirilmasina ya da hasta olmasina gerek yok. Bunlar oyle konular ki, bi cay soyleyip hep birlikte tartismak lazim aslinda, uzun uzun :)

Neyse, kendimi tam dile getiremiyorum, zamanim ve yeterli yerim yok burda malesef ama tekrardan herkese iyi forumlar dilerim :)

Tayfun.O
29-05-2015, 04:27
Senin gibilere hasta oluyorum çünkü amacınız tartısmak degil laf sokmak aşağılamak. Ilk postundaki üslubunu hic beğenmedim.

sadun94
29-05-2015, 04:43
Senin gibilere hasta oluyorum çünkü amacınız tartısmak degil laf sokmak aşağılamak. Ilk postundaki üslubunu hic beğenmedim.

Asla oyle bir amacim yoktu, oyle dusundurdugum icin de cok uzgunum. Kesinlikle amacim laf sokmak veya assagilamak degildir. Amacim forumda ogrenmek, yeri gelir ve bilgim insallah yeterse de ogretmek veya yardim etmektir. Daha forumda yeniyim ve hayatimda daha yeni yeni boyle postlar yapiyorum. Zamanla uslubumu da duzeltmeyi denerim.

Tekrar kusura bakmayin.