PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : E46 328 Mi 330 Mu?

AhmetKaratay
16-05-2015, 14:26
Arkadaşlar yakın bi arkadaşımıza e46 almayı düşünüyoruz 40/55k Tl Fiyat Aralığında 330 Mu Tercih Edilmeli Yoksa 328 Mi?
Not: Tek Kapı Veya 4 Kapı Olması Önemli Değil Ve Kesinlikle Düz Vites Olucak 2 Kasanında Artı Ve Eksi Yönleri Nelerdir O Paraları Hak Eden Bir Araç Mı Alternatif Araç Öneriniz Var Mı?

AhmetKaratay
16-05-2015, 14:29
Söylemeyi Unuttum Benzinli Olucak

OMTechJr.
16-05-2015, 14:38
hangisi temizse o olsun. yanlayım rolleyim draglayım değilse amaç. ikisini bulmakta aynı kolaylıkta yada zorlukta öyle diyeyim. çok diri manuel aramayın amcadan otomatik bulun çevirirsiniz 1 günde. performans konusunda 330 28 e göre baya önde. ama samimi konuşayım günümüz teknolojisine bakınca ikiside uçan kaçan arabalar değiller. geri kalan herşeyleri aynı zaten.

AhmetKaratay
16-05-2015, 14:41
Yakıtta aralarında ne kadar fark var ve otomatiği düz vitese çevirmenin maliyeti nedir daha sonra sıkıntı çıkartır mı?

OMTechJr.
16-05-2015, 15:11
2 senedir çevirmedim ama son zamanlada otomatiği çevirmenin maliyeti, eski şanzumanınız sıkıntısızsa ve onuda veririz diyorsanız kıvır zıvırla 1500-1800 arası olur. sorunluysa yada vermeyiz derseniz 2250-2500 arasını görür. İsmi lazım değil bazı yurtdışı yakın ülkelerde 1000 lirayada yaptırabiliyorsunuz. yakıttada ikisininde sağlıklı olduğunu düşünerek söylüyorum sakin kullanımda 6-7 kuruş ya oynar ya oynamaz. ama vanosu yada maf sensötü bozuk bir 28 1 lira yakabilir bilginiz olsun :) o yüzden sağlıklı olanı seçin siz. düze çevirdikten sonra hiç bir sıkıntı olmaz yeterki iyi bir ustanız olsun.

MARJINAL_SUFI
16-05-2015, 15:34
3.30 tercih edilmeli zira model yılı daha yüksek ve motor daha verimlidir..
3.28 in avantajı sadece şu olur; o yıllar itibari ile ithal edilen 28 ler genel olarak 30 lardan daha donanımlıdır
ısıtmalı hafızalı montanalı recaro koltuklar vs vs..( hepsi doludur demedim ekseriyetinde bulmak daha kolaydır )
bir diğer avantaj ise 28 in manuelini bulmak 30 dan görece daha kolaydır..
ilaveten fiyatları arasında 28 leh ine epey fark vardır ancak bütçeniz bunu tolore ediyor
bu yüzden tercihiniz mutlaka 30 olmalı..
yukarda arkadaş manuele çevirmek için çok mütevazi rakamlardan bahsetmiş; o rakamlara manuele çevirmeniz olanaksızdır..
sadece işçiliği 1000 liraya yakın tutar
0 baskı balata 600 lira civarında zaten.. alt üst debriyaj merkezleri, şaft ın uzatılması vs vs..
( yakın zamanda 2 aracı manuele çevirmiş biri olarak yazıyorum bunu ) :)
ikisininde nazenin oldukları yer ; eml yani gaz kelebekleri ve manuel e46 da kronikleşmişaks boşluğu sendromlarıdır.. bunlara dikkat ederseniz alırken büyük bir masrafı bertaraf etmiş olursunuz..
e46 3.28 m52 tu b28 motora sahiptir yarı eml sistemdir gaz kelebeği .. arızalanırsa fiyatı 1600 tl dir
tamir edilebilirmi belki evet ama aracın performans yakıt anlamında canevi olduğu için aslaa tercih edilmez..
3.30 ise m54b30 motora sahiptir.. güç tork eğrisi çok daha verimlidir.. gaz kelebek yani eml arızasıda benzeri fiyatlara giderilir..
aks boşluğunun ise tam anlamı ile giderilmesi muğlaktır her ikisininde..
ancak her ikiside performans ve keyif anlamında parasının hakkını fazlası ile verir..
hayırlısı olsun diyeyim şimdide
sağlıcakla..

OMTechJr.
16-05-2015, 16:00
Yazdıklarınıza katılıyorum, çok vaktim olmadığından şimdilik mesajım bulunsun diye kısaca yazıp geçip akşam detaylandıracaktım. Siz yazdıktan sonra fiyatlar o kadar değişmişmidir diye baktım piyasaya evet yükselmiş. komple setler 2500 civarı. şaftta 400 lira dersek işçilikle beraber biraz daha üzerine çıktığı doğru. eski şanzumanı alan birinide bulursanız işçiliğe para vermemiş sayabiliriz. pazarlık mazarlık hadi birazda düştük.. vay arkadaş bi manuel 3 3,5 lira olmuş :) bin lira işçilikte fazla yüksek ama.

örnek olsun..
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-e46-duz-sanzuman-seti-169425717/detay)

MARJINAL_SUFI
16-05-2015, 16:37
e36 yı geçen ay çevirdim manuele :)
çıkan şanzumanı verip aldığınız set e 1250 diyorlardı en uygun fiyat..
açıkçası verdikleri sette kullanabildiğiniz parçalar; şanzumanın kendisi, pedal takımı, vites alt kol manifestosu..birde şansınıza iyi çıkarsa volant..
bunların haricinde ne alt üst merkez, ne baskı ne balata nede rekorlar hiçbirini kafa rahat takamazsınız aracınıza.. soru işareti ile takarmı takarsınız ancak yolda kalma kısmını göze alacaksınız..
daha şaft a yapılan revizyon vs vs var.. oto şanzumanın şaft kısadır manuel şanzumandan uzundur yani oto şanzuman..
ben rekorları 0 yaptırdım.. alt üst merkezleri orj aldım..baskı balata 0 aldım.. volan ı hurdacıdan ustama seçtirdim.. ( onada rica minnet yani izin verdiler)
bu şekilde net 3000 gitti hatta biraz fazlasıda olabilir..

MARJINAL_SUFI
16-05-2015, 16:40
ha şunuda belirteyim ; sonuç mükemmel
bizim 2014 model blue dan daha yumuşak debriyaj ve geçişler..
manuel e çevirdikten sonra 8-10 kez de köprü trafiği yaptım gık bile demedi..
deparlı sürüşlerde 3 ten 4 e çekerken bile hafif patinaj yapıyor :)