PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kapadokya Hakkında Yardım/Bilgi Lütfen

ibozum
18-05-2015, 11:46
Herkese merhaba,

Haziran 2. haftasındaki düğünümün ardından akrabalarla hep birlikte Kapadokya'ya geziye gideceğiz.. Oteli felan ayarladım Göreme'de kalacağız..
Ankara'dan Kapadokya'ya gidilecek..

İlk defa gideceğim ve 15-20 kişilik bir grup olacağız.. Bu doğrultuda çok fazla kazıklanmadan yapılacak, gidilecek yerler, kaçınılması veya dikkat edilmesi gerekenler hakkında bildiklerinizi, deneyimlerinizi paylaşırsanız benim için çok iyi ve yararlı olacak..

3 gece 4 gün kalacağız bu yüzden özellikle akşam yemekleri için nerelere gidebiliriz, hem lezzetli karın doyuracak ama fiyatta da ocağımıza incir ağacı dikmeyecek yerler öncelikli.. Zira okuduklarım bir pidenin 15$ civarında olduğu bilgileri ve gözüm çok korktu.. :confused:

Herkese şimdiden çok teşekkür ediyor, yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum.. :)

Y.Emre
18-05-2015, 11:50
Alkolle aranız nasıl bilmem ama şaraplarını tavsiye ederim :D Taş oyuklarda falan saklıyorlar güzel oluyordu :D

Kadyr
18-05-2015, 12:23
ürgüpte normal lokantalar var fiyat uçuk değil. belki göreme avanos daha turistik olduğu için geçirmece yapıyorlardır. gezilecek çok yer yok zaten. ürgüpte mustafa paşa mahallesi var orada kliseler vs var. vadiler var bacalar var. göremede köprü vardı. yada avanosta tam hatırlayamadım. bunlardan birinde yer altı müzesi var. uçhisar kalesi var giriş kişi başı 5 yada 10 tl idi. çokta bişi yok heryer baca :) max 2 günlük yer

Evrenoz
18-05-2015, 12:49
Bir kaç defa gittim Kapadokya'ya.. Gerçekten görülmesi gereken bir yerdir. Doğa harikası olmasının yanı sıra tarihi yapıları ile öne çıkar.

Öncelikle Göreme milli parkını tavsiye ederim. Kayalar içerisine oyulmuş kiliseler, duvar boyamaları gerçekten takdir edilesi.. Maalesef, bölge ele geçirildikten sonra duvar boyamalarında tasvir edilen kişilerin ( Başta Hz. İsa olmak üzere ) gözleri oyulmuş.. Aynı bölge yer içerisinde yer alan ve fotoğraf çekiminin yasak olduğu karanlık kilise ise mutlaka ve mutlaka görülmeli.. Duvar boyamaları gerçekten iyi korunmuş ve çok canlı.. Görevliye çaktırmadan flashsız cep telefonu ile fotoğraf çekmek mümkün..

Muhtemelen konakladığınız yer civarında olacak olan uçhisar ve ortahisar kalelerini de müsait bir zamanda gezebilirsiniz. Taşların bu denli oyulması gerçekten hayret verici..

Ihlara vadisi için yarım / bir tam gün ayırmanız gerekecektir. Elbette vadiyi git-gel yapmak isterseniz. Çok uzun ve sıcak bir günde kolay kolay tamamlanamayacak bir vadi.. Yılanlı kilise görülmeye değer.. Ihlara vadisi çıkışında narlıkuyu krater gölü de epey güzeldir.

Devasa mağaralara ( 1000-1500 kişilik ) oyulmuş yer altı eğlence mekanlarını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Güzel yemekler eşliğinde yapılan şovları ( Kafkas dansından diğer folklorik danslara kadar ) keyifle izlersiniz. Yemekler ( özellikle testi kebabı ) de şahanedir..

Derinkuyu yer altı şehri ve hemen yanındaki kilise de gezilmesi gereken yerlerden biri..

Hava güzelse mutlaka ve mutlaka balon turu yapın, vadiyi balondan izlemek ve 10'larca balonu gün doğumunda görmek bambaşka bir his..

Bunun dışında üç güzeller, deve ve meryem ana görünümlü kaya, kil yapım atölyeleri, onyx taşı atölyeleri, halı yapım atölyeleri de gezilebilir.

Kapadokya'ya kadar gitmişten Hacı Bektaş-ı Veli müzesi de görülmeli.. Girişte, kulaklık ve müze tanıtım ekipmanı satılıyordu. Almakta fayda var..

Kapadokya dönüşü tuz gölüne uğranmalı.. Göl üzerinde yürümek epey keyifli.. Göl kenarındaki dükkanlardan baş ağrısına iyi geldiği iddia edilen mentollü tuz gölü merhemi gerçekten faydalı.. Aynı şekilde duş için satılan tuz da deriyi gerçekten temizliyor, yumuşatıyor. Alınmasını tavsiye ederim..

Şarap seviyorsanız Turasan tavsiyemdir. Ayrıca Asmalı Konak dizisinin çekildiği Konağı'da görebilirsiniz. Konak girişi cüzzi bir ücrete tabi..

Yanınızda iyi bir fotoğraf makinası olsun, fotoğraf çekilecek çok fazla done var.. Fiyatlar 1 pide 15 USD şeklinde değil, ben denk gelmedim böyle bir fiyatlamaya.. En pahalı olan Türk gecesi bile 40 lira civarıydı.. Sadece balon turu pek ucuz değil, o da extraya giriyor..

Kapadokya rehber ile gezilmesi gereken bir yer. Tek başınıza gidip gördüklerinize bakarsanız; sadece taşa bakarsınız.. Rehber ile o taşın hikayesini, geçmişini öğrenirsiniz.. Dikkat edilmesi gereken şey ise cave otel denen taşa oyulmuş oteller.. Eskiden ahır olarak kullanıldığından çoğu pis kokuyor.. Konaktan otele çevrilmiş oteller ise genellikle başarılı

Tunacan
18-05-2015, 13:22
İmkan varsa Uçhisar Kaya otel i tavsiye ederim.

Mehmetmert
18-05-2015, 13:27
Bir pideyi 15$ falan degil oncelikle onu soyleyeyim,Cok ucuz kayadan oyma otel olmadigi surecede kolu falan alamazsiniz,kaldiki butik oteller en luxlerine tas cikartir.

Goreme acik hava muzesini kesinlikle gezin,yukaridan panaramik sekilde manzarayi gorursunuz

Ardindan uchisara gidin ve uchisar kalesine cikin,guvercinlik vadisine gidin

Zelveyede kesinlikle gidin en fazla peribacalari orda zaten...

Ardindan avanosa gecin,Canak Comlek yapmayi deneyin ve satin alirsanoz birkac ani hatira icin birseyler alabilirsiniz fiyatlar ucuk degil :) Sonra Kizilirmak kenarina gecip bir cay icmeyi unutmayin :) Geleneksel olsun derseniz Ulas cafede icin klasik olsun diyorsaniz Madoda ikisininde yeri cok guzeldir Avanosta

Cok kisi olmasaydiniz atv turunu tavsiye ederdim :)

Aslinda herkes Urgubu biliyor ama cokta birsey yok orda,giriste 2 tane peri bacasi birde Asmali Konak filminin cekildigi konaklar var.Bildiginiz konak iste gezmenize bile gerek yok :) Adet yerini bulsun diyorsaniz orasi ayri tabiki ben o bolgese dogup buyudugum icin Asmali Konak aralarinda en sacma gelenleri bana ...

Aksam bir Turk gecesine gidebilirsiniz(orn:Yasar baba restaurant) guzel ve degisik olur...

Yeralti sehirlerini gezmek istiyorsaniz kaymakli yeralti sehrine gidin,kapali alanda kalma korkusu olan var ise hic ne girsin nede insin.Derinkuyuda daha buyuk yeralti sehri var ama mantik ayni yerin ici oyulmus biri daha derin daha genis o kadar.Derimkuyu birazcik daha uzak ama bence gerek yok.

Yemekler icinse Goremede bayagi bir restaurant bulabilirsiniz :)

bkaraca
18-05-2015, 13:27
88'den beri Kapadokya'dayız ve ailecek turizm ile ilgileniyoruz. Özel mesaj ile numara atar iseniz her türlü bilgiyi verir yardımcı olurum.düğün içinde şimdiden söyleyeyim, Allah mesut etsin.

Mehmetmert
18-05-2015, 13:29
Telefondan yazdigim icin sacma olmus biraz kusura bakmayin :)

aslan
18-05-2015, 13:31
Bende tur ile gitmiştim Kasım ayında,tur ile gitmesem ne gezdiğimden birşey anlar nede bir yere gidebilirsim öyle mal mal bakardım herhalde.
2 günde birçoy yer gezdik eğer bir grup görürsen takıl peşlerine hem anlatılanları dinler hemde birçok yer görürsün.
Biz göreme tourısm otelde kalmıştık.

alper_pug
18-05-2015, 13:36
Avanos'lu biri olarak tur ile gezilmesine sonuna kadar katılıyorum.

aslan
18-05-2015, 14:08
Örnegin bu şekilde bacalar var ama bu ne sence?
http://www.byegm.gov.tr/uploads/made/uploads/images/28.04.2014%C3%BC%C3%A7_g%C3%BCzel_600_619_80_c1.jp g

Kadyr
18-05-2015, 15:15
bu ürgüpün girişindeydi sanırım anne, baba çocuk diyolardı :)

Evrenoz
18-05-2015, 15:27
Örnegin bu şekilde bacalar var ama bu ne sence?
http://www.byegm.gov.tr/uploads/made/uploads/images/28.04.2014%C3%BC%C3%A7_g%C3%BCzel_600_619_80_c1.jp g

3 Güzeller olması lazım

aslan
18-05-2015, 15:30
Anne baba çoçuk Evren abi

Evrenoz
18-05-2015, 15:36
Anne baba çoçuk Evren abi

O sanırım halk arasındaki adı, efsanesinden kaynaklanıyor o isim de. Efsane de şöyle;

Kapadokya Kralı kızını bir prens ile evlendirmek ister ancak kız bir çobana aşıktır. Gizlice evlenir çobanla ve red eder prensle evlenmeyi. Bir süre sonra çocukları olunca kral öğrenir bu gizli aşkı ve vazgeçirmek için konuşur kızıyla ancak ikna edemez. Hikaye bu ya hiddetlenir kral ve çobanı getirmeleri için emir verir. Kız gizlice çobanın yanına gidip çocuğuyla birlikte kaçmaya başlarlar. Peşlerinden gelenlerden kaçmak isterken tepenin eteklerinde sıkışıp kalıverirler ve dua ederler ellerine geçmemek için. Birden bire taşlar yerlerini alır onların ve kaybolurlar ortadan

sanırım uydurulma birşey :)
Muhtemelen turist çekmek için bölge turizme açıldığında sallamıştır açıkgözün biri :)

ibozum
18-05-2015, 15:40
Cevaplar çok güzel hepinize çok teşekkür ediyorum ve bilgileniyorum.. önemli hususları not ediyorum.. :)

Konaklayacağımız yer Panoramic Cave Hotel.. Otel doldu yer yok ekstra bir hotel daha bakıyorum, Nature Park olabilir diyedüşünüyorum yakın diye..

Evrenoz
18-05-2015, 15:42
Cave otelleri iyi bir araştırmanı tavsiye ederim. Hatta yukarıda bölgede ikamet eden arkadaşlar var, onlar yorum yapsın
Cave Otel'de kalmış 2-3 farklı arkadaşımdan olumsuz yorum duydum.. Balayın rezil olmasın

delSol_power
18-05-2015, 15:45
Asia Minor diye bir butik otelde kalmıştık yıllar önce eşimle. Oraya da bakabilirsiniz. Çok güzel, şık ve hesaplı bir oteldir.

Bu arada, Göreme Açık Hava Müzesindeki Santa Barbara Kilisesi'nin müştemilatının restorasyonunu ve Derinkuyu Yeraltı Şehri'nin giriş düzenlemesini yıllar önce ben yapmıştım :)

corrado
18-05-2015, 16:05
kalabalık olmanız bir yönden de avantaj.
yerel bir tur firmasına giderek komple 1 minibüsü kapatırsınız. rehber ile birlikte fiyatta uygun olur.
en çok yapılan tur kırmızı turdu yanlış hatırlamıyorsam.

akşam yemek için 1 gece kesinlikle buraya gidin.
türkiyede yediğim en lezzetli yemeklerin ve özellikle mezelerin bir kısmını burada yedim.
grup olduğunuzdan rezervasyon kesinlikle yaptırın ve ortaya çeşit meze alınca çokda pahalıya gelmez.

http://www.tripadvisor.com.tr/Restaurant_Review-g297983-d2183700-Reviews-Topdeck_Cave_Restaurant-Goreme_Cappadocia.html

Evrenoz
18-05-2015, 16:28
Bu arada bahsettiğim akşam eğlencesi yapılan mekanı buldum; Uranos restaurant. Mutlaka gitmelisin buraya, rezervasyon yaptırman mantıklı olacaktır. Büyük olasılıkla fix fiyat verirler

Yuvarlak bir pist etrafında şu şekilde localar var, her loca yaklaşık 60-70 kişi alıyor.
http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/05/c9/ae/df/dining-area-with-musicians.jpg

Kafkastan Horona, dansözden kanuna kadar sırayla bir çok gösteri yapılıyor orta alanda.

http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/04/b5/79/c4/uranos-restaurant-with.jpg
http://www.neredekal.com/tesisler/1/hotel_18468/gallery/nr/1382431302_IMG_1184.JPG
http://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/02/b5/02/c6/uranos-restaurant-with.jpg

ibozum
18-05-2015, 19:00
Uranos çok değişik bir yermiş.. Bir araşturalım bakalım :)

ibozum
18-05-2015, 19:03
Ankara'dan minibüs ayarladım, bu yüzden ulaşım sıkıntı olmayacak.. İstediğimiz yere gidebileceğiz..
Bir de tur rehberi bulduk tanıdıkmış, tabi rehber ücretleri de fenaymış onu da öğrenmiş olduk.. :S

Topdeck restoran yorumları da gayet güzel, bir arayıp sorayım.. :)

TigeR
18-05-2015, 19:42
Geçen günlerde gittim atv kiralıyacaksanız göreme merkezde 100tl dediler az içeri yani açık hava müzesine doğru giderkenki yerler 70tlye düştü,scooter tüm günlük 70tl.Bisikletler de var ama sormadık.Eğer 3gün varsa Ürgüp,Göremeyi gezdikten sonra Ihlara vadisine de mutlaka gidin yakın zaten ve bence müze kart çıkarın.Göreme de giriş 20tlydi kişi başı,Uçhisar kalesine giriş öğrenci 3 yada 2,5tl sivilde de 1-2tl fark oluyor.Yemek yemedik o yüzden bilmiyorum.
Paket turlar var onlar güzel duruyordu onları araştırın kırmızı tur,yeşil tur vs diye böylece daha detaylı gezebilirsiniz.

Kubilay
18-05-2015, 19:56
Çok defa gezdim ama neresi nerede hiç bilmiyorum. Avanos ürgüp göreme hep birbirine giriyor kafamda :) rehber bulmanız çok iyi olmuş. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

ibozum
18-05-2015, 20:11
Tüm fikir beyan eden arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.. Söylediklerinizden, tavsiyelerinizden tek tek notlar çıkarıyorum..
***** aile ile gidilecek ve masrafların büyük kısmı bende bu yüzden çoğu şeyi önceden hesaplamak ve plan yapmak istiyorum..

- Minibüs kiralandı ve kendi şahsi aracımla da gideceğim bu yüzden taşıt sorun olmayacak
- Rehber bulundu, gezilerde ne nedir ne değildir anlatılacak, müzeler, ören yerleri onun eşliğinde gezilecek,
- Ihlara Vadisi gezilecek

- Konaklama: Panoramic Cave Hotel'de yapılacak (booking yorumları güzeldi eğer sizlerin de bilgisi varsa dinlerim), bu otelde odaları doldurduk ikinci bir otele ihtiyaç var yakın olması tercih sebebimiz.. Nature Park Cave düşünüyorum bilgisi olan varsa lütfen.. :)

- Balon turu, ATV yapılacaklar arasında.. Tabi herkes değil yoksa fiyatlar çok fena :)

- Türk Gecesi yemekli 90, yemeksiz 70TL civarı deniyor, bu şekilde olursa katılamayız..

- Şarap tadım alım yapacağız, yer tavsiyesi iyi olur..

Genelde f/p tavsiyeler olursa daha bir süper olur :)

bora1311
18-05-2015, 22:52
uçhisarda museum oteli tavsiye ederim, 2 günlük bir gezi için konaklama firsatı bulmuştum. ciddi manada memnun olarak ayrıldım.

MUSEUM HOTEL KAPADOKYA | Luxury Boutique Cave Hotel in Cappadocia | Luks Butik Otel Kapadokya, Kapadokya Hotel, Kapadokya Otelleri, Otel Kapadokya, Kapadokya Oteli, Luks Hotel Kapadokya, Kapadokya Otel, Butik Hotel Kapadokya, Kaya Hotel Kapadokya, Kap (http://www.museum-hotel.com/museum-hotel-hakkinda.htm)

ibozum
18-05-2015, 23:31
uçhisarda museum oteli tavsiye ederim, 2 günlük bir gezi için konaklama firsatı bulmuştum. ciddi manada memnun olarak ayrıldım.

MUSEUM HOTEL KAPADOKYA | Luxury Boutique Cave Hotel in Cappadocia | Luks Butik Otel Kapadokya, Kapadokya Hotel, Kapadokya Otelleri, Otel Kapadokya, Kapadokya Oteli, Luks Hotel Kapadokya, Kapadokya Otel, Butik Hotel Kapadokya, Kaya Hotel Kapadokya, Kap (http://www.museum-hotel.com/museum-hotel-hakkinda.htm)

Hotel resimlerinde de gerçekten çok güzel ve hatta harika olduğu belli ancak o fiyatları odaya vermemiz mümkün değil.. :S Belki ileride tekrar gidersek eşim ve ben lüks bir jest yapmak istersek kendimize değerlendirebiliriz.. :)

Otel için Göreme'den ayarladım, ancak 2-3 odaya daha ihtiyaç var Panoramic Cave'in yakınında..

ibozum
20-05-2015, 15:35
Kapakdokya için deneyim/bilgi/tavsiye bekleniyor.. :)

aslan
20-05-2015, 16:39
İşyerinde siteyi açmıyor ama Turasan şarap fabirkası var Merkezde oradan alabilirsin ve ilk kurulduğu zamanki mahsendeki şaraplarıda görebilirsin

ibozum
21-05-2015, 11:17
İşyerinde siteyi açmıyor ama Turasan şarap fabirkası var Merkezde oradan alabilirsin ve ilk kurulduğu zamanki mahsendeki şaraplarıda görebilirsin

Notlarım arasına bu bilgiyi de yazıyorum.. :)

Kahn23
17-03-2017, 08:18
Kapadokya'da Derviş ve gece turu yapılıyor? Detaylarını bilen anlatabilir mi?

cookies
17-03-2017, 09:52
Çok egzotik, harika bir yerdi genel olarak.. ilgisini çekenin çok çekiyor, ilgisiz biriyle de hiç çekilmiyor buraları gezmek..
Taksicilerden uzak durun mümkün mertebe..

cookies
17-03-2017, 09:53
Çok egzotik, harika bir yerdi genel olarak.. ilgisini çekenin çok çekiyor, ilgisiz biriyle de hiç çekilmiyor buraları gezmek..
Taksicilerden uzak durun mümkün mertebe..

Olm adamlar gitmiş gelmiş :))

mKc
17-03-2017, 10:49
Mart başında 2 gün için gitmiştim,

Uç hisar kalesi manzaralı Caldera hotel'de konakladım, otel sahipleri eski tur rehberi oldukları için her şeyde fikir verip yardımcı oldular sağolsunlar.
Otel de hem dizayn hem konaklama rahatlığı olarak 10/10 puan verebilirim. Fiyat-Performans olarak da oldukça başarılıydı.

Pek fazla gezip tozmaya vaktimiz olmadı, pazar sabah balon turuna çıktık. Balon için kullandığımız Turun firması da AirKapadokya firmasıydı.
O firma için de aynı memnuniyeti söyleyebilirim, balon pilotlarının ortak olarak kurdukları bir şirket olduğu için ilgi alaka orada da üst düzeydeydi.

mKc
17-03-2017, 10:50
Olm adamlar gitmiş gelmiş :))

:D :D :D

Aynı hataya ben de düştüm, hiç olmazsa bundan sonra soranlara yol göstermiş oluruz.