PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ethanol E85 Merak Edilenler &Sorular &cevaplar

Oz`
19-05-2015, 19:11
Ethanol bilindiği üzere EtilAlkol :) (C2H6O)

son zamanlarda Hep bunun hakkında Duyumlar almışsınızdır yada kullanan arkadaşlarınız yada duydugunuz kişiler vardır

http://harvestpublicmedia.org/sites/default/files/styles/article_main_image/public/0812_E85-gas-pumps.jpg?itok=o7TugXB1

amerikada oldukça yaygın ama ülkemizde öcü gibi korkulan birsey olan ethanolün aslında düşündüğünüz gibi motorda kullanılmasında düşündüğünüz gibi kötü soncular yaşatmadığı aksine hem havaya hem doğaya hemde motorunuzun sağlığı bakımından yararlıdır.

Ethanolun Octanı yüksektir e85 ile araba detenasyondan çok uzaktır ama ethanolun kalorisi düşük oldğu için benzinden daha cok %40 %35 lere yakın fazla yakıt istemektedir

benzinde olduğu gibi Ethanolunde Stoich Afr si 14.7 dir 1 Lambda yani Aem Motec Gibi Fjo innovate(yeni seri) widebandların hepsi lambda olarak ölçüm yapip Afr ye convert ettiğinden dolayı hiçbir sıkıntı çekmemektekir 11.5 gene 11.5 tur 13 gene 13 dür afr de değişiklik olmaz ama Lambda larak okumayan direk Afr convertsiz olarak eski tip innovate lerde ise aşağıda görüldüğü gibi olucatır
http://www.drecu.com/tech_haber/AFR.jpg

yani aslında lambda hep aynıdır 1 lambda benzinde alcolde methanolde hepsinde 1 lambdadır :)

şimdi gelelim octane Ratinglerine E85 ~105 octane a yakındır e100 yaklaşık 113 octane a denk gelir knocking ratio inanılmaz düşüktür yani neredeyse vurmaz
ama ethanolun bazı trickleri var tabiki hadddinden fazla avans haddinden fazla benzin verdidiniz zaman gücünüz düşer ciddi sekilde wall wedding yaptığınız için pistonunuza zarar görebilir bu çok zor ihtimaldir Ethanolun birdiğer özelliği ise çok ciddi soğuk çalışmasıdır EGT ve su sıcaklığı hep aşağılarda seyir etmektedir

bunun yanı sıra Ethanol Plastiği bozar mı plastiğe enjektöre zarar verir mi? neden ethanol ile değiştireceğimiz şeyler gerekli ?
ethanol plastiği aşındırıcı olarak bilinir ama aslında öyle bir sıkıntı yoktur kalitesi temiz ethanol benzin hattına kolay kolay 1-2 -3 senede zarar vermez ama maalesef Tr de Temiz güvenilinir Ethanol bulmak zor bulduğunuzda ise korkmayın kullanın 2002 ve üstündeki arabaların bir çoğu (orijinal Hortuma sahip benzin hattına sahip) yenilenmiş ise daha iyi olur %40 ethanole dayanıklıdır orneğin bu bir ewonun 3 sene boyunca E85 kullandığından sonraki kontrolunden görüntüler

http://www.drecu.com/tech_haber/e85_v4.jpg
http://www.drecu.com/tech_haber/e85_v2.jpg
http://www.drecu.com/tech_haber/e85_v1.jpg
http://www.drecu.com/tech_haber/e85_v3.jpg

ama kötü ethanol ise zarar verir plastiğin çok çeşidi vardır alkol bazlıdır 2004 ve üstü genelde hortumlar iso2001 vb gibi normlarin içinde alkole dayanıklılık kuralları vardır mecburan bunlara göre üretim yapılmaktadır ha bazı firmalar yapmadığından dolayı sorunlar yasanır örnek olarak aşağıda resimlenir bunlar Ethanole uyumlu olmayan benzin hatlarıdır ama emin olun 1 2 günde olmazlar :) benim kendi görüşüm kesinlikle karbüratöre sahip araçlarda 1-2 hususa dikkat edilmelidir örneğin karburator parçaları galvaniz kaplanmalıdır kaliteli bir galvaniz kaplama ile karbüratordeki sorunları oringleride yeniledilğiniz taktırdı benim açımdan %20 %40 arası kullanılabilir yeni oringler kaliteli ise %40 larda oringleriniz şişmez sakin bir amerikana sahip olabilirsiniz :)

http://www.drecu.com/tech_haber/etho_broke.jpg
http://www.drecu.com/tech_haber/etho_broke_2.jpg

Peki kağıt benzin filitrem var ne yapmalıyım ?

Kağıt filitre yaklaşık 2000~3000 km gibi bir rakamda ve beklediğinde içinde ethanol erimeye başlar ve minik minik parçalanmaya başlar bunun için metal micronlu filtreler kullanmalısınız

Peki yarış Deposu kullanıyorum Ne yapmalyım zarar görürmü ?

öncelikle Yarış depolarında bulunan süngerlerden kurtulmalısınız çünkü birçok yarış deposu sahibi firma Ethanol kullanacaksınız plastik kompozit malzemeden ama içindeki süngerleri çıkarmalısınız der nedeni ise o minik minik parçalanarak benzin hattı pompadan geçip enjektor filitrelerini tıkamasdır

Depom da ethanol 1 ay kaldı ne olur ?

kaliteli ise ethanolunuz hiçbir zarar görmez siniz

benim aracım 700+ ne yapıcağım nasıl kullanmalıyım

:) şimdi bazı sorunlar bas göstermeye başlamış demektir beygir yükselip riskler artttıkca daha çok compatible araçlara ihtiyaç duyacaksınız çok ciddi ısınana enjektörleri ethanol bozar ciddi güçler hedefliyorsanız içi metalden yapilmiş enjektörleri tercih etmelisiniz benim gözümde o şekilde bir araç yapılıyor ise yeniden bir benzin hattı ona göre %100 compatible benzin pompası enjektor filitre kullanılmalıdır :)

id 2000 compatible mı sizce?

hayır bence compatible değil ama kendisi yatmadığı sürece hiçbir sıkıntı yaratmamaktadır egerki aracınızı yatıracaksınız benim kendi düşüncem benzin ile çalıştırın yakıt sisteminizdeki Alkolden kurtulun ondan sonra stop edin bu sekilde id enjektorleriniz sıkıntı çekmeyecektir id1000 ler için bu geçerli değil id1000 ler race gas ve ethanol uyumludur

bende normal benzin pompasi var Ne yapmam lazım

genelde bütün pompalar %30 40 lara kadar destekler ömürleri az olur ama desteklerleer koyar koymaz bozulmazlar :) wallbro aeuromotive bosch vb. pompa sirketlerinin %100compatible pompaları mevcuttur. filitreleride değiştirilmelidir pompa ile gelenleri takınız lütfen

hersey çok güzel peki nasıl Ethanol oranının kaç oldğunu anlayabilirz ? bunun için Ethanol sensorlerı mevcuttur GERİ DÖNÜŞE takılan sensor sayesinde deponuzdaki karışımınızı ölçebilirsiniz örnek resim olarak
http://www.drecu.com/tech_haber/16325l.jpg
http://www.conti-online.com/www/linkableblob/automotive_de_en/8811688/onlineData/sa_flex_fuel_ethanol_sensor_uv-onlineData.jpg

Not: Ethanol bazik asit ile seyreltilir içindeki bazik asit değeri yüksek olan ethanol japonyapıştırıcısı gibi kokar bunlardan uzak durmalısınız sizin kullanız gereken %96~98 saflıkta olan Kolanyaya yakın kokan ethanollerdir ethanolu test etme yollarınız vardır

Oz`
19-05-2015, 19:11
Temiz Ethanolu Nasil kendimce anlayabilirim ?

Evet Aslında bununda Güzel bir Yöntemi var biraz kara düzen ama şimdiye kadar yanılmadık hiç :) bildiğimiz üzere depolarımız galvaniz metal ve bunun gibi malzemelerden üretiliyorlar birçoğumuzun Plastik ise Zaten sıkıntı yaşamıyoruz ama bu sefer kötü ethanol pompamızın dışını mahvediyor çünkü oda metalle galvaniz kaplanmış bunun üzerine kendi bulduğumuz ve çok etkili bir yönteme bas vurduk

civatacıya gidiip kendimiz galvaniz kaplanmış 1 avuç güzel civata somun vb. şeyler alıyoruz
1-2 tane plastik 1 litrelik olması ideal yada cam 1 litrelik su sisesi alıyoruz
içlerine nasıl istersen Saf yada benzinle karıştırılmış şekilde Ethanolumzu yapıyoruz Sekil 1 A
şişenin üstüne azıcık bir delik açmayı unutmayın tonavida deliği kadar ki buharlaşabilsin ozaman cok daha hızlı belirtiler oluyor

Öncelikle ben kendim 3-4 yerden aldığım ethanolu karşılaştırdım civatalar hazır içine doldurduk :)
http://www.drecu.com/tech_haber/ethanol/E85_test_04.jpg

1 Kaliteli Benzin +Ethanol Karışımı E70
2 Saf %100 Ethanol
3 Bazik Asiti inanılmaz fazla ÇOK kötü Ethanol
4 bazik asittinden arindirılmamış yeterince saflığına kavuşamamış 1 hafta içinde olan şeyler
5 bazik asittinden arindirılmamış yeterince saflığına kavuşamamış benzin ile karıştıktan sonra 1 hafta içinde olan şeyler

Kötü Ethanolun aynı zamanda 1 hafta ucup gitmesinden ziyade arkasında bıraktığı tortu ve galvanizli saç vida somunlara bakmanızı istiyorum Test %100 Ethanol kullanılmıştır

http://www.drecu.com/tech_haber/ethanol/E85_test_01.jpg

Bazik Asiti yeterince temizlenememiş bir ethanol karışımı daha bunlar%100 Ethanoldur

http://www.drecu.com/tech_haber/ethanol/E85_test_05.jpg

%100 Ethanol dür 2 hafta sonraki hali gördüğünüz gibi hiçbir zarar vermeden tertemiz sekilde duruyor gerçek ethanol bu şekilde olmalıdır en önemli noktada budur tertemiz bir ethanol 1 gr içinde pislik yok

http://www.drecu.com/tech_haber/ethanol/E85_test_02.jpg

Temzi Ethanolun Benzinle %50 şekilde karıştırılıp beklenmesi durumunda hiçbiri olmuyor görüldüğü üzere

http://www.drecu.com/tech_haber/ethanol/E85_test_03.jpg

sizde bu şekilde kendiniz bunları deneye bilirsiniz unutmayın ki vidalara cıvatalara nasıl zarar veriyorsa sizinde sisteminize bu şekilde zarar verecektir depo olsun pompa yüzeyleri olsun benzin rayınız olsun hepsininde zarar görme sansı var,bu %100 uyumlu aletlere de zarar verebilmektedir

Sormak istediğiniz yada eklemek istediğiniz birsey var ise sewe sewe yardımcı olabilirim arkadaşlar

Cem.B
19-05-2015, 19:27
S3 2.0 tfsi a yuzde 10 oranda ethanol koyabilirmiyiz

Aracta bnzin ayari varken ? Ayar degismeden maksat bnzin kalitesi yukselsin

GökhanO
19-05-2015, 19:32
Kalitelisini nereden temin edebiliyoruz ?

Oz`
19-05-2015, 19:35
S3 2.0 tfsi a yuzde 10 oranda ethanol koyabilirmiyiz

Aracta bnzin ayari varken ? Ayar degismeden maksat bnzin kalitesi yukselsin
%10 enjektor dutyin %80 lerde ise kullanabilirsin 85 civarında olucaktır :)

S3ler orjinalde %18 lere kadar correction verebilirler Short trim olarak long trimde yükseltiiğinde ise 25 lere kadar gider toplamda sıkıntı yasamassın

Kalitelisini nereden temin edebiliyoruz ?

kalitesini kendin koklayarak ilk sekilde kontrol edebilirsin sonrada test yöntemleri var onuda yazıcam

Cem.B
19-05-2015, 19:37
%10 enjektor dutyin %80 lerde ise kullanabilirsin 85 civarında olucaktır :)

Bizim beyinler blli bir miktara kadar afr ve avansi ayarliyor dimi ?%10 da buna dahil

Oz`
19-05-2015, 19:38
Bizim beyinler blli bir miktara kadar afr ve avansi ayarliyor dimi ?%10 da buna dahil

yukarda editledim :) :)

Patisever
19-05-2015, 19:42
Kalitelisine Su katilinca raki gibi beyazliyor ve keskin oluyor kokusu

Oz`
19-05-2015, 19:44
Kalitelisine Su katilinca raki gibi beyazliyor ve keskin oluyor kokusu

kesinlikle yanlış 4. kez artılmış sekildeki ethanolden bahsediyorsun onun 1 üst ewresi rakı zaten normalde karışmazlar su ile ayrı ayrı dururlar beyazlaşmaz beyazlaşmış olması biraz daha saflığı bozulmuş demektir çok süper kaliteli değil ama zarar vermez evet :)

Patisever
19-05-2015, 19:48
Anladim.ustad Bu konuda Sana aksam bi danisacagim yakin zamana yasanilan sorunu Sana tanidigin bir makina demekki kotu denilen iyi iyi denilen kotuymus �� mesajimi.editlemeyecegim ogrensin herkezde Ben gibi sagol warol

Cem.B
19-05-2015, 19:53
yukarda editledim :) :)

Sagol pmpacim :))

KA®ANLIK
20-05-2015, 10:50
şu TSI lara FlexFuel sensörü orjinal hatta takan olmadı mı türkiye de hala dr. ?
Brezilya versiyonlarında var bu flexfuel sensörler.
beyinde yeri de var illaki,
yazılımı da vardır illaki...

yok mu tr de tek olacak babayiğit :D

yavuz364
20-05-2015, 11:46
şu TSI lara FlexFuel sensörü orjinal hatta takan olmadı mı türkiye de hala dr. ?

aynen ben de tam bunu soracaktım :)
veya orjinalden türkiyeye flex olarak giren ama bilmediğimiz araçlar var mı ?

Gokhan43
20-05-2015, 11:46

1.4 Tsi 160HP CMKA kodlu motora sahip Vw CC araçlar Multifuel abi yani E85 uyumlu :) Hatta müşterilerin aklı bulanmasın diye Doğuş iş emri olarak tüm CC'lerde arkadaki Multifuel logosunu söktürerek sattırdılar showroomlarda. Sonradan hepsi bluemotiona döndü gerçi ama piyasadaki tüm bluemotion yazısı olmayan CC'ler flexfuel sensörlü ha uğraşan oldu mu ben bilmiyorum :)

Gokhan43
20-05-2015, 11:52
Bu da kaput altı, flexfuel sensörü solda görülüyor.

http://img405.imageshack.us/img405/169/kapadokya2011001.jpg

MeRtCaN
20-05-2015, 19:30
kaliteli ethanol ile kalitesiz ethanol u tam net şekılde anlama yontemı nedır Ozgün :)

Oz`
20-05-2015, 22:51
ben tfsi da kullandım :) kullanıomda ama 1.4 e çok koyamıyorsun enjektor istiyor :)

MiaMi
20-05-2015, 23:17
Ellerine sağlık senin yazdığın yazıyı ilk defa rahat okudum helal olsun bilgiler içinde ayrıca teşekkürler.

GokhanE.
21-05-2015, 00:08
Aluminyum surge tank yada aluminyum yakıt tankları yüzde kaç etanollü karışıma kadar dayanırlar? Dayanımı arttırmak için kaplama yada başka bir önlem alabilir miyiz?

KA®ANLIK
22-05-2015, 10:31
ben tfsi da kullandım :) kullanıomda ama 1.4 e çok koyamıyorsun enjektor istiyor :)

istiyorum o zaman !

öyle bir imkan var mı OEM ecu ile ?

ne hazırlıkları yapmam lazım,
sen söyle halledip geliyim :D

Cem.B
22-05-2015, 10:35
istiyorum o zaman !

öyle bir imkan var mı OEM ecu ile ?

ne hazırlıkları yapmam lazım,
sen söyle halledip geliyim :D

ama oem enjektörle kullanabilceğin yüzde ztn sınırlı

e18-25 arasını sensörsüzde karıştırılmazmı ?

Oz`
23-05-2015, 07:32
Aluminyum surge tank yada aluminyum yakıt tankları yüzde kaç etanollü karışıma kadar dayanırlar? Dayanımı arttırmak için kaplama yada başka bir önlem alabilir miyiz?

dewamli kulllanırsan aslına bakarsan hiçbirsey olmaz ama dewamli tüketmen lazım aleminyum için benim görüşüm 3 4 günde bir sürküle etmen lazım hatta ve hatta şöyle yap aleminyum u yapıyorlar Elolsal kaplat ömür boyu kullan :)

Oz`
23-05-2015, 07:32

bence saçma olur sensor herzaman güzeldir kör gözle işyapmaktan iyi :)

Oz`
23-05-2015, 08:11
kaliteli ethanol ile kalitesiz ethanol u tam net şekılde anlama yontemı nedır Ozgün :)

Mertcanım 2. postumu editledim oraya güzelce açıkladım umarım sana yardımcı olur

http://www.techturkey.com/forum/makaleler-teknik-bilgiler/203278-ethanol-e85-merak-edilenler-sorular-cevaplar.html#post7839930

KA®ANLIK
25-05-2015, 08:58

valla Cem ben şu anda hali hazırda E15-20 arası kullanıyorum ama sensör ayrı bir konfor, etrafımda taktığımız ve kullanan o kadar çok araba oldu ki, böyle bir imkanım varsa dakika düşünmem takarım sensörü :)

bence saçma olur sensor herzaman güzeldir kör gözle işyapmaktan iyi :)

arkadaşım ne yapacaz nasıl yapacaz söyle de yapalım :D

Cem.B
25-05-2015, 09:57
valla Cem ben şu anda hali hazırda E15-20 arası kullanıyorum ama sensör ayrı bir konfor, etrafımda taktığımız ve kullanan o kadar çok araba oldu ki, böyle bir imkanım varsa dakika düşünmem takarım sensörü :)

arkadaşım ne yapacaz nasıl yapacaz söyle de yapalım :D

farkeden birşey oluyormu e15-20 ile ne diosun bende deniyim diorum en azından 98 oktan seviyesini yakalarız :)

KA®ANLIK
25-05-2015, 10:39
farkeden birşey oluyormu e15-20 ile ne diosun bende deniyim diorum en azından 98 oktan seviyesini yakalarız :)

valla LOG larım tertemiz :)

0 Retard...

Normal benzinle 2-3 derece retard oluyor.

tavsiye ederim kesinlikle.

GökhanO
25-05-2015, 10:48
Kaliteli etanolu nereden ne kadara temin ediyoruz peki bunuda paylassak guzel olacak bence.

G.Ü.R.A.Y
25-05-2015, 17:05
paylaşım çok faydalı olmuş hepimizin aklında türlü türlü sorular vardı. peki 96 derece altındaki ethanol aracın gücünde düşüşe sebep olurmu ?

iynn-RS
25-05-2015, 17:44
Peki neden ethanol? En iyisi yontem ethanolmudur oktan yukseltmede.Baska alternatif ne kullanilabilir.

bLackModeL
25-05-2015, 22:34
Peki neden ethanol? En iyisi yontem ethanolmudur oktan yukseltmede.Baska alternatif ne kullanilabilir.

Etanol, hava kirliliğini azaltmak ya da petrol ürünlerinin tüketimini azaltmak amacıyla kullanılır

iynn-RS
25-05-2015, 23:34
Etanol, hava kirliliğini azaltmak ya da petrol ürünlerinin tüketimini azaltmak amacıyla kullanılır

Konunun ve sordugum sorunun yazdiginla hic bi alakasi yok maalesef.

Performans bakimimdan soruyorum ben.

Oz`
27-05-2015, 02:15

hayır tabikide bukadar deil tolien de kullanabilirsin

ama bunlar dışında yaptığın karışımları bilerek yapman gerekiyor

iinde nitrometan bile olan karışımlar mevcut ama cidddi sıkıntılar doğurabilir yanlış kullanımda ondan dolayı en temiz ve kontrol altında tutabileceğin yakıt Ethanol oran göstergesi olduğu için tolien gibi bir riskin olmaz oranını bilirsin :)

R_Kaptan
28-05-2015, 06:37
hayır tabikide bukadar deil tolien de kullanabilirsin

ama bunlar dışında yaptığın karışımları bilerek yapman gerekiyor

iinde nitrometan bile olan karışımlar mevcut ama cidddi sıkıntılar doğurabilir yanlış kullanımda ondan dolayı en temiz ve kontrol altında tutabileceğin yakıt Ethanol oran göstergesi olduğu için tolien gibi bir riskin olmaz oranını bilirsin :)
Peki Özgün Ben mesela yakıt kalitesini arttırmak için devamlı örneğin 55lt depoya 5 litre yani 10% oranında toluen kullansam yazılım da biraz daha avans açık sıkıntı yaşarmıyım benzin deposu vb. yakıt yolları falan..Gayemiz kötü benzini Toluen ile iyi hale getirmek..şimdiden değerli cevapların için teşekkür ederim..

Mre85
28-05-2015, 10:54
Ethanol bilindiği üzere EtilAlkol :) (C2H6O)

hersey çok güzel peki nasıl Ethanol oranının kaç oldğunu anlayabilirz ? bunun için Ethanol sensorlerı mevcuttur GERİ DÖNÜŞE takılan sensor sayesinde deponuzdaki karışımınızı ölçebilirsiniz örnek resim olarak
http://www.drecu.com/tech_haber/16325l.jpg
http://www.conti-online.com/www/linkableblob/automotive_de_en/8811688/onlineData/sa_flex_fuel_ethanol_sensor_uv-onlineData.jpg

Not: Ethanol bazik asit ile seyreltilir içindeki bazik asit değeri yüksek olan ethanol japonyapıştırıcısı gibi kokar bunlardan uzak durmalısınız sizin kullanız gereken %96~98 saflıkta olan Kolanyaya yakın kokan ethanollerdir ethanolu test etme yollarınız vardır

peki bu ethanol sensörleri universal mi yoksa her motor için ayrı üretimi var mıdır? örneğin TSI motor aracıma uyumlu bulabileceğim bir yer önerebilirmisiniz?

Oz`
28-05-2015, 12:35
bunu alıp araabana takip orjinal beyine tanıtamassın malesef Zeitronix in kendiliğinden göstergeli olanları var onlardan almanını öneririm

Sinan'S2k
06-07-2015, 12:26
Aldığım etanolün içinde beyaz parçacıklar oluştu zamanla. Sebebi kötü kalitede olmasımıdır?

Semii
06-07-2015, 12:53
çok faydalı bi yazı olmuş doktor teşekkür ederiz :)

bide toluen ile ilgili bizleri bilgilendirebilirmisin

Semii
06-07-2015, 13:11
Aldığım etanolün içinde beyaz parçacıklar oluştu zamanla. Sebebi kötü kalitede olmasımıdır?

bildigim kadarıyla kristallenme varsa ürün kalitesi kötüdür.hatta 2. veya 3. kullanıcısı olabilirisiniz :) eleyip eleyip piyasaya sürülen ürünler biliyorum

Alüminyum demir vs temizliginde kullanılabiliyor ethanol toluen vs sonrasında 2. ye elenip pazara çıkabiliyor :)

ghibli06
06-07-2015, 21:21
ben ethanolü tıbbi ürünler yapan bir yerden alıyordum %100 diyordu saflığına...

Semii
07-07-2015, 00:21

Saflıgı asla %100 olmaz abi.dolum vs esnalarında %90-95 lere düşüyor demişti bana kimyacım.

ghibli06
07-07-2015, 01:50
Saflıgı asla %100 olmaz abi.dolum vs esnalarında %90-95 lere düşüyor demişti bana kimyacım.

ben de emin olamıyorum, medikalciler en güvenlisi demişlerdi bana da...

e'to
07-07-2015, 02:46

Ethanolun Safligi benim bildiğim yurda girişte % 96 ya ayarlaniyor oda içki imalatinda kullanilmasin diye içine % 4 oraninda aci tat veren birşeyler ekleniyor.
medikalcilerden saflik derecesini ölçebilen eski ateş ölçerlerin büyütülmüş haline benzeyen bi alet var onunla olcebilirsiniz.
bu arada özgün emegine saglik
Uyguladigin test 10 numara.

yavuz364
07-07-2015, 06:53

Ethanolun Safligi benim bildiğim yurda girişte % 96 ya ayarlaniyor oda içki imalatinda kullanilmasin diye içine % 4 oraninda aci tat veren birşeyler ekleniyor.
medikalcilerden saflik derecesini ölçebilen eski ateş ölçerlerin büyütülmüş haline benzeyen bi alet var onunla olcebilirsiniz.
bu arada özgün emegine saglik
Uyguladigin test 10 numara.

Eve medikalcilerin piyasadaki neredeyse en saf alkolü kullandıkları doğru ancak %100 saf alkol diye birşey laboratuarda bile imkansız..
içine katılan acı malzeme de %4 den çok çok daha az %0.1-%0.5 lerde..

Bir de alkolün saflığını ayarlama gibi bir şey olamaz. zaten alkolü aktarırken yada çok çok kaliteli kaba koymazsanız bile saflığı %96 lara kadar düşebilir.. Su tutma özelliği çok yüksek olduğundan dolayı istanbul gibi nemli bir ortamda %99 saf alkolün kapağını açıp aracınıza dökerken bile %98 e düşer :)

ama %99 dan %98 e düşmesi %%98 den %97 ye düşmesinden çok daha kolay olur. %97-98 ler arabalar için yeterince iyi olduğu için kapağı açtım bozuldu yada çok bekledi bozuldu gibi korkularınız olmasın ..

19gokhan90
07-07-2015, 21:02
Herkes etanol ile ilgili sormuş. Peki ayar sırasında avans vurmadigi için yüzdesel olarak bir değer varmı ? Etanolden sonra fazla avanstan yurumeyen araçlar var

miniks
10-07-2015, 19:24

yakıt hattın da eloksalsız alüminyum parçalar varsa bu durumu yapar

Ali Yüksel
13-10-2015, 18:00
saftır (10krktr)

ghibli06
13-10-2015, 19:01
saftır (10krktr)

???? (10krktr)

buraek4
15-10-2015, 13:05
1.6 thp motora sahip peugeot 208 sahibiyim.benzin kalitesini arttırmak için 10 litreye 1 litre etanol koysam sıkıntı yaşarmıyım..

alperkirman
15-10-2015, 13:27
id1000 dışında ethanolü sıkıntı yaratmadan kullanabileceğimiz başka marka enjektör varmı ?

Oz`
26-10-2015, 01:31
id1000 dışında ethanolü sıkıntı yaratmadan kullanabileceğimiz başka marka enjektör varmı ?

id1000
id1300
id1700

Moran olarak komple bütün enjektorlerini kullabnabilrisin

injector clinics

alp1903
12-01-2016, 15:03
Ethanol 30lt olan beyaz bidonlarda en fazla kaç ay bekler?

outlaw
22-03-2016, 13:16
Ethanol 30lt olan beyaz bidonlarda en fazla kaç ay bekler?

bu konuyu bende merak ediyorum. ne kadar süre bidonda bekleyebilir uçmadan yada saflığı bozulmadan ?

dragstar
22-03-2016, 14:13
Magnetti Marellinin motorsport serisi enjektörlerin hepsi ethanole uyumlu,

stock olarak ducatı motorlardan, 106/saxo, Clio/megane Rs lerden çıkan enjektörler motorsport enjektör

bidonun agzı kapalı duruyorsa bozulmaz buharlaşmaz sonucta karpuz degil

Orhan
22-03-2016, 14:16
Alkol çok hızlı bir şekilde nem çekiyor ağzını sıkı kapatmak lazım
Yani açtığın anda %100 diye bişey kalmıyor

livaneli
22-03-2016, 20:27

Burda (Datça) eczacı arkadaşlardan ya da Migros'tan alıyoruz; saflığı %96 olarak görünüyor şişedeki yazıda.
Ona göre %45 civarı alkol olacak şekilde suyla karıştırıp şeker ve anason yağı ekliyoruz belli miktarlarda.
Yalnız bu mübareği arabaya içirmek hiç aklımıza gelmemişti. :)

meSs
23-03-2016, 12:23
1.6 thp motora sahip peugeot 208 sahibiyim.benzin kalitesini arttırmak için 10 litreye 1 litre etanol koysam sıkıntı yaşarmıyım..

bildiğim kadarı ile THP motorlar en azından peugeot grubu E10'a kadar flex, bakınız kullanma klavuzu.

klavuzda yazanlar aynen şu şekilde;

Benzinli motorlar için kullanılan yakıt kalitesi Benzinli motorlar, EN 228 ve EN 15376 Avrupa standartlarına uygun E10 tipli (% 10 etanol içeren) benzinli bioyakıtlar ile tamamen uyumludur. E85 tipli yakıtlar (% 85 kadar etanol içeren) yalnızca bu tip yakıtın kullanılması için satışa sunulmuş araçlara (BioFlex araçlar) tahsis edilmektedir. Etanolun kalitesi EN 15293 Avrupa standardına uygun olmalıdır. Yalnızca Brezilya için, % 100'e kadar etanol içeren (tip E100) yakıtlarla çalışan özel araçlar satışa sunulmuştur.

SGTI
23-03-2016, 13:10
Yanliz sunuda hesaba katmak lazim degilmi mesela %10 a kadar flexfuel o zaman %10 koyabilirimden ziyade aldigimiz yakitin icerisindede belli bir miktar ethanol var diye biliyorum.Yani %5 ethanol varsa o zaman en fazla %5 daha eklenebilir.
Bir bilgim yok sadece fikir vermek adina dedim

KA®ANLIK
23-03-2016, 14:02
Yanliz sunuda hesaba katmak lazim degilmi mesela %10 a kadar flexfuel o zaman %10 koyabilirimden ziyade aldigimiz yakitin icerisindede belli bir miktar ethanol var diye biliyorum.Yani %5 ethanol varsa o zaman en fazla %5 daha eklenebilir.
Bir bilgim yok sadece fikir vermek adina dedim

FlexFuel sensörü olan bir araçla birkaç firmadan yakıt alıp baktık, hepsinde %0 çıktı 95 oktanda.
97 oktan zamanında %2-3 ethanol çıkıyordu ortalama.

Orhan
23-03-2016, 14:50
FlexFuel sensörü olan bir araçla birkaç firmadan yakıt alıp baktık, hepsinde %0 çıktı 95 oktanda.

Shell nitro aldınızmı onda ne okudu acaba

meSs
23-03-2016, 16:32

bizzat ölçümlemedim ama benimde bildiğim kadarı ile %2-3 civarında bulunduruyorlar.
BP nin teknik dökümantasyonuna linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.bp.com/content/dam/bp-on-the-road/tr_tr/downloads/PDF/guvenlikform/BP-Ultimate-Kursunsuz-Benzin-95-Oktan.pdf

KA®ANLIK
23-03-2016, 16:37
bizzat ölçümlemedim ama benimde bildiğim kadarı ile %2-3 civarında bulunduruyorlar.
BP nin teknik dökümantasyonuna linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.bp.com/content/dam/bp-on-the-road/tr_tr/downloads/PDF/guvenlikform/BP-Ultimate-Kursunsuz-Benzin-95-Oktan.pdf

zaten o linkini attığınız BP nin 97 oktan yerine koyduğu ULTIMATE benzinin açıklaması.
onlarda %2-3 olduğu doğrudur.

outlaw
24-03-2016, 09:16
çeşitli firmalardan (po,opet,bp) aldığım benzinde genelde %3-4 arası eth gösteriyor benim sensör.

buraek4
30-03-2016, 16:39
bildiğim kadarı ile THP motorlar en azından peugeot grubu E10'a kadar flex, bakınız kullanma klavuzu.

klavuzda yazanlar aynen şu şekilde;

Benzinli motorlar için kullanılan yakıt kalitesi Benzinli motorlar, EN 228 ve EN 15376 Avrupa standartlarına uygun E10 tipli (% 10 etanol içeren) benzinli bioyakıtlar ile tamamen uyumludur. E85 tipli yakıtlar (% 85 kadar etanol içeren) yalnızca bu tip yakıtın kullanılması için satışa sunulmuş araçlara (BioFlex araçlar) tahsis edilmektedir. Etanolun kalitesi EN 15293 Avrupa standardına uygun olmalıdır. Yalnızca Brezilya için, % 100'e kadar etanol içeren (tip E100) yakıtlarla çalışan özel araçlar satışa sunulmuştur.

yani kullanabiliyoruz anlıyorum burdan doğrumudur :)oran orantıyı nasıl ayarlarız peki ?

dragstar
30-03-2016, 20:07
yani kullanabiliyoruz anlıyorum burdan doğrumudur :)oran orantıyı nasıl ayarlarız peki ?

aynen kullanabiliyorsunuz, depoya litre bazında orantılarayarak koyabilirsiniz

mycars
18-05-2016, 03:28
Karburatörlü bir araçta neleri degiştirmeli yada şöyle söyleyeyim örnegin yakıt deposunu aynı lpg gibi ayrı yapıp hattıda farklı çeksek ve %100 ethanol kullansak bir zararı olurmu yada avansı nasıl olmalı motora zarar verirmi nerelere ne yapmalıyız birde biryerde okumuştum içine hint yagı karıştırıp az miktarlarda verecegi zararı bir nebze kesebiliyormuşsun tarzında dogrumudur bi fikir verseniz :)

mycars
18-05-2016, 18:14
Fikri olan yok sanırım :)

Oz`
08-06-2016, 17:33
Karburatörlü bir araçta neleri degiştirmeli yada şöyle söyleyeyim örnegin yakıt deposunu aynı lpg gibi ayrı yapıp hattıda farklı çeksek ve %100 ethanol kullansak bir zararı olurmu yada avansı nasıl olmalı motora zarar verirmi nerelere ne yapmalıyız birde biryerde okumuştum içine hint yagı karıştırıp az miktarlarda verecegi zararı bir nebze kesebiliyormuşsun tarzında dogrumudur bi fikir verseniz :)

Ethanol genelde lastikleri kurutttuğu için genelde memelerin üstündeki lastikler bozuluyor VP nin var bir katkısı ama kaldığı sürece compatible olmadığı için zarar gverir su sekilde yapabilirsiniz benzin basıncıni düşük benzin le kullanabilirsin benzin basıncı açık sekilde alkol kullanabilirsin buun yanı sıra kullanıpta bitirip benzinle kullanırsan ewe ggiderken kullanip hersyei koruyabilirsin :)

ZX-636R
13-06-2016, 11:33
Özgün çok iyi konu olmuş, ben de nette biraz araştırma yaptım RON değerleri farklı yerlerde farklı belirtilmiş.
RON129 yazan da var 109 yazan da. sanırım en güvenilir olanı RON108,6 MON89,7 AKI99,15 (https://en.wikipedia.org/wiki/Octane_rating)

şimdi biz karışımı yaparken RON a göre mi AKI yö göre mi ayarlama yapacağız, ethanol ile RON u arttırmak kolay ama AKI biraz daha zor.
yazılımı RON a göre mi AKI ya göre mi ayarlıyorusunuz?

eğer bu sayfadaki veriler doğru ise Toleun deki değerler daha iyi aslında, daha az miktarı ile hem RON u hem de AKI yı kolayca arttırabiliriz. RON121 MON107 AKI114
tabii en iyisi bunları dyno da ve yolda ölçüp anlamak gerekir. aynı araçta %70pompa benzin+30 ethanol ile ve %70pompa benzin+%30toluen ile farklı farklı denemeler yaptınız mı?
fark ne oldu merak ettim açıkçası. Toluen ile ilgili de bir çalışma bekliyoruz:D

Gokhan43
30-06-2016, 16:36
Ben de bir üstteki posta istinaden bir soru ilave etmek istiyorum. Depodaki 95 oktan benzine sonradan döktüğümüz Etanol ve Toluen benzine karışma süresi farklılık gösteriyor mu ? Örnek olarak etanol x km sonra, toluen y km sonra tamami ile etkisini gösterir denilebilir mi ?

Oz`
02-07-2016, 00:07
Ben de bir üstteki posta istinaden bir soru ilave etmek istiyorum. Depodaki 95 oktan benzine sonradan döktüğümüz Etanol ve Toluen benzine karışma süresi farklılık gösteriyor mu ? Örnek olarak etanol x km sonra, toluen y km sonra tamami ile etkisini gösterir denilebilir mi ?

arac deposuna göre değişebilir S3 te zor oluyorama mesela hondada cok daha kolay depo yapısından dolayı

ZX-636R
02-07-2016, 09:53
Son 1 hafta ikisini de denedik. E20 T15 e göre bariz daha etkili. Belki yazılımdan dır:D

Ayrıca psikolojik mi bilmiyorum ama Ethanol un motoru soğuttuğu hissediliyor

SGTI
06-07-2016, 21:29
2.0 tfsida durum nedir tam olarak tecrubeliler paylassa?
Hem toluenden ucuz hem daha az koymak yetiyor retardationu engellemek icin.
Ornegin gunluk kullanilan bi arabaya her depoya %10 ethanol eklemek herhangi bir zarar verirmi.Takriben her depo 15 gunde bitiyor bende.Yoksa toluen sartmi ?Depoda su birakiyor diyorlar ethanol icin.Yani benzin aldigim yer bp nin kendi yeri.Su mu olacaginida sanmiyorum.

ZX-636R
06-07-2016, 22:39
Tfsi için tecrübem yok olan arkadaşlar daha detatlı yazarlar ancak %10 günlük kullanım için çok ideal oran.

Wag grubunda genelde toluen tercih ediyorlar ancak THP için kesinlikle Ethanol derim çok net fark var arada

Oz`
08-07-2016, 10:02
2.0 tfsida durum nedir tam olarak tecrubeliler paylassa?
Hem toluenden ucuz hem daha az koymak yetiyor retardationu engellemek icin.
Ornegin gunluk kullanilan bi arabaya her depoya %10 ethanol eklemek herhangi bir zarar verirmi.Takriben her depo 15 gunde bitiyor bende.Yoksa toluen sartmi ?Depoda su birakiyor diyorlar ethanol icin.Yani benzin aldigim yer bp nin kendi yeri.Su mu olacaginida sanmiyorum.

:D ethanol su çeker ama %10 ile hiçbirzarar görmezssiniz Vw lerin 2005 ten sonra bircoğu zaten euro normaları yüpzünden Alkole dayanıklı ama %20 MAX depoda su bırakmaz yazının yukarısnını okursan kötü ethanole denk geir isen malesef bu sorunları yasarsın bütün benzinlerde Ethanol vardır ayrıca %3 ile % 8 arasında deişir

SGTI
11-07-2016, 00:06
:D ethanol su çeker ama %10 ile hiçbirzarar görmezssiniz Vw lerin 2005 ten sonra bircoğu zaten euro normaları yüpzünden Alkole dayanıklı ama %20 MAX depoda su bırakmaz yazının yukarısnını okursan kötü ethanole denk geir isen malesef bu sorunları yasarsın bütün benzinlerde Ethanol vardır ayrıca %3 ile % 8 arasında deişir

sağol özgün abi.Yakıtın içindeki ethanolude hesaba katarak %7-8 dolaylarında eklerim.Daha önce toluen kullandım ama ethanol çok avantajlı geliyor.Herkesde toluen kullanıyor birileri bişeyler saklıyo ama hayırlısı :D Gerçe genelde %30-25 oranlarda yakıt eklemesi yaptıklarından toluen kullanıyorlar sanırım.

Oz`
22-07-2016, 23:10
SGTI ethanol ayar ister :) kibarlık ister türkiyede 2-3 tuner varken geriye hepsi kopyala yapıştırcıyken kimse bildiği birşeyi saklamaz, Saklamak için bilmemek gerekir :) kimsenin birşey sakladığı yok yani :=)

yavuz364
24-07-2016, 22:47
Bence bilmemenin yanında herkesin kolayına geldiği için de toluen koyuyorlar :) AFR ye flan çok ellemeden avans açıp toluen koyup devam ediyorlar..

zx-10rr
27-10-2016, 10:39
dr.özgün konu harika tekrar hortlatmak istedim.diğer arkadaşlarda fikir verebilirler,

sorum şudur,

s3 tfsı yada mk6r tfsı,k04 lü setup bütün parçaları var(cooler,meth kit evc vs vs)tfsı grubu toilen kullanıyor hatta oranları yüzde 50 yapan bile var.k04 ile rs4 enj geçip,arka depo içi 2.pompa ekleyip ve 155 bar fuel rail relif valve alıp yüzde 30 oranında eto kullanabilir miyiz?ayarı senin yapacağını kabul et.

-neden böyle bir şey düşündüm diye soranlar olursa;

tolien pis bir yakıt,
daha pahalı yakıt

SGTI
27-10-2016, 11:30
Bence sunuda eklemelisin abi bu araba gunluk %30 ile mi gezicek yoksa roll vs yapilip depo bitiripip kenarami cekilicek.Ethanolun diger yakitlardan ayristigi nokta bu

zx-10rr
27-10-2016, 14:14
Bence sunuda eklemelisin abi bu araba gunluk %30 ile mi gezicek yoksa roll vs yapilip depo bitiripip kenarami cekilicek.Ethanolun diger yakitlardan ayristigi nokta bu

cmd aldığını düşün 2 ayar olucak,birinde pompa benzini ve meth kit ile olabilecek optımım ayar,diğer map ise e20 yada e30 lu ayar.tabiki depoda oyle gezilmeyecek.