PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sizin de eşiniz dostunuz akrabanız hep temiz(!) araba mı alıyor ?

AliDogukan
26-05-2015, 09:03
2. el araba alan kiminle konuşsam arabaları;

- Boyasız
- Boyalı olsa bile asla bir el büyüklüğünü geçmez ve boya sebebi asla kaza değil birinin çizmesi
- Küllüğü bile kullanılmamış
- Daima sıfır alan ilk sahibinden ve bu kişi arabasına lpg takıp pek binmemiş ve yatmış
- Sıfır kokusu bile duruyor (2005 model araba)
- Uzun yolda kullanılmış şehiriçinde yorulmamış
- Orijinal 100 binde (2002 model araba)
- Sokakta değil garajda durmuş sahibinin müstakil evi ve kapalı garajı varmış
- Zamanında adam çocuğuna bırakmak için almış vazgeçmiş hacca gitmiş satmaya karar vermiş yanmış yan batmış en son kusursuz araba alıcılarına denk gelmiş :)

gibi envai cümleler duyuyorum.Daha da çoğaltılabilir örnekler.

Herkesin arabası tertemiz ve kusursuz,bebek gibi.Hiç malım kötü diyen yok.Hani bir tane bile arabamın şurasında şu var diyene rastlamadım.

Bu temiz arabaları sadece belirli kitle görebiliyor sanırım :)

MBuğra
26-05-2015, 09:09
Diğer seçenekleri bilmem ancak kendi aracımız 2004 model 122bin orjinal kmde.

Dediğinizde haklısınız, kimse yoğurdum ekşi demiyor. Öyle bir kitle hakikaten var. Ama bunun yanında gerçekten temiz araçlara sahip olanlar da var.

En yakın teyzeden type R konusu var mesela, küçük bir kaza yapıp, orjinal kaput temin süresi geç olduğundan mutluhanda karbon kaput taktıran teyze :D

by_lucky
26-05-2015, 09:09
yav kardeşim böyle şeylere kafa yorma

MK8800
26-05-2015, 09:10
Sen kendi malini satarken kotuluyo musun?

gökberk
26-05-2015, 09:16
Şaselerinde, kupasında önemli bir hasar ya da tamiratı yoksa.. Değişeni olması önemli değil, yeter ki düzgün parça takılmış ve düzgün boyanmış olsun.
Kilometre kısmı aracına göre değişiyor. Kilometresine göre ilerde çıkacak muhtelif sıkıntıları da göz önünde bulundurarak alırım.
Bu iş para çokomel işi aslında. Varsa paran sıfıra yakın araba ararsın. Azsa paran bazı şeylere göz yumarak alırsın.
Tabi işin içinde çakallıkla satmaya çalışan, pertten dönme araçları iteleyenlerin bir de ahireti düşünmesi lazım.

AliDogukan
26-05-2015, 09:20

Hayır,ne var ne yok söylüyorum.

Daha önce bir kez araba satma tecrübem oldu.Onda da alan şahısa arabanın görünmeyen yerindeki ufak tefek çizikleri bile tek tek gösterdim araba herşeyiyle içine sinsin diye.Yarın bir gün arabayı yıkarken farkedince beni anmasın diye.Benim de tarzım bu.Yermiyorum,mevcut olan neyse gösteriyorum eksiksiz.

Hani ilk konuda bahsettiğim olaydan çok rahatsız oluyorum gibi bir durum da söz konusu değil.Karşıma çıkan ne kadar ikinci el araba alan insan varsa hepsininki tertemiz olunca komik oluyor.

onursumer
26-05-2015, 09:24
kazalı boyalı değişenli arabaları seviyorum ben çevremde alışkın ucuz iş goruyor satarkende zarar ettirmiyor :D

16EC813
26-05-2015, 09:27
yıl olmuş 2015 seçimler yaklaşıyo siz halen daha annenizin margarinini kullanıyonuz :D

UmutBuran
26-05-2015, 09:27
Km'lere çok takılma 1993 30 bin km orjinal tempra alıp sattık, şimdi kullandığım araçta 2001 60 bin kmde, yani illa düşük model arabanın km'si yüksek olacak diye bir kaide yok..

gökberk
26-05-2015, 09:28
Ha bir de alıyorsun tertemiz araba... Boyasız,kazasız vs.
Sonra malın biri saçma sapan bir şekilde bir yerine çarpıyor. Hoppaaa :D Bütün keyfin kaçıyor.

akıncı
26-05-2015, 09:30
sen kendı arabana bak kardeşim,ne yapacan mılletın arabasını atını

Yigit-Y
26-05-2015, 10:11

Kimse malını kotulemez, ama kötü olan birşeyi saklarsan işte o en boyuk günahtır. :)

Alıcı kişileri anlayamiyorum sen yazilana değil fiyata arabaya bak

Yazilanlara neden inanmak için caba sard edersin ki

Git servise a dan z ye baksınlar sigortaya sordur

Birsey cikarsa adama sen duzenbaz bir saticisin de uzaklas ordan.

Bu tür alıcı neden 2 el araba bakar anlamam git sifir al

Neden 2. El kasiyorsun ki

darkmoon
26-05-2015, 10:20
motoru bakımlı temiz olsun,yürüyeni gene öyle olsun,şanzımanı elektrik aksamı bakımlı temiz olsun.. kaportası içi leş gibi olsun önemli değil..

Kadyr
26-05-2015, 10:40
motoru bakımlı temiz olsun,yürüyeni gene öyle olsun,şanzımanı elektrik aksamı bakımlı temiz olsun.. kaportası içi leş gibi olsun önemli değil..

Kaportasının bakımını yada sürttüğünde yaptırmayan önemsemeyen adamda benim gözümde motoru nekadar önemser hale geliyor.

darkmoon
26-05-2015, 10:49
Kaportasının bakımını yada sürttüğünde yaptırmayan önemsemeyen adamda benim gözümde motoru nekadar önemser hale geliyor.

Dediğin genel olarak doğru aslında.. fakat salaş insanlarda çok var adam periyodik her tür bakımı yaptırıyor fazlasını yaptırıyor ama yıkamacıya giripde 45 dakika yada 1 saat orda beklemeye vakit geçirmeye eriniyor aracı leş gibi kuş pisliği içinde öyle haftalarca geziniyor.. birde çizik minik göcük için kaportasını boyatmayıp orjinalliği bozulmasın mantığındada çok insan var..

tylan
26-05-2015, 11:02
Yarın unutmazsam çekip atayım buraya komşunun sağ on camurluk göcuk 308 i var neden yaptirmiyorsun diye sordum orjinalligi gider dedi :) ben temiz araba hastasiyim o yüzden gidip her seferinde 0 alıyorum 2. El araba alırken de 10 yasin altindaysa sadece direklere saseye bakarım arka camurluklar ve tavan degismediyse her araba temizdir benim icin

GuneyOnur
26-05-2015, 11:05
Neden bu 2.el araçlar hakkındaki yorumlar tek başlık altında toplanmıyor ? Hergün ayrı konuları görmek zorundamıyız ? Aynı konular içerik değiştirilip servis ediliyor.

ykavcioglu
26-05-2015, 11:13
arkadaşlar kendime 206 hdi aldım günlük binmelik, km'si orjinal 110,000'di.
aracın tek kusuru tavanında boya olması, ufak tefek tıklamaları vardı, aracı sürdüm ve soluğu direk noterde aldım.
96 model honda civic parasına dizel xt paket yeni model 206?

piyasadan yaklaşık olarak 4 lira uyguna geldi bana, tavandaki boya benim umrumda değil, varsın satılmasın yakıtdan kendini amorti ediyor araç..
kimsede temiz, boncuk demesin umrumda değil:)

KÖROĞLU
26-05-2015, 11:19
Sözlük tadında yazayım, malındaki noksanları dürüstçe yazmayı malını kötülemek olarak algılayan insanları ortaya çıkaran başlık :)

Sahibinden üzerinden birçok araç sattım, aldım.

Kendi açtığım ilanlarda genelde detaylı ve eksik noksan ne ise yazar.

Bu ilanlar genelde " arabamda boya yok ama çizik çok" tayfasına hitap etmez çünkü bu tipler vuruk kırık çizik araca binmekte sıkıntı görmezler.

Çünkü parça çizik ise boyanır.net

Detaylı yazılan ilanları genelde toplumsal olarak okumaktan imtina ediyoruz, "ne zırvalamış bu yeaa" tadında bir yaklaşımda bulunuyoruz ki yanlış bir yaklaşımdır.

Bir de araçtaki kusuru (bkz: çizik boyası ya da değişen) pazarlık için kullanan tayfa var ki en haz etmediğim alıcı profilidir.

Araç almam da satmam da bu insanlardan, bir kaçını "satılık mal yok kardeşim" diye bozup gönderdiğim olmuştur.

Bir de son zamanlarda şu dikkatimi çekiyor, efendi görünümlü mezarcı, dip fiyatçı ve ölücüler.

Adam gayet güzel " Merhaba sayın tolga_kaan_ diye başlayıp

(22.000 yazdığım ilana) 18.000 TL var düşünürseniz gelip alalım diye bitiriyor mesajını.

Pazarlık ile hadım etmeyi karıştıran insan modelidir kendileri , kırmadan uzaklaştırmalı.

Konuya dönersek, imkan dahilinde eski araçtan ve galerilerdenı, ilanı daha resmi dilde yazmayı beceremeyen insanlardan uzak durmaya çalışıyorum.

En güzeli sıfır ama bu ülkede bayiden tavanı boyanıp sıfır diye satılan araçları da gördük/duyduk.

Herkes önce içine , vicdanına bakmalı. Kendisine yapılmasını istemediğini başkasına yapmamalı.

O zaman sanırım boya da değişen de takıntı olmaktan çıkacak.

Ome_RS
26-05-2015, 11:33
çok fazla kafa yormamak gerekir böyle şeylere. Kuzguna yavrusu şahin gelirmiş yada kimse yoğurdum ekşi demez gibi bazı deyimler mevcut.

Araba almaya niyetliysen lafa göre hareket etmez gider expertiz yaptırırsın sözü ve malı birbirini tutuyorsa alırsın.

Ben genellikle temiz araba almaya dikkat ederim. Bugune kadar kullandıgım en pis araba (pis derken boyalı ve yüksek km olan) Accordumdu. tavan bagaj hariç parça parça neredeyse komple boyalı 180binde bir araçtı.
forumdan bir arkadasa sattım ve satarken farları iyi aydınlatmıyora kadar tüm kusurularını söyleyerek sattım. Alır almaz komple eksiklerini giderdi suan kusursuz biniyor. halada görüşürüz.

şuan punto aracım var. 2006 model ilk sahibinden faturası vs herseyi duruyor. 74bin km de. bakımları zamanında yapılmıs 1 parça camurluk boyalı kaputun fara gelen kösesi avuc kadar ve kapı ucu 10cm kadar lokal boyalı. herşeyi görmeme ragmen alırken fiat servisine gittim ve expertiz yaptırarak aldım.
alır almaz bende tüm bakımını yaptım alt takımı kontrol ettik çıkan eksiklerini yaptırdım boya olmadıgı için boyasız göçük düzelten yerde boya yapılarak düzeltilecek paranın 3 katını vererek olan 3-5 gamzesini yok ettirdim ve suan neredeyse kusursuz sekilde kullanıyorum.
satarkende temiz diye satarım :)

fthdrn
26-05-2015, 11:44
Sadık nerede ? :D

AliDogukan
26-05-2015, 11:53
Gerçekten temiz olan arabaları tenzih ediyorum ama bende mi ilginçlik nedir kime denk gelsem arabası çiçek :)

Boyalıysa boyalıdır,ona göre uygun alınmıştır.Bir mesajda yazıldığı gibi ''para-çokomel'' ilişkisi tamamen.Ama bazıları araba boyalı olunca utanç sebebi olarak mı görüyor diye geliyor aklıma artık kimsenin ağzı arabam boyalı demeye dili varmıyor bulunduğum çevrede.

dirk
26-05-2015, 12:14
sen bi araba alınca sahibinden com'dan en ucuz araba fiyatına endeksle araba değerlendiriliyor bende buna sinir oluyorum.. aaa vardı ya geçen baktım xxx para sen kaça aldın :D

ERTAN
26-05-2015, 12:20
Turşu araclar kimsenin dikkatini çekmez o yüzden gözüne batıyor insanların. bizdede var bi tane 99 60 binde değişensiz focus :)

onursumer
26-05-2015, 12:22
Dediğin genel olarak doğru aslında.. fakat salaş insanlarda çok var adam periyodik her tür bakımı yaptırıyor fazlasını yaptırıyor ama yıkamacıya giripde 45 dakika yada 1 saat orda beklemeye vakit geçirmeye eriniyor aracı leş gibi kuş pisliği içinde öyle haftalarca geziniyor.. birde çizik minik göcük için kaportasını boyatmayıp orjinalliği bozulmasın mantığındada çok insan var..

mesela ben

Bır ay once hava acınca pıcantoyu yıkattım gecen yaz tatılden kalma kum vardı ıcınde heuhe vakıtsızlık boyle bırsey

Gunes G.
26-05-2015, 12:28
Su forumda el uzerinde tutulan araclarin bile neler neleri var bilinse, soka girip cikamayacak cok insan taniyorum :)

Alper_
26-05-2015, 12:28
Aracımın neyi var neyi yok söylüyorum satılmıyor :) anladım ki satmak için yalan söylemek gerekiyor yoksa zor..

pirasa
26-05-2015, 12:48

niye böyle düşünesin ? ben arabayı önden çaktım hemen baktım tampon yamuk öyle ellemedim, o arada bi avans problemi oldu hemen başladım koşturmaya ki bu problem arabayı kullanmama engel değildi. hee öndeki tamponu daha büyük bir kaza için bekletiyordum büyük kazayıda yaptım ön tamponda aradan çıktı :D

serci
26-05-2015, 12:56
Aracımın neyi var neyi yok söylüyorum satılmıyor :) anladım ki satmak için yalan söylemek gerekiyor yoksa zor..

Çok çok haklısın abi

Kadyr
26-05-2015, 13:07
niye böyle düşünesin ? ben arabayı önden çaktım hemen baktım tampon yamuk öyle ellemedim, o arada bi avans problemi oldu hemen başladım koşturmaya ki bu problem arabayı kullanmama engel değildi. hee öndeki tamponu daha büyük bir kaza için bekletiyordum büyük kazayıda yaptım ön tamponda aradan çıktı :D

ya tamam onu hemen yaptırmayabilirsin o ayrıda kimi o şekilde satmaya çalışıyor orjinalliği bozulmasın diyor banane kardeşim sen boyatmadıysan ben vuruk arabayamı binicem ben boyatıcam boya masrafı falan bana kalıcak yine gidecek orjinallik bu manteliteyi anlamıyorum yani. ben pazara aracımın orası burası ezik göçük getirmem yaptırırım öyle getiririm.

darkmoon
26-05-2015, 13:20
mesela ben

Bır ay once hava acınca pıcantoyu yıkattım gecen yaz tatılden kalma kum vardı ıcınde heuhe vakıtsızlık boyle bırsey

bizim satın alma müdürünün arabasını görsen martılar aracın üstünde geçit töreni yapmışlar yetmemiş parti yapmışlar.. siyah a4 kuş pisliğinden nerdeyse beyaz olmuş :)) adam 3 hafta öyle gezdi en son istinye parka girdiğimizde gene bırakmıycakdı zorla yıkamaya bıraktırdık.. vaktimiz yok işimiz gücümüz var diyor hala :))

sagi
26-05-2015, 13:28
ya tamam onu hemen yaptırmayabilirsin o ayrıda kimi o şekilde satmaya çalışıyor orjinalliği bozulmasın diyor banane kardeşim sen boyatmadıysan ben vuruk arabayamı binicem ben boyatıcam boya masrafı falan bana kalıcak yine gidecek orjinallik bu manteliteyi anlamıyorum yani. ben pazara aracımın orası burası ezik göçük getirmem yaptırırım öyle getiririm.

yaptıranada hak veriyorum yaptırmayana da yaptırmayan eksik bir yeri varsa kesinlikle fiyattan düşmeli kendi harcayacağı parayı karşı taraf istediği gibi yapsın

halilcakir
26-05-2015, 13:35
Yaw araba altı üstü arkadaşlar bunlar

Böyle varoluşu sorgular gibi yormayın bu kadar kendinizi :)

MatraX_07
26-05-2015, 13:35
2.el oto ekspertiz servisinde yetkili olarak görev yapıyorum..İnanın neler var,nelerle karşılasıyoruz görmelisiniz

Öncelikler herkes temiz olsun,kazasız olsun ama ucuz olsun derdinde :)
Bazıları da boyası,kazası olsun uygun olsun der
Bazısı da kazasız olup,tampon boyalıdır,almaz
Bazısı da araç komple kazalı olur,benim için sadece motor önemli kazası önemli değil deyip alır
kısacası bunun gibi çok örnek var

Kimin neye bakıp,neyden anladığına bağlı ve en öenmlisi Fiyatı

onn_dear
26-05-2015, 15:35
para çokomel eğrisi...

cusse
26-05-2015, 16:53
Genelde pert araba alırım,önemli olan düzgün yapılması ve gerçek ustaların elinden geçmesi benim böyle bu işi yapan ve gerçekten güvendiğim birkaç kişi var aldığım tüm arabalardan para kazandım +olarak vay biri vurdu dur çizildi gibi endişelerimde olmadı mala hizmet etmek için mi it gibi çalışıyoruz pert ama boyasız araba iyidir :D

CTG
26-05-2015, 17:00
kimse malını kötülemez ama araba alırken de işini bilen adam arar tarar bi şekilde parasına göre en güzelini bulur

ben 2010 senesinde 2000 model araba almıştım 55 binde, piyasasına göre de çok mantıklı bi paraya almıştım. ha şimdi 130 bin oldu yaşı arttı satarken çok büyük bi iddiası kalmadı ama kazasız ve temiz bi araba hala

onursumer
26-05-2015, 18:01
bizim satın alma müdürünün arabasını görsen martılar aracın üstünde geçit töreni yapmışlar yetmemiş parti yapmışlar.. siyah a4 kuş pisliğinden nerdeyse beyaz olmuş :)) adam 3 hafta öyle gezdi en son istinye parka girdiğimizde gene bırakmıycakdı zorla yıkamaya bıraktırdık.. vaktimiz yok işimiz gücümüz var diyor hala :))

allahtan garajdan garaja gidiyorum kuş pisliğine tahamulum yok ozaman yıkatırdım :)

BugraH4N
27-05-2015, 17:18
Araba masrafsız çizgileri düzgün motoru yürürü sağlam olduktan sonra bana göre gerisi hikaye ucuz çakallık olarak görüyorum. her zaman temiz arabaya binmek isterim macunlu yada cizik yada kus pisliği içinde olacağına temiz olsun gerisi hikaye. NBM ep2 yi aldığımda sozde değişen yoktu boyası orjinaldi yürüründe diğer ıvır zıvırlarda bana bi masraf cıkarttı temiz aldığım parayı üste koysam ep3 alırdım.

Slammed
27-05-2015, 23:53
Aracın motoru saglıklı olsun yururunden ses gelmesın ısterse butun heryerı gunes yanıgı olsun benı kotu parcalar yolda bırakız bakımsız motor on takım ama boya benı yolda bırakmaz 2 katta boyalı olsa dedıgım gıbı duzgun yurusun yampırı yumpırı gıtmesın yeter.

Ayrıca arabası pıs olan adamın arabası alınmaz dusuncesındeler
Su sekılde 13 gun kullandım arabayı bıtek arka camı ufacık sılmıstım ama 5k Kmde yag degıstırırım ayda bır on takım kontrol ettırırım neyse boya sevdalıları almasın benım arabamı kendını,cebını dusunen bırılerı alır ıllakı :)
http://i.hizliresim.com/EYDmzn.jpg (http://hizliresim.com/EYDmzn)

fthdrn
27-05-2015, 23:58
Aracı yıkasan gidişi değişir beee :D

mert_can 41
28-05-2015, 00:02
Adamın kirleri ruhsata işlencek kıvama gelmiş :hehe::hehe:

Bu arada arkadaşlarımın hepsi arabasına özen gösteren kişiler o yüzden rahatım :D

SerkanYazgan.
28-05-2015, 02:34
Aracın motoru saglıklı olsun yururunden ses gelmesın ısterse butun heryerı gunes yanıgı olsun benı kotu parcalar yolda bırakız bakımsız motor on takım ama boya benı yolda bırakmaz 2 katta boyalı olsa dedıgım gıbı duzgun yurusun yampırı yumpırı gıtmesın yeter.

Su sekılde 13 gun kullandım arabayı bıtek arka camı ufacık sılmıstım ama 5k Kmde yag degıstırırım ayda bır on takım kontrol ettırırım neyse boya sevdalıları almasın benım arabamı kendını,cebını dusunen bırılerı alır ıllakı :)

haahaha :D HAcı ben arabayı yıkayınca gidişi bile değişiyormuş gibi hissediyorum. Sen nasıl bu halde geziyorsun? İstersen motorun 10 numara olsun ben yinede pasaklıdan araba almam :D

Sadık Özyer
28-05-2015, 02:41
Sadık nerede ? :D

Geldim , cevremdeki butun herkesin arabasi bebek neyse cizilirse icleri gider benim 206 cizik icinde vursam patlasam harcadigim parayla kalirim eskimezhasar olusmaz zaten var gibi..

Kubilay
28-05-2015, 02:48
Kim neye binmek isterse binsin de şu çakal satıcıların laflarına o kadar çok inanan var ki o çok can sıkıyor. Yok hacı dedesininmiş 5 sene yatmışmış da yok el kadar çizik varmış renk tutsun diye 4 parça boyatmışmış da neler neler yazıyolar millet de hemen tav oluyor. Sahibindendeki arabalara e devletten bakın yarısı alalı 1 hafta olmuştur en fazla. Sorsan ilk sahibiyim der. 5664e mesaj at 10 bin hasar çıkar 20 binlik arabada ama sigortadan para almak için öyle görünüyodur yav he he.

Bizzat kendi arkadaşım 868binde albea aldı taksi çıkması. Diğeri 350binde clio kullanıyor. Bende zaten 89 şahin var. Temiz değiller piyasaya göre ama kafa rahat. Sabah kalkıyosun ayna yok 25 30 lira ver yenisini tak. Kalkıyorum tampon kırılmış hayırlısı deyip devam ediyorum. :) boyasız a3ü olan bi arkadaşım var paranoyak oldu arabaya vuracaklar diye. Yağ su devam şekli en güzeli.

ScarpRex
28-05-2015, 03:48
Kim neye binmek isterse binsin de şu çakal satıcıların laflarına o kadar çok inanan var ki o çok can sıkıyor. Yok hacı dedesininmiş 5 sene yatmışmış da yok el kadar çizik varmış renk tutsun diye 4 parça boyatmışmış da neler neler yazıyolar millet de hemen tav oluyor. Sahibindendeki arabalara e devletten bakın yarısı alalı 1 hafta olmuştur en fazla. Sorsan ilk sahibiyim der. 5664e mesaj at 10 bin hasar çıkar 20 binlik arabada ama sigortadan para almak için öyle görünüyodur yav he he.

Bizzat kendi arkadaşım 868binde albea aldı taksi çıkması. Diğeri 350binde clio kullanıyor. Bende zaten 89 şahin var. Temiz değiller piyasaya göre ama kafa rahat. Sabah kalkıyosun ayna yok 25 30 lira ver yenisini tak. Kalkıyorum tampon kırılmış hayırlısı deyip devam ediyorum. :) boyasız a3ü olan bi arkadaşım var paranoyak oldu arabaya vuracaklar diye. Yağ su devam şekli en güzeli.

Sabaha karşı kahkaha attırdın ya ne diyim sana :D

Ozan Özer
28-05-2015, 07:26
Focus'u satarken tavandaki kuş pisliğine kadar yazmış,aynı şekilde lastiklerin diş derinliğinin olduğunu ancak senesini doldurduğunu bile not olarak belirtmiştim.
ARacımı satarken alacak olan arkadaş,aracın başına geldiğinde yazdığımın dışında hiçbir şey ile karşılaşmaz,bu konuda her zaman rahat olmuşumdur..
Boya takıntım yok,İstanbul'da boyasız araç bulmak oldukça zor zaten.Ama 3 kağıtçı,yalancı insanlar yüzünden her ilana kuşkuyla bakar oldum..Belki gerçekten saksı düştü
;babaya sürttü..İnanamıyorsunuz ki yazılanlara..Hep bir acaba? oluyor kafada..
Çok şükür her aracımı temiz,düşük km'de buldum bugüne kadar..Yeni araç alırken ilk etapta tanıdıklara,çevreme bakacağım illaki..

Slammed
28-05-2015, 10:15
Lutfen 1.2 at arabamla dalga gecmeyın zaten gıtmıyo alınıcak hıc yurumıycek :D :D

Ome_RS
28-05-2015, 10:37

bu nasıl güzelliktir yahu :D
kışın pis arabayı cidden cok severim. camları ve farları temizle kışı çıkarıtırım ben bununla :D Plakalarda okunmuyor mis mis :D
geçtiğimiz senelerde fotograf bulusması düzenlenmişti. arabam yeni boyadan cıkmıs özel bi renge boyanmıstı. bi kaç arkadas canlı görmek istiyordu ama buluşmaya gittiğimde araç bu şekildeydi dönüşte zorla yıkattılar :)

alpbodrum
28-05-2015, 10:42
Binerken ve Satarken üzmesin , içinize sinsin , gerisi boş.

karamurat1735
28-05-2015, 10:46
Doğal boya koruma uygulanmıştır diye ilerde ilana yazabilirsiniz bence ;)

mad_max1978
28-05-2015, 11:00
herkesin farklı kriteri vardır araba alırken kimi değişensiz olsun ister kimi boyasız.benim için değişende,boya önemli değil yeterki viski bardağının dibi kalınlığında macun olmasın.

ckrc
29-05-2015, 01:52
Sanırım 2. tip kullanıcıyım arabalarda.
Yürüyen aksamda bir sıkıntı yoksa,isterse kaportası göçsün,ezik olsun,çizik olsun,pis olsun umuruma gelmez. Tek derdim fabrikasyon boyası üstünde olsun.
Şantiye arabası gibi kirlidir arabanın dışı. İçini temiz tutmaya çalışırım ama kasıntı bi şekilde değil.

Beni yolda bırakmayacak,sürüş konforumu kısmayacak, aracı kullanırken görmeyeceğim noktalar için uğraşmam,boşuna emek-zaman-nakit kaybı olarak düşünüyorum. Banane çamurlukta ki ezikten, banane sol kapıya sürtmüş arabanın boya kalıntısından.

Birisi arabaya sürterse canın sağolsun diyorum,geçiyor gidiyor. 2 araç arasına değilde- 2 direk-plastık kuka vb. noktalara park ederken dokunmuş-ezmiş-çizmiş hiç umurumda olmaz o yüzden her yerde kocaman sedan arabayı park edebiliyorum, 2 demir arasına geri geri girmek vb aksiyonlar dahil daha da sürtmedim hiç. :)

Ama motorda garip bir ses duyayım,çekiş azalsın,vites geçişinde ki hissiyat değişsin,debriyaj kavraması milim oynasın kafayı yiyorum, 3 gün araştıyorum,deniyorum çözmeye çalışıyorum.

Sakınılan göze çöp batarlar dedikleri gibi, 2001 aracım hala orjinal boyasıyla,eziksiz,kazasiz duruyor. :)

Sakınan arkadaşlarıma ya arkadan çarpıyorlar,ya sokaktan çıkıp vuruyorlar.

En son arabayı yıkattığımda yıkamacının orası çamur olmuştu, çocuk birde yerleri tazyikli suyla yıkamıştı.

S.Özeren
29-05-2015, 03:23
Bende ilan koyunca arayip veya mesaj atıp boş muhabbet yapanlara uyuzum

Son ilanimda özellikle boş muhabbet e ve fiyat için aramayin gelin araç başında konuşalım dedim
Bilir kişiler olarak size soruyorum g*tüm kalkik mi duruyor ordan ?

ckrc
29-05-2015, 04:29
Bende ilan koyunca arayip veya mesaj atıp boş muhabbet yapanlara uyuzum

Son ilanimda özellikle boş muhabbet e ve fiyat için aramayin gelin araç başında konuşalım dedim
Bilir kişiler olarak size soruyorum g*tüm kalkik mi duruyor ordan ?

Araç ilanı ararken "boş muhabbet için aramayın detaylar telefonla verilecektir" diye bir ibare görünce, saklanan bir şey mı var acaba diyorum, hele ki 5-10 tane fotoğraf varsa, bunları çekmeye üşenmemiş,yüklemiş ama 300-400 kelime yazı yazmaya üşenmiş bir bit yeniği vardır kesin diyorum,ilanın önceliğini gerilere atıyorum.

Verdiğim ilanlarda kaç bin kmde nelerin hangi marka parça ile nerede değiştiğinden, LPG Bakımlarından vb. meraklanılabilecek detayları yazıyorum yani arabanın yıl yıl özetini geçtiğim için(500-700 kelime arası oluyor) genellikle boş muhabbet için aranmıyor.

Telefonla her seferinde uğraşmak yerine, her şeyini yazmak daha mantıklı ve etkili. Kesinlikle daha verimli ve faydalı iki taraf içinde.

Mpower
29-05-2015, 07:52
Çevremde farkettiğim olay şu hangi arkadaşım kazasız boyasız değişensiz araba alıp fazladan para verdiyse 2 hafta sonra gidip arabayı vurdu sağa sola sağlam bir şekilde o yüzden değişensiz boyasız arabaya binilmez :D :D

onurdestan
30-05-2015, 18:41
e30 satmaya çalışan bi eleman vardı facebookta geçen akşam suratında tüy yok taş izinden dolayı kaput değişmiştir yazmış dayanamadım bozdum türk milletinin hem cahil hem kurnaz olanını boğmak istiyorum

yigitblr
30-05-2015, 18:50
Arkadaşımda 2013 siyah polo var.Bir gece adamın teki gelmiş tavanı boydan boya anahtarla çizmiş gitmiş.Adama şimdi tavanı boyatamıyor araba taklalı muamelesi görecek diye tavanında haritayla dolaşıyor.

stayfun
30-05-2015, 19:09
Babam 1996'da broadway alıp boyasız hatasız bir şekilde birkaç yıl sonra halama veriyor.Halamlarda aynı şekilde kullandıktan sonra 2004'te megane II almak için aracı satışa çıkardılar.Herkes araçtan oldukça emin ne bir boya ne değişen,km 100000 görmemiş bile,servis bakımlı,vb. aklınıza gelebilecek tüm klişeler araçta mevcut.Babam abartıp arayanlara ufacık bir hata bulursanız bedava vereceğim gibi şeyler diyor.Neyse araç satılacak kontrol amaçlı ekspertize giriyor.Arabanın camlar bile değişmiş,birçok yerinde boya var.Meğer kuzenim halamlar şehirdışındayken lise çıkışı doluşuyorlar araca kontrolü kaybedip karşı şeride geçiyorlar.Bunu niye anlattım nereye bağlayacaktım bende unuttum.Kısacası siz yinede çok güvenmeyin aracınıza,babamdan beter olursunuz.

tylan
30-05-2015, 20:01
0 arac almak bu devir de buyuk risk Is yerimin onu park için musait degil sürekli süratli araclar, tirlar geciyor. Sırf evden ise gitmek için 2000 tl e 77 model reno 12 aldım gönlümce is yerimin önüne park edebiliyorum :D

fatihcakin
30-05-2015, 20:31
Ben aracı görmeden hiç bir zaman yorum yapmıyorum çünkü, kapısında 2 kilo macun var bas bas bağırıyor ama neymiş kapı orijinal sürtmeden dolayı boyanmış :D

AliDogukan
31-05-2015, 09:59
Bundan bir kaç yıl önce dizel Corolla sattım hayatımdaki ilk araba satmam da oydu zaten. 47 binde kazasız tertemiz hani kız gibi bir arabaydı.Piyasasından 4 bin lira fazla yazıp 3 bin lira fazlasına verdim ki o parayı da hakettiğini düşünüyorum.

Arabaya alıcı olan amcayla anlaştık.Sakaryadan gelecek kendisi ben de arabayı Osmaniye merkeze getireceğim.Buraya kadar her şey güzel.Bu adam internetten ilanlara bakarken bir üst kasaya da bakmış.Benimki 2007 model E12 nin sonuydu sonra bir üst kasa çıktı kodunu bilmiyorum stopları hafif dışarı çıkık olan kasa.Bu adam o kadar çok arabaya bakıyor ki kafası karışıyor Sakaryadan Osmaniyeye E12 değil de bir üst kasası diye yola çıkıyor.Adamı Osmaniye garajına almaya gidiyorum adam arabayı görünce bu ne emenike der gibi baktı hissettim onu.Bir şey mi oldu abi diye sordum yok yok yetkili servise sür direk dedi.Ekspertize girdik araba dediğim gibi çıkınca tamam alıyorum notere gidelim dedi.Notere giderken ben kullanabilir miyim diye sordu adamdaki ciddiyeti görünce tabi ki dedim.Adam direksiyona geçti uzun Marlborosunu yaktı gayet güzel sakin sakin kullanıyor ama o sigaranın ucu koltuğa iki bacağının arasına düştü ipinde değil adamın sigara bitene kadar düştü.Ben satana kadar arabanın içinde sigara bile içmemişim küllük ve çakmak daha kullanılmamıştı bile.Gözüm gibi baktigim arabaya yeni sahibi daha satışını almadan ocağına s.çtı resmen.

Noterde satışını verdikten sonra ben bu kasa için değil üst kasa diye planlayarak gelmiştim dedi amca.Sağlık olsun takma kafana bir üst kasanın dizelinde yağ yakma sorunu var bu taş gibi bin düşünmeden demistim sonra beni garaja bıraktı amca evimin yolunu tuttum.Cebimde 33 bin lira para var sımsıkı tutuyorum neden bilmiyorum ahah hala gülerim o kadar sıkı tutuyordum ki para ezilmiş zarfta :) Ve evet ilk satılan araba,arabayla geldiğim yağmurlu bir günde arabanın gözümün önünden başkası kullanırken gidişi,benim otobüse binmem hala dün gibi aklımdadır çok duygulanmıştım yarım saatliğine :)

Onurkk06
31-05-2015, 14:34
Arabayı satdığım kişiler hep içine sinerek aldılar tamponlarda değişen olabilir 2 3 parça boyalı olabilir ama kaput kapı bagaj değişmişse sıkıntılı geliyor bana

Berkan
31-05-2015, 15:12
Bundan bir kaç yıl önce dizel Corolla sattım hayatımdaki ilk araba satmam da oydu zaten. 47 binde kazasız tertemiz hani kız gibi bir arabaydı.Piyasasından 4 bin lira fazla yazıp 3 bin lira fazlasına verdim ki o parayı da hakettiğini düşünüyorum.

Arabaya alıcı olan amcayla anlaştık.Sakaryadan gelecek kendisi ben de arabayı Osmaniye merkeze getireceğim.Buraya kadar her şey güzel.Bu adam internetten ilanlara bakarken bir üst kasaya da bakmış.Benimki 2007 model E12 nin sonuydu sonra bir üst kasa çıktı kodunu bilmiyorum stopları hafif dışarı çıkık olan kasa.Bu adam o kadar çok arabaya bakıyor ki kafası karışıyor Sakaryadan Osmaniyeye E12 değil de bir üst kasası diye yola çıkıyor.Adamı Osmaniye garajına almaya gidiyorum adam arabayı görünce bu ne emenike der gibi baktı hissettim onu.Bir şey mi oldu abi diye sordum yok yok yetkili servise sür direk dedi.Ekspertize girdik araba dediğim gibi çıkınca tamam alıyorum notere gidelim dedi.Notere giderken ben kullanabilir miyim diye sordu adamdaki ciddiyeti görünce tabi ki dedim.Adam direksiyona geçti uzun Marlborosunu yaktı gayet güzel sakin sakin kullanıyor ama o sigaranın ucu koltuğa iki bacağının arasına düştü ipinde değil adamın sigara bitene kadar düştü.Ben satana kadar arabanın içinde sigara bile içmemişim küllük ve çakmak daha kullanılmamıştı bile.Gözüm gibi baktigim arabaya yeni sahibi daha satışını almadan ocağına s.çtı resmen.

Noterde satışını verdikten sonra ben bu kasa için değil üst kasa diye planlayarak gelmiştim dedi amca.Sağlık olsun takma kafana bir üst kasanın dizelinde yağ yakma sorunu var bu taş gibi bin düşünmeden demistim sonra beni garaja bıraktı amca evimin yolunu tuttum.Cebimde 33 bin lira para var sımsıkı tutuyorum neden bilmiyorum ahah hala gülerim o kadar sıkı tutuyordum ki para ezilmiş zarfta :) Ve evet ilk satılan araba,arabayla geldiğim yağmurlu bir günde arabanın gözümün önünden başkası kullanırken gidişi,benim otobüse binmem hala dün gibi aklımdadır çok duygulanmıştım yarım saatliğine :)

parayı alıp satışı üstüne vermeden sürücü koltuguna ancak araca bakmak için oturturum. aldıktan sonra ister sigara icsin isterse esrar döndürsün alem yapsın içinde :D

driftboy
31-05-2015, 16:41
şasesinde kaynak olsa tavanı değişmiş olsa 600 binde olsa 5 defa motor yapılsa ne farkeder ? Yolda yamuk yumuk gitmiyosa duruşu güzelse motoru pancar motoru gibi çalışmıyosa km boya hiç önemli değil takılmayın böyle şeylere. Milletinde aklını çelmeyin. Bazı simsarlara fırsat vermeyin ;)

ne kadar ekmek o kadar köfte.

İbrahim33
31-05-2015, 18:04
herkesin arabası kendine göre temiz , kimse yoğurdum ekşi demez. ama ben herkesin arabasının ''full+full'' olmasına ve yakıtı koklamasına tutuluyorum en çok.

ferhatcam
31-05-2015, 22:05
O temizci çevre bendede var. Eniştem İstanbuldan kalkıp samsuna gitti 98 şahin için boyası var tabii ama araba 70.000 kmde daha :)

İzzet Göçmen
31-05-2015, 22:17
Kaput Bagaj+Kapı Sacı Degismemiş olsun..

İsterse camurlukları degişşin, boyası olsun sorun degil.Ama camurluktan yedimi arabanın sakulu kaymasın motorda arabasına göre km si olsun..Alırım yani sorun degil..

AliDogukan
31-05-2015, 22:20
parayı alıp satışı üstüne vermeden sürücü koltuguna ancak araca bakmak için oturturum. aldıktan sonra ister sigara icsin isterse esrar döndürsün alem yapsın içinde :D

Tabi ki ben de öyleyim ama,gelen adam babam yaşında olunca ve parayı daha servisten ayrılmadan verince hayır diyemedim :)

ALPER-VNS
01-06-2015, 01:33
Kaput Bagaj+Kapı Sacı Degismemiş olsun..

İsterse camurlukları degişşin, boyası olsun sorun degil.Ama camurluktan yedimi arabanın sakulu kaymasın motorda arabasına göre km si olsun..Alırım yani sorun degil..

Civatalı her parça değişsin bence.. e46 varken önümdeki jipe tıkladım, böbreğin farla arasındaki kordon yamuldu.. biraz katlandı kaput köşeden.. Arkadaşımın servisine götürdüm, usta değişmeye gerek yok öyle bi yaparım ki anlayamazsın hangi tarafı çarptığını dedi.. Bekledik bi hafta bi gittim baktım ki resmen kordıon yok olmuş kaputtaki zımparadan macundan.. Bidaha yaptılar yine olmadı Bİ daha yaptılar bi daha olmadı. Vay arkadaş değiştireydik o zaman ne diye yaparım diyosun dedim ustaya çemkirdim satana kadar da arabanın o köşesi canımı sıktı.. Kazanın fotoğrafı varsa alırım değişenli arabayı..

İbrahim33
01-06-2015, 07:12
yav ne arabalar var , parça değişimi yetkili serviste yapılmış 200 -300 k km'de ama araba ok gibi. takılmayın böyle şeylere. en çok ta km ye takılmayın. km si düşürülmeyen araba mı var ?