PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ticari Bir sorun Hakkında yardım.

Thracian
27-05-2015, 11:58
Herşeye çare TT ailesine bi sorunum için akıl danışmak istiyorum.

Turizm de iş yapıyorum, 2014 sezonunda çalıştığım firmalardan biri zor duruma düştü ve bu aylara 3 tane dolar çeki verdi. Lakın kış vakti rusyadaki krizde eklenince firma iflas durumuna geçti ve mahkemeden Iflas Koruma istedi. Mahkeme İflas koruma talebini kabul etti. Şuan dokunulmaz durumda. Fakat hem bana olan 3 çek hemde piyasa olan binlerce çek karşılıksız kaldı.

Ben aldığım bu çekleri cirolayıp, tedarikçi firmama vermiştim. Tedarikçi Firma da bu çekleri factoring e kırdırmıştı. Aradan geçen zamanda çekler karşılıksız çıktı ( ilk çeki maddi gücüm el verdiği için ödemiştim, 2 ve 3 numaralı çekler patladı). Şuanda Factoring beni arayıp çeklerin ödenmesi için sıkıştırıyor. Lakin benim elimden en az 2 ay boyunca ödeme geçmeyecek.

Bu durumda yapılması gerekenler ne olmalı, Özellikle haciz, sicil bozulması olmadan neler yapılmalı.

jnrjames
27-05-2015, 12:36
1-Çek (kambiyo senedi)ciro edilmiştir TTK ya göre çek borçlusu ve cirantalar müteselsilen sorumludur.
2-Faktöring şirketine ciro edilen çekler senetler temlik cirosu ile verilir. Rehin cirosu değildir. Ancak bu temlik cirosu cirantanın sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.
3-Mevzuatın günün koşullarının gerisinde kaldığı ortadadır. Acilen yenilenmelidir.
4-Faktöring anlaşmasının detayını bilmiyorum ama Faktöring şirketi cirantaya karşı her türlü takip hakkından feragat etti ise , Bu yinede özeldir çek veya senedin kambiyo senedi olma vasfını ortadan kaldırmaz.

- Faktoring şirketinin temlik aldığı alacakların tahsilatını başka şirkete devrettiği faktoring şeklidir. Alıcılara ödemelerini bu firmaya yapması gerektiği bildirilir.
- Ayrıca faktöring firmasının firmaya imzalattığı sözleşmeninde incelenmesi gerekir bu durum net bir şekilde sözleşmede mevcuttur.Mutlaka size Geri Dönüşlü Faktoring (Rüculu Faktoring) sözleşmesi imzalatılmıştır.
- Faktoring şirketine temlik edilen alacakların alıcı tarafından ödenmemesi durumunda faktör, satıcı firmaya rücu eder ve yaptığı ön ödemeyi kendisinden talep eder.
Sizin söylemiş olduğunuz durum aşağıda yazıda mevcuttur ama ülkemizde yapılmamaktaıdır.;

Geri Dönüşsüz Faktoring (Rücusuz Faktoring) : Faktörün alacağın ödenmeme riskini belirlenen limit dahilinde tamamen üstlendiği faktoring şeklidir. Vadeli alacakların alıcı tarafından ödeme güçlüğü nedeni ile ödenmemesi durumunda faktör satıcı firmaya rücu ederek yaptığı ön ödemeyi geri talep edemediği gibi faktoring komisyonu, faktoring ücreti ve banka masrafları düşüldükten sonra satıcı firmanın hala alacağı varsa bakiye ödeme yapar. Satıcı firmanın finansman hizmetinden yararlanmak istememesi halinde garanti kapsamındaki fatura bedelinin tamamı, faktoring komisyonu ve banka masrafları düşülerek vadeden itibaren 90. günde satıcı firmaya ödenir.Ülkemizde Yurtiçi Faktoring işlemlerinin önemli bir kısmı, kredi sigortası sisteminin olmaması nedeniyle garanti hizmetini kapsamamaktadır. Buna karşılık ihracat faktoring işlemleri çoğunlukla garanti kapsamında yapılmaktadır.
Sonuç olarak üstadlarında söylediği gibi son ciranta sorumludur.

Gibi bilgiler buldum. Sanırım sizin çeki ciroladığınız tedarikçiyle irtibata geçip faktöring sözleşmesini incelemeniz gerekiyor. Böyle bir durum varsa sizde ihtar çekip sözleşme size uygun kriterlerdeyse örneklerle belirtip çeki yazan firmanın sorumluluğuna yönlendirmeniz gerekiyor.

Aksi takdirde ciro eden firmalarında sorumluluğunda olduğu yaziyor.Durum o şekilde ise maalesef ki sizde bu yükün altında kalmış gözüküyorsunuz. Az bilgim ile araştırdım yanlış yönlendirmek istemem ama ödemelerinize oranla para temini yahut mal satışı yapıp nakit yoluna gitmeniz mantıklı olabilir gibi gözüküyor.

Hacizden ziyade çek ticari itibarda çok büyük hüküm.Umarım bir alternatif yolu vardır. Dediğim gibi ben birkaç google linki üzerinden araştırma yaptım.Umarım daha bilgili üyeler sizi sevindirebilecek açıklamalar yaparlar.

evolution_9
27-05-2015, 12:50
hocam senn o parayı almaının tek yöntemi gidip alacaklı olacağın firmayla anlaşacaksın sana taksit taksit öderler yaklaşık 2 yıl süreye yayarlar. factoring babasını bile tanımaz her şekilde o parayı alır senden karşı taraf iflasın ertlenmesini istediğinden dolayı ya sana yada çeki factoringe veren kişiye bulaşır kesinlikle 2 taraflada avukatlık olma anlaşma yoluna git. iflasın ertlenmesini istemiş frmaya dava açsan bile hiç bişy elde edemezsin üstüne bide masraf yaparsın factoringte seni mahkemeye vermeden gidip onlarlada anlaş onlar avukata verirlerlerse bi de vekalet ücreti ödersin.

aslan
27-05-2015, 12:51
Hangi factorıng?

kelalper
27-05-2015, 13:48
factoring firması seni değil çeki aldığı kişiyi sıkıştırmak zorunda. Onu kaşeleyip cirolayan son firma o çünkü. Ondan alamadıkları için sana sarmışlar ama yasal dayanakları yok eğer sen faktoring firmasına vermediysen.

Arkadaş ülkeye bak dolandırıcıyı korur. başı sıkışan iflas erteleme kararı aldırır. Mahkeme de düşünmez arkada kalanları. Çek dediğin şey dünyada itibar demektir. Herkes çek sahibi olamaz. Ama bu hükümet ekonomiyi şişirmek için karşılıksız çeki sahtekarlıktan çıkardı. Sorarsan ekonomi süper. Piyasada binlerce karşılıksız çek var. Suç değil. Ama yurtdışı ile iş yapıcan çekle yapamıosun. Adamlar kabul etmiyor bu ülke çeklerini.

turkerrr
27-05-2015, 15:26
çeki kırdıran arkasını cirolamadan kırdırmış olabilir mi ?

murat-m
27-05-2015, 15:49
evrağın arkasından sizin cironuz var ise her şekilde üzerinize gelirler, vade farkını karşılıklı konuşarak öteleme yoluna gidilebilir çünkü hiç alamamaktansa bekleyip tahsil yolu daha mantıklı gelecektir. Bu zaman içerisinde de ödemeyi tedarik etme gayreti gösterin elinizden geldiğince derim. İnşallah tez zamanda sıkıntınızdan kurutulursunuz.

vtec41
27-05-2015, 15:57
çeki çiroladığın için sen ödeyeceksin, ama tahsilat yapan firma kimse durumu anlat alacağına karşılık aldını söyle ve dürüst bir şekilde ödeyebileceğin tarihi söyle ve o tarihte öde. başka yapılabilecek birşey yok. karşılıksız çıkan çeklere hapis cezası yok artık sıkıntı olmaz sadece bankalardan kredi vs alman zorlaşır oda 5 sene içinde temizlenir.
inşalah çeki aldığın iflas eden firma ödemeyi yapar sana da sende rahatlarsın, ama anladım kadarıyla eski çalıştığın yer konkordoto ilan etmiş devlet firmayı çalıştırmayaa başlamış eğer firma kar etmiyorsa devlet işletmeyi bırakır oradan alacaklı olan kimse parasını alamaz devlet iflas edeni koruyor. alacaklı olanlarda başının çaresine bakıyor
inşalah paranı alırsın

fore
27-05-2015, 23:28
Silsile yoluyla gider, tedarikçi firma ciro attıysa ki atmadığı takdirde usulsüz işlem olur, tedarikçiden talep eder faktoring,

Faktoring işlem alırken çeki kırdıran firma yetkilisi çekin ön yüzüne 'Avalimdir' yazarak ismen imzalar ki bu zaten kefalettir.

Herhalde sizin tedarikçinin arası faktoring ile baya iyi beni uğraştırmayın bir üstteki ciroya gidin dedi.

Yarın kendi faktoring cime sorup tam yazarım.

!KO
28-05-2015, 07:58
ceki en son kim ciroladıysa ona gıder factoring
factoringden ceklerın onlu arkalı fotokopilerini alın
factoringle tedarıkcı arasındakı ımzalanan sozlesme tarzı bırsey varsa onlarıda alın bı bakalım ondan sonra konusalım

Kahn23
28-05-2015, 08:40
Yapabileceğin hiçbir şey yok
Sirket iflas koruması almış büyük bir ihtimal kayyum ataması olacak
Alacaklar belirlenecek
Ödemeler belirlenecek
Devlet sıraya alıp ödemeleri yapacak

Thracian
28-05-2015, 21:23
Cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Evet parayı almak bi dert olacak bize. O kesin.

Benim acil sorunum, benim borc yüküm. Yani Çeki Yazan Firma > Ben > Tedarikçi Firma > Factoring zincirinde ne yapılması gerektiği. Sonuçta benim borcum tedarikçiye, fakat factoring ten para alan yine tedarikçi. Yani benim factoringle direk bağlantım yok. Bende muhasebe-işletme okudum. Konu hakkında az da olsa bilgim var. Benim bildiğim Benim borcum tedarikçime, factoring çiye değil, Factoring aradaki tedarikçiyi atlatıp bana bi yaptırım uygulayabilirmi ?