PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Opet katkılı gazın zarari varmidir?

AdoneuS
31-05-2015, 22:37
Aracim 91 civic ef dual carburator internette okudugum bilgiye gore katkili gazlar sıkıntı yaratiyomis bir sure sonra karburatorli araçlara sıkıntısı olurmu? Performans cok degisti acaip sekilde diyebilirim 5 kisi esyali arac 160 170 arasında örgü ördüm onceden 5 kisi 140 zorluyodum herhangi bir sorun yaratmazsa bundan sonra opetten almayı düşünüyorum

eren53
01-06-2015, 13:10
karbüratörlü aracı bilmiyorum ama 1 kere opetten gaz aldım araç arıza ışığı yaktı sapıttı gaza basmamae rağmen rölantide kaldı.o depo bitince daha önünden geçmedim araç sonra düzeldi zaten.bu arada araç 2012 fb7 cıvıc

Kullanıcı
01-06-2015, 13:23
Katkılı otogaz benim bildiğim enjeksiyonlu işe yarar ve bizim iş Arabamıza Opetten alıyorduk bir zaman sonra rölanti bozuldu motora lpg getiren hortumdaki delikli vida tıkandı sonunda shell almaya başladık düzeldi

AdoneuS
01-06-2015, 14:44
Enjeksiyonlarda cok sıkıntı oluyomus onu biliyorum bazi kisiler karburator icin sorun yaratmaz diyolar aksine daha iyi diyolar bunun doğruluk payını merak ediyorum

SekoLive
01-06-2015, 14:47
lagunada kullandım bi süre ben memnun kalmamıstım. araştırdıgımda nette böyle fotolar görünce istemsiz soğudum

benim filtrede böyle bişi oldumu bilmiyorm kontrol etmedm değişim sırasında denk gelemedik :)

https://www.google.com.tr/search?q=aygaz+lpg+filtre&biw=1396&bih=691&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=8VNsVffHFYOVsgHL64OgBA&ved=0CAYQ_AUoAQ

bu fotolara ve konulara bi göz atarsınz

totalden alıyordum gazı bayağa iyidi 2 sene oncesi için

i-vtec07
01-06-2015, 15:02
karbüratörlü aracı bilmiyorum ama 1 kere opetten gaz aldım araç arıza ışığı yaktı sapıttı gaza basmamae rağmen rölantide kaldı.o depo bitince daha önünden geçmedim araç sonra düzeldi zaten.bu arada araç 2012 fb7 cıvıc

+1 2014 fabrikasyon lpg li cıvıc e bi kere opetten gaz alma hatası yapmıştım . araç bildiğiniz dizel gibi çalışıyodu.

Serhat
01-06-2015, 15:17
Bende yaklaşık 80.000 km sıralı lpg sistemine opetten yakıt aldım başka kullanmadım. Her lpg için gittiğimde filtre temiz çıkıyordu ancak bir kere enjektörüm bozuldu ve garantiden değiştirmişlerdi onun dışında sıkıntısı yoktu. İlk zamanlarda çıkardıkları katkılı lpg'de sıkıntılar yarattığı ve bir çok kişide arıza verdiği konuşuluyordu ancak daha sonra düzeltildi denildi.

AdoneuS
01-06-2015, 16:10
Bende yaklaşık 80.000 km sıralı lpg sistemine opetten yakıt aldım başka kullanmadım. Her lpg için gittiğimde filtre temiz çıkıyordu ancak bir kere enjektörüm bozuldu ve garantiden değiştirmişlerdi onun dışında sıkıntısı yoktu. İlk zamanlarda çıkardıkları katkılı lpg'de sıkıntılar yarattığı ve bir çok kişide arıza verdiği konuşuluyordu ancak daha sonra düzeltildi denildi.
Anladım açıklayıcı oldu cidden karburatorlu araclarin ozellikle kullanması tavsiye ediliyomus dogrumu?

BugraH4N
01-06-2015, 16:15
ben 2 ay once BRC sıralı sistem taktırdım adamlar katkılı otogaz kullanırsan garanti dışı kalır parçaların dedi

KÖROĞLU
01-06-2015, 16:43
ben 2 ay once BRC sıralı sistem taktırdım adamlar katkılı otogaz kullanırsan garanti dışı kalır parçaların dedi

ben de 2 aydır BRC kullanıyorum 7 bin km oldu, 4 bin civarı aygaz katkılı ile dolaşmışımdır.

Ama BRC den bana kimse böyle bir uyarıda bulunmadı, sebebini söylediler mi size ?

BugraH4N
01-06-2015, 16:57
katkı maddesi içine parafin atrzı bi madde varmış zamanla regülatör ve enjektörleri tıkama yapabiliyormus o yüzden katkılı kullanma dediler parcaları gonderirirz garantiden değişsin diye anlarlar sıkıntı olur dediler

ES353
01-06-2015, 17:00
Nerden alicaz peki bu gazi biz shell deseniz ucmus gidiyor fiyatta kim ne oneriyor

kasırqa
01-06-2015, 18:21
eski arabaya sadece opetten alıyordum filtrede bildiğiniz arko krem gibi bişey toplanmış artık shellden alıyorum

AdoneuS
01-06-2015, 18:50
Opetin performansini cidden begendim ama sıkıntı yaratıcaksa hic gerek yok tavsiyeniz nedir peki?

RottingChrist
01-06-2015, 19:05
bukadar fark olabilir mi gerçekten. ben de aracımı yeni aldım ef civic ve lpg tecrübem hiç olmamıştı. ilk defa opet ten aldım hala aynı gaz var içinde pek bir sıkıntı görmedim. ilk çalıştırmada marş zor olıyor o da lpg nin genel sıkıntısı herhalde.

serci
01-06-2015, 19:10
Bende de lpg li ef sedan var

Her yerin gazını denedim hiç fark hissedemedi..O yüzden en ucuz nerdeyse ordan alıyorum gazı az önce şişliden litresi 1,99 dan aldım Devamm..

rodya
01-06-2015, 19:11
aşağı yukarı hepsini kullandım. aslolan pek tabiki aldığınız benzinci olsa da ortalama olarak en uzun menzili, randımanlı şekilde yakaladığım BP oldu benim. ilginç şekilde asla benzin almıyorum Bp'den ama LPG'yi ordan almak için gerekirse bi süre benzinle gidiyorum.
Opet'le aşağı yukarı 310-330km giderken, BP ile 350-370 km gidebiliyorum. PO da menzil konusunda iyi ancak farklı istasyonlardan alındığında, arada saçmalayabiliyor. Benim tecrübelerim Shell'in BP ile Opet arasında bi yerde olduğu ancak Shell konusunda, daha tecrübeli arkadaşlar muhakkak olacaktır.

AdoneuS
01-06-2015, 19:39
bukadar fark olabilir mi gerçekten. ben de aracımı yeni aldım ef civic ve lpg tecrübem hiç olmamıştı. ilk defa opet ten aldım hala aynı gaz var içinde pek bir sıkıntı görmedim. ilk çalıştırmada marş zor olıyor o da lpg nin genel sıkıntısı herhalde.
Allah kaza bela vermesin bendede lpgli ef var malesef ediyo hafta sonu fark ettim bende ilk defa opetten aldim hantal gibi olan araç kendine geldi resmen diyebilirim ama işin içine katkı girince insan tiksiniyo ondan bu konuda tecrübesi olan insanlarin bilgisine ihtiyacım var

eren53
01-06-2015, 23:56
97 cıvıc varken 100 küsür bin km lpg ile kullandık şimdi fb7 cıvıc var yaklaşık 40 bin km dir lpg li kullanıyoruz.şu ana kadar ki tecrübelerim kendi adıma söyliyim en iyisi shell hem menzili en uzun hemde sıkıntısız ondan sonra po en sıkıntılı gelen ise opet ile bp dir.yeri geldi adı sanı belli olmayan yerden bile almışımdır ama opet ve bp gibi cinslikler çıkarmadı hiç.

Ömer Musaoğlu
02-06-2015, 17:03
Lpgli araca geçince tavsiye üzerine 6 7 ay kullandım. Bazı problemler neticesinde Lpg servisine gidince enjektör bozulduğunu öğrendim. Lpgci katkılı gaz yüzündenmiş. Enjektör değişiminden beri 2 senedir nerde ucuz varsa ordan alıyorum hiç bi problem yaşamadım daha.

AdoneuS
02-06-2015, 18:17
Aslinda sorumun cevabini hala arastiriyorum katkili gaz enjeksiyonlarda yarattigi gibi karburatordede sorun yaratirmi

RottingChrist
02-06-2015, 18:31
ben bugün özellikle stop edene kadar gazı bitirdim ve gittim deneme amaçlı shell den aldım. opet ten aldığım ilk marşta ısınana kadar baya vuruntulu çalışıyordu şimdi ise sanki benzinde çalışıyormuş gibi geldi bana. yalnız opet ile gaz tepkisi daha iyi shell sanki zayıf kalıyor.

Ömer Musaoğlu
02-06-2015, 18:41
Aslinda sorumun cevabini hala arastiriyorum katkili gaz enjeksiyonlarda yarattigi gibi karburatordede sorun yaratirmi

Mantık olarak karburatörlü araçta enjektör filtre gibi tıkanacak ekipman olmadığı için pek sorun yaşanmaz. Ancak karburatör bölümünde katkılı yakıttan dolayı yağlanma olabilir düşüncesindeyim.

rodya
02-06-2015, 18:46
ben bugün özellikle stop edene kadar gazı bitirdim ve gittim deneme amaçlı shell den aldım. opet ten aldığım ilk marşta ısınana kadar baya vuruntulu çalışıyordu şimdi ise sanki benzinde çalışıyormuş gibi geldi bana. yalnız opet ile gaz tepkisi daha iyi shell sanki zayıf kalıyor.

Gaz tepkileri ve ayar için bigün toplanıp, kocaman bi mangal yakıcaz ve zorla XSI'yi getirip, akşama kadar hem yedirip hem arabalarımıza ayar yaptırıcaz:)

AdoneuS
02-06-2015, 19:21
Gaz tepkileri ve ayar için bigün toplanıp, kocaman bi mangal yakıcaz ve zorla XSI'yi getirip, akşama kadar hem yedirip hem arabalarımıza ayar yaptırıcaz:)
Hahahha bence guzel fikir bana uyar���� ömer kardeşim yorumun açıklayıcı oldu Teşekkür ederim

gökberk
02-06-2015, 20:39
Aygaz katkılı gaz kullanınca menzilim daha da düşüyordu... Ben pek sevemedim.
İçimde bi antipati var katkılı gaza karşı Opet'in. Benzin vs alırım ama.
En sevdiğim LPG istasyonu ise Alpet. O da Exen Gaz oluyordu galiba.

RottingChrist
02-06-2015, 20:46
işin içinde mangal varsa tekisiz de kalabilir sorun değil.

Ömer Musaoğlu
02-06-2015, 21:38
Aygaz katkılı gaz kullanınca menzilim daha da düşüyordu... Ben pek sevemedim.
İçimde bi antipati var katkılı gaza karşı Opet'in. Benzin vs alırım ama.
En sevdiğim LPG istasyonu ise Alpet. O da Exen Gaz oluyordu galiba.

Serdivan Alpet en güzel lpg :D

RottingChrist
08-06-2015, 12:48
opet, bp ve shell i özellikle denedim benim tercihim shell den yana oldu. yalnız her birinde 110 120 km arası zaman zaman sarsıntı oluyor ve çekiş düşüyor. bu gün lpg ayarı için gittim kontrol ettiler ve gayet düzgün sorun yok dediler. bir ihtimal buji yapabilir dedi usta.

hLL
08-06-2015, 19:12
shell e ve po ya gazı milan gaz veriyor.ben çoğunun gazını denedim en iyisi yine milangaz.performansda iyi menzilde iyi fiyatıda uygun.yakınınızda varsa deneyin bakın.

alihan_27
09-06-2015, 01:28
Karbüratörlüde (venturi) bir etkisi olacağını sanmam. Çoğunun buharlaştırıcısında ek bölüm oluyor. Gaz içindeki yağlı şeyler oraya toplanıyor. Ara ara boşaltmak gerekiyor zaten.

997TT
09-06-2015, 08:33
Kisaca yazayim,onceleri bir cok kez yazmistim;
PO'nun gazini her yerde demiroren vermez. Mesela tum Karadeniz-digu Anadolu'nun kizeyi ve ic anadolunun kuzeyini biz veriyoruz.
Bilgelerdeki ihaleyi kim kazanirsa o verir,9 yildir biz veriyoruz....
Opet'in gaze cogunlukla tupras dir ancak zaman zaman kalitesiz gaz ithali olur. Fakat katkili gaz URETİLEMEZ,bunlar tanklarsa karistirilir,oda sadece butan ve propan ayarlariyla oynarak olur. Opet'in (Aygaz)problemli olmasinin sebebi hem bu karisimin her zaman stabil olmamasi(kisin yapilir) hemde yerli uretimde ki sorunlar.
Exen gaz alpetin kurulusu idi,2 sene once İpragaza satildi.
Kim ucuzsa ondan alin,ozellikle yerlileri tercih edin. biz otogazi Turkiye'ye farkli ithal eden 1-2 sirketten biriyiz,baska sirketlerede satiyoruz,cok az da olsa Tupras(aygaz ile ayni) dan aldigimiz gazi bayilerimiz musteri sikayetlerinden dolayi istemiyor.
Ama dedigim gibi,kim ucuzsa ve yerli ise onu tercih edin.

Uur
09-06-2015, 10:43
Kisaca yazayim,onceleri bir cok kez yazmistim;
PO'nun gazini her yerde demiroren vermez. Mesela tum Karadeniz-digu Anadolu'nun kizeyi ve ic anadolunun kuzeyini biz veriyoruz.
Bilgelerdeki ihaleyi kim kazanirsa o verir,9 yildir biz veriyoruz....
Opet'in gaze cogunlukla tupras dir ancak zaman zaman kalitesiz gaz ithali olur. Fakat katkili gaz URETİLEMEZ,bunlar tanklarsa karistirilir,oda sadece butan ve propan ayarlariyla oynarak olur. Opet'in (Aygaz)problemli olmasinin sebebi hem bu karisimin her zaman stabil olmamasi(kisin yapilir) hemde yerli uretimde ki sorunlar.
Exen gaz alpetin kurulusu idi,2 sene once İpragaza satildi.
Kim ucuzsa ondan alin,ozellikle yerlileri tercih edin. biz otogazi Turkiye'ye farkli ithal eden 1-2 sirketten biriyiz,baska sirketlerede satiyoruz,cok az da olsa Tupras(aygaz ile ayni) dan aldigimiz gazi bayilerimiz musteri sikayetlerinden dolayi istemiyor.
Ama dedigim gibi,kim ucuzsa ve yerli ise onu tercih edin.

Bazı istasyonlardan geçiyorum adını dahi duymadığım ama acayip ucuz. Alsam mı diyorum ama çekiniyorum. En ucuz ve yerli gaz istasyonlarının şöyle istanbulda yoğun olan top 5 sizce nedir ?

997TT
09-06-2015, 13:28
Sız marka yazın,soyleyım.
Isım vermem dogru olmaz...