PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Varta Akü Satıcısı - İstanbul

kimbubye
02-06-2015, 12:59
Merhabalar,

Aracımın aküsünü Varta markalı aküyle değiştirmek istiyorum.

Ama nette Varta'nın orjinal sitesinden baktığımda İstanbul'da bir adres çıkıyor ve sitesi bile çok kötü durumda.

Daha önce İstanbul'da Varta markalı akü alanlar bana uygun ve güvenilir bir satıcı/dükkan önerebilirler mi?:soru:

Bahçelievler'de oturuyorum ama dükkan yerinin önemi yok. Giderim.

63owen63
02-06-2015, 13:17
uzağa gitmeye gerek yok.

Varta Ak (http://vartaakubayileri.com/bayi/varta-aku-bahcelievler/)

kimbubye
02-06-2015, 13:35
uzağa gitmeye gerek yok.

Varta Ak (http://vartaakubayileri.com/bayi/varta-aku-bahcelievler/)

Teşekkür ederim :)

kimbubye
02-06-2015, 13:40
Bu arada daha önce alışverişiniz oldu mu burasıyla? Güvenilir mi?

levent
02-06-2015, 13:50
Varta'nın kendi sitesinde verdiği bayi adresi sonuçta sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

kimbubye
02-06-2015, 14:15
Varta'nın kendi sitesinde verdiği bayi adresi sonuçta sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Levent Bey,

Bir yanlışınız var heralde.

Varta kendi sitesinde Türkiye'den sadece bir satıcı çıkıyor.

Buyrun : LinkFind a Retailer | VARTA (http://www.varta-automotive.com/tr-tr/where-to-buy?tx_dealersearch_pi1_result=1&tx_dealersearch_pi1%5Bcountry%5D=tr&tx_dealersearch_pi1%5Bradius%5D=50&tx_dealersearch_pi1%5Bzipcode%5D=34180&tx_dealersearch_pi1%5Bcity%5D=Bah%C3%A7elievler&tx_dealersearch_pi1%5Bmode%5D=search&tx_dealersearch_pi1%5Blat%5D=41.0023140193875&tx_dealersearch_pi1%5Blon%5D=28.8597965240479&L=23&tx_dealersearch_lang=tr&tx_dealersearch_pi1%5Bpage%5D=1&tx_dealersearch_pi1%5Bstorename%5D=&tx_dealersearch_pi1%5Bcategories%5D=%23%23%23CATEG ORIESV%23%23%23)

kelalper
02-06-2015, 14:53
Varta bayiliği yaptım zamanında. Artık nadiren çalışıyorum tekneler için. Bayisi olduğum Exide akü önerebilirim. Akü de önemli olan Amper değeri değil CCA değeridir. Kaç amper istediğinizi söylerseniz ona göre yardımcı olurum. Exide amerikan aküdür. Varta da son zamanlarda çok fazla bayat akü olduğu için sorun yaşadım müşterilerle açıkçası.

made ın JAPAN
02-06-2015, 17:02
varta güzel akü ama cok bayat aküsü var piyasada

63owen63
02-06-2015, 17:27
beyler lafı geçmişken bayat aküyü nasıl anlarız ? alırken nelere dikkat etmeli

bymurat___61
02-06-2015, 18:27
bayat akunun belırtılerı nedır ? takıp

kimbubye
03-06-2015, 16:09
varta güzel akü ama cok bayat aküsü var piyasada

Biraz açıklayabilir misiniz?

slowmotion
03-06-2015, 16:25
Varta aku icin telefon acmadigim yer kalmadi, sacma bir site ve bayilerinin cogu birakmis. Olanlarda telefonla konusmaktan acizler. Baska marka aldik.

Vintage
03-06-2015, 18:20
Benim aküde Varta bostancı köprüden minibüs yoluna inerken Continentalın yanında bir bayisi vardı oradan almıştım

bskone
03-06-2015, 19:56
Akü'ye Dair Herşey Akü Dünyasında (http://www.akudunyasi.com/index.php?do=static/contactus)

bende yaklaşık 3,4 ay önce bu siteden iletişim adresini alıp gidip ana yerlerinden almıştım varta akü.yanlız telefon açıp stok sorunuz bazen ellerinde olmaya biliyor.

SinanTT
03-06-2015, 20:00
Bostancı Otosan sitesi Enkay sınai gazlar ben yıllardır burdan alıp kullanıyorum.Sanayide fiat yetkili servisinin karşısında yerleri.

krando
03-06-2015, 23:18
Ben kendi aracıma akü alacakken varta ve Yuasa bakmıştım. Bayisini bulamadığınız aküyü almayın. Bu markalarda sanayilerde bulacağınız akülerde denildiği gibi bayat çıkıyor. En sonunda Bostancı Oto Sanayi den Mutlu aldım. Aracı genelde haftada 1 kullanıyorum sıkıntısız çalışıyor.

kimbubye
04-06-2015, 07:52
Ben kendi aracıma akü alacakken varta ve Yuasa bakmıştım. Bayisini bulamadığınız aküyü almayın. Bu markalarda sanayilerde bulacağınız akülerde denildiği gibi bayat çıkıyor. En sonunda Bostancı Oto Sanayi den Mutlu aldım. Aracı genelde haftada 1 kullanıyorum sıkıntısız çalışıyor.

Tüm yorum yazanlara teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz, lakin şu bayat akü olayını biri anlatırsa biz de bilgilenmiş oluruz :)

Bayat akü tahminimce uzun yıllar stokta bekleyen akü mü oluyor?

Tahmini kaç yıl beklemeden sonra "bayat" oluyor?

Akülerin üzerlerinde üretim tarihlerinden bakarak ayırt edebilir miyiz?

Bayat akü kullanmanın eksileri nelerdir?

ve son soru :D

"Bayat" akü ile "Taze" akü arasında ne gibi bir fark olabilir günlük kullanımda ve uzun vadede?

kelalper
05-06-2015, 09:02
Bayat akü uzun süre şarj görmemiş aküdür. İçerisindeki kurşun çökmeye başlar ve düzgün olarak şarj tutmaz ve anlık olarak vermesi gereken CCA değerinin çok altında bir CCA verir. Akünün bayat olup olmadığını anlamanız için akü test cihazı kullanmanız gerekir. Akü test cihazı voltajı göstermez akü yüke bindiği zamanki durumunu gösterir. Voltaja baktığın zaman 12.4 V gösterir oo tamam bu sağlam dersin ama yüke bindiği zaman akü kaldırmaz. Yani baktığın zaman karşında iri kıyım bi herif var ama tek yumrukta olduğu yere oturur yani foss bir herif var. Yani sakın akü alırken şarjına bakıpta aldanmayın 12.4 V göstermesi hiçbir şey ifade etmez. Ben sırf bunun için akücülere satmak için akü test cihazı ithal ediyorum. Bütün akü satan yerlerin alması gereken birşey ama adamlar bırakın akünün nasıl çalıştığını CCA nın ne olduğundan bir haber oldukları için müşterilerim genelde yat sahibi son kullanıcı grubu bi de bi kaç tane gerçekten akü satan merkezler maalesef. Akü gerçekten başlı başına bir dünya okuyup anlamadan çalışmadan neyin ne olduğunu anlamanıza imkan yok. CCA sı yüksek 50 amper bir akü bile piyasada ucuza satılan 100 amper akünün işini rahatça yapar hemde daha az yer kaplayarak

Gunes G.
05-06-2015, 09:58
CCA degeri denen sey Cold Cranking Amp'tir. Bunun kosullari sunlardir: 18 derece celciusta, terminal voltajinin hucre basina 1.20v un altina inememesi kaydiyla, akunun 30sn boyunca verebildigi amper.

-18 derece olmasinin sebeb 0 derece Fahrenheit'in -18 derece Celcius'a denk gelmesinden baska bir sey degil.

Soguk test edilmesinin sebebini yazmaya gerek yok, hepimiz soguk havalarda araclarimizin daha zor calistigini fark etmisizdir.

CCA'nin bilinilirliginin artmasindan sonra, tabiki ureticilerde her turlu musteriyi yaniltma modelini denediler ve hala deniyorlar. Ornegin CCA degeri yerine CA ya da MCA diye iki farkli degerden bahseden ureticiler gorebilirsiniz. Tamamen kafa karistirmak icin kullanilan teknikler.

CA (cranking amp) ve MCA (marine cranking amp) denen rakamlar, 0 derece celcius'ta yapilan test sonuclaridir, haliyle -18'de yapilan CCA'dan daha yuksek sonuclar elde edilmektedir. BU yontemle ureticiler, musterilerin aklini karistirmakta ve sanki CCA'dan bahsedildiginin izlenimini vermektedirler. Buna dikkat ediyoruz aku alirken.

Bunun yaninda bayat aku Kelalper'in dedigi gibi test cihazi olmadan anlasilmaz, mumkun oldugunca sirkulasyonu yuksek yerlerden ve bilinen markalarda almaya gayret edin, ornegin varta'dan mutlu olan insan sayisi, mutlu'dan mutlu olan insan sayisindan cok daha az benim cevremde. Denemek icin varta almistim, gercekten mutlu etmedi gittim mutlu aldim simdi canavar gibi krankliyor.

Sahsi fikrim Mutlu'dan yana, adamlarin reklamini filan da yapmiyorum, cikarimlarim tamamen kisisel tecrubelerimdir.

63owen63
05-06-2015, 10:08
Dün 60 amper Varta aldım sefaköy bayisinden ,telefonla. araca kadar getirip taktılar. 180 tl. 540 cca, umarım memnun kalırım

kimbubye
05-06-2015, 10:19
Detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Bu forumu seviyorum, hergün bir yeni bilgi garanti :)

seref1
05-06-2015, 10:22
Varta akü bayisiyim.her hafta stoğuma 5 adet alırım fazlasını almam bayat akü durumuna düşmemesi için.yerim ümraniye sanayi sitesinde.yardımcı olabilirim

seref1
05-06-2015, 10:23
Yazdığınızı görmedim güle güle kullanın:)

noVankel
05-06-2015, 17:19
Gelişim ak Maslak her akü de yardımcı olabilir

kimbubye
05-06-2015, 22:51
Seref1 ve novankel çok teşekkür ederim yardımlarınız için :) Ama biraz geç kaldınız :D

Bugün Bağlarbaşında Sati Ustaya uğradım, sağolsun Aykut106 nickli arkadaşımız tavsiye etti. Gittim gördüm memnun kaldım. Güvenilir, hoş sohbet her soruya açıklayıcı cevap veren dürüst bi usta. Tavsiye ederim düşünenlere. 80 Amper 800CCA Varta aldım. Tekrar yardımlarınız için çok teşekkürler.

Vintage
06-06-2015, 16:16
Ben Varta ya güvenip aldım ama arabayı ilk aldığımda ki gibi çalışmıyor doğrusu ben bunun birazda ateşleme sisteminden olduğunu düşünmüştüm ama şurada yazılanları ve Varta durumlarını gördümde akümden de şüphelenmeye başladım şimdi

Utku
06-06-2015, 20:24
seyrantepe sanayide'den aldım ben varta 120'ye. 160a da veren var.tarihine baktım 3-4 aylıktı aldım.Yanlız 80e de satan vardı :) demekki piyasada bolluğu bayatı çok.akünün güzelliğine gelince ben hiç varta kullanmamıştım kendini belli ediyor her koşulda.

kelalper
07-06-2015, 07:34
o biraz piskolojik. Aküyü zorladığın zaman kendini belli eder.