PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Xsara VTS 2:33.65 En Hızlı Tur ve E Seansı Tam Sürüm @ İstanbul Park 31 Mayıs 15

hepkem
02-06-2015, 21:50
12 Nisan sonrası varex, arka süspansiyon, frenler ve şanzıman tarafında yapılan değişiklik arabayı kıvamına getirdi.
Varex motoru seans sırasında vana kapanmaması için güzel bir şekilde sabitlendi :)
205 Group A Bilsten'lar ile arka çok iyi tutundu ve arabanın önü ve arkası dengeye geldi.
2 uzun düzlük sonundaki frenlerdeki korkutan sağa-sola çekme kaliperlerin conta seti ile elden geçmesiyle halledildi.
219NM tork standart şanzıman ile yetersiz kaldığından 4.93'lük ayna mahruti değişimi can getirdi;)

En iyi tur D seansında 2:33.65 olarak geldi. 6. viraj çıkışı Alfa GT ve 8. viraj çıkışı Astra olduğundan bu 2 bölümde tam gaz gidemedim. Bu bölümleri de tam gaz geçebilseymişim Harry's Lap Timer'ın verdiği 2:32.02 sanal en iyi tura yakın bir süre gelebilirmiş. Hedef inşallah Eylül ayında 2:30'u yakalamak, hayırlısı.

2:33.65 En İyi Tur - D Seansı

https://www.youtube.com/watch?v=59q-I_qYgA0

https://www.youtube.com/watch?v=59q-I_qYgA0

HLP'yi bu sefer iphone 4s yerine LG G3 ile kullandım ama pişman oldum. Maalesef G3 titreşim engelleme özelliği HLP tarafından devre dışı bırakılamadığından videolar jöle gibi :)

https://www.youtube.com/watch?v=XehwVNbp3zA

E Seansı Bol Trafikli ve Geçişli Tam Sürüm

E seansı çok kalabalıktı. İlk seans 1. virajda beyaz 106 spin attınca tur boşa gitti. CLA45 AMG ve kırmızı Evo X düzlüklerde hızlı ama virajlarda yavaştı. 2. ve 3. turlarda bu şekilde güme gitti :) Sonrasında 8 sonrası arada boşluk bıraktım, bu seferde 8'de carrera ve subaru ideal çizgide soğutma atıyordu :) Son 2-3 turda AD048R'ler iyice bırakmaya başlamıştı. Son turda bir zaman gelir mi diye kasarken 8'de pist günleri kariyerimdeki 2. spin geldi:D

https://www.youtube.com/watch?v=LUQUNKuw3yw

Sadece spini izlemek isteyenler için ;

https://www.youtube.com/watch?v=wOiKy230y_o

https://www.youtube.com/watch?v=wOiKy230y_o

İyi Seyirler

snrk
02-06-2015, 23:18
Elinize sağlık izlemesi çok keyifliydi. 8. viraj için kusura bakmayın :)

Yalnız E seasında yerinizde olmak istemezdim. Düzlükte yetişemediğiniz araçların virajlarda sizi yavaşlatması ve bunun tüm seans boyunca devam etmesi baya talihsiz olmuş.

ozans
03-06-2015, 00:41
Keyifle izledim. Start finish düzlüğüne neden 2. viteste çıkmıyorsun? Çok mu kısa kalıyor?

Bir daha bir bakındım, benim 2. viteste gittiğim çoğu yerde 3. vitestesin, vitesten baya süre kazanabileceğini düşünüyorum.

hepkem
03-06-2015, 09:15
Keyifle izledim. Start finish düzlüğüne neden 2. viteste çıkmıyorsun? Çok mu kısa kalıyor?

Bir daha bir bakındım, benim 2. viteste gittiğim çoğu yerde 3. vitestesin, vitesten baya süre kazanabileceğini düşünüyorum.

12'yi 3, 13-14'ü 2 ile döndüğüm ve 4-5'i 2. vites döndüğüm turlar da mevcut ama en iyi zaman bu turda geldi. g3 sarsıntısına rağmen bir ara tüm turları izleyip giriş çıkış hızlarına bakıp doğru komboyu belirleyeceğim ;)

BARR
03-06-2015, 09:30
Çok güzel videolar elinize sağlık. VTS forma girmiş.

Benim dikkatimi çeken beyaz 106gti oldu :D

hepkem
03-06-2015, 18:55
:icon_tup::icon_tup:
Çok güzel videolar elinize sağlık. VTS forma girmiş.

Benim dikkatimi çeken beyaz 106gti oldu :D

Teşekkürler. Xsara kendini buldu diyebiliriz :) Beyaz 106 da 210ps ve 850kg, çok güzel yürüyor. Suresi de 2:30'larda diye biliyorum. Pistteki sıkı PSAların sayısının artması dileğiyle icon_tup:

5500
03-06-2015, 20:00
Tebrikler, zevkle izledim. Spinde de baya soğuk kanlı kalmışsınız :)

hepkem
03-06-2015, 22:14
Tebrikler, zevkle izledim. Spinde de baya soğuk kanlı kalmışsınız :)

teşekkürler :) 8'de bu 2. spin oldu. spin atmak da bir tecrübe katıyor ama umarım bu son olur :D

OMTechJr.
03-06-2015, 23:31
Çok güzel tur olmuş. Sürüşünüz, vites geçişleriniz ve bana oldukça soft geldi sanki hani tam emin olayım öyle süre gelsin der gibisiniz özellikle 12-13-14. Eylül'e, Ekim'e kalmaz 2.30 un altı gelir gibi görünüyor :) Emeğinize sağlık kesenize bereket. İnşallah istediğinizi almışsınızdır. Size araçla alakalı tek bir sorum olacak; vites değişiminde ilk anda yarın saniyelik bir yığılma var ardından uzuyormuş gibi geldi kulağıma ses. Böyle bir durum var mı acaba? Birde aracınızda methanol..vs kullanıyor muydunuz bu hotlapte?

mertxx
04-06-2015, 15:00
Bende çok beğendim, maşallah aracınıza çok güzel hazırlanmış.Bence biraz daha agresif kullanımla daha iyi bir sure yakalarsınız gibime geliyor. 106 GZL mi acaba ?

Kahn23
04-06-2015, 15:08
Piste çıkış sayısı arttıkça çizgiler de bi o kadar güzelleşiyor. Astra ve Alfa şanssızlık olmuş ama yapacak bişey yok. Eminim ki o arkadaşlar bu kadar iddaalı geldiğinizi görse yol verirlerdi ;)

Bu arada ortalama kaç hp şu araç? Daha güç gerekiyor mu yoksa tamamen yol tutuşu mu iyileştirmek lazım?

Tebrikler :icon_tup:

ozans
04-06-2015, 15:39
teşekkürler :) 8'de bu 2. spin oldu. spin atmak da bir tecrübe katıyor ama umarım bu son olur :D

http://i.imgur.com/eQXnpop.jpg

JDM VTİ
04-06-2015, 16:56
Merhabalar, aracınız da ki gelişmeler çok güzel. Özellikle FD çok iyi olmuş, fakat tavsiyelerim tabi ki var :)

1- Sürüşünüzü arkadaşlar da söylemiş oldukça soft

2- O ağır jantlar yerine umarım O.Z superleggera filan alırsınız, frenleri de ağırlaştırdınız sanırsam. Yürüyende baya ağırlık mevcut.
Ve 15'' kullanılması 205-45-15 iyi bir lastikle sizin hem yürüyende hemde şanzumandan yine ciddi bir iyileştirme sağlayacağı aşikar

3- Şöyle bir kayış mevcut klima ve hidrolik direksiyon iptal edilmediyse;

http://i.hizliresim.com/j5AElD.jpg (http://hizliresim.com/j5AElD)

İptal ederseniz şu ölçüde bir kayışınız olacak;

http://i.hizliresim.com/8gXGpW.jpg (http://hizliresim.com/8gXGpW)

Etkisi şaşırtıcı oluyor, tecrübeyle sabittir.

4- Aracınızı sökmeyi/hafifletmeyi düşünmüyor musunuz? Zira bildiğim sadece arka koltukları sökmüştünüz. Klima, iç aksam, trimler, küçük akü vs.

Ayrıca koltuklarınız çok ağır, kullandığım için biliyorum. Sparco, OMP vs. gibi oldukça hafif modelleri olan ürünler varken boşa ağırlık bence onlarda.

Aracınızı piste hazırladığınız ve prof bir şekilde motor yüklemesi yaptığınız için soruyorum bunları.
Sadece keyif ise, iddialı olmak değilse mevzu zaten yukarıda yazdıklarımın sizin için önemi olmadığını biliyorum.
Yok iddialı olmak var ise yukarıda yazdıklarım sizi çook hızlandıracaktır bilirsiniz ki neden yapılmıyor?

Severek takip ediyorum aracınızı, kolay gelsin.

hepkem
04-06-2015, 20:45
Çok güzel tur olmuş. Sürüşünüz, vites geçişleriniz ve bana oldukça soft geldi sanki hani tam emin olayım öyle süre gelsin der gibisiniz özellikle 12-13-14. Eylül'e, Ekim'e kalmaz 2.30 un altı gelir gibi görünüyor :) Emeğinize sağlık kesenize bereket. İnşallah istediğinizi almışsınızdır. Size araçla alakalı tek bir sorum olacak; vites değişiminde ilk anda yarın saniyelik bir yığılma var ardından uzuyormuş gibi geldi kulağıma ses. Böyle bir durum var mı acaba? Birde aracınızda methanol..vs kullanıyor muydunuz bu hotlapte?

teşekkürler. sadece en iyi tura bazında incelersek 6 çıkışı alfanın ve 8 çıkışı astranın ne yapacağını kestiremediğimden ve seans öncesi Buğra'nın özellikle geçiş konusundaki vurgusu nedeniyle bu bölümler temkinli. son 3 virajı 3-3-3, 3-3-2, 3-2-2, 2-2-2 denemelerim oldu. 7. virajda şanzımanı kısaltmadan önce 2. vites ucu ucuna geliyordu, şu anda 3 ile dönüyorum. burası da sanki yavaş dönülüyormuş izlemini oluşturabilir. ilginç olan en iyi tur agresif gözükmeyen turda geldi. D seansındaki gopro'da problem vardı ve tüm seansı yüklüyorum. D ve E seansı tamamen incelendiğinde farklı denemeler daha rahat belli oluyor. sektör bazında videoları inceledikten sonra hangisi daha doğru seçim belli olacak ;)

bir de araba 229ps ama tork sadece 219nm ve bu da 6600'de geliyor. Sonuçta hızlanma tork vs ağırlık, son sürat ise beygir vs ağırlık. diğer kuvvetli araçların videoları sonrası ben bile yavaş gibi hissedebiliyorum ;)

pompa yakıt kullanıyorum, metanol, toluen vs yok. yığılmada ekstra hafif volantın da biraz etkisi var, debriyaja basıldığında devir hızlı düşüyor. yazılımın da üst devirleri güzel alt kısmı için Özgün'ü müsait vaktinde ziyaret etmem gerekiyor :)

Bende çok beğendim, maşallah aracınıza çok güzel hazırlanmış.Bence biraz daha agresif kullanımla daha iyi bir sure yakalarsınız gibime geliyor. 106 GZL mi acaba ?

teşekkürler. 106 850kg ,1.8 stoker ve ITB'li 210ps GZL ;)

Piste çıkış sayısı arttıkça çizgiler de bi o kadar güzelleşiyor. Astra ve Alfa şanssızlık olmuş ama yapacak bişey yok. Eminim ki o arkadaşlar bu kadar iddaalı geldiğinizi görse yol verirlerdi ;)

Bu arada ortalama kaç hp şu araç? Daha güç gerekiyor mu yoksa tamamen yol tutuşu mu iyileştirmek lazım?

Tebrikler :icon_tup:

teşekkürler. arkadaşların sürüşünde hiçbir problem yok, sadece denk geldi. ben de kurallar doğrultusunda temkinli davrandım.
yol tutuş gayet kıvamında. bu sezon için makinede başka birşey düşünmüyorum. hafifletmeye başlasam 100kg civarında rahatlıkla sökülebilir ama bu konuda kesin kararımı vermedim :)

amaç makina, fren, süspansiyon açısından arabanın dengesini bulmaktı. şu an maşallah hem pist hem de arka yollar için çok keyifli bir kıvamda. önceliğim arabada daha fazla değişiklik yapmaktan ziyade benim videolardaki sektör zamanlarına ve Utku'nun videolarına ( :cool: ) daha dikkatli çalışıp öncelikle sürüşü geliştirmek.

hepkem
04-06-2015, 20:54
Merhabalar, aracınız da ki gelişmeler çok güzel. Özellikle FD çok iyi olmuş, fakat tavsiyelerim tabi ki var :)

1- Sürüşünüzü arkadaşlar da söylemiş oldukça soft

2- O ağır jantlar yerine umarım O.Z superleggera filan alırsınız, frenleri de ağırlaştırdınız sanırsam. Yürüyende baya ağırlık mevcut.
Ve 15'' kullanılması 205-45-15 iyi bir lastikle sizin hem yürüyende hemde şanzumandan yine ciddi bir iyileştirme sağlayacağı aşikar

3- Şöyle bir kayış mevcut klima ve hidrolik direksiyon iptal edilmediyse;

İptal ederseniz şu ölçüde bir kayışınız olacak;

Etkisi şaşırtıcı oluyor, tecrübeyle sabittir.

4- Aracınızı sökmeyi/hafifletmeyi düşünmüyor musunuz? Zira bildiğim sadece arka koltukları sökmüştünüz. Klima, iç aksam, trimler, küçük akü vs.

Ayrıca koltuklarınız çok ağır, kullandığım için biliyorum. Sparco, OMP vs. gibi oldukça hafif modelleri olan ürünler varken boşa ağırlık bence onlarda.

Aracınızı piste hazırladığınız ve prof bir şekilde motor yüklemesi yaptığınız için soruyorum bunları.
Sadece keyif ise, iddialı olmak değilse mevzu zaten yukarıda yazdıklarımın sizin için önemi olmadığını biliyorum.
Yok iddialı olmak var ise yukarıda yazdıklarım sizi çook hızlandıracaktır bilirsiniz ki neden yapılmıyor?

Severek takip ediyorum aracınızı, kolay gelsin.

Detaylı tavsiyeler için teşekkürler :icon_tup:

1- bu konuyu detaylı yanıtladım ;)

2- frenler 330mm olduğundan 17" jant gerekiyor. diskler çift parça olduğundan 288mm döküm tek parçaya göre daha hafif, kaliperler mono blok brembo onlar da hafif ;) . önceliğim yol tutuş, bu nedenle bu tarafta çok değişiklik düşünmüyorum. lastik değişiminde 205-40-17 bir lastik olabilir. gelecek sezon daha fazla hızlanmak istersem egzantrik ve solid lifter ile 265-270ps@9000rpm bir setupa geçebilirim ;)

3/4- klima, sunroof, yalıtım, bakalitler, teyp-hoparlör vs.. şu anda rahat 80-100kg hafifletebilirim. Scirocco'yu kardeşime sattığım için S55 AMG ve Xsara VTS var. Şu anda güzel havalarda arka yollarda gazlamada Xsara'yı kullanmaya devam ediyorum bu nedenle sökmeyi düşünmüyorum. S55'i önümüzdeki dönemde Golf 7R, Focus RS vb. bir araç ile değiştirirsem Xsara'yı söküp tam track spec yapma düşüncem var ;)

snrk
04-06-2015, 21:17
Aslında nürburgring'teki gibi geçişler hep soldan yapılsa ikilemler biraz daha azalmış olur. En güzeli tabi ki yavaş aracın ideal çizgiyi boşaltması ama herkes ideal çizgiyi bilemeyebilir. Hal böyle olunca bazen sola geçerek yol veriliyor bazen sağa geçerek yol veriliyor. Hızlı araç da yavaş aracın ne taraftan yol vereceğini kestiremiyor. Hatırlarsanız 12 nisan'da Z06 8.virajda 106'nın sola çekileceğini "varsayarak" sağdan geçmeye çalışmış ve büyük risk almıştı. Soldan geçme kuralı olsa hem o olay olmazdı hem de hepkem hocam 8'de fazla yavaşlamazdı. Yanlış mı düşünüyorum :)

OMTechJr.
04-06-2015, 21:36
teşekkürler. sadece en iyi tura bazında incelersek 6 çıkışı alfanın ve 8 çıkışı astranın ne yapacağını kestiremediğimden ve seans öncesi Buğra'nın özellikle geçiş konusundaki vurgusu nedeniyle bu bölümler temkinli. son 3 virajı 3-3-3, 3-3-2, 3-2-2, 2-2-2 denemelerim oldu. 7. virajda şanzımanı kısaltmadan önce 2. vites ucu ucuna geliyordu, şu anda 3 ile dönüyorum. burası da sanki yavaş dönülüyormuş izlemini oluşturabilir. ilginç olan en iyi tur agresif gözükmeyen turda geldi. D seansındaki gopro'da problem vardı ve tüm seansı yüklüyorum. D ve E seansı tamamen incelendiğinde farklı denemeler daha rahat belli oluyor. sektör bazında videoları inceledikten sonra hangisi daha doğru seçim belli olacak ;)

bir de araba 229ps ama tork sadece 219nm ve bu da 6600'de geliyor. Sonuçta hızlanma tork vs ağırlık, son sürat ise beygir vs ağırlık. diğer kuvvetli araçların videoları sonrası ben bile yavaş gibi hissedebiliyorum ;)

pompa yakıt kullanıyorum, metanol, toluen vs yok. yığılmada ekstra hafif volantın da biraz etkisi var, debriyaja basıldığında devir hızlı düşüyor. yazılımın da üst devirleri güzel alt kısmı için Özgün'ü müsait vaktinde ziyaret etmem gerekiyor :)

Öncelikle detaylı ve samimi cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum :) Tekrar tekrar defalarca izledim videonuzu, dediğiniz gibi bir süre sonra hakikaten dahada güzel gelmeye başladı bu turunuz. Fine tune yapıldıktan sonra birazda yakıt desteğiyle gerçekten şaşırtıcı bir sonuç çıkaracağınıza eminim. Birde tur videoları split screen yapıp yan yana koyarak izleyince, hem izleyiciye çok keyif veriyor hemde aynı anda başlayıp biden tur sürüşlerini çok daha rahat anlamanızı sağlıyor. Çok daha güzel sonuçlarınızı heyecanla bekliyoruz :) Elinize sağlık tekrardan.

ukku
04-06-2015, 22:32
Kısa final drive bayagi yaramis he? Bana cok canlanmis gibi geldi.

Bu arada gunden gune cizgi guzellesiyor, tebrikler :)

ukku
05-06-2015, 14:03
amaç makina, fren, süspansiyon açısından arabanın dengesini bulmaktı. şu an maşallah hem pist hem de arka yollar için çok keyifli bir kıvamda. önceliğim arabada daha fazla değişiklik yapmaktan ziyade benim videolardaki sektör zamanlarına ve Utku'nun videolarına ( :cool: ) daha dikkatli çalışıp öncelikle sürüşü geliştirmek.

Eyvallah :))

Dem-Er
08-06-2015, 23:46
Tebrikler Kemal gayet temkinli ve net ilerliyorsun.gittikçe hızlanacağın aşikar.hadi hayırlısı diyelim.hafifletme işlemi aracına hayat verecektir eminim.yap bence :)