PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : eski dükkan sahibine kirasını verdiğim halde borçlu çıkartıyor

batu35
03-06-2015, 12:55
Tüm abilerime ve kardeşlerime iyi günler dilerim sorununm şu eski dükkan sahibim cep telefoncu ve bende aynı sektördeyim alım satım tamir yapıyorum vede bana yaptırdığı tamirlik cihazlardan kirayı düşerek meblanın altında ise üstünü elden vererk hesaplaşıyorduk gelelim esas konuya bu vatandaş battı benim oturduğum dükkanıda sattı neyseki alan kişide bana kiraya verdi şuanda eski dükkan sahibi bana 2.500 tl borçlusun ödemezsen kira talep mahkemesine vericem diyor ne yapmam gerekir nasıl bir yol izlemeliyim ?

Tunacan
03-06-2015, 12:58
Yaptığın işleri kiradan gayriresmi şekilde mahsup ettiğin için ve bunu da resmi olarak gösteremeyeceğin için eski mal sahibin senden bunu tahsil edecektir.
Mal sahibi ile ile arada bir sözleşme olduğu için, yatırdığın kira bedellerini makbuzlarıyla gösterebiliyor olman lazım.

MBuğra
03-06-2015, 12:58
Hiç bir şey olmaz.

Kira talep mahkemesi diye bir şey yok bizde, icra mahkemeleri var.

Diğer hususta, devredilen taşınmaz, tüm taşınmazdan doğan tüm alacak ve haklarıyla devirle beraber yeni malike geçer.

Eski mal sahibi size olta atmış kısacası, tutturabilirse diye. :)

batu35
03-06-2015, 13:04
Yaptığın işleri kiradan gayriresmi şekilde mahsup ettiğin için ve bunu da resmi olarak gösteremeyeceğin için eski mal sahibin senden bunu tahsil edecektir.
Mal sahibi ile ile arada bir sözleşme olduğu için, yatırdığın kira bedellerini makbuzlarıyla gösterebiliyor olman lazım.

ama şöylede bir konu var ben ilk dükkanı açtığımda kendisi dükkanın açılışını verme benim dükkanın bayisi olarak gösteririm satış yok gösterip vergi ödemezsin dedi bende bu yüzden dükkanın açılışını vermedim 2 sene boyunca o şekilde durdum vede bu kişi vergi dairesini o şeklide bildirm yapmadı bugün yarın derken uzadı gitti

batu35
03-06-2015, 13:05
Hiç bir şey olmaz.

Diğer hususta, devredilen taşınmaz, tüm taşınmazdan doğan tüm alacak ve haklarıyla devirle beraber yeni malike geçer.

inşallah kardeşim dediğin gibi olur borcum olsa veririm sıkıntı yok ona vereceğime gider bağışta bulunurum o parayı en azından bir kaç kişiye destek olurum

Tunacan
03-06-2015, 13:06
İş biraz karışmış açıkcası. O konuda bir fikrim yok maalesef.

batu35
03-06-2015, 13:07
İş biraz karışmış açıkcası. O konuda bir fikrim yok maalesef.

aynen abi sorma deli etti beni birde ilk başta ortak olalım falan demişti yananşmamıştım iyiki bulaşmamışım birde bu adam doktor hem memur hem hemde ticaretle uğraşıyor

Tunacan
03-06-2015, 13:17
hem memur, hem doktor hem de ticaretle nasıl uğraşıyor yahu?

batu35
03-06-2015, 14:33
devlet hastanesinde doktor abi + ticaretle uğraşıyor işte olan bana oldu güvendik iş yaptık zarar gördük senin dediğin gibi kira yatırdığıma dair makbuzum olmadığı için hak iddia edebiliyormuş avukatla görüştüm mecbur istediği parayı vermek zorundaymışım

aqustic
03-06-2015, 14:44
İnsanoglu paraya doymuyor.
Adama kira karşılığında iş yapıyorsun.Alışveriş yaparken sorun yok.Fakat adam kapatınca adam sana kirayı ödemedin diyip düdüklemeye çalışıyor.
Bunu yapan kişinin bi doktor olması çok daha ilginç.Bi doktora da güvenemicekse kime güvencek bu millet.

KÖROĞLU
03-06-2015, 15:16
Şimdi ilgili mal sahibi 657 SAYILI KANUNUN 28. MADDESİ ne göre zaten ticari faaliyette bulunamaz.

Bulunuyorsa bile işyeri eşinin dostunun üzerine kayıtlıdır.

Yukarıda da yazılmış fakat tekrarlamakta fayda var, ülkemizde böyle bir mahkeme yok.

Kira sözleşmeniz var mıydı ? Olduğunu sanmıyorum açıkçası.

Ve işyeri sahibi sizden kirayı elden alarak % 99 işyeri kira geliri beyanında da bulunmamıştır.

Siz de karşısına ben de seni vergi dairesine şikayet ederim diyerek çıkabilirsiniz.

Keşke siz kendi adınıza açılış yapmış olsaydınız eliniz güçlenirdi.

Ayrıca aranızdaki borç mahkemelik olma durumunuzda iddia sahibi tarafından ispatlanmalıdır. (senet vb evrak yok ise)

Borcunuz gerçekten yok ise başınızdan savın gitsin, muhatap olmaya gerek yok.

Ticaret ya da ne yapıyorsanız bundan sonrasında yazılı olarak yapın ayrıca.

Geçmiş olsun.

STİG
03-06-2015, 16:29
Bu dükkan resmiyette bu adamın şubesi olarak gözükmüyormu??gözüküyorsa kendi dükkanındanmı kira talebinde bulunacak..

dgoo
03-06-2015, 16:56
Gayrimenkul sermaye iradi 2015 yılı için 29.000 Tl.
Yani yıllık kira bu rakamın altında kalır, başka kira geliride olmaz ise mülk sahibi için kira geliri beyanında bulunmadı diye bi suçlamada söz konusu olamaz.
Maliye işletmenin kira bedelinin banka üzerinden ödenmesini şart koşuyor. Şu an ne kadar üstünde duruyor bilemiyorum.
İşletme başlamasında bulunmadığınız için kira ödemesinin herhangi bi resmiyeti yok.
Ancak şu kısım zarar doğurabilir ki mülk sahibi bu süre zarfında adınıza bir şikayette bulunursa işiniz sıkıntılı.
Yani kendinizi savunurken karşı tarafa koz vermeyin işe başlama konusunda maliye 2 yıl önceki tespiti yaparsa hiç altından kalkamazsınız.
İnsanoğlunun sizi ne şekil suçlayıp nereye kıstıracağını bilemezsiniz aklınızda olsun.

batu35
03-06-2015, 17:00
İnsanoglu paraya doymuyor.
Adama kira karşılığında iş yapıyorsun.Alışveriş yaparken sorun yok.Fakat adam kapatınca adam sana kirayı ödemedin diyip düdüklemeye çalışıyor.
Bunu yapan kişinin bi doktor olması çok daha ilginç.Bi doktora da güvenemicekse kime güvencek bu millet.

ne yazıkki abi bende mesleğine inanarak güvendim

Şimdi ilgili mal sahibi 657 SAYILI KANUNUN 28. MADDESİ ne göre zaten ticari faaliyette bulunamaz.

Bulunuyorsa bile işyeri eşinin dostunun üzerine kayıtlıdır.

Yukarıda da yazılmış fakat tekrarlamakta fayda var, ülkemizde böyle bir mahkeme yok.

Kira sözleşmeniz var mıydı ? Olduğunu sanmıyorum açıkçası.

Ve işyeri sahibi sizden kirayı elden alarak % 99 işyeri kira geliri beyanında da bulunmamıştır.

Siz de karşısına ben de seni vergi dairesine şikayet ederim diyerek çıkabilirsiniz.

Keşke siz kendi adınıza açılış yapmış olsaydınız eliniz güçlenirdi.

Ayrıca aranızdaki borç mahkemelik olma durumunuzda iddia sahibi tarafından ispatlanmalıdır. (senet vb evrak yok ise)

Borcunuz gerçekten yok ise başınızdan savın gitsin, muhatap olmaya gerek yok.

Ticaret ya da ne yapıyorsanız bundan sonrasında yazılı olarak yapın ayrıca.

Geçmiş olsun.

kira kontrotını bir kaç ay sonra yaptık 2 yıl kadar oturdum dükkanda şimdi hala aynı dükkandayım sadece sahibi değişti onunlada kira sözleşmesi yaptık

Bu dükkan resmiyette bu adamın şubesi olarak gözükmüyormu??gözüküyorsa kendi dükkanındanmı kira talebinde bulunacak..

resmi olrak yapıcaktı fakat yapmadı daha sonrasında ne olur ne olmaz diye kira sözleşmesi yaptık

batu35
03-06-2015, 17:13
Gayrimenkul sermaye iradi 2015 yılı için 29.000 Tl.
Yani yıllık kira bu rakamın altında kalır, başka kira geliride olmaz ise mülk sahibi için kira geliri beyanında bulunmadı diye bi suçlamada söz konusu olamaz.
Maliye işletmenin kira bedelinin banka üzerinden ödenmesini şart koşuyor. Şu an ne kadar üstünde duruyor bilemiyorum.
İşletme başlamasında bulunmadığınız için kira ödemesinin herhangi bi resmiyeti yok.
Ancak şu kısım zarar doğurabilir ki mülk sahibi bu süre zarfında adınıza bir şikayette bulunursa işiniz sıkıntılı.
Yani kendinizi savunurken karşı tarafa koz vermeyin işe başlama konusunda maliye 2 yıl önceki tespiti yaparsa hiç altından kalkamazsınız.
İnsanoğlunun sizi ne şekil suçlayıp nereye kıstıracağını bilemezsiniz aklınızda olsun.

o kısım çok sıkıntılı işte o yüzden uzlaşıcam başka çarem yok

Burhan
03-06-2015, 17:53
2500 tl ödeyip 5000 liralık döverdim

vtec41
03-06-2015, 18:11
hiç birşey olmaz sana borcun olsa bile ödemesen alamaz parayı senden.
kira kontratı yapılmamış, kontratta hem kiracı hem mal sahibi kontratı maliyeye bildirmek zorunda sen ne kadar kirazyı resmi olarak bildirmediğin için suçluysan oda o kadar suçlu maliyeye bildirmediği için..
mademki senin kira borcun 2 senedir ödediğin kirayıda ıspatlayamaz ödediğin kirayıda ıspatlayamaz..
senin eski mal sahibin de hiç bişey bilmiyormuş aslında sen onu köşeye sıkıştırmışşın haberi yok..
eğer çok canını sıkarsa seni maliyeye şikayet edicem dersin hem memuriyeti tehlikeye girer, hem maliyeden kira bildirmediği için ceza alır hem ek iş yaptığı için maaşından kesinti olur anlayacağın o şaşırmış şemsiye girmiş haberi yok..
bu arada sanada ceza çıkar maliyeden kira bildirmediğin için ama okunkinin yanında senin ödeyeceğin çerez kalır..

sadece senin adamın karşısında konuşurken kendinden emin olman yeter çok sıkışırsan şikayet edersen bende seni şikayet ederim de bu anlattıklarımdan dolayı şikayet edicem de çekil kenara..

canını sıkma sen işine bak o adam para koparmanın peşinde

serkan_2120
03-06-2015, 18:19
hiç birşey olmaz sana borcun olsa bile ödemesen alamaz parayı senden.
kira kontratı yapılmamış, kontratta hem kiracı hem mal sahibi kontratı maliyeye bildirmek zorunda sen ne kadar kirazyı resmi olarak bildirmediğin için suçluysan oda o kadar suçlu maliyeye bildirmediği için..
mademki senin kira borcun 2 senedir ödediğin kirayıda ıspatlayamaz ödediğin kirayıda ıspatlayamaz..
senin eski mal sahibin de hiç bişey bilmiyormuş aslında sen onu köşeye sıkıştırmışşın haberi yok..
eğer çok canını sıkarsa seni maliyeye şikayet edicem dersin hem memuriyeti tehlikeye girer, hem maliyeden kira bildirmediği için ceza alır hem ek iş yaptığı için maaşından kesinti olur anlayacağın o şaşırmış şemsiye girmiş haberi yok..
bu arada sanada ceza çıkar maliyeden kira bildirmediğin için ama okunkinin yanında senin ödeyeceğin çerez kalır..

sadece senin adamın karşısında konuşurken kendinden emin olman yeter çok sıkışırsan şikayet edersen bende seni şikayet ederim de bu anlattıklarımdan dolayı şikayet edicem de çekil kenara..

canını sıkma sen işine bak o adam para koparmanın peşinde

en önemli kısım bu sakin ve emin ol kendinden bu ülkede adalet sistemi zaten çürük ödemeyene bile bişey yapılmıyo sen merak etme

dgoo
03-06-2015, 21:48
Şunu not olarak geçeyim mülk sahibinin kontratı maliyeye bildirme zorunluluğu yok. Yukarıda yazdığım şartların haricinde.
Bildirimi kiracı yapar kira stopaj kesintisi ondan tahsil edilir. Yani kiraci kesinti miktarını ödemekle yükümlüdür.
Dolayısı ile mülk sahibinin üzerinde hiç bir risk yok.
Arkadaşa çıkacak olan cezada kira bildirmediği için değil mükellefiyet kaydı bildirmediği için. Ki işletmeye tabi tutulursa çok ciddi rakamlar.
Ne yazık ki şu anki şartlar köy kurnazı mülk sahibinden yana.

vtec41
04-06-2015, 08:40
mülk sahibi kontratı bildirmek zorunda şöyleki kiracı zaten resmi olarak kontarı maliyeye bildirdiğinde zorunlu olarak mülk sahibi de bundan sorumlu
mülk sahibi bu kiradan gellir elde ettiği için devlete gelir vergisi ödemek zorunda
oldu mal sahibi para kazanıcak, esnaf bütün gün yardırıcak kiradı elektirkti stopajdı geçiçi vergiydi ürün ödemesiydi bunlarla boğuşucak tatil yok bayram yok mal sahibi aldığı kiradan devlete vergi ödemicek böyle bi cumhuriyet yok..

kiracılar kira kontratlarını neden tam göstermez biliyomusun stopaj az çıksın diye 3 ayda bir nerdeyse bir kira devlete gider vergi olarak tam gösterilse yandın bu işlemlerden mal sahibide faydalandığı için kimse tam bildirmez büyük firmalar ve kılçık mal sahipleri hariç.

ben izmitin en işlek caddesinde ciddi kira ödüyorum üstelik depo içinda başka mal sahibine ayrı kira ödüyorum.. ben şimdi her ay bankadan resmi kira yatırıyorum bu kira üzerinden stopajım çıkıo 3 ayda bir ödüyorum devlete aynı şekilde mal sahibimde benden aldığı kiradan devlete gelir vergisi ödüyo üstelik bana sürekli yakınır çok çıktı vergi diye bu devlet çok vergi alıyo diye.. hadi ödemesin mal sahibi vergisini görelim

şu an hiç anlaşma mal sahiplerinden yana değil nasılsa tüm kanunlar tüketiciyi koruyorsa haklı olmasa bile kiracı durumundada kiracıyı koruyo
zaten bu arkadaşımın durumu karmakarışık ne kiracı bildirim yapmış nede mal sahibi karşılılklı olarak vergi kaçırmışlar bilinçli yada bilinçsiz orası ayrı bi konu eğer bir sıkıntı çıkarsa 2 tarafta etkilenir
zaten sorun çıkacağını sanmıyorum kiracı olan arkadaşım mal sahibine bi höst dese durumlardan haberdar oldunu bi çaktırsa bakalım ne yapıcak mal sahibi

bu konu zaman içinde unutulacak herkes yediği içtiyle kalacak borçlu alacaklı kalem çekicek üstüne herkes işine bakacak durum bu

sena
04-06-2015, 08:53
Hiç bir şey olmaz.

Bu konu daha önce de konuşulmasına rağmen tavrınızı devam ettirdiğiniz için tekrar belirtme gereği duydum. Daha görevli mahkemeyi bilmeden insanların sorunlarına nasıl bu kadar rahat ve net cevaplar verebiliyorsunuz? Fakültede olmanın heyecanıyla her konuya "hukuki" yorumunuzu katıp insanları yanlış yönlendiriyorsunuz. Halen öğrenci olduğunuzu varsaydım ama mesleğe başladıysanız durum daha da vahim.

MBuğra
04-06-2015, 09:19
Bu konu daha önce de konuşulmasına rağmen tavrınızı devam ettirdiğiniz için tekrar belirtme gereği duydum. Daha görevli mahkemeyi bilmeden insanların sorunlarına nasıl bu kadar rahat ve net cevaplar verebiliyorsunuz? Fakültede olmanın heyecanıyla her konuya "hukuki" yorumunuzu katıp insanları yanlış yönlendiriyorsunuz. Halen öğrenci olduğunuzu varsaydım ama mesleğe başladıysanız durum daha da vahim.

Ö.m attım.

svtec
04-06-2015, 09:51
takıldığım konu koca doktor devlet memeru adam 2500 tl nin peşine koşuyor olması... 25 bin 30 bin değilki muhattap olma yeni mal sahibin herşeyi üstlenmiş oluyor zaten o senden daha haksız beter durumda :D kirayı havadan al vergisini verme elden iş yaptır parasını verme makbuzu faturası yok oo iş döner dolaşır ona saplanır hiç karşıma dırlasın dursun :D o dediği mahmeke yi gece totosu açık kalmış orda görmüştür..

dgoo
04-06-2015, 10:08
mülk sahibi kontratı bildirmek zorunda şöyleki kiracı zaten resmi olarak kontarı maliyeye bildirdiğinde zorunlu olarak mülk sahibi de bundan sorumlu
mülk sahibi bu kiradan gellir elde ettiği için devlete gelir vergisi ödemek zorunda

Mülk sahibinin bildirme zorunluluğu olan noktayı yukarda anlattım.
Yılda eline geçen kira bedeli iş yerleri için 29 bin tl yi geçiyor ise beyanname verecek vergisini ödeyecek.
Yani kontrat şeklinde bi bildirim değil bu beyanname ile bildirecek.
Kontratı kiracı maliyeye bildirir, vergi kesintisini mülk sahibinden yapar vergiyi stopaj beyanı ile maliyeye öder.
Kira bedelini ise bankadan ödeme zorunluluğu var. Kira bedeli diye açıklama belirtecek. Belirtmeyenler usülsüzlük cezası ile cezalandırılabilir.
Kiracı kira bedelini bankada yatırırken bu açıklamayı düşecek ki devlet tespit yapsın. 29 bin tl yi geçerse onun sorunu. Sistem bu.