PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2009 Mondeo Titanium 1.6 125hp Hk.

Draniela
04-06-2015, 16:04
O araba mı bu araba mı derken ilanlarda arkadaşımın babasının aracını gördüm.

Araç 2009 model 103k kmde ağır bakımları yapılmış. Lokal boyası var 3 tane ama bana göre boya bile sayılmaz (Marşpiyel, arka tampon, bagaj kapağı). Artık teneke gibi arabaya binmekten sıkıldım istediğim araçlara da bütçem yetmediğinden böyle gemi gibi bir arabaya geçeyim diyorum. Bu zamana kadar onlar sorunsuz bindi bende de bir problem olacağını düşünmüyorum.

Biraz araştırdım 1.6 125 hp yakıt olarak üzülen var üzülmeyen de var. Günlük 7 km git 7 km gel yaklaşık 15 km kesin olarak gittiğim iş güzergahım var. Öyle deli gibi her gün arabayla gezen biri de değilim. Hafta sonları hadi olsun 100 km. Yakıt konusunda 8 lt civarları demişler ama 13 14 lt de demişler ben de aramızda kullanıcısı vardır ümidiyle yazmak istedim. LPG'li kullananlar memnun fakat uyumsuz diye okudum bazı yerlerde.

Zaten kısa mesafe ve aracımın 1.3 75 hp olmasından dolayı 6.5 - 7 lt gibi bir durum söz konusu. Sıkıştırırsam daha bile fazla yakıyor :)

8-9 lt benim gözümde gayet iyi. Ama binicisi varsa bilgi almak isterim genel olarak nedir ne değildir

F/P olarak doğru seçim olacak gibi duruyor.

Not: bmw mercedes vs. almadıktan sonra bu arabayı da 2 3 yıl satmayı planlamıyorum. O yönden de değerlendirebilecek olursak yorumlarınızı bekliyorum.

İyi forumlar

barakuda26
04-06-2015, 16:30
Dizel araçtan sonra yakıtı zorlayabilir. Sonuçta sadece işe gidip gelmek için kullanmıyosunuz aracı. Biryere gittiğinzde yakıtı düşünmeden gitmek var, bide acaba ne kadar yakar diye hesaplamak var. Bence aynı paralara focus dizel bakabilirsiniz, her açıdan hem yaşınıza hem cebinize daha uygun sanki. Oturaklılık olarak focusta tatmin eder bence.

Ama mondeoda o pakettete hemen hemen yok yok onun tadıda ayrıdır o başka. Yakıtı dışında olumsuz bi yanını görmüyorum, ama bikaç sene sonra satmak istediğinizde değer kaybı bi focusa göre daha çok olabilir.

Draniela
04-06-2015, 17:24
ya ufak olsun ya da gemi gibi olsun derdindeyim açıkçası.

punto duracak yani istediğim zaman gazlayıp istediğim gibi gideceğim.

Aynen donanım olarak puntodan sonra efsane gelecek o şüphesiz :) Genel olarak bilgi alabilirsem içim rahat gireceğim bu işe.

aşağı yukarı 8 lt gayet iyi her yere giderim o koymaz. ama çok yüksek değerleri görürse o zaman sıkıntı tabi.

fthdrn
04-06-2015, 17:30
Punto durucaksa onu taksi niyetine kullanırdım. Mondeo alacağıma da sunrooflu bir 106 alıp hafta sonlari gezerdim :D
Şaka bir yana punto durucaksa mondeo alıp donanım keyfi yapılabilir. O zaman da yakıtı neden bu kadar düşündünüz anlamadım.

Draniela
04-06-2015, 18:40
Puntoyu eve bırakacağım :) yakıtı dert etmiyorum ama 8 lt falansa hep gezerim her yere giderim :) o sebepten.

İkinci kafamı kurcalayan şey satış kısmı nasıl olur. Yani 2 - 3 yıl sonra satayım dediğimde sıkıntı olur diyor herkes , bilemedim...

Draniela
04-06-2015, 19:57
Kime sorsam moralimi bozuyor iyice canım sıkıldı..

suk3b3
04-06-2015, 20:21
6 ay gibi bi süre kullandım makam aracı olarak. üst devirlerde her araçta olduğu gibi yakıt artıyor. Ayrıca klima yaz kış açık. durduğu yerde rolanti de de belki günlük 2 saat çalışıyordu. stop etmiyodum nerdeyse ona rağmen 10 litreyi geçmiyordu. rolantide çalışmasi ve klimayi kaldirsan 8 lt ye düşerdi eminim. bence kesinlikle siyah alma. temiz tutmak imkanz zaten silsen hayvan gbi araç .beyaz gri olmadi füme tonları tercih et derim. kesinlikle Üzmez.

Sadık Özyer
04-06-2015, 20:26
1.6 tdci almak varken semihim benzinli .s

İbrahim33
04-06-2015, 20:36
Zamanında ticaride kullanmışlığım vardı.

Kasa ağır bir kere.

Tek kişi sürersen aşırı performans istemiyorsan sıkıntı olmaz ama 3-4 kişi bininince hantallaşıyor araba yokuşta falan :)

Şehir içi 10 litrenin altına düşmez. 32 litre lpg ile 300 km yol yapıyorduk yazın klima açık şekilde.

İç hacmi çok geniştir , arka diz mesafesi falan süperbden sonra sınıfının en iyisi. Bagaj ona keza liftback olursa devasa 560 litre gibi bir bagaj var.

Yol tutuşu çok iyi olmakla beraber , d sınıfı bir aracın konforunu tam olarak hissettirmiyor süspansiyon olarak.

Donanım olarak , herşey var zaten :D

Genel olarak passatlara vs. bakınca parasına göre sınıfında binilebilecek makul bir araba.

ChuckBartowsKi
04-06-2015, 20:56
Ben kesinlikle tavsiye ediyorum 2010 modelini kullandık bir süre normalde tüm araçlarımız üst segmentte bu araç takas karşılığı geldi ve o ara tatil planı vardı yaklaşık 2000km falan yaptık ben çok beğenmiştim motor ve donanımı aynı mı inanın hatırlamıyorum ama benzinliydi ve çok yakmıyordu antalyaya gittik uzun yol şehir içi + full klima ve 4 kişi bagaj dolu çok yakmamıştı yine de bu segment için bence çok ideal bir araç :) ben beğeniyorum ve kesinlikle tavsiye ederim focus falan yanına yaklaşamaz bence...

AyrtonSenna
05-06-2015, 13:28
Ben bu mondeoların 2.0 tdci titaniumlarını kullandım kuzenden ödünç almıştım otomatik olanlarını bir iş için adapazarına gittim geldim valla hiç yormadı ve tam tersine uykmu bile getirdi diyebilirim keyifli araçtır eğer km sıkıntın yoksa şöyle birşey alabilirsin
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-2008-ford-mondeo-2.0-tdci-titanium-plus-plus-plushatasiz-plus-plus-plus-plus-210756113/detay)

bu araçta benim kullandığım aracın birebir aynısıdır hem donanım olarak hem yıl olarak ve donanım seviyesi ise gayet güzel,sony ses sistemi ise onun keyifi ayrıydı
Connecting site... (http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-ford-eksioglu-a.s-2010-ford-mondeo-2.0-tdci-titanium-dijital-ekran-215715047/detay)

fdoganb
05-06-2015, 14:19
araç hakkında bir bilgim yok ama yakıt olarak bir iki şey söylemek istedim. az yakan bir araçtan sonra böyle 9 litre civarı yakan bir araca binince insana biraz dokunuyor. almadan önce yapılan hesaplar reelde tutmayınca can sıkıyor. şimdiden gönlünüzce olsun herşey