PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Volvo S40 1.6D ve 1.6D D2

Batuhan Gül
05-06-2015, 16:06
Merhaba arkadaşlar. Bir arkadaşım az yakan araç alma niyetindeydi ve şu aralar marka imajına ve sağlamlığına güvendiğimiz volvo üzerinde yoğunlaşmış durumdayız. Niyetimiz çok aksi bir durum olmadığı sürece bu yönde olacak ancak son bir haftadır tüm volvo forum ve volvo s40 adına açılmış bütün konuları incelememe rağmen tam anlamıyla cevap bulamadığımız ve emin olmak adına kullanan veya bilgisi olan arkadaşlara bir soru sormak istiyorum.

Baktığımız model aralığı 2009-2012 yıl aralığı. Bu aralıkta doluluk olarak farklı seriler var bu konuda bir sıkıntımız yok ancak motor olarak bu seride iki seçenek var.

1.si 1.6D 1.6 dizel motora sahip 16V 109hp gücündeki 5 ileri vitesli seçenek,
2.si ve tam olarak netleştiremediğimiz seçenek ise; 1.6D D2 1.6 dizel motora sahip genişletilmiş 8V 115hp gücündeki 6 ileri vitesli seçenek.

Üstüne basa basa ve köşe bucak bakınmamıza rağmen bu konuda sadece 1 kişinin mesajı var ve o da 6 ileri olanların genişletilmiş 8 subaplı olduğu.

Şimdi bilen veya kullanmış arkadaşlardan yardım bekliyorum. 6 ileri olanlar gerçekten 8V mi ve 8Vnin kullanım açısından bize bir zararı/yararı olur mu ? (Araca sadece yazılım atmayı düşünüyoruz.)

Araştırma aşamasında dikkatimi çeken bir diğer hususta 6 ilerilerin 5 ileri olanlarına göre 1 litre fazla yakması olayı. 1 vites fazladan olması devirin daha düşük olması, yakıtın daha düşük olması anlamına gelir diye biliyordum. Bu iki seçenek arasında uçuk bir ağırlık farkı mı vardır ?

Yorum yapan arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Sadık Özyer
05-06-2015, 16:22
hdi motor , tüketim verileri 8v nin 16v ye göre daha düşük. muhtemelen bir yanlışlık vardır baktınız mı ?

B.Koçer
05-06-2015, 16:25
d2 olan modelden c30 umuz var
yaklaşık 6 aydır kullanıyoruz

d2 olanların hepsi 6 ileri yakıtı 5 ileri olan drive modelleri ile hemen hemen aynı
gidişi çoğu drive 5 ileriden daha iyi bizde çok şaşırdık

sadece 1 arkadaşımızın c30 5 ilerisi ile basa bas yuruduk baskada yetişebilen yok :)

şu an dp iptali ve yazılım ile ilgili ugrasıyoruz 3.5 aydır aracta ki dpf iptal edilemedi her seferinde dpf arızası veriyor
buda çözülürse d2 ballı kaymak bir motor :)

d2 115 hp ama yazılım dp egsoz yapacaksanız 1.6 drive daha iyi

Batuhan Gül
05-06-2015, 16:52
hdi motor , tüketim verileri 8v nin 16v ye göre daha düşük. muhtemelen bir yanlışlık vardır baktınız mı ?

Teknik veri olarak 5 ileri olanların 0.5 litre civarı daha fazla yaktığı yazıyor ancak kullanıcı yorumları D2'lerin 1litre fazla yaktığı yönünde.

Peki 6 ileri olanların 8v olduğu doğru mu bilginiz var mı acaba ?

d2 olan modelden c30 umuz var
yaklaşık 6 aydır kullanıyoruz

d2 olanların hepsi 6 ileri yakıtı 5 ileri olan drive modelleri ile hemen hemen aynı
gidişi çoğu drive 5 ileriden daha iyi bizde çok şaşırdık

sadece 1 arkadaşımızın c30 5 ilerisi ile basa bas yuruduk baskada yetişebilen yok :)

şu an dp iptali ve yazılım ile ilgili ugrasıyoruz 3.5 aydır aracta ki dpf iptal edilemedi her seferinde dpf arızası veriyor
buda çözülürse d2 ballı kaymak bir motor :)

d2 115 hp ama yazılım dp egsoz yapacaksanız 1.6 drive daha iyi

Eğer kısmet olur da alırsak sadece yazılım yapıp bırakmayı düşünüyoruz. 8V olayı şuan için kafamızı karıştırıyor. Bu olay doğruysa 8v nin yazılım atma durumunda sorun yaratacağını tahmin ediyorum.

veliazak
05-06-2015, 19:00
O motorda dizel arıyorsanız bir de; Mazda'ya bakın derim... Sunroof hariç ne ararsan var...

Batuhan Gül
06-06-2015, 11:03
O motorda dizel arıyorsanız bir de; Mazda'ya bakın derim... Sunroof hariç ne ararsan var...

Öneriniz için teşekkür ederim. Mesajınızdan sonra onları da inceledik ancak kasanın şekli şemali görünüşü bakımından volvo bize daha cana yakın geldi :)

Oznsrl
06-06-2015, 11:18
Birçok dizel motor 8v dir hatta 1.5 dci lerin hepsi 8v. 8v olması yazılım yaparken ne gibi sorun yaratabilir ki ilkkez böyle bişey duyuyorum

Batuhan Gül
06-06-2015, 11:33
Birçok dizel motor 8v dir hatta 1.5 dci lerin hepsi 8v. 8v olması yazılım yaparken ne gibi sorun yaratabilir ki ilkkez böyle bişey duyuyorum

2010 1.5dciye yazılım yapan arkadaşım var. Onun aracında sıkıntı olduğunu görmedim ancak yine bu foruma yazılan bir cevaptan dolayı böyle bir konu açma gereği duydum :)

Cevabınız için teşekkür ediyorum.

D2 motor 8 subaplı motor
eski 1.6d 16 subaplı
D2'de yazılım yapılırsa biraz problem çıkarabiliyormuş ve eski motordan 1lt fazla yakıyor.
1.6 drive bulabiliyorsan ondan al derim.Eski C30 kullanıcısıyım