PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : piyasası düşük otomatik sedan tercihi ... hyundai veya mitsubishi ????

orkuteren
06-06-2015, 18:07
Az çok takip ettiğim kadarıyla hyundai elentra 2004-2006 ve mitsubishi lancer 2004-2006 model araçların otomatikleri fiyatları bütçeme uygun geliyor bunlar hakkında bilgi paylaşımı yapacak arkadaşlardan yardım bekliyorum.

yada 2-3 ay daha bekleyeyip aklımdaki araç olan honda jazz 7 ileri otomatik olanlar için beklemelimiyim ? şimdiden tşkler

ZaZy
06-06-2015, 18:36
amacı ve kime alındığını söylerseniz iyi olur bence :) Çünkü eşinize yada kız kardeşinizde kullancaksa hiç düşünmem eski modeli alırım ( çünkü çoğunlukla illaki vuruyorlar ) çok değer kaybetmez :) Lancer ve elantra Jazz'dan daha büyyük kanımca. Park sorunu yoksa Jazz almam. Biraz elini yüzünü oynarsanız Elantra baya yakışıklı oluyor.
Heaa benim için önemli bir konu var. Lancer,Elantra ve Jazz arasında büyük klasman ve işlev farkı yok. ikiside bizim için araba sonuçta; ben olsam TEMİZ olup nispeten ucuz olanı tercih ederdim. Tabiki bu yazdıklarım benim görüşüm :)
Saygılar

darkmoon
06-06-2015, 18:57
istediğin iki araçda bende vardı jazz ı bu kış sattım.. hyundai de sonata var.. jazz da 7 ileri hikaye biraz ego tatmini. sonsuz devir muhabbeti falan onlara fazla kanma.. güzel araç şehir içi için ideal ama azda yakmıyor..

hyundai elantrada güzeldir ama madem alıcan 2004-2005 falan ben sonata öneririm .. seni şaşırtıcak bir lüksü konforu donanımı rahatlığı vardır..

ZaZy
06-06-2015, 19:10
ben elantra ve sonata arası fiyat farkını bilmiyorum ama SONATA üst klasman araç. 2.eli nasıl bilmem. "DARKMOON" nickli abimiz bu konularda baya bilgili idi; onun bu araçlara bilgisi ve sevgisi üst düzeyde. O diosa ben alırdım :)

orkuteren
06-06-2015, 21:01
ilginiz için tşkler öncelikle ; çoğunlukla eşim aracı kullanıcak ve boya ve değişen takıntım yok çünkü ehliyet yeni alıyor :) ve diğer detayda fazlasıyla şehir içi kullanıcaz, ailemize yeni üyede katılmak için yola çıktı :D şöyle söyleyeyim bütçemizde 18-22 lira arası seyrediyor

i-vtec07
06-06-2015, 22:58
jazz tam bayan arabası tavsiye ederim . 7 ileri sizin baktığınız kasa olanlarından kullandım bi müddet çok kolay kulanışı bisiklet gibi .acemi için iyi araba.. yakıtıda iyiydi bence 7 litreyi geçiceğini sanmam sakin kullanımda . :)

beratyuksel
06-06-2015, 23:17
hocam eşiniz kullanacaksa hatchback bir araç daha mantıklı gibi, jazz derim ben kullanımı da kolay gerçekten

orkuteren
07-06-2015, 20:40
jazz arıyoruz ama fiyatlar ***** :)

Erdem K.
07-06-2015, 20:48
Mitsubishi'nin parca fiyatlarini arastirmadan acele etmeyin bence.
imkan varsa birkac ay bekleyip gonlunuze gore olan jazzi almalisiniz diye düşünüyorum. ..

orkuteren
09-06-2015, 20:43
güncelll....

ertantamer
09-06-2015, 20:52
Lancer 1.6 4 ileri otomatik var araç konforlu güzel sağlam sıkıntısı yok fakat 100 km de 40-55 krş yakıyor benzinle kullanıyoruz lpg siz düşünürseniz 2007 model 59 binde mi tam öyle birşey satmayı düşünürüz

cgty06
09-06-2015, 20:56
Son zamanlarda piyasasını bilmiyorum ama bora da bakılabilir sanki o paralara.

Alper_
09-06-2015, 21:09
2000 s40 2.0 otm var (136 hp)..

yapılması gerekenler ;

ufak tefek kaporta işleriyle komple boya (tavanda güneş yanığı var), iç döşemeleri (koltuk, kapı, tavan), göğüs havalandırma ızgarası kırık, farın bir tanesi soluk, motor takozu kırık..aracın toplanması lazım..bence 5 bin tl masrafla çok güzel olur.

ilk sahibiyiz km si orj 151 bin, büyük olmayan kazaları oldu..çoğunluğu sürtme..lpg hiç takılmadı..

13 bine veririm..

orkuteren
10-06-2015, 14:04
Lancer 1.6 4 ileri otomatik var araç konforlu güzel sağlam sıkıntısı yok fakat 100 km de 40-55 krş yakıyor benzinle kullanıyoruz lpg siz düşünürseniz 2007 model 59 binde mi tam öyle birşey satmayı düşünürüz

özel msj attım haber bekliyorum sizden

B16
10-06-2015, 14:10
Yeni ehliyet alınıcak kişi için Jazz'ı ele direkt. Kaputun ucunu göremiyorsun yaklaştığını anlamaz deydirir. Arka cam görüşü kısıtlı ayrıca 7 ileri otomatik'i yokuşlarda berbat bir performansa sahip ve hemen kaydırma yapıyor. Acemi birinde frenden ayağını çekip hemen gaza basma çevikliği beklenemez veya çift ayak sürüşü.

Klima full açık + şehir içi dur kalk + biraz da seri kullanım ile 480 km yol gitmiştim.

HaKo
10-06-2015, 14:19
2004 lancer otomatik var bizde yaklaşık 10 yıldır duruyor. Taş gibi araba ve inanılmaz rahat ve konforlu , annem kullandı yıllarca şimdi kız kardeşim kullanıyor. En ufak problem çıkarmadı bugüne kadar , ilk defa bu ay arıza ışığı yaktı oda katalitik konvektörü bozulmuş bunlarda kronikmiş , onun nedeni de aracın devirli kullanılmaması zamanla tıkanıyormuş , haliyle yıllarca bayanın altında olunca.. Şanzımanında sıkıntı yaşamadık hiç ama bizimki 120.000 bin km de tabi ilerisi ne olur bilinmez. Ama lancer kesinlikle tavsiye ederim, jazz falan alt segment bir kere o ktonforu rahatlığı kesinlikle vermez.

ertantamer
10-06-2015, 15:55
özel msj attım haber bekliyorum sizden

Geri dönüş yaptım.

orkuteren
13-06-2015, 08:07
Geri dönüş yaptım.

bütçemi oldukça aşıyor başka önerilerede açığım

KÖROĞLU
15-07-2015, 11:26
Arkadaşımda var 2006 model otomatik lancer. Şehir içi 9 - 10 Lt arası lpg tüketiyor. İçi oldukça ferahtır. Aynaları büyük olduğundan arka görüş iyidir.

Sorun çıkartan bir araba değil rutin bakımlar haricinde 60.000 Km dir masrafsız biniyor.

Bayan için ben olsam sedan bir araç düşünmezdim. Geri manevrada zaten sorun yaşıyorlar sedan ile daha da zor olur.

jazz kullandım 7 ileri olayı hikaye, cvt şanzımanı youtube dan izlerseniz mantığı kavrarsınız.

Kendim colt kullanıyorum amt şanzıman. Araç güzel ama ön direkler görüşü biraz kısıtlıyor, ayrıca amt (yarı otomatik) olmasından dolayı yokuşta kaydırır.

F/p olarak piyasanın üstünde bir araçtır diyebilirim.

İlk aracı olacaksa ve model takıntısı yoksa daha uygun parça maliyeti olan clio 1.6 A/T gibi bir araç alırdım ben olsam. Güzel araçtır fazla fazla işinizi görür.

Alternatif olarak polo - micra - ibiza - 206 bakılabilir.

Siz yine de kasko yaptırın mutlaka araca.

orkuteren
01-09-2015, 12:52
konu güncel arkadaşlar ehliyeti aldık bütçemizde otm benzinli araba için 22 civarında önerilerinize açığım .

mitsubishi lancer 1.6 a/t
honda jazz a/t
mitsubishi colt 1.5 did a/t
hyundai elentra 1.6 a/t

bütçemi aşacak ama 308 hdi a/t aklımdaki araçlar

KÖROĞLU
01-09-2015, 13:47
konu güncel arkadaşlar ehliyeti aldık bütçemizde otm benzinli araba için 22 civarında önerilerinize açığım .

honda jazz a/t
hyundai elentra 1.6 a/t

Listende colt'u gördüğüm için yazıyorum. 2 adet colt cz3 sahibi oldum ve sattım.

ikisi de AMT idi yani otomatikleştirilmiş manuel diğer tabiriyle içinde baskı balata olan şanzımanlardır.

Coupe colt ile 5 kapılısı arasında hacim farkı yok. Ben olsam dizel yerine 1.5 ya da 1.3 amt bakardım.

1.5 olanlar 109 hp 1.3 olanlar 95 hp. Mivec yani değişken zamanlı süpap olayı var honda daki vtec açmak ile aynı mantık.

Şanzıman üreticisi getrag ve 6 ileridir. Vites geçişleri ayak alıştıktan sonra yavaş ta olsa sarsmaz ama alışana kadar biraz sıkıntılı.

Tam otomatik olmadığından yokuşta geri kaydırır. Vites kutusu 6 ileri olduğundan aralıklar kısa hızlanması kendi sınıfında atmosferik olarak çok çok iyidir.

Zorlanmadan 180 - 190 gibi hızlara çıkar. 1. nesil olanlar pikaçu kasa der genelde herkes arka koltuklar hareketlidir. Tavan yüksek olduğundan içi çok ferahtır.

std 195/50/15 lastik ile 5 cm yay vardı benim aracımda fena yol tutmuyordu. Ön direkler geniş olduğundan görüş açısında alışana kadar zorlanabilirsin.

Lpg ye uyumlu bir motoru vardır, düzgün montaj ile uzun ömürlü olur. 8-9 litre civarında şehir içi lpg tüketir.

Uzun yolda cidden ekonomiktir 6 litre civarı lpg ile yürürsün.

Parça sıkıntısı yok, bakımları 10.000 km de yapılır. 100.000 Bakımını dışarıda 250 TL ye yaptırdım. Disk balatası 250 TL civarındadır.

Kumandalı anahtarı çabuk bozulur, sert süspansiyon nedeniyle ve yalıtım eksikliğinden dolayı içeri motor/yol sesi alır. (yalıtımla çözülür)

Aynaları cüssesine göre kocamandır ve çok iyi bir açıyla gösterir arkasını. Zorlandığında arkasını bırakır, alışınca kolay toplanır.

Lancer arkadaşımda var 50.000 km dir kullanıyor. Colt'a göre müsriftir. 10 lt civarı şehir içi tüketimi var. Daha konforlu ve bagajı daha geniştir.

4 ileri otomatik çok seri değildir ama ş.içi için yeterlidir. 2 senedir sorunsuz biniyor. Tercih edilebilir.

jazz 1.4 elit vardı 1 sene kadar. Cvt cidden konforludur, kullanımı yukarıda yazdıklarımdan daha keyiflidir.

Ekonomi olarak colt ile başbaş gider ama yürüme açısından hantaldır. 1.4 85 Hp olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.

İçi bence biraz daha güzel colt ve lancer a göre. O da gayet sorunsuzdur ama fiyat olarak colt tan hep yüksek oldu.

Sunroof hep + dır benim gözümde. Colt a göre yay vs yapıldığında daha yakışıklı olabilir (göreceli)

Elentra kullanmadım ama 4 kapı araç lazım olunca bir süre araştırdım 12-13 litrelerde dolaşıyormuş ortalaması çok geldi o yüzden esgeçtim.

Tüketim çok fazla. İçlerinde en konforlusudur diye tahmmin ediyorum. Ama manueli bile 10 litrelerde yakarken otomatiği ben almam şahsen.

Colt ile ilgili soracak olduğun birşey olursa elimden geldiğince anlatmaya çalışırım.

orkuteren
01-09-2015, 13:59
vakit ayırdığın için ve detaylı anlatımın için çok teşekkür ederim

şuan borçlanmadan alabileceğim araba lancer otm ve colt otm o yüzden bu araçların üstünde duruyorum öncelikle.Eşimde özellikle otm araç istiyor haliyle ortak kullanacağımız için. İşin içine kredi vs girerse 35 e kadar bütçem yeterli geliyor o zamanda işin içine 308 hdi otm , corolla otm gibi araçlar ekleniyor sonuç olarak harçsız borçsuz en iyisini almam lazım kafam çok karışık bu konuda .

KÖROĞLU
01-09-2015, 14:13
vakit ayırdığın için ve detaylı anlatımın için çok teşekkür ederim

şuan borçlanmadan alabileceğim araba lancer otm ve colt otm o yüzden bu araçların üstünde duruyorum öncelikle.Eşimde özellikle otm araç istiyor haliyle ortak kullanacağımız için. İşin içine kredi vs girerse 35 e kadar bütçem yeterli geliyor o zamanda işin içine 308 hdi otm , corolla otm gibi araçlar ekleniyor sonuç olarak harçsız borçsuz en iyisini almam lazım kafam çok karışık bu konuda .

Rica ederim, bildiğimiz bir şey olduktan sonra ne demek.

Ben colt'u 15 gün önce sattım bebiş geliyor 3 kapı sorun olacak diye. Ama inan sonrasında pişman oldum.

Yine colt 4 kapılı alacaktım ki kardeşimden 6r Polosunu aldım.

Colt'u 90K km de aldım 105K km de sattım. Aracım hasar kayıtlı olmasına rağmen yağ -su ve keyfi masraf dışında masraf çıkarmadı bana.

Tercih tabiki senin ama borçlanarak araba almak yerine eldekiyle para ile almayı yeğlerim.

Yazdığın araçlardan en yüksek model ve düşük km yi 22.000 gibi bir bütçeye colt ta bulabilirsin.

Jazz iyidir ama o rakamlara anca pert'ini verirler. Aracın şimdiden hayırlı olsun.

orkuteren
01-09-2015, 14:17
colt için olumlu düşüncelerim var lakin bagajı küçük gelecek ailemize yeni üye yolda çünkü sanıırm eldeki parayla en mantıklı araç 20 bin tl bazında lancer gibi gözüküyor

KÖROĞLU
01-09-2015, 14:28
:) bize de geliyor aynısından nasipse 2 ay'a kadar. Coupesi in bin açısından sıkıntı ama 5 kapılısı arka koltuklar öne geldiğinden dolayı iş görür.

Ama lancer bagaj açısından colttan iyidir.

Evo34
01-09-2015, 15:48

honda jazz a/t
hyundai elentra 1.6 a/t

20-22bin bütçe ile alınacak Colt, Lancer ve Jazz tavsiye etmiyorum.
Gönül rahatlığı ile binemezsiniz.

Son zamanlarda ki oldukça yükselmiş piyasa da henüz primlenmemiş, şirin, küçük ve otomatik bir araç önereceğim size özelden.