PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Biraz da ben bilgi alayım. 1.3 Multijet Tuning

Cihan
21-10-2008, 21:24
Arkadaşlar selamlar. Kafamda bazı projeler var. Teorik olarak ne kadar düşünsem de sonuç hep riskli. Aranızda daha önce pratikte uygulamış arkadaşlar olabilir o yüzden birkaç sorumu siteye yöneltmek istedim.

Aracım Grande Punto 1.3 Multijet 75hp

Modifikasyonlar:

Orjinal KPP35 yerine KPP37 Performans kit
Basınç 1.5 bar max (Daha fazla artırmak marelli beyin sebebiyle mümkün değil.) (Safe mod limiti daha yukarı alınamıyor.)
Simota kutu içi hava filtresi

(Modları Destekleme amacıyla Chip Tuning + Gerektiğinde yakıt artırma amaçlı Powerbox)

Aracımdan şu haliyle memnunum. Fakat daha iyisi olabilir mi sorusu sürekli aklımda.

Öncelikle bu araca ve bu motora uygun aklınıza gelen, beni şu an kullandığımdan daha memnun edecek ve performansıma gözle görülür katkı sağlayacak bir turbo var mı? Varsa nedir. Turbo önerirken basıncımı 1.5 bar ın üzerine çıkarmayacağımı lütfen göz önünde bulundurunuz. Yani 2.0 2.5 bar basacak bir turboya ihtiyacım yok. Zaten basabilsem mevcut turbom da basabilir. Mantıken az barla çok güç verecek bir turbo düşünmekteyim. Yani misal bu turbonun 1.5 barda yaptığını 1.2 barda yapacak bir turbo gibi. Tabi motoru patlatmamak kaydıyla :) Ayrıca çok da geç dolmamalı. Araç dizel ve max 5000 devir çevirebiliyor. Çalışma prensibi gereğince 4000 - 5000 devir arası tork da düşük. Bunlar göz önüne alınmalı. Takacağım büyük turbo her ne kadar 4000 - 5000 devir arasını canlandıracak olsa da düşen tork nedeniyle 4000 de tam dolum yapacak bir turbo pek işime yaramayacaktır.
En fazla 3000 olmalı tam dolum devri.

Gelelim diğer olaya. Bana tavsiyeniz, "Şu an kullandığın turbo yeterli bundan daha optimumu olmaz, daha büyüğü dolmaz geç dolar veya motora hasar verirsin yani para harcayıp performansından ve zevkinden olursun." şeklindeyse

Şu an kullandığım turbo ve bastığım 1,5 bar basınca kullandığım stok intercooler yetiyor mudur? Orjinal turbo 1,3 civarı basarken ben 1,5 basıyorum aşırı bir fark olduğunu düşünmüyorum ama yine de öğrenmek isterim fikirlerinizi. Eğer intercooler yetmiyorsa bunu değiştirmeyi düşünebilirim. Önerebileceğiniz ne vardır. Gözle görülür fark hisseder miyim, bazı arkadaşların yaşadığı gibi performans kaybı hissetme olasılığım da var mı?

Gel gelelim 3. olaya. Turbo dizele açık filtre zamanında pek tavsiye edilen bir olay değildi. Bu nedenle uğraşmayıp simota alıp taktım. Fakat ne yalan söyleyim pek bir şey hissedemedim malesef. Açık filtre takma olayım biraz zahmetli. Bilenler vardır. Açık filtre direk takılamıyor zira hava akış metresi ters tarafta kalıyor. Flanş olayları gerekiyor. Peki öneriniz nedir? Bir fark hissedilir mi? Avantaj dezavantaj öğrenmek istiyorum.

Sorularımı yanıtlayan arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum. Gereksiz yorumdan kaçınılmasını rica ederim. Cevapları bekliyorum.

Not: 1.3 dizel bir motorla daha önce hiç uğraşmadım. Hiçbir arkadaşım da uğraşmadı. Pek uğraşılan bir motor tipi değil. O yüzden malesef bilgim kısıtlı kalıyor. Varsa deneyimli arkadaşların deneyimlerini paylaşmalarını rica ediyorum.

grkm
21-10-2008, 23:51
Aslında gayet yeterli bir setupınız var ve bundan fazlası gerçekten o hacimle olmayacaktır. Yani aynı gücü daha düşük barla versin ama geç dolmasın dileğiniz bir arada malesef olmayacaktır. Ikisinden birini seçme zorunluluğunuz var. Açık filtre kanımca gereksiz bir uygulama , kutu içinde kalmaya ve temizliğine özen göstermeye çalışın bence yeterli olacaktır. Tavsiye edebileceğim turbodan sonra biraz daha genişletilmiş ve düzgün kıvrımlara sahip downpipe ve sırasından gelen orta boruları yeniletmeniz iyi olacaktır.

Cihan
22-10-2008, 01:01
Teşekkür ederim.

Cihan
23-10-2008, 22:21
Sadece 1 cevap mı alabildim sonuç olarak :) Sanırım forumda da 1.3 gibi ufak motorları veya dizelleri modifiye eden arkadaşlar pek yok.

stlegal
23-10-2008, 22:59
var var gelir birazdan dragger geldiysen bir çufla ;)

Dragger
23-10-2008, 23:22
Cok fazla sorularına cevap olmayacak ama ben de yasadıklarımı aktarıyım ;)

Ben acıkcası cok fazla kurcalanması taraftarı degilim.

Yapılabilecek belli baslı seyleri kendi aracıma uyguladım, daha fazlasını düsünmüyorum.

1.3 hacim nedeniyle yüksek hızlarda geride kalınıyor, 1.6 dizelleri ilk 3 viteste gecsen de 4e attınmı gelmeye baslıyorlar. Hacim olayı canımı sıkıyor multijetlerde...

Upsolute chip kullanıyorum, stage 2 olarak geciyor bol dumanlısından :)

Gecen turbo catladıktan sonra bu chip isinden sogudum, alakası yok dense de bir turbo neden catlarki?

Turboyu garantiden orjinaliyle degistirdim, daha büyügünü falan da hic düsünmedim.

Bu araca bu hacimle ne yaparsan yap, max performans alınamayacagı asikar...

Filtre olarak da kapalı kutu simota kullanıyorum bende...

Hava debimetresi bozuldu yakın zamanda yine, filtre isinden de sogudum.

Temizleyerek kullanmaya devam ediyorum, bir daha debimetre giderse cöpe atarım ;)

Egsoz olarak da magnex kullanıyorum, dizel icin güzel ve tok bir sesi var.

Otto varken kat iptalinden sonra magirus gibi sesi cıkıyordu :)

Kısacası bu otomobilleri cok kurcalamamak lazım, multijeti Albea kullanan taksici abilerimize bırakmakta fayda görüyorum.

Bundan sonra da dizele binmem diyorum, binersem de 1.3 hacimli kesinlikle olmayacak ;)

Cihan
24-10-2008, 01:03
Pek cevap olmadı ama teşekkürler :)

Mehmet Gazihan
24-10-2008, 03:46
daha fazla güç için daha fazla hava ve daha fazla mazot gerekiyor..

ben o motora kendi yazılımımla ve biraz daha güçlendirilmiş bir turbo ile 2.2 bar bastım.

turbo basıncı yazılımla yükseltilemez çünkü wastgate manuel..

boost cut map açıldığında herhangi bir kesme yaşamazsın..

Cihan
24-10-2008, 07:36
Biz yazılımla turbo basıncını değil safe mod limitini yükseltmeye çalıştık. Ben de turbomla 2 bar basabilirim. Deneme yaparken bunu anlık da görmüştüm zaten. Fakat ne kadar uğraştıysak uğraşalım. Turbo basıncı 1.6 barı geçtiği anda araç kendini safe mode a alıyor. Arıza ise turbo basınç arızası olarak kayıtlara geçiyor.

Çok merak ettim bu limiti nasıl aştınız? Ve aştığınız aracın beyni marelli miydi?

Mehmet Gazihan
26-10-2008, 20:20
multijette başka beyin yok zaten..

benden boost limiter map in adresinimi istiyorsun..??

akgnemre
07-01-2014, 16:45
Cok fazla sorularına cevap olmayacak ama ben de yasadıklarımı aktarıyım ;)

Ben acıkcası cok fazla kurcalanması taraftarı degilim.

Yapılabilecek belli baslı seyleri kendi aracıma uyguladım, daha fazlasını düsünmüyorum.

1.3 hacim nedeniyle yüksek hızlarda geride kalınıyor, 1.6 dizelleri ilk 3 viteste gecsen de 4e attınmı gelmeye baslıyorlar. Hacim olayı canımı sıkıyor multijetlerde...

Upsolute chip kullanıyorum, stage 2 olarak geciyor bol dumanlısından :)

Gecen turbo catladıktan sonra bu chip isinden sogudum, alakası yok dense de bir turbo neden catlarki?

Turboyu garantiden orjinaliyle degistirdim, daha büyügünü falan da hic düsünmedim.

Bu araca bu hacimle ne yaparsan yap, max performans alınamayacagı asikar...

Filtre olarak da kapalı kutu simota kullanıyorum bende...

Hava debimetresi bozuldu yakın zamanda yine, filtre isinden de sogudum.

Temizleyerek kullanmaya devam ediyorum, bir daha debimetre giderse cöpe atarım ;)

Egsoz olarak da magnex kullanıyorum, dizel icin güzel ve tok bir sesi var.

Otto varken kat iptalinden sonra magirus gibi sesi cıkıyordu :)

Kısacası bu otomobilleri cok kurcalamamak lazım, multijeti Albea kullanan taksici abilerimize bırakmakta fayda görüyorum.

Bundan sonra da dizele binmem diyorum, binersem de 1.3 hacimli kesinlikle olmayacak ;)

konuyu hortlattığım için kusura bakmayın lütfen..

yavuz abi çip taktığında motora yük binince yada yüksek hızlarda yağ pompası ışığı yandığı oldumu sende?

aracımda drakebox2 adında italyan diye bildiğim çip var 9 kademesi var 6 da sorunsuz 7 de başarılı olsada ben 8 yada 9 olsun istiyorum çünkü her kademede ciddi farklılıklar var

ama aracımı 8 e aldığımda 160 km vites 5 yada 4 olsun farketmiyor motor silkelenip yağ pompası ışığı yakıyor

hele 9. seviyede 1. viteste sıkıp 2 ye çekmemle aynı şey oluyor. bunun sebebini bilmek istiyorum bir çözümü varsa söylerseniz sevinirim

araçta kat iptali ve 51 lik düz boru sonundada performan egzozu var

egr iptali ve açık hava filtresine gerçekten ihtiyaç varmı?

sorularıma cevap verirseniz çok sevinirim iyi günler.. :cool:

yakuza
08-01-2014, 06:44
yağ pompa ışığı değil arıza lambası drake2 yi bende kullandım o boxta 8 ve 9 u kullanamazsın tam yükte, 7 idealdir, sana tavsiyem downpipe boxu sök yazılım yaptır basıncı 1.2 bara yükselt farkı anlarsın

akgnemre
08-01-2014, 19:55
yağ pompa ışığı değil arıza lambası drake2 yi bende kullandım o boxta 8 ve 9 u kullanamazsın tam yükte, 7 idealdir, sana tavsiyem downpipe boxu sök yazılım yaptır basıncı 1.2 bara yükselt farkı anlarsın

cevap için teşekkür ederim ama çipi çıkarınca aarabayı sürmek istemiyorum o derece yavaş hızlanıyor. downpipe en kısa zamanda yapacağım egr iptali ve açık filtre konusunda bir fikriniz varmı?

yakuza
09-01-2014, 14:04
yazılım yaptır dedim boxu sök

akgnemre
09-01-2014, 18:43
ben egr iptaliyle hava filtresini sormuştum. :heyoo: