PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : karlı havada araç kullanmak için pratik bilgiler

Hakan Girginer
07-06-2015, 23:31
her şeyden önce,
kar lastiği, eğer zeminde buzlanma varsa, çivili kar lastiği olması gerekir.
bu lastiklerin sadece çekiş olan aksda değil, hem önde, hem de arkada monte edilmiş olması gerekir.

"koca sene içinde iki gün kar yağıyor, bunun masrafı ile uğraşamam" diyenlerin de o iki gün boyunca kontak anahtarlarını ceplerinde dolaştırmaları tavsiye edilir.

kar ve buzda önemli bir kural vardır: seyir halinde iken normalde kullanılması gereken vitesin bir üstü kullanılır. iki ise üç, üç ise dört mesela. amaç tork düşürmek, lastiklerin patinaj yapmasına olanak vermek yerine tutunmalarını sağlamaktır.

gaz ve fren pedalları ile mesafeli bir ilişki kurmak gerekir. ilerlemeyen bir araç, sırf gaza abandın diye fikrini değiştirmez.

momentum yönetiminin ne olduğunu bilmek gerekir. altında bir-bir buçuk tonluk metal ve plastik yığını ile halkın arasına karışacaksan, bir zahmet momentum ne demek öğren kardeşim.

gizli buzlanmanın (burada black ice demeye çalışıyorum) ne olduğunu, nerelerde meydana gelebileceğini bilmek gerekir.

her şeyden önce aracın el kitabını bir okumak gerekir. dünya para verip aldığı dört çeker aracındaki küçük vites kolunun ne halta yaradığını bilemeyip sokağın ortasında çaresiz kalan bir vatandaşa aracını neden dört çeker konumuna almadığını sorduğumda karşılaştığım o boş bakışlar hala gözümün önünde mesela.

jnrjames
09-06-2015, 03:08
Müsadenizle bir ekleme yapmak istiyorum. Karda gitmekten çok durmanın zorluğu da çok mühim geliyor bana. Yolda eğimlerin olmadığını bile varsaysak insanlar duramayacakları hızlara çıkıyor ve sonuç ***** oluyor.

Berkan
09-06-2015, 07:43
Ağzına sağlık abi.

o gizli buzlanmadan dolayı bayır asagı ucup gidiyodum 10km hızla giderken, 4kışlastiği ve esp dondurdu beni ucundan, hani hızlı giderken önüme ani birşey atlasa kazanın ucundan dönsem bukadar tırsmazdım :)

Ozan Özer
09-06-2015, 08:17
Elinize sağlık..
Ben kışın aracını çıkartmayan kesimdenim :) Ben tedbirimi alırım,kabak lastikle yola çıkan biri gelir bana çarpar;hiç risk almaya gerek yok İstanbul'da..

emlcvdv
12-07-2015, 23:31
Faydalı bilgiler sağol, kaptım bir şeyler :)

Maxi
13-07-2015, 09:02
bende nomalde kisin cikmayi sevmem ve istemem istanbulda. Arabam 4 ceker + 4 tane kis lastigi oldugu halde.

Duz yolda araba kullanamayan kabiliyetsiz insanlarin karli havada sabah yurek yiyerek ise gittigini hepimiz biliyoruz. zaten o yuzden rezillikler cekiyoruz

ornek: kar lastigi olmadan yola cikan biri, ustelik kabiliyetsiz, dusunce su: onlar gidiyorsa bende gidebilirim. sonra 1. kopru cikisindaki hafif bayirda kalma ve arkasindaki 2000 kisinin bu salagi beklemesi.

ornek2: zengin ama beyin fakiri abi
altinda en pahalisindan bir jip
ama lastiklet 21" 30 yanak falan
tabi sonuc belli

danimarka gibi ulkelerde 12 ay kar var
adamlarda kaza yok + zincir nedir bilmiyorlar pardon zeeeencir.

MatraX_07
13-07-2015, 10:33
babam bır ara lastık havalarını ındırıp buzun ustunde rahat gitmemizi sağlamıstı

RSX
17-07-2015, 01:21
Karlı şehirde yaşamadım yılda 2 ay kış gören ondada ılık havada yağmur yağan bir memleketin insanıydım çoğu adanalı gibi bırakın gizli buzlanmayı karlı yolda deneyimim hiç yoktu, taa ki ankaraya atanıp adana - ankara arasını şubat ayında gidip gelmem gerektiğinde öğrendim. Tipi var görüş 0, hızım 30 km var yada yok gece 2 civarı sağdan yekten yekten gidiyorum aksaraya yaklaşmak üzereydim, arabanın götü bir anda soluma geldi ağır çekimi bile yok hafızamda o kadar hızlı, Allah korusun görüş mesafesi 40 50 mt olupta 60 70 le giderken denk gelsem ne olurdu düşünmek bile istemiyorum arabada ne esp ne yay var, huzur spec 15'' jant ve kış lastiğim var toplayamasam sağdan uçardım tarlaya . Bilinçli olmak lazım bunun yanında birazda deneyim.

BuğraTuna34
17-07-2015, 04:53
İstanbula bu sene kar yağdında 1 hafta aracımı çıkartmayanlardandım. Her sene de böyle yaparım.

Maxi
17-07-2015, 06:42
yanliz soyle bisey var daha dogrusu gercek var
karli havada arac kullanabilen her yerde kullanir
soz donup dolasip gene kabiliyete - yetenege geliyor.

araci 1 karis kayinca dua okuyan, aman tanrim hepimiz olucez deyip koltuklara iseyenler var.
sadece kar degil yagmur yada kaygan zeminde
bu tip insanlarin arac kullanmayi birakmalari lazim. onlar icin dogrusu bu.

edit:
son yazdıklarım biraz ağır olmuş
araç kullanmayı bırakmasınlar elbette ama
yeteneksiz olduklarının farkına varmaları ve çok iyi araba kullanmadıklarını anlamaları onların hayrına olur.
en güzeli eğitim almaktır ayıp değil bu. unutmayın bu ülkede her sene 5000-6500 kişi ölüyor trafik kazalarında.

edit2:
2014 ölü sayısı 2296 kişi, hayret azalmış ölü sayısı.
üzüleyimmi sevineyimmi bilemedim!
http://www.trafik.gov.tr/SiteAssets/istatistik/2014_bulten_ozet.xls

Emre911
30-10-2015, 08:34
Eskilerden kalma yine eski araçlarda bayırları inerken el freni 3te 1i kadar çekilip ilk viteste inilirdi. Ne kadar işe yarar bilmem ama hemen herkes söyler

Orhan
30-10-2015, 09:07
*Karlı ve buzlu havada fren kullanmak yerine aracı düşük vites ve kompresyonla yavaşlatmak daha mantıklıdır.
*Ayağınızı frene attınız araç kayıyor ayağınızı frenden çekin kayması yerine direksiyonla kontrol etmek daha iyidir.
*Araç kayıyor ve kontrolü kaybettiniz en az zararla kurtarmaya bakın yayaya çarpacağınıza araç ağaç vb.
*Önünüzde araç kaldı ise tırmalamanın gereği yok güvenli bir yere park edin bekleye biliyorsanız bekleyin ya da yolun açılması için yolda kalanın yoldan çekilmesini sağlayın
*Kendinize ve aracınıza çok güvenmeyin. Subaru ile 4 çivili kış lastiğiyle 2 saatlik yolu 6 saatte gidebildim hareket edebilmek yol almak değildir. Önünüzü de görmeniz gerekir.
*Dizel araçlar daha dikkatli olmalı ayaz ve donlardan çok etkileniyorlar -35 derecede mazot filtresinde mazot donduğu için yolda kalmıştım. Çözüm würth'ün donma engelleyici mazot katkısı gerçi artık biçok aracın mazot filtresinde ısıtıcı var.
*En önemli konu silecek; muz vs. hikaye eski tip bosch ya da daha kaliteli silecek olmalı orj. muz silecekleri ayrı tutuyorum.
*Karda ilerliyorsunuz herşey yolunda araç patinaja başladı zorlamayın ayağınızı biraz gazdan çekin. Çekiş başlayınca ordan devam edin gaza yavaş ve temkinli basın.
*Aynı konu fren içinde geçerli frende karda buzda dikkatli ve yavaş kullanılmalı kaymaya başladığında ayağınızı yavaşça frenden çekin yavaşlamaya başladığınız nokta tutunduğunuz noktadır.
*Kar yağdığında işiniz yoksa boş bir alan bulun ve aracınızla eğlenin bu eğlenme esnasında fren gaz tepkisi, kopma noktası vs. konularda çalışın çok faydalı olacaktır.
*Çok gerekli değilse bu havalarda aracınızı çıkartmayın unutmayın böyle havalardan sonra kaportacıların önü araç dolu oluyor.

Saygı ve sevgilerimle
Kazasız belasız bir kış dilerim

Orhan
30-10-2015, 09:08
Eskilerden kalma yine eski araçlarda bayırları inerken el freni 3te 1i kadar çekilip ilk viteste inilirdi. Ne kadar işe yarar bilmem ama hemen herkes söyler

Düşük vites motor kompresyonu daha iyidir hızlandığı noktalarda frenle hafiften desteklersin.
El frenini azda olsa çekmek zaman zaman arkadan kopmaya sebep oluyor

gökan
30-10-2015, 09:20
Agrı dogubeyazıt caldıran arasında çok gttim karda ben genelde inerken düşük vites ve el freni hafif çekerek iniyorum düz yolda ise yüksek vites hafif gaza dokunuyrm patiye kalmasın diye

Emre911
30-10-2015, 09:39
Düşük vites motor kompresyonu daha iyidir hızlandığı noktalarda frenle hafiften desteklersin.
El frenini azda olsa çekmek zaman zaman arkadan kopmaya sebep oluyor

Doğrudur denemedim ama bu kadar bilinen bişeyse getirdiği götürdüğünden fazladır heralde.

Gece gelip yerine koyduğunuz araba sabah yerinden çıkmaz sararda sarar. doğuda yaşayan görev yapan bilir özellikle paralel park yapıp tekerler düz değilken kalkmak zorunda kalınca (önden çekiş için) nerde okudum öğrendim hatırlamam ama 4.vitese (dizelde) takıp devir 1200 sabit yarım debriyajla gazla oynamadan kaldırınca kalkıyor buzun üstünde bile kalkıyor biraz hassasiyet gerekiyor ama kalkıyor denedim bizzat kia ceed ve focusta

CTG
30-10-2015, 09:41
Kar yagsa da araba sursek

997TT
30-10-2015, 10:12
Ve lastik havalariniz 4-5psi fazla olsun,inik degil.

Orhan
30-10-2015, 10:33
Doğrudur denemedim ama bu kadar bilinen bişeyse getirdiği götürdüğünden fazladır heralde.

Gece gelip yerine koyduğunuz araba sabah yerinden çıkmaz sararda sarar. doğuda yaşayan görev yapan bilir özellikle paralel park yapıp tekerler düz değilken kalkmak zorunda kalınca (önden çekiş için) nerde okudum öğrendim hatırlamam ama 4.vitese (dizelde) takıp devir 1200 sabit yarım debriyajla gazla oynamadan kaldırınca kalkıyor buzun üstünde bile kalkıyor biraz hassasiyet gerekiyor ama kalkıyor denedim bizzat kia ceed ve focusta

Haklı olabilirsiniz el frenini ayarlamak konusunda emin olamadım.
Dizelde 4 değil ama ikinci viteste gaza hiç basmadan ayağını debriyajdan yavaşca çekince patinaj çekmeden hareket edilebileceğini gördüm.

bomonti
01-11-2015, 16:38
Ve lastik havalariniz 4-5psi fazla olsun,inik degil.

Normal şartlar için mi bu durum ? Zira kara saplanan aracın lastiği indiriliyor.

997TT
01-11-2015, 20:26
Surtunme arttikca kayma artar.
Canur yada topraktan cikmak icin yapilir,dogru��

onursumer
01-11-2015, 20:32
Normal şartlar için mi bu durum ? Zira kara saplanan aracın lastiği indiriliyor.

karlı havada yanlış bilinen birşey bu :)

Maxi
02-11-2015, 09:25
kar-buz zeminde ESP nin önemi (tam 4:45 den başlayın seyretmeye)

https://www.youtube.com/watch?v=wR1SSxpKitE

Maxi
02-11-2015, 09:36
şu lastik havası indirme işine bakalım

bizzat tecrübe ettiğim için biliyorum, indirdim ve çıktım
baya eski mevzu
hafif meyilli bir yerdi, kışın kar ve buz tutmuş bir yol

o zaman arabam E21 kasa bmw ve yaz lastikleri var (arkadan itiş tabi)
rahat yarım saat uğraştım çıkmak için orada, ellerim ayaklarım dondu arabayı yürütmek için
1 metre gidebilsem tamam ama orayı geçemedim, geliyorum orada takılıyorum 1cm daha gitmiyor araba (cam gibi olmuş yüzey)
yüksek vites, düşük vites, tam gaz, az gaz, debriyaj tokatla, el freni çek onu yap bunu yap kafayı yedim artık.

arabayı bırakıcam mecburen
dur dedim birde lastikleri indireyim zaten kaybedecek birşeyimiz kalmadı
indirdim lastikleri ama bayaa indirdim, neredeyse jant yere oturacak
lastikler yanlardan dışarılara çıktı pelte gibi

sonra tın tın orayı 1 kerede çıktım ve gayet yavaş bir şekilde eve ulaştım
zaten 5 dk mesafem kalmıştı
sabahta lastikleri tekrar şişirdim

edit:
yanlış anlama olmasın diye yazıyorum
yukarıda yazdıklarımı kendinize göre değiştirerek yorumlamayın
inik lastik ile hiç bir koşulda sürüş olmaz, gidilmez.. hem tehlikeli hem lastiği bitirirsiniz.

ama anlattığım gibi durumlarda yani öyle sıkıntılı bir yerdesinizki
1 metre gidebilseniz iş çözülecek, lastiği dediğim gibi aşırı indirerek yürürsünüz
lastik, halı gibi yayılıyor öyle düşünün.
hemen ardından eski havayı basmanız lazım yoksa dediğim gibi yanaklardan bozulmalar başlar lastikte.

(zaten kış lastiğiniz varsa böyle bir duruma hiç bir zaman düşmezsiniz)

HONDA
02-11-2015, 13:53
lastiklerin havasının az olması yere temas eden kısmın azalması anlamına gelir.ortasının boş kalması kenarların temas etmesi kayma tehlikesini daha çok artırır ama sizin olayda tam tersi olmuş :)

bomonti
02-11-2015, 23:24
karlı havada yanlış bilinen birşey bu :)

Top gear ın yaklaşık 1 saatlik bir videosu vardı, linkini verdiğimin tam versiyonu. Kara saplandıkların da lastiği hamur kıvamına gelecek şekilde indirip kaldıkları yerden rahatça çıkabiliyorlardı haliyle aklımda da bu şekilde kalmış.

https://www.youtube.com/watch?v=hPQs_VlL7nA

Maxi nin de dediği gibi her zaman her koşul da geçerli olmaz bu durum.

Mehmetmert
02-11-2015, 23:44
-Lastiğin Havasını indirirseniz dişlerin arasındaki mesafe kapanır,buda sürtünmeyi azaltır.
-Havayı fazlada basmayacaksınız,lastiğin tasarımı mesela 32psi'da o performansı verecek şekilde üretilmiştir araç tipine/ağırlık taşımasına göre
-Sadece lastik havası indirmek yanlış olduğu kadar gereğinden çok fazla şişirmekte yanlış.İndirirseniz dişlerin arasını kapatırsınız,sürtünme katsayınız azalır.Tabi bu kar için geçerli,offroad yaparken zaten diş denen birşey kalmıyor arasına tamamen çamur ve toprak doluyor.

Herşeyden önemlisi araba resmen yazlık lastikle karda ne hızlanıyor,hızlandı diyelim durmuyor.Direksiyonu çeviriyorsunuz dönmüyor.Kışlık lastik şart,ben kiralık araba ile gittiğimde kara yakalanmıştım yazlık lastik ile, size ufaktan ABS kütürtülü,50 km/h hızla durmayan araba :)
https://www.youtube.com/watch?v=HGhAlhS6l_E

https://www.youtube.com/watch?v=HGhAlhS6l_E

Yekta
03-11-2015, 00:02
Top gear ın yaklaşık 1 saatlik bir videosu vardı, linkini verdiğimin tam versiyonu. Kara saplandıkların da lastiği hamur kıvamına gelecek şekilde indirip kaldıkları yerden rahatça çıkabiliyorlardı haliyle aklımda da bu şekilde kalmış.

https://www.youtube.com/watch?v=hPQs_VlL7nA

Maxi nin de dediği gibi her zaman her koşul da geçerli olmaz bu durum.

Kara saplanma durumu farklı, kara saplandığınız zaman zemin artık ezilmiş kar yani buz kıvamına geliyor. Dolayısıyla lastiğin dişlerinin tutabileceği bir şey kalmıyor zeminde, aynı kumda da olduğu gibi. Bu sebeple lastiğin havasını indirip yere basan yüzey alanı genişleterek ve aracın yüzeydeki ağırlığının dağılımını arttırarak kurtarabilirsiniz.
Fakat zemin normal bir şekilde karlı ise bu sefer tam tersi geçerli, lastiğin dişlerinin arası inik havayla iyice kapandığı için dişler arasına kar giremiyor ve tutunma iyice azalıyor. Yani normal şartlar altında karda kullanırken normal basınç değerleri, hatta belki birkaç psi fazlası kullanılabilir.

yucelebeci
03-11-2015, 00:04
Geçen sene uludağda çok büyük bir kaza atlatmıştım 1. Bölgeden 2.bölgeye giden rampada araçta zincir vardı ve zincir koptu işte o zaman bütün teknikler yalan oluyor işiniz allaha kalıyor, hayal edin sağlı sollu araçlar park etmiş full buz bir bayır ve siz 360 dönerek bayır aşşağı iniyorsunuz şans mı kader mi bilmiyorum hiç bir yere vurmadan bayırın sonuna kadar dönerek indim

Sert@ç
03-11-2015, 00:38
Karda araba kullanmayı bilmeyip googleda bu konuya denk gelen kişilerden 3 şey istiyorum
1 Mümkünse kullanmayın
2 Frene değil vurmakdan korktuğunuz şeyden kaçmaya çalışın direksiyonu kullanın
3 Madem kaza yapcaz diyip "arabadan ATLAMAYIN"

997TT
03-11-2015, 09:23
Kar uzerindeki ralli-yaris vs ye dikkat edin. Lastikler ince ve dimdik,neden acaba?
Yada araclarda kis lastik opsiyonu verilirken genelde,1-3cm taban daraltilir,neden acaba?
Bunun cevabini ilk postumda verdim. Surtunme ve kayma arasindaki dogru oranti...

bomonti
03-11-2015, 12:00
Herkes bana cevap yazmış ama ilk postum da dediğim gibi her koşulda mı 3-5 psi fazla basmamız gerekiyor demiştim. Belki ayda belki 10 yıl da bir karşılaşacağımız durumlar da olabiliyor dolayısıyla bazen de indirmek gerekiyor. Yoksa doğru olan elbette sizin dedikleriniz bende tamamen katılıyorum. Sözü geçmişken bir de görsel paylaşalım hatta :)

https://iantendy.files.wordpress.com/2011/12/snow-rally.jpg

ssbutuner
14-12-2015, 13:39
Sağlam bilgiler

Mpower
04-01-2016, 21:46
Bursa da guzel bir don olayi oldu ve üzerine de tekrar kar yağdı yerler aşırı sekilde kaygandi insan yürümekte zorlananiyor arabami çıkardım hafif yokuş yukarı bir yerde durdum ve aracim hareket etmedi ne yaptıysam en son kardeşim itlemek icin indi baktık ki lastigim patlamış dibine kadar inmiş lastigimi yaptırdıktan sonra ayni yerde 4-5 kez denedim rahatlıkla kalktim

doush
04-01-2016, 23:51
Yanlış hatırlamıyorsam ünlü bir rallicinin röportajında fazla hava basın, kar ve buz üzerinde kayacak daha çok alan sağlıyorsunuz hava indirdiğinizde kaymayacaksa bile kayar aracınız, biliyorsunuz ki ince civili lastik kullanıyoruz yarışlarda bir topuklu ayakkabının buza saplanması gibi, demişti. Sizin dediğiniz durum ekstrem şeylerde demek ki şahsen karda yürüyemeyen ben Adanalı olarak :D

Yalnız iki gün önce acıbademde amcamla başıma bir şey geldi S60 D4 otomatik önden çeker 4 lastik de sotto zero yeni hepsi. Çok dik bir yokuşu tcs devreye girmeden çıktık, hatta amcam kar lastiği olmasa çıkamazdık dedi baya buzlu falan yani arabadan inince ben düşüyordum. Geri inerken park ettik kuzenimi almaya, geri geri giderken bir taraf buza geldi ve araçta kilit yok diye galiba bir taraf hiç hareket etmedi bir taraf sürekli buzda sardı ve tcs ışığı yanmasına rağmen herhangi bir tekerde tepki görmedim. Kürek gördüm lastiğin altına koyunca 5-6 cm geri çıktı kurtardım. Açık diff olunca ve bir lastik buzda kalınca demek ki zincir dışında tcs vs. işe yaramıyor demek ki.

Schumi
05-01-2016, 00:05
geri geri giderken bir taraf buza geldi ve araçta kilit yok diye galiba bir taraf hiç hareket etmedi bir taraf sürekli buzda sardı ve tcs ışığı yanmasına rağmen herhangi bir tekerde tepki görmedim. Kürek gördüm lastiğin altına koyunca 5-6 cm geri çıktı kurtardım. Açık diff olunca ve bir lastik buzda kalınca demek ki zincir dışında tcs vs. işe yaramıyor demek ki.

Gaza basarken sol ayakla çok hafif frene bas. Otoparkdan çıkmak için kullandım yerler buz olmuş paten pisti kıvamında.

Mehmetmert
05-01-2016, 00:08
Tcs gazi kesiyor,edl ve onun daha gelismisi xds o isi goruyor birazcik.Tabi hicbir zaman mekanik gibi olamiyorlar

doush
05-01-2016, 00:32
Gaza basarken sol ayakla çok hafif frene bas. Otoparkdan çıkmak için kullandım yerler buz olmuş paten pisti kıvamında.

arabayı amcam sürdüğü için müdahele etmek istemedim Şuayb abi, zaten hiç deneyimim yok küreği altına koyunca çıktı tam adanalı işi ahaha ama söylerim ona. Yani resmen tam gaz yaptı ve hiç bir şekilde elektronik bir şey lastiği yavaşlatmadı diyeyim. S60 ta artık neler var bilmiyorum ama resmen açık diff in hezimetini gördüm :D

Ama dediğim gibi yokuş yukarı çıkarken ışık bile yanmadı çok güzel çıktık aynı yokuşta durup geri geri çıkmaya çalışırken kaldık.

Maxi
05-01-2016, 05:12
ben bu kış öyle bir yerlerden çıkıp indimki
artık benim için kar-kış muhabbeti bitmiştir (düz duvar hariç)
alfa 155 Q4 4x4 + 4x goodyear Ug 195/55/15

mikelazi
05-01-2016, 12:51
önler kış lastigi.yogun karda buzda araca binmiyorum.bu yuzden hiç sorun yaşamıyorum. :)

Yigit-Y
05-01-2016, 12:53
konunun haziranda açılmasıda çok enteresan değilmi :D

Emre911
13-05-2016, 22:01
konunun haziranda açılmasıda çok enteresan değilmi :D

O hakan abinin ileri görüşlülüğü :D

lowfamilia
20-09-2016, 22:21
Kış geliyo en basit pratik subaru impreza ve 4 tane kış lastiği :D

İzzet Göçmen
21-09-2016, 14:01
önler kış lastigi.yogun karda buzda araca binmiyorum.bu yuzden hiç sorun yaşamıyorum. :)

Cok dengeli yapmıslar unoyu spile kar yagdıgında yazlık larla catır catır cıkmıstım ,Civicle yeri kazıyorum yemiyor :)

Sadık Özyer
22-09-2016, 18:52
Aynen en temizi wrx + 4 tane kar lastiği. tır gelse çekersin...

GrandLotus
11-10-2016, 19:27
Cahillerin kaportacılara epey para kazandırdığı zamanlar geldi. Umarım sıkıntı yaşamayız.

CenkB
12-10-2016, 10:16
Babamdan kalma alışkanlık. Karlı havalarda çıkmıyoruz. Keyfi belli başlı yerlerde şansımızı deneriz genelde yılın ilk karında. Sonrasında günlük olarak arabanın üstünden karı temizleriz. Kalsın olduğu yerde.

gökan
12-10-2016, 11:23
tendurek dagını yazlık lastıkle nasıl indim o karda hala aklım almıyor:D

tayreep_john
17-10-2016, 09:45
arkadan itişli olmadığı takdirde her türlü 4 tane kar lastikli araç bilinçli bir şöförün altında sorunsuz ilerleyebilir bence tabiki başka biri gelip vurmadığı sürece :)

Maxi
24-10-2016, 16:36
bu videoya denk geldim, insanların araba kullanmayı bilmediklerini net net görün istedim
tamam kış lastiği almamışsın anladık, peki niye aptal gibi frene sonuna kadar basıp bekliyorsunki?

https://www.youtube.com/watch?v=Pv9X_MrF2XI

Berkan
24-10-2016, 16:54
bu videoya denk geldim, insanların araba kullanmayı bilmediklerini net net görün istedim
tamam kış lastiği almamışsın anladık, peki niye aptal gibi frene sonuna kadar basıp bekliyorsunki?

https://www.youtube.com/watch?v=Pv9X_MrF2XI

benim işyerinin yolu burası :D belli olmamış ama baya baya eğimli ve andavalın bol olduğu bir yer böyle kalan suvların vs'lerin yanındanda geçerken kafayı kaşıyıp ben kaldım bu nasıl gidiyor bakışlarına maruz kalmanın keyfi enfes :D

http://i217.photobucket.com/albums/cc239/berkanokan/20150218_091821.jpg

Muhammet Yaman
28-11-2016, 20:39
Değerli konulardan bi tanesi daha bilgi paylaşımı için teşekkürler .