PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yunanistan'a Araç ile Geçiş için Ehliyet İşlemi

dkaya87
09-06-2015, 15:53
arkadaşlar selam.

ramazan bayramında araç ile Yunanista'a geçeceğim. 1 ocak itibariyle yasak kalktı diye haberler var ama emin de olamadım tam

ehliyetim için işlem yapmam gerekir mi? ehliyet yılım 2005.

Mr.K
09-06-2015, 15:55
Eğer yeni ehliyetlerden varsa (bilmiyorum türkiyede veirliyomu başlandımı) onlarda geçiş yapabilirsiniz.Yoksa şayet beynelmilel 37x. kusur tl verip almak zorundasınız..Yunanda işiniz yoksa bulgardan çıkın istemiyo onlar..

dkaya87
09-06-2015, 16:17
Eğer yeni ehliyetlerden varsa (bilmiyorum türkiyede veirliyomu başlandımı) onlarda geçiş yapabilirsiniz.Yoksa şayet beynelmilel 37x. kusur tl verip almak zorundasınız..Yunanda işiniz yoksa bulgardan çıkın istemiyo onlar..

tşk, tatil direk Yunanistan o yüzden ehliyet şart anlaşılan. yeni ehliyetten kasıt çipli olanlar mı dostum?

ckrc
09-06-2015, 16:29
Geçen hafta gitti kardeşim ve arkadaşım. Öyle bir uygulama yok.
Ne şartlarda olursa olsun Uluslar arası ehliyet almanız gerekiyor T.C. aldığınız ehliyetinizin yılı ne olursa olsun.
460 TL Civarında bir ücreti var,sınırda yapabiliyorsunuz turing federasyonuna , birde aracınızın sizin üzerinize yada sahibinin vekaletinin olması gerekiyor.
Aracınızda uluslar arası sigorta yoksa giriş yapamıyorsunuz(2 haftalık 60 €)

dkaya87
09-06-2015, 16:31
Geçen hafta gitti kardeşim ve arkadaşım. Öyle bir uygulama yok.
Ne şartlarda olursa olsun Uluslar arası ehliyet almanız gerekiyor T.C. aldığınız ehliyetinizin yılı ne olursa olsun.
460 TL Civarında bir ücreti var,sınırda yapabiliyorsunuz turing federasyonuna , birde aracınızın sizin üzerinize yada sahibinin vekaletinin olması gerekiyor.
Aracınızda uluslar arası sigorta yoksa giriş yapamıyorsunuz(2 haftalık 60 €)

o para kaçacak yani belli oldu :) araç sahibi yanımda olacak yine de bir vekalet yazısına ihtiyacımız var mıdır?

SULTANOGLU
09-06-2015, 16:35
Ya biri ben vermedim para diyo digeri verdim diyo anlamadim gitti. Bir arkadasimda vermedim dedi.

darkmoon
09-06-2015, 17:07
Açık ve Net...

Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu (http://www.turing.org.tr/index.php?r=content/view&id=170&label=uluslararasi-surucu-belgesi)

B.Koçer
09-06-2015, 18:08
.. ülkesinde aldıgımız ehliyetin bile geçerliliği yokmu yani

ckrc
09-06-2015, 21:24
o para kaçacak yani belli oldu :) araç sahibi yanımda olacak yine de bir vekalet yazısına ihtiyacımız var mıdır?

evet, maalesef. sözlü beyan kabul edilemiyor.
Yada arkadaşınıza alıcaksınız ehliyeti.

dkaya87
10-06-2015, 09:55
evet, maalesef. sözlü beyan kabul edilemiyor.
Yada arkadaşınıza alıcaksınız ehliyeti.

vekalet bildiğimiz noterden aracı kullanaiblir diye bir vekalet mi?

clioGT
10-06-2015, 09:58

ben araç sahibi yanımda çıktığımda istemediler, ama tek gittiğimde vekalet yazısı istediler.

Utku85
10-06-2015, 11:29
Her sene Yunanistana gidiyorum, Levent oto sanayi sitesinin yanında TTOK'tan beynelmilel (yani uluslararası) ehliyetini alabilirsin.
Yeşil sigortanı da yine TTok 'ta yaptırabilirsin.
Araç senin üzerine değilse vekalet lazım.

Son olarak tercihen sigorta şirketini arayarak kaskonu genişletip tatilde olduğun süre zarfında yaşanabilecek kazalar içinde önelm alabilirsin.
(Bu zorunlu değil ama ben her sene yaptırıyorum)

Mr.K
10-06-2015, 14:32
Evet bahsettigim yeni chipli olanlar.